Spotřební baterie využíváme již několik desítek let. Před pár lety bychom se bez baterií v elektronických zařízeních neobešli. I dnes však pro baterie najdeme spoustu využití. Jaké druhy existují, jak je rozeznat a na co se hodí, se dozvíte v následujícím textu.
Spotřebních baterií a akumulátorů existuje v dnešní době velká spousta a jejich využití je velice široké. Liší se nejen svou velikostí, ale také napětím či složením. Spotřební baterie jsou vyráběny v sedmi základních velikostech:
Tužkové baterie s označením AA jsou nejčastěji používaným druhem baterií. Využití je velice široké, od dálkových ovladačů přes dětské hračky, hodiny až po veškerou drobnou elektroniku.
Mikrotužkové baterie, označené jako AAA, jsou druhým nejpoužívanějším druhem baterií. Velikostně jsou o něco menší než tužkové, využití ale mají velice podobné. Můžeme je najít v ovladačích, hračkách, svítilnách a spoustě dalšího.
S malými buřty se můžeme setkat také pod názvem mignon a jsou označeny písmenem C. Využívány byly zejména v minulosti a dnes se s nimi téměř nesetkáme. Využití bylo podobné jako u tužkových či mikrotužkových baterií, tudíž v hodinách, hračkách nebo například svítilnách.
Baterie nesoucí název buřt nebo velký buřt se využívají již pouze výjimečně. Najdeme je většinou ve stolních rádiích či CD přehrávačích. Jejich výhodou je delší výdrž.
Devítivoltové baterie již podle názvu naznačují, že se využívají v přístrojích vyžadujících vyšší napětí. Těmi mohou být například RC ovladače, detektory kouře či alarmy.
V minulosti se jednalo o velice častý druh baterie, která byla velmi využívaná. Většina dnešní elektroniky a přístrojů však není pro tento typ baterie uzpůsobena, a její využití tak postupně zaniká.
Setkat se s nimi můžeme také pod názvem „mincové“ baterie. Vyznačují se zejména svými miniaturními rozměry. Využívány jsou tak i v dnešní době velice hojně a najdeme je především v malé elektronice a přístrojích, jako jsou například hodinky či malé dálkové ovladače a hračky.
U knoflíkových baterií se setkáme se třemi druhy:
Z důvodu dlouhého vývoje baterií a dodržování specifických a národních norem při výrobě bylo nutno zavést specifické označení baterií, které udává druh, velikost a složení baterie. Mezinárodní normu pro označování vydala organizace IEC neboli International Electrotechnical Commision a skládá se až ze šesti písmen a čísel.
První písmeno označuje složení dané baterie a její jmenovité napětí. Druhů je velká spousta a jedná se například o písmeno C, které se užívá pro lithiové baterie se jmenovitým napětím 3 V.
Druhé písmeno značí samotný tvar baterie. R označuje oblé, F ploché, S čtvercové a P neoblé baterie.
Čtyřmi či pěti posledními číslicemi je vyjádřena velikost. Tyto číslice označují průměr (v mm) a celkovou výšku baterie (v desetinách mm).
Jednotlivé druhy baterií můžeme rozeznat podle jejich složení. Mezi základní druhy řadíme následující:
Alkalické baterie jsou nejčastěji u tužkových a mikrotužkových druhů. Dosahují napětí 1,5 V a využití najdou především v elektronice, která nevyžaduje větší napětí. Označují se písmenem L.
Lithiové baterie dosahují napětí 3 V a většinou se jedná o knoflíkový druh baterií, který se využívá zejména v hodinkách, malých hračkách či ovladačích. Označují se písmenem C.
Zinkové baterie na bázi oxidu stříbra dosahují jmenovitého napětí 1,55 V. Výhodou je jejich životnost a spolehlivost. Na druhou stranu je jejich cena vyšší kvůli obsahu zmíněného stříbra. Označují se písmenem S.
Baterie jsou tady s námi již dlouhou dobu. Čas plyne, technologie se vyvíjí a s nimi také výroba baterií. Existuje velká spousta druhů, od těch nejmenších knoflíkových až po větší buřtové (mignony). Při výběru správné baterie by tudíž měl člověk pořádně zohlednit všechny důležité parametry.