Obnovit stránku

Rychlé nabíjení Quick Charge je úlevou pro majitele smartphonů

Aktualizováno

Největší slabinou dnešních mobilních telefonů je krátká výdrž baterie. Převratná technologie, která by výrazně navýšila kapacitu současných akumulátorů, je sice v nedohlednu, výrobci se ale aspoň snaží problém kompenzovat rychlým nabíjením. Jedničkou v tomto oboru je společnost Qualcomm a její funkce Quick Charge. O kolik dokáže zkrátit nabíjení a které přístroje tuto funkci podporují?

Qualcomm Quick Charge

Rychlé nabíjení Quick Charge – OBSAH

  1. Quick Charge 2.0 je sice starší, ale stále relevantní
  2. Quick Charge 3.0 je v současnosti nejrozšířenější standard
  3. Quick Charge 4.0 s vyšší rychlostí i vylepšenou ochranou
  4. Quick Charge 4+ dělá v mobilním nabíjení zázraky
  5. Zapomeňte na problémy jako u Galaxy Note 7

Quick Charge 2.0 je sice starší, ale stále relevantní

Technologie rychlého nabíjení Quick Charge 2.0 je druhou generací této funkce. Zatímco nabití běžného telefonu trvá několik hodin, s využitím QC2.0 dokážete zcela vyšťavený smartphone dostat na 60 % za necelých 30 minut. Funkce je podporována zejména vrcholnými modely. Výjimku představuje společnost Apple, která QC nevyužívá. I proto třeba takovému iPhone 7 Plus může trvat nabití z 0 na 100 % i přes dvě hodiny.

Abyste dosáhli maximální rychlosti při doplnění energie, je nutné použít nabíječku podporující tento standard. Například tu, která je součástí balení. Použijete-li výkonnější nabíječku s výstupem 2 A, ale bez podpory QC2.0, dobíjení bude o něco pomalejší, ale stále rychlejší než s obyčejnou alternativou.

Quick Charge 2.0 ; rychlonabíjení

A o kolik se vůbec zkrátí díky Quick Charge 2.0 čas nabíjení? Podívejte se na video níže. Rozdíl rozhodně není zanedbatelný! 

Ve videu můžete vidět, že nabíjení s funkcí Quick Charge 2.0 je oproti ostatním dvěma řešením jasně rychlejší, protože již za 40 minut získá telefon celých 50 % energie.

Mobilní telefony s rychlým nabíjením Quick Charge 2.0

Technologii Quick Charge 2.0 v současnosti podporují procesory Snapdragon 200, 208, 210, 212, 400, 410, 412, 415, 425, 610, 615, 616, 800, 801, 805, 808 a 810. Jedná se tedy např. o následující chytré telefony a tablety:

Quick Charge 3.0 je v současnosti nejrozšířenější standard

V současnosti můžeme u většiny modelů chytrých telefonů vidět již třetí generaci rychlého nabíjení v podání společnosti Qualcomm. Funkci Quick Charge 3.0 představil výrobce ve druhé polovině roku 2015. Oproti předchozí verzi dále zkracuje čas nutný k nabíjení telefonu až o 38 %. Přístroj tak lze z 0 % na 80 % dostat za pouhých 35 minut. Kromě toho vylepšuje práci s širším rozsahem nabíjecích napětí a také přináší podporu konektorů USB typu C.

Smartphony s rychlým nabíjením Quick Charge 3.0

Toužíte-li po slušné rychlosti dobíjení, vybírejte si smartphony vyšší střední třídy s procesory Qualcomm Snapdragon 821, 820, 653, 652, 650, 626, 625, 620, 617, 435, 430 a 427. Konkrétně se jedná například o tyto mobilní telefony:

Quick Charge 3.0; rychlonabíjení

Quick Charge 4.0 s vyšší rychlostí i vylepšenou ochranou

Qualcomm v listopadu 2016 představil již čtvrtou generaci technologie rychlého nabíjení Quick Charge 4. V této souvislosti používá výstižné heslo „5 za 5“ – za pět minut nabíjení získá baterie kapacitu na 5 hodin provozu. Podle slov výrobce má oproti Quick Charge 3.0 přinést o 20 % rychlejší a o 30 % efektivnější nabíjení, přičemž baterie získá 50 % své energie již po 15 minutách nabíjení.

Quick Charge 4.0 - 5 for 5; rychlonabíjení

Kde najdete rychlonabíjení Quick Charge 4.0?

Standard Quick Charge 4.0 podporují procesory Snapdragon 630, 636, 660, 835 a 845, které najdete hned v několika velmi výkonných smartphonech:

Quick Charge 4+ dělá v mobilním nabíjení zázraky

Dlouhou dobu bylo problémem v nabíjení omezení současné technologie. Konektor USB-C s technologií Power Delivery totiž zkrátka neumožňoval (pro mobilní zařízení) vyšší výstup než 60 W. S řešením přichází QC 4+, který vůbec poprvé představuje technologii Dual Charge. Baterii díky ní lze rozložit do dvou článků a každý z nich nabíjet zvlášť, ovšem pod stejným napětím. Teoreticky se tak otevírá možnost až dvakrát rychlejšího nabíjení, než poskytuje QC 4.0 (v současnosti zatím není možné) a také vyšších kapacit baterie.

Quick Charge 4+ - Dual Charge

Které smartphony nabíjejí díky Quick Charge 4+ nejrychleji?

Standard Quick Charge 4+ podporují v současnosti jen špičkové procesory, které najdete u vlajkových lodí – jmenovitě Snapdragon 845, 855, 855+ a 865. Mluvíme zde například o následujících smartphonech:

Zapomeňte na problémy jako u Galaxy Note 7

Po lapáliích s explodujícím Galaxy Note 7 přijde jistě vhod několik nově představených forem ochrany baterie, například proti přepětí či přehřátí při rychlém nabíjení. Novinkou je automatická detekce typu a kvality připojeného kabelu, na základě čehož nabíjení bude probíhat takovou rychlostí, aby nedocházelo k namáhání vnitřních obvodů. Standardy QC 4.0 a 4+ navíc nabízí zpětnou podporu, což je další důležitý krok pro bezpečnost technologie rychlonabíjení.

Quick Charge 4.0; rychlonabíjení

i Mohlo by vás zajímat

Rychlonabíjení se posouvá neustále dopředu a i velké baterie nyní můžeme nabít v rámci několika minut. Výrobci pravděpodobně budou dále cílit na ještě vyšší kapacity a výdrž baterií, s čímž budou nevyhnutelně muset přijít i nové nabíjecí standardy, se nimiž bude dobíjení ještě rychlejší.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB09