Podložka na cvičení se stane vaším nejvěrnějším společníkem při různých aktivitách. Nejen, že vám přinese požadovaný komfort při cvičení, ale poskytuje vám také tepelnou izolaci, efektivně tlumí nárazy a brání klouzání. Před koupí dbejte na typ, materiál, rozměry a doplňkové vlastnosti – s výběrem vám poradíme.
Ačkoliv by se někomu mohlo zdát, že podložky na cvičení nejsou potřeba, opak je pravdou. Jaké mají výhody?
Poskytují tepelnou izolaci a správně odvádí pot.
Přináší požadovaný komfort a pohodlí při cvičení.
Kompenzují nerovný povrch a brání klouzání po něm.
Efektivně tlumí nárazy a brání různým zraněním.
Dají se využít na pilates, jógu, rehabilitaci i aerobic.
Ať už je vaším favoritem jógová, nebo gymnastická podložka, při cvičení byste měli využívat ručník. Nejen, že je s ním cvičení hygieničtější, ale také zabraňuje případnému prokluzování.
Podložka na cvičení se dělí na několik typů
Neexistuje pouze jediná podložka na cvičení. V nabídce je několik typů, kde každý se hodí na jiný druh cvičení.
Jogamatky
Jogamatky představují speciální podložky ke cvičení jógy. Oproti klasickým fitness modelům se liší především tím, že jsou více pevné, stabilní, vždy protiskluzové a podrží vás i v pozicích, které jsou extrémně náročné. Jsou také delší, protože u jógy často ležíte, tak abyste mohli být celí na podložce. Hodí se také jako podložka na pilates.
Airtracky
Airtracky jsou ideální pomůckou pro přechod z trampolíny na zem – jedná se totiž o skladnou nafukovací žíněnku, kterou využijete nejen venku, ale i uvnitř. Aitrack je vhodný na tréninky parkouru, gymnastiky i například bojových sportů. Výhodou této žíněnky je především to, že efektivně tlumí nárazy a pruží, čímž šetří vaše klouby.
i
Speciálními typy jsou podložky pod činky, které brání riziku poškození podlahy, poskytují zvukovou izolaci a snižují přenos vibrací. Jsou vysoce odolné, a tak si poradí i se zátěží.
Klasické podložky
Klasické podložky využijete k různým aktivitám – na domácí cvičení i do fitness centra, na dynamické cvičení i protahování či například k rehabilitaci. Cvičicí podložka má velmi univerzální využití, ovšem je potřeba brát vždy do úvahu několik parametrů, protože ke každému typu cvičení se hodí jiná tloušťka, velikost, materiál či povrch.
Jogamatka
Airtrack
Klasická podložka
Důležitý je i materiál – na výběr je korková, gumová i pěnová podložka na cvičení
Dalším důležitým kritériem je výběr materiálu. K dispozici je spoustu druhů – korková, gumová či například pěnová podložka na cvičení. Z jakých konkrétních materiálů můžete vybírat a čím jsou specifické?
NBR je pěna hodící se na cvičení doma, v posilovně, ale i na venkovní trénink, protože se z ní vyrábí silné podložky na cvičení. Mívá tloušťku 0,8–1,5 cm, díky čemuž je vhodná i při bolestech kloubů.
PVC se využívá téměř u všech podložek, protože se jedná o odolný materiál s jednoduchou údržbou (někdy lze prát v pračce). PVC je cenově výhodné, lehké, avšak má menší výdrž.
Mikrovlákno je výhodné v tom, že má neklouzavý povrch i v případě vysoké vlhkosti a pocení. Mikrovlákno je ekologické a rozložitelné v přírodě, netrhá se a neobsahuje umělé barvy.
TPE je pěna zajišťující komfort během cvičení. Podložky bývají silné kolem 0,6 cm a protiskluzové. Materiál zajišťuje velmi dobrou stabilitu, a tak můžete provádět i náročnější cviky.
Guma je protiskluzová, a tak je velmi stabilní a odolná – díky tomu na ní lze cvičit téměř cokoliv. Gumová podložka však díky svým vlastnostem bývá dražší a má větší hmotnost.
Korek vás osloví především svým neotřelým vzhledem a designem, který je čím dál oblíbenější. Jedná se o ekologický materiál, který je velmi odolný – za tyto vlastnosti si však připlatíte.
Juta je typická drsnějším povrchem. Většinou se jedná o kombinaci přírodních materiálů a gumy, která plní protiskluzovou funkci. Můžete se těšit na dlouhou životnost, avšak výměnou za vyšší hmotnost.
EVA je taktéž pěna, která je však tenčí – bývá dostupná v síle okolo 0,4 až 0,6 cm. Tato pěnová podložka na cvičení je skvělou volbou na různá dynamická cvičení, jelikož je odolná proti vlhkosti a extra lehká.
Bavlna se většinou používá ke zhotovení jógových koberečků – je tedy vhodná pro pokročilé jogíny či náročnější cvičení. Je typická svou velmi silnou a pevnou strukturou.
U airtracků je tělo žíněnky zhotoveno ze zesílené dvoustěnné tkaniny DWF s PVC vyztužením, zatímco boky jsou vyrobeny z vysoce kvalitního potahu z PVC.
Hladší versus drsnější cvičební podložka
S materiálem souvisí také typ povrchu – ten může mít buď hladší, nebo drsnější strukturu. Pokud na podložce budete provádět náročnější pozice, oceníte spíše drsnější povrch, o který se budete moci zapřít a nebudete klouzat. Budete-li naopak cvičit spíše pomalejší či dynamické sekvence, vystačíte si bohatě s hladkou strukturou.
Velikost a cvičicí podložka: Důležité jsou 3 parametry – šířka, tloušťka a délka
Cvičicí podložka by měla být tak akorát velká, abyste se cítili uvolnění a v naprostém pohodlí.
Délka podložky se pohybuje mezi 170–185 cm. Při výběru je důležité zohlednit vaši výšku a převažující činnost na podložce – ta by měla být ideálně delší, než je vaše výška. Aitracky mívají délku až 8 m.
Šířka podložky se standardně pohybuje kolem 60 cm. V dnešní době je čím dál vyhledávanější široká podložka na cvičení, která může dosahovat až 80 cm a zajišťuje naprostý pocit pohodlí.
Tloušťka podložky je také důležitá – běžně se pohybuje kolem 4 mm s tím, že abnormálně měkké podložky mívají i 8–10 mm, naopak ty nejtenčí cestovní verze i pouhý 1 mm. Při výběru zohledněte 2 aspekty.
Druh cvičení je důležité zvážit. Na pilates/jógu se hodí spíše tenčí modely, abyste plně vnímali zem. Naopak při dynamickém cvičení/rehabilitaci se vám bude hodit silná podložka na cvičení.
Postava úzce souvisí s tloušťkou podložky. Pro štíhlejší postavy se hodí spíše silnější podložky nad 4 mm, naopak pro silnější postavy stačí tenčí tloušťka mezi 3–4 mm. Zvažte také, co snesou vaše klouby.
S tloušťkou souvisí i tvrdost podložky na cvičení
Pokud máte vybranou správnou velikost, zaměřte se také na tvrdost podložky na cvičení. Silnější a měkčí podložky ocení všichni, kteří mají problém s koleny, protože skvěle tlumí dopady a ulehčují celému pohybovému aparátu. Na druhou stranu, čím měkčí je fitness podložka, tím je na ní cvičení náročnější.
Zaměřte se i na to, kde budete cvičit – souvisí s tím hmotnost. Pokud se bude cvičební podložka často přenášet, oceníte ultralehké provedení. Budete-li cvičit pouze doma, váhu řešit nemusíte.
Přehledně: Podložka na cvičení podle aktivity
Zajímá vás, jaká podložka na cvičení by se hodila na konkrétní aktivitu? Podívejte se na stručný přehled.
