Obnovit stránku

Jak na instalaci a zapojení LED pásku?

Aktualizováno

LED pásek představuje moderní způsob osvětlení interiéru i exteriéru, který má celou řadu výhod. Světlo vyzařuje rovnoměrně, má velmi nízkou spotřebu, jeho délku lze přizpůsobit dle konkrétních potřeb a také se celkem snadno zapojuje. Neexistuje jeden univerzální způsob, jak zapojit LED pásek, každý výrobce totiž může zapojení navrhnout trochu jinak. Existují ale určité obecné postupy, kterých se můžete držet, a právě s těmi vás v tomto článku seznámíme.

Zapojení LED pásku

Zapojení LED pásku – OBSAH

  1. Základní způsoby, jak zapojit LED pásky
  2. Instalace LED pásku – co musíte vědět, než začnete
  3. LED pásek: zapojení setu s konektory

Základní způsoby, jak zapojit LED pásky

Instalace LED pásku je dnes velmi jednoduchá. Většinou jen spojíte komponenty, které najdete v balení, případně pásek zkrátíte, a máte hotovo. Na jednom konci LED pásku najdete typicky konektor pro jednoduché připojení zdroje, na tom druhém pak konektor sloužící k propojení LED pásků, jestliže chcete sadu prodloužit. Pokud jde o pásek chytrý, je třeba ho na konci celého zapojování ještě spárovat s mobilní aplikací. Výrobci se dnes velmi snaží, aby bylo zapojení co nejjednodušší, takže ať už si vyberete jakýkoliv pásek, je velmi pravděpodobné, že ho zvládnete zprovoznit během několika minut.

Zapojení LED pásku
LED pásky slouží nejen jako osvětlení a dekorace, ale také pro příjemnější sledování velkých displejů (monitory, televize) ve večerních hodinách.

Nicméně se můžete setkat i s LED pásky, jejichž zapojení není tak jednoduché, a abyste ho byli schopni uskutečnit, musíte být alespoň částečně kutil–elektrikář. U těchto pásků nenajdete konektory, ale jen kontakty, k nimž je potřeba přímo připájet vodiče vedoucí do zdroje nebo použít speciální spojku. V nabídce Alza.cz ale najdete spíše ucelené ekosystémy, kde do sebe vše perfektně pasuje.

Instalace LED pásku – co musíte vědět, než začnete

Následující informace a rady jsou obecného rázu, protože fyzické provedení LED pásků se vždy liší podle konkrétního výrobce. S přesným postupem vás seznámí návod vašeho produktu.

  • Zkracování LED pásku – LED pásky bývají typicky 12V nebo 24V. Kromě napájecího napětí to většinou určuje také počet diod, po kterých je možné pásek zkracovat. 12V pásek můžete ustřihnout po každých třech diodách, 24V po každých šesti. Vždy je nutné pásek stříhat jen na vyznačeném místě – standardně na něm najdete piktogram nůžek či alespoň jasnou dělicí čáru. Jinde pásek nikdy nestříhejte, jeho poslední část by přestala fungovat. Pokud je v místě střihu jen jedna řada kontaktů a žádná značicí čára, měli byste pásek střihnout středem kontaktů.
Zapojení LED pásku
Pokud takto značky na pásku napovídají, nebojte se pásek přestřihnout přímo uprostřed kontaktů, je to správný postup. Samozřejmě jen ve chvíli, kdy není pásek zapojený do elektřiny.
  • Spojování LED pásků – pokud LED pásek napojujete v místě, kde je původní konektor, není co řešit. Prostě konektor zasuňte do spojky, na druhou stranu připojte nový pásek a spojku zajistěte. Typ spojky se liší podle výrobce a nejčastěji je zavírací nebo zasouvací/nacvakávací. Pokud chcete pásek napojit v místě, kde jste ho ustřihli, někdy budete muset ještě odstranit malou část izolace pro snazší připojení LED pásku do spojky. Přesný postup ale najdete jen v návodu svého LED pásku. Pozorně si ho přečtěte, abyste předešli případnému poškození.
  • Obyčejné vs. RGB pásky – zda je pásek jednobarevný, nebo RGB, zpravidla poznáte na první pohled, a to podle množství kontaktů na jeho koncích. Pokud je jednobarevný, bude mít na každé straně nejspíš pouze dva kontakty označené jako + a −. Zapojení RGB LED pásku, tzn. pásku, který umí měnit barvy, je trochu jiné. RGB pásek má totiž kontakty alespoň čtyři – většinou jeden napájecí a potom G, R a B pro jednotlivé barvy (zelená, červená, modrá). Počet a smysl jednotlivých kontaktů se ale opět může lišit.

LED pásek: zapojení setu s konektory

Ucelený systém LED pásku s konektory je to, co si nejspíš koupíte. Jeho výhodou je především velmi snadné zapojení. Všechny komponenty najdete v balení, takže je stačí správně pospojovat dle návodu. Pokud se rozhodnete tuto sadu časem rozšířit, snadno pro ni dokoupíte kompatibilní prodlužovací sety. Opět platí, že konkrétní postup se liší podle zvoleného produktu, obecně však vypadá takto:

1) Napojení pásku na přívodní kabel

Použijte přívodní kabel, který v balení dodal výrobce pásku. Jeden konec pásku jednoduše připojte konektorem a druhý nechte volný. Při zapojování dbejte na značky od výrobce, které vám pomohou určit, jak máte pásek do konektoru zapojit. Někdy vám výrobce nedá na výběr a správně vás navede pouhým tvarem konektoru. Jindy vám zase neporadí téměř vůbec, a vy se musíte řídit označením jednotlivých kontaktů. Obvykle ale stačí spojit pásek a konektor tak, aby obě součásti směřovaly „hřbetem“ vzhůru. Je také možné, že pásek bude s přívodním kabelem spojen už z výroby.

Zapojení LED pásku
U RGB pásků si můžete vybrat prakticky libovolnou barvu světla, a to často i na dálku z mobilní aplikace.

2) Zapojte ostatní součásti systému

V tomto kroku velmi záleží na systému, který jste si vybrali. Některé LED pásky rovnou zapojíte do zdroje určeného do klasické zásuvky. Jiné vyžadují ještě zapojení různých modulů, jako je například senzor pohybu, přijímač signálu dálkového ovládání / telefonu, nebo třeba fyzický vypínač. Ty zpravidla zapojíte jednoduše mezi pásek a zdroj.

3) Připevněte LED pásek na místo

Než začnete LED pásek kamkoliv upevňovat, ujistěte se, že je přívodní kabel dostatečně dlouhý na to, abyste ho zapojili do zásuvky. Zároveň nejdřív připevněte všechny dodatečné moduly, jako je vypínač nebo přijímač dálkového ovládání. Až potom se pusťte do upevňování samotného pásku. To se dá provést třemi hlavními způsoby – oboustrannou lepicí páskou nalepenou po celé délce LED pásku, oboustrannou páskou se zajištěním pomocí šroubů a plastových klipů nebo montáží do lišty.

i

Jak přilepit LED pásek (kamkoliv)?

Montáž LED pásku pomocí připravené oboustranné lepicí vrstvy je velmi jednoduchá. Samolepicí páska je většinou nalepena po kratších kusech, aby bylo zkracování pásku jednoduché a také aby se po odlepení jedné části neodlepil celý pásek. Při lepení postupujte po těchto dílech, tzn. vždy sundejte krycí vrstvu jen z jedné části, nalepte ji, potom sundejte krycí vrstvu z další části, opět ji nalepte a tak dále.

Jak nalepit LED pásek na zeď?

Úplně stejně jako kamkoliv jinam. Aby ale pásek dobře držel, měl by být podklad hladký, čistý a odmaštěný. Pokud je stěna hrbolatá a vy máte strach, že by se mohl pásek odlepit, můžete do zdi vyvrtat díry, dát do nich hmoždinky a pásek ještě zajistit plastovými klipy.

Jak nalepit LED pásek na televizi?

K instalaci na televizi se hodí LED pásky napájené přes USB – můžete je zapojit do USB televize a ušetřit jeden nevzhledný kabel. Také je možné koupit LED pásky speciálně určené pro televize, které umí napodobit efekt Ambilight dostupný u televizí Philips. Než začnete pásek nalepovat, zadní část televize očistěte od prachu a nečistot. Pásek potom nalepte po obvodu televize. Samozřejmě je důležité si ho změřit. Pokud je pásek kratší, nalepte ho jen po stranách a podél horní hrany. Jestliže ho máte víc, nalepte ho i podél spodní strany. Nezapomeňte potom televizi trochu odsunout od stěny, aby ji mohl LED pásek pořádně osvítit.

4) Chytrý pásek spárujte s mobilní aplikací

Jestli jste si koupili chytrý LED pásek (tzn. LED pásek, který lze spárovat s mobilní aplikací, případně napojit na chytrou domácnost), je potřeba na závěr provést párování. Opět nelze přesně poradit, jak na to, protože tento proces řeší každý výrobce po svém, určitě si ale budete muset stáhnout aplikaci výrobce. Odkaz ke stažení byste měli najít v balení. Nainstalované aplikaci dáte příkaz k vyhledání nedalekých zařízení, počkáte, až najde váš nově zapojený LED pásek, kliknete na tlačítko pro párování a už můžete LED pásek nastavovat a používat.

i Mohlo by vás zajímat

Na zapojení LED pásku už dnes nepotřebujete elektrikáře, snadno si ho totiž zapojíte i sami. Moderní LED pásky lze často navíc ovládat z telefonu, propojit se systémem chytré domácnosti nebo aktivovat na dálku a plašit potenciální zloděje třeba i z dovolené. 

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08