Když jsme se letos po nadupané řadě Galaxy S20 dočkali nové řady phabletů Galaxy Note 20, museli jsme ocenit stylový design a perfektní parametry, které se od tak drahých telefonů přirozeně očekávají. Jaký dojem ve mně vyvolala aktuální vlajková loď a dražší z dvojice letošní řady Note 20 - nový Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G po dlouhodobém testování? Má vůbec nějakou slabinu? Recenze vám na tyto a další otázky odpoví.
Na počátku letošního roku, kdy jsme si ještě nebyli vědomi přicházející krize, se jihokorejský Samsung pochlubil novou řadou Galaxy S20. Celkem 3 telefony odstupňované výkonem i cenou zaujaly nejednoho zájemce o kvalitní smartphone. Ti vytrvalejší se rozhodli počkat, až podobnou výbavu dostanou v létě do vínku i smartphony řady Note 20. Tato řada je známá přítomností stylusu, který z těchto smartphonů dělá unikátní pracovní nástroj nejen pro pohotové zachycení poznámek.
Nutno podotknout, že zklamáni jsme nebyli. Oproti řadě Galaxy S20 jsme se dočkali 2 modelů. Základní Galaxy Note 20 příliš nenadchl, protože se výbavou nijak neodlišoval od současné nabídky vyšší střední třídy. Tím hlavním tahákem byl však model Galaxy Note 20 Ultra 5G, který nikoho nenechá na pochybách svými parametry. Po intenzivním testování tu máme podrobnější recenzi, ve které bych rád zhodnotil soužití s jedním z nejlepších telefonů tohoto roku.
Designérům v Samsungu se vzhled nového Note 20 Ultra 5G opravdu povedl. Na telefonu jeho cenu poznáte. Měl jsem k dispozici tolik diskutovanou bronzovou Mystic Bronze variantu a byl jsem nadšen. Na našem trhu se kromě ní vyskytuje ještě tmavá Mystic Black varianta. Bílá Mystic White pro náš trh bohužel není určena. Telefon je tenká, spíše těžší placka, která poměrně klouže v ruce díky prokluzujícímu zadnímu povrchu.
Na zaobleném těle je vlastně jediný hmatatelný prvek, kterým je výstupek fotoaparátu. Ten je velký. Ale opravdu velký. Samotné jeho rozměry při kolmém pohledu na zadní stranu nejsou to hlavní, tím nejvýraznějším rozměrem je jeho tloušťka vystouplá nad povrch zad. Výstupek je dokonce tak vysoký, že se kolem něj drží prach. Několikrát jsem vytáhnul Note 20 Ultra 5G z kapsy a sledoval, jak se usadil prach kolem dokola a nebezpečně blízko malému zadnímu mikrofonu.
Na snadné ovládání displeje jednou rukou zapomeňte. Režim posunutí displeje níže není příliš přesný a občas trvalo dlouho, než jsem aplikaci přiměl se stáhnout níže. Rychlejší je chytit telefon oběma rukama a akci provést obouruč. Jinak je ale celkový vzhled telefonu tak příjemný, že jsem si ho mnohokrát pouze prohlížel ze všech úhlů a byl fascinován použitými materiály.
Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G je první telefon, který odolným sklem Corning Gorilla Glass Victus, a to z obou stran. Obě jsou efektně odděleny kovovým rámem, který se rozšiřuje na horní a spodní straně. Na přední straně kryje sklo zaoblený displej, vzadu je provedení matné, zadní strana nepřitahuje otisky prstů a ani nepůsobí jako sklo.
Nejvyšší model řady Galaxy S20 přišel na trh s displejem o úhlopříčce 6,9". To je téměř nejvíc, co je u telefonů k vidění. Obří 6,9" displej je zaoblen, ovšem pouze decentně. Obrazovka není protažena příliš daleko, jen lehce přesahuje hrany. Kvality Dynamic AMOLED displeje jsou vysoké. Rozlišení je možné nastavit až na 3 088 x 1 440 pixelů, což ve výsledku vykresluje působivou jemnost 496 ppi.
Co u displeje opravdu potěší, je přítomnost obnovovací frekvence 120 Hz. V rámci úspory baterie telefon umožňuje nastavit dynamickou frekvenci pouze při nižším rozlišení WQHD+, které je ale jen nepostřehnutelně hrubší než to maximální. Raději jsem tedy slevil v rozlišení a vychutnal si hbitý systém. Zpočátku se 120 Hz nemusí zdát jako velká změna, ale rozdíl v plynulosti poznáte, když po nějaké době přepnete na 60 Hz, případně když telefon sám na tuto hodnotu odezvu sníží při nízkém stavu baterie. Samozřejmostí je přítomnost Always-On displeje, kdy na obrazovce svítí notifikace, čas, datum a stav baterie.
Stále jsme svědky dohadů, proč Samsung do svých špičkových smartphonů vkládá čip Snapdragon pouze pro americké verze telefonů, zatímco pro zbytek světa jsou připraveny modely s čipem Samsung Exynos. Ten sice dosahuje nižších čísel v různých výkonnostních porovnáních, ovšem ani jednou za dobu mého testování jsem si na výkon nemohl stěžovat. Náročný displej, natáčení videa v 8K rozlišení, rozšířená realita apod. kladou vysoké nároky, se kterými si však osmijádrový čip Exynos 990 skvěle poradí. Aby ne, když jde o procesor přímo od Samsungu. Je tedy skvěle optimalizován pro nejnáročnější podmínky.
Vysokému výkonu jistě napomáhá i přítomnost stále nadprůměrné hodnoty operační paměti, která činí 12 GB. Není zapotřebí řešit spuštěné aplikace a postupně je z multitaskingu vypínat. Telefon s operačním systémem Android 10 to rozhodně nijak nezpomaluje a vyžaduje hodně úsilí přinutit ho, aby se vůbec při nějaké činnosti zapotil. Podpora náročných her je samozřejmostí. Oznámena byla spolupráce s Microsoft Xbox a jeho herními tituly.
Samsung v rámci Note 20 Ultra 5G (i dalších modelů Note) nabízí ještě zajímavou funkci Samsung DeX. Po připojení k televizi se zobrazí prostředí Samsung DeX, což je na první pohled operační systém, v němž jsou obsažena data a aplikace samotného telefonu. Připojení je rychlé a práce se systémem je snadná. Na promítání fotografií je to ideální, stejně tak na ovládání některých podporovaných aplikací, které využijí větší plochy.
Devízou těch nejdražších smartphonů současnosti jsou samozřejmě fotoaparáty. Samsung na kvality optiky velmi dbá a místo integrace co možná nejvyššího počtu objektivů spíše hledí na jich kvalitu. Hlavní snímač spoléhá na prozatím nejvyšší dostupné rozlišení v mobilním světě - 108 Mpx. Tento hlavní snímač doplňují dva 12Mpx objektivy. Jeden je širokoúhlý, který aktivuje 0,5násobné přiblížení a teleobjektiv. Ten, jakožto mechanický pohyblivý prvek, je slyšitelný při převracení telefonu. Snímače doplňuje ještě svítilna a červeně zbarvený laserový autofokus. Samsungu Galaxy Note 20 Ultra 5G tedy do dokonalosti chybí pouze makro objektiv, který lze nahradit kvalitním zoomem.
Optický zoom je tu 5násobný a musím říci, že se vyvedl. Úroveň detailů je vysoká, optika zde odvádí dobrou práci. Je zábavné zkoušet 50násobný zoom, který je samozřejmě již digitální. Přesto jsou výsledky celkem kvalitní a z fotografie pravděpodobně poznáte, co na ní je zachyceno. Není tak nereálné podívat se například blíže na povrch Měsíce.
Ocenit musím noční režim. I bez stativu při držení v ruce jste schopni zachytit poměrně ostrý snímek, který i v úplné tmě dokáže zázraky. Rozhodně v horších světelných podmínkách zachytí více, než jste schopni vidět. Snímky pořízené při zhoršených světelných podmínkách nevypadají vůbec špatně. Šum není tolik výrazný.
Běžným denním snímkům občas trochu dělá problém dynamický rozsah. Barevné podání je velmi dobré, snímky nejsou vybledlé, se sytostí barev jsem byl spokojený.
Samsung u Note 20 Ultra 5G zapracoval na lepších možnostech při nahrávání videí. Rozlišení 8K už jsme viděli u řady Galaxy S20, nyní však režim Pro Video umožňuje vybrat, zda zvuk chcete snímat ze všech směrů, zepředu či ze zadního mikrofonu. Ten přední lze třeba ideálně zvolit pro natáčení selfie videí. Pohrát si můžete i s nastavením hlasitosti snímání a nechybí samozřejmě aktivace mikrofonu při přiblížení scény. Pro snímání jízdy na kole či běhu skvěle poslouží režim super stabilizace. Ta si dobře poradí s vyrovnáním otřesů.
Přítomnost podpory rychlých mobilních sítí 5G je avizována již v samotném názvu telefonu. Zajištěna je podpora obou technologií mmWave i Sub-6GHz. Síť nové generace se začíná rozrůstat pomalu i na našem území a podpora 5G je do budoucna určitě vítaným bonusem. V rámci dostupných technologií samozřejmě nechybí NFC, Bluetooth ve verzi 5.0 či Wi-Fi 6. Galaxy Note 20 Ultra 5G je DualSIM telefon s hybridním slotem. Máte tedy na výběr mezi dvěma kartami SIM, či jednou kartou SIM a paměťovou kartou.
Aby si telefon ověřil totožnost majitele, používá k těmto účelům kromě PIN kódu také skenování obličeje a do displeje integrovanou čtečku otisků prstů. Sken obličeje bohužel není tak spolehlivý, jako má třeba iPhone se svým Face ID. Telefon se odemkne i pokud se na něj přímo nedíváte, pouze jej máte namířený na obličej. Dále jsem se setkal s nepříjemnostmi, kdy mě telefon nerozeznal ve chvíli, kdy byl položen na stole přede mnou a já se k němu naklonil. Je zapotřebí být opravdu co nejpříměji proti displeji. Detekce obličeje není příliš spolehlivá ani v tmavých podmínkách.
Díky současné situaci a období roušek jsem často využíval čtečku otisků prstů. Je umístěna trochu výše, ale po chvíli si zvyknete. Na mokrý prst nereaguje, jinak doporučuji prst naskenovat alespoň dvakrát. Poté stačí i při zhasnutém displeji přiložit na to správné místo a v mžiku naskočí menu.
Pokud zmíním baterii, musím říci, že mi dělala radost. Při běžném použití na Wi-Fi, bez zapnutých mobilních dat, s využitím fotoaparátu, sociálních sítí a poslechu hudby jeden den telefon vydrží, a to celkem s přehledem. Je možné, že při hraní graficky náročných her a natáčení 8K videí budete nabíječku hledat již odpoledne. Nabíjení je ale opravdu velmi rychlé.
Jaký je obsah balení Samsungu Galaxy Note 20 Ultra 5G? V balení je společně s telefonem adaptér o výkonu 25 W, USB-C kabel, sluchátka AKG s náhradními koncovkami, příručka a sponka na vyndání šuplíčku na SIM kartu.
Umístění nové generace pera S Pen se přesunulo z pravé spodní hrany na tu levou. Pro mě je toto umístění praktické, protože jsem levák. Rozumím však, že spousta uživatelů si na tuto změnu chvilku bude muset zvykat. Pero má na sobě tlačítko, kterým lze aktivovat gesta. Těmi lze ovládat systém pouhými pohyby nad displejem, což ovšem není tak pohodlné a jisté. Navíc je třeba manévrovat perem blízko displeje. Pohodlné je psaní rychlých poznámek. I při zhasnutém displeji stačí pero vycvaknout a na displej můžete psát. Při rozsvíceném displeji se po vycvaknutí objeví možnosti jako vytvořit poznámku, okamžité zprávy, AR kresba apod.
Pokud vám text při psaní sklouzával dolů, jedním klepnutím jej lze narovnat. Pokud se hrotem pera pohybujete asi 2 cm od displeje, přímo na displeji se objevuje kurzor. Takto lze třeba podržet pero nad ikonkami, aby se zobrazil jejich popis. Při samotné kresbě je zpoždění pera téměř neznatelné. Snížení odezvy na skvělých 9 ms je skutečně znát. Pero S Pen je rozhodně užitečné příslušenství, kvůli kterému doporučuji o telefonu uvažovat. Na praktické zasunutí zpět do těla zařízení si snadno zvyknete.
Chceme-li nový Note 20 Ultra 5G srovnat s konkurencí, je třeba vybírat z těch nejlepších telefonů schopných příjmu 5G, s kvalitním displejem a fotoaparátem. Nejnovější iPhone 12 Pro Max je ideální kandidát, který se může Samsungu postavit. Displej iPhonu nenabídne tak bleskovou obnovovací frekvenci displeje, jinak jde ale o perfektní zobrazovač s vysokým rozlišením. Fotoaparáty v iPhonu již několik let v řadě drží rozlišení na 12 Mpx, přesto jde o kvalitní fotomobil s technologií LiDAR. Kapacitu iPhonu nenavýšíte paměťovou kartou, Apple pro další data počítá s úložištěm iCloud. Dnešní standard USB-C se iPhonu vyhýbá, ten využívá svůj proprietární lightning.
Další vhodnou konkurencí je Morola Edge+. Její hluboce protáhlý displej nabízí svižnější odezvu alespoň 90 Hz, velikostně se vyrovnává iPhonu. Rozlišením 108 Mpx se rovná Notu 20 Ultra, navíc vyššího rozlišení dosahuje i svou selfie kamerou. Procesor Snapdragon 865 zajišťuje vysoký výkon v kombinaci s 12 GB RAM paměti. Ani zde není možné úložiště navýšit paměťovou kartou, navíc je v prodeji pouze 256GB verze. Motorola však jednoznačně nabízí sympatickou cenovku.
Parametry / Model | Samsung Galaxy Note 20 Ultra | iPhone 12 Pro Max | Motorola Edge+ |
---|---|---|---|
Displej | 6,9" (19,3 : 9) | 6,7" (19,5 : 9) | 6,7" (19,5 : 9) |
3 088 × 1 440 px, 496 ppi, 120 Hz | 2 778 × 1 284 px, 458 ppi, 60 Hz | 2 340 × 1 080 px, 386 ppi, 90 Hz | |
Dynamic AMOLED | OLED | OLED | |
Zadní fotoaparáty | ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120°, 8K video s 24 fps |
ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°, 4K video s 60 fps |
ultraširokoúhlý: 16 Mpx, f/2,2 |
širokoúhlý: 108 Mpx, f/1,8, OIS |
širokoúhlý: 12 Mpx, f/1,6 |
širokoúhlý: 108 Mpx, f/1,8, OIS, 6K video s 30 fps |
|
teleobjektiv: 12 Mpx, f/3,0, laserové zaostřování | teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,2 |
teleobjektiv: 8 Mpx, f/2,4, OIS |
|
LiDAR | ToF kamera |
||
Přední fotoaparát | 10 Mpx, f/2,2 |
12 Mpx, f/2,2 |
25 Mpx, f/2,0 |
Čipset | Samsung Exynos 990, 8jádrový | Apple A14 Bionic | Qualcomm Snapdragon 865, 8jádrový |
GPU | Mali G77 MP11 | Apple GPU | Adreno 650 |
RAM | 12 GB | 6 GB | 12 GB |
Interní úložiště | 256/512 GB, microSD až 1 TB | 128/256/512 GB | 256 GB |
Operační systém | Android 10 | iOS 14 | Android 10 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ | ✓ |
Akumulátor | 4 500 mAh | přes 3 5000 mAh | 5 000 mAh |
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W/15 W | Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W/15 W |
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 15 W/5 W |
|
USB-C | ✓ | ✕ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ | ✓ |
Stupeň krytí | odolný vůči stříkající vodě | odolný vůči stříkající vodě | odolný vůči stříkající vodě |
Audio | stereo, Dolby | stereo, Dolby | stereo, Dolby |
Rozměry | 164,8 × 77,2 × 8,1 mm | 160,8 × 78,1 × 7,4 mm | 161,1 × 71,4 × 9,6 mm |
Hmotnost | 208 g | 228 g | 203 g |
Cena | 35 999 Kč | 33 990 Kč | 27 990 Kč |
Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G
MobilyNový Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G ocení ti, kteří již s řadou Note mají zkušenosti, ale i nováčci, kteří si jistě ihned oblíbí intuitivní používání pera S-Pen. Výstupek fotoaparátu je opravdu znatelný a telefon doporučuji vložit do pouzdra, které jej minimalizuje. Telefon stojí hodně peněz, ale na konstrukci a celkovém dojmu je to znát. Takto prémiový telefon se jen tak nevidí.