Aktivita
Tloušťka
Tvrdost
Rozměry
Další vlastnosti
Jóga, pilates a protahování
0,5–2 cm
Tvrdší
180/200 × 60 cm
Protiskluzová úprava
Delší provedení
Jógový design
Dynamická cvičení (aerobic či gymnastika)
2–6 cm
Střední
180 × 60 cm
Tlumení nárazů
Protiskluzová úprava
Dokonalá přilnavost
Rehabilitace
nad 4 cm
Měkká
180/200 × 100 cm
Větší rozměry
Příjemný materiál
Komfortní zpracování
Jaké další vlastnosti nabídne ta nejlepší podložka na cvičení?
Zajímá-li vás ta nejlepší podložka na cvičení, dbejte také na několik dalších vlastností.
Protiskluzové podložky oceníte téměř při každém cvičení. Díky tomu, že zůstanou na svém místě, můžete se plně soustředit na cvičení. Díky tomu vám protiskluzová podložka na cvičení zajistí lepší výkony.
Skládací podložky se dají snadno srolovat/složit do tvaru, který vám usnadní přenášení a skladování. Mohou mít také tvar puzzle – podložka na cvičení se tak díky tomu může skládat dle potřeby.
Voděodolné podložky jsou vhodné zejména k venkovnímu cvičení. Ať už je mokro nebo rosa, nemusíte se bát, že by se cvičební podložka poškodila. Můžete ji využít také pro fyzioterapii ve vodě.
Hypoalergenní podložky jsou vyrobeny z hypoalergeního materiálu, a tak jsou vhodné pro alergiky. Mívají nižší obsah látek a barviv, a tak je na nich i každodenní cvičení bezproblémové.
Integrovaná madla najdete u airtracků. Díky nim můžete tyto podložky na cvičení snadno přenášet, aniž byste je museli skládat do tašek. Nemusíte se bát, madla při cvičení nikde nepřekáží.
Cvičicí podložka se vzorem, nebo bez vzoru?
Posledním bodem při výběru je zvolit si, zda bude cvičicí podložka se vzorem, nebo bez vzoru. Jednobarevné varianty oceňují lidé, kteří se chtějí plně soustředit na jeden bod a nechtějí se rozptylovat. Někteří lidé se však naopak mnohem lépe soustředí, když mají vzorované podložky (mandalu, geometrické tvary).
Jaké barvy mívá podložka na cvičení? Černá, růžová i pestrobarevná není výjimkou
Zajímá vás, jaké barevné provedení mívá podložka na cvičení? Růžová, černá i úplně pestrobarevná varianta není žádnou výjimkou. Vyberou si jak milovníci divočejších odstínů, tak i ti, co se raději drží více při zemi.
Dbejte na to, aby se dala cvičební podložka dobře přenášet
Držáky a obaly na podložky na cvičení by vám rozhodně neměly chybět. Skvěle se hodí nejen, když podložku přenášíte, ale také v případě, kdy ji potřebujete uskladnit – popruh či obal ji skvěle stáhne, díky čemuž ji pak můžete umístit téměř kamkoliv. Cvičební podložka mívá popruh/obal často přímo součástí balení.
Jak je to s údržbou podložky na cvičení? Myslete na 3 základní body
Neméně důležitá je také údržba podložky na cvičení. Jak na ni?
Před prvním použitím je vhodné podložku omýt vodou a nechat volně uschnout – nepokládejte ji na topení, nedávejte do sušičky a ani ji nevěště na prádelní šňůru, kde může dojít k otlakům.
Po každém cvičení byste ji měli také jemně umýt, abyste se zbavili drobných nečistot, potu a prachu. Některé podložky je dokonce možné prát při nízkých stupních i v pračce.
K čištění vám bohatě postačí hadřík s vodou, ovšem můžete si pořídit i speciální čisticí přípravky či dezinfekční prostředky, kterými stačí podložku postříkat, čímž se vydezinfikuje a provoní.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.