Jak funguje termotiskárna? Princip je jednoduchý
Co je termotiskárna? Jedná se o praktický přístroj, který je určený pro tichý a velmi rychlý tisk. Místo klasických tonerů nebo inkoustů zahřívá papír s tím, že změna teploty poté mění i barvu na povrchu papíru, čímž postupně vytvoří požadovaný text, obrázek nebo fotografii. Je oblíbenou volbou díky rychlému tisku a relativně nízkým provozním nákladům. Jaké jsou další její výhody, případně pak nevýhody?
- Termotiskárna tiskne velmi rychle.
- Většinou bývá přenosná a kompaktní.
- Použití je velmi jednoduché.
- Náklady na tisk jsou relativně nízké.
- Nelze tisknout na běžný papír.
- Přímá tisk není odolný vůči teplu a světlu.
Termální tiskárna používá 2 různé technologie při tisku
Termální tiskárna se dá rozdělit do dvou skupin, které se od sebe liší použitou technologií při tisku.
- Přímý termo tisk probíhá přímo na speciální papír, který zčerná při průchodu pod tepelnou tiskovou hlavou. Plusem je jednoduchost, tichý provoz a spolehlivost. Musíte ale použit speciální papír a lze tisknout pouze černobíle. Jde o levnější možnost využívanou hlavně k tisku účtenek.
- Termo transferový tisk provádí zápis přes speciální pásku, která obarví potiskované médium – běžný kancelářský papír, ale třeba i polyester a polypropylen. Umožňují barevný tisk. Nevýhodou může být vyšší cena (pořizovací i tisku), fotky jsou však vysoce kvalitní a velmi odolné.
Zajímá vás tisk a vše okolo něj? Nejen s výběrem nejen termotiskárny vám pomůže článek Vše o tisku.
Instantní termotiskárna k mobilu či fotáku vytiskne fotky i na cestách
Instantní termotiskárna je přístroj, který vám poslouží k tisku menších dokumentů, ale zejména fotografií přímo z digitálního foťáku nebo vašeho mobilního telefonu. V drtivé většině u nás najdete fototiskárny v podobě malých, přenosných zařízení, která můžete snadno sbalit na cesty. Mini termotiskárna k mobilnímu telefonu vám tak dovolí získat fotografie takřka kdekoliv. Budete k tomu jen potřebovat fotopapír nebo termopapír. Setkat se můžeme se dvěma hlavními technologiemi tisku.
- Termosublimační tiskárny fungují díky zvyšování teploty barevné pásky, ze které poté vzniká na fotografickém papíře výsledný produkt. Na papír se barviva nanáší v několika vrstvách, díky čemuž jsou výsledné fotky velmi kvalitní. Navíc jsou fotky odolné proti světlu a vodě.
- ZINK tiskárny, neboli Zero Ink tiskárny, vytváří fotografie bez potřeby práce s inkoustem. Tento typ termotiskárny používá speciální papír se skrytými vrstvami, které se při tisku začnou vybarvovat. Můžete tak i bez barevných náplní či tonerů velmi rychle a jednoduše tisknout.
Termotiskárna samolepek (štítkovač) vám pomůže zorganizovat kancelář
Štítkovače jsou speciální termotiskárny samolepek, které se zaměřují na tisknutí různých štítků v kancelářích, průmyslovém prostředí i v domácnostech. Moderní štítkovač nabízí různé možnosti připojení pro bezproblémovou integraci s různými systémy. Tiskárna samolepek obvykle disponuje USB konektory s LAN i WiFi, častá je také možnost připojení k Bluetooth či NFC. Jestliže již máte vybraný štítkovač, neměly by vám chybět náhradní TZ pásky.
Termotiskárna k mobilu
Termotiskárna samolepek
Termotiskárna na etikety se hodí do obchodu
Termotiskárna na štítky a etikety je přizpůsobena pro co největší rychlost, jednoduchý provoz a zejména přesnost. Ta je pro správné vytisknutí etiket, štítků nebo čárových kódů velmi důležitá. Termotiskárny na štítky a etikety obvykle využívají přímého termotisku, pro tisk barevných štítků pak koukejte spíše po kouscích s technologií tisku termotransferového. Své využití nachází nejen v obchodu, ale i v logistice nebo třeba ve zdravotnictví. Abyste mohli tisknout, budete potřebovat papírové štítky nebo etikety a termotransferové pásky.
i
Termotiskárna není jedinou možností pro tisk fotek. Mrkněte na článek Jak na domácí tisk fotografií.
Pokladní termotiskárna k tisku účtenek
Pokladní termotiskárna se používá zejména v obchodech, na rozdíl od tiskáren na etikety ale tiskne účtenky a další dokumenty. Jde o vysoce efektivní zařízení, které tiskne rychle a potichu, navíc na jeho provoz vynaložíte velmi málo peněz, protože tiskne na termopapír bez inkoustu. Tyto termotiskárny bývají díky USB či ethernetovému připojení snadno integrovatelné do pokladního systému. K tisku budete potřebovat pokladní kotoučky.
Termolisy ozdobí hrnky, termosky i třeba trička
Termolisy jsou speciální termotiskárny na přenášení motivů, které dokážou přenést obrázek nebo text na různé materiály – můžete si potisknout tričko (nebo jakýkoliv jiný textil), hrnek, polštář či třeba klíčenku. Proces tohoto přenosu je velmi rychlý, výsledky bývají kvalitní a dlouhodobé a náklady na provoz jsou nízké. Můžete si vybírat z různých druhů s tím, že jeden termolis může být určený k tisku na hrnky/termosky, jiný zase na textil a ploché materiály.
Termotiskárna na etikety
Pokladní tiskárna
Termolis
Na co dalšího se při výběru termotiskárny zaměřit?
Kromě samotného typu, který bude pro vaše potřeby ideální, byste při výběru termotiskárny neměli zapomenout ani na několik klíčových vlastností, které mohou značně ovlivnit možnosti využití daného přístroje. Na jaké parametry byste měli při nákupu termotiskárny myslet?
- Rozlišení tisku se udává v DPI (počet bodů na palec). Čím je rozlišení vyšší, tím podrobněji jsou vytisknuty detaily. Termotiskárna s rozlišením okolo 200 DPI vyhovuje pro běžné používání, pro vyšší kvalitu tisku si vyberte model s rozlišením do 300 DPI nebo vyšším.
- Rychlost tisku popisuje, kolik milimetrů papíru zvládne termotiskárna za sekundu vytisknout. Běžně se pohybuje do 200 mm/s, může ale být i více. Tiskárny tenkých štítků tisknou pomaleji – počítejte s 20 až 30 mm/s. Rychlejší tiskárna vás nebude zdržovat při práci.
- Možnosti připojení jsou velmi důležité pro propojení termotiskárny s počítačem a dalšími zařízeními. USB je dnes už klasika, u mnoha zařízení ale počítejte i s WiFi nebo LAN připojením. Termotiskárny s konektory RS232 nebo LPT připojíte i ke starším počítačům.
- Maximální šířka pásky či papíru je rozhodující pro to, s jak širokou roli štítků nebo fotopapírem zvládne termotiskárna pracovat. Obvyklé jsou šířky 62 mm pro účtenky a 104 mm na fotografie, snadno ale narazíte i na stroje schopné tisknout na A4 či na jiné formáty.
- Obsah balení by vás měl také zajímat. Termotiskárna mívá většinou jako součást balení také napájecí kabel, případně datový kabel (USB) a návod na použití. Často bývá součástí také "náplň" v podobě TZ pásky, etiket, štítků, fotopapíru apod. (podle modelu), a to většinou v nějakém menším provedení.
i
Některé termotiskárny si můžete koupit s funkcí nastavitelné šířky tisku. Ta vám umožní flexibilní práci s různě širokými rolemi papíru.
Je libo mini termotiskárna, nebo spíše stolní varianta?
Termální tiskárna může mít různé rozměry, a tak si je nezapomeňte před nákupem zkontrolovat. Můžete si totiž volit s robustnějších modelů, které jsou vhodné především k postavení na stůl. K dostání je však také přenosná termotiskárna, která má kompaktní rozměry, a můžete si ji tak vzít všude s sebou.
A co design? Barevná termotiskárna se vám bude líbit
Ačkoliv design není možná pro spoustu lidi důležitým parametrem pro výběr, někdo si naopak rád pořídí líbivou variantu. K dostání je jak klasika v podobě černé či bílé barvy, avšak dnes už je k dostání i barevná termotiskárna – třeba červená, retro béžová nebo či růžová.