Zatímco segmentu chytrých hodinek tradičně vládne Apple Watch, fitness náramkům pro změnu kraluje Xiaomi Mi Band. Ten nyní dorazil v očekávané páté generaci, která přináší tolik atraktivních novinek, že Mi Band 5 snadno nahradí i leckteré chytré hodinky. Stane se Xiaomi Mi Band 5 letošním hitem, který konkurenci strčí do kapsy?
Jedním z hlavních taháků fitness náramku Xiaomi Mi Band 5 je nárůst displeje z 0,95 na 1,1 palce, tedy o necelých 20 %. Vyšší je také rozlišení a s 126 × 294 pixely získáváme více než slušnou jemnost 290 PPI. Precizní barvy, věrnou černou a dokonalé pozorovací úhly pro změnu zajišťuje displej typu AMOLED, pravděpodobně nejlepší zobrazovací technologie současnosti. Xiaomi Mi Band 5 do značné míry kompenzuje i největší nevýhodu tohoto panelu – horší čitelnost na slunci. V tomto směru je rozhodující maximální svítivost, která u páté generace narostla ze 400 nitů na parádních 450 nitů, a citelně lepší čitelnosti se tak dočkáme i na přímém sluníčku. Jedinou nevýhodou je snad jen manuální regulace jasu, která je ukryta v nastavení. Při maximální hodnotě sice přečteme údaje i za letního odpoledne, ve vnitřních prostorách pak ale displej zbytečně moc svítí a seřizovat neustále jas je zase poměrně nepraktické.
Xiaomi Mi Band 5 chytře využívá špičkového displeje a již v základu nabízí výběr ze tří překrásných ciferníků. Ty těží z většího displeje a zobrazují o to více informací, případně nabízí větší písmo, což ocení nejen uživatelé s horším zrakem. Na výchozích cifernících si navíc můžeme zvolit typ zobrazených informací, ať už jde o srdeční tep, stres, počasí, počet ušlých kroků, nebo cokoliv jiného. Výbornou zprávou je také možnost stažení dalších desítek vzhledů, včetně takových, jejichž části se hýbou, takže nám panáček například mává rukou. Počet nahraných ciferníků v Mi Band 5 je sice omezen na šest, to ale většině uživatelů zajisté bude stačit.
Displej nezabírá celou přední stranu, a je proto vhodné preferovat ciferníky s černým pozadím. AMOLED panel totiž zobrazuje věrnou černou, což umožňuje ciferníkům s tmavými okraji splývat se zbytkem těla, a displej tak nepůsobí vykrojeně. Ačkoliv základní ciferníky na to myslí, většina stažených vzhledů už nikoliv, a uživatelé tak zřejmě zůstanou zejména u původních designů. K displeji ještě dodejme, že standardně zůstává vypnutý a spouští se teprve dotykem nebo zvednutím zápěstí, čímž nejen šetří energii, ale prodlužuje i životnost displeje. Funkci Always-on u Xiaomi Mi Band 5 nicméně nenajdeme, a nepřetržité zobrazení informací na displeji proto (aktuálně) možné není.
Komentář zaslouží také konstrukce. Xiaomi Mi Band 5 zachovává tradiční podobu podlouhlé kapsle s rozměry 46,95 × 18,15 mm. Tloušťka činí 12,45 mm, což sice není špatná hodnota, drobnějším zápěstím by však slušelo o 1–2 mm užší zařízení. Jde nicméně o logický důsledek toho, že Xiaomi Mi Band 5 funkcionalitou dohání chytré hodinky, oproti nim má však omezený prostor pro rozmístění hardwaru.
Jednoznačnou pochvalu si zaslouží také silikonový řemínek, který patří mezi nejpovedenější na trhu. Nejen že vypadá skvěle, ale také je na dotyk velmi příjemný a na rozdíl od jiných materiálů se perfektně hodí na sport i do vody. Díky univerzální velikosti obepne zápěstí o průměru 155–219 mm, což je tak masivní rozteč, že musí sednout snad úplně každému. Za zmínku stojí také barva. Ačkoliv přímo výrobce zobrazuje Xiaomi Mi Band 5 v osmi barevných variantách, v balení najdeme zpravidla pásek černý. Ostatní barevná podání je možné dokoupit pouze samostatně.
