Už žádné otravné zadávání hesel a PIN kódů. Telefon se čtečkou otisků prstů patří mezi nejžádanější na trhu. Nabízí vysokou úroveň zabezpečení i pohodlnější ovládání. Jak čtečka otisků prstů funguje, čím se od sebe liší technologie snímání otisků a jde skutečně o bezpečné řešení? Poradíme vám.
Pokračovat
Jak funguje mobil s čtečkou otisků a v čem se čtečky liší?
Telefony se čtečkou otisků prstů využívají k rozpoznávání otisků rozdílné technologie snímání.
Mobily s čtečkou otisků využívající optický senzor
Nejstarší metodou je snímání pomocí optického senzoru, který pořizuje vysoce kontrastní snímky otisků prstů ve 2D a následně porovnává jedinečné vzory každého otisku. Mobily s čtečkou otisku využívající optický senzor lze snadno oklamat, a tudíž nejsou bezpečné.
Mobilní telefony s kapacitní čtečkou
Modernější a rozšířenější variantou jsou kapacitní čtečky. Telefon na otisk prstu využívající tuto metodu porovnává rozdíly v elektrickém náboji, které vznikají samotným přiložením prstu ke čtečce. Čím více kondenzátorů čtečka pro sken má, tím bezpečnější je a odpadá nutnost přejetí prstu po senzoru.
i
Mobilní telefon s čtečkou otisků prstů již nevyužijete pouze k zabezpečení vašeho zařízení. Pomocí čtečky se přihlásíte do různých aplikací, také můžete schvalovat prováděné bezkontaktní platby nebo potvrdit stažení aplikace v AppStore.
Telefony vybavené ultrazvukovým snímačem
Nejnovější metodou jsou ultrazvukové čtečky otisků prstů. Telefon s čtečkou otisků vybavený takovou technologií vyšle proti přiloženému prstu ultrazvukový signál a analyzuje jeho zpětný odraz. Dnes už si ultrazvukové snímače nachází cestu i pod displej mobilního telefonu.
Čtečka otisků prstů v displeji aneb sbohem fyzická tlačítka
Z důvodů zvětšování displejů se čtečky logicky přesouvají kromě zad telefonu i do displeje. Momentálně vše funguje na principu staršího optického senzoru nebo novějšího ultrazvukového snímače, který dokáže odemknout zařízení i s navlhčeným prstem. Prst je třeba umístit na správné místo.
Pokud přemýšlíte nad tím, jaký zvolit displej, procesor nebo jak velká by měla být operační paměť telefonu, využijte našeho průvodce Jak vybrat mobil.
Časté otázky před výběrem mobilního telefonu s čtečkou otisků prstů
Bude mobil s čtečkou otisků fungovat při řezné ráně na prstu?
Moderní mobily s čtečkou otisků prstů neporovnávají otisk celého prstu, ale jeho fragmenty. K odemčení telefonu stačí shoda alespoň jedné části otisku. Zvýšit úspěšnost skenování lze více uloženými skeny stejného prstu. Vlhké prsty mohou snížit úspěšnost kapacitních čteček.
Lze čtečku obejít pomocí fotografie nebo 3D skenu?
Kapacitní a ultrazvukové snímače otisků prstů jsou naprogramovány tak, aby reagovaly pouze na lidské tělo. Ani s přesnou fotokopií otisku prstu tak čtečka nebude fungovat.
Některé mobily na otisk prstu mají čtečku vpředu, jiné vzadu. Je v tom rozdíl?
Umístění senzoru čtečky otisků prstů nemá vliv na její funkčnost. Jde pouze o konstrukční řešení.
Čtečka v displeji
Čtečka na zádech
i
Dnes již narazíte na odemykání mobilu za pomocí předních kamer a zabudovaných senzorů. Ty mohou pracovat na základě čtení oční duhovky, rozpoznávání vašeho obličeje a nebo rovnou provést 3D sken. Nemusí však dobře fungovat za zhoršených světelných podmínek.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.