Ačkoliv jsou grafické karty Radeon RX 9060 XT společnosti AMD zaměřeny především na ty méně až středně náročné hráče počítačových her, i u nich můžete v naší nabídce na Alza.cz nalézt některé pokročilejší edice s prémiovým chlazením a výbavou. Příkladem může být například grafická karta Asus TUF Radeon RX 9060 XT O16G Gaming, která spadá do populární herní řady grafických karet TUF (The Ultimate Force) společnosti ASUS. Prémiové řady grafických karet však často mívají také prémiovou cenovku, a tak je vždy dobré být na pozoru. Pojďme se tedy v dnešní recenzi podívat, co přesně nám tato TUFka může vůbec nabídnout.

Grafická karta Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu architektury RDNA 4 (NAVI 44XT) společnosti AMD v plné konfiguraci, na který jsou pomocí 128bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6 o kapacitě 8 nebo16 GB. Jedná se o grafickou kartu s plnou podporou nejnovějšího grafického rozhraní Vulkan, DirectX 12 Ultimate a technologie FSR (FidelityFX Super Resolution) v té nejnovější verzi 4 s podporou upscalingu obrazu za pomoci umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML). Svým výkonem je Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming zacílena do segmentu grafických karet středního výkonu, kde zaujímá vyšší příčky výkonnostního žebříčku.

Grafická karta Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming disponuje dvěma BIOSy označenými jako Performance (P-mode) a Quiet (Q-mode), mezi nimiž se dá přepínat pomocí přepínače BIOS Switch.

Ve výchozím nastavení byla grafická karta Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming nastavena do režimu Performance (P-mode). Základní frekvence grafického čipu je 1 900 MHz, herní frekvence 2 780 MHz a boost frekvence 3 320 MHz. Frekvence grafických pamětí je nastavena na 2 518 MHz, což u pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci 20 144 MHz. Limit spotřeby grafické karty je nastaven na 182 W s možností navýšení až o 10 % na 200 W. Oproti referenčním hodnotám je tak boost frekvence navýšena o 190 MHz a limit spotřeby o 22 W. Grafické paměti jsou taktovány plně v referenčních hodnotách Radeon RX 9060 XT.

V režimu Quiet (Q-mode) je základní frekvence grafického čipu 1 900 MHz, herní frekvence 2 780 a boost frekvence opět 3 320 MHz. A protože se v tomto režimu nezměnila ani frekvence grafických pamětí a limit spotřeby grafické karty, je tak patrné, že rozdíl mezi oběma BIOSy spočívá především v jinak nastavené křivce závislosti otáček na teplotě. To si také otestujeme v kapitole o provozních vlastnostech.
Grafická karta Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming je poměrně rozměrná, na délku měří 304 mm (hmotnost 0,919 kg) a na základní desce vašeho počítače zabere celkem 3 rozšiřující sloty. O chlazení se stará dvojice hliníkových pasivů, které jsou pro lepší odvod tepla z grafického čipu vybaveny třemi kompozitními tepelnými trubicemi (heat pipes) a větší měděnou dosedací základnou. Grafické paměti jsou chlazeny společně s grafickým čipem přes dosedací základnu, odpadní teplo z dělené napájecí kaskády je pak odváděno do žebrování obou pasivů. Všechny důležité komponenty grafické karty jsou tak kvalitně chlazeny.
Aktivní část systému chlazení tvoří tři protiběžné 90mm ventilátory AXIAL-TECH s jedenácti aerodynamicky tvarovanými lopatkami propojené bariérovým kroužkem. Ventilátory jsou pro tišší chod a delší životnost uloženy ve dvojitých kuličkových ložiskách. Grafická karta podporuje funkci 0dB FAN, která v případě nízkých teplot grafického čipu zastaví všechny ventilátory, a zamezí tak zbytečné hlučnosti (semi-pasivní chlazení).
| Zóna | Ventilátor | Otáčky MIN | Otáčky MAX | FAN STOP |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Všechny | 550 (30 %) | 3 700 (100 %) | ✓ |
Charakteristika závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátoru je následující:
| < 35 dBA | velmi nízká hlučnost | 40–42 dBA | vyšší hlučnost |
| 35–38 dBA | nízká hlučnost | 42–45 dBA | vysoká hlučnost |
| 38–40 dBA | nižší hlučnost | > 45 dBA | velmi vysoká hlučnost |

Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Steel Nomad Stress Test dosáhla grafická karta Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming na skóre 99,2 % v režimu Performance (v režimu Quiet pak 99,3 %), a v těchto testech stability snímkové frekvence tak prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení
O napájení grafické karty Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming se zřejmě stará 10fázová napájecí kaskáda (neměl jsem možnost demontovat chladič), která vyžaduje přídavné napájení pomocí jednoho 8pin konektoru. Limit spotřeby grafické karty byl výrobcem nastaven na 182 W (navýšit lze o 10 % na 200 W), a ten k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 550 W.
Spotřeba grafických karet
Velmi důležitou věcí u grafických karet je jejich spotřeba. A nejde jen o to, kolik elektrické energie propálíte při hraní počítačových her, s vyšší spotřebou totiž rostou především nároky na výkon vašeho zdroje napájení (PSU) a samozřejmě také nároky na kvalitní odvětrávání počítačové skříně. Neméně důležitou věcí při měření příkonu grafické karty je kontrola plnění požadavků specifikací PCI-SIG, která mimo jiné nastavuje pravidla pro napájení komponent přes sběrnici PCI Express. Jedná se zejména o to, aby přes „silovou“ 12V větev (PEG 12 V) této sběrnice neprotékal proud trvale vyšší nežli 5,5 A (s limitním příkonem 66 W), který by mohl poškodit celou základní desku. V tom lepším případě by případný pokles napětí mohl způsobovat problémy s jinými komponenty napojenými na PCI Express, jako jsou například disky SSD PCIe. PCI-SIG pak také nastavuje specifikace pro konektory pomocného napájení grafických karet. V případě 8pin konektoru by maximální příkon neměl trvale překročit hodnotu 150 W a 12,5 A, v případě 6pin konektorů pak 75 W a 6,25 A. Nové 16pinové konektory 12V-2x6 mohou přenášet až 600 W při max 55 A.
Běžná a špičková spotřeba
K měření špičkových odběrů grafických karet využívám nástroj MSI Kombustor, který grafické karty zatěžuje spojitou a trvalou zátěží. Grafickou kartu nejdříve nechám zahřát na její běžnou provozní teplotu, pak teprve měřím příkony na všech odběrných místech nástrojem PowerTracker. V prvním měření je limit spotřeby (Power limit) u grafické karty nastaven na výchozí hodnotu (PL 100 %), druhé měření pak probíhá s nastaveným limitem spotřeby na maximum (pokud u grafické karty navýšit lze). Jak tedy grafická karta Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming v těchto měřeních dopadla?

|
Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
|
Místo odběru | Popis | Spotřeba (PL 100 %) |
Spotřeba (PL 110 %) |
| 1 | Slot PCI Express (PEG 3,3 V) |
větev 3,3 V | 0,03 W | 0,03 W |
| 2 | Slot PCI Express (PEG 12 V) |
větev 12 V | 44 W | 44 W |
| 3 | PCIe Cable 1 (8pin) |
větev 12 V | 151 W | 160 W |
| Spotřeba VGA | 195 W | 204 W | ||
| Proud PEG 12V | 3,7 A | 3,7 A | ||
Jak můžete vidět, grafická karta Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming se specifikací PCI-SIG drží jen částečně. Přes "silovou" větev PEG 12V sice protéká méně než 66 W, přes 8pinový konektor pomocného napájení však protéká o 1-10 W více, nežli by správně mělo (150 W). To však můžeme s klidem hodit za hlavu. Pokud by vás při měření spotřeby této grafické karty zajímaly také maximální (peak) hodnoty spotřeby a proudu, můžete nahlédnout do následujících grafů.
Jak je z grafů patrné, špičková (peak) spotřeba grafické karty Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming, se kterou byste měli počítat po navýšení limitu spotřeby na maximum, se pohybuje kolem hranice 230 W.
Spotřeba v nečinnosti, se dvěma monitory a přehrávání AV1
Měření spotřeby grafické karty Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming v nečinnosti a se dvěma monitory bylo prováděno na ploše Windows 11. Nejdříve jsem změřil spotřebu samotné grafické karty při zapojeném jediném monitoru s rozlišením 3 840 × 2 160/60 Hz přes DisplayPort, následně jsem přes další DisplayPort port zapojil další monitor s rozlišením 1 920 × 1 080/144 Hz a opět zaznamenal příkon grafické karty.
Pro účely měření spotřeby při přehrávání videí využívám video ve formátu AV1 (AOMedia Video 1). Měření spotřeby grafické karty probíhá při přehrávání videa v rozlišení 4K UHD (3840x2160) v nativním přehrávači Windows 11 po dobu 20 sekund. Výsledky můžete vidět v následující tabulce:
| Měření | Monitor 1 | Monitor 2 | VGA |
|---|---|---|---|
| Idle 1 monitor | 3 840 × 2 160/60 Hz | - | 8 W |
| Idle 2 monitory | 3 840 × 2 160/60 Hz | 1 920 × 1 080/144 Hz | 9 W |
| Přehrávání videa AV1 | 3 840 x 2 160/60 Hz | - | 25 W |

Výstupy na monitor jsou u grafické karty Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming řešeny pomocí dvou konektorů DP 2.1a (DisplayPort) a jednoho konektoru HDMI 2.1b. Zatímco konektor HDMI 2.1b nabízí přenos videosignálu až v 8K/60 Hz, konektory DisplayPort 2.1a pak přenos až 8K/165 Hz.
Součástí vybavení grafické karty Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming jsou také firemní nástroje společnosti Asus s názvem GPU Tweak III a Armoury Crate. Pokud žádné DVD s těmito nástroji v balení nenajdete, můžete si je stáhnout sami přímo ze stránek podpory společnosti Asus (GPU Tweak III, Armoury Crate).
V základním nastavení si můžete vybírat ze tří přednastavených profilů, které naleznete v hlavním okně nástroje GPU Tweak III.
Pokud by vám ani jeden z přednastavených profilů nevyhovoval, můžete si vytvořit profil vlastní, USER MODE. V něm si pak lze změnit například frekvence grafického čipu, frekvence grafických pamětí, otáčky ventilátorů chladiče nebo také nastavovat limity teploty, spotřeby atd. Díky nástroji GPU Tweak III si tak můžete přizpůsobit chování grafické karty dle svých specifických potřeb. Grafickou kartu je možné například nastavit na její maximální výkon, nebo naopak můžete její výkon omezit a dát přednost spíše lepším provozním vlastnostem (teplota, hlučnost či spotřeba).
Kromě nástroje ASUS GPU Tweak III si můžete grafickou kartu Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming samozřejmě nastavit také přímo v ovladačích ASAE (AMD Software Adrenalin Edition).
Testy grafických karet se na Alza.cz skládají jednak z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu?
V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v těch nejnovějších herních titulech tak, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech, a tedy, jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.
Naše recenze jsou vždy aktuální
Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd.), můžeme rychle vše přetestovat, a nové výsledky se tak okamžitě promítnou také do recenzí staršího data.
Na rozdíl od herních testů, ve kterých jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů, jako jsou kromě teploty a hlučnosti také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.
V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami tak, abyste měli přehled o tom, která grafická karta je právě pro vás tou nejvhodnější.
K měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Steel Nomad Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Steel Nomad, a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon a zahřeje se na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming v tomto zátěžovém testu dopadla?
| SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ | |||
|---|---|---|---|
| Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming | P-mode | Q-mode | Poznámka k měření |
| Teplota GPU | 50 °C | 56 °C | měřeno na konci testu |
| Teplota GPU (Hotspot) | 73 °C | 78 °C | měřeno na konci testu |
| Teplota VRAM | 70 °C | 78 °C | měřeno na konci testu |
| Frekvence GPU | 2 970 MHz | 2 950 MHz | měřeno jako průměr z posledních tří průchodů (zaokrouhleno na celé desítky) |
| Napětí GPU | 0,948 V | 0,942 V | měřeno jako průměr v testu |
| Spotřeba GPU (podle ovladačů) | 182 W | 182 W | měřeno jako průměr v testu |
| Spotřeba VGA (skutečná) | 197 W | 197 W | měřeno jako průměr v posledním průchodu |
| Otáčky ventilátorů | 1 680 rpm | 1 150 rpm | měřeno na konci testu |
| Hlučnost | 38,4 dBA | 33,9 dBA | interpolováno z otáček ventilátorů |
V režimu Performance (P-mode) se teploty grafické karty Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming na konci zátěžového testu držely na velmi nízkých 50 °C (hotspot 73 °C) při otáčkách ventilátorů kolem 1 680 ot/min, které pak při této rychlosti generovaly nižší hlučnost 38,4 dBA. Frekvence grafického čipu se v průběhu zátěžového testu pohybovala v průměru na 2 970 MHz při spotřebě 197 W.
V režimu Quiet (Q-mode) nám teplota stoupla zhruba o 6 °C, a držela se tak na 56 °C (hotspot 78 °C), ovšem při nižší rychlosti ventilátorů kolem 1 150 ot/min a také nižší hlučnosti 33,9 dBA. V tomto režimu tak mohu tuto grafickou kartu označit za velmi tichou. Frekvence grafického čipu se příliš nezměnila, klesla o 20 MHz na 2 950 MHz při spotřebě 197 W.
Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming se všemi ostatními grafickými kartami Radeon RX 9060 XT, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali ve 3DMark Steel Nomad Stress Test, můžete se podívat do následujících grafů.
V testech efektivity chladičů jsou grafické karty testovány za stejných výchozích podmínek. V herní zátěži je u grafických karet Radeon RX 9060 XT nastaven limit spotřeby tak, aby odebíraly přesně referenčních 160 W. Společně s limitem spotřeby jsou u grafických karet napevno nastaveny také otáčky ventilátorů na hodnotu, při které daná grafická karta dosahuje 40 dBA, tedy na úroveň hlučnosti, která je v našich recenzích považována za hranici mezi těmi tiššími a hlučnějšími grafickými kartami. Následně jsou pak grafické karty 10 minut zahřívány a dalších 5 minut jsou u nich zaznamenávány teploty grafického čipu a pamětí. To vše při ambientní teplotě místnosti 24 °C. Čím nižších teplot grafická karta za těchto jednotných podmínek dosáhne, tím lépe a její systém chlazení tak můžeme označit za efektivnější.
Grafická karta Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming si v našem testu efektivity chladičů držela teploty grafického čipu na 45 °C (62 °C hotspot) a teploty grafických pamětí (VRAM) na 65 °C. Jak efektivním chlazením tato grafická karta disponuje oproti zbývajícím grafickým kartám Radeon RX 9060 XT si si pak můžete porovnat ve výše uvedeném grafu. Nutno dodat, že grafická karta Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming má osazeny moduly VRAM GDDR6 od společnosti SAMSUNG, které v zátěži vykazují výrazněji nižších teplot, nežli u výrobce HYNIX.
Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V Jednotlivých testech je pak u každého typu grafické karty měřena nejen průměrná snímková frekvence (FPS), ale také její spotřeba (příkon). Z následujících grafů tak můžete vyčíst nejen průměrný výkon grafických karet ze všech testovaných her, ale zároveň také jejich průměrnou spotřebu. Ta je, krom samotné pořizovací ceny grafické karty, dalším důležitým ukazatelem nákladů na hraní počítačových her.
Výkon jednotlivých grafických karet je vypočítán jako aritmetický průměr z naměřených výsledků snímkové frekvence z níže uvedených počítačových her, které jsou označeny symbolem . Ostatní počítačové hry do celkového výkonu započítány nejsou, mají pouze informativní charakter.
Spotřeba (příkon) jednotlivých grafických karet je vypočítána jako aritmetický průměr z naměřených výsledků spotřeby z níže uvedených počítačových her, které jsou označeny symbolem . Spotřeba v ostatních počítačových hrách do průměrné spotřeby grafických karet započítána není.
Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.
Výkon grafické karty Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming je dán zejména výkonem samotného grafického čipu NAVI 44 (NAVI 44XT), který se od jiných grafických karet Radeon RX 9060 XT může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích, a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami Radeon RX 9060 XT různých výrobců a značek, nemohou být moc extrémní.
V případě grafické karty Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming se skutečná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Steel Nomad Stress Test pohybovala v průměru na 2 970 MHz v režimu Performance, v režimu Quiet pak 2 950 MHz, a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafická karta disponuje oproti ostatním Radeon RX 9060 XT, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali.
Přetaktování grafického čipu
Grafickou kartu Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming jsem taktoval přímo pomocí ovladačů AMD Software Adrenalin Edition (ASAE). Nejdříve jsem nastavil její limit spotřeby na maximálních 110 %. Protože grafické karty Radeon RX 9060 XT využívají opravdu vysokých frekvencí grafického čipu (přesahujících nastavených 3 500 MHz), položku Max Frequency Offset jsem musel lehce navýšit o +300 MHz na cílových max 3 800 MHz. Nyní jsem se pustil do podvoltování. Snížením napětí grafického čipu totiž snížíte také jeho spotřebu a ten pak může dosahovat vyšších frekvencí, protože k hranici limitu spotřeby bude mít větší rezervu. Postupně jsem po malých krocích snižoval napětí (Voltage Offset) a sledoval, jestli mi roste frekvence grafického čipu a grafická karta zůstává stabilní. Jako nejnižší offset pro napětí, při kterém zůstala grafická karta stabilní a čip nabízel vysokou frekvenci, se ukázala hodnota -120 mV.
Přetaktování grafických pamětí
U přetaktování grafických pamětí jsem hledal jejich nejvyšší stabilní frekvenci. Postupně jsem zvyšoval hodnotu frekvence grafických pamětí (Max Frequency) o 50 MHz a testoval jejich stabilitu v počítačových hrách. Jako poslední stabilní frekvence se nakonec ukázala hodnota 2 950 MHz, což u grafických pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci VRAM 23 600 MHz. Další navýšení frekvence už grafické paměti nezvládly.
S takto nastavenou grafickou kartou Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming jsem otestoval některé hry testovací metodiky s následujícími výsledky:
Pomocí manuálního přetaktování přes ovladače ASAE se mi z grafické karty Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming podařilo získat 7–11 % dalšího výkonu, což jistě není až tak špatné a v některých hrách by se vám to hodit určitě mohlo. Frekvence grafického čipu se nám zvedla o 232–280 MHz, ale musíte počítat s tím, že spotřeba grafické karty půjde nahoru. Na spotřebě grafické karty se totiž toto přetaktování projevilo v počítačových hrách nárůstem 10-21 W. V průměru jsem se tak dostal k o 9 % vyššímu výkonu za cenu o 8 % vyšší spotřeby.
Pro koho je tato grafická karta určena?
Podobně jako další grafické karty Radeon RX 9060 XT jiných výrobců, také Asus TUF RX 9060 XT O16G GamingC je svým výkonem zacílena především na všechny středně až méně náročné hráče počítačových her, kteří pro své hraní využívají zejména základní rozlišení 1 920 x 1 080 (FHD). Díky grafické paměti o kapacitě 16 GB si však s těmito kartami můžete v dobře optimalizovaných hrách troufnout i na rozlišení vyšší.
Grafické karty Radeon RX 9060 XT podporují moderní vykreslovacích rozhraní Vulkan a DirectX 12 Ultimate. Navíc pak přinášejí také podporu HYPR-RX, což je balíček technologií jako je Fluid Motion Frames, Anti Lag či FSR (FidelityFX Super Resolution) v nejnovější verzi FSR 4, která pro upscaling obrazu využívá umělou inteligenci a strojové učení.
Kromě hraní můžete grafické karty Radeon RX 9060 XT celkem obstojně využít také na práci s některými aplikacemi využívající umělou inteligenci (AI), nebo pracovat přímo s modely AI, které si můžete právě díky těmto grafickým kartám spustit doma lokálně. To se však týká převážně modelů s 16 GB grafické paměti (VRAM), pouze 8 GB VRAM vám na takovou práci většinou stačit nebude. Výhodou lokální práce s modely AI nejsou pouze nulové poplatky, ale hlavně také zaručené soukromí vašich privátních dat.
Grafická karta Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming ve svém elegantním těle ukrývá výkonný a technicky velmi zdařile vyvedený systém chlazení se třemi ventilátory AXIAL-TECH, který s uchlazením nového grafického čipu NAVI 44XT společnosti AMD nemá žádný větší problém. Navíc je pak schopen grafické kartě propůjčit také výborné provozní vlastnosti, jako jsou nízké teploty či hlučnost v zátěži.
Výbava grafické karty Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming je bohatá, a tak se nemusíte obávat, že by vám při hraní počítačových her mohlo snad něco scházet. Ve výbavě najdete také Dual BIOS, a můžete si tak vybrat jeden z přednastavených režimů provozu, které se od sebe liší pouze jinak nastavenou křivkou závislosti otáček ventilátorů na teplotě. V režimu Performance jsou otáčky ventilátorů řízeny agresivněji, a vy se tak u grafické karty můžete dočkat nižších teplot grafického čipu i pamětí, ovšem za cenu o něco vyšší (stále však nízké) hlučnosti. Pokud preferujete spíš nízkou hlučnost, pak pro vás bude výhodnější režim Quiet, ve kterém jsou otáčky ventilátorů chlazení sníženy, a na úkor o něco vyšších teplot se dostanete k velmi tiché grafické kartě. Výkon řešit nemusíte, protože ten je v obou režimech prakticky stejný.

Grafická karta Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming disponuje také decentním ARGB LED osvětlením horního panelu TUF, jehož barvy a efekty si můžete nastavit dle svých potřeb v nástroji Armoury Crate, a pokud vám žádný z přednastavených efektů nebude vyhovovat, díky nástroji AURA Creator si můžete vytvořit efekty vlastní. Výrobce pak u této grafické karty nezapomněl ani na podporu funkce 0dB FAN, která v případě nízkých teplot zastaví všechny ventilátory chlazení, a sníží tak její hlučnost na minimum (semi-pasivní chlazení).
Pod 8pinovým napájecím konektorem naleznete také indikátor napájení grafické karty ve formě LED diody, která vás upozorní na různé abnormality v napájení (například vadný napájecí kabel). Do budoucna pak jistě oceníte nejen podporu obrazových výstupů DisplayPort 2.1 a PCI Express 5.0, ale hlavně také velikost grafické paměti o kapacitě 16 GB, která by měla být zárukou toho, že vám hned tak nedojde i v těch budoucích a náročnějších herních titulech.
Co se týká nevýhod grafické karty Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming, tak bych na prvním místě zmínil její rozměry, kdy se při své délce 304 mm nemusí vejít do úplně všech počítačových skříní. Obzvláště pak do těch starších, které s takovými rozměry grafických karet nepočítaly. Pokud ji pak budete ve své skříni chtít montovat do vodorovné pozice (naležato), raději využijte také přibalenou podpěru, která zabrání jejímu nadměrnému průhybu ve slotu PCI Express.
Někomu by pak také mohl vadit nižší počet obrazových výstupů, kdy grafické karty Radeon RX 9060 XT nabízí pouze 3 obrazové výstupy, a je pouze na výrobci, jakou kombinaci výstupů zvolí. V případě této TUFky můžete počítat s kombinací 1x HDMI + 2x DisplayPort.

Asus TUF Radeon RX 9060 XT O16G Gaming
Grafické kartyGrafická karta Asus TUF RX 9060 XT O16G Gaming nabízí výborný výkon všem méně až středně náročným hráčům počítačových her, kteří při hraní využívají především rozlišení 1 920 × 1 080 (FHD). Díky grafické paměti o kapacitě 16 GB si s ní pak můžete v dobře optimalizovaných hrách troufnout i na rozlišení vyšší. Grafická karta nabízí bohatou výbavu a k tomu kvalitně zpracovaným systémem chlazení se třemi ventilátory, který jí propůjčuje také velmi pěkné provozní vlastnosti, jako jsou nízké teploty a hlučnost.
Aktuální pořizovací cena:
Klady
Zápory

Pavel Šantrůček
My name is Pavel Šantrůček and I have been professionally focused on graphics cards since 2015. The architecture, reviews and testing of graphics cards are exactly what I do for a living and what has become an integral part of my professional life at GPUreport.cz and Alza.cz. As a programmer, I am also the author of several tools for analysing the frame rate of graphics cards and tools for measuring their actual power consumption.