Obnovit stránku

Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

Ekologická domácnost: Jak být šetrnější k životnímu prostředí (TIPY A TRIKY)

Článek

Aktualizováno

Také patříte k lidem, kterým není stav naší planety lhostejný? Vnímáte problém jejího znečištění jako věc, se kterou je třeba urychleně něco dělat, a zajímáte se, jak osobně můžete přispět ke zlepšení životního prostředí? Vězte, že cest je mnoho a nejsou nikterak obtížné. V následujícím článku zjistíte, že ekologická domácnost není utopie. Jak správně třídit odpad a proč třídit plasty? V čem spočívají výhody eko drogerie? Poznejte drobné krůčky, které nás společně posunou k eko životními stylu a umožní nám pochopit, jak funguje zelená domácnost.

Ekologie a ochrana životního prostředí

Proč se vyplatí myslet a jednat ekologicky – OBSAH

 1. Ekologická domácnost jako první krok k aktivní ochraně ŽP 
 2. Jak začít s ekologickou domácností
 3. Fakta o třídění odpadu
 4. Jak třídit odpad 
 5. Eko drogerie a zelená domácnost: Jak žít ohleduplně vůči přírodě i svému zdraví
 6. Ekologická drogerie: praktické tipy pro výběr a používání
 7. Alza pracuje s ohledem na ekologii

Ekologická domácnost jako první krok k aktivní ochraně ŽP

Proč je důležité myslet ekologicky?

Životní prostředí je dnes často probírané téma související hlavně s nutností trvale udržitelného rozvoje. Globální oteplování, skleníkový efekt, kácení deštných pralesů i celkové poškozování a narušování životního prostředí člověkem vede k tomu, že postupně dochází k jeho devastaci až úplné likvidaci. Aby se dopady lidstva na životní prostředí eliminovaly, je důležité, aby každý z nás začal myslet a jednat ekologicky a toto jednání začlenil do praktické každodenní reality. Jedině tak bude zajištěn trvale udržitelný rozvoj společnosti, který poskytne také budoucím generacím možnost žít bezpečně a v souladu s přírodou.

Společná cesta k ekologii
Ekologické myšlení jde ruku v ruce s ochranou přírody, ekologická domácnost by měla být cílem každého z nás.

Jak mohu jako jedinec přispět ke zlepšení životního prostředí?

V běžném životě každého z nás by mělo být samozřejmostí nejen třídění odpadu, ale také snaha o ekologické fungování celé domácnosti. Od jejího vybavení čistě přírodními materiály, přes úklid a údržbu ekologickými čisticími prostředky, až po výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Stále více lidí proto využívá fotovoltaické zdroje alternativní energie a pořizují si vlastní domácí solární elektrárnu, jejíž výhodou je kromě ekologické stránky také energetická nezávislost a hlavně dlouhodobá finanční úspora související s dotační podporou ze strany státu.

Současným žhavým trendem se pak stává ekologická domácnost, k jejímuž úklidu se používá stáčená drogerie, rozlévaná drogerie neboli drogerie bez obalu. Pro opravdové ekologické nadšence, kteří berou ochranu životního prostředí důsledně, se pak nabízí komplexní ekologické fungování se stylu myšlení Zero-waste. Pokud by to pro vás byla až příliš razantní změna, vězte, že i malé krůčky dopomohou k tomu, aby si naše planeta oddychla od každodenní zátěže. Přeneste proto alespoň něco z eko domácnosti do svého života. Začít můžete s drobnostmi - třeba přejít na úsporné žárovky, koupit si plátěnou nákupní tašku nebo si pořídit speciálně dělený koš na tříděný odpad.

Domácí solární elektrárny
Zelená domácnost v praxi: Domácí solární elektrárny se stávají běžnou součástí rodinných domů.


i

Kryptoměny v čele s Bitcoinem se stávají trendem moderní doby. Následující článek vám nastíní, jaké názory mají ekologičtí aktivisté na provoz bitcoinové sítě.

Jak začít s ekologickou domácností

Ač to na první pohled nevypadá, ekologická domácnost není nikterak složitá a náročná. Pokusíme se vám pomocí jednoduchých bodů nastínit, jaké hlavní zásady a cíle by měla ekologická domácnost respektovat. Jistě poznáte, že zelená domácnost může být i vaše cesta k ochraně a zlepšení stavu životního prostředí.

