Jaký receiver zvolit?
Vícekanálové A/V receivery
- Připojení až 11.2kanálové sady repro.
- Vestavěné porty HDMI slouží k dekódování HD formátů prostorového zvuku.
- Mohou zvyšovat rozlišení vstupního signálu (upscaling) a současně plní i funkci rozbočovače (do TV vám povede jediný kabel HDMI).
Stereo receivery
- Až 2.1kanálová reprodukce.
- Oproti vícekanálovým receiverům nabídnou při srovnatelné ceně výrazně kvalitnější hudební přednes.
- Přehrávají obsah z různorodých zdrojů, ale ve většině případů neobsahují komponenty pro zpracování videa ani porty HDMI.
Výkon receiveru
Pro běžný domácí poslech si vystačíte s přibližně 40 W RMS na kanál. Receivery s vyšším výkonem (vyšší modely) jsou však ve většině případů lépe konstruované, takže hrají lépe i při stejné hlasitosti a současně dokáží obsloužit náročnější reprosoustavy. Vysoké výkony, například 100 W RMS na kanál se můžou hodit pro pokrytí extrémních dynamických rozsahů u vážné hudby nebo poslech v opravdu velkých místnostech (nad 30m2). Při požadavku vysokých akustických tlaků (vysokých hlasitostí) je vhodné vybírat rovněž reprosoustavy s vyšší citlivostí SPL [dB/W/m] (typicky sloupové).
Podrobnější vysvětlení výkonu receiveru, akustického tlaku, citlivosti reprosoustav a důležitosti dodržení minimální impedance reprosoustav naleznete v našem slovníku.
Příjem rádiových stanic
- AM a FM s RDS – klasické analogové rádio. Informace RDS rozšiřují příjem FM informacemi o skladbách, stanicích apod.
- DAB / DAB+ – moderní digitální vysílání s jednoduchou volbou programu, doprovodnými multimediálními daty a rozšířenou programovou nabídkou.
- Internetová rádia (vTuner) – pro poslech tisícovek rádií s maximálním komfortem a ve vyšší kvalitě, než jakou se vysílá v systému DAB/DAB+.
Streamování hudby
- Online streamovací služby (Spotify, Deezer, Tidal atd.) – pro poslech milionů skladeb od všemožných interpretů bez nutnosti ukládání dat na lokální úložiště.
- AirPlay – pro přehrávání hudby z domácí sítě a Apple Music s využitím zařízení Apple (přes WiFi nebo i přímo přes Bluetooth).
- Google Cast – přehrávání hudby z domácí sítě a internetu bez složitého nastavování (přes WiFi).
- DLNA – přehrávání z domácí sítě přes WiFi nebo kabel.
Připojení k síti a chytrým zařízením
- WiFi a LAN (RJ-45) – bezdrátové a kabelové připojení k domácí síti a internetu, respektive přímému spojení chytrého zařízení s receiverem v případě WiFi Direct. Slouží ke streamování obsahu z internetu i přehrávání obsahu z notebooků, mobilních telefonů, tabletů a serverů NAS.
- Bluetooth – pro přehrávání hudby z mobilních telefonů, tabletů či notebooků. Oproti WiFi pouze s omezeným dosahem (cca 10 m) a v horší zvukové kvalitě.
- NFC – dotykové párování pro navázání spojení přes technologii Bluetooth nebo WiFi.
Přehrávané formáty přes síť / USB
- Ztrátově komprimované – malá velikost souborů při horší zvukové kvalitě. Patří sem například MP3, WMA, OGG Vorbis či AAC.
- Bezztrátově komprimované – větší velikost souborů při zachování kvality zdroje. Patří sem například FLAC, ALAC (Apple Lossless), APE či WMA Lossless.
- Modulace (LPCM/DSD) – digitální kódování zvukového signálu. Podpora obou formátů vám zaručí, že přehrajete všechny dostupné zdroje.
Ovládání
- Dálkový ovladač – standardní výbava každého stereo receiveru.
- Přes chytré zařízení – podporují síťové receivery a naprostá většina vícekanálových (A/V) receiverů.
Doplňkové funkce
- Loudness – tlačítko pro fixní zdůraznění basů a výšek, které kompenzuje útlum lidského ucha při tichém poslechu.
- Direct – signálová cesta, která přemosťuje (obchází) korekce basů a výšek. Stačí stisknout jediné tlačítko a vypnete korekce bez neustálého kroucení potenciometry.
- Bass / Treble – tlačítka nebo potenciometry pro plynulé zdůraznění/potlačení basů a výšek v rozsahu přibližně ±10 dB (každý výrobce má korekce na drobně odlišné frekvenci a s jiným rozsahem).
- Balance – k přizpůsobení vyvážení kanálů, pokud nesedíte ve středu poslechového prostoru.