Respirátory vás chrání před nebezpečnými částicemi ve formě prachu, aerosolu, par, ale i před bakteriemi a viry. Stupeň ochrany určuje filtrační třída, která je při výběru nejdůležitější. Co vše je třeba zohlednit, vybíráte-li respirátor? A jaký respirátor zvolit, chcete-li se chránit před koronavirem COVID-19? Poradíme vám.
Téma koronavirus: Jaký je rozdíl mezi rouškou a respirátorem?
Zatímco rouška chrání vaše okolí před vámi (pokud máte například infekční onemocnění), respirátor chrání vás před nebezpečnými vlivy z okolí.
Abyste byli chránění vůči koronaviru COVID-19, budete potřebovat respirátor s FFP3, což je nejúčinnější filtrační třída, která zachytí 99 % bakterií a virů. Třída FFP2 obecně zachytí cca 95 % pevných částic a aerosolů.
Například koronavirus COVID-19 má velikost částic cca 0,11 µm. Pokud se chcete před tímto virem chránit, vámi vybraný respirátor musí filtrovat částice o této velikosti (detail naleznete u popisu produktu).
Mějte ale na paměti, že respirátory bez vyměnitelných filtrů (což je většina) nejsou určeny pro opakované nošení a poskytují ochranu nanejvýš po 24 hodin.
Respirátory jsou polomasky, které jsou celé vyrobeny z filtračního materiálu. Mají zakrývat ústa a nos tak, aby nedošlo k vdechování nefiltrovaného vzduchu. K připevnění respirátoru k obličeji slouží pružné pásky.
Respirátory s výdechovým ventilem a jejich výhody
Na trhu jsou k dostání i respirátory s výdechovým ventilem. Jedná se o ochranný prostředek, který chrání nositele. Pamatujte, že ochrana je pouze jednosměrná, neboť ventil není filtrovaný. Nakažený nositel respirátoru tedy virus šíří do okolí.
Výdechový ventil usnadňuje vydechování.
Vnitřní část respirátoru se lépe ochlazuje.
Omezuje se navlhnutí respirátoru.
Snižuje riziko mlžení brýlí.
Respirátor s ventilem chrání pouze nositele.
Pokud jste nakažení, šíříte viry do okolí.
Respirátor s ventilem
Respirátor bez ventilu
Respirátor s ventilem, nebo bez něj?
Zatímco respirátor s ventilem usnadňuje dychání a je v kombinaci s řádnou hygienou nejlepší možnou ochranou před nákazou, platí to pouze pro jeho nositele. Pokud je totiž nositel nakažen, vydechuje infekční aerosol do okolí, a ohrožuje tak ostatní. Jak to vyřešit? Pořiďte si respirátor bez výdechového ventilu anebo roušku a respirátory kombinujte. Nasaďte si pod respirátor roušku, čímž eliminujete nebezpečí.
!
Nošení ochranných prostředků nepodceňujte. Mějte na paměti, že inkubační doba infekčního onemocnění COVID-19 je až 14 dní. Sice se během této doby nemusí dostavit příznaky, ale i tak můžete být nakažliví. Kromě toho může onemocnění proběhnout úplně bez příznaků.
Jak vybrat respirátor? Účinnost podle FFP normy
Respirátory se dělí do tří skupin podle toho, jakou velikost částic jsou schopny zadržet.
FFP1 respirátory použijete spíš na stavbě, před nákazou vás nechrání
FFP1 respirátory chrání před většími netoxickými prachovými částicemi a aerosoly. Použitelné při vrtání, řezání, pískování. Zachytí kovové částice, rez, cihelný prach a další.
FFP1 respirátor vás před COVID-19 neochrání.
FFP2 respirátory jsou zlatá střední cesta, jak vás ochrání před COVID-19?
FFP2 respirátory obecně chrání před jemnějšími prachovými částicemi a aerosoly. Dají se použít při nástřiku vodou ředitelných barev, při práci se sklem a minerálními vlákny, stříkání pesticidy, svařování a také jako ochrana při alergiích. Zadrží materiály jako sádra, cement nebo dřevěný prach.
