Trezor, případně sejf slouží k uložení věcí, které je třeba ochránit před neoprávněným přístupem jiné osoby a před odcizením. Do trezorů a sejfů se nejčastěji ukládají finance, šperky, doklady, cenné dokumenty, nosiče dat, zbraně či střelivo. Rozdíl mezi sejfem a trezorem je ten, že sejf má většinou nižší bezpečnost, má jednoplášťovou konstrukci a jeden zámek. Naproti tomu trezor by měl splňovat vyšší bezpečnostní limity a předepsané normy.
Nábytkové trezory a sejfy jsou určeny k zabudování do nábytku, lze je použít i jako samostatně stojící. V obou případech by se měly přišroubovat ke zdi nebo podlaze. Tyto trezory mívají menší rozměry a hmotnost.
Volně stojící trezory
Volně stojící trezory mívají větší rozměry a velkou hmotnost. Jsou určeny pro objemnější věci a mohou dosahovat nejvyšších stupňů odolnosti. Hmotnost volně stojících trezorů může být i několik tun.
Trezory k zazdění
Trezory do zdi je možné zabudovat do obvodových zdí, do podlahy, pod schodiště a podobně. V tomto případě se jedná o menší trezory, jejichž výhodou je nenápadnost.
Trezory podle účelu použití
Sejfy a bezpečnostní schránky
Jedná se o schránky na doklady, zbraně, hotovost do 30 000 Kč a podobně. Mohou být přenosné. Třída bezpečnosti v tomto případě bývá Z1, Z2 a Z3.
Trezory a skříně na zbraně
Ukládání zbraní se řídí zákonem č. 119/2002 Sb, O střelných zbraních a střelivu a nařízením vlády č. 338/2002 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Požadavky na typ trezoru nebo skříně jsou závislé na počtu zbraní a množství střeliva. Ve všech případech platí, že střelivo musí být uloženo odděleně od zbraně.
Domácí trezory
Do domácích trezorů můžeme ukládat doklady, smlouvy, finanční hotovost, nosiče dat, zbraně, šperky a podobně. Bezpečnostní třída podle EN 1143-1 je doporučena 0 nebo 1. Jsou vhodné k uložení věcí v hodnotě do 250 000 Kč.
Střední trezory
Jedná se o trezory vhodné pro provozovny, prodejny a střední firmy. Třída bezpečnosti bývá 2 až 3. Hodnota uložených věcí do 1 milionu korun. Jsou vhodné i k ukládání tajných dokumentů.
Velké trezory
Trezory s bezpečnostní třídou 4 až 6, podle EN 1143-1 jsou určeny pro velké firmy, bankovní instituce, archívy tajných dokumentů a podobně.
i
Pokud potřebujete ochránit například utajované dokumenty, zbraně a pojištěné věci vyšší hodnoty, musí kontrukce trezoru splňovat podmínky evropské normy EN 1143-1, případně EN 14450, a mít certifikát s označením třídy bezpečnosti.
Ohnivzdorné trezory
Ohnivzdorné trezory jsou schopny ochránit obsah před ohněm a žárem. Hodí se k ukládání hotovosti, dokumentů, nosičů dat, elektroniky a podobně. V ohnivzdorných trezorech nesmí teplota při požáru stoupnout nad 170°C, při ukládání papírových dokumentů, a nad 50°C je-li trezor určen k ukládání datových nosičů. Doba odolnosti je podle kategorie trezoru 30, 60 a 90 minut.
Pokladničky a schránky
Pokladničky, bezpečnostní schránky a schránky na klíče chrání předměty proti odcizení a nedovolenému použití. Nemají odolnost jako trezory, ale najdou uplatnění díky své mobilitě a skladnosti.
Pokladničky
Pokladničky či trezorové pokladničky jsou určeny k ukládání menších finančních částek a drobných předmětů. Většinou se jedná o plechové boxy, vybavené přihrádkami na peníze a odklápěcím víkem s jedním zámkem. Pokladničky se hodí pro stánkový prodej, drobné provozovny a podobně.
Schránky na klíče
Schránky na klíče umožňují přehledně a bezpečně ukládat jeden či více klíčů. Vyrábějí se z ocelového plechu a zamykají se mechanickým číselníkem nebo běžným klíčem. Požární schránky na klíče mají dvířka ze skla, které je v nebezpečí možné rozbít a dostat se tak ke klíči.
Bezpečnostní schránky
Bezpečnostní schránky slouží k uložení dokladů, dokumentů, nosičů dat a menších věcí nižší hodnoty. Jsou to nejčastěji plechové skříňky s jedním zámkem. Bezpečnostní schránky mohou vzhledem imitovat například knihu a tím znesnadnit odhalení. Speciální bezpečnostní schránky mohou být ohnivzdorné a vodotěsné. Tyto schránky slouží k ochraně nosičů dat a listinných dokumentů a mohou se vkládat do běžných větších trezorů.
Hlavní části trezoru
Tělo trezoru
Tělo trezoru má nejčastěji tvar krychle nebo kvádru a vyrábí se z kovových plátů různých tlouštěk, plátování je dvojité a vnitřní prostor může být vyplněn betonem, izolačním materiálem a podobně. Konstrukce trezoru může být ohnivzdorná či vodotěsná.
Dveře trezoru
Dveře se vyrábějí ze stejných materiálů jako tělo. Jsou vybaveny zámkovým mechanismem a panty, v některých případech i štěrbinou pro vhoz dokumentů bez nutnosti otevírání.
Trezorové zámky
Slouží k uzamčení. U certifikovaných trezorů jsou vždy použity i certifikované zámky. Evropská norma EN 1300 rozděluje trezorové zámky podle bezpečnosti do tříd A, B, C, kde C je nejvyšší bezpečnost.
Typy zámků
Zámek na klíč
Tento zámek je nejjednodušší a zároveň nejlevnější. K jeho ovládání slouží kovový klíč. Nevýhodou jsou rozměry klíče při nošení.
Mechanický kombinační číselník
K ovládání tohoto zámku slouží otočný číselník. Výhoda je hlavně to, že nemusíme nosit klíče a trezor může otevřít i jiná osoba, který zná kód.
Elektronický zámek
Pokud je otevírání trezoru řešeno elektronickým zámkem, je na dveřích umístěna klávesnice. Elektronika zámku je uvnitř trezoru, stejně jako baterie k jejímu napájení. Hlavní výhodou těchto zámků je snadné ovládání. Nevýhodou může být nutnost výměny baterie.
Ostatní typy zámků
Zamykání trezoru může být řešeno i jiným způsobem, například pomocí snímače otisků prstů, detektoru hlasu a podobně. Tyto zámky však zatím nelze použít na certifikovaných trezorech.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.