10 pravidel ekologické domácnosti:

 1. Vytvářejte co nejméně odpadu – pokuste se eliminovat igelitové či jednorázové nákupní tašky, které můžete nahradit látkovými nebo síťovanými. K nákupům využívejte bezobalové prodejny a jakýkoliv vzniklý odpad důkladně třiďte. Nezapomeňte ani na možnost kompostování.
 2. Využívejte denní světlo – uvědomte si, že ne vždy je třeba naplno svítit. Někdy postačí jen roztáhnout žaluzie, lépe umístit psací stůl a pustit do místnosti denní světlo. V případě svícení využívejte LED osvětlení, které vám uspoří až polovinu energie a v každém případě nezapomínejte světla zhasínat.
 3. Šetřete vodu při mytí nádobí – mytí nádobí pod tekoucí vodou je velice nešetrné jak k přírodě, tak k vaší peněžence. Pokud využíváte myčku, ušetříte více jak polovinu vody, dbejte však na používání ekologických tablet do myčky.
 4. Používejte ekologické úklidové prostředky – k úklidu domácnosti vám postačí běžné suroviny, které bývají součástí každé domácnosti. Tématu eko drogerie se budeme podrobněji věnovat v jedné z dalších kapitol.
 5. Perte s rozvahou – pračku se snažte zapínat vždy jen naplněnou a místo aviváže zvolte šetrnější způsob, jak vaše prádlo navonět. Co třeba k praní přidat pár kapek přírodního vonného olejíčku?
 6. Vsaďte na přírodní kosmetiku – BIO drogerie a přírodní kosmetika bývá šetrnější jak k vaší pokožce, tak k vaší peněžence. Navíc se nemusíte obávat nepříjemného podráždění či jiných alergických kožních projevů na chemii v nepřírodních kosmetických přípravcích.
 7. Místo vany raději sprchu – rychlá sprcha šetří nejen vodu, je také zdravější než dlouhé vysedávání ve vaně. Na šetření s vodou nezapomínejte ani při čištění zubů.
 8. I při vaření to jde – využití pokličky, výběr vhodné plotýnky podle velikosti hrnce nebo vypnutí trouby před závěrečnou dobou pečení. To vše jsou triky pro efektivní a šetrné vaření.
 9. Čtyři kola vyměňte za dvě – místo jízdy autem šlápněte do pedálů. O výhodách jízdy na kole není třeba dlouze diskutovat.
 10. Při nákupu spotřebičů sledujte etikety – již při pořizování domácích spotřebičů si všímejte jejich energetické náročnosti a kupujte vždy jen takové s označením A+.

Fakta o třídění odpadu

Třídění odpadu je věc, která by měla být samozřejmou součástí každé moderní domácnosti. Velmi užitečným pomocníkem je v tomto případě speciálně upravený koš na tříděný odpad pro přehledné a efektivní třídění. Široká informovanost o tom, jak třídit odpad, i snadná dostupnost sběrných míst nabízí snadné a pohodlné třídění odpadu ve městech i v obcích. Příkladem by v první řadě měli jít hlavně rodiče, díky kterým se stane třídění odpadu pro děti naprosto přirozenou každodenní záležitostí.

Celosvětový problém třídění odpadu
Třídění odpadu je věc svědomí každého z nás. Třídit plasty je jednoduché a nestojí to příliš času. 

Proč má třídění odpadu smysl?

Třídění umožňuje recyklaci odpadu a možnost znovu jej využít při výrobě nových produktů. Nemusí se proto přistupovat k těžbě dalších přírodních zdrojů a celkově se snižuje zátěž na životní prostředí tím, že nedochází ke spalování netříděného odpadu a nadměrnému uvolňování CO2 do atmosféry. Konkrétně se díky třídění odpadu v ČR vyskytuje v atmosféře zhruba o 879 000 tun CO2 ekv. méně (Zdroj: jaktridit.cz), což je jasný důkaz toho, že třídit odpad má opravdu smysl.

Jaké jsou výsledky třídění odpadu v ČR?

Můžeme být právem hrdi na to, že Česká republika patří ke špičce v množství tříděného odpadu. Možnost aktivně recyklovat odpad využívá až 73 % obyvatel a jen v loňském roce se u nás zrecyklovalo a znovu využilo 71 % z celkové produkce obalových materiálů. V průměru každá domácnost vytřídila přibližně 49 kg papíru, 32 kg plastů a 30 kg skla. Těmto skvělým výsledkům jistě nahrává i větší dostupnost sběrných míst, kterých v současnosti nalezneme ve více jak 6 000 obcích po celé České republice.

Třídění odpadu nejsou jen plasty a sklo

Každý jistě vede v patrnosti barevné plastové kontejnery v blízkosti svého bydliště, které slouží k ukládání odpadu vyprodukovaného v našich domácnostech. Právě jejich barevná odlišnost určuje, jaké druhy odpadů do nich patří:

Kontejnery na plasty
Kontejnery na tříděný odpad mají speciální barevné odlišení. Základem je žlutý kontejner na plasty, modrý na papír a zelený či bílý na sklo.
 • Žlutý kontejner – je určený pro všechny druhy plastů, jako jsou fólie, sáčky, igelitové a plastové tašky, PET láhve, kelímky od mléčných výrobků, misky či obaly od CD disků.
 • i

  Důležité upozornění! Do žlutých kontejnerů rozhodně nevhazujte odpad z bioplastu, mohl by narušit samotný proces recyklace plastu.

 • Modrý kontejner – slouží pro sběr starého papíru, časopisů, novin, sešitů, krabic, papírových obalů, katalogů, reklamních letáků, kancelářského papíru, kartonů, lepenky i knih bez vazby.
 • Zelený a bílý kontejner – patří do nich veškeré sklo, které je třeba ještě rozdělit na barevné a bílé. Do bílého kontejneru patří čiré sklo, jako například průhledné láhve, sklenice či tabulkové sklo. Láhve různých barev nebo lékovky vhazujeme do zelených kontejnerů.
 • Oranžový kontejner – nápojové kartony mají v některých místech vlastní oranžový kontejner, do kterého ukládáme krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků. Pokud oranžově označený kontejner chybí, lze nápojové kartony vhodit mezi plasty do žlutého kontejneru.
 • Hnědý kontejner – místo pro jakýkoliv biologicky rozložitelný odpad, jako jsou zbytky ovoce a zeleniny, pečiva i vařených jídel, kávová sedlina a čajové pytlíky, skořápky vajíček a ořechů, lepenka, papírové kapesníky, ubrousky, zvadlé květiny, zemina, posekaná tráva, větvičky, plevel, podestýlka a trus domácích zvířat, piliny, popel ze dřeva, peří, chlupy, vlasy.

Kam patří zvláštní odpadní materiály?

S klasickým odpadem, který denně vyprodukujeme v domácnosti, si většina z nás poradit umí a ví, jak jej třídit a do jakých kontejnerů patří. Kam ale vyhodit odpad, který se kterým se běžně nesetkáme a jehož produkce je spíše výjimečná? V následujícím přehledu najdete řešení pro nejčastěji poptávané odpadní materiály.

Kam vyhodit žárovku?

Běžné, reflektorové či halogenové žárovky vyhazujte do popelnice se směsným odpadem, oproti jiným světelným vysloužilým zdrojům nepatří do zpětného odběru.

Jak třídit polystyren?

Pěnový polystyren vhazujte po menších kusech do kontejnerů na plasty stejně jako  fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.

Kam vyhodit toner?

Prázdné tonery jsou určeny ke zpětnému odběru, případně je můžete uložit do některých kontejnerů na elektroodpad.

Kam vyhodit pneumatiky?

V rámci zpětného odběru vám pneumatiky přijmou v pneuservisech, případně je odevzdejte do sběrného dvora.

Kam vyhodit matrace?

Matrace je chápána jako velkoobjemový odpad, který vám přijme každý sběrný dvůr. Někteří prodejci matrací nabízejí odvoz a ekologickou likvidaci při koupi nové matrace.

Kam vyhodit porcelán?

Porcelán, stejně jako keramiku nelze recyklovat, patří tedy do kontejneru se směsným odpadem.

Kam vyhodit elektroniku?

Domácí elektrospotřebiče rozhodně nepatří do běžného kontejneru, ale je třeba s nimi nakládat jako s elektroodpadem, který podléhá tzv. zpětnému odběru. Ten zajišťují nejčastěji prodejny, ve kterých jste spotřebič zakoupili, případně jej lze odevzdat do sběrného dvora. 

Kam vyhodit mikrovlnku?

Mikrovlnka stejně jako ostatní bílou domácí techniku řadíme mezi elektroodpad, tudíž je možné ji vrátit na místa zpětného odběru či odvézt do sběrného dvora.

Kam vyhodit plechovky?

Jak třídit plechovky je velmi častou otázkou. Kontejnery na kov či hliník představují jednu z možností, druhou je pak klasický sběrný dvůr.

Kam vyhodit tetrapak?

Nápojové kartony rozhodně patří do tříděného odpadu. Není však přesně dáno, zda do papíru, či do plastu. Vždy se tak podívejte na informační obrázek na kontejneru, který vám napoví, jak třídit tetrapak.

Kam vyhodit deodorant?

Klasický deodorant ve spreji patří do kovu, deodorant ve skle zase do skla.

Kam vyhodit knihy?

Knihy s papírovými přebaly můžete hodit vcelku do modrých kontejnerů na papír, nepapírové přebaly knih je třeba oddělit a vhodit  do směsného odpadu.

Kam vyhodit kosmetiku?

Prázdné plastové obaly vhoďte do plastů, zbytky kosmetických výrobků  můžete vyhodit do směsného odpadu.

Kam vyhodit molitan?

V menším množství patří do směsného odpadu, ve větším množství jej odvezte do sběrného dvora.

i

Znáte službu Alzaexpres? Společnost Alza vám při nákupu nového zboží zdarma nabízí odvoz starého spotřebiče a následně zajistí jeho ekologickou likvidaci.

Eko drogerie a zelená domácnost: Jak žít ohleduplně vůči přírodě i svému zdraví

Produkty zařazené do kategorie Eko drogerie jsou vyvíjeny s maximálním ohledem k přírodě a jejich cílem je minimálně zatížit životního prostředí v průběhu spotřeby i po jejím ukončení. Většinu jejich obsahu proto tvoří čistě přírodní složky a jejich obaly bývají 100 % recyklovatelné. Používání ekologických prostředků proto znamená méně toxické chemie, méně plastů i odpadů, a tudíž i celkově zdravější prostředí vaší domácnosti. Poznejte eko přípravky, které využijete ve všech oblastech každodenní péče, a zjistěte, jaké benefity ekologická domácnost nabízí.

Eko drogerie
Eko drogerie a bezobalová drogerie nabízí mnoho produktů, které nezatěžují životní prostředí. Zelená domácnost se bez nich neobejde. 

Ekologické čisticí prostředky

Ekologické čisticí prostředky seženete buď v recyklovatelných obalech, nebo můžete vyzkoušet trend poslední doby tzv. drogerie bez obalu. Stáčená drogerie neboli rozlévaná drogerie je čepována do vlastních obalů, které jsou určeny pro opakované použití. 

Ekologické prací prostředky

Zdravé praní je již dnes dostupné každému. Ekologické prací prostředky, jako je přírodní prací prášek, eko aviáž, eko prací prášek pro miminka, ale i ostatní eko produkty určené k praní prádla jsou nesmírně šetrné k vaší pokožce a zajistí vynikající výsledek vypraného prádla.

Ekologické přípravky do myčky

Najít ekologické přípravky do myčky také není žádný problém. Zdravé tablety do myčky či ekologický gel do myčky bez chlorových přísad jsou dalším krůčkem, jak vybavit svoji eko domácnost.

Ekologické úklidové pomůcky

Ani při úklidu nemusí jít ekologie stranou. V nabídce naleznete ekologické úklidové pomůcky, ekologické dezinfekční prostředky i ekologické mycí prostředky, díky kterým bude vaše domácnost zářit čistotou.

Ekologické plenky a ubrousky

Našim nejmenším chceme vždy poskytnout tu nejlepší péči, a proto se stále více maminek zajímá o ekologické potřeby na přebalování. Eko pleny získávají stále větší oblibu a většina maminek na ně nedá dopustit, překvapivý návrat slaví také látkové pleny pratelné v eko prostředku.

i

Mohlo by vás zajímat

Ekologické hygienické potřeby

Ekologické hygienické potřeby pro dámy znamenají pro životní prostředí velikou úlevu. Díky svému složení bývají bio tampony a vložky 100% biologicky odbouratelné a kompostovatelné, navíc neobsahují alergeny, chlór ani umělé hmoty. Skvělou volbou a současným trendem v této oblasti je také menstruační kalíšek, o jehož výhodách se můžete dočíst zde.

i

Pokud vám nechybí zručnost, můžete si vyzkoušet vlastní výrobu čisticích a hygienických potřeb, jako jsou domácí úklidové vlhčené ubrousky, domácí odličovací ubrousky či domácích vlhčené ubrousky pro miminka.

Ekologická drogerie: praktické tipy pro výběr a používání

Časté dotazy spojené s používáním ekologických čisticích prostředků se týkají jejich účinnosti a schopnosti důkladně vyčistit znečištěná místa a povrchy. Podrobné testování i vlastní zkušenosti jednotlivých domácností však dokazují, že s ekologickými čisticími prostředky dosáhnete stejných výsledků jako s chemickými čisticími a úklidovými prostředky. Zbavte svoji domácnost prostředků s obsahem tenzidů, aktivačních přísad i jiných toxických látek způsobujících alergie a jiná závažná onemocnění. Zabraňte znečišťování povrchových a spodních vod a pořiďte si kvalitní ekoprodukty nebo vyzkoušejte naše recepty na univerzální domácí čisticí prostředek.

Domácí ekologický čistič
Výroba ekologického čisticího prostředku je snadná a rychlá, eko čisticí prostředky tak mohou být součástí také vaší domácnosti.

Recept na domácí čisticí prostředek s bílým octem

Pokud smícháte v rozprašovači stejný poměr vody a bílého octa, získáte přírodní čisticí a desinfekční prostředek. S jeho pomocí odstraníte nečistoty, zbytky mýdla i usazeniny tvrdé vody ve vaně a umyvadle, využijete jej na úklid plovoucích podlahy i koupelnových dlaždic, a dokonce s tímto roztokem ošetříte i podlahy ze dřeva.

Recept na domácí čisticí prostředek s citronovou šťávou

Smícháním jedlé sody a citronové šťávy vytvoříte hustou bělicí pastu, která si poradí s různým typem skvrn na jakémkoliv povrchu. Berte však v úvahu přírodní bělicí účinky citronové šťávy a pastu nejprve otestujte na skrytém místě.

Recept na domácí čisticí prostředek s peroxidem vodíku

3 % peroxid vodíku nalijete do rozprašovače a máte dokonalý univerzální antibakteriální čistič, kterým vyčistíte stěny, okna, podlahy i zrcadla. Použít jej můžete také k úklidu toalety či sprchy.

i

Pojem BIO drogerie také často označuje BIO a přírodní kosmetiku, která je rovněž zpracovaná s ohledem na životní prostředí, a navíc je šetrná k pokožce a vlasům.

Alza pracuje s ohledem na ekologii

Společnost Alza se aktivně zapojuje do ochrany životního prostředí mnoha způsoby. Nejenže zdarma zajistí odvoz vašeho starého spotřebiče a zařídí jeho ekologickou likvidaci, dokonce vyvíjí vlastní produkty, které jsou maximálně šetrné k přírodě. Již delší dobu propaguje vlastní značku AlzaPower a nedávno měla tu čest představit další svoji značku AlzaEco.

Ekologický úklid domácnosti
Poznejte novinky eko drogerie z řady AlzaEco, které jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí.

Česká ekologická drogerie AlzaEco

Značka AlzaEco představuje vlastní kvalitní eko produkty s vysokým podílem přírodních látek, které jsou maximálně šetrné k přírodě. Ekologické prací prášky, eko aviváže i ekologické prací gely prošly dermatologickým testováním a jejich jemné složení nepředstavuje zátěž pro domácí čističky a septiky. Zákazníkům jsou dodávány ve zvláštním ekologickém obalu, tzv. Bag-in-boxu.

i

Co je Bag-in box? Jde o speciální ekologický obalový materiál, který díky snadné recyklovatelnosti nezatěžuje životní prostředí.

Hlavní přínosy značky AlzaEco pro životní prostředí

 • U výrobků značky AlzaEco je kladen důraz na vysoký podíl přírodních látek. Neobsahují fosfáty, chlor, EDTA, formaldehyd, syntetická barviva, ani opticky zjasňující látky.
 • Enzymy obsažené v produktech značky AlzaEco nejsou vyráběné pomocí GMO.
 • Žádný z výrobků AlzaEco není testován na zvířatech.
 • Látky v přípravcích AlzaEco splňují podmínky evropské značky Ecolabel.
 • Výrobky AlzaEco nejsou toxické pro vodní organismy.
 • Produkty AlzaEco splňují certifikace: ISO 9001:2015 a 14001:2015.

AlzaPower

Produkty značky AlzaPower jsou spojením moderních technologií, kvalitních materiálů a dokonalého zpracování. V širokém sortimentu této značky najdete kabely a konektory, baterie, nabíječky, power banky či reproduktory. Díky ekologickému myšlení celého vývojového týmu je zboží značky AlzaPower baleno v čistě ekologických obalech, které představují minimální zátěž pro životní prostředí. Připojte se také k aktivní ochraně životního prostředí a ukažte ostatním, že zelená domácnost má mnoho výhod a že ekologie u vás není jen prázdný pojem.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08