FFP2 respirátor snižuje riziko nákazy infekčními onemocněními u dospělých 66–113×. Pokud zvládne filtrovat částice o velikosti 0,11 µm, což je velikost částic koronaviru COVID-19, ochrání vás i před ním. Více informací se vždy dozvíte u konkrétního produktu.
FFP3 respirátory – nejúčinnější filtrační třída
FFP3 respirátory chrání proti jemnému i mírně toxickému prachu, proti bakteriím a virům, a tedy i vůči viru COVID-19. Hodí se obecně pro práci ve farmaceutickém průmyslu, pro třídění odpadů, při řezání a broušení lakovaných a mořených materiálů. Respirátor FFP3 zachytí i azbestová vlákna a některé toxické látky.
FFP3 respirátor proti virům funguje nejlépe. Účinnost ochrany před aerosoly je minimálně 99 %.
!
Co je aerosol? Jedná se o kapalné či pevné částice v plynu, které vznikají při kašlání a kýchání. Tyto mikrokapénky jsou infekční, pokud je osoba nakažena.
Respirátory s vyměnitelnými filtry vám vydrží dlouho
Polomaska s výměnnými filtry je vyrobena ze silikonu nebo z jiných plastových materiálů. Zakrývá nos a spodní část obličeje. Hlavní výhodou těchto ochranných prostředků je použití výměnných filtrů, které se dají měnit podle požadované účinnosti. Díky tomu se zároveň tyto respirátory dají použít opakovaně.
Vysoká účinnost respirátoru je podmíněna pravidelnou výměnou filtru.
Respirátory a typy výměnných filtrů
Rozhodli jste se pro respirátor s vyměnitelným filtrem? Existuje jich hned několik druhů. Které to jsou?
Filtry proti prachu a aerosolům
Označení P1, P2 a P3 udává násobek nejvyšší přípustné koncentrace škodlivých částic (NPK-P).
P1 – max. 4× NPK-P, filtrační účinnost 80 %.
P2 – max. 12× NPK-P, filtrační účinnost 94 %.
P3 – max. 50× NPK-P, filtrační účinnost 99 %.
Filtry proti plynům a výparům
Filtry proti výparům a plynům jsou zastoupeny písmeny A, B, E a K.
A – ochrana před organickými plyny a parami – alkohol, benzín, toluen.
B – chrání před anorganickými plyny a parami – chlór, fluór, formaldehydy, vápno.
E – ochrana před některými kyselými výpary a plyny – oxid siřičitý.
K – chrání například před čpavkem.
Jakou velikost respirátoru zvolit?
Polomasky s výměnnými filtry se vyrábí ve třech velikostech: S, M a L. Většině dospělé populace vyhovuje velikost M. Pro malé děti a ženy je určena velikost S, muži s větším rozměrem obličeje pak potřebují velikost L.
!
Respirátory a opakované použití
Respirátory jsou označeny písmeny R, NR a D. Co to znamená?
R respirátory můžete použít opakovaně.
NR respirátory jsou pouze jednorázové.
D označení zahrnuje respirátory splňující požadavky na odolnost vůči zanášení.
Označení najdete u každého respirátoru, obvykle na přední části.
Jak respirátor používat?
Víte, jak si nasadit a nosit respirátor? Podívejte se na pár užitečných rad.
Respirátor doporučujeme nosit na oholené tváři bez vousů.
Respirátor si nasazujte umytýma rukama. Vytvarujte si nosní svorku.
Nezapomeňte, že mezi obličejem a ochranným prostředkem nesmí být mezera.
Po nasazení se respirátoru nedotýkejte.
Ochranný prostředek sundavejte za zadní popruhy.
Pravidelně měňte filtr. Pokud máte omyvatelný respirátor FFP3, omývejte filtr.
!
Nezapomeňte na řádnou hygienu
Zdravotní respirátor ani rouška nestačí. Dodržujte hygienu – jedině tak bude ochrana efektivní. Nedotýkejte se přední části ochranného prostředku. Pravidelně si myjte ruce.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.