Tlakový hrnec, přesněji Papinův tlakový hrnec, nebo lidově papiňák, patří k výbavě kuchyně již od 17. století. Současné tlakové hrnce mají moderní design, užitečné funkce a všem kuchařům ušetří nejen energii, ale především čas. Podle čeho tlakový hrnec vybrat?
Papiňák je vhodný zejména na pokrmy, které potřebují hodně času, jako například hovězí guláš, svíčková nebo pořádný silný vývar. Dokáže však v rychlosti připravit i brambory či rýži.
i
Čas vaření se začíná počítat od dosažení varného tlaku, což většinou tlakové hrnce oznámí barevným ukazatelem. Po dokončení vaření se Papinův hrnec obvykle nechává ještě několik minut dojít ve vypnutém stavu.
Tlakové hrnce umožňují rychlou přípravu pokrmů
Díky zvýšenému tlaku stoupá bod varu vody, takže se pokrmy vaří při vyšší teplotě. Podívejte se na orientační dobu přípravy vybraných jídel.
Pokrm
Doba přípravy v papiňáku
Brambory
7-9 min
Rýže
12-15 min
Čočka předem namočená
12-20 min
Sója předem namočená
20-30 min
Hovězí guláš
20 min
Svíčková
40-50 min
Malé dušené vepřové kostky
5 min
Jak velký tlakový hrnec zvolit?
Máte domácnost o dvou lidech, nebo vaříte pro početnou rodinu? Koupí vhodné velikosti se nestane, že se vám jídlo do papiňáku nevejde a současně můžete ušetřit, pokud nekoupíte příliš objemný. Tlakové hrnce se vyrábí v širokém rozsahu objemů, vybere si tak dle svých potřeb každý.
Malý tlakový hrnec s objemem do 5 litrů je dostatečný pro menší rodinu do 3 členů.
Velký tlakový hrnec s objemem nad 8 litrů je ideální, pokud máte velkou rodinu, často vaříte pro přátele, nebo papiňák pořizujete do menší jídelny či na tábor.
Tlakový hrnec je vhodný na plyn i indukci
Ať už máte jakýkoliv sporák, moderní tlakový hrnec je přizpůsobený pro vaření na všech typech. Všechny papiňáky z naší nabídky jsou kompatibilní s plynovým sporákem, elektrickým i s nejmodernějšími indukčními varnými deskami.
i
A znáte elektrické tlakové hrnce? Ty nepotřebují sporák žádný, obsahují vlastní tepelný zdroj.
I tlakový hrnec má speciální funkce
Ačkoliv se tlakový hrnec může zdát jako jednoduchý přístroj, je vybaven funkcemi, které zvyšují bezpečnost používání nebo usnadňují vaření. Na jaké funkce a vlastnosti se při výběru zaměřit?
Bezpečnostní ventil – tlakový hrnec myslí na bezpečnost
Spousta lidí má v neblahé paměti tlakové hrnce “první generace”, které pracovaly pomocí jednoho přerušeného ventilu ovládaného hmotností. Moderní tlakové hrnce již používají jiný, bezpečný mechanismus, který pracuje s pružinovým ventilem, jištěným dalšími bezpečnostními ventily pro případ jeho selhání.
Moderní tlakové hrnce nemusejí během provozu vypouštět páru, ale používají indikátor stoupajícího tlaku.
K uvolňování páry dochází jen jako bezpečnostní opatření při překročení požadovaného tlaku.
Některé modely papiňáků umožňují změnu tlaku pomocí číselníku, který nastavuje tlak pružiny ventilu.
Tlakové hrnce s termostatem umožňují nastavit teplotu v rozmezí 110°C (pro vaření ryb či zeleniny) až 120°C (pro vaření tužšího masa).
Papinův hrnec může obsahovat rošt a napařovací síto
Parní rošt můžete použít u tučnějšího masa i zeleniny. Maso umístíte na rošt, tuk odkape na dno nádoby a jídlo tak bude méně kalorické. Papinův hrnec tímto způsobem uvaří i zeleninu, šetrně v páře, a zůstane v ní tak dostatek důležitých vitamínů a živin.
Pokud chcete vařit zdravá a chutná jídla, vhodnou volnou jsou i pomalé hrnce, které se o proces přípravy pokrmu postarají samy.
Papiňák a mytí v myčce
Možnost umýt papiňák v myčce není vždy standardem, zejména u výrobků z hliníku. Nerezové tlakové hrnce ale v myčce obvykle můžete mýt, výjimky mohou nastat u plastové rukojeti a těsnění. Vždy je potřeba se řídit doporučením výrobce konkrétního modelu.
Tlakové hrnce často mají měrné rysky
Pro snadné zjištění množství tekutiny jsou tlakové hrnce obvykle vybaveny měrnými ryskami po stranách nádoby. Díky tomu budete mít vždy přehled, kolik vody se v hrnci nachází. I recepty, kde je potřeba přesné množství vody, tak zvládnete na jedničku.
Tlakové hrnce si od konce 17. století prošly značným vývojem. Od původních modelů vydávajících pískavý zvuk jsme se dostali až ke třetí generaci, kterou tvoří elektrické tlakové hrnce.
První generace – jedná se o papiňáky, u kterých šlo měnit vnitřní tlak hmotností zátěže ventilu. Při uvolňování tlaku docházelo k hlasitému pískavému zvuku.
Druhá generace se používá dodnes. Obsahuje pružinový ventil s více nastaveními tlaku, často doplněný o pojistné ventily.
Třetí generace představují elektrické tlakové hrnce. Mají vlastní zdroj tepla a automaticky regulují vnitřní tlak. Současně jsou vybaveny stejným ventilem, jako druhá generace.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.