Obnovit stránku

Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

Státní svátky

Státní svátky 2022 (PŘEHLED)

Článek

Aktualizováno

V našem přehledu najdete data všech státních svátků v příštím roce. Dozvíte se, co si v jaký den připomínáme, zda svátek vychází na všední den i zda máte očekávat zavřené obchody.

Státní svátky 2022 – OBSAH ČLÁNKU

Státní svátky 2022

Datum Název Den v týdnu Jsou zavřené obchody?
LedenVíce informací
1. leden 2022 Nový rok + Den obnovy samostatného českého státu Sobota Zavřeno
DubenVíce informací
15. duben 2022 Velký pátek Pátek Otevřeno
18. duben 2022 Velikonoční pondělí Pondělí Zavřeno
KvětenVíce informací
1. květen 2022 Svátek práce Neděle Otevřeno
8. květen 2022 Den vítězství Neděle Zavřeno
ČervenecVíce informací
5. červenec 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje Úterý Otevřeno
6. červenec 2022 Den upálení mistra Jana Husa Středa Otevřeno
ZáříVíce informací
28. září 2022 Den české státnosti Středa Zavřeno
ŘíjenVíce informací
28. říjen 2022 Den vzniku samostatného československého státu Pátek Zavřeno
ListopadVíce informací
17. listopad 2022 Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva Čtvrtek Otevřeno
ProsinecVíce informací
24. prosinec 2022 Štědrý den Neděle Zavřeno (12:00–23:59)
25. prosinec 2022 1. svátek vánoční Pondělí Zavřeno
26. prosinec 2022 2. svátek vánoční Úterý Zavřeno
i

Státní svátky: obchody zavřené, pobočky Alza.cz otevřené

Zboží si můžete na pobočku Alza.cz přijít vyzvednout i ve státní svátky, ve které musí mít obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zavřeno. Podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je totiž rozdíl mezi prodejem a výdejem. Protože zboží si na naší prodejně nekoupíte, nýbrž si ho vyzvednete na základě předchozí on-line objednávky, můžete si pro něj přijít klidně i ve státní svátek.

Ale pozor, během vánočních svátků a na Nový rok máme na některých pobočkách zavřeno. Podrobnosti najdete na stránce Prosincová otevírací doba poboček. Stále ale můžete využít např. AlzaBoxy.

    

Státní svátky 2021

Datum Název Den v týdnu Jsou zavřené obchody?
LedenVíce informací
1. leden 2021 Nový rok + Den obnovy samostatného českého státu Pátek Zavřeno
DubenVíce informací
2. duben 2021 Velký pátek Pátek Otevřeno
5. duben 2021 Velikonoční pondělí Pondělí Zavřeno
KvětenVíce informací
1. květen 2021 Svátek práce Sobota Otevřeno
8. květen 2021 Den vítězství Sobota Zavřeno
ČervenecVíce informací
5. červenec 2021 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje Pondělí Otevřeno
6. červenec 2021 Den upálení mistra Jana Husa Úterý Otevřeno
ZáříVíce informací
28. září 2021 Den české státnosti Úterý Zavřeno
ŘíjenVíce informací
28. říjen 2021 Den vzniku samostatného československého státu Čtvrtek Zavřeno
ListopadVíce informací
17. listopad 2021 Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva Pátek Otevřeno
ProsinecVíce informací
24. prosinec 2021 Štědrý den Pátek Zavřeno (12:00–23:59)
25. prosinec 2021 1. svátek vánoční Sobota Zavřeno
26. prosinec 2021 2. svátek vánoční Neděle Zavřeno

Na následujících řádcích najdete stručnou historii a význam každého ze státních svátků, které v ČR slavíme.

Státní svátky leden

1. leden | Nový rok a Den obnovy samostatného českého státu

Prvního ledna slavíme Den obnovy samostatného českého státu. Připomínáme si rozdělení Československa na dvě samostatné republiky, ke kterému došlo na konci roku 1992. Od 1. ledna 1993 existuje Česká republika a Slovenská republika, a proto se toto výročí připomínají také naši východní sousedé.

Státní svátky březen–duben

Velikonoční svátky mají pohyblivé datum, což znamená, že každý rok je slavíme jiný den v měsíci. O tom, na jaké dny Velikonoce připadnou, rozhoduje datum prvního jarního úplňku. Velikonoce se slaví první neděli, která po této specificky vybrané měsíční fázi následuje.

20. 3. – 23. 4. | Velký pátek

Velký pátek slavíme jako státní svátek teprve od roku 2016. Jde o křesťanský svátek – věřící si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Velký pátek je druhým dnem tzv. velikonočního třídení. Prvním dnem je Zelený čtvrtek, druhým Velký pátek a třetím Bílá sobota. Po ní následuje Velikonoční neděle, křesťanská oslava Ježíšova zmrtvýchvstání.

23. 3. – 26. 4. | Velikonoční pondělí

Z křesťanského hlediska není Velikonoční pondělí nijak zvlášť významný den. Jeho význam pramení především ze skutečnosti, že jde o den po křesťansky důležité Velikonoční neděli. Pojí se s ním nejrůznější tradice (pomlázka, koleda, malovaná vajíčka apod.), jejichž kořeny jsou různorodé. Celé období Velikonoc totiž není pevně spojeno jen s křesťanstvím, ale také se staršími pohanskými zvyklostmi, s nimiž se křesťanská tradice mísí.

Státní svátky květen

1. květen | Svátek práce

Svátek práce se na českém území slaví od roku 1890 jako připomínka Chicagských protestů započatých 1. května 1886, při nichž dělníci stávkovali za osmihodinovou pracovní dobu. Protesty trvaly několik dní a vyžádaly si řadu obětí v důsledku vzniklých násilností a bombového útoku na Haymarket Square. Ačkoliv vznikl Svátek práce v USA a slaví se ve většině světových zemí, je silně spjat především s „prvomájovými“ oslavami v socialistických státech.

8. květen | Den vítězství

8. května 1945 podepsalo Německo v Berlíně bezpodmínečnou kapitulaci, a proto se tento den připomíná jako konec druhé světové války v Evropě. Za minulého režimu se na Československém území slavil Den vítězství až 9. května, a to po vzoru SSSR. Tehdy byla součástí svátku také oslava dne, kdy do Prahy přijela Sovětská armáda, což byl taktéž 9. květen. V roce 1991 byl tento svátek přesunut na 8. května – ve stejný den se slaví i v zemích západní Evropy.

Státní svátky červenec

5. červenec | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Jde o každoroční připomínku příchodu bratrů Konstantina (Cyrila) a Metoděje z byzantské Soluni na Velkou Moravu roku 863. Tato jejich cesta byla misijní – za cíl měla šíření křesťanské víry. Proto věrozvěstové. Učenci však s sebou kromě křesťanství přinesli také jazyk staroslověnštinu a písmo hlaholici, které se stalo základem velkomoravské kultury a vzdělanosti.

6. červenec | Den upálení mistra Jana Husa

Mistr Jan Hus byl římskokatolický kněz, vysokoškolský učitel a církevní reformátor. Tehdejší katolickou církev kritizoval za její mravní rozklad, a jeho učení se těšilo pozornosti mnoha lidí. V důsledku toho byl církví označen za kacíře, a když na kostnickém koncilu v roce 1415 odmítl své teze odvolat, byl upálen. Mezi nejvýznamnější osobnosti českých dějin se dostal v 19. století zejména díky národnímu obrození.

Státní svátky září

28. září | Den české státnosti

28. září si připomínáme smrt knížete Václava, nejvýznamnějšího českého světce a národního patrona. Svatý Václav byl zavražděn 28. září roku 935 svým bratrem Boleslavem, a tento násilný akt představoval zásadní událost při formování českého státu. Boleslav si však bratrovu vraždu zřejmě nikdy neodpustil, a tak byl prvním, kdo Václavovi přikládal zvláštní význam. Jeho ostatky nechal přemístit na Pražský hrad, což byl byl jeden z důvodů, proč byl Václav svatořečen ještě před koncem 10. století.

Státní svátky říjen

28. říjen | Den vzniku samostatného československého státu

V Den vzniku samostatného československého státu slavíme události 28. října 1918, kdy byl vyhlášen samostatný československý stát. Šlo o výsledek mnohaletého úsilí a příprav českých politiků doma i v exilu. Před národem ho poprvé vyhlásil kněz a politik Isidor Zahradník, a to právě 28. října na pražském Václavském náměstí. Večer téhož dne bylo zveřejněno provolání Národního výboru ke vzniku Československa, a Národní výbor následně vydal první zákon o zřízení samostatného státu československého.

Státní svátky listopad

17. listopad | Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva

Ve svátek 17. listopadu si připomínáme především studentské protesty v roce 1989, tedy začátek Sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu v Československu. Nelze ale zapomínat ani na události 17. listopadu 1939, kdy nacisté popravili devět členů studentských organizací a dalších 1 200 poslali do koncentračního tábora. Šlo o důsledek protiokupační demonstrace 28. října a pozdějšího pohřbu studenta Jana Opletala, který přerostl v další protest. A právě připomínka 50 let od těchto událostí stála na počátku Sametové revoluce v roce 1989.

Státní svátky prosinec

24. prosinec | Štědrý den

Štědrý den, přesněji Štědrý večer, je začátek křesťanských Vánoc. Navzdory častému přesvědčení nejde o den narození Ježíše Krista, respektive alespoň křesťanská tradice ho tak nevnímá. Tím je totiž až den následující Štědrý večer je „pouze“ tzv. vigilie, tedy modlitební příprava na velký svátek. Z hlediska světských tradic je ale Štědrý den nejvýznamnější a kromě zdobení Vánočního stromečku se s ním pojí také mnoho dalších tradic, přičemž některé jsou pohanského původu a pojí se s oslavami slunovratu.

25. prosinec | 1. svátek vánoční

25. prosince slaví západní křesťanské církve Boží hod vánoční, tedy den, kdy se narodil Ježíš Kristus. Jde o hlavní vánoční slavnost a jeden z nejvýznamnějších křesťanských svátků. Navzdory jeho významu je ale slaven především v křesťanských kruzích, neboť hlavní světský důraz se soustředí na Štědrý večer.

26. prosinec | 2. svátek vánoční

Na 26. prosince připadá svátek svatého Štěpána. Sv. Štěpán byl kazatel a první křesťanský mučedník, neboť k jeho ukamenování došlo již mezi lety 35 a 37 našeho letopočtu. Žil v Jeruzalémě, kde byl také odsouzen k smrti, a to za rouhání potom, co označil Ježíše za rovného Bohu a z jeho smrti obvinil Židy. Kromě křesťanské připomínky jsou s tímto svátkem spojeny také některé zvyky, k nimž patří například vánoční koleda nebo různá speciální jídla.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB04