Refresh the page

Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" (RECENZE)

Aktualizováno

Firma Xiaomi se na trhu s mobilními telefony ukázala v posledních letech jako jeden z největších dravců nechávajících „tradiční“ značky v prachu. Nyní bere Xiaomi útokem i segment notebooků. Jak si v něm vede, se dozvíte v recenzi pohledného ultrabooku Xiaomi Mi Notebook Air 13,3".

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" – OBSAH

  1. Parametry Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"
  2. Vzhled a kvalita provedení Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"
  3. Xiaomi Mi Notebook Air 13,3": Konektory, klávesnice a touchpad
  4. Displej a reproduktory Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"
  5. V Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" najdeme rychlé NVMe SSD
  6. Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" a syntetické testy
  7. Herní výkon Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"
  8. Xiaomi Mi Notebook Air 13,3": Teploty a hluk
  9. Závěrečné zhodnocení Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"

Parametry Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"

Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" je první ultrabook tohoto výrobce dostupný na Alza.cz. Je zřejmé, že designově chce působit jako luxusní kousek, čemuž se snaží dopomoci celokovovým tělem, tenkými rámečky a také skleněným displejem. Provedením notebook připomíná MacBook Pro (i navzdory tomu, že název obsahuje slovo Air), což však není žádné překvapení vzhledem k faktu, že právě Apple je značka známá udáváním designových trendů.

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3
Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" je skladný notebook, mají na tom podíl i tenké rámečky kolem displeje.

Recenzovaný kus je vybaven procesorem Intel Core i5-7200U, 8 GB operační paměti DDR4, 256GB NVMe SSD a dedikovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce MX150. Poslední zmíněná komponenta je tak trochu překvapení, které nelze u 13" notebooků vídat příliš často. Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" by tak měl poskytovat dostatek grafického výkonu na většinu multimediálních činností i některé hry.

ParametrXiaomi Mi Notebook Air 13,3"
ProcesorIntel® Core™ i5-7200U
Grafická kartaNVIDIA® GeForce® MX150
Operační paměť8 GB DDR4
Displej13,3" Full HD (1 980 × 1 080 px), IPS, lesklý (skleněný), 60 Hz
Úložiště256 GB M.2 NVMe SSD
KonektivitaWiFi 802.11ac, Bluetooth® v4.1
Porty1× USB 3.1 Type-C, 2× USB 3.0, vstupně-výstupní audio jack, HDMI
Vstupní zařízeníPodsvícená klávesnice, touchpad s podporou gest, čtečka otisků prstů
Baterie4článková, Li-ion, 39 Wh
Rozměry30,9 × 21,1 × 1,48 cm
Hmotnost1 280 g
Operační systémWindows 10 Home CZ
Cena*23 990 Kč

*Cena platná k 6. 5. 2018

Na provozní vlastnosti grafické karty se podíváme podrobněji, stejně jako na provozní vlastnosti procesoru. Právě ten je článkem, který by mohl notebook v očích mnohých srazit, protože výkonnostně výrazně zaostává za nejaktuálnější generací procesorů Intel – Kaby Lake R. Uvidíme, jak si Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" bude v testech stát.

Vzhled a kvalita provedení Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"

Tvrdit, že je Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" kopií MacBook Air, by bylo kruté a hlavně nepravdivé. Rozhodně to není notebook designově originální, drží se však spíše trendů, které jsou vlastní valné většině výrobců.

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3
Navzdory slovu „Air“ se Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" designově podobá spíše Apple MacBook Pro.

Celé tělo je hliníkové, kov tedy najdeme na spodní i vrchní straně a také na víku displeje. Jeho přední strana je skleněná a malá krytka kloubu se zdá být plastová. Hliník není broušený, nýbrž disponuje na dotek příjemnou matnou povrchovou úpravou. Design Xiaomi Mi Notebooku Air 13,3" je velmi čistý, výrobce vsadil na minimalismus, o čemž vypovídá více než cokoliv jiného zadní strana, tedy víko notebooku. V jeho středu, kde se obvykle nachází logo výrobce, není vůbec nic, a zadní strana tak zůstává prázdná. Ačkoliv lze jen těžko odhadovat, co přesně k tomuto kroku výrobce vedlo, kryt díky němu působí originálně a až překvapivě svěže.

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3
Zcela čisté víko je pravděpodobně nejosobitějším designovým prvkem Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"

Oproti MacBooku ctí Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" kubičtější tvary, což znamená, že boky šasi nejdou do ztracena, nýbrž zůstávají přirozeně znatelné. Notebook vzbuzuje i přes nízkou hmotnost pocit jistoty, o který se zasluhuje pevné zpracování. Při uchopení za roh se notebook neprohýbá a manipulace jednou rukou je s ním velmi pohodlná. Bohužel při silnějším stlačení touchpadu je mírné prohýbání již znatelné, není to však nic drastického a při běžném používání by nebylo těžké se odhalení tohoto nedostatku zcela vyhnout.

Poněkud lépe si vede víko, které je ještě pevnější než hlavní část těla notebooku. S přihlédnutím k tomu, že o pevnost se stará hliník, sklo a kloub přes téměř celou přední stranu, to není žádné překvapení. Zmíněný kloub má velmi lehký chod, a Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" tak lze snadno otevřít jednou rukou, zároveň se ale nekýve při běžném přenášení. S tím se pojí i stinná stránka, tedy fakt, že při prudkém zacházení displej na svém místě už příliš nedrží.

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3
Maximální úhel vyklopení víka Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" není nijak ohromující, pro běžné zacházení s notebookem by měl ale bohatě stačit.

Jednotlivé pláty materiálu lícují dobře a i když mezery mezi nimi jsou v některých místech nepatrně širší než jinde, výsledný dojem z pevnosti tím není nijak poškozen. Jinak Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" působí velmi kvalitně, drží a celkově patří mezi lépe zpracované ultrabooky; je malý a lehký, i když žádné rekordy netrhá.

Xiaomi Mi Notebook Air 13,3": Konektory, klávesnice a touchpad

Na stranách Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" nenajdeme nic než nutný základ. Levá strana skýtá kombinovaný audio jack, USB 3.0 a HDMI port, pravá potom jen USB 3.0 a USB-C. Skrze poslední zmíněný port je notebook také napájen a díky standardům USB 3.1 a DisplayPort 1.2 nebudete ochuzeni o možnost pohodlného dokování. Optickou mechaniku bychom na takto skladném notebooku pochopitelně hledali marně, vypuštění mnohem menší čtečky SD karet nás však mrzí.

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3
Konektory na stranách Xiaomi Mi Notebook Air 13,3": nic než nutný základ a nabíjení přes USB-C.

Klávesnice Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" je věrná americkému standardu, čemuž odpovídá nejen rozložení kláves, ale také absence českých popisků. Protože jsou klávesy stříbrné a popisky na nich průhledné, jejich čitelnost není za světla zrovna ideální. Za zhoršených světelných podmínek již dost efektivně pracuje podsvícení, které špatnou rozpoznatelnost znaků zcela řeší. Ani to však není dokonalé. Zejména v šeru je zřejmé, že postrádá konzistentnost a jeho intenzita se v různých částech klávesnice výrazně liší. Nejsilněji je tím zasažen mezerník, jehož prostředek není podsvícen vůbec. Holá funkčnost podsvícení není tímto nedostatkem nijak kompromitována, je však uškozeno ucelenému pocitu kvality.

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3
Klávesnici Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" bohužel chybí české popisky.

Samotné spínače vzbuzují rozporuplné pocity. Kvůli nízkému profilu Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" mají i klávesy nízký profil, a tím pádem i zdvih. Ačkoliv první dojem nepřinesl naději na pohodlné psaní, delší používání obavy zmírnilo. Nízký zdvih klávesnice kompenzuje výrazný taktilní odpor v bodě aktivace klávesy, který produkuje hmatově uspokojující, nicméně tichý „klik“. Nakonec se na klávesnici psalo pohodlně, bez překlepů, za velký nedostatek však považujeme absenci českých popisků. 

Klávesnice Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" je navíc nevhodně zapuštěna do těla notebooku, což se projevuje horší přístupností první řady kláves, do které patří mezerník, Ctrl atd. „Obrubník“, který se před klávesnicí nachází, je příliš vysoko a při stisku kláves v první řadě je těžké se vyhnout jeho dotknutí. Před tím, než si na tuto skutečnost zvyknete, vám bude zkrátka při tisknutí mezerníku obrubník překážet.

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3
Čtečka zabudovaná v Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" je nepříjemně hluboko, funguje ale dobře, stejně jako celý touchpad.

Touchpadu Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" nechybí podpora gest ani tlačítka a jeho velké rozměry ve spojení s nízkým odporem dotykové plochy zajišťují pohodlné ovládání i vlhčími prsty. V jeho pravém horním rohu se nachází čtečka otisků prstů. Její umístění je zcela v pořádku, bohužel samotné provedení má rezervy. Protože je čtečka vcelku malá a zároveň umístěna poměrně hluboko pod úrovní povrchu touchpadu, není její nahmatání zrovna pohodlné. Ačkoliv otisky snímá bezchybně, prst nesedí přímo na čtečce, nýbrž se dotýká krajů výřezů v touchpadu, které jsou poněkud hrubé a poskytují nepříjemný hmatový vjem.

Displej a reproduktory Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"

Ve výbavě Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" najdeme – jak je z označení produktu zřejmé – 13,3" displej. Technologie panelu je IPS a rozlišení Full HD, tedy 1 920 × 1 080 px. Navzdory skleněnému povrchu není displej dotykový, a sklo displeje tak má jen designovou a ochrannou funkci. Tyto výhody si však vybírají daň v podobě vysoké odrazivosti, která zásadně zhoršuje viditelnost zobrazovaného obsahu na přímém světle.

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3
Displej Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" je jasný, má dobré pozorovací úhly i kontrast. Škoda jen jeho vysoké odrazivosti.

Tím degraduje i potenciál širokých pozorovacích úhlů, které jsou díky technologii IPS nepřekvapivě přítomné. Jas displeje Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" je naštěstí nadprůměrně vysoký a výskyt odlesků do jisté míry kompenzuje. Barvy jsou dobré, bez jakkoliv znatelného zabarvení, a také kontrast se jeví jako zcela uspokojující.

i Jestli stále nevíte, jaký notebook si vybrat, mohl by vám pomoci článek Jak vybrat notebook. Můžete vybírat z herních, kancelářských, pracovních, stylových, dotykových, VR-Ready a základních notebooků. V nabídce je také samozřejmě příslušenství včetně pouzder a brašen.

V čem displej Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" doslova exceluje, je jednolitost podsvícení. Po nepříjemných průsvitech není ani známky a to samé platí pro „IPS glow“. Je tu však jeden neopomenutelný zápor, který představuje regulace jasu pomocí PWM, a to na 18 a méně procentech při frekvenci 220 Hz. Pokud udržíte jas nad touto hodnotou, bude displej prakticky „flicker-free“.

Po shrnutí plusů a mínusů si troufneme tvrdit, že displej Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" patří k těm nejlepším, co nám prošly rukama.

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3
Reproduktory má Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" na spodní straně, takže zvukový zážitek ovlivňuje i povrch, na kterém je notebook umístěn.

Reproduktory Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" už taková sláva ale nejsou. Zatímco střední a horní části zvukového spektra se dostalo čistého projevu, celkový dojem kazí velmi slabé basy, kvůli nimž zvuk působí ploše. Celková hlasitost reproduktorů je slušná a měla by bez problémů vyplnit i zasedací místnost či třídu. Protože jsou reproduktory umístěné na spodní straně, má na výsledný zvukový zážitek vliv také povrch, na kterém je notebook umístěn.

V Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" najdeme rychlé NVMe SSD

Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" se dočkal rychlého NVMe SSD, jehož výrobcem je Samsung. Benchmark CrystalDiskMark potvrzuje, že dosazený disk patří mezi ty lepší, o čemž svědčí především rychlosti sekvenčního čtení.

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3
Výsledky Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" v CrystalDiskMark

Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" a syntetické testy

Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" jsme podrobili syntetickým testům, podle nichž lze každý notebook dobře srovnat s konkurenčními modely.

Baterie

Pro test výdrže baterie Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" byl zvolen jednoduchý benchmark Battery Eater Pro, konkrétně jeho základní mód a Reader's Test. V základním módu dochází k renderování Full HD obrazu v reálném čase, je tedy náročný a hardware zatěžuje téměř maximálně. Hodnoty naměřené tímto způsobem představují minimální výdrž notebooku za jakýchkoliv okolností.

Na druhou stranu Reader's Test je režim, který simuluje lehkou kancelářskou práci, jako je tvorba či konzumace textu. Nejedná se tedy o test v úplné nečinnosti, takže ani výsledná doba nepředstavuje maximální výdrž, je však mnohem podobnější maximální výdrži za běžného kancelářského využívání. Při obou testech baterie Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" byl jas displeje nastaven na 50 %.

Typ testuČas na baterii
Základní test136 minut (2 h 16 min)
Reader's Test528 minut (8 h 48 min)

PCMark 8

Populární, nicméně starší benchmark společnosti Futuremark nabízí několik testů zaměřených na různá využití, tedy Work, Creative a Home. Test proběhl jak v základních verzích benchmarků, tak ve verzích využívajících OpenCL akceleraci.

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3
Výsledky Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" v PCMark 8

PCMark 10

PCMark 10 je nástupce PCMark 8 a nejnovější benchmarkovací nástroj společnosti Futuremark. Stejně jako předchozí test je i PCMark 10 rozdělen do několika kategorií dle využití výkonu a kromě celkového skóre vrací také dílčí výsledky relevantní pro pracovní, kreativní a domácí činnost.

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3
Výsledky Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" v PCMark 10

3DMark

3DMark je grafický benchmark vyrobený taktéž Futuremarkem. Má několik částí, které se zaměřují na různě výkonné systémy.

TestTime SpyFire StrikeSky DiverCloud Gate
Celkové skóre34682835615591
Grafické skóre30489534627150
Skóre fyziky / CPU skóre1663451741763172
Kombinované skóre2983539

Cinebench R15

Cinebench R15 je oddělená benchmarkovací část software Cinema 4D, která je dnes už standardem při měření výkonu procesorů. Obsahuje dvě části, první testuje jednovláknový výkon, druhá vícevláknový.

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3
Výsledky Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" v Cinebench R15

PassMark

PassMark testuje, stejně jako PCMark, různé aspekty, které mají vliv na výkon počítače. Velkou výhodu představuje široká databáze dostupná na webových stránkách PassMark, do níž jsou shromažďována data, a lze tak snadno porovnat, jak si celý systém, případně jeho část, stojí v porovnání s alternativami.

Celkové skóre PassMark3156
CPU Mark4753,2
2D Graphics Mark659,7
3D Graphics Mark1578,3
Memory Mark1941,8
Disk Mark18206,7

Herní výkon Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"

Ačkoliv není Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" žádné herní dělo, obsahuje dedikovanou grafickou kartu NVIDIA GeForce MX150, která by měla bohatě stačit při hraní méně náročných her, jako je třeba Counter-Strike: Global Offensive nebo World of Tanks. Zda tomu tak skutečně je, se můžete přesvědčit níže.

Pro každou úroveň grafického nastavení testujeme snímkovou frekvenci, z níž vybíráme tři hodnoty: průměr a nejnižší FPS přítomné v 1 % a 0,1 % testovacího času. Díky tomu vypustíme zcela nerelevantní hodnotu maximálních FPS a též jejich minimální hodnotu, k jejímuž změření mohlo dojít při nepřirozeném výkyvu.

PC hra Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive je populární hra z roku 2012. Obecně se nepovažuje za náročný titul, je však velmi populární a hojně se vyskytuje v soutěžích e-sportu. Test byl prováděn na komunitní mapě FPS Benchmark, jejíž součástí je i řada výjimečně náročných scén, se kterými se jen zřídkakdy setkáte, proto je minimální hodnota snímků za sekundu tak nízká.

Výkon Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 v Counter-Strike: Global Offensive
PC hra Rocket League

Rocket League

Rocket League je kompetitivním překvapením z roku 2015. Sice se nejedná o hru, která by měla výkon počítačů jakkoliv prověřit, taktéž však patří mezi nejhranější online tituly. Test byl prováděn na mapě Utopia Coliseum během minuty standardního hraní v módu tři na tři.

Výkon Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 v Rocket League
PC hra World of Tanks

World of Tanks 1.0

World of Tanks je multiplayerová free-to-play hra z roku 2011, pravidelně však dostává aktualizace, které vylepšují jak její hratelnost, tak i vizuál. Velký update hra získala v prvním čtvrtletí roku 2018. Byl jím patch 1.0, který představil nový grafický engine a posunul vizuální stránku hry na novou úroveň. Právě proto jsme si k testování vybrali právě tento popularitu neztrácející titul. Test probíhal na mapě Lakeville.

Výkon Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 ve World of Tanks

Z výsledků, kterých Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" dosáhl, lze potrvrdit, že s nenáročnými kompetitivními hrami si bez problémů poradí. Nedá se pochopitelně očekávat, že vše pojede hladce jako na specializovaném herním dělu, pokud se ale smíříte se středními detaily, nebude vás cestování nijak omezovat v hraní. Je nutné pamatovat, že Mi Notebook Air je primárně pracovní a multimediální zařízení, takže s nejnovějšími AAA hrami si neporadí. Taktéž nezapomeňte zvážit, zda se hraní na 13,3" displeji vůbec vyplatí, z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že o nic komfortního se nejedná.

Xiaomi Mi Notebook Air 13,3": Teploty a hluk

Tenká těla notebooků si často vybírají svou daň na chlazení. Do určité míry se to týká i Xiaomi Mi Notebook Air 13,3". Jak? 

Při minimálním zatížení je Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" schopen běžet s deaktivovanými ventilátory. Nikoho nepřekvapí, že v tomto režimu je zcela neslyšný. Minimální zatížení zahrnuje brouzdání po internetu či úpravu textových dokumentů. Dojde-li ke zvýšení zátěže, jaké může vyvolat například několikaminutové přehrávání Full HD videa na YouTube, ventilátory se aktivují. Jejich chod je relativně tichý, nikoliv však neslyšný. Z běžné vzdálenosti u stolu lze ventilátory při takové zátěži slyšet jen težko, při přiblížení je však zvuk chlazení snadno rozpoznatelný. A zde se dostáváme k věci, hluk nezpůsobovalo proudění vzduchu, nýbrž samotné ventilátory, které zkrátka tak trochu „vrčely“. Ať v nečinnosti, nebo v mírné zátěži, notebook si držel teploty kolem 40 °C.

Recenze Xiaomi Mi Notebook Air 13.3
Výfuk chlazení má Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" na spodní straně; sání je umístěno v oblasti kloubu víka.

Při dalším navýšení zátěže, třeba při spuštění hry, dochází k dalšímu navyšování slyšitelnosti ventilátorů, k nimž se připojuje i hluk generovaný prouděním zvuku. V těchto chvílích to už není překvapení, protože hluk je opodstatněný. Mohli bychom tvrdit, že si při tomto druhu zátěže vede Xiaomi Mi Notebook Air 13,3", co se hlučnosti týče, vcelku dobře, tedy vezmeme-li v potaz rozměry a výkonnost hardwaru. Během asi hodinového hraní se procesor vyšplhal na maximální teplotu 82 °C a grafická karta se zastavila na 74 °C. Obě komponenty trpěly na teplotní throttling. Zatímco frekvence CPU klesaly nárazově, takty na GPU se snižovaly postupně na 800 až 1 000 MHz. To se projevovalo ve hrách, v nichž notebook lapal po výkonu, a trpěl tedy na nárazové poklesy FPS.

i Mohly by vás zajímat i další notebooky; máme recenze herních i pracovních modelů:

Vysoké teploty se šíří i na šasi. Oblast mezi klávesnicí a displejem se stala zapovězenou pod hrozbou nepříjemého spálení a i na klávesnici byl žár cítit. Plastové klávesy však nejsou příliš teplovodivé a plná přístupnost klávesnice tak zůstala neohrožena.

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 recenze

Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"

Notebooky

Je zřejmé, že Xiaomi si v ničem nezadá s tradičnějšími výrobci. Slušná kvalita, příjemný displej, čistý design a dedikovaná grafická karta patří mezi silné stránky Xiaomi Mi Notebook Air 13,3". Naopak největší slabostí testovaného kusu je procesor sedmé generace, který sice stále podává slušný výkon, proti generaci osmé je však poněkud chabý. Jako multimediální a pracovní zařízení poslouží Mi Notebook Air dobře, na žádné pravidelné hraní to ale kvůli vysokým teplotám není.

Klady

  • Celková kvalita zpracování
  • Neobvykle čistý design
  • Solidní a jasný displej
  • Tenké rámečky displeje
  • Dedikovaný grafický čip
  • Čtečka otisků prstů

Zápory

  • Skleněný displej
  • Procesor sedmé generace
  • Absence českých popisků klávesnice

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB13