Obnovit stránku

USB Power Delivery: standard rychlonabíjení o výkonu až 100 W

• Autor: Redakce

S přibývajícím počtem elektronických zařízení a jejich stále intenzivnějším využíváním roste potřeba jejich rychlého nabíjení. Existuje několik standardů rychlého nabíjení, a jedním z nich je Power Delivery. Podporují jej iPhony, některé telefony s Androidem, ale i tablety, notebooky, chytré hodinky či powerbanky. Jaké další výhody kromě rychlého doplňování šťávy tkví v PD? A co je potřeba k tomu, abyste tuto technologii mohli využívat?

USB Power Delivery

Power Delivery – OBSAH

 1. Co je Power Delivery?
 2. Proč Power Delivery?
 3. Power Delivery není jediným standardem rychlého nabíjení
 4. Co je potřeba k rychlonabíjení pomocí USB PD?

Co je Power Delivery?

Power Delivery je standard rychlého nabíjení, za nímž stojí nezisková organizace USB-IF (USB Implementers Forum), která se stručně řečeno zabývá podporou a marketingem USB. „Umí“ až 100W nabíjení a nejlépe si rozumí s USB-C konektorem.

Nejznámějším výrobcem, který do svých zařízení implementuje Power Delivery, je Apple. Rychlé nabíjení skrz kabely USB-C -> Lightning si můžete užít nejen na iPhonech 11, 11 Pro nebo 11 Pro Max, byť rychlost jejich nabíjení je omezena na 18 W. To je mnohem méně, než je potenciál Power Delivery. PD ale podporují například i telefony Pixel od Googlu nebo Samsungu, který u svých vlajkových lodí dokonce připravuje podporu až 100W nabíjení.

Apple Lightning nabíječka
Nejnovější iPhony sice standard Power Delivery podporují, kvůli omezení Lightning kabelu ale ani zdaleka nevyužívají jeho plný potenciál. Je však možné, že Apple od vlastních kabelů upustí a u iPhonů přejde rovněž na USB-C, stejně jako je tomu u některých MacBooků.

Stále častěji se Power Delivery objevuje i v řadách notebooků. Z těch moderních už PD podporuje každý laptop, který se nabíjí pomocí USB-C, což je dnes vzhledem k rostoucí dostupnosti této technologie valná většina všech notebooků.

Proč Power Delivery?

Výhod a důvodů, proč se rozhodnout pro Power Delivery, je několik. V první řadě je to rychlost. Pokud má nabíječka standard Power Delivery, dokáže nabíjet rychleji než standardní nabíječka s výkonem 5 W. Například iPhone 11 Pro Max se s 3 969mAh akumulátorem nabije z 0 na 50 % za 30 minut.

Dalším plusem Power Delivery je schopnost nabíjet výkonem až 100 W. To znamená, že s nabíječkou s dostatečným výkonem nabijete nejen chytré hodinky a mobil, ale i tablet, či dokonce notebook.

Kolik výkonu které zařízení potřebuje pro své nabíjení?

 • Notebooky – menší notebooky většinou potřebují okolo 50 W, s herním laptopem se ale bez problémů můžete dostat až na maximální hodnotu, tedy 100 W.
 • Tablety – pro efektivní nabíjení tabletů zpravidla stačí nabíječka s výkonem 18–30 W.
 • Chytré telefony – standardní hodnoty pro nabíjení chytrých telefonů se pohybují kolem 10–15 W, u těch nejvýkonnějších i 45 W a více.
 • Powerbanky – u powerbank se obecně počítá s delším nabíjením, a navíc nemusí napájet žádné vlastní komponenty. Potřebný výkon se tak často pohybuje okolo 18 W.
 • Bezdrátová sluchátka, chytré hodinky, apod. – vzhledem k tomu, že elektronické příslušenství má běžně mnohem menší baterii i spotřebu, hodnoty výkonu potřebného pro efektivní nabíjení se pohybují okolo pouhých 5 W.
Apple Lightning nabíječka
Za možností vyššího výkonu stojí kabel USB-C (případně Lightning). Jiné konektory totiž schopnost přenášet tolik energie kvůli své konstrukci nemají.

Power Delivery je v neposlední řadě bezpečné. To znamená, že nabíjené zařízení obdrží jen tolik energie, kolik potřebuje. Platí to i pro případ, že telefon, který podporuje jen 15W nabíjení, nabíjíte 50 W nabíječkou. Koncovému zařízení nehrozí extrémní přehřívání či jiné poškození.

Když si na druhou stranu k telefonu, který podporuje 15W nabíjení, pořídíte 24W nabíječku, nebude se nabíjet výkonem 24 W, ale jen oněch 15 W. Je to logické a od telefonu či jakéhokoliv jiného zařízení zkrátka nelze očekávat rychlejší nabíjení, než jaké podporuje.

Power Delivery není jediným standardem rychlého nabíjení

Standard Power Delivery není jediným, s nímž se v oblasti rychlého nabíjení můžeme setkat. Známý je i Quick Charge od Qualcommu, který podporují čipsety stejného výrobce, Snapdragony. QC je od své verze 4.0 plně kompatibilní s Power Delivery (dříve nebylo), což znamená, že nabíječkou s QC 4.0 či QC 4.0+ nabijete stejnou rychlostí i zařízení, které QC 4.0 nepodporuje, ale podporuje Power Delivery. Naopak nabíječka s Quick Charge 3.0 by zařízení s Power Delivery nabíjela pomaleji.

i

Technologii Qualcomm Quick Charge dodnes najdete ve valné většině smartphonů běžících na Androidu (ve verzi Quick Charge 4 nebo 4+). Spousta výrobců se ovšem uchyluje k vlastní alternativě rychlonabíjení (např. VOOC v telefonech OnePlus a Oppo nebo Huawei QuickCharge).

Samsung své rychlé nabíjení označuje Adaptive Fast Charging. Používá jej u svých telefonů Galaxy, kde je na rozdíl od Quick Charge kompatibilní i s čipem Exynos, jenž pohání jeho telefony v řadě zemí. Pokud chcete využívat standardu korejského výrobce Adaptive Fast Charging, je nutné si koupit certifikovanou nabíječku.

Své standardy rychlého nabíjení mají i někteří jiní výrobci. Huawei používá QuickCharge, OnePlus a Oppo zase mají VOOC. Oppo dokonce u svého telefonu RX17 Pro představil rychlé nabíjení SuperVOOC Warp Charge o výkonu 50 W, s nímž se telefon nabije za pouhých 35 minut. Xiaomi pak nedávno překvapilo novinkou Super Charge Turbo, která slibuje až 100W rychlonabíjení pro smartphony.

USB Power Delivery – Xiaomi Charge Turbo
Nabíjení smartphonů je čím dál rychlejší a spousta výrobců to dává jasně najevo i přes nástavby OS.

Technologie rychlého nabíjení jsou ve většině případů alespoň částečně vzájemně kompatibilní. Nabíječkou s USB-PD, tedy s Power Delivery, tudíž nabijete i telefon Samsung. Plná kompatibilita však nemusí ve všech případech platit beze zbytku, takže se může stát, že s jinou nabíječkou si své zařízení sice nabijete, ale o něco pomaleji. Abyste měli jistotu, kompatibilitu si ověřte vždy u nabíječky i nabíjeného zařízení.

Co je potřeba k rychlonabíjení pomocí USB PD?

K tomu, abyste mohli Power Delivery využívat naplno, potřebujete:

 • telefon (či jiné zařízení) podporující Power Delivery,
 • USB-C kabel,
 • nabíječku podporující PD.

Informaci, zda konkrétní zařízení Power Delivery podporuje, najdete obvykle na jeho spodní nebo zadní straně, obalu či stránkách výrobce.

i Mohlo by vás zajímat

Power Delivery je standard, který zajistí rychlé a bezpečné nabíjení mobilních telefonů, tabletů, ale i notebooků a další elektroniky. Není jediný, existuje například Quick Charge. Pokud ale u výrobku naleznete Power Delivery a nikoli QC, nyní již budete vědět, že podporuje rychlé nabíjení.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB02