Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Alza.cz USB 3.2 Alza.cz USB 3.2

USB standard 3.2

až dvojnásobná rychlost

Zjistit více »
Alza.cz USB 3.2
Alza.cz USB 3.2

USB je s novým standardem 3.2 ještě rychlejší

USB představuje nejrozšířenější konektor ve světě výpočetní techniky. I proto je nově uvedený standard USB 3.2 velkou událostí. Hlavním tahákem nové generace USB je navýšení rychlosti, a to až na 20 Gbit/s. A jako bonus jsme dostali i nové značení, které je vše, jen ne přehledné a intuitivní.

Alza.cz USB 3.2

Výhody standardu USB 3.2: rychlost

Výhodou USB 3.2 je vyšší rychlost. Ta může být oproti standardu 3.1 až dvojnásobná, tedy 20 Gbit/s. Ovšem jak se dočtete níže, kvůli novému značení je potřeba být obezřetný. Samozřejmostí je také zpětná kompatibilita za cenu ztráty rychlosti. USB-C se standardem 3.2 nyní také zvládne vyšší proud. Zatímco napětí se nijak nezměnilo (zůstává tedy na 5 V), maximální proud stoupl z 0,9 A hned na 3 A, a to až do výkonu 15 W.

Alza.cz USB 3.2

USB 3.2 je standard, nikoliv konektor

V první řadě bychom si měli ujasnit dva pojmy, a to standard a konektor. A za představení stojí i multi-lane, který v případě USB 3.2 ovlivňuje maximální rychlost.

Typ USB konektoru označuje tvar

Ve světě USB se pod pojmem konektor nejčastěji setkáváme s USB-A a USB-C (umožňuje oboustranné zapojení). U tiskáren je ale dodnes používán konektor USB-B. USB konektor tedy značí fyzické vlastnosti kabelu nebo portu, nikoliv jeho rychlost. Konektor a standard spolu totiž vůbec nemusí souviset.

USB standard určuje (nejen) rychlost

Pokud chcete mít ten nejrychlejší přenos, bude vás zajímat především standard USB kabelu/portu. V současnosti patří mezi nejrozšířenější standardy ty s označením 3.1 (až 10 Gbit/s) a 3.0 (až 5 Gbit/s). Pokud si tedy koupíte flashdisk se standardem 3.2 a konektorem USB-A, bez problému jej připojíte i k zařízením s USB-A 3.0. Budete ovšem muset počítat s omezením rychlosti.

Multi-lane: počet linek v USB

Třetí pojem, který byste měli znát, je multi-lane. Skrývá se pod ním nejnovější technologie, která umožňuje značné urychlení přenosu. Zatímco standardy 3.1 a starší podporovaly pouze jednu „linku“, a tak byly značně omezovány, s příchodem konektoru USB-C se zpřístupnila možnost využít až čtyři linky najednou.


Alza.cz USB 3.2

S novým standardem USB 3.2 přichází i nové značení

V případě USB 3.2 budete ke spolehlivému určení rychlosti přenosu potřebovat znát buď generaci, nebo označení USB. V případě nepozornosti by se vám totiž klidně mohlo stát, že si koupíte zařízení s USB 3.2 o stejné rychlosti jako USB 3.0.

Nový název
Starý název
Rychlost
Marketingové označení
Konektor
USB 3.2 Gen 2×2
USB 3.1 Gen 3 (ještě dřívější název USB 3.2)
20 Gbit/s
SuperSpeed USB 20Gbps
USB-C
USB 3.2 Gen 2
USB 3.1 Gen 3 (ještě dřívější název USB 3.1)
10 Gbit/s
SuperSpeed USB 10Gbps
USB-C a USB-A
USB 3.2 Gen 1
USB 3.1 Gen 1 (ještě dřívější název USB 3.0)
5 Gbit/s
SuperSpeed USB
USB-C a USB-A
USB 2.0
USB 2.0
480 Mbit/s
High Speed
USB-C a USB-A
USB 1.1
USB 1.1
12 Mbit/s
Full Speed
USB-A
USB 1.0
USB 1.0
1,5 Mbit/s
Low Speed
USB-A

Jak jsme zmínili výše, multi-lane je výsadou USB-C, a tak multi-lane standardy nebudou dostupné pro USB-A ani USB-B. S kartami ale nejspíš také brzy zamíchá v březnu oznámený standard USB 4.0, který by se měl dostat na úroveň rychlosti přenosu Lightning kabelů se standardem Thunderbolt 3, tedy 40 Gbit/s.

P-DC1-WEB27