Switch je síťový prvek, který má za úkol propojovat koncová zařízení nebo části sítě. Právě switch je zařízení, o kterém můžeme prohlásit, že vytváří sítě, protože stojí v jejich středu. Koordinuje síťový provoz tak, že přijaté datové rámce odesílá výhradně k jejich adresátovi, čímž vytěžuje připojená zařízení individuálně.
Pokračovat
Určení switche
Domácí switch
Domácí switche obvykle spojují příznivou cenovku a snadné použití bez složitého nastavování, jedná se proto o optimální řešení pro domácnosti a malé podniky. Switch stačí vybalit a zapojit, o vše se postará sám a počítače spolehlivě propojí.
Firemní switch
Firemní switche představují mnohem robustnější a výkonnější řešení. Kromě toho, že obvykle obsahují větší zásobu portů, vykazují také lepší parametry. Jedná se zpravidla o konfigurovatelné switche, takže jejich zprovoznění není tak jednoduché, lze je však plně přizpůsobit a optimalizovat tím funkčnost celé sítě. Pro dlouhotrvající řešení, které je stavěné na nepřetržitý a hustý provoz, sáhněte právě po firemních switchích.
Typ switche
Desktop – tyto switche lze umístit na stolní desku nebo zavěsit na zeď.
Rack – rack je standardizovaný systém rozvaděčů, do kterého se switche uchycují společně s dalšími síťovými prvky.
Funkce switche
- PoE (Power over Ethernet) – díky PoE je možné jediným kabelem zároveň vést data a napájet koncová zařízení. To podporují například IP kamery, VoIP telefony nebo AP, switch má při napájení roli zdroje.
- QoS (Quality of Service) – QoS je technologie zabraňující zahlcení switche, čehož dosahuje spravedlivým rozdělením šířky pásma mezi připojené klienty. Zohledňuje při tom typ přenášených dat a nastavené priority.
- Spravovatelnost – spravovatelné switche vám dávají plnou kontrolu nad provozem ve vaší síti, je však třeba je správně nakonfigurovat.
- Stohovatelnost (stackable) – některé switche lze zapojit do stohu. Stoh potom funguje jako jediný switch s množstvím portů, které mají všechny dílčí prvky dohromady.
- VLAN – neboli virtual LAN je logicky oddělená síť, kterou je možné vytvořit na switchi. Na každém přepínači jich lze vytvořit několik, a rozdělit ho tím mezi několik sítí.
- L2 – spojová vrstva referenčního modelu ISO/OSI, ve které pracují všechny switche.
- L3 – v síťové vrstvě modelu ISO/OSI pracují především routery, speciální L3 switche s routovací funkcí to však také dokážou.
Rychlost switchů
- Přepínací kapacita – definuje přepínací schopnosti switche. Jedná se de facto o jeden z parametrů definujících výkon switche, jeho vztah k výkonu však závisí také na množství portů.
- Přenosová rychlost LAN portů – vyjadřuje datovou propustnost jednoho LAN portu. Vyšším standardem je Gigabit Ethernet, řada koncových zařízení však stále obsahuje pouze starší Fast Ethernet. Na druhou stranu můžeme v podnikové sféře vídat i mnohem rychlejší 10 Gigabit Ethernet.
- Paketová kapacita – paketová kapacita vypovídá o množství 64B paketů, které je switch schopen přeposlat za jednu sekundu.
Porty switche
- RJ-45 – standardní síťový konektor, který známe ze všech běžných počítačů a šíťových prvků, naplňuje totiž požadavky všech standardů Ethernet.
- SFP – vysílač-přijímač, který se zapojuje skrze elektronické rozhraní, k přenosu dat však využívá optická vlákna.
- 10/100Base-T – Fast Ethernet. Tento síťový kabel dosahuje přenosové rychlosti 100 Mbit/s.
- 10/100/1000Base-T – též označovaný Gigabit Ethernet, jeho maximální přenosová rychlost činí 1000 Mbit/s.
- Dual Personality – tyto porty disponují dvěma konektory, jedním RJ-45 a jedním SFP. Oba konektory nelze použít najednou, vždy jen jeden.