Obnovit stránku

Tenis

Antuka

Antuka je červeně zbarvený povrch tenisových dvorců z rozdrcené břidlice, pálených cihel, střešních tašek nebo štěrku. Název pochází z francouzského en tout cas - za všech okolností. Důvod je ten, že antuka dobře propouští i vodu, a tak se na ní dá hrát takřka za každého počasí.

Grip tenisové rakety

Grip, neboli rukojeť, tvoří spodní část rakety, kterou hráč při hře drží. Nejvíce záleží na jeho velikosti, jelikož přímo ovlivňuje techniku hraní. Grip se dělí do pěti základních skupin a může se označovat evropským, nebo americkým systémem. Evropský má rozsah od L0 po L5 v závislosti na velikosti. Ten americký se měří v palcích s nejmenšími 4 palci a největšími 4 5/8 palce.

Balanční bod

Balanční bod, nebo také vyvážení rakety, udává, pro koho je raketa určena. Dělí na tři základní skupiny: vyvážení do hlavy, vyvážení na střed a vyvážení do rukojeti. Nejčastěji se měří v cm, občas se též uvádí v mm. Výběr rakety se správným vyvážením podle hráčovy pokročilosti výrazně ovlivňuje techniku úderu a také hru jako celek.

Sweetspot

Ideální místo ve výpletu rakety, kterým se snaží hráč trefit míček. Čím větší velikost hlavy, tím větší sweetspot (tzn. začátečníci mají větší šanci odpálit míček zasažením sweetspotu). Naopak rakety velikostí Midplus a Midsize mají sweetspot menší, a proto musí hráči perfektně ovládat techniku odpalu.

P-DC1-WEB28