Obnovit stránku

Jak se vyznat v typech mechanik kancelářských židlí?

Ve stále se rozšiřující nabídce kancelářských židlí, respektive zdravotních židlí, se můžete setkat s několika typy mechanik. Pro lepší orientaci mezi nimi jsme pro vás připravili výběr těch nejběžnějších, stručně si je popíšeme a zároveň vám prozradíme, pro koho je ten daný typ nejvhodnější.

Synchronní mechanika

Synchronní mechanika vám umožní nastavit sklon opěradla do několika pozic, a to závisle na sklonu sedáku. Židli lze tzv. zaaretovat/zablokovat do jedné pozice, případně ji nechat „se volně pohybovat“. V druhém případě bude židle neustále kopírovat váš sed – tedy čím více se zakloníte, tím více se přizvedne sedák a opačně. Židle se synchronní mechanikou mají dobré ergonomické vlastnosti, a proto je lze doporučit pro každodenní používání.

Příkladem takovéto židle může být ANTARES Edge.

kancelářská židle; Mercury Star FishBones PDH 26-60; synchronní mechanikakancelářská židle; Antares 1540 Asyn D3; asynchronní mechanika
Vlevo můžete vidět židli se synchronní mechanikou, která se více hodí pro každodenní sezení. Vpravo je naopak židle s asynchronní mechanikou, která poskytuje velkou variabilitu sezení.

Asynchronní mechanika

Asynchronní mechanika se vyznačuje nezávislým nastavením sklonu opěráku a sedáku. Obě části židle lze polohovat dle vašich potřeb nezávisle na sobě. Židle s asynchronní mechanikou mají většinou 3 páčky pod sedákem – jedna slouží k nastavení výšky židle, druhá k nastavení sklonu opěráku a třetí k nastavení sklonu sedáku. Asynchronní mechanika poskytuje velkou variabilitu sezení, je vhodná pro uživatele, kteří budou na židli trávit několik hodin denně, například v kanceláři.

Příkladem takovéto židle může být ANTARES 1140 ASYN D2.

i Pokud dlouhodobě sedíte u počítače, zaděláváte si na problém se zdravím. Jak správně sedět vám poradíme v článku Ta správná cesta ke zdravějšímu sezení

Houpací mechanika

U kancelářských křesel se obvykle setkáte s houpací mechanikou. Díky ní se můžete na křesle pohybovat jako v křesle houpacím, nelze však u něj přizpůsobit sklon opěráku a ani sedáku – obě části jsou k sobě napevno přimontované bez možnosti pohybu. Židle s houpací mechanikou nelze doporučit ke každodenní práci za kancelářským stolem. Jejich předností bývá spíše design než ergonomie a jsou proto vhodné pro domácí kanceláře.

Příkladem takového křesla může být MERCURY STAR Silverstone.

Mechanika Hard

Mechanika Hard je vhodná pro uživatele s hmotností větší než 110 kg. Je velmi robustní a nabízí nebývale velké možnosti polohování – úhel záklonu může dosahovat až 116°. Židle s mechanikou Hard jsou ideální volbou pro programátory a náročné hráče, kteří sezením u PC tráví příliš mnoho času. Jako jediná nabízí negativní sklon sedáku nezávisle na polohování, a to v rozsahu 0° až -5°, takže si na ní ulevíte od bolesti krční a bederní páteře.

Příkladem takovéto židle může být CONNECT IT Gaming Chair.

kancelářská židle; Antares Miami; houpací mechanikakancelářská židle; Therapia Professional Pro700; mechanika hard
Vlevo se nachází kancelářské křeslo s houpací mechanikou, jehož předností je spíše design než ergonomie. Vpravo vidíte židli s mechanikou hard, která se hodí pro programátory a vášnivé hráče.

Move and Stop mechanismus

Mechanismus Move and Stop funguje na podobném principu jako gymnastický míč. Umožňuje pohyb sedáku všemi směry, díky čemu docílíte tzv. dynamického sezení. Jedná se o zdravý způsob, který je žádoucí zejména při dlouhodobé sedavé činnosti. Díky tomuto mechanismu posilujete zádové i břišní svalstvo, nepřetěžujete tělo strnulou polohou a ulevíte i často přetěžovanému svalstvu. Zdravotní židle se přizpůsobuje pohybu pánve a páteře, nicméně tato možnost lze zastavit a získáte tak standardní židli.

i Doporučené produkty

Příkladem takovéto židle může být SPINERGO Office.

 Kancelářská židle s mechanismem Move and StopKancelářská židle s mechanismem Move and Stop
Výše se nacházejí židle s podobnými mechanismy. Obě dvě podporují anatomicky správné držení těla, ovšem ta vpravo se systémem Body-balance Tech se nedá, na rozdíl od move and stop mechanismu, zaaretovat.

Body–balance Tech systém

Body–balance Tech systém funguje na velmi podobném principu jako Move and Stop mechanismus. Díky sezení podobnému jako na gymnastickém míči je zajištěno anatomicky správné držení těla, rozdělení váhy na sedací ploše je neustále optimální a sezení je tak maximálně ergonomické. Avšak oproti předchozímu typu mechaniky nelze možnost pohybu sedáku zastavit.

Příkladem takovéto židle může být TOPSTAR Sitness 45.

Židle a křesla

P-DC1-WEB29