Google Chromecast je zařízení, které vám umožní streamovat multimediální obsah z displeje chytrého telefonu, tabletu nebo notebooku na obrazovku televize či jiného displeje většího formátu. Navíc díky novému Chromecast Google TV uděláte z jakéhokoliv projektoru nebo televize chytré zařízení. Jak tato technologie funguje v praxi? Které aplikace streamování přes Chromecast podporují? A jaké si můžete na Chromecast rovnou nainstalovat?
Je až k nevíře, že Google Chromecast se prodává již od roku 2013. Jde o malé a levné zařízení, ne o moc větší než standardní flashdisk, které dokáže jakýkoli displej s HDMI konektorem proměnit v chytrou TV. Jak je to možné? A co stojí za jeho oblibou?
Jde především o pohodlí, aplikace a celkovou uživatelskou přívětivost. Google Chromecast totiž dokáže zapojit, nainstalovat a následně každý den používat úplně každý. Za tohle musíme Google pochválit a dát palec nahoru.
Chromecast můžeme označit za takový mini počítač od společnosti Google, s nímž je přehrávání veškerého multimediálního obsahu na velkém displeji naprostá hračka. Kromě nízké ceny, které je skutečně těžké odolat, vyniká především svou jednoduchostí a vysokou užitnou hodnotou, přesně ve stylu filozofie firmy Google. Díky snadnému propojení s moderními chytrými zařízeními, jako je například váš počítač, tablet či mobilní telefon, bude jeho používání skutečným požitkem a vy se nebudete muset strachovat, kde jste zase nechali dálkový ovladač.
Pojďme se podívat, jak vlastně Chromecast vypadá a jaké jsou na trhu aktuálně dostupné verze.
Starší a levnější variantu představuje Google Chromecast 3 s cenou kolem tisíce korun. Jde o takový kouzelný puk, který zapojíte jedním kabelem do HDMI portu a druhým do USB konektoru na TV kvůli napájení. Třetí generace Chromecastu podporuje připojení k rychlé 5GHz WiFi dle standardu 802.11ac a k tomu přidává obrazový výstup ve Full HD rozlišení při 60 FPS. Z pohledu funkčnosti tak bude většina uživatelů zcela spokojena, pokud však máte ještě vyšší nároky, tak přesně pro vás je od konce roku 2020 k dispozici Chromecast Google TV s podporou přehrávání ve 4K rozlišení.
Nicméně klíčovou novinkou Chromecast Google TV je použitý operační systém Google TV, který nahradil Android TV. Stejně postupují i výrobci chytrých TV, kde je původní Android nahrazován také Google TV. Proto se není čeho bát, Google totiž ponechal samotné jádro systému beze změn. Všechny aplikace pro Android TV tedy fungují na nové Google TV zcela bez problémů. K dispozici je pochopitelně klasický obchod s aplikacemi a volitelně si můžete na vlastní riziko doinstalovat aplikace ze samostatných APK souborů.
K zařízení Chromecast Google TV dostanete i sympatický dálkový ovladač s podporou Bluetooth (při používání tak nemusíte mířit směrem na TV). Kromě klasických ovládacích prvků, jakým je například ovládací kruh se středním tlačítkem OK, nabízí i tlačítka pro přímý přístup na YouTube a Netflix. Dálkové ovládání má také vestavěný mikrofon. Můžete tak stiskem tlačítka spustit Asistenta Google a hlasově ovládat vyhledávání obsahu nebo informace o počasí. Pokud všechno sečteme, Chromecast Google TV za cenu lehce pod dva tisíce korun udělá velkou parádu. A díky výkonové rezervě vám bude mnoho let spolehlivě sloužit.
Jakmile máte Chromecast správně zapojený do TV, stáhněte si do svého mobilního zařízení aplikaci Google Home – ta je k dispozici jak pro Android, tak i pro iOS. Po zapnutí televizoru s připojeným Google Chromecast aplikace sama zařízení rozpozná a provede vás krátkým a jednoduchým nastavením. Budete v podstatě potřebovat jen heslo k WiFi síti a následně dojde k přidání Chromecastu pod váš Google účet.
Po úspěšné instalaci Google Chromecast bude o připojeném zařízení vědět i vaše WiFi síť a u příslušných webových aplikací a stránek se vám zobrazí logo, na nějž stačí v případě potřeby streamování kliknout. Co se týká serverů, jako je třeba YouTube, bude Google Chromecast přenášet pouze video jako takové, na svůj televizor ale můžete přes Chromecast zrcadlit i kompletní obsah obrazovky vašeho počítače (například během promítání fotografií z dovolené). Na zařízení Chromecast Google TV můžete navíc aplikace přímo instalovat, takže k jejich používání už ani nepotřebujete mobilní telefon.
Chromecast bez WiFi
V případě, že nelze Chromecast připojit k WiFi, stále do něj můžete streamovat obsah ze zařízení připojeného napřímo. Musíte však využít tzv. Guest mode, tedy režim pro hosty.
Jak už bylo v tomto článku zmíněno, na nová zařízení Google Chromecast si můžete stáhnout aplikace. Pokud tak uděláte, nainstalují se na malé lokální úložiště uvnitř Chromecastu, které má v případě Chromecast Google TV 8 GB. To sice není mnoho, ale na několik aplikací to stačí. A jaké nejlepší aplikace si můžete na Google Chromecast nainstalovat?
Streamovací služby nabízejí neuvěřitelně širokou nabídku filmů a seriálů všemožných žánrů, legálně a ve skvělé kvalitě. Šířkou nabídky vede samozřejmě Netflix, ale celkovou atraktivitou jsou si tři zmíněné platformy víceméně rovny. Důležité ale je, že všechny nabízejí aplikaci, kterou si můžete nainstalovat do svého Chromecast Google TV. Film si tedy snadno pustíte na televizi či projektoru, aniž byste museli řešit připojování klasického počítače přes HDMI.
Patříte-li mezi ty, kdo nemají klasickou televizi, nebo ji i máte, ale nevyhovuje vám omezená nabídka programů, určitě byste měli zvážit předplatné IPTV. Získáte díky němu přístup k desítkám televizních stanic, ale také k archivu, z něhož si můžete pořady přehrávat i zpětně. Řada poskytovatelů nabízí aplikaci pro Chromecast Google TV, takže máte vše na velké obrazovce, a navíc můžete internetovou televizi ovládat ovladačem podobně jako televizi klasickou.
Aplikace pro streamování hudby, jako je Spotify, YouTube Music či Tidal, asi nemá smysl představovat. Za rozumný měsíční poplatek nabízejí legální přístup k prakticky jakékoliv hudbě, na kterou si vzpomeneme. Mnozí z nás mají tyto aplikace na telefonu, a dost možná také v počítači. Proč je nemít i na Chromecast? Pokud si chcete udělat příjemný večer, ovládání hudby pomocí praktického ovladače Chromecast Google TV může být příjemnější než neustálé sahání po telefonu.
Pokud máte NAS nebo jen počítač, který může sloužit jako media server, aplikace Plex nebo Jellyfin vám umožní tyto soubory streamovat podobně, jako kdybyste si je pouštěli třeba na Netflixu. Veškerou vlastní hudbu a videa tak můžete mít na jednom místě, a přitom k nim mít přístup z kteréhokoliv počítače, mobilu nebo Chromecastu v domácnosti.
Díky aplikaci Google Photos lze velmi snadno promítat obsah všech vašich digitálních alb na kteroukoliv obrazovku, k níž máte připojený Chromecast. Můžete tak návštěvě snadno ukázat fotky z dovolené nebo třeba promítnout vzpomínkové album na rodinné oslavě.
Ve výsledku tak svoji starší televizi doplníte o aplikace, bez kterých si celá řada uživatelů neumí představit sobotní večer. Je totiž pravdou, že kontinuální sledování klasických TV programů postupně ustupuje do pozadí a mnoho uživatelů dává přednost službám typu Netflix, YouTube, Prime Video, HBO GO, Kuki a mnohým dalším. Novinkou posledních týdnů je přidání podpory pro streamovací službu Apple TV+, která nabízí vlastní originální obsah.
Pokud na Chromecastu zrovna nic nestreamujete, po nastavené době se přepne do tzv. ambientního režimu, ve kterém se zobrazují nádherné profesionální fotografie z celého světa. Volitelně však můžete pro ambientní režim vybrat vlastní album snímků v Google Fotkách. Vedle toho se na obrazovce objevuje i čas nebo počasí pro aktuální lokalitu.
Rádi sledujete videa na smartphonu nebo PC, ale ocenili byste větší obrazovku? Pak jistě využijete služeb zařízení Google Chromecast, které umožňuje bezdrátový přenos obrazu i hudby z chytrých zařízení na jakoukoliv televizi s HDMI konektorem.