Obnovit stránku

Jeden kabel vládne všem

Jeden kabel pro všechna zařízení USB-C

S konektorem USB se setkáváme každý den u notebooků, počítačů, smartphonů a bezpočtu dalších zařízení. I proto je jakákoli změna v této oblasti velkou událostí.

Zavádění standardu USB 3.1 Gen2 s konektorem USB Type-C je pak rovnou revolucí. Jedná se o náhradu hojně používaných, ale zastaralých USB 2.0 a 3.0. Jaké jsou výhody nové generace?

Přechod od USB-A na USB-C

Výhody konektoru USB-C a nové generace standardu USB 3.1 Gen2 a USB 3.2

Oboustranný konektor

Konečně pohodlné zapojování! Připojení konektoru USB Type-C zvládnete vždy na první pokus. Oboustranné provedení je praktické. Zároveň však není zpětně kompatibilní s konektory USB 2.0 a 3.0. Je tedy nutné využít přechodky nebo redukce.

Univerzální možnost zapojení konektoru USB-C

Univerzální použití

Kromě obyčejného připojování základního příslušenství zvládne konektor USB Type-C za pomoci dalších adaptérů zajistit přenos obrazového signálu HDMI, VGA nebo DisplayPort.

USB-C má schopnost napájet zařízení na obou koncích

Obousměrné napájení

Pomocí konektoru USB-C s rozhraním USB 3.1 Gen2 můžete napájet celou řadu zařízení včetně notebooku nebo monitoru. Podporuje totiž přenos silnějšího napájecího proudu (20 V, 5 A namísto 5 V a 0,9 A). Kromě toho se lze jediným kabelem připojit ke zdroji dat i energie.

Přenos dat nového standardu USB 3.1 Gen2 dosahuje rychlosti až 10 Gbps

Už tak vysokou rychlost USB 3.1 Gen2 ještě překonává USB 3.2

Přenos dat dosahuje u rozhraní USB 3.1 Gen2 závratné teoretické rychlosti až 10 Gb/s, což znamená, že 10 GB dat dokáže přenést za 8 sekund. V říjnu 2017 došlo na uvolnění oficiálních specifikací vylepšeného standardu USB 3.2. Hlavním přínosem je zvýšení propustnosti až na 20 Gb/s. USB 3.2 vyžaduje nový USB řadič a kvalitní USB-C kabel.

Nekompromisní výkon a rychlost až neskutečných 40 Gbps

Moderní standard Thunderbolt 3

Standard Thunderbolt 3 vznikl před několika lety ze spolupráce Intelu a společnosti Apple. Přestože komunikuje přes USB-C konektor, není plně kompatibilní se standardem USB 3.1. Thunderbolt 3 dosahuje ve spojení se správným kabelem propustnosti 40 Gb/s, a je tedy 4× rychlejší než USB 3.1 Gen2. Díky tomu jej lze použít nejen pro superrychlý přenos dat, ale také pro grafický výstup až ve 4K při 60 Hz nebo k napájení notebooků.

Co to znamená USB-C? význam a rozdíl mezi standardem a konektorem

USB-C je oboustranný konektor nové generace. Postupně má nahradit větší a stále hojně používaný typ USB-A. USB konektor ovšem nepředstavuje synonymum pro pojem USB standard. Ten garantuje zejména rychlost přenosu dat či schopnost napájet připojená zařízení. V současnosti se můžeme setkat se staršími standardy USB 2.0 a USB 3.0 nebo s modernějšími USB 3.1 Gen1, USB 3.1 Gen2 a Thunderbolt 3.

Konektor USB-C mohutně tlačí velcí světoví hráči v čele se společností Apple. Ta v novém MacBooku Pro nabízí již pouze konektor USB-C, a to v kombinaci s moderním standardem Thunderbolt 3. Apple však není osamocen, přidávají se i ostatní výrobci jako Dell nebo HP. V moderním notebooku totiž není místa nazbyt, a fyzicky menší USB-C konektor je tak ideální volbou.

USB standardy a konektory specifikace a parametry

Grafické znázornění loga USB 2.0

USB 2.0

až 480 Mb/s

Grafické znázornění loga USB 3.0

USB 3.0

až 5 Gb/s

Grafické znázornění loga USB 3.1

USB 3.1

až 10 Gb/s

Grafické znázornění loga USB verze Thunderbolt

Thunderbolt 3

až 40 Gb/s

Značení standardů USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 a Thunderbolt 3

Dle DisplayPort a schopnosti napájet Zapnuto/Vypnuto USB 2.0
 
480 Mbit/s
USB 3.0
USB 3.1, generace 1
5 Gbit/s
USB 3.1
USB 3.1, generace 2
10 Gbit/s
Thunderbolt 3
USB 3.1, generace 2
40 Gbit/s
DisplayPort
Schopnost napájet
Funkci DisplayPort neobsahujeSchopnost napájet neobsahuje
Funkci DisplayPort obsahujeSchopnost napájet neobsahuje
Funkci DisplayPort neobsahujeSchopnost napájet obsahuje
Funkci DisplayPort obsahujeSchopnost napájet obsahuje

Příslušenství s USB-C konektorem

Externí disk Flash disky Monitory USB-C huby
Power banky Nabíječky Redukce Kabely
Přejít na příslušenství USB-C
WEB19