Refresh the page

Voděodolné telefony: nezradí v dešti a umožní fotit i pod vodou

• Autor: Matěj Toul

Zájem o voděodolné telefony se neustále zvyšuje a není divu, že pobyt ve vodě nebo v prašném prostředí zvládá stále více mobilů. Téměř všichni přední výrobci u svých telefonů podporují zvýšenou odolnost, ne ale u všech ve stejné míře. V tomto článku se podíváme na to, jak se ve značení voděodolnosti snadno vyznat a kterou certifikaci zvolit, pokud například chcete s mobilem fotit pod vodou.

Voděodolné telefony

Voděodolné telefony – OBSAH

  1. Jak se vyznat ve značení IP?
  2. Certifikát IP68 má většina předních vlajkových lodí
  3. Největší ochranu mají telefony s IP69K
  4. S jakým dalším značením voděodolnosti se mohu setkat?
  5. Kteří výrobci nabízí voděodolné telefony?

Jak se vyznat ve značení IP?

Stupeň krytí IP je vůbec nejpopulárnějším způsobem značení odolnosti telefonů, ale i tabletů a dalších zařízení. Jeho výhodou je univerzalita nezávisle na výrobci. Testování probíhá za jasně daných podmínek a ve stejnorodých scénářích, takže lze snadno porovnávat odolnost i mezi výrobci. Certifikát IP však většinou najdeme jen u vlajkových modelů a telefonů vyšší střední třídy. Jedním z důvodů je, že náklady na testování nejsou malé a menším výrobcům se u levnějších telefonů nemusí vyplatit.

i V nabídce máme kromě smartphonů také voděodolné tlačítkové telefony.

Značení IP se skládá z dvojciferného čísla, kde první číslo udává mechanickou odolnost telefonu a to druhé právě voděodolnost.

Značení mechanické ochrany

Stupeň krytí IP Ochrana proti prachu/vniknutí:
IP0x bez ochrany
IP1x ochrana před velkými předměty (více než 50 mm)
IP2x ochrana před předměty do 12 mm
IP3x ochrana proti vniku nástrojů (více než 2,5 mm)
IP4x ochrana proti vniku menších nástrojů (více než 1 mm)
IP5x částečná ochrana vůči prachu
IP6x úplná ochrana vůči prachu a jiným škodlivým částicím

Značení voděodolnosti

Stupeň krytí IP Ochrana před vniknutím vody:
IPx0 bez ochrany
IPx1 ochrana proti svisle kapající vodě
IPx2 ochrana proti kapající vodě ve sklonu 15°
IPx3 ochrana proti vodní tříšti (déšť, kropení)
IPx4 ochrana proti stříkající vodě
IPx5 ochrana proti tryskající vodě
IPx6 (K) ochrana proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
IPx7 ochrana proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru
IPx8 ochrana proti trvalému potopení (blíže specifikováno výrobcem)
IPx9 (K) vodotěsný mobil je chráněn i proti vysokotlaké tryskající horké vodě (WAP)

Certifikát IP68 má většina předních vlajkových lodí

Moderní telefony se slušným výkonem a kvalitním fotoaparátem, které nevypadají jako cihla, mají voděodolnost nejvýše IP68. Právě tuto certifikaci totiž podporuje většina vlajkových lodí a běžnému uživateli bohatě stačí. Telefon s IP68 je kompletně prachuvzdorný a bez problémů zvládne i potápění (většinou do hloubky 1–2 metry), přičemž si zachovává elegantní křivky a spoustu prostoru pro špičkové parametry.

První voděodolné telefony vstoupily na trh už před mnoha lety, mluvíme například o telefonech Samsung nebo Sony. Apple začal v roce 2016 s iPhonem 7, který měl certifikaci IP67. IP68 pak poprvé nabídl o dva roky později u modelů iPhone Xs.

IP68 – iPhone
iPhony s certifikací IP68 se poprvé objevily v roce 2018. Na obrázku iPhone 12 Pro.

Sháníte-li voděodolný telefon Samsung, sáhnout můžete třeba po nejnovějším Samsungu Galaxy S21. U dalších výrobců je zajímavou volbou třeba voděodolný telefon Huawei P40 Pro.

Největší ochranu mají telefony s IP69K

Pracujete-li v opravdu extrémních podmínkách a telefon přitom musíte mít u sebe, nevyhnete se odolnému telefonu. Ty nejlepší se pyšní označením IP69K. Co to v praxi znamená? Telefon je zcela prachuvzdorný a svou voděodolnost si zachovává i při působení vody pod tlakem 80–100 barů, při teplotě až do 80 °C. Běžný smrtelník tak vysokou ochranu pravděpodobně nevyužije, pokud ji však potřebujete, dostupná je.

IP69K – CAT
Hledáte-li ty nejodolnější telefony, na tenké rámečky a elegantní profil zapomeňte. Zde jde hlavně o bytelnost.

S jakým dalším značením voděodolnosti se mohu setkat?

Značení IP není jediná certifikace odolnosti telefonů. Zejména v poslední době se můžeme setkat i se značením MIL-STD-810G. Jedná se o armádní certifikaci, která se uděluje po sérii několika desítek testů, přičemž se zkoumá odolnost vůči nárazu, vibracím, teplu, vodě, ale dokonce i vůči střelbě a extrémním teplotám. Telefony s touto prověrkou jsou zkrátka označovány jako „combat-ready“, tedy připravené na souboj.

iJedním z mála výrobců, který voděodolné telefony s certifikací nenabízí, je Xiaomi.

Jak jsme už zmiňovali, ne každý výrobce testy IP nebo MIL-STD-810G zajišťuje pro každý jednotlivý model. Proto se často můžeme setkat i jen s prostým slovním vyjádřením voděodolnosti. Zejména levnější telefony jejich výrobci doprovází vyjádřením jako např. „voděodolný do hloubky 2 m“ apod. Tato značení je dobré brát jen orientačně, protože není jasné, za jakých podmínek výrobce telefon testoval.

Kteří výrobci nabízí voděodolné telefony?

Poptávka po voděodolných telefonech v poslední době vzrůstá. Zde jsou některé z nich:

i Mohlo by vás zajímat

Nabídka voděodolných telefonů rok od roku roste, a tak si dnes vybere opravdu každý. Elegantní smartphone pro každodenní využití nebo bytelný telefon, který vydrží vše. Který si vyberete vy?

Odolné smartphony Odolné tlačítkové telefony

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB06