Borovička – výroba již v 16. století
Borovička je tu s námi už půl tisíciletí. První zmínka o jejím pití se totiž datuje do 16. století a často se jí říká pravá slovenská borovička. Proč? Na území Slovenska se začala pít nejdříve, konkrétně v oblasti Liptova. Název borovičky vznikl ze slova borievka, v češtině jalovec. Podobné nápoje existují i v zahraničí, například slovinský brinjevec nebo srbská kleka. Nic se ale nevyrovná slovenské borovičce, která je jejich národním nápojem.
Z čeho je borovička?
Hlavní ingrediencí při výrobě je jalovec. Borovička a její chuť je specifická hlavně díky této bylině. Protože jsou plody jalovce celkem vzácné, musí se ale ředit kvalitním lihem a vodou. Další variantou je přidání jalovčinek, které se zamíchají do kvasu a ten se následně destiluje. Pravá slovenská borovička se vyrábí bez přidaných cukrů a aromat s tím, že nejnižší obsah alkoholu je 37,5 % vol. (nejčastěji 40 % vol. nebo 45 % vol.).
Nechce se vám kupovat drahá borovička? Akce na tento destilát to za vás vyřeší.
Slovenská borovička není jediným druhem
Nejlepší borovička je slovenská, a to třeba spišská, ale existují i druhy, jenž se vyrábí na našem území. Příkladem je borovička Žufánek a Slovácká borovička od známé firmy Rudolf Jelínek.
Jak se pije borovička?
Pravá slovenská borovička se samozřejmě pije samotná a do dna! Nicméně, ne všichni zvládnou její silnou voltáž. V těchto případech je dobré ji s něčím smíchat. Bouchaná borovička je jednou z možností. Můžete si jí připravit doma, nebo vyžádat na baru. K borovičce se přidá Sprite, na sklenici přiložíte podtácek a začněte bouchat o stůl. Vše se vám hezky smíchá a vychutnáte si ideální kombinaci, která zjemní chuť jalovcového moku.
Borovička v drinku Junipelder
Borovička je také nezbytnou součástí drinku Junipelder. Ten připravíte smícháním destilátu s bezinkovým sirupem a šťávou z limetky. Následně se sklenice dolije zázvorovou limonádou a dovnitř se vhodí plátek okurky.
Borovička vs. Gin
Při pití obou typů alkoholu se může zdát, že jsou gin a borovička dost podobné, ale přece jen se mezi nimi najdou určité rozdíly. Liší se zejména procesem výroby. Borovička je destilátem z jalovce, gin ovšem obsahuje pouze jalovcové aroma a destilát je obilný. Dále se do ginu přidává i exotické koření a jiné rostlinné složky.
i
Jak moc je populární borovička? Píseň Cítim Vôňu Lesa mluví za vše. Tento song se stal velmi populárním právě kvůli tomu, že oslavuje slovenskou borovičku.