S konektorem USB se setkáváme každý den u notebooků, počítačů, smartphonů bezpočtu dalších zařízení. I proto je jakákoli revoluce v této oblasti velkou událostí. Ta doba nastává právě teď v podobě zavádění standardu USB 3.1 Gen2 s konektorem USB-C. Jedná se o náhradu hojně používaných, ale zastaralých USB 2.0 a 3.0.
Pokračovat
Nová generace USB 3.1 Gen2 s konektorem USB-C má tyto výhody
- Oboustranný konektor – konečně pohodlné zapojování zvládnete vždy na první pokus. Navíc je fyzicky mnohem menší než USB 2.0 a 3.0.
- Univerzální využití – kromě obyčejného připojování základního příslušenství zvládne konektor za pomoci dalších adaptérů zajistit přenos obrazového signálu HDMI, VGA nebo DisplayPort.
- Obousměrné napájení – pomocí USB-C můžete napájet i notebook se spotřebou maximálně 100 W. Případně monitor. Kromě toho se lze jediným kabelem připojit ke zdroji dat i energie.
- Extrémní rychlost – přenosu dat dosahuje až závratné teoretické rychlosti až k 10 Gbit/s, což znamená, že 10 GB dat dokáže přenést za 8 sekund.
Konektor USB-C má před sebou nepochybně hvězdnou budoucnost. Momentálně má velkou šanci sjednotit celý svět elektroniky. Ostatně USB-C mohutně tlačí velcí světoví hráči v čele se společností Apple, která v novém MacBooku Pro nabízí již jen tento konektor. Apple však není osamocen a přidávají se i ostatní výrobci v podobě Dellu nebo HP. V moderním notebooku totiž není místa nazbyt a fyzicky menší USB-C konektor je správnou volbou.
Jak vyřešit zpětnou kompatibilitu?
Pokud však máte po ruce hromadu nekompatibilního příslušenství s konektorem USB 2.0 nebo 3.0, tak nemusíte zoufat. Stačí si pořídit komplexní řešení v podobě USB-C dokovací stanice. Ty nabízejí větší množství konektorů, než například jednoúčelová redukce. Doky poskytnou uživateli několik konektorů USB 3.0 nebo 2.0, grafický výstup, audio výstup, síťový ethernet i čtečku paměťových karet. Přístup ke všem zmíněným portům budete mít díky jedinému USB-C kabelu na vstupu dokovací stanice.