S každou novou generací fitness náramků Xiaomi Mi Band přichází ještě propracovanější nabídka sportovních funkcí a Xiaomi Mi Band 5 již můžeme srovnávat se sportovně zaměřenými smartwatch. Samozřejmostí jsou proto běžnější prvky v podobě počítání kroků, ušlé vzdálenosti nebo spálených kalorií. Snadno se vyhneme i příliš dlouhé neaktivitě, například při sezení, na kterou nás Mi Band 5 kdykoliv rád upozorní.
Pátá generace oblíbeného fitness náramku rozšiřuje seznam podporovaných sportů na 11 a zvládne nyní chůzi, jógu, venkovní běh, běžecký pás, cyklistiku, rotoped, eliptický trenažér, skákání přes švihadlo, veslovací trenažér, freestyle, a díky 5 ATM vodotěsnosti dokonce i plavání. V průběhu sportování nás Xiaomi Mi Band 5 informuje o všech důležitých parametrech včetně trvání aktivity, překonané vzdálenosti nebo třeba srdeční frekvence. Měření tepu je přitom až o 50 % přesnější a u některých sportů nás potěší také automatické zastavení činnosti i bez nutné přítomnosti GPS. Například při stopce na křižovatce tak Xiaomi Mi Band 5 spontánně pozastaví měření, a zabrání tím zbytečnému zkreslení dat.
Srdeční tep lze ostatně měřit nepřetržitě po celý den a Xiaomi Mi Band 5 nás upozorní i na nezvykle vysoké hodnoty. Náramek navíc samostatně rozezná běhání či chůzi, takže tyto aktivity není třeba ručně zapínat, byť v našem testování automatická detekce neměla stoprocentní úspěšnost.
Zapomenout nesmíme ani na technologii GPS, která v Xiaomi Mi Band 5 sice chybí, nahradit ji však lze využitím GPS chytrého telefonu. Z praktických testů vyplynulo, že nalezení polohy netrvá ani vteřinu a záznam trasy vykazuje mimořádnou přesnost i při použití mezi panelovými domy. Do značné míry nicméně záleží na použitém telefonu, který musí být neustále v dosahu. Požadujete-li tedy GPS a zároveň odmítáte smartphone nosit s sebou, Xiaomi Mi Band 5 pro vás není nejlepší volbou.
Nedílnou součástí zdravého životního stylu je také odpočinek. Xiaomi Mi Band 5 proto nepřekvapí záznamem spánku z hlediska trvání i jednotlivých stádií. Vedle lehké a hluboké fáze nově rozezná také období REM spánku, typické pohyby očí pod víčky i větším výskytem snů. Při testování záznam poměrně přesně odpovídal realitě a v době četného buzení ze snů byl REM spánek skutečně zaznačen. Ani Xiaomi Mi Band 5 však není dokonalý a hned v prvním dnu testování chybně zaznamenal hodinové přerušení spánku uprostřed noci. Dokonale přesný záznam jsme ale popravdě ani nečekali. Noční spánek je navíc posouzen vlastním skóre, takže objektivně víme, jak dobře jsme se vyspali a s jakým množstvím energie můžeme počítat.
Druhou zásadní novinkou je rozpoznání odpoledního spánku, který má na regeneraci samozřejmě výrazný vliv. Čas zdřímnutí Xiaomi Mi Band 5 sice zaznamenává přesně, nezhodnocuje však kvalitu ani jednotlivé fáze, a to ani ve dvě hodiny trvajícím šlofíku, kde k prostřídání stádií rozhodně dojít muselo. Šlofík neovlivňuje ani skóre spánku, takže tuto hodnotu nelze považovat za kompletní záznam o regeneraci.
Nemalým překvapením je také snímání stresu, které dle nastavení probíhá na vyžádání nebo nepřetržitě. Tento parametr je odborníky chápán jako zátěž celého organismu a v praxi odráží zejména fyzické vypětí. Xiaomi však tento stres překvapivě nepopisuje v pojetí medicíny, ale ve smyslu psychického vytížení, což tak trochu vypadá, že výrobce neví, co vlastně měří. Ať tak či onak, měření stresu na základě variability srdeční frekvence je obecně poměrně vzácnou funkcí, kterou nabízí jen vybrané produkty některých výrobců. Jde přitom o neocenitelný ukazatel celkové zátěže, který poskytuje cenné informace o vlastních energetických rezervách.
Pro celkové zklidnění jsou připravena dechová cvičení, která dle naší volby trvají od jedné do pěti minut. Celým průběhem nás provází animace a na konci nás Xiaomi Mi Band 5 informuje, o kolik se vlivem cvičení snížila naše srdeční frekvence. Další inovací je sledování menstruačního cyklu nabízející uspořádaný přehled o menstruační a ovulační fázi včetně patřičných notifikací. Zaznamenat lze také vlastní poznámky, jako je třeba míra bolesti, a celkově vzato lze touto cestou dosáhnout poměrně uceleného záznamu.
Zapomenout nesmíme ani na jedinečný ukazatel PAI (Personal Vitality Index), který najdeme výlučně na zařízeních značky Xiaomi. PAI na základě pohlaví, věku, srdeční frekvence a denní aktivity stanovuje číselnou hodnotu vypovídající o míře zdravého pohybu. Udržíme-li PAI nad 100, máme dostatek pohybu pro prevenci řady závažných onemocnění.
Xiaomi Mi Band 5 sice patří do segmentu fitness náramků, všestranný arzenál funkcí je ale k užitku prakticky kdykoliv. K dispozici jsou stopky, odpočítávání, světový čas, nalezení telefonu, události z kalendáře i předpověď počasí bez nutnosti zapnuté GPS. Ovládat lze také média přehrávaná na chytrém telefonu, která můžeme spustit/zastavit, měnit jejich hlasitost nebo přeskakovat mezi jednotlivými stopážemi.
Úplnou novinkou je pak ovládání spouště fotoaparátu, které funguje bleskově a spolehlivě. Chytrý telefon stačí položit na správné místo, náramkem spustit spoušť a snímek s přáteli je na světě. Fotografie je pořízena dle nastavení telefonu a nejpoužívanějším scénářem zřejmě bude zvolení časovače na smartphonu a jeho spuštění náramkem na dálku, čímž se vyhneme neustálému chození k telefonu a zpět. Smartphone zároveň rozpozná, že je náramek Xiaomi Mi Band 5 poblíž, což lze využít pro odemykání telefonu. Z našich zkušeností však vyplývá, že autorizace pomocí obličeje nebo modernějších čteček otisků prstů zůstává rychlejší cestou.
Neodmyslitelnou součástí nositelné elektroniky jsou také oznámení. Proto nás Xiaomi Mi Band 5 informuje o příchozích voláních, SMS zprávách či notifikacích z námi zvolených aplikací. Bez integrovaného mikrofonu sice hovory na Xiaomi Mi Band 5 přímo nevyřídíme, můžeme však vypnout zvonění nebo hovor rovnou odmítnout. Jedinou výtkou je snad jen absence rychlých odpovědí, které by umožnily poslat předpřipravenou SMS zprávu, a tím situaci ihned vyřešit. Reagovat nelze ani na SMS zprávy či notifikace, a Xiaomi Mi Band 5 tedy slouží pouze k získání informací, nikoliv přímému vyřizování. Bát se zároveň nemusíme ani zahlcení – veškerá upozornění jde totiž vypnout, stejně jako lze nastavit časové okno, ve kterém notifikace dostávat nebudeme. Česká diakritika je podporována s výjimkou písmene ý. I tak se však háčky zobrazují v jiném fontu, který do zbývajícího textu příliš nezapadá, a výsledný dojem proto nevypadá zrovna nejlépe (viz fotografie výše). Veškerému textu nicméně porozumíme, což je zřejmě to hlavní.
Nyní si řekneme něco o výdrži baterie. Rozšíření počtu funkcí a větší displej snížily dobu užívání z 20 dnů u předchozí generace na 14 dnů u Xiaomi Mi Band 5. My reálnou výdrž odhadujeme na zhruba 12 dnů, byť do značné míry závisí na využívání konkrétních funkcí. I přes mírné snížení výdrže jde ale stále o výbornou hodnotu, ke které se valná část konkurence ani nepřiblíží. S otevřenou náručí je pak vítána inovovaná nabíječka, která od nás konečně nevyžaduje neustálé sundávání řemínku. Stačí přiložit magnetickou nabíječku, ta se bleskurychle přimkne na správné místo a náramek je dobit za pouhé dvě hodiny. Magnetická nabíječka je zkrátka dokonalost sama.
Zatímco mnoho fitness náramků menu rozprostírá pouze ve směru horizontálním nebo vertikálním, Xiaomi Mi Band 5 využívá linií obou. Ze základního ciferníku tedy můžeme listovat nejen nahoru či dolů, ale také do stran, kde máme připraveny vlastnoručně zvolené prvky. Skrze mobilní aplikaci si navíc můžeme vybrat, které že funkce chceme v nabídce vlastně mít, čímž eliminujeme jakékoliv zbytečnosti navíc.
Ovládání probíhá skrze dotykovou obrazovku, která reaguje bezproblémově a v kombinaci s dotykovým tlačítkem umístěným pod displejem nabízí intuitivní a rychlou interakci. Většinu informací ale přece jen najdeme v mobilní aplikaci Mi Fit, která je na rozdíl od náramku kompletně v češtině.
O spojení s mobilním telefonem se stará technologie Bluetooth, která je k dispozici v moderní verzi 5.0 BLE, a nabízí proto ukázkovou rychlost i dosah. O výkon se i tentokrát stará 512 kB RAM a 16 MB paměti Flash, což pro běžné užívání bohatě dostačuje, byť pozorném oku neunikne občasné drobné trhání. Xiaomi Mi Band 5 má oproti předchůdci také vyšší nároky na systém chytrého telefonu a vyžadován je Android 5.0, iOS 10.0 nebo jejich novější verze.
Xiaomi Mi Band 5 přináší řadu zásadních vylepšení, díky nimž dokáže konkurovat i výrazně dražším chytrým hodinkám. Hojně diskutovaná NFC varianta náramku však zůstává pouze v Číně, a globální trh se tak i letos musí spokojit pouze s verzí základní. O dostupnost klasické verze však není třeba mít obavy a Xiaomi Mi Band 5 již najdeme v běžném prodeji. Aktuální cenu vám prozradí stránka produktu, kterou zobrazíte zeleným tlačítkem níže.
Fitness náramek | Mi Band 4 | Mi Band 5 |
---|---|---|
Velikost displeje | 0.95 palců | 1.1 palců |
Rozlišení displeje | 120 × 240 pixelů | 126 × 294 pixelů |
Maximální svítivost displeje | 400 nitů | 450 nitů |
Podporovaných sportů | 6 | 11 |
Standardní výdrž baterie | 20 dnů | 14 dnů |
Podporované systémy | Android 4.4, iOS 9.0 a novější | Android 5.0, iOS 10.0 a novější |
Podoba nabíječky | ![]() |
![]() |
Xiaomi Mi Band 5
Fitness náramkyVětší displej, podpora dalších aktivit i zbrusu nové funkce. Xiaomi Mi Band 5 je právoplatným nástupcem čtvrté generace, kterou překonává takřka v každém ohledu. Netrváte-li na GPS, Always-on či extrémně nízké ceně, jen těžko budete hledat fitness náramek s lepším poměrem cena/výkon. Xiaomi Mi Band 5 se na trhu teprve rozkoukává, už teď je ale favoritem přinejmenším letošního roku.
Klady
Zápory
Pátá generace nejoblíbenějšího fitness náramku na trhu nese označení Xiaomi Mi Band 5 a uživatele potěší hned několika skvělými inovacemi. Půjde o stejný hit, jakým byla rok stará verze, která si v naší recenzi vysloužila výtečné hodnocení? To a mnohem více vám prozradí následující řádky.
Vzhled a zpracování fitness náramku Xiaomi Mi Band 5 se příliš neliší od předchozí generace. I tentokrát jsme se dočkali jednoduchého minimalistického designu, který vypadá dobře snad v každé situaci. Xiaomi Mi Band 5 má rozměry 46,95 × 18,15 mm a potěší také relativně malou tloušťkou 12,45 mm. S váhou těla 11,9 gramů je zároveň lehký jako pírko, a na zápěstí nám tak překážet rozhodně nebude.
Řemínek se svou podobou zdá být identický s tím na Mi Band 3 a Mi Band 4, jejich kompatibilita však nebyla potvrzena. Pásek lze od těla snadno oddělit, a lze jej tak kdykoliv vyměnit za takový, který odpovídá našim aktuálním potřebám. Jak pestrý výběr řemínků na trhu vlastně je, vám prozradí naše nabídka. Xiaomi Mi Band 5 nicméně nabízí široký výběr pásků již v základu a k dispozici je hned 8 různých odstínů. U některých barev si můžeme všimnout ponechání střední části v černé barvě, což zabraňuje přímému kontrastu, který u některých barev zkrátka nevypadá nejlépe. Řemínek se hodí pro zápěstí se šířkou 155–219 mm, a proto sedne prakticky každému.
Jednou z hlavních novinek náramku Xiaomi Mi Band 5 je větší displej. Ten má nyní 1,1 palce, a oproti předchůdci je tak větší zhruba o 20 %. Díky tomu se na obrazovku vejde více informací, což ušetří čas a omezí zdlouhavé hledání potřebných dat v systému. Zvětšení displeje také doprovází mírné zvýšení jeho rozlišení (126 × 294 px), takže je zachována více než slušná jemnost obrazu. I tentokrát je obrazovka typu AMOLED, což zaručuje parádní barvy, věrnou černou i výborné pozorovací úhly. Se začínajícím létem rozhodně oceníme i svítivost navýšenou na 450 nitů, jež usnadní čitelnost zejména ve slunečných podmínkách. Dále Xiaomi Mi Band 5 potěší 2,5D tvrzeným sklem a vrstvou proti otiskům prstů, která se v praxi již velmi osvědčila.
Malým překvapením je barevná hloubka, která poklesla z 24 bitů na 16 bitů. I tak ale budeme mít k dispozici 65 536 barev, což bude většině uživatelů zajisté plně dostačovat. Xiaomi Mi Band 5 nabídne více než 100 různorodých ciferníků a už nyní můžeme prozradit, že řada z nich se opravdu povedla. Některé vzhledy naopak cílí na užší skupiny, jako jsou třeba fanoušci seriálů SpongeBob, Evangelion nebo Detective Conam, a běžné uživatele tolik nezaujmou. Na dosud zveřejněné ciferníky se ostatně můžete podívat skrze vysouvací lištu níže.
Fitness náramek Xiaomi Mi Band 5 je připraven být vaším parťákem i při kdejaké fyzické aktivitě. Nepřetržitě totiž monitoruje počet kroků, ušlou vzdálenost, počet spálených kalorií a pozadu nezůstává ani v měření sportů. Těch nově podporuje hned 11, ať už jde o chůzi, běh, běžecký pás, jógu, cyklistiku, rotoped, plavání, veslování na trenažéru, eliptický trenažér, skoky přes švihadlo, nebo posilování. U nové aktivity veslovacího trenažéru jsme se dočkali dokonce i analýzy pokročilých údajů, jako je třeba doba tahu nebo frekvence pádlování. Vedle základních informací tak poznáme i podrobnější údaje, které nám umožní komplexní zhodnocení a rozpoznání oblastí, ve kterých se můžeme zlepšovat.
Naprostou samozřejmostí je pak měření srdečního tepu, které patří u sportu k nejdůležitějším ukazatelům. Tep můžeme monitorovat jak u sportu, tak po zbytek dne, kdy nás Xiaomi Mi Band 5 vibracemi upozorní na nestandardní hodnoty. Dočkat se navíc máme až o 50 % přesnějšího měření tepu, což je samozřejmě velmi citelný rozdíl. Obrovskou inovací je možnost měření stresu neboli zátěže organismu, což v současné době nabízí relativně málo chytrých hodinek či fitness náramků.
Již bylo zmíněno plavání, a proto nepřekvapí, že je Xiaomi Mi Band 5 vodotěsný do pěti atmosfér. Vedle umývání rukou a deště odolá i běžnému plavání, nedoporučujeme však potápění nebo dynamické vodní sporty, kde je vhodný vyšší stupeň ochrany. Chybějící integrovaná GPS naopak zklame některé náročnější sportovce, kteří přijdou o své oblíbené údaje, jako je třeba záznam trasy.
U Xiaomi Mi Band 5 nás potěší i vestavěný index PAI, který na základě pohlaví, věku, srdečního tepu a fyzické aktivity vyhodnocuje stav naší kondice. Zatímco s jinými náramky či chytrými hodinkami srovnáváme mnoho údajů a přemýšlíme nad celkovou mírou efektu, PAI nám jediným číslem prozradí, jak se naše aktivity promítají do našeho zdraví – čím vyšší číslo, tím lépe na tom zkrátka jsme. K dispozici jsou i dechová cvičení pro relaxaci těla a mysli, sledování ženského cyklu nebo monitorování spánku včetně lehké, hluboké a nově také REM fáze. Rozpoznáno a zaznamenáno přitom bude také zdřímnutí přes den.
Ačkoliv je náramek Xiaomi Mi Band 5 nabitý sportovními funkcemi, svůj prostor samozřejmě dostaly i jiné užitečné vychytávky. Vedle budíku, časovače, kalendáře nebo předpovědi počasí tu najdeme ovládání hudby, odemknutí telefonu/notebooku a nově i možnost spustit fotoaparát na smartphonu. K dispozici jsou také různá upozornění, ať už jde o dlouhou fyzickou nečinnost, příchozí hovor, nebo všelijaké zprávy. Otázkou nicméně zůstává, jak na tom bude podpora české diakritiky, byť to u některých zařízení vyřeší dodatečná aktualizace.
Na konferenci určené pro globální trh byla představena pouze základní verze Xiaomi Mi Band 5, jinými slovy o NFC variaci nepadlo ani slovo. Nepotvrdily se tak letos zvlášť početné spekulace o tom, že Xiaomi Mi Band 5 bude prvním náramkem nabízející NFC verzi i ve světě. Tím přicházíme také o mikrofon a možnost ovládat chytrou domácnost skrze vestavěného asistenta, což jsou prvky dostupné u čínského NFC modelu.
Xiaomi Mi Band 5 vyžaduje chytrý telefon s o něco modernějším systémem, než jak tomu bylo u Mi Band 4. Nutný je proto smartphone se systémem Android 5.0, iOS 10.0 nebo novější verzí. S telefonem nás propojí Bluetooth 5.0 BLE, což je modernější verze této technologie s větším dosahem i vyšší rychlostí, kterou mnohdy nenabízí ani výrazně dražší zařízení.
Zatímco baterie mnoha produktů nositelné elektroniky vydrží jen několik dnů, fitness náramky Xiaomi Mi Band uživatele tradičně těší 2 až 3 týdny bez nutného dobití. Jinak tomu není ani u páté generace, která slibuje více než slušných 14 dnů běžného užívání. Oproti předchozí verzi jde o mírné snížení, což je zřejmě důsledek většího displeje a nepatrně menší baterie. S vypnutým snímačem srdečního tepu se však dostaneme na krásných 20 dnů a velkým pozitivem je také nová magnetická nabíječka, která konečně nevyžaduje sundání pásku při každém dobití.
Fitness náramek Xiaomi Mi Band 5 je na rozdíl od mnohé konkurence k dispozici na Alza.cz již ode dne představení na konferenci určené pro globální trh. Vlivem značné poptávky zákazníků je však možné, že někteří zájemci budou muset počkat na dodání dalších kusů.
Fitness náramek Xiaomi Mi Band 5 přináší mnoho lákavých novinek, díky nimž se pravděpodobně stane novým hitem na poli nositelné elektroniky. Otázkou tedy zůstává – pořídíte si jej i vy?