Obnovit stránku

Suunto 7 (RECENZE): Pokus o chytré sportovní hodinky, který nedopadl úplně dobře

Aktualizováno • Autor: Rungo.cz

Značka Suunto je v oblasti sportovních hodinek legenda. Trochu ale zaspala trend, kdy se začaly přidávat chytré funkce. Ani sportovci nesportují celý den a chtějí využívat své hodinky, i když sesednou z kola, zují běžecké boty, vylezou z bazénu... Aby Finové dohnali ujíždějící vlak, pustili se do zajímavého experimentu – zkoušejí dohnat chytré funkce tím, že vezmou od Googlu operační systém Wear OS a naroubují na něj svoji sportovní platformu. Jak to dopadlo?

Suunto 7 (RECENZE) – OBSAH

 1. Google Wear OS pokulhává za Apple watchOS
 2. Skvělé ovládání a notifikace, slabší aplikace
 3. Ciferníků je málo, ale jeden je naprosto unikátní
 4. Sport pod taktovkou Suunto
 5. Navigace po pěšinách
 6. Displej, ovládání a design
 7. Výdrž baterie
 8. V systému od Googlu nefunguje Google Pay
 9. Senzory u Suunto 7
 10. Suunto 7: sečteno a podrtženo

Google Wear OS pokulhává za Apple watchOS

Problém je, že Wear OS není v nejlepší formě. V základních rysech je srovnatelný s Apple watchOS, ale zatímco hodinková platforma od Applu jede na plné obrátky a dobývá trh, Google stagnuje a potřebná razantní změna je v nedohlednu. 

Ani integrace sportovní platformy od Suunta není ideální. O data se přetahuje s Google Fit, takže kroky a spánek v mobilu vidíte v jedné aplikaci, záznamy sportovních aktivit ve druhé.

Jak se dostat do Alzy: vstup na parkoviště Učebna Metro Jak se dostat do Alzy: vstup na parkoviště Učebna Metro

Skvělé ovládání a notifikace, slabší aplikace

Google má výborně zpracované uživatelské prostředí. Při prvním zapnutí vás hodinky Suunto 7 naučí jednoduchá gesta, provedou vás všemi funkcemi, takže se během dvou minut v systému cítíte jako doma. 

Výborné jsou i notifikace. Přečtete si i delší mail, ve zprávách z různých messengerů uvidíte i obrázky, můžete lajkovat, mazat zprávy, nebo na ně odpovídat – smajlíkem, vybrat krátký připravený text, nebo na titěrné QWERTY klávesnici napsat nový. Nejelegantnější a nejrychlejší možností je odpověď namluvit do mikrofonu. Pokud se nebudete pouštět do zbytečně složitých souvětí a budete mluvit zřetelně, spolehlivost převodu na text je skvělá. Před odesláním si ještě můžete odpověď zkontrolovat. 

Horší je to s podporou aplikací. Je vidět, že vývojáři se na platformu příliš nehrnou, a i když aplikaci najdete, patrně nebude tak propracovaná, jako na konkurenčních Apple Watch. 

Ciferníků je málo, ale jeden je naprosto unikátní

Bídné je to u Suunto 7 i s ciferníky. V hodinkách jich i po půlroce aktualizací najdete pouze pět. Další musíte vyrazit na obchod Google Play, což v praxi znamená, že se budete přehrabovat pokusy různé funkční a estetické kvality.

Zvláštní pozornost zaslouží jeden z pěti zmíněných ciferníků od výrobce. Jmenuje se Heatmap a na pozadí zobrazuje na první pohled abstraktní zářící čáry. Jde o „teplotní mapu“ vašeho okolí. Suunto tady využívá veškeré trasy, které za celou historii nasbírali uživatelé hodinek této značky. Čím jasnější trasa, tím častěji se na ní pohybují sportovci, což pravděpodobně znamená, že je to vhodné/hezké místo pro ten který sport.

Trasy totiž můžete filtrovat podle druhu aktivity, protože jinak vypadá ideální terén pro běh, jinak pro horské kolo atd. Toto pozadí se u Suunto 7 mění s aktuální zeměpisnou polohou hodinek, takže stačí jediný pohled a okamžitě víte, jestli je kolem vás vhodný terén pro zvolený sport. Skvělé, praktické, efektní.

