Obnovit stránku

Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

Tiskový materiál pro 3D tisk (SLOVNÍK)

 
• Autor: Redakce

Na trhu je široká škála materiálů do 3D tiskárny (filament). Liší se od sebe nejrůznějšími základními vlastnostmi, ale i typem výrobků, které z nich lze vyrábět. Některé materiály mají univerzální využití, jiné jsou naopak vhodné pro omezenější množství aplikací. V následujícím článku se zaměříme na ty nejužívanější filamenty.

Tiskový materiál pro 3D tisk

PLA

PLA patří mezi nejoblíbenější, a tudíž i nejužívanější materiály do 3D tiskáren. Polylaktid neboli kyselina polymléčná je typ plastu, který se nevyrábí z ropy, nýbrž z rostlinných zdrojů sacharidů (např. kukuřičný škrob). Jedná se tedy o bioplast. PLA je díky tomu materiál ekologicky odbouratelný, při tisku neprodukuje zápach ani toxické výpary a jeho kontakt s jídlem je považován za bezpečný.

Výhodou PLA je to, že je s ním velmi jednoduchá práce. Taví se snadno (již při cca 180 °C) a protože se při tisku nijak výrazně nerozpíná ani nestahuje, nutně nevyžaduje ani vyhřívanou podložku. Jeho slabou stránkou je naopak velká křehkost a relativně nízká teplotní odolnost. K deformaci může dojít už při 60 °C.

PETG

PETG je další velice oblíbený filament. Z chemického pohledu se jedná o klasický PET obohacený o glykol. Jde o materiál, jenž se stále relativně snadno tiskne, je ale odolný, pevný a dokonce i do jisté míry flexibilní. Je také odolný vůči teplotám až do 80 °C, při tisku ale vyžaduje vyhřívanou podložku.

ABS

Velkou výhodou ABS je vysoká teplotní i fyzická odolnost. Hodí se proto na velmi namáhané výrobky. Cenou za tuto odolnost je náročnější tisk. Teplota tištěného materiálu musí dosahovat minimálně 210 °C a vyhřívaná podložka je nutností (alespoň 80 °C), ABS má totiž při nekontrolovaném chladnutí tendence k deformaci.

Pro někoho může být nevýhodou to, že se nejedná o ekologicky odbouratelný materiál, neboť se vyrábí z ropy. Ze stejného důvodu by neměl přijít do kontaktu s jídlem.

TPE

TPE je přesně to, po čem sáhnete, pokud chcete tisknout flexibilní výrobky. Ze všech zde popsaných filamentů je TPE nejpružnější. Tisk z běžných TPE filamentů sice patří k náročnějším, nevyžaduje však vyhřívanou podložku. Tyto materiály nejsou považovány za vhodné pro kontakt s jídlem, na druhou stranu jsou recyklovatelné a měly by být i ekologicky odbouratelné.

Nylon

Nylon je sice odolný a všestranný, ideální je zejména pro tisk funkčních a namáhaných součástek. Jeho použití při 3D tisku ale rozhodně není určeno pro začátečníky. Vyžaduje vyšší teplotu (přes 250 °C) i vyhřívanou podložku. Kromě pevnosti patří mezi výhody nylonu i schopnost absorbovat nejrůznější barviva, a to jak před, tak po tisku. Nevýhodou je naopak hygroskopicita, tedy pohlcování vzdušné vlhkosti, nylon je proto třeba skladovat v suchu.

HIPS

HIPS patří, co se odolnosti týče, mezi mezi to nejlepší mezi filamenty. Mezi jeho přednosti řadíme vysokou teplotní stálost. Díky své zdravotní nezávadnosti patří k nejužívanějším filamentům v obalovém a potravinářském průmyslu. Díky svým vlastnostem je vhodný i pro tisk rozměrnějších objektů, doporučená teplota trysky je 220 až 240 °C, teplota podložky 100 až 120 °C.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB04