WiFi a přístupové body jsou důležitými technickými pomocníky pro komunikaci a sdílení dat v síti. Nejčastěji je využijete pro bezdrátové připojení k internetu, hraní online her či připojení k dalším periferiím, jako například tiskárnám či skenerům. Co vše WiFi router umí a na jaké parametry a funkce se při výběru nového zaměřit? Čtěte dále, WiFi routery a přístupové body vám představíme blíže.
WiFi router slouží jako bezdrátový středobod sítě. Pomocí routeru můžete vytvořit a spravovat domácí síť, ke které kromě počítačů a chytrých zařízení připojíte také tiskárny, servery nebo třeba chytrá NAS úložiště. WiFi router pak stačí připojit k internetu a přístup získají všechna připojená zařízení. Konektivitu budete moci využít k prohlížení webových stránek, hraní online her i streamování obsahu mezi zařízeními v rámci domácí sítě.
Jak vybrat WiFi router? Zaměřte se na důležité parametry
Vybrat kvalitní WiFi router, který splní všechny vaše požadavky, může být trochu oříšek. Níže vám ukážeme, že to zase tak složité není. Dobrý WiFi router přináší bezpečné, stabilní a rychlé připojení, podporuje moderní standardy, má dostatek konektorů a chlubí se všemi moderními funkcemi. Jak ale poznat stabilní a rychlé připojení nebo moderní standard? Všechny důležité parametry, které WiFi router má, si představíme níže.
WiFi router a antény – čím více, tím lépe. Anebo ne?
WiFi router může mít jednu, dvě, čtyři či více antén. Antény ovlivňují kvalitu a rozsah bezdrátového signálu, zpravidla tedy platí, že WiFi router s více anténami poskytuje širší pokrytí a zvládne připojení více zařízení. Samotné antény ovšem nestačí, důležitá je také podpora funkcí MIMO či MU-MIMO, které umožňují současné přenosy více datových proudů. Tyto funkce tak zvyšují efektivitu a stabilitu sítě.
Single-band vs. Dual-band a další
WiFi routery mohou podporovat jedno, dvě nebo více bezdrátových přenosových pásem. Single-band routery podporují 2,4GHz pásmo, které je široce rozšířené a přináší dlouhý dosah. Využívají jej však i mikrovlnky nebo bezdrátová sluchátka, a tak je náchylné k rušení. Dual-band alternativy pak podporují navíc ještě 5GHz pásmo, které je rychlejší a odolnější vůči rušení. Má však kratší dosah a hůře se šíří přes zdi nebo nábytek.
i
Tri-band WiFi router podporuje hned tři pásma – 2,4GHz, 5GHz a 5,8GHz. Potenciál Tri-band routerů je velmi vysoko, v současnosti je však výkonnostní rozdíl mezi Tri-band a Dual-band při běžném použití zanedbatelný.
WiFi routery a standardy IEEE 802.11
WiFi routery podporují různé standardy IEEE 802.11, které určují rychlost a dosah bezdrátového připojení. Standardy 802.11n (WiFi 4) a 802.11ac (WiFi 5) přináší dostatečné rychlosti a výkon pro méně až středně náročná prostředí. Standard 802.11ax (WiFi 6) zvyšuje rychlost, kapacitu pro připojení více zařízení najednou a energetickou účinnost. Nejnovější standard, 802.11be (WiFi 7), nabízí ještě vyšší rychlosti, nižší latenci a lepší správu sítí pro velmi náročná prostředí.
Jaké zabezpečení může WiFi router mít?
WiFi router je bránou do vaší domácí bezdrátové sítě. Pouze kvalitní zabezpečení routeru (vstupní brány) tak bojuje proti kybernetickým hrozbám z internetu. Standardy WEP a WPA jsou dnes již zastaralé a pro moderní sítě se nedoporučují, vsaďte proto na WiFi router s šifrovacím standardem WPA2 nebo nejnovějším WPA3. Získáte tím silné šifrování, pokročile autentizační metody či individuální přístupové údaje.
Mezi další důležité parametry každého WiFi routeru patří typ a počet konektorů, určení pro domácí nebo venkovní využití a v neposlední řadě také maximální přenosové rychlosti. Více se o nich dozvíte v článku Jak nainstalovat WiFi router nebo průvodci Jak vybrat WiFi router.
Co umí WiFi router s funkcí klient?
WiFi routery s funkcí klient umí přijímat WiFi signál a posílat ho dál bezdrátově nebo po kabelu. Díky této praktické vychytávce můžete router používat pro další sdílení internetového připojení i se zařízeními jako jsou běžné osobní počítače, které nepodporují technologii WiFi.
i
WiFi routery s printservery
WiFi routery s printservery umožňují připojení tiskárny přímo k routeru, což z ní dělá síťovou tiskárnu přístupnou všem zařízením v síti. Tato funkce je velmi užitečná v domácnostech a kancelářích, kde je potřeba sdílet jednu tiskárnu mezi více počítači, tablety a smartphony.
Zajímavou volbou je také WiFi router 5G. Ten připojení k internetu zajišťuje pomocí mobilní datové sítě. Potřebuje k tomu jen SIM kartu s vhodným tarifem.
Další důležité funkce a vlastnosti WiFi routerů
WiFi routery mohou mít celou řadu doplňkových funkcí, vlastností či technologií. Pokud tedy vybíráte nový WiFi router jako náhradu za váš stávající, nebo se chystáte postavit zbrusu novou domácí síť, věnujte pozornost i těmto parametrům.
WiFi router s VPN umožňuje vytvořit virtuální privátní a zabezpečenou síť přes internet, i na větší vzdálenosti, bez potřeby pokládání drahých kabelů.
WiFi router s PoE (Power over Ethernet) zvládne dobíjet kabelem připojená zařízení (switche, huby a další síťové i jiné příslušenství).
Herní WiFi routery přináší nízkou odezvu, vysoké přenosové rychlosti a vysokou kapacitu přenosu dat. Pokud u hraní nemáte rádi lagy, vsaďte na herní WiFi router.
Routery s rodičovskou kontrolou nabízí rozšířené možnosti pro kontrolu a správu přístupu připojených zařízení k internetu.
IPv6 WiFi routery jsou připravené na implementaci protokolu IPv6.
Přístupové body (Access points) slouží k rozšíření možností připojení ke stávající bezdrátové síti. Pokud máte v domácnosti nebo třeba kanceláři místnost, kterou již WiFi router silným signálem nepokryje, pomocí vhodně umístěného přístupového bodu můžete bezdrátový signál zesílit a zvětšit tak dosah domácí sítě. Toto neocenitelné síťové příslušenství využijete nejen v interiéru, ale také venku.
i
Venkovní přístupové body rozšíří dostupnost domácí sítě i na zahradu, terasu nebo pergolu. Často se přidělávají na zeď, mnohdy však umožňují také přichycení k anténě, rámu okna nebo parapetu. Při výběru venkovního přístupového bodu myslete na odolnost. Vhod přijde zejména standard IP, který vám napoví, do jaké míry je zařízení odolné vůči poškození cizími předměty a vodou.
Stavíte síť? Prozkoumejte nabídku síťových prvků
WiFi router, přístupový bod, switch, extender, modem, IP kamera, NAS – nabídka síťových prvků je velmi bohatá a obsahuje osvědčené klasiky, ale i ultramoderní novinky. Ať už tedy sháníte příslušenství pro malé nebo velké, drátové či bezdrátové sítě, podívejte se do kategorie Síťové prvky.
Aktivním prvkem v bezdrátové síti WiFi se rozumí zařízení, které funguje jako přístupový bod (pro označení používáme také zkratku AP z anglického Access Point) nebo router (směrovač). Zjednodušeně můžeme říct, že jsou to zařízení, ke kterým připojíme počítač nebo více počítačů či jiných síťových přístrojů (klientů) a která se starají o následnou komunikaci a spojení s bezdrátovou sítí. Nebo v opačném případě bezdrátovou síť vytvářejí. Nejběžnějším případem takového použití aktivního prvku je domácí či kancelářská bezdrátová síť, kam se počítače (klienti) připojují bezdrátově, zatímco do aktivního prvku je připojen kabel internetového připojení (např. ADSL, kabelový internet) pro sdílení přístupu k internetu. Samozřejmě použitím aktivního prvku můžete navázat i jednoduché bezdrátové spojení jen mezi dvěma počítači, které na sebe samy o sobě nemusí mít přímou viditelnost. Přímá viditelnost je totiž ideální pro navázání
bezdrátového spojení mezi dvěma body.
Ačkoliv byly původně router a přístupový bod dvě odlišná zařízení, dnešní AP zvládají funkci obojího. Technicky sice probíhá routování (směrování) u většiny AP na jiném principu (používají tabulku NAT a připojení klienti pak ve vnější síti vystupují pod jednou IP adresou daného přístupového bodu), ale to nemá žádný vliv na výsledek toho, že prakticky fungují jako router. Pro náročnější použití, kde je zapotřebí propojení dvou počítačových sítí (např. při distribuci bezdrátového připojení k internetu v rámci větších WiFi sítí nebo poskytovatelů připojení k internetu) je vhodné použití klasického routeru (ideální pro toto použití je tzv. routerboard - mikrotik -nebo samostatný počítač vybavený potřebnými součástmi a softwarem).
Při výběru nového AP se zaměřte hlavně na klíčové parametry, jimiž jsou podpora novějších verzí standardu pro bezdrátovou komunikaci 802.11 a s tím související
frekvence, na které WiFi access point pracuje (2,4GHz nebo 5GHz), jeho funkce (AP nebo klient - přístupový bod v režimu AP pouze vysílá, zatímco pro připojení Vašeho PC nebo notebooku k bezdrátové síti potřebujete funkci klient) a dostatečné zabezpečení. O to se postará dnes již standardní šifrování WPA a WPA2 (starší šifrování WEP je snadno prolomitelné). Standardem je také přímo v AP vestavěný DHCP server.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.