Klady
Zápory
V konkurenci těch nejlepších telefonů roku 2020 je Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G tím telefonem, na který se můžete spolehnout. Pokud si kupujete telefon s úmyslem, že chcete nejvyšší výkon, skvělé fotografie a luxusní design, bude Note 20 Ultra 5G nejlepší kandidát. Je to zkrátka špičkový smartphone na práci i zábavu.
Nové telefony Samsung řady Galaxy Note jsou zde. Jmenují se Samsung Galaxy Note20 a Note20 Ultra 5G a mají nakročeno stát se důstojnými zástupci nejvyšší třídy. Přinejmenším model Note20 Ultra 5G pak bude jistě patřit mezi nejlepší telefony roku. Některé parametry novinek jsme však již viděli u jiných modelů a nemusí mít oproti jiným značkám zcela vyhráno. Jsou nové modely opravdu tak skvělé, nebo mají i slabší místa, kterých může využít konkurence?
Dnes nám společnost Samsung představila hned několik podstatných novinek ve svém sortimentu. Tím hlavním je ale nepochybně dvojice nových modelů Galaxy Note20 a Note20 Ultra. Po loňském modelu Samsung Galaxy Note10 a Galaxy Note10+ se jihokorejská společnost letos pochlubila s nástupci, kteří jsou hodni kategorie vlajkové lodi Samsungu. Výrobce kráčí cestou, na níž se snaží zaujmout zájemce o velké telefony s bezkonkurenční výbavou, ale zároveň je nechá vybrat si mezi dvěma trochu odlišnými designy.
V případě Galaxy Note20 jde o klasický rovný displej, avšak celková konstrukce je zaoblená, především rohy zařízení. Oproti tomu model Galaxy Note 20 Ultra 5G spíše připomíná loňský model svými špičatými rohy a po stranách lehce zaobleným displejem.
Ze spodní hrany se oběma modelům vysouvá pero S Pen a přední kamerky zůstaly na svém známém místě, tedy v průstřelu uprostřed horní části displeje. Barevné varianty jsou poměrně netradiční. Note20 poputuje k zákazníkům v šedé, zelené a bronzové a Note20 Ultra 5G v černé a bronzové.
Design nových Samsungů je zkátka povedený, totéž platí o zvolených barevných variantách. Podívejte se na ně na následujících snímcích, a to hned z několika úhlů.
Velikostí displeje začíná nový model Note20 tam, kde byl loňský model Note10+. Samsung rozhodl, že úhlopříčky telefonů z řady Note budou větší než kdy dřív. Pro ovládání perem S Pen je to jedině dobře. Základní Note 20 potěší 6,7" displejem s rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů. Jedná se o panel Super AMOLED Plus s běžnou obnovovací frekvencí 60 Hz. Model Note20 Ultra 5G sází na obrovský 6,9" Dynamic AMOLED 2X u N20 Ultra 5G displej s rozlišením 3 088 × 1 440 bodů a se skvělou obnovovací frekvencí 120 Hz.
Není pochyb o kvalitách obou panelů. Samsung se zkrátka ve výrobě perfektních displejů pohybuje velmi zkušeně již několik let a můžeme si být jisti, že obraz bude ostrý s jasnými barvami. Zaoblení hran displeje v případě vyššího z modelů je decentní. Není natolik výrazné, jako např. u mobilního telefonu Motorola Edge. Aby displeje nepřišly k žádné újmě, základní model chrání sklo Gorilla Glass 5, vybavenější model pak Gorilla Glass 7.
Názvy telefonů jsou občas příliš zdlouhavé a ve správném pojmenování tak může být zmatek. Pokud se v diskuzích a jinde na internetu setkáte s názvy Samsung Galaxy Note 20 Plus, Samsung Note 20 Pro, Samsung Galaxy Note 20+ či Galaxy Note 2020, tak vězte, že se nejedná o další telefony řady Galaxy Note20, ale jen a pouze o telefony Samsung Galaxy Note20 nebo Note20 Ultra 5G.
Oblast výkonu byla u nových Galaxy Note 20 spekulovaným tématem ještě před jejich představením. Absenci čipů Qualcomm Snapdragon lidé zrovna nevítali. Uvnitř nové řady Note20 se bude o výkon starat osmijádrový procesor Exynos 990, který běží na taktu až 2,73 GHz. Jedná se o stejnou volbu čipu jako v případě letošní řady Galaxy S20. Jde však o volnu čipu pro naši lokalitu, pro oblast Ameriky budou nové Note20 vybaveny čipy Snapdragon 865+.
Podle prozatímních testování se výkon modelu Galaxy Note 20 Ultra 5G v benchmarku AnTuTu dostává na hodnotu kolem 517 000 bodů. Přihlédneme-li k současnému žebříčku výsledků AnTuTu, jde o umístění v první desítce nejvýkonnějších smartphonů. Podobného výkonu dosahuje i model Galaxy S20 Ultra 5G.
Řadě Galaxy S20 se phablety Note20 podobají i kapacitami paměti RAM. Model Note 20 obsahuje 8 GB, Note20 Ultra 5G pak 12 GB. Po stránce výkonu se tedy setkáváme se shodnými čísly, jako u modelu Galaxy S20, respektive jako Galaxy S20 Ultra 5G u výkonnějšího modelu.
Jedna z nejdiskutovanějších oblastí výbavy současných telefonů je bezesporu fotoaparát. Pro základní Note20 si výrobce připravil trojici zadních snímačů ve složení 12Mpx širokoúhlý objektiv, 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv pro záběry s úhlem 120° a 64Mpx teleobjektiv s možností 3násobného přiblížení bez ztráty kvality.
O kvalitní výbavě většího modelu Note20 Ultra 5G nesmí být pochyb, proto se tu setkáváme se snímačem o rozlišení 108 Mpx s laserovým ostřením. V rozlišení snímače se tedy přidává nejen ke kolegovi Galaxy S20 Ultra 5G. Dále je přítomen také 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv a nakonec pouze 12Mpx teleobjektiv, který však zvládne scénu přiblížit 5×. Na přední straně mají v průstřelu oba modely shodně 10Mpx selfie kameru.
Oproti konkurenci tedy nové modely nepřináší kvanta objektivů, ale spoléhají na 3 objektivy, které vystačí naprosté většině uživatelů pro běžné focení. Jak si telefony povedou v reálných podmínkách, se dozvíme při testu, obzvlášť zajímavé poznatky ale mohou přinést výsledné fotografie pořízené za šera a v noci. Také kvality optického zoomu u modelu Note20 Ultra 5G by mohly napovědět, zda se Samsung věnuje zlepšování této funkce.
Aby se telefony při náročném využívání nedožadovaly brzkého doplnění energie, měly by být vybaveny dostatečně velkými bateriemi. Samotné energeticky úsporné komponenty dlouhé výdrži tolik nepomohou. Základní Note 20 disponuje baterií o kapacitě 4 300 mAh a Note 20 Ultra 5G jen trochu navyšuje na 4 500 mAh. Při hodnocení kapacity baterie je však nutno přihlédnout k tomu, že uvnitř telefonu najdeme pero S Pen. Těmito údaji se dostáváme někam mezi modely řady Galaxy S20. Jinak ale potěší přítomností všech vychytávek při nabíjení.
Podporováno je rychlé nabíjení o výkonu 25 W přes USB-C konektor, bezdrátové nabíjení se stále pěkným výkonem 15 W a nechybí reverzní nabíjení, kdy stačí na zadní stranu telefonu položit jiné zařízení s podporou bezdrátového nabíjení a nabíjet jej. O kvalitní zvukový výstup se starají stereo reproduktory AKG a Note20 podporuje také prostorový zvuk Dolby Atmos.
Samozřejmostí telefonů Samsung Galaxy Note20 a Note20 Ultra 5G je voděodolnost zaručená certifikací IP68 a ultrazvuková čtečka otisků prstů v displeji. Vyšší model již ve svém názvu prokazuje, že zvládne moderní sítě 5G. Oba telefony podporují všechna pásma WiFi a funkci NFC například pro platby telefonem.
Vnitřní paměti jsou následovné. Galaxy Note20 je k dispozici s kapacitou 256 GB, ovšem bez možnosti rozšířit ji paměťovými kartami. Galaxy Note20 Ultra 5G si můžete vybrat s kapacitami 256, nebo 512 GB. K tomu navíc nechybí podpora paměťových karet. Nový dodávaný stylus S Pen má u základního modelu odezvu 26 ms, u toho vyššího pak skvělých 9 ms.
Ceny nových modelů Galaxy Note20 a Note20 Ultra jsou odstupňovány dle skoku v jejich výbavách. Zatímco Galaxy Note 20 bude k dispozici za cenu 25 999 Kč v jediné konfiguraci 8 GB/256 GB, vyšší model Galaxy Note20 Ultra 5G pořídíme za 35 999 Kč ve verzi 12 GB/256 GB a 38 999 Kč za verzi s 512GB pamětí.
Samotná krabička nových Samsungů již zobrazuje dodávané příslušenství v podobě pera S Pen. To uvnitř balení naleznete rovnou zasunuté do těla telefonu. Balení evropské a americké verze smartphonu se liší, my bychom se u nás měli dočkat poměrně bohatého příslušenství. Kromě stručného návodu je tu i silikonový kryt, sluchátka s vyměnitelnými nástavci do uší, adaptér s podporou rychlého nabíjení a nabíjecí kabel USB-C.
Samsung Note20 a Note 20 Ultra 5G nejsou jediné telefony na trhu a potenciální zákazník před kliknutím na Koupit jistě zváží i konkurenci. Jaké má dnes možnosti?
Základní model Note20 se podobá letošní řadě Galaxy S20. Konkrétně je to model Galaxy S20+. S ním sdílí procesor i velikost paměti RAM. Note 20 však za příznivější cenu nabídne dvojnásobek paměti, i když do S20+ lze přikoupit paměťová karta. Fotoaparáty jsou na tom shodně, proto může převážit výhoda v podobě pera S Pen.
Modelu Galaxy Note20 Ultra 5G se samozřejmě nejvíce podobá Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, se kterým sdílí i stejný název. Model řady S20 má poloviční kapacitu paměti, zato exceluje lepší baterií. Jinak se v zásadě neliší, až na opět chybějící podporu S Pen.
Galaxy Note20 | Galaxy Note20 Ultra 5G | Galaxy S20+ | Galaxy S20 Ultra 5G | |
---|---|---|---|---|
Displej | 6,7" (20 : 9) | 6,9" (19 : 9) | 6,7" (20 : 9) | 6,9" (20 : 9) |
2 400 × 1 080 px, 447 ppi | 3 088 × 1 440 px, 493 ppi | 3 200 × 1 440 px, 525 ppi | 3 200 × 1 440 px, 511 ppi | |
Super AMOLED | Dynamic AMOLED 2X | Dynamic AMOLED | Dynamic AMOLED | |
Zadní fotoaparát | hlavní: 12 Mpx, f/1,8, 8K video s 30 fps | hlavní: 108 Mpx, f/1,8, 8K video s 30 fps | hlavní: 12 Mpx, f/1,8, 8K video s 30 fps | hlavní: 108 Mpx, f/1,8, 8K video s 30 fps |
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120° | širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120° | širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120° | širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120° | |
teleobjektiv: 64 Mpx, f/2,0, 3× zoom | teleobjektiv: 12 Mpx, f/3,0, 5× zoom | teleobjektiv: 64 Mpx, f/2,0, 3× zoom | teleobjektiv: 48 Mpx, f/3,5, 5× zoom | |
Přední fotoaparát | 10 Mpx, f/2,2 | 10 Mpx, f/2,2 | 10 Mpx, f/2,2 | 40 Mpx, f/2,2 |
Čipset | Exynos 990, 8jádrový | Exynos 990, 8jádrový | Exynos 990, 8jádrový | Exynos 990, 8jádrový |
RAM | 8 GB | 12 GB | 8/12 GB | 12 GB |
Interní úložiště | 256 GB | 256/512 GB, microSD až 1 TB | 128/256/512 GB, microSD až 1 TB | 256/512 GB, microSD až 1 TB |
Operační systém | Android 10 | Android 10 | Android 10 | Android 10 |
Podpora sítí 5G | ✕ | ✓ | ✕ | ✓ |
Baterie | 4 300 mAh | 4 500 mAh | 4 500 mAh | 5 000 mAh |
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W/15 W | Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W/15 W | Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W/15 W | Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 45 W/15 W | |
USB-C | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ | ✕ | ✕ |
Stupeň krytí | IP68 | IP68 | IP68 | IP68 |
Audio | stereo, Dolby Atmos | stereo, Dolby Atmos | stereo, Dolby Atmos | stereo, Dolby Atmos |
Rozměry | 161,6 × 75,2 × 8,3 mm | 164,8 × 77,2 × 8,1 mm | 161,9 × 73,7 × 7,8 mm | 166,9 × 76 × 8,8 mm |
Hmotnost | 198 g | 214 g | 186 g | 220 g |
Cena | 25 999 Kč | 35 999 Kč | 27 999 Kč | 37 490 Kč |
Samsung se každý rok vždy na podzim vytaší se skvělým hardwarem u své řady Galaxy Note. Loni měla označení Galaxy Note10. Jaké si stojí letošní Samsung Galaxy Note 20 vs Note 10, který v těchto dnech slaví první narozeniny? V první řadě je to novější čipset, ale i větší displej. Řádně narostla také kapacita baterie a změn pochopitelně doznal i fotoaparát.