Sport pod taktovkou Suunto

Pravé horní tlačítko hodinek je vyhrazeno aplikaci Suunto, která se stará o měření sportovní aktivity. Můžete zde prohlížet mapu v několika vrstvách od outdoorové přes zimní po zmíněné heatmapy rozdělené podle disciplín. 

Také zde zvolíte druh aktivity a je jich hodně. Jen běh má pět kategorií, kolo dokonce šest a najdete zde i mírně kuriózní telemarkové lyžování, tanec, nebo roztleskávání (měří se čas, srdeční tep a odhadují spálené kalorie). Když už spustíte měření, máte k dispozici pevně dané obrazovky s neměnným rozložením a obsahem jednotlivých datových polí. Nastavení je jednoduché, pouze si zvolíte, jestli chcete nechat zapnutý displej, zvuky a vibrace. 

Tréninkové programy, které by vás připravily na závod, nebo se staraly o růst kondice, tady chybí. 

Hodinky jsem poprvé testoval na jaře 2020 a o půl roku později mohu Suunto pochválit, že nad svým kontroverzním dítkem neláme hůl. Software se znatelně posunul k lepšímu a patrně nejvýznamnější novinkou je navigace. 

Jak se dostat do Alzy: vstup na parkoviště Učebna Metro

Dodávané mapové podklady lze ukládat přímo do paměti hodinek, takže pak do terénu můžete vyrazit bez mobilu. Suunto 7 si poradí jak s alpským terénem, tak s pěšinkami v českých lesích. Postup navigace je takový, že si připravíte trasu, hodinky ji promítnou do mapy a vy pak přehledně vidíte, co už máte za sebou, co vás čeká. Nečekejte povely jako v autě („za 100 metrů odbočte do prava“), ale hodinky vám dají vědět, že jste sešli z trasy. Dokonalé by to bylo, kdyby na další obrazovce hodinky zobrazily výškový profil trasy. Třeba s další aktualizací…

Displej, ovládání a design

Displej Suunto 7 má na poměry chytrých hodinek velkorysý průměr 1,4". V kombinaci s technologií AMOLED a rozlišením 454 × 454 pixelů servíruje jemnou grafiku, jasné barvy a temnou černou, která pod sklem efektně splývá s okolním rámečkem.

Skvěle je vymyšlené ovládání hodinek, které kombinuje dotykový displej a tlačítka. Aplikace zvládnete na dotykové ploše, při sportu se naopak hodí ovládání jasně hmatatelnými knoflíky se zřetelným cvaknutím při stisku. 

Subjektivně se povedl design hodinek a řada barevných variant, které jsou k dispozici. Líbí se mi i dodávaný silikonový řemínek. Je široký, takže dostatečně stabilizuje hodinky. Trochu pruží, což se hodí při ohýbání zápěstí. Jeho očko přidržující konec řemínku má uvnitř drobný zobáček, který se zakousne do jedné z dírek a nesklouzne.

Výdrž baterie

Wear OS umí skvělé věci, ale draze za to platí energií. Bez aktivní GPS a s vypnutou Wi-Fi se dostanete na dva dny, ale dnes jsem při praní recenze a často zapnutém displeji odpravil baterii už po devíti hodinách. Na poměry těch opravdu chytrých chytrých hodinek (myšleno právě Google Wear OS a Apple watchOS) je to standard, ale na sportovní hodinky je to žalostně málo. 

S aktivní GPS vydrží hodinky Suunto 7 12 hodin. V údajích od výrobce najdete i údaj o maximální výdrži až 40 dní a možná to tak skutečně bude, ale s podmínkou, že na hodinkách vypnete všechno to, co je dělá chytrými. Pak je ale zbytečné, takové hodinky vůbec mít.

Mizerná výdrž zamrzí o to víc, že Suunto 7 jsou opravdu velké (průměr 50 mm, tloušťka 15 mm), takže je tu předpoklad, že velká bude i baterie. Suunto vždycky dělalo rozměrné hodinky, ale modely z posledních let trhají rekordy ve výdrži. Vždyť srovnatelně velké Suunto 9 (stejný průměr těla, o milimetr tlustší) vydrží s aktivní GPS 32 hodin a když prodloužíte interval zjišťování polohy, dostanete se až na těžko uvěřitelných pět dní.

