Obnovit stránku

Dalekohledy

Reflektor

Reflektory patří z optického hlediska k nejkvalitnějším dalekohledům. Objektiv tvoří primární, duté, kulové, parabolické nebo hyperbolické zrcadlo, obraz předmětu se pak odráží ještě tzv. sekundárním zrcadlem.

Refraktor

Refraktor je teleskop, jehož objektivem je čočka nebo soustava čoček. Jeho světelnost je dána optickou velikostí objektivu, zvětšení naopak ohniskovou vzdáleností.

Ostření

Ostření je mechanismus, který má za cíl pohybovat částmi dalekohledu tak, aby vznikl ostrý obraz. Pohybuje se okulárovou, u některých dalekohledů i objektivovou částí. Ostřící mechanismy se liší v přesnosti a citlivosti, které se odráží v koncové ceně dalekohledu.

Okulár

Okulár se skládá z jedné nebo více čoček a jedná se o poslední optický člen dalekohledu. Promítá obraz do našeho oka a stejně jako objektiv přímo ovlivňuje kvalitu výsledného obrazu. Okuláry mají pevné nebo měnitelné zvětšení (ZOOM).

Objektiv

Objektiv je optická soustava, která vytváří obraz pozorovaného objektu. Má zásadní vliv na kvalitu obrazu vytvořeného dalekohledem, je přitom žádoucí přenesení co možná největšího množství světla z pozorovaných objektů.

Antireflexní úprava

Antireflexní vrstva je tenká kovová vrstva nanesená na čočku, která brání odrazu světelných paprsků od skel čoček. Stejně jako průměr čoček má tedy vliv na množství světla, které proniká do optiky dalekohledu.

P-DC1-WEB24