Obnovit stránku

Xiaomi 12T Pro (RECENZE): výkonná vlajková loď s rekordním fotoaparátem

Xiaomi 12T Pro, uvod

Xiaomi 12T Pro (RECENZE): výkonná vlajková loď s rekordním fotoaparátem

Který telefon se může pyšnit tak velkorysou porcí megapixelů fotoaparátu, jako je 200 Mpx? Xiaomi 12T Pro je jedním z mála a takový parametr je nepochybně velké lákadlo. Co ale to ostatní? Neláká nás výrobce pouze na detailní snímky? Přidává i nějaké další trumfy?



Recenze

Autor: Ondřej Chabr

Xiaomi 12T Pro (RECENZE) – OBSAH

  1. Xiaomi a MIUI je kombinace, která má své příznivce
  2. Svým zevnějškem nové Xiaomi 12T Pro příliš pozornost nepoutá
  3. Pěkný displej je základ, Xiaomi 12T Pro splňuje za jedna
  4. Extrémní výkon potvrzuje Xiaomi 12T Pro i svým výsledkem v AnTuTu
  5. Obří rozlišení toho dovolí vyfotit hodně a nahradí i chybějící teleobjektiv
  6. Konkurence už klepe na dveře, 200 Mpx v Xiaomi 12T Pro není na našem trhu samo
  7. Zhodnocení Xiaomi 12T Pro: vskutku povedený fotomobil a výkonná bestie
  8. Co jsme o Xiaomi 12T Pro (a 12T) psali dříve

Xiaomi a MIUI je kombinace, která má své příznivce

Mobilní telefony Xiaomi si své místo na trhu našly jako spolehlivé mobily v několika kategoriích. Jednou z nich je poměr cena/výkon. Výrobce již několikrát dokázal, že umí telefon velmi slušně vybavit, a přitom jeho cenovka nikomu kapsu neutrhne.

Další kategorie už může být pro mnohé zajímavější. V té najdeme vlajkové lodě, které svou výbavou šlapou po konkurenčních telefonech a mnohdy vyhrávají i zde svou doporučenou cenou.

Xiaomi 12T Pro, recenze, modely řady Xiaomi 12
Některé z modelů řady Xiaomi 12 – Xiaomi 12T Pro, 12T, 12 Lite, 12 a 12S Ultra, který se do naší země nedostane. Zdroj: mi.com

Xiaomi si zakládá na svém softwaru. Na jeho telefonech tedy většinou najdeme Android s nástavbou MIUI. Právě ta nemusí nutně každému vyhovovat, ale pokud už vás zaujme a máte vyšší požadavky, právě pro vás je tu vlajková řada telefonů Xiaomi označená číslovkou. My jsme otestovali nový nejlepší Xiaomi telefon, konkrétně model Xiaomi 12T Pro. Jak se povedl?

Svým zevnějškem nové Xiaomi 12T Pro příliš pozornost nepoutá

Při prvním úchopu jsem až zapochyboval, zda mám před sebou opravdu aktuálního černého koně výrobce. Nechci tím Xiaomi 12T Pro nijak shazovat, ale svým objemným tělem, plastovým rámečkem a i displejem bez zakřivení nepůsobí na první dobrou jako naprostá špička. Právě rovný displej se stejným průstřelem můžeme vidět u tolika smartphonů i podstatně nižších tříd. Troufnu si tvrdit, že na test jsem dostal barevně povedenější modrou variantu, která mění své odstíny.

Xiaomi 12T Pro, recenze, displej Xiaomi 12T Pro, recenze, displej detail Xiaomi 12T Pro, recenze, záda
Přední strana působí skoro až tuctově. Není totiž nikterak zaoblená. O to se stará až zadní strana.

Přední strana Xiaomi 12T Pro s rozměrným displejem se tentokrát nedočkala zakřivení. Celá, až na průstřel selfie kamerky, je pokrytá ochrannou folií již z výroby. Přední sklo něco vydrží, třebaže výrobce mohl použít ještě odolnější sklo, než je Gorilla Glass 5. Oproti předku jsou to právě záda, která jsou po stranách až nebezpečně zakřivená, a celý telefon tak snadno může vyklouznout z ruky. Rámeček oddělující obě skleněné strany bohužel není kovový, pouze plastový. Mobil zvládá odolnost IP53.

Xiaomi 12T Pro, recenze, nabíječka
Brutální 120W adaptér je součástí balení. Kabel je s koncovkami USB-A na USB-C s červenými vnitřky.

Veškeré fotosnímače jsou umístěny na dvojitě vyzdviženém výstupku. První schod vede na již tak výrazně vystouplou plošku s dvojicí čoček, bleskem a textem 200MP. Čočky odděluje decentní černá linka. Další schod je již kompletně obsazen hlavním 200Mpx fotoaparátem. Ten tak celému fotomodulu výrazně vévodí. Jak zregulovat jeho výšku? V balení s telefonem je průhledný silikonový kryt, který i tak vysoký výstupek ohraničí a chrání.

Xiaomi 12T Pro, recenze, fotomodul Xiaomi 12T Pro, recenze, s krytem Xiaomi 12T Pro, recenze, stereo Harman Kardon
Masivní fotomodul s dvojitým stupínkem je s přiloženým krytem možno ochránit. Horní hranu zdobí nápis Harman Kardon.

Do rámečku je na pravé straně vsazeno tlačítko power a kolébka hlasitosti. Levá strana zeje prázdnotou, vespod napájecí USB-C konektor, slot na SIM kartu, mikrofon a jeden ze stereo reproduktorů. Horní stranu zdobí nápis věhlasné audio společnosti Harman Kardon, druhý stereo reproduktor a IR blaster na komunikaci s různými spotřebiči. Kvůli znatelným rámečkům patří Xiaomi 12T Pro mezi větší telefony s výškou přes 163 mm, téměř shodně se Samsungem Galaxy S22 Ultra 5G.

i

iPhone 14 (RECENZE): decentní novinky ve starém známém provedení

Pěkný displej je základ, Xiaomi 12T Pro splňuje za jedna

Co říci o displeji, jehož parametry už samy o sobě dosti prozrazují? Ten mi opravdu dělal radost, protože slibné údaje z papíru se v reálu potvrdily. Moc nechybí, aby úhlopříčka dosáhla 6,7". Na takové velikosti se rozprostírá nadprůměrné rozlišení 2 712 × 1 220 px. Ani v technologii si nelze na nic stěžovat, uživatelé dostanou AMOLED panel s podporou 120 Hz. Vynutit si můžete buď striktně 60, nebo 120 Hz či si vybrat dynamickou úpravu dle zobrazeného obsahu.

Xiaomi 12T Pro, recenze, aktovní displej Xiaomi 12T Pro, recenze, frekvence obnovy
Nastavení v MIUI 13 je líbivé a přehledné. Zde nastavení aktivního displeje a frekvence obnovy displeje.

Aktivní displej, tak nazval Xiaomi ve svém operačním systému MIUI always-on displej. V nastavení si jeho podobu můžeme měnit, přidat jiný obrázek, změnit barvu písma a vybrat zobrazované informace. Pro použití na ostrém slunci si Xiaomi musí vystačit s jasem 500 nitů, což v reálu není špatný údaj. Při sledování filmů oceníte poměr stran 20 : 9. Ten je ideálním kompromisem. Displej mi za dobu testování nedal záminku si stěžovat.

Extrémní výkon potvrzuje Xiaomi 12T Pro i svým výsledkem v AnTuTu

Vzhledem k úvodním skvělým parametrům by byla škoda v nich přestat. A v případě výkonu telefonu to rozhodně nehrozí. Výrobce vsadil na nejlepší aktuální mobilní procesor pro platformu Android, a to Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 s taktem až 3,2 GHz. Osmijádrový čip vyráběný 4nm technologií má před konkurencí stále navrch. Vnitřních 8 GB operační paměti telefon automaticky navyšuje dalšími 3 GB.

i

Telefony Redmi Note 12 se toho nebojí. Přináší 200Mpx fotoaparát i 210W rychlonabíjení

Nebylo čím telefon utahat. Systém responzivně a promptně odpovídal na různé vstupy. V žebříčku výkonnostního testu AnTuTu dokonce Xiaomi 12T Pro ve své 12GB variantě okupuje 3. příčku za herními rekordmany Asus ROG Phone 6 a 6 Pro. Se skóre 1 601 590 bodů na ně ztrácí okolo 50 tisíc bodů. Společně s grafickou jednotkou Adreno 730 tu je zaděláno na skvělý herní mobil. Tomu ještě napomáhá vylepšené chlazení. Výrobce se chlubí odpařovací komorou s plochou 3 725 mm².

Xiaomi 12T Pro, recenze, home screen Xiaomi 12T Pro, recenze, nastavení Xiaomi 12T Pro, recenze, centrum ovládání
Příznivci čistě působícího systému bez rušivých elementů si MIUI jistě oblíbí. Inspirace iOS je znát.

Subjektivně musím pochválit Android 12 v nástavbě MIUI 13. Vidím zde inspiraci systémem iOS, především centrum ovládání, na to jsme však u této nástavby zvyklí. Chválím systémovou haptiku. Decentní vibrace při stisku virtuálních tlačítek se povedla. Intenzitu vibrací můžeme v nastavení upravit. Celkově není vůbec těžké se v systému zorientovat, výrazné a hravé barvy používání také zpříjemní.

i

Jeden konektor pro všechny. USB-C bude od roku 2024 povinné nejen u všech telefonů

Přístup do systému lze zabezpečit přes otisk prstu, detekci tváře, zámkem obrazovky anebo mobil odemknout za pomoci nositelných zařízení Xiaomi. Otisk funguje opravdu velmi rychle, čtečka by mohla být o kousek výše na displeji, ale po chvíli jsem již sahal najisto. Zároveň si přes ni můžete změřit srdeční tep. Stejně tak detekce tváře nevyžaduje čekání.

Xiaomi 12T Pro, recenze, nastavení centra ovládání Xiaomi 12T Pro, recenze, zabezpečení Xiaomi 12T Pro, recenze, měření srdečního tepu
Ochrana telefonu je na vysoké úrovni, nechybí žádný způsob odemčení. V hloubi nastavení je možnost změřit si srdeční tep.

Kapitolou samou o sobě musí být určitě napájení. Akumulátor s velkou kapacitou 5 000 mAh samozřejmě celý den vydržel, třebaže jsem očekával možná větší celkovou výdrž při zápřahu. Koho by to však trápilo, když telefon podporuje 120W nabíjení a adaptér k němu máte v balení?

Abyste baterku po několika nabitích nezačali zbytečně ničit, standardně se hned nenabíjí plným výkonem. To si však lze aktivovat a pak už se jen kochat rostoucími procenty. Reálně to vidím, že z nuly do plna trvá nabití do 25 minut. Škoda chybějícího bezdrátového nabíjení.

Xiaomi 12T Pro, recenze, nastavení nabíjení Xiaomi 12T Pro, recenze, nastavení nabíjení Xiaomi 12T Pro, recenze, 120W nabíjení
Ultrarychlému nabíjení se můžete vyhnout. Plný výkon by při častém používání mohl škodit.
Dále bych se ještě rád vyjádřil k MIUI vzhledem k aplikaci Fotoaparát. O tom více v následující kapitole, ale po stránce ovládání a ovládacích prvků na mě aplikace působila jako velmi schopná. Bohužel je však nastavení občas zbytečně roztaháno. Základní možnosti jako aktivace HDR, AI či blesku lze vyřešit přes horní ikonky. Po kliknutí na trojici vodorovných čar se zobrazí poměr stran, samospoušť aj. a nakonec je zde ještě jedno tlačítko nastavení pro další dodatečné možnosti.
Xiaomi 12T Pro, recenze, fotoaparát, více Xiaomi 12T Pro, recenze, fotoaparát, nastavení Xiaomi 12T Pro, recenze,fotoaparát, Ultra HD
V aplikaci Fotoaparát se po kliku na více položek dostanete k dodatečným možnostem snímání. Plných 200 Mpx upozorní, že potřebujete více světla.

Obří rozlišení toho dovolí vyfotit hodně a nahradí i chybějící teleobjektiv

Nebudeme nic zastírat, Xiaomi 12T Pro je jedním z prvních mobilů s 200Mpx fotoaparátem a to je ten hlavní selling point. Skeptici mohou očekávat, že nepůjde o zázrak, někteří chtějí být pozitivně překvapeni. Každopádně to, že telefon má 200Mpx senzor Samsung HP1, neznamená, že je nutné fotit v takovém rozlišení. To bych ani nedoporučoval, snímky měly obvykle minimálně 45, někdy až 80 MB. Do 256GB telefonu se jich sice vejde dost, ale je opravdu zbytečné měnit nastavení po každém zapnutí aplikace.

Xiaomi 12T Pro, recenze, focení Xiaomi 12T Pro, recenze, denní snímek
Hledáček si díky velkému displeji vychutnáte s přehledem. Nejen za dobrého světla jsou snímky kvalitní, bez rušivého šumu v detailu.

Přepnutí na plné rozlišení totiž vyžaduje pár kliků. Předně na položku Více, poté Ultra HD a pak ještě na horní popisek 200 MP. V Ultra HD totiž telefon standardně fotí v 50Mpx kvalitě, a ta už není od věci. I tak jsou výsledné snímky třeba 5násobně kapacitně náročnější, ale je to rozumný kompromis pro zachování drobných detailů. Snímač se světelností f/1,7 byl ale nejčastěji vytěžován rozlišením 12,5 Mpx, což není mezi konkurencí nic neobvyklého. Zde však vznikne kvalitní snímek spojením 16 pixelů do jednoho.

Xiaomi 12T Pro, recenze, makro Xiaomi 12T Pro, recenze, širokoúhlý snímek Xiaomi 12T Pro, recenze, portrét
Makro záběr, širokoúhlý a portrét. Ten samozřejmě lépe pracuje při focení osob či zvířat.

Dnes už prakticky není možné, aby u smartphonu s minimálně 3 fotoaparáty chyběl širokoúhlý. Ten zde má 8 Mpx. Poslední fotoaparát byl věnován makru a dosahuje rozlišení pouhé 2 Mpx. Fotky jsou na první pohled líbivé, barvy saturované. Drobné detaily nejsou rozmazané, ale pro jejich lepší oddělení doporučuji aktivovat 50 Mpx. Přiblížení naznačuje, že detaily jsou lépe znát. Stále zůstávají hravé barvy a minimum šumu.

Xiaomi 12T Pro, recenze, detail 50 Mpx Xiaomi 12T Pro, recenze, detail 200 Mpx
Detail 50Mpx a 200Mpx snímku odhaluje, že plná kvalita není potřeba. Snímek je více přesvětlen.

Plných 200 Mpx za zkoušku stojí, ovšem i při přímém porovnání detailu s 50Mpx snímkem je jasné, že kvalitních detailů navíc jsme se nedočkali. Fotka se vlastně zdá lepší pouze dle zobrazeného rozlišení, ani pro tisk na billboard si oproti 50 Mpx nepomůžeme. Díky takto vysokým rozlišením, ale i přes absenci teleobjektivu, můžeme snímky téměř bez ztráty kvality 2násobně přibližovat. Širokoúhlé výsledky zamrzí maximálně nedokonalým obrazem v rozích, jinak bohatě postačí.

Xiaomi 12T Pro, recenze, snímek přes vodu Xiaomi 12T Pro, recenze, detail snímku přes vodu
Důkaz, že i bez teleobjektivu se nechá vyfotit vzdálený objekt s dodatečným přiblížením 200Mpx snímku. Vlevo snímek s označením získaného detailního pravého záběru.

Xiaomi příjemně překvapilo ve tmě. Snímky jsou vyvážené, nepřehání to zbytečně s až příliš modrou oblohou a telefon se snaží redukovat šum. Škoda, že makro foťák spoléhá jen na 2 Mpx. Kvůli tomu není ve hře moc detailů, třebaže barevně se snímky povedly. Vysoké rozlišení nechybí ani selfie kamerce, aspoň na první pohled. Výsledných 20 Mpx má Xiaomi skrze Quad Bayer senzor, proto nejde o plné rozlišení. Ani tak ale nejsme ochuzeni o přesné vyobrazení s reálnými barvami.

i

Poco M5s (RECENZE): pěkný a solidní telefon za méně než 5 tisíc korun

Zřejmě kvůli podpoře filmového snímkování 24 sn./sekundu zvládne telefon 8K video natáčet právě s tímto nastavením. Pro vyšší snímkování a plynulejší zachycení pohybů stačí přepnout na 4K a zvednout snímky na 60/sekundu. Video má jasné barvy a především mu napomáhá optická stabilizace obrazu.

Konkurence už klepe na dveře, 200 Mpx v Xiaomi 12T Pro není na našem trhu samo

Nesmíme opomenout, že model 12T Pro přišel ve společnosti levnějšího Xiaomi 12T. Když se rozhodnete pro něj, zaplatíte o zhruba 3 tisíce méně. S tím jsou samozřejmě spojeny jisté ústupky, jmenovitě fotoaparát s rozlišením stále úžasných 108 Mpx, slabší čip MediaTek Dimensity 8100 Ultra či absence audiosystému Harman Kardon. To je v zásadě vše. Zůstává tak i luxusní 120W napájení nebo výborný displej.

Xiaomi 12T Pro, recenze, Motorola EDGE 30 Ultra
Přece jen tu máme mobil, co Xiaomi 12T Pro dorovná hlavním foťákem. Tím je Motorola EDGE 30 Ultra. Oba mobily jsou si až nápadně podobné.

Nelze nevybrat ani další mobil s 200Mpx foťákem – Motorolu EDGE 30 Ultra. Ta Xiaomi dokonce převyšuje zbývající fotovýbavou, širokoúhle zvládne fotit v 50 Mpx a bonusem je 12Mpx teleobjektiv, třebaže pouze s 2násobným přiblížením.

i

Motorola Edge 30 Ultra (RECENZE): Vlajkových lodí se jen tak nezalekne

Fandové selfie spíše ocení 60 Mpx vpředu. A že chce trumfnout i v další oblasti, prokazuje 125W drátovým nabíjením a 50W bezdrátovým.

Xiaomi 12T Pro, recenze, Google Pixel 6 Pro
I bez ohromujících čísel patří Google Pixel 6 Pro 5G ke špičce mobilní fotografie. Kvalitní hardware završuje vlastním čipem Google Tensor.

Ještě jednoho konkurenta bych rád zmínil, tím je Google Pixel 6 Pro 5G. Vyšší rozlišení téměř shodného displeje pravděpodobně není podstatné, ale voděodolnost IP68 či bezdrátové nabíjení už vhod určitě přijdou. Již v základu tu najdeme 12 GB RAM, které sekundují procesoru vlastní výroby, Google Tensor.

Pixely jsou známé svou kvalitní fotografií. Pixel 6 Pro má kvalitní 50Mpx fotoaparát, ale zaujmout může i 48Mpx teleobjektivem se 4násobným zoomem. Novou generaci CPU a 5násobný optický zoom pak nabídne nový Google Pixel 7 Pro 5G.

Parametry/ Model Xiaomi 12T Pro Motorola EDGE 30 Ultra Google Pixel 6 Pro 5G
Displej 6,67" (20 : 9) 6,67" (20 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 712 × 1 220 px, 446 ppi 2 400 × 1 080 px, 395 ppi 3 120 × 1 440 px, 512 ppi
AMOLED, 120 Hz P-OLED, 144 Hz AMOLED, 120 Hz
Zadní fotoaparáty hlavní: 200 Mpx, f/1,7, OIS, 8K video s 24 fps
hlavní: 200 Mpx, f/1,9, OIS, 8K video s 30 fps
hlavní: 50 Mpx, f/1,9, OIS, 4K video s 60 fps
širokoúhlý: 8 Mpx, f/2,2, 120°
širokoúhlý: 50 Mpx, f/2,2, 114°
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 114°
makro: 2 Mpx, f/2,4
teleobjektiv: 12 Mpx, f/1,6, 2× optický zoom
teleobjektiv: 48 Mpx, f/3,5, 4× optický zoom
Přední fotoaparát 20 Mpx, f/2,2, Full HD video s 60 fps
60 Mpx, f/2,2,  4K video s 30 fps
11,1 Mpx, f/2,2, 4K video s 30 fps
Čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, 8jádrový Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, 8jádrový Google Tensor, 8jádrový
GPU Adreno 730 Adreno 730 Mali-G78 MP20
RAM 8/12 GB 12 GB 12 GB
Interní úložiště 256 GB 256 GB 128/256/512 GB
Operační systém Android 12 Android 12 Android 13
Podpora sítí 5G
Akumulátor 5 000 mAh 4 610 mAh 5 003 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 120 W / – rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 125 W / 50 W
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 23 W / 23 W
USB-C
3,5mm jack
Stupeň krytí IP53 IP52 IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby
Rozměry 163,1 × 75,9 × 8,6 mm 161,8 × 73,5 × 8,4 mm 163,9 × 75,9 × 8,9 mm
Hmotnost 205 g 198 g 210 g
Cena 18 445 Kč* 21 348 Kč* 18 990 Kč*
*Ceny jsou platné k 8. 11. 2022.

Zhodnocení Xiaomi 12T Pro: vskutku povedený fotomobil a výkonná bestie

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G; recenze

Xiaomi 12T Pro

Mobily

Kdo čekal hon za co nejvyšším počtem megapixelů a nic jiného, bude zklamán. Já jsem se přes první pocit z ne zcela odpovídajícího designu takto vysoké třídy od tohoto oprostil a zbytek telefonu musím vychválit. Xiaomi nezapomnělo model 12T Pro vybavit nádherným displejem, špičkovým procesorem a rychlým nabíjením. Bezdrátové nabíjení už snad bude příště. Zároveň ale díky 200Mpx foťáku z tohoto mobilu padá jedna dobrá fotka za druhou.

Klady

  • Skvělý displej s haptickou odezvou
  • Systém je velmi svižný
  • Kvalitní 50Mpx fotoaparát
  • Nabíjení s možností regulace výkonu
  • Kvalitní audio výstup

Zápory

  • 2Mpx makro je zbytečné
  • Absence bezdrátového nabíjení
  • Lacinější materiál (plast)
i Mohlo by vás zajímat

Nenápadné Xiaomi 12T Pro si své odpracovalo a musím přiznat, že se mi s ním pracovalo bez obtíží. Zájemce o kvalitní fotomobil, který ctí i další aspekty telefonu, dostane za rozumné peníze skvěle vybavený smartphone.

Co jsme o Xiaomi 12T Pro (a 12T) psali dříve

Xiaomi se letos na podzim vytasilo mimo jiné s dvojicí zajímavých telefonů, a to Xiaomi 12T a Xiaomi 12T Pro. Oba cílí do vyšší střední třídy a jak je již z jejich označení patrné, vychází z dříve představené letošní řady Xiaomi 12. Novinky lákají zejména na fotografickou výbavu nebo i rychlé nabíjení. Co všechno umí a jak chtějí zatopit konkurenci?

i

Nové telefony Xiaomi 12T a 12T Pro si můžete předobjednat. Pokud to navíc stihnete do 12. října, dostanete jako dárek robotický vysavač Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite. A k tomu ještě tři měsíce služby YouTube Premium zdarma a šest měsíců záruku na výměnu poškozeného displeje. Více o speciální akci se dočtete zde.

Xiaomi 12T a 12T Pro

Xiaomi 12T a 12T Pro – OBSAH

  1. Xiaomi 12T Pro chce zapůsobit zejména 200Mpx fotoaparátem
  2. I levnější z obou přístrojů, Xiaomi 12T, dostal 120W nabíjení
  3. Xiaomi 12T a 12T Pro: cena a dostupnost
  4. Xiaomi 12T a 12T Pro ve srovnání

Xiaomi 12T Pro chce zapůsobit zejména 200Mpx fotoaparátem

Výrobce u obou telefonů propaguje fotoaparáty. Ty nevypadají špatně, a to zejména u modelu Xiaomi 12T Pro. Jeho fotoaparát má totiž solidní rozlišení 200 Mpx. To je hodnota, kterou momentálně nenabízí ani některé o pořádný kus dražší vlajkové lodě konkurence. Jak je ale známo, rozlišení není všechno a na výsledné snímky má vliv i použitý software či zapojení umělé inteligence. Naděje vzbuzuje i optická stabilizace a solidní světelnost f/1,69. V tomto ohledu se teprve ukážou kvality výsledných snímků. 

Sestavu doplňuje ultraširoký snímač o rozlišení 8 Mpx a 2Mpx makro, které je tu poněkud do počtu. Fotoaparát Xiaomi 12T Pro pak zvládá i ultrarychlé sériové snímání až 30 fotek za sekundu a dle výrobce nebude mít problém ani s focením ve zhoršených světelných podmínkách.

Xiaomi 12T, Xiaomi 12T Pro, telefon
Fotoaparát s rozlišením 200 Mpx jen tak někdo nemá. Xiaomi 12T Pro ano.

Xiaomi 12T Pro dostal v jádru tradiční, byť vcelku pohledný design, zaujme zejména hranatý modul fotoaparátu na zádech. Ten vzhledu telefonu rozhodně dominuje. K dispozici bude ve třech barevných variantách, a to ve stříbrné, černé a modré.

Přední strana patří displeji. Výrobce zvolil zobrazovací panel CrystalRes AMOLED s úhlopříčkou 6,67", poměrem stran 20 : 9 a rozlišením 2 712 × 1 220 pixelů. Obnovovací frekvence má maximální hodnotu 120 Hz a je adaptabilní, to znamená, že se bude přizpůsobovat dění na obrazovce. Připravena je také možnost always-on displeje, pod obrazovku se vešla i čtečka otisků prstů.

Xiaomi 12T, Xiaomi 12T Pro, telefon
Xiaomi 12T a 12T na první pohled od sebe nepoznáte. Hardwarem se ale liší.

Xiaomi svou novinku osadilo aktuální špičkou mezi mobilními procesory, tedy Snapdragonem 8 Gen1+. K němu bude na výběr z 8 nebo 12 GB RAM a navrch můžete počítat se štědrým, 256GB úložištěm. Pro chlazení využívá největší odpařovací komoru, která kdy byla na telefonech řady Xiaomi T použita.

Uživatelé se nicméně budou muset obejít bez slotu na micro SD karty. Co se operačního systému týká, vystačit budeme muset s obligátní verzí Android 12 s vidinou brzkého upgradu. Trochu zvláštní volba, když už je k dispozici Android 13. Xiaomi sice slibuje tři roky aktualizací systému, ale i tak mohl uživatelům rovnou nabídnout to nejnovější dostupné. Na druhou stranu v oblasti zvuku to nejlepší dostanete: stereo reproduktory mají certifikaci špičkového výrobce audiotechniky Harman Kardon.

i

Google Pixel 7 a 7 Pro (PREVIEW): kupa nových funkcí v elegantním kabátku

Xiaomi 12T Pro je vybaveno 5 000mAh baterií s bleskovým nabíjením HyperCharge, díky kterému se z 0 na 100 % dostane za bleskurychlých 19 minut. Škoda ale je, že výrobce nepřidal také bezdrátové nabíjení, v téhle třídě se pomalu již stává standardem.

I levnější z obou přístrojů, Xiaomi 12T, dostal 120W nabíjení

Nižší a pochopitelně i levnější z obou nově představených přístrojů Xiaomi 12T je krásnou ukázkou vybavené střední třídy, kterou tenhle čínský výrobce tak dobře umí. Za necelých 15 tisíc (v základu, za dvojnásobnou kapacitu úložiště zaplatíte o tisíc korun více) dostanete telefon, který většinu běžných uživatelů rozhodně nezklame.

Xiaomi 12T, Xiaomi 12T Pro, telefon
Nové telefony od Xiaomi designem nepřekvapí, i tak je to ale velmi solidní práce.

I zde výrobce láká primárně na fotoaparáty, spolehnout se budete moci na sestavu hned tří. Hlavní snímač má pořád skvělých 108 Mpx se světelností f/1,7. Dále je k dispozici 8Mpx ultraširoký snímač s úhlem záběru 120° a trojici doplňuje pro Xiaomi obvyklé makro se 2 Mpx v rozlišení. Přední selfie kamera má pěkných 20 Mpx.

Design zůstal prakticky stejný, nic se nemění ani na přední straně. I zde našel místo solidní CrystalRed AMOLED displej s rozlišením 2 712 × 1 220 pixelů a úhlopříčkou 6,67 palce. Samozřejmostí je i adaptabilní obnovovací frekvence až 120 Hz a always-on funkce.

i

Samsung Galaxy Z Flip4 (RECENZE): Jaká je skládačka za rozumnou cenu?

Jádrem telefonu je chipset MediaTek Dimensity 8100-Ultra, sekunduje mu očekávatelných 8 GB RAM. Na uživatelská data je připraveno 128, resp. 256 GB paměti. Bohužel, slot na microSD karty se nekoná, ale na tom není nic moc překvapivého. Řád všemu dává rovněž Android 12, i tady si lze aktuální Android 13 rozhodně představit.

I do Xiaomi 12T si našla cestu baterie s kapacitou 5 000 mAh, která podporuje 120W rychlé nabíjení. Na plné nabití si počkáte pouze devatenáct minut, což je skutečně úctyhodný výkon, a oproti konkurenci potřebnou 120W nabíječku najdete přímo v balení. Jaká bude výdrž telefonu a jeho hospodaření s energií, to teprve ukáže praxe, ale s bezproblémově obslouženým dnem či dnem a půl by se počítat dalo. I tady jsou stereo reproduktory, tentokrát ale bez certifikace od slavného výrobce.

Xiaomi 12T, Xiaomi 12T Pro, telefon
Nové telefony jsou poctivá střední třída, taková, jakou umí Xiaomi výborně.

Xiaomi 12T a 12T Pro: cena a dostupnost

Obě novinky si už můžete předobjednat, prodeje oficiálně startují 14. října. Ceny budou následující:

Xiaomi 12T a 12T Pro ve srovnání

V následující tabulce si můžete porovnat všechny zásadní parametry nových telefonů.

Parametry/Model Xiaomi 12T Xiaomi 12 Pro
Displej 6,67" (20 : 9) 6,67" (20 : 9)
2 712 × 1 220 px, 446 ppi 2 712 × 1 220 px, 446 ppi
AMOLED AMOLED
Zadní fotoaparáty hlavní: 108 Mpx, f/1,7, 4K video s 30 fps, Full HD se 60 fps hlavní: 200 Mpx, f/1,7, Quad Pixel, 8K video s 24 fps, 4K s 30/60 fps
ultraširokoúhlý: 8 Mpx, f/2,2, 120° ultraširokoúhlý: 8 Mpx, f/2,2, 120°
makro: 2 Mpx, f/2,4 makro: 2 Mpx, f/2,4
Přední fotoaparát 20 Mpx, f/2,2, Full HD video s 30/60 fps
20 Mpx, f/2,2, Full HD video s 30/60 fps
Čipset MediaTek Dimensity 8100-Ultra Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
GPU Mali-G610 MC6 Adreno 730
RAM 8 GB 8/12 GB
Interní úložiště 128/256 GB 128/256 GB
Operační systém Android 12 Android 12
Podpora sítí 5G
Akumulátor 5 000 mAh 5 000 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 120 W/ – rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 120 W/ –
USB-C
3,5mm jack
Audio stereo stereo
Rozměry 159,9 × 75,8 × 9,6 mm 158,6 × 75,8 × 9,2 mm
Hmotnost 199 g 192 g
Cena od 14 499 Kč* od 18 999 Kč*
*Ceny jsou platné k 8. 10. 2022
i Mohlo by vás zajímat

Xiaomi 12T a 12T Pro jsou solidně vybavené telefony, které drží v rukou několik trumfů. U obou zaujme slibný fotoaparát, kvalitní displej a výkon nebo i bleskurychlé 120W nabíjení. Xiaomi se opět podařilo namíchat koktejl zajímavé výbavy a přijatelné ceny. Uvidíme, jak se telefony budou používat v praxi.

Xiaomi 12T Xiaomi 12T Pro

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03