Parametry/Model | Samsung Galaxy Note 20 | Samsung Galaxy Note 10 |
---|---|---|
Displej | 6,7" (20 : 9) | 6,3" (19 : 9) |
2 400 × 1 080 px, 447 ppi | 2 280 × 1 080 px, 401 ppi | |
Super AMOLED | Dynamic AMOLED | |
Zadní fotoaparáty | hlavní: 12 Mpx, f/1,8, 8K video s 30 fps | hlavní: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps |
ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2 | širokoúhlý: 16 Mpx, f/2,2 | |
teleobjektiv: 64 Mpx, f/2,0 | teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,1 | |
Přední fotoaparát | 10 Mpx | 10 Mpx |
Čipset | Exynos 990, 8jádrový (na americkém trhu Snapdragon 865) | Exynos 9825 (na americkém trhu Snapdragon 855) |
RAM | 8 GB | 8 GB |
Interní úložiště | 256 GB | 256 GB |
Operační systém | Android 10 | Android 10 |
Podpora sítí 5G | ✕ | ✕ |
Akumulátor | 4 300 mAh | 3 500 mAh |
Rychlonabíjení/bezdr. nabíjení: 25 W/15 W | Rychlonabíjení/bezdr. nabíjení: 25 W/12 W | |
USB-C | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytí | IP68 | IP68 |
Rozměry | 161,6 × 75,2 × 8,3 mm | 151 × 71,8 × 7,9 mm |
Hmotnost | 198 g | 167 g |
Cena | 25 999 Kč | již neprodáváme |
Parametry/Model | Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G | Samsung Galaxy Note 10+ |
---|---|---|
Displej | 6,9" (19 : 9) | 6,8" (19 : 9) |
3 088 × 1 440 px, 493 ppi | 3 040 × 1 440 px, 498 ppi | |
Dynamic AMOLED 2X | Dynamic AMOLED | |
Zadní fotoaparáty | hlavní: 108 Mpx, f/1,8, 8K video s 30 fps | hlavní: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps |
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2 | širokoúhlý: 16 Mpx, f/2,2 | |
teleobjektiv: 12 Mpx, f/3,0 | teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,1 | |
Přední fotoaparát | 10 Mpx | 10 Mpx |
Čipset | Exynos 990, 8jádrový (na americkém trhu Snapdragon 865) | Exynos 9825 (na americkém trhu Snapdragon 855) |
RAM | 12 GB | 12 GB |
Interní úložiště | 256/512 GB (až 1 TB microSD) | 256/512 GB (až 1 TB microSD) |
Operační systém | Android 10 | Android 10 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✕ |
Akumulátor | 4 500 mAh | 4 300 mAh |
Rychlonabíjení/bezdr. nabíjení: 25 W/15 W | Rychlonabíjení/bezdr. nabíjení: 45 W/15 W | |
USB-C | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytí | IP68 | IP68 |
Rozměry | 164,8 × 77,2 × 8,1 mm | 162,3 × 77,1 × 7,9 mm |
Hmotnost | 214 g | 198 g |
Cena | 35 999 Kč | již neprodáváme |
Dle ohlasů zahraničních redakcí jsou nové telefony povedené. Základní Samsung Galaxy Note20 by však vzhledem ke své ceně mohl nabídnout více. Specifikacemi ani designem příliš nezapadá do modelové řady Note. Také zamrzí chybějící slot na paměťovou kartu a absence bezdrátového nabíjení.
Více se redakce rozepsaly o aktuální vlajkové lodi Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G. Podle redakce techradar.com bylo testování zábavné. Design obřího smartphonu se povedl, ovšem recenzent z cnet.com díky zahnutým krajům displeje občas omylem spustil nějakou nechtěnou aplikaci. Na zadní straně nikdo nepřehlédl obrovský výstupek fotoaparátu. Engadget.com dokonce píše o tom, že jim telefon přepadl a rozbilo se sklíčko kryjící objektivy. Doporučuje použití obalu minimalizující výšku výstupku.
Jinak ale cnet.com zdůrazňuje, že je nový Note20 Ultra 5G znatelně lehčí než Samsung Galaxy S20 Ultra 5G a lépe se drží. Kvality displeje jsou pouze vychvalovány. Perfektní podání barev je standardem, spíše recenzenti vyzdvihují dynamicky se měnící obnovovací frekvenci displeje v rozmezí 10 - 120 Hz. Ta má za následek i velmi slušnou výdrž na baterii. Všichni se shodli, že den náročnějšího používání telefon zvládne. Čtečka otisků prstů integrovaná v displeji je nyní o něco spolehlivější.
Američtí uživatelé mají verzi s procesorem Snapdragon 865+, které se u nás nedočkáme. Snad se i procesor Exynos 990 postará o bezchybný chod, který si pochvalují v zámoří. Nejčastěji zmiňovaným bonusem celého smartphonu je pero S Pen. To se přesunulo na levou spodní stranu a chvíli trvá, než si na to zvyknete.
Mezi vychvalované novinky patří dle recenzí znatelně rychlejší odezva a velmi kladně kritici hodnotí i zaznamenávání zvuku ve stejnou chvíli, kdy perem píšete poznámky. Nejen pro studenty pak není problém si nejasnou pasáž přehrát zvukově. Podle theverge.com je skvělá aplikace Samsung Notes, která umí narovnat rukou psaný text a dobře funguje i převedení na text tiskací. Ovládání telefonu pohyby S Penu vyžaduje trpělivost, prozatím není tak přesné.
Kamera zaznamenala posun od Galaxy S20 Ultra 5G. Přiblížení v hodnotě 50násobku se zdá být užitečnější než 100násobný Space Zoom. Potěší však laserový autofokus, který doznal rychlejšího přeostřování, než kterým disponuje bratříček S20 Ultra. Fotky za dne mají velmi syté barvy. Takové výsledky mohou vypadat zajímavě, ale neodpovídají příliš realitě. Hned několik recenzentů spíše chválí výsledky Google Pixel 4 XL nebo iPhonu 11 Pro Max.
Oproti tomu fotky za šera jsou skutečně povedené, a to i v případě, kdy není použit Noční režim. Selfie kamera s rozlišením 10 Mpx je sice kvalitní, ale příliš zesvětluje lidskou pleť na barvu, kterou recenzent theverge.com přirovnává k barvě šunky. Někteří oceňují i profesionální možnosti při natáčení videí, kdy je možné brát zvuk hned z několika mikrofonů a efektně působí plynulé přibližování.
Nikdo z recenzentů nepopíral kvality telefonů Galaxy Note20. Zejména byli spokojeni s vysokým výkonem, skvělým displejem a užitečným perem S Pen. Všichni se však shodli na tom, že cenovka je nastavena skutečně vysoko. Pro každého zájemce je tedy na zvážení, zda si pro sebe dokáží cenu obhájit.
Nejen novou generací Galaxy Note se Samsung pochlubil. Do své nabídky nedávno přidal i nástupce ohebného telefonu Galaxy Z Flip 5G. O tom jsme již psali. Nyní přišel s novými generacemi tabletu Galaxy Tab S7 a S7+, hodinek Galaxy Watch3 a sluchátek Galaxy Buds Live. Co konkrétně u nich vylepšil a jak vypadají?
Dva nové modely a několik variant. Vybírat nový tablet můžete dle úhlopříčky a dále z podporovaného druhu připojení. Displej modelu Galaxy S7 je LCD o velikosti 11" a Galaxy S7+ nabídne až 12,4" úhlopříčku displeje s OLED technologií. Oba rozhodně zaujmou vysokou obnovovací frekvencí 120 Hz. Fotoaparát změn nedoznal, přibyl však blesk. Výkon tabletů povýšil díky použitému čipu Snapdragon 865 Pro. Kapacitu paměti 128 GB lze rozšířit paměťovými kartami. S výdrží na tom nebudou zřejmě vůbec špatně, kapacity baterií se navýšily na 8 000, resp. 10 090 mAh u modelu S7+. Parádní je i 45W rychlé nabíjení.
Tablety samozřejmě podporují Samsung DeX, který zajistí pohodlí podobné ovládání počítači. Dodávané pero S Pen vás nebude zdržovat při práci, protože odezva je velmi nízkých 9 ms. O kvalitní hudební zážitek se postará čtveřice reproduktorů s podporou Dolby Atmos. Model S7+ má integrovanou čtečku otisků prstů do displeje, zatímco model S7 spoléhá na čtečku na tlačítku Power. V rámci podporovaných připojení je k dispozici základní model Galaxy S7 WiFi, případně S7 LTE. Větší tablet bude ve variantách Galaxy S7+ Wifi nebo S7+ 5G.
Nový model Samsung hodinek je nyní dostupný ve dvou variantách s většími velikostmi displejů. Na výběr je mezi Galaxy Watch3 41 mm a Watch3 45 mm. Displej je vždy krytý sklíčkem Gorilla Glass. Rozměr hodinek, konkrétně tloušťka, se zmenšil o 14 %. Také jsou o 15 % lehčí než předchůdce. Senzory nabídnou ještě přesnější měření, zůstává tu snímač srdečního tepu s 8 fotodiodami a nově je přidána detekce pádu. Bezproblémový chod má zajistit čip Exynos 9110 s 1 GB operační paměti. Bluetooth je nyní podporováno i ve verzi 5.0.
Systém je Tizen, který si nejvíce rozumí s telefony Samsung, ale i dalšími Android zařízeními. Samozřejmostí je podpora snadného placení Samsung Pay přes technologii NFC. Hodinky by měly vydržet bez nabíječky 2 dny. Prémiový design zastupuje nerezová ocel doplněná koženým řemínkem a stylovou otočnou lunetou. Menší variantu pořídíte buď ve stříbrné nebo bronzové variantě. Větší 45mm varianta pak na trh vstupuje ve stříbrné a černé.
Bezdrátová sluchátka Galaxy Buds Live se vyznačují unikátním provedením, které svým tvarem připomíná fazoli. Potěší vylepšené aktivní potlačení hluku ANC, které by, dle slov Samsungu, mělo zvládat třeba hukot letadla či vlaku. Zároveň ale nepřeslechnete hovor člověka vedle vás nebo důležité oznámení třeba na letišti. Větší baterie slibuje až 6 hodin poslechu s aktivním ANC či 8 hodin při jeho vypnutí. Bezdrátově nabíjené pouzdro stačí dobíjet po dobu 5 minut a rázem máte k dobru další hodinu poslechu. Barevné provedení sluchátek zahrnuje barvy bílou, černou a bronzovou.
K novému Samsungu si samozřejmě můžete pořídit také stylové a praktické příslušenství. Ochranu telefonu zajistíte koženým nebo silikonovým krytem či ochranným sklem. Hodit se bude i rychlonabíjecí adaptér, nabíječka do auta a powerbanka. Pro pohodlnou jízdu na kole s puštěnou navigací dobře poslouží i držák na řídítka.
Je škoda, že základní model Note20 nenabízí podporu 5G sítí a alespoň 90Hz obrazovku. Přesto jde o smartphone, který zaujme svým displejem a skvělým výkonem. Model Note20 Ultra 5G je věrný parametrům modelu S20 Ultra 5G a zlákat může na rychlý displej, slušný výkon a skvělý fotoaparát. Konkurence musí být dobře připravena. Řada Note 20 navíc boduje ještě rychlejším stylusem S Pen.
Představení pracanta Samsung Galaxy Note 20 je stále blíž. Díky četným únikům už o něm máme celkem jasnou představu, a to i co se vzhledu i hardwaru týče. Jak na tom bude s fotoaparátem, výkonem nebo cenou? Pojďme si shrnout všechny spekulace a úniky.
Současné Samsungy z modelové řady Galaxy S20 disponují pěknými hodnotami operačních pamětí. U modelů Galaxy S20 a Galaxy S20+ je to 8 GB, v případě modelu Galaxy S20 Ultra 5G pak dokonce 12 GB. Nový Galaxy Note 20 však bude již v základu vybaven 16 GB operační paměti. Ve videu kanálu GregglesTV to uvedl CEO společnosti Display Supply Chain Consultants Ross Young. To by znamenalo, že nové modely Galaxy Note 20 se jen tak nezadýchají a zvládnou udržet v provozu velké množství aplikací.
Se zprávou týkající se displeje se pochlubil Ice Universe na Twitteru. Letošní Galaxy Note 20 nejspíše nebude mít zahnutý displej. Uniklé fotografie ochranných krytů také spíše napovídají, že displej nebude přesahovat hrany telefonu. Tato změna v designu Samsungu Note by přišla po několikaletém používání zakřivených hran, na které si již uživatelé zvykli. Může to na druhou stranu být praktické pro používání pera S-Pen.
Předešlému tvrzení o absenci zahnutého displeje nahrává i následující render. Ten na svém webu zveřejnila gsmarena.com. Zadní strana zobrazeného Galaxy Note 20 připomíná Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, ta přední zase klasický Galaxy Note10.
Zahnuté hrany jsou alespoň na zadní straně, díky nim by se Note 20 mohl lépe držet. Dotykový S-Pen vsunutý do těla přístroje možná změní pozici a bude se ukrývat na levé spodní straně. Všechna postranní tlačítka se naopak přesunou na pravou hranu.
Dle tweetu Jona Prossera dorazí Note 20 v barvách černá, bílá či šedá, měděná a mátově zelená. Uživatel Ishan Agarwal upřesňuje, že model Galaxy Note 20 5G, což je nejspíše označení základní verze, bude k dispozici v šedé, zelené a měděné a model Galaxy Note 20+ v měděné, bílé a černé.
Kdy se Samsungu Galaxy Note 20 nakonec dočkáme? Portál androidauthority.com se dle prozatímních informací domnívá, že 5. srpna 2020. Samotné představení smartphonu veřejnosti se nejspíše bude odehrávat živým přenosem bez přítomnosti diváků v sále. Kromě nové vlajkové lodi Samsungu se obecně očekává i prezentace ohebného Samsungu Galaxy Fold 2, tabletu Galaxy Tab S7 či hodinek Galaxy Watch 2.
Dosavadní modely Samsungů z řady Galaxy jsou, mimo rozpoznání uživatele přední kamerou, stále vybaveny i čtečkami otisků prstů. Samotná ultrasonická čtečka je integrována v displeji a její rychlost není špatná a postupně se zlepšuje, přesto bychom rádi, kdyby byla ještě rychlejší.
Ross Young je CEO společnosti Display Chain Consultants a ten nyní YouTube kanálu Greggles TV poskytl informace o novince týkající se právě tohoto bezpečnostního elementu. Informuje o tom portál techradar.com. U Galaxy Note 20 a Note 20+ se možná dočkáme integrace nové větší čtečky, která by snad měla za následek i rychlejší a přesnější odezvu. Mohlo by se jednat o koncept Qualcomm 3D Sonic Max skener s plochou až 20 × 30 mm a schopností číst 2 prsty najednou.
Dalším zdrojem novinek o chystaném Samsungu Galaxy Note 20 je forbes.com, který píše o displeji. I ten se odvolává na informace od Rosse Younga. Dle jeho slov dostane lepší obnovovací frekvenci displeje pouze vyšší model Galaxy Note 20+. Základní model Note 20 si bude muset vystačit jen se 60Hz technologií.
Důvodem pro to je integrace panelu LTPS (Low Temperature PolySilicon), přičemž ta neumí efektivně snižovat svou frekvenci. Baterie smartphonu by se tím pádem u Galaxy Note 20 daleko rychleji vybíjela. Oproti tomu u modelu Galaxy Note 20+ bude použit panel LTPO (Low Temperature PolySilicon Oxide), který podporuje frekvence až do hodnoty 120 Hz. K tomu bude schopný efektivně snižovat frekvenci, když nebude potřeba nadprůměrných 120 Hz.
O tom, že Samsung své nové vlajkové lodi Galaxy Note 20 poskytne jen to nejlepší, není pochyb. Mnozí očekávají špičkový výkon, který Note 20 využije pro náročné aplikace, ale i svižný běh systému. Dosud byl očekáván příchod procesoru Snapdragon 865 Plus, ale nyní to vypadá, že se korejská společnost pochlubí s jiným čipem. Vsadit by měla na Exynos 992, jak zmiňuje web techradar.com. Ten bude nástupce procesoru Exynos 990, který pohání řadu Galaxy S20 mimo území Spojených států.
Teoreticky by mohlo dojít k situaci, kdy na území USA bude Samsung Galaxy Note 20 obsahovat standardní Snapdragon 865. Ten je sice obecně lepší volbou než Exynos 990, ovšem na Exynos 992 by již mohl znatelně ztrácet. Procesoru 865 Plus se tento rok spíše nedočkáme, proto pokud si Samsung chce i pro americké území zachovat konkurenceschopný procesor, mohl by zvolit Exynos 992 jako univerzální čip ve všech prodávaných verzích Note 20 pro všechny světové trhy.
Deník thesun.co.uk píše o možném úniku fotografie přímo z webových stránek Samsungu. Jedná se o vizualizaci dosud neznámého zařízení, které je umístěno mezi telefony Samsung Galaxy S10+ a Galaxy S20. Na vyobrazeném smartphonu je zcela jasně vidět, že uprostřed horní části chybí přední kamera. Svými proporcemi model Galaxy Note připomíná, nemá totiž zakulacený displej a rohy jsou špičatější, než je tomu u řady Galaxy S. Obrázek Samsung z webu smazal, což opravdu může značit nechtěné odhalení.
Na internet unikla pozitivní zpráva týkající se baterie chystaného Samsungu Galaxy Note 20. Portál galaxyclub.nl přinesl informaci o kapacitě baterie. Ta by se oproti předešlému telefonu Galaxy Note10 měla navýšit až na 4 000 mAh. Takovým přídělem disponuje třeba Samsung Galaxy S20. Kapacitu modelu Galaxy Note 20+ nicméně zatím stále neznáme. Mohlo by to být kolem 4 500 mAh, když přihlédneme k tomu, že Galaxy Note10+ má baterii s údajem 4 300mAh. Toto navýšení se bude rozhodně hodit, technologie 5G a 120Hz displeje spotřebují dost energie.
Mimo kapacitu baterie by základní model Galaxy Note 20 mohl po Galaxy S20 převzít i vzhled zadní strany s výstupkem fotoaparátů. Jak ukazuje render uživatele jménem Yash Purohit, základní model nového Note 20 by na zadní straně mohl přinést podobný obdélník se třemi objektivy fotoaparátů. Pokročilý model Galaxy Note 20+ tak možná převezme sestavu objektivů z vrcholného Galaxy S20 Ultra 5G.
— Yash Purohit (@_yptech_) 19. dubna 2020
Nedávno představený telefon Huawei P40 Pro představil novinku v podobě displeje zaobleného přes všechny 4 strany zařízení. Nyní se objevil patent společnosti Samsung, který s takovou variantou počítá pro budoucí zařízení firmy. Zprávy o tom přinesl web LetsGoDigital. Třebaže není jisté, zda půjde přímo o nový Samsung Galaxy Note 20, může to být pravděpodobné. Možná si ale Samsung tento patent schová pro nějaký další smartphone.
I přes aktuální nepříznivé vyhlídky na konání představovacích akcí nových smartphonů bychom se Samsungu Galaxy Note 20 měli dočkat dle plánu. Svět jej tedy spatří pravděpodobně na přelomu července a srpna tohoto roku. Kromě něj možná uvidíme i Galaxy Fold 2. Samsung prý začal pracovat na přípravách, zmiňuje to portál notebookcheck.net. Stále není jasné, zda se dočkáme uvedení skrze online stream, nebo již bude možné prezentovat před přítomným publikem.
V poslední aktualizaci jsme se dozvěděli, že procesorem pro nový Samsung Galaxy Note 20 a Note 20+ bude Snapdragon 865. Nyní však přichází nová zpráva, konkrétně tweet od @UniverseIce, která říká, že takt hlavního jádra je vyšší, než je tomu u Snapdragonu 865.
Konkrétně bylo z výsledků Geekbench vypozorováno, že jde o takt 3,09 GHz, přičemž standardní Snapdragon 865 má „pouze“ 2,84 GHz. Mohlo by tedy nakonec jít o čip s přídomkem plus, tedy Snapdragon 865+. Ten však ještě nebyl nikde použit, proto si na podrobnosti musíme počkat. Pro Evropu navíc bude vydána verze s čipem Exynos. Zda i v případě tohoto čipu dojde k jeho vylepšení, to je otázkou.
— Ice universe (@UniverseIce) 2. dubna 2020
Ať už bude procesor jakýkoliv, nejspíše bude obsahovat 8 jader. Max Weinbach na svém Twitteru uvádí podrobnosti k jednotlivým jádrům. Hned 4 z nich by měla běžet na taktu 1,8 GHz, 3 z nich na 2,4 GHz a poslední na 3,1 GHz.
Nyní tu máme jednu z prvních uniklých fotografií týkající se nového phabletu Galaxy Note 20. Zveřejnil ji Roland Quandt na svém Twitteru. Jde o formu pro tvarování krytu LED View Cover pro nový Galaxy Note 20. Na fotografii je patrný otvor pro vystouplý modul s fotoaparáty, který se nápadně podobá modulu Samsungu Galaxy S20 Ultra. Potvrzuje se tím tedy přítomnost stejného modulu i na novém modelu Galaxy Note.
O moc pěkný koncept nového Galaxy Note 20 se postaral designer Jermaine Smit z YouTube kanálu Concept Creator. Video včetně renderů přinesl portál letsgodigital.org. Koncept se inspiroval tvary Galaxy Note10, zejména je to patrné v ostrých rozích telefonu. Zadní část však bere inspiraci fotomodulu ze špičkového Galaxy S20 Ultra 5G. Hrany displeje jsou příjemně zakulacené a displej protažený do boků. Na třetím obrázku vidíme i barevné varianty, z nichž se především černá jeví nejpravděpodobněji jako ta, kterou reálně uvidíme.
Ve zdrojovém kódu jádra pro procesory Exynos a Snapdragon v nové řadě Galaxy S20 byly nalezeny zajímavé zmínky o nových zařízeních. Zjistil to portál xda-developers.com. Celkem je v kódu zmínky až o 5 zařízeních a 3 sériích. Série jsou „Project XYZ“, „Project Canvas“ a „Project Winner2“. Prvně jmenovaná série označuje řadu Galaxy S20. Canvas je pravděpodobně označení pro chystaný Samsung Galaxy Note 20 a project Winner2 pak označuje budoucí Galaxy Fold 2. Z kódu nás dále nejvíce zajímá to, že procesorem bude opravdu Snapdragon 865. Ovšem v rámci označených regionů se Snadragon vztahuje zatím pouze k USA. Možná se po vzoru řady Galaxy S20 u nás dočkáme opět Exynosu 990.
Do představení nového modelu Samsung Galaxy Note 20 zbývá ještě několik měsíců, my se ale již nyní dozvídáme zajímavé zprávy. Tak například web techradar.com spekuluje o tom, zda by nový Note 20 nemohl být skládací. Naznačuje to patent korejské společnosti, který mimo samotné skládací zařízení Galaxy obsahuje i Touch Pen, tedy stylus, který je pod názvem S Pen dodávaný právě ke Galaxy Note. Techradar tvrdí, že velká plocha by se pro použití stylusu hodila, navíc by telefon nemusel být příliš veliký, když by se nechal složit.
Se spekulacemi pracuje i americký Forbes, který dle předpokladů odhaduje design nového Galaxy Note 20. Řada Galaxy S20 si půjčila vycentrovanou selfie kameru z řady Galaxy Note10, nyní by naopak nová generace Galaxy Note měla okoukat některé prvky z řady Galaxy S20. Především rozmístění zadních snímačů u výkonnější varianty Note 20 bude připomínat to z modelu Galaxy S20 Ultra. Půjde tedy o masivní vystouplý obdélník se čtveřicí senzorů.
Známý uživatel Max Weinbach na svém Twitteru sdílel tweet týkající se možných dvou variant Galaxy Note 20. To, že zřejmě budou představeny 2 modely, je očekávané. Max se podělil o myšlenku, že každý bude mít odlišný procesor. Jedna z variant dostane standardní Snapdragon 865, zatímco ta druhá bude obsahovat čip jiný. Na přesnější údaje si budeme muset ještě počkat.
Samsung vloni u svého Galaxy Note10 použil trochu jiné designové prvky, než tomu bylo u modelu Galaxy S10. Korejský výrobce najel na novou generaci vzhledu zařízení, kdy na přední straně vsadil na vycentrovaný průstřel selfie kamerky. Letošní Galaxy Note 20 pravděpodobně nebude měnit design a ponechá si ostré hrany, displej jemně protáhlý přes hrany telefonu a tenký profil.
Kde bychom se ale přeci jen měli dočkat změn, je zadní strana, konkrétně oblast fotoaparátu. Po vzoru letošních Galaxy S20 přibude na zadní straně širší obdélníček se všemi foto snímači. Současný Note10 má pouze tenký oválný proužek. Dle spekulací se dočkáme opět varianty Note 20 a Note 20+, třebaže některé zdroje níže hovoří i o třech verzích.
Dle nákresu novému Galaxy Note 20 samozřejmě nechybí prostor pro S Pen, na levé straně nalezneme tlačítka ovládání hlasitosti a zapínací tlačítko. Výřezy dále indikují přítomnost USB-C konektoru, mikrofonu a reproduktoru, sluchátkový jack již od loňské generace chybí.
Čím si Galaxy Note vydobývá místo na trhu špičkových telefonů, je z velké části jeho displej. Ten se bude letos rozkládat opět na větší ploše a znovu se dočkáme dvou velikostí. Zdroj WindowsUnited.de však zmiňuje možnost celkem tří modelů, analogických s řadou Galaxy S. Samsung Galaxy S20 Ultra disponuje Infinity-O panelem o velikosti 6,9", proto by modelu Galaxy Note 20 slušel minimálně tento údaj. Je možné, že dojde i na překročení 7" úhlopříčky, alespoň u verze Note 20+.
Po působivém představení 120Hz obnovovací frekvence displejů nových Samsungů Galaxy S20 se jí jistě dočkáme i v případě Note 20. Dosud je však pro modely S20 takové frekvence možné využít pouze při sníženém rozlišení. S novým updatem nejspíše tento neduh zmizí. Galaxy Note 20 však bude touto kompatibilitou vybaven již v základu. Vyjádřil se k tomu známý uživatel Twitteru @UniverseIce a zmiňuje, že by mohlo dojít k představení vylepšené technologie této frekvence.
Zaoblení displeje přes hrany telefonu není v dnešní době nic nezvyklého, ale Samsung si na konci roku 2019 nechal patentovat zaoblení všech 4 stran mobilního telefonu. Zprávu přinesl web letsgodigital.org. Zatím se ale této kuriozity u chystaného Note 20 spíše nedočkáme.
V oblasti výkonu nepřekvapí přítomnost toho nejlepšího hardwaru. Galaxy Note 20 bude mobilem pro nejnáročnější uživatele a Samsung ví, že nemůže nic zanedbat. Procesorem pro náš trh bude po vzoru Samsungů Galaxy S20 výkonný Exynos 990. Pro americký trh by to měl být Qualcomm Snapdragon 865.
Pro plynulý běh systému Android a kvalitní multitasking je zapotřebí velká operační paměť a velmi pravděpodobná je přítomnost 16GB varianty. Kapacitu uživatelské paměti je nutné kvůli kvalitním fotografiím a videím navýšit, proto není nereálná varianta s 1 TB paměti, k tomu navíc čekejme podporu paměťových karet.
Předpokládá se kompatibilita se sítěmi 5G, jelikož tento rok by i ostatní výrobci měli své smartphony osazovat touto technologií. Na vlnu sítí nových generací by totiž mohl naskočit i Apple, a alespoň pro některé modely iPhonu přinese podporu 5G.
Galaxy Note je zaměřen na profesionály, kvality kamer tudíž nijak nepodceňuje. Nová generace Note 20 dostane k dispozici 4 snímače, z nichž ten hlavní bude zřejmě tolik diskutovaný 108Mpx senzor z nového Galaxy S20 Ultra. Schopnost spojit 9 pixelů do jednoho by mohla přinést velmi kvalitní výsledky o rozlišení 12 Mpx. Podle Valuewalk.com není vyloučena přítomnost 48Mpx teleobjektivu s parádním 10násobným zoomem.
V oblasti zoomu by rovněž mohl Note 20 dostat to, čím se pyšní Galaxy S20 Ultra 5G. Řeč je samozřejmě o 100násobném digitálním přiblížení nazvaném Space Zoom. V natáčení videí se vysoká kapacita paměti bude hodit na záznam s detaily v rozlišení 8K, což již nyní nabízí řada Galaxy S20. Dále bude Note 20 vybaven i několika režimy, které poslouží lepšímu a zábavnějšímu pořizování fotek a videí. Hádáme, že dostane užitečnou funkci Single Take.
Od představení nové vlajkové lodě korejské společnosti jsme stále docela daleko. Z minulých let je velmi pravděpodobné, že se uvedení odehraje v srpnu tohoto roku. Twitter uživatel @MaxWinebach nicméně uvedl, že nové generace Galaxy Foldu se dočkáme v červenci a stejně tak i řady Galaxy Note 20. Na druhou stranu Apple své iPhony ukáže až v září, tedy po představení Note 20. Do řady konkurentů pro nový Samsung se ten nejlepší iPhone jistě zařadí.
My ale již nyní máme na trhu stroje, které budou bojovat o přízeň uživatelů ve snaze o nejnadupanější telefon. Z vlastní stáje to je samozřejmě skvělý Samsung Galaxy S20 Ultra 5G a prozatím nevíme, čím se od něj vlastně bude Galaxy Note20 odlišovat. Dále je tu Xiaomi Mi 10 Pro 5G se stejným rozlišením fotoaparátu a skvělými parametry. Do hry vstupuje i Huawei P40 a je možné, že další výrobci představí své vlajkové lodě co nevidět.
Parametry/Model | Samsung Galaxy Note 20 | Samsung Galaxy Note 20+ | Samsung Galaxy S20 Ultra 5G |
---|---|---|---|
Displej | 6,9" (20 : 9) | 7" (20 : 9) | 6,9" (20 : 9) |
3 200 × 1 440 px, 511ppi | 3 200 × 1 440 px, 501ppi | 3 200 × 1 440 px, 511ppi | |
Dynamic AMOLED, 120 Hz | Dynamic AMOLED, 120 Hz | Dynamic AMOLED, 120 Hz | |
Zadní fotoaparáty | hlavní: 108 Mpx, f/1,8, 8K video s 30 fps | hlavní: 108 Mpx, f/1,8, 8K video s 30 fps | hlavní: 108 Mpx, f/1,8, 8K video s 30 fps |
teleobjektiv: 48 Mpx, f/3,5, 10násobný optický zoom | teleobjektiv: 48 Mpx, f/3,5, 10násobný optický zoom | teleobjektiv: 48 Mpx, f/3,5, 10násobný optický zoom | |
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2 | širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2 | širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2 | |
DepthVision< | DepthVision | DepthVision | |
Přední fotoaparát | 40 Mpx, f/2,2 | 40 Mpx, f/2,2 | 40 Mpx, f/2,2 |
Čipset | Samsung Exynos 990, 8jádrový | Samsung Exynos 990, 8jádrový | Samsung Exynos 990, 8jádrový |
RAM | 12/16 GB | 12/16 GB | 12/16 GB |
Interní úložiště |
256/512 GB, microSDXC až 1 TB | 256/512/1 000 GB, microSDXC až 1 TB | 256/512 GB, microSDXC až 1 TB |
Operační systém |
Android 10 | Android 10 | Android 10 |
Akumulátor | 4 500 mAh | 5 000 mAh | 5 000 mAh |
rychlonabíjení/bezdr. nabíjení: 45 W/15 W | rychlonabíjení/bezdr. nabíjení: 45 W/15 W | rychlonabíjení/bezdr. nabíjení: 45 W/15 W | |
Cena | 25 990 Kč* | 30 490 Kč* | 34 999 Kč |
Na novou generaci Galaxy Note 20 se těšíme. Samsung se bude muset vytasit s ještě větším displejem, perfektním fotoaparátem a vysokým výkonem. Vysokou laťku nastavil svým modelem Galaxy S20 Ultra 5G. Cena tomu bude odpovídat, ale kdo touží po tom nejlepším, nejspíš si ji odůvodní.