Obnovit stránku

Robotický vysavač Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80 (RECENZE)

Aktualizováno

V domácí recenzi jsme tentokrát důkladně prověřili robotický vysavač Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80. Ten disponuje i mopem a slibuje mimořádně přesnou navigaci a intuitivní ovládání pro maximálně efektivní automatický úklid. Jak si poradil ve čtyřčlenné domácnosti, kterou obývá i pes?

Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80 recenze

 Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80 (RECENZE) – OBSAH

 1. Kde probíhal test robotického vysavače Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80?
 2. Parametry robotického vysavače Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80
 3. Obsah balení a uvedení vysavače do provozu
 4. Jak robotický vysavač Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80 vysává
 5. Funkce mopování Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80
 6. Aplikace Rowenta Robots a individuální nastavení úklidu
 7. Údržba robotického vysavače Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80
 8. Celkové hodnocení robotického vysavače Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80

Kde probíhal test robotického vysavače Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80?

Tento robotický vysavač jsem testovala po dobu tří týdnů. Naše domácnost čítá dva dospělé, dvě malé děti a psa s volným přístupem na zahradu, takže o nepořádek u nás nikdy není nouze. Doma máme plovoucí podlahy, dlažbu a několik kusových koberců, které jsou kvůli psovi poměrně náročné na údržbu. V minulosti jsem testovala už několik robotických vysavačů, jejich cena ale byla většinou minimálně dvojnásobná, takže jsem se těšila na vyzkoušení modelu ve střední cenové relaci. Od Rowenty mám jak sáčkový vysavač, tak i tyčový a s oběma jsem maximálně spokojená, tak jsem byla zvědavá, zda laťku udrží i robotický vysavač této značky.

Parametry robotického vysavače Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80

Robotický vysavač s mopem Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80 se řadí mezi nejpokročilejší robotické vysavače značky Rowenta a pohybuje se ve střední cenové relaci, takže toho má hodně co nabídnout.

Typ Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80
Funkce mopování
Virtuální zeď
Senzory proti pády ze schodů
Inteligentní mapy
Automatické dobíjení během úklidu
Ovládání přes chytrý telefon
Výdrž baterie 120minut
Doba nabíjení 3 hodiny
Kapacita nádoby na nečistoty 0,7 l
Hlučnost 69 dB
Rozměry 34 × 34 × 9,7 cm
Hmotnost 3,8 kg
Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80 recenze
Robotický vysavač potěší i povedeným a moderním designem. 

Obsah balení a uvedení vysavače do provozu

Obsah balení

Po otevření krabice na mě čekal úhledně zabalený robotický vysavač s potřebným příslušenstvím. Kromě samotného vysavače, na kterém už je umístěna nádobka na vodu a utěrka na mopování, v balení najdete návod k použití, nabíjecí stanici, dva boční kartáčky, samostatně zabalenou baterii a praktický kartáček na čištění hlavního kartáče vysavače.

Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80 recenze
Pohled na čelní stranu vysavače s kamerou a senzory.

Design robotického vysavače

Po vyndání vysavače jsem se na něj nemohla vynadívat. Jeho vzhled je opravdu velmi povedený. Dominuje příjemná bílá barva, která je ozvláštněna stříbrně vyvedenou značkou i středovým pásem a černými senzory. Do moderní domácnosti tento vysavač zapadne opravdu dokonale a bez problémů může být trvale umístěn i na viditelných místech. Vysavač působí o něco robustnější, než modely, které jsem v minulosti testovala, ale to není nic, co bych brala jako negativum. Jeho výška je přece jen typizovaná tak, aby se vešel i pod běžný nábytek (konferenční stolky, křesla a komody na nožičkách, postele a další).

Uvedení vysavače do provozu

V návodu k vysavači je podrobně popsán postup zprovoznění robota. Nejprve je třeba nainstalovat boční kartáčky – stačí je jen nacvaknout na spodní část vysavače. Pak je nutné připravit si nabíjecí stanici a do robota vložit baterii. Zde se musíte trefit do konektorů, takže to vyžaduje trochu soustředění. Nakonec je třeba zmáčknout tlačítko na spuštění robota, zkontrolovat, zda jeho kontrolky blikají a můžete jej dát nabít. I se studiem návodu mi zabralo zprovoznění robota ani ne pět minut.

Během nabíjení jsem si stáhla aplikaci Rowenta Robots a pustila se do spárování robotického vysavače s mým mobilním telefonem. Zde je nejprve třeba vybrat konkrétní model, povolit vysavači přístup k domácí Wi-Fi síti, založit si účet (nebo se připojit ke stávajícímu) a vyčkat, až se vysavač spáruje. Zde jsem narazila na první zádrhel. Nepřišla jsem na to proč, ale spárování se mi nějakou dobu nedařilo. Rozhodla jsem se tedy dát si pauzu a při dalším pokusu po několika minutách se už spojení povedlo hned na poprvé a vysavač tak mohl vyjet k prvnímu úklidu.

Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80 recenze
Aplikace vás provede instalací vysavače krok za krokem.

Jak robotický vysavač Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80 vysává

Mapování domácnosti a první úklid

V aplikaci jsem si před prvním vyjetím vysavače nastavila, že chci, aby zmapoval domácnost. To trvalo překvapivě krátce, přibližně 25 minut. Dle doporučení aplikace jsem po dobu mapování vysavač sledovala, kdyby potřeboval pomoci. Nikde se však nezasekl a po projetí domu vygeneroval velmi přesnou mapu naší domácnosti a úklid mohl začít.

Díky předchozímu mapování vysavač od začátku jezdil po domě velmi systematicky. Bez problémů sesbíral všechny viditelné nečistoty, po přibližně hodině a půl se zajel dobít, a poté ještě půl hodiny pokračoval. Za celou dobu potřeboval mou asistenci pouze jednou, když se zasekl v kabelu schovaném pod komodou. V tomto místě se pak zasekával pravidelně, takže jsem kabel raději schovala. Vysavač je dle výrobce schopen poradit si s prahy do výšky 1,5 centimetru, což mohu potvrdit. Poradil si s nimi naprosto bez problémů. 

Z předchozích testování robotických vysavačů mám zkušenost, že první úklid příliš dobrý nebývá, vysavačům většinou trvá několik úklidů, než si domácnost pořádně zmapují a přizpůsobí svůj výkon konkrétnímu prostoru. Tento model ale všechna místa vyčistil skutečně důkladně hned při prvním úklidu.

Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80 recenze
Mapa domácnosti je velmi praktická.

Dlouhodobé vysávání

Robotický vysavač jsem po dobu testování pouštěla každý den. Nabízí tři režimy úklidu, které si snadno změníte při každém spuštění pomocí aplikace. Využít lze buď standardní výkon, ekologický výkon nebo vysoký výkon. Já jej v drtivé většině případů pouštěla na standardní výkon, vysoký jsem použila jen při velkém znečištění (například na rohožku u vchodových dveří). Přízemí našeho domu zvládl vysavač většinou uklidit na jedno nabití baterie, takže jsem ekologický režim pouze vyzkoušela, ale pravidelně jsem ho nevyužívala.

Doma máme především plovoucí podlahy, dlažbu a kusové koberce. Vysavač si s přehledem poradil s jakýmkoliv typem podlahy, problém mu dělala pouze předložka v koupelně, která má opravdu hodně vysoký vlas, takže jsem tuto část koupelny v aplikaci nastavila jako „zakázanou oblast“, abych předešla zasekávání vysavače. Z koberců bez problémů dostal i chlupy našeho psa a díky bočním kartáčkům nikdy nevynechal žádná místa podél stěn, nábytku ani v rozích, takže s kvalitou vysávání jsem byla maximálně spokojená.

Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80 recenze
O úklid nečistot se stará hlavní kartáč společně s bočními kartáčky, které zametají nečistoty od stěn a nábytku.

V průběhu testování mi nemohlo ujít, že vysavač oproti jiným modelům, které jsem zatím testovala, jezdí po domácnosti mnohem kultivovaněji. Skoro vůbec nenarážel do nábytku a nezasekával se před černým pruhem na koberci, který většina robotických vysavačů vyhodnocuje jako „propast“. Navigační systém tohoto modelu na mě udělal velmi dobrý dojem. Na druhou stranu mi přišlo, že si tento robotický vysavač trochu hůře zvládá poradit s kabely. Ne, že by si je namotával na turbokartáč, to se nikdy nestalo, ale často se mu v nich zaseklo kolečko. Kabely tedy doporučuji odstranit, nebo oblasti s nimi označit v aplikaci jako zakázanou zónu.

Zásobník na nečistoty, který je elegantně schovaný v horní části vysavače, neohromí velikostí, ale na běžný nepořádek bohatě stačí. Někdy jsem jej vysypávala každý den, někdy co dva dny. Přístup k němu je velmi jednoduchý, stačí jen otevřít vrchní část vysavače a vyjmout jej pomocí praktického držáku. Jeho otevírání zvládnete jednou rukou, takže při vysypávání jeho obsahu nepřijdete do kontaktu s nečistotami.

Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80 recenze
Manipulace se zásobníkem na nečistoty je velmi komfortní.

Funkce mopování Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80

Robotický vysavač disponuje i funkcí mopování, takže zvládne podlahy vytřít. Tuto funkci jsem párkrát vyzkoušela, ale pro naši domácnost není bohužel příliš vhodná. Je totiž třeba odstranit kusové koberce, kterých máme požehnaně a některé zasahují pod nábytek, takže jsem funkci mopování využívala především v chodbě a v kuchyni.

A jak mopování funguje? Vysavač je dodán s odnímatelným zásobníkem na vodu a utěrkou z mikrovlákna. Tu je nejprve třeba navlhčit vlažnou vodou, poté nalít vodu do zásobníku, utěrku na něj jednoduše pomocí suchých zipů připnout a nacvaknout jej na vysavač. Robotický vysavač pak zároveň vysává a stírá podlahu od prachu a drobnějších nečistot.

Rowenta robotický vysavač recenze Rowenta robotický vysavač recenze
Nádržka na vodu a mopovací utěrka.

Co se týče kvality vytírání, určitě nečekejte zázraky. S odolnější špínou si žádný robotický vysavač neporadí, tu zvládne pouze mop či hadr. Prach či drobné nečistoty ale tento vysavač stírá celkem dobře. Poradí si dokonce i s otisky nožiček dětí, kterými mě rozčilují každé léto, kdy vyběhnou z bazénu, neosuší si pořádně nohy a těmi pak ozdobí dlažbu v chodbě. Po zaschnutí tam zůstávají viditelné stopy a s těmi mi vysavač opravdu pomáhal, protože jsem na ně nemusela používat mop. 

Za co ale dávám mopovacímu systému tohoto vysavače velké plus, je jeho účinnost na plovoucích podlahách. Ze všech robotických vysavačů i samostatných robotických mopů, které jsem měla, tento jako jediný nezanechává na naší plovoucí podlaze šmouhy. Co mě naopak nepotěšilo, je malá kapacita nádobky na vodu. Voda vystačí ani ne na polovinu našeho přízemí, takže se vytírání bez asistence neobejde.

Aplikace Rowenta Robots a individuální nastavení úklidu

Robotický vysavač můžete ovládat manuálně, nebo pomocí aplikace. Já rozhodně doporučuji druhou možnost, protože aplikace Rowenta Robots je velmi intuitivní a umožňuje individuální nastavení úklidu.

Na domovské stránce aplikace uvidíte mapu vašeho domova, možnost spustit, nabít a nastavení výkonu. Během spuštění si pak můžete vybrat, zda chcete uklidit celý dům, nebo robota vyslat jen do některé místnosti. Oblast úklidu si na mapu můžete i zakrestlit. Další záložkou v aplikaci jsou Aktivity, kde vysavač shromažďuje všechny informace o svém pohybu či problémech. Následuje funkce Rozvrh, kde si můžete nastavit, který den a v kterou hodinu má vysavač uklízet.

Praktický je oddíl věnovaný údržbě. Zde aplikace sleduje počet úklidů, dobu provozu a pokrytou vzdálenost. Díky tomu vás upozorní na nutnost údržby přístroje a všemi kroky vás následně vizuálně provede. Aplikaci a tím i robotický vysavač navíc můžete ovládat pomocí hlasu přes Siri, Amazon Alexa nebo Google Assistant.

Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80 recenze
Aplikace usnadňuje nejenom ovládání, ale i plánování úklidu a údržbu vysavače.

Údržba robotického vysavače Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80

Stejně jako každý jiný robotický vysavač, i tento potřebuje pravidelnou údržbu. Kromě vysypávání nádoby na nečistoty, je třeba pravidelně čistit filtr, věnovat péči mopu, čas od času otřít senzory a vyčistit turbokartáč.

HEPA filtr robotického vysavače je omyvatelný, což vidím jako plus, protože u většiny robotických vysavačů, které jsem zatím testovala, omyvatelný nebyl. Po umytí je ale třeba nechat jej 12 hodin uschnout. Výhodou tohoto filtru je i jeho kvalitní provedení, díky němuž zachycuje alergeny a jemné prachové částice, takže se hodí i do domácnosti s alergiky. 

Údržba mopovací utěrky je jednoduchá – stačí ji odejmout z nádržky na vodu a umýt buď v ruce, nebo vyprat v pračce na 40 °C. Výrobce nedoporučuje její sušení v sušičce. Senzory robota a nabíjecí kontakty se čistí pouze suchým hadříkem. Čištění turbokartáče je o něco složitější, ale rovněž zabere sotva pár minut. Robotický vysavač je třeba otočit, zmáčknutím odstranit ochranu kartáče, ten vyjmout a „vyčesat“ pomocí dodávaného kartáčku.

Celkové hodnocení Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80

Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80

Rowenta RR7747WH Explorer Serie 80

Robotické vysavače

Tento robotický vysavač na mě udělal velmi dobrý dojem. Výsledky vysávání i jeho orientace v domácnosti jsou skvělé. Oproti jiným modelům, které jsem zkoušela, má navigaci o poznání pokročilejší – nezasekával se před tmavými pruhy na koberci a mnohem méně vrážel do nábytku. Velkou výhodu vidím i individuálním nastavení úklidu (výkon a možnost poslat vysavač do konkrétní části domácnosti). Funkce mopování u tohoto modelu nenadchne ani neurazí, důkladné vytření podlah nenahradí, ale od drobných nečistot je vyčistit zvládne.

Klady

 • Perfektní výsledky na tvrdých podlahách i kobercích
 • Znatelně lepší orientace v prostoru
 • Vysoká výdrž baterie
 • Během mopování nedělá šmouhy
 • Snadné ovládání i údržba
 • Výborná aplikace
 • Moderní design

Zápory

 • Malá kapacity nádržky na vodu
 • Občas se zasekává v kabelech
P-DC1-WEB02