Jak se dostat do Alzy: vstup na parkoviště Učebna Metro

V systému od Googlu nefunguje Google Pay

Vyloženě smutné je, že platební technologii Google Pay už dávno máme i v českých mobilech a podporuje ji řada českých bank, ale s hodinkami s operačním systémem Wear OS nefunguje. V systému je, ale jakmile se ji pokusíte aktivovat s českým uživatelským účtem, prostě zmizí.

Senzory u Suunto 7

Monitor srdečního tepu je dnes pro sportovní hodinky naprostá povinnost. Mají jej i chytré hodinky Suunto 7, ale na rozdíl od většiny konkurentů měří jen jednou za 15 minut, až při „workoutu“ každou sekundu. A když už měří, tak měří nepřesně. Nejen ve srovnání s hrudním pásem, ale i oproti jiným hodinkám. Další body dolů.

V dané cenové kategorii patří k dobrým mravům i oxymetr, který měří okysličení krve SpO2. Ten zde úplně chybí. Jinak je na palubě akcelerometr, gyroskop, magnetometr a barometr, o lokalizaci se stará kombinace GPS/Glonass/Galileo a k přesnosti nemám výhrady.

Recenze Suunto 7 od kolegů z AlzaTechu.

Suunto 7: sečteno a podrtženo

Rozhodně tu vidím potenciál a v některých ohledech jsou hodinky skvělé, ale převládají rozpaky. Suunto je specialista na sportovní hodinky a spolupráce s Googlem měla přidat chytré funkce, ale výsledek nepřesvědčil. Platforma Wear OS sice skvěle spolupracuje s mobilem, můžete si nainstalovat aplikace i rozličné ciferníky, ale draze za to zaplatíte výdrží baterie.

Hloupé je, že změna platformy znamená i kompromisy ve sportovních funkcích. Suunto 7 tak jsou nejlepší chytré hodinky, které kdy Suunto udělalo, ale zároveň nejhorší sportovní hodinky, které kdy Suunto udělalo. Na jaře 2020 jsem kritizoval sebevědomou cenu 12 600 Kč, v době psaní recenze (listopad 2020) jsme na 11 330 Kč a i to je stále příliš mnoho. Závěr je jednoduchý – své budoucí chytré hodinky hledejte jinde.

Suunto 7

Suunto 7

Sporttestery

Suunto 7 jsou ve znamení nenaplněného potenciálu: jedná se o nejlepší a zároveň nejhorší hodinky, které kdy Suunto udělalo. Výsledek nás jednoduše nepřesvědčil: za chytré funkce platíte výdrží baterie, zamrzí i kompromisy ve sportovních funkcích a vyšší cena. Závěr je prostý: své budoucí chytré hodinky hledejte jinde.

Klady

 • Displej
 • Ovládání
 • Design a silikonový řemínek
 • Navigace

Zápory

 • Cena
 • Výdrž baterie
 • Nedotažené sportovní funkce
 • Chybí podpora Google Pay
 • Nepřesný monitor srdečního tepu
 • Chybí oxymetr

Suunto 7 (PREVIEW) – sázka na Wear OS

Finský výrobce Suunto právě představil své nejnovější chytré hodinky. Nesou název Suunto 7 a chtějí se stát výborným produktem snad v každém myslitelném ohledu. Na první pohled se přitom zdá, že se jim to může podařit.

suunto 7; chytré hodinky; smartwatch; wearables; nositelná elektronika;

Suunto 7 – OBSAH

 1. Největší novinka? Google Wear OS
 2. Suunto 7 potěší konstrukcí i displejem
 3. Více než 70 sportů i offline mapy
 4. Suunto 7 – specifikace, dostupnost a cena

Největší novinka? Google Wear OS

Suunto 7 jsou po softwarové stránce vlastně krokem do neznáma. Wear OS, operační systém Googlu, totiž u této značky najdeme vůbec poprvé. K dispozici tak máme celou řadu užitečných prvků – od Google asistenta přes To-Do list, předpověď počasí a notifikace až po Google Pay využívající technologii NFC. Skrze Google Play si navíc vybereme z tisíce dalších aplikací, a v hodinkách tak nebudou chybět ani námi oblíbené služby.

Suunto 7 Suunto 7
Suunto 7 jsou nejen skvělé sportovní hodinky, obstojí ale i pro každodenní použití.

Dále Suunto 7 nabídnou ovládání hudby, a to minimálně na telefonu. Z oficiálních informací však zatím není úplně zřejmé, zda lze písně nahrát také přímo do hodinek. Z hlediska připojení pak využijeme nejen Bluetooth, ale dokonce i WiFi, což snižuje závislost na chytrém telefonu. Celkově vzato je podporován Android 6.0, iOS 10.0 a novější verze, takže se k Suunto 7 snadno připojí drtivá většina zařízení.

suunto 7; chytré hodinky; smartwatch; wearables; nositelná elektronika;
Suunto 7 nabízí pokročilé sportovní funkce, stejně jako řadu novinek, díky Wear OS.

Suunto 7 potěší konstrukcí i displejem

Nové hodinky Suunto 7 rozhodně nešetřily ani na hardwaru. Odolné tělo je vyrobeno z nerezové oceli a naše zápěstí zase obepne osvědčený silikonový pásek. Hodinky jsou opatřeny hned čtyřmi tlačítky, což využijeme zejména při sportu, kde nejsou problém rukavice nebo špinavé/zpocené ruce.

Přední stranu zabírá parádní 1,39palcový dotykový displej typu AMOLED. Vedle nádherných barev či věrné černé oceníme i skvělou čitelnost, kterou podporuje vysoká svítivost až 1 000 nitů. Další dobrou zprávou je špičkové rozlišení 454 × 454 pixelů, jež zprostředkuje precizní obraz za všech okolností. Displej navíc kryje ochranné sklo Corning Gorilla Glass, byť jeho generaci výrobce zatím neprozradil.

Baterie hodinek Suunto 7 zvládne dvoudenní provoz, případně 12 hodin v GPS módu. Nejde sice o špatnou hodnotu, ale pokud mají hodinky nějakou slabinu, byla by to právě výdrž. Baterii naštěstí dobijeme za pouhých 100 minut, a nakonec tedy nejde o zase tak velkou překážku.

Více než 70 sportů i offline mapy

Suunto 7 nezahálí ani v oblasti sportu. Zatímco jiné chytré hodinky chválíme již za podporu 10 sportů, Suunto 7 v této oblasti zabraly rovnou extrémní příčku. Nabízí totiž přes 70 sportovních aktivit, a ve svém živlu tak mohou být i fanoušci méně známých sportů.

Samozřejmostí je celodenní monitorování aktivit, jako je třeba počet kroků, ušlá vzdálenost nebo množství spálených kalorií. To platí rovněž pro měření srdečního tepu, které funguje i při plavání. Tím jsme nakousli vodotěsnost 5 ATM, pro kterou samozřejmě není problém ani déšť, sprcha nebo umývání rukou. Google Fit se zase postará o přehlednou správu všech aktivit a skrze aplikaci Suunto výsledky nasdílíme do služeb jako Strava, Endomondo nebo TrainingPeaks.

suunto 7; chytré hodinky; smartwatch; wearables; nositelná elektronika;
Suunto 7 podporuje přes 70 sportovních aktivit.

Díky Wear OS Suunto nabídnou také outdoorové mapy. Ty jsou dostupné i bez připojení k internetu, což znamená jejich nezávislost na mobilním telefonu. Mapy jsou navíc kompletně zdarma a stáhnout je lze buď ručně, nebo si je Suunto 7 automaticky opatří skrze WiFi. O lokalizaci se pak stará GPS, GLONASS, QZSS, BEIDOU a GALILEO.

suunto 7; chytré hodinky; smartwatch; wearables; nositelná elektronika;
Suunto 7 zvládají offline mapy i celodenní monitorování srdečního tepu.

Suunto 7 – specifikace, dostupnost a cena

Dle oficiálních stránek mají být chytré hodinky Suunto 7 k dispozici již od 31. ledna 2020. Pravděpodobná počáteční cena je stanovena na 12 590 Kč, což je sice mírně vyšší částka, ale odpovídá kvalitám hodinek. Vybrat si můžeme z pěti barevných variant – Black, Black/Lime, Sandstone/Rosegold, Graphite-Copper nebo White-Burgundy. Řemínek je snadno vyměnitelný, hodinky Suunto 7 tak snadno přizpůsobíme svému vkusu.

i Mohlo by vás zajímat

Ať už se podíváme na konstrukci, displej, nebo funkce, chytré hodinky Suunto 7 jsou jednoznačně nadprůměrným produktem. Jedinou pihou na kráse zůstává snad jen menší výdrž baterie, avšak tu elegantně řeší bleskurychlé nabíjení.

P-DC1-WEB27