Obnovit stránku
Aktuální rychlost doručení: 
AlzaBoxy
Prodejny
Partnerská odběrná místa
Doručení na adresu

0-1 den
0-1 den
1-2 dny
0-2 dny

Stínění kabelu (INFORMACE)

Aktualizováno

Stínění kabelu slouží jako ochrana před šumem. Ten se projevuje zhoršenou kvalitou obrazového, zvukového nebo datového výstupu. Proti rušení je vybavena i celá řada napájecích kabelů (zpravidla ferritový váleček u konektoru), u kterých jde však spíše o určitou pojistku. Většina koncových zařízení, například notebooků, obsahuje ještě přímo ve svém těle kondenzátory, jež mají na starost právě filtraci napětí. Více informací v článku.

Stínění kabelu

Stínění VGA a DVI kabelu

Jednotlivé vodiče VGA a DVI kabelu mají svoji vlastní izolaci (zpravidla PVC) a následně jsou krouceny a celý svazek je obalen jednou nebo dvěma vrstvami hliníkové, případně pletené hliníkové fólie. Kromě toho jsou na většině VGA/DVI kabelů ještě ferritové prstence proti rušení. Obalové fólie jsou s konektorovou hlavou zpravidla spojeny pouze na jedné straně, aby se zabránilo „tvorbě antény“. Proto je vždy dobré pečlivě utáhnout šroubky na hlavě konektoru, aby se stínění mělo kam uzemnit. Ke stínění (anglicky shield/shielding) slouží u VGA a DVI kabelů také celá řada pinů, viz obrázek níže.

konektor DVI a jednotlivé piny konektor VGA a jednotlivé piny
iFeritový prstenec (kulička, tlumivka, kroužek, elektromagnetický filtr, EMI filtr) Feritový prstenec slouží k potlačení vysokofrekvenčního šumu. U metalických (kovových) kabelů se používá, protože ony samy fungují jako specifický druh antény. Feritové prstence zabraňují elektromagnetickému rušení v obou směrech, tj. brání tomu, aby kabel sloužil jako zářič elektromagnetického rušení, a současně, aby nepřijímal elektromagnetické rušení z okolí.

Nejčastěji si pravděpodobně všimnete feritového kolečka na kabelu, ale speciální ferritové cívky na feritovém jádře naleznete běžně i na plošných spojích elektroniky.

Ferit samotný je keramický oxid, který se používá pro tvorbu permanentních magnetů.

Stínění DisplayPort a HDMI kabelů

Systém stínění HDMI a DisplayPort kabelů se velmi podobá tomu u VGA a DVI konektorů, přesto se zde častěji setkáte s tím, že na kabelu chybí ferritový prstenec. Je tomu tak pravděpodobně pod tlakem na minimalizaci tloušťky kabelu a snazší instalaci. I kabel bez ferritového prstence, pokud má dobře realizované stínění, může poskytovat perfektní obraz.

HDMI kabel Inakustik Star

Firma Inakustik je opravdovým etalonem v oblasti kabeláže a s jejími HDMI kabely určitě chybu neuděláte


Jak poznat kvalitně stíněný kabel?

Vhodné je zejména vyhnout se nákupu levných kabelů z Číny a Asie obecně. Na internetu najdete zkušenosti uživatelů, kteří měli na metrovém HDMI kabelu z Asie nekvalitní signál a po jeho rozříznutí zjistili, že váleček obsahující ferritový prstenec je prázdný a na kabelu není vůbec žádné stínění (žádná hliníková fólie).

Alza.cz prodává pouze kvalitní kabeláž, a i když si u nás koupíte základní kabel za několik stokorun, měl by vám fungovat k plné spokojenosti. Pravda je však taková, že dražší kabely mají zpravidla delší životnost, vyšší datovou propustnost a kvalitnější stínění, takže vydrží déle a často přežijí i vaši televizi. Platí tak ověřené pravidlo, že je rozumné jít „zlatou střední cestou“ kabelu střední třídy od renomované značky. Pouze si dejte pozor na to, že velmi drahé kabely s mohutným stíněním mohou být relativně tvrdé, takže k ohybu vyžadují více prostoru.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03