Obnovit stránku


Jeden kabel vládne všem

Jeden kabel pro všechna zařízení USB-C

S konektorem USB se setkáváme každý den u notebooků, počítačů, smartphonů a bezpočtu dalších zařízení. I proto je jakákoli změna v této oblasti velkou událostí.

Zavádění standardu USB 3.2 Gen2×2, posléze pak USB4 s konektorem USB Type-C, je pak rovnou revolucí. Jedná se o náhradu hojně používaných, ale zastaralých USB 2.0 a 3.0. Jaké jsou výhody nových generací?

Přechod od USB-A na USB-C

Výhody konektoru USB-C a nové generace standardu USB 3.2 Gen1, USB 3.2 Gen2(×2) a USB4

Oboustranný konektor

Konečně pohodlné zapojování! Připojení konektoru USB Type-C zvládnete vždy na první pokus. Oboustranné provedení je praktické. Zároveň však není zpětně kompatibilní s konektory USB 2.0 a 3.0. Je tedy nutné využít přechodky nebo redukce.

Univerzální možnost zapojení konektoru USB-C

Univerzální použití

Kromě obyčejného připojování základního příslušenství zvládne konektor USB Type-C za pomoci dalších adaptérů zajistit přenos obrazového signálu HDMI, VGA nebo DisplayPort.

USB-C má schopnost napájet zařízení na obou koncích

Obousměrné napájení

Pomocí konektoru USB-C s rozhraním USB 3.2 Gen2 můžete napájet celou řadu zařízení včetně notebooku nebo monitoru. Podporuje totiž přenos silnějšího napájecího proudu (20 V, 5 A namísto 5 V a 0,9 A). Kromě toho se lze jediným kabelem připojit ke zdroji dat i energie.

Přenos dat nového standardu USB 3.1 Gen2 dosahuje rychlosti až 10 Gbps

Standardy USB nabízí čím dál vyšší rychlost

Přenos dat dosahuje u rozhraní USB 3.2 Gen2 (dřívější označení bylo USB 3.1 Gen2) teoretické rychlosti až 10 Gb/s, což znamená, že 10 GB dat dokáže přenést za 8 sekund. Tuto rychlost ale hravě překonal standard USB 3.2 Gen2×2, a to hned dvojnásobně, tedy 20 Gb/s. Pokrok ale nelze zastavit, a tak přichází nejnovější standard USB4, představený v roce 2019. Jeho využití ještě nebylo implementováno, ale slibuje rychlosti až 40 Gb/s, stejně jako standard Thunderbolt 3, se kterým bude USB4 plně kompatibilní.

Nekompromisní výkon a rychlost až neskutečných 40 Gbps

Moderní standard Thunderbolt 3

Standard Thunderbolt 3 vznikl před několika lety ze spolupráce Intelu a společnosti Apple. Přestože komunikuje přes USB-C konektor, není plně kompatibilní se standardy USB 3.2 Gen2×2 a staršími. Thunderbolt 3 dosahuje ve spojení se správným kabelem propustnosti 40 Gb/s, a dosahuje tedy stejných rychlostí, jako USB4. Díky tomu jej lze použít nejen pro superrychlý přenos dat, ale také pro grafický výstup až ve 4K při 60 Hz nebo k napájení notebooků.

Co to znamená USB-C? význam a rozdíl mezi standardem a konektorem

USB-C je oboustranný konektor nové generace. Postupně má nahradit větší a stále hojně používaný typ USB-A. USB konektor ovšem nepředstavuje synonymum pro pojem USB standard. Ten garantuje zejména rychlost přenosu dat či schopnost napájet připojená zařízení. V současnosti se můžeme setkat se staršími standardy USB 2.0 a USB 3.0 nebo s modernějšími USB 3.2 Gen1, USB 3.2 Gen2(×2), USB4 a Thunderbolt 3.

Konektor USB-C mohutně tlačí velcí světoví hráči v čele se společností Apple. Ta ve svých nových MacBoocích nabízí už jen konektory USB-C, a to v kombinaci s moderním standardem Thunderbolt 3. Apple ale není osamocen, přidávají se i ostatní výrobci jako Dell nebo HP. V moderním notebooku totiž není místa nazbyt a fyzicky menší USB-C konektor je tak ideální volbou.

USB standardy a konektory specifikace a parametry

Grafické znázornění loga USB 2.0

USB 2.0

až 480 Mb/s

Grafické znázornění loga USB 3.0

USB 3.0

až 5 Gb/s

Grafické znázornění loga USB 3.1

USB 3.1

až 10 Gb/s

Grafické znázornění loga USB 3.2

USB 3.2

až 20 Gb/s

Grafické znázornění loga USB4

USB4

až 40 Gb/s

Grafické znázornění loga USB verze Thunderbolt

Thunderbolt 3

až 40 Gb/s

Značení standardů USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1, USB 3.2 a Thunderbolt 3

Dle DisplayPort a schopnosti napájet Zapnuto/Vypnuto USB 2.0
 
480 Mbit/s
USB 3.0
USB 3.2, generace 1
5 Gbit/s
USB 3.1
USB 3.2, generace 2
10 Gbit/s
USB 3.2
USB 3.2, generace 2×2
20 Gbit/s
Thunderbolt 3
kompatibilní s USB4,
40 Gbit/s
DisplayPort
Schopnost napájet
Funkci DisplayPort neobsahujeSchopnost napájet neobsahuje
Funkci DisplayPort obsahujeSchopnost napájet neobsahuje

Funkci DisplayPort neobsahujeSchopnost napájet obsahuje

Funkci DisplayPort obsahujeSchopnost napájet obsahuje
Příslušenství s USB-C konektorem

Externí disk Flash disky Monitory USB-C huby
Power banky Nabíječky Redukce Kabely
Přejít na příslušenství USB-C

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB16