Refresh the page

Inno3D GeForce RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G (RECENZE A TESTY)

Review

Aktualizováno

Společnost Inno3D se řadí k těm několika společnostem, které své grafické karty staví výhradně na grafických čipech společnosti NVIDIA. V její nabídce tak můžete nalézt kompletní portfolio grafických karet GeForce, včetně těch nejnovějších z řady GeForce RTX 30. Díky příznivé pořizovací ceně se pak grafické karty této společnosti mohou většinou chlubit velmi dobrým poměrem ceny a výkonu, který je pro mnoho hráčů počítačových her rozhodujícím faktorem při výběru nové grafické karty. Jestli to však platí také pro grafickou kartu Inno3D GeForce RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G, se můžete přesvědčit sami v této recenzi, protože my jsme ji pro vás na Alza.cz otestovali.

Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G recenze a testy

Inno3D GeForce RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G (RECENZE A TESTY) – OBSAH

  1. Představení Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G
  2. Jak testujeme grafické karty
  3. Testy provozních vlastností
  4. Výkon grafických karet
  5. Přetaktování
  6. Hodnocení grafické karty

Představení grafické karty Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G

Grafická karta Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu GA104 (GA104-200-A1) společnosti NVIDIA s jedním celým deaktivovaným blokem GPC (Graphics Processing Cluster) a jedním dalším blokem TPC (Texture/Processor Cluster), na který jsou pomocí 256bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6 o kapacitě 8 GB. Jedná se o grafickou kartu s plnou podporou nejnovějšího grafického rozhraní DirectX 12 Ultimate (ray-tracing, VRS, Mech Shader a Sampler Feedback) a proprietární technologie DLSS (Deep Learning Super Sampling). Svým výkonem je pak Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G zacílena do segmentu grafických karet středního až vyššího výkonu, kde zaujímá nejvyšší patra výkonnostního žebříčku.

Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G popis

Frekvence grafické karty

Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G GPUZ

Frekvence grafického čipu je 1 410/1 680 MHz (Base/Boost) a frekvence grafických pamětí pak 1 750 MHz, což u pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci 14 000 MHz. Oproti referenčním hodnotám je karta na jádře přetaktovaná o 15 MHz v boost. Frekvence grafických pamětí i TDP jsou nastaveny v referenčních hodnotách GeForce RTX 3060 Ti.

Systém chlazení GPU

Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G

Grafická karta Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G není příliš rozměrná, na délku měří 245 mm a na základní desce vašeho počítače zabere jen 2 rozšiřující sloty. O chlazení se stará trojice pasivů složených z hliníkových žeber, které jsou pro lepší odvod tepla propojeny čtyřmi kompozitními tepelnými trubicemi (heatpipe) s přímým kontaktem na grafický čip. Grafické paměti jsou chlazeny pomocí rozšířené dosedací základny na grafický čip, odpadní teplo z modulů napájecí kaskády je pak odváděno do žebrování menšího předního pasivu. Všechny důležité komponenty grafické karty jsou tak kvalitně chlazeny.


Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G; systém chlazení Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G; PCB
Obrázky chlazení: zdroj Inno3D

Aktivní část systému chlazení tvoří dva 85mm ventilátory s patnácti aerodynamicky tvarovanými lopatkami, které jsou pro tišší chod a delší životnost uloženy v ložiskách typu HerkuleZ. Ventilátory jsou rozděleny do dvou chladicích zón a jejich otáčky jsou řízeny nezávisle (asynchronně). Grafická karta podporuje funkci semi-pasivního chlazení, která v případě nízkých teplot odstaví všechny ventilátory a zamezí tak zbytečné hlučnosti. Charakteristika závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátoru je následující:


Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G; závislost otáček a hlučnosti

Účinnost systému chlazení

Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G; 3DMark Stress  Test

Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosáhla grafická karta Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G na skóre 99,6 %, a v těchto testech stability snímkové frekvence tak prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení a spotřeba

Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G; horní strana

O napájení grafické karty Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G se stará 6 + 2fázová napájecí kaskáda, která vyžaduje přídavné napájení pomocí jednoho 8-pin konektoru. Příkon karty byl výrobcem nastaven na 200 W (navýšit nelze) a ten pak k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 650 W.

Spotřeba

Velmi důležitou věcí u grafických karet je jejich spotřeba. A nejde jen o to, kolik elektrické energie propálíte při hraní počítačových her, s vyšší spotřebou totiž rostou především nároky na výkon vašeho zdroje napájení (PSU) a samozřejmě také nároky na kvalitní odvětrávání počítačové skříně. Neméně důležitou věcí při měření příkonu grafické karty je pak kontrola plnění požadavků specifikací PCI-SIG, která mimo jiné nastavuje pravidla pro napájení komponent přes sběrnici PCI Express. Jedná se zejména o to, aby přes „silovou“ 12V větev (PEG 12 V) této sběrnice neprotékal proud trvale vyšší nežli 5,5 A (s limitním příkonem 66 W), který by pak mohl poškodit celou základní desku. V tom lepším případě by pak případný pokles napětí mohl způsobovat problémy s jinými komponenty napojenými na PCI Express, jako jsou například disky SSD PCIe.

Pro měření špičkových odběrů grafických karet využívám nástroj MSI Kombustor, který grafické karty zatěžuje spojitou a trvalou zátěží. Grafickou kartu nejdříve nechám zahřát na její běžnou provozní teplotu, pak teprve měřím příkony na všech odběrných místech nástrojem PowerTracker. V prvním měření je limit spotřeby (Power limit) u grafické karty nastaven na výchozí hodnotu (PL 100 %), druhé měření pak probíhá s limitem spotřeby nastaveným na maximum (pokud u grafické karty navýšit lze). Jak tedy grafická karta Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G v těchto měřeních dopadla?


Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G; odběry na jednotlivých větvích

Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G

Místo odběru Popis Spotřeba
(PL100 %)
1 Slot PCI Express
(PEG 3,3 V)
větev 3,3 V 0,03 W
2 Slot PCI Express
(PEG 12 V)
větev 12 V 56,7 W
3 PCIe Cable 1
(8-pin)
větev 12 V 155,7 W
Spotřeba VGA 212,4 W
Proud PEG 12V 4,8 A


Jak můžete vidět, v případě grafické karty Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G se spotřeba na jednotlivých větvích drží v limitech. Napájecí větev PEG 12 V nepřekračuje limitní příkon (66 W) a proud (5,5 A). Příkon přes 8pinový konektor pomocného napájení sice hranici 150 W lehce přelézá, to ale může být způsobeno delším přívodním kabelem (až 10 W). Vše je tedy v pořádku, a pokud by vás při měření spotřeby této grafické karty zajímaly také maximální (peak) hodnoty spotřeby a proudu, můžete nahlédnout do následujících grafů. 

Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G; spotřebaInno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G; napětí PEG 12V


Spotřeba v nečinnosti (Idle) a se dvěma monitory

Měření spotřeby grafické karty Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G v nečinnosti a se dvěma monitory bylo prováděno na ploše Windows 10. Nejdřív jsem změřil spotřebu samotné grafické karty při zapojeném jediném monitoru s rozlišením 3 840 × 216/60 Hz přes DisplayPort, následně jsem pak přes druhý DisplayPort zapojil další monitor s rozlišením 1 920 × 1 080/144 Hz a opět zaznamenal příkon grafické karty. Výsledky můžete vidět v následující tabulce:

Měření Monitor 1 Monitor 2 VGA Systém
1 3 840 × 2 160/60 Hz
11,1 W 54 W
2 3 840 × 2 160/60 Hz
1 920 × 1 080/144 Hz 19,3 W 63 W
Rozdíl 8,2 W 9 W

Výstupy na monitor

Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G; obrazové výstupy

Výstupy na monitor jsou u grafické karty Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G řešeny pomocí tří konektorů DP 1.4a (DisplayPort) a jednoho konektoru HDMI 2.1. Oba typy konektorů nabízí přenos videosignálu až v 8K / 60 Hz.

Inno3D TuneIT

Pro snadné přetaktování či přenastavení rozličných parametrů grafické karty Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G slouží firemní nástroj společnosti Inno3D s názvem Inno3D TuneIT. Tento nástroj si můžete stáhnout sami přímo ze stránek výrobce. Prakticky veškerá nastavení grafické karty provádíte v jediném okně nástroje.

Inno3D TuneIT: hlavní panel
Pomocí tohoto nástroje lze grafické kartě nastavovat různé parametry jako například frekvenci grafického čipu, frekvenci grafických pamětí, limit spotřeby, křivku otáček ventilátorů atp. Upravit si tak můžete chování grafické karty dle svých specifických potřeb. Grafickou kartu je možné přetaktovat pro dosažení co nejvyššího výkonu, nebo dát naopak přednost lepším provozním vlastnostem, jako je teplota, hlučnost či spotřeba. Nechybí zde ani real-time monitoring všech důležitých parametrů grafické karty.

Komu by nástroj Inno3D TuneIT nevyhovoval, vždy může využít služeb nástrojů MSI Afterburner či EVGA Precision X1, které s grafickou kartou Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G spolupracují samozřejmě také.

Jak testujeme grafické karty

Testy grafických karet se na Alza.cz skládají jednak z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu?

Testy herního výkonu

V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v těch nejnovějších herních titulech tak, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech, a tedy jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.

i

Naše recenze jsou vždy aktuální

Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd.), můžeme rychle vše přetestovat, a nové výsledky se tak okamžitě promítnou také do recenzí staršího data.

Testy provozních vlastností

Na rozdíl od herních testů, ve kterých jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů, jako jsou kromě teploty a hlučnosti také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.

V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami tak, abyste měli přehled o tom, která grafická karta je právě pro vás tou nejvhodnější.

Testovací sestava


Testy provozních vlastností Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G

Pro měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Time Spy Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy, a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon a zahřeje se na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G v tomto zátěžovém testu dopadla?

Test 3DMark Stress Test
Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G; 3DMark Stress Test
SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ
Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G Hodnota Poznámka k měření
Teplota GPU 71 °C měřeno na konci testu
Reálná frekvence GPU 1 845 MHz měřeno jako průměr v posledním průchodu (zaokrouhleno na celé biny)
Napětí GPU 0,958 V měřeno jako průměr v testu
Spotřeba GPU (podle ovladačů) 198,9 W měřeno jako průměr v testu
Spotřeba VGA (skutečná) 212,5 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Spotřeba celého systému 335,2 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Otáčky ventilátorů 2 120 ot/min (FAN1)
2 120 ot/min (FAN2)
měřeno na konci testu
Hlučnost 42,4 dBA interpolováno z otáček ventilátorů


Teploty grafické karty Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G na konci zátěžového testu dosahovaly na 71 °C při vysokých otáčkách ventilátorů kolem 2 120 ot/min, které při této rychlosti generovaly také poměrně vysokou hlučnost 42,4 dBA. Frekvence grafického čipu se pak pohybovala v průměru na 1 845 MHz při spotřebě (příkonu) grafické karty 213 W.

Porovnání provozních vlastností GeForce RTX 3060 Ti

Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G se všemi ostatními grafickými kartami GeForce RTX 3060 Ti, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali, můžete se podívat do následujících grafů.


Provozní vlastnosti
Provozní vlastnosti


Výkon grafických karet GeForce RTX 3060 Ti

Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V samotných testech je pak u každého typu grafické karty měřena snímková frekvence (FPS), která je pro nás také ukazatelem jejího výkonu.

Vzhledem ke značným výkonnostním rozdílům mezi grafickými kartami ze segmentu vysokého výkonu (high-end) a výkonu středního (mainstream) nemohou být grafické karty porovnávány v úplně všech počítačových hrách při stejném nastavení grafických detailů. Z tohoto důvodu jsou konečné výsledky rozděleny do dvou grafů. V prvním grafu jsou sumarizovány výsledky z úplně všech herních testů pouze pro grafické karty ze segmentu high-end/mainstream, v druhém grafu pak můžete vidět relativní výkon úplně všech grafických karet. Výsledky ve druhém grafu jsou však počítány pouze z těch herních titulů, které při testech využívají shodné nastavení grafických detailů pro úplně všechny grafické karty, tedy napříč kategoriemi high-end/mainstream.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Checker Black Myth: Wukong
Checker Avatar: Frontiers of Pandora
Checker Baldur's Gate 3
Diablo IV
Checker God of War
Checker Far Cry 6
Checker Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Checker Black Myth: Wukong
Checker Avatar: Frontiers of Pandora
Checker Baldur's Gate 3
Diablo IV
Checker God of War
Checker Far Cry 6
Checker Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Výkon grafických karet při využití ray-tracingu byl testován pomocí nástroje 3DMark Port Royal. Jedná se o specializovaný, a hlavně na výrobci grafických karet zcela nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, který využívá podpory rozhraní Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafické karty Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G je dán zejména výkonem samotného grafického čipu GA104 (GA104-200-A1), který se od jiných grafických karet GeForce RTX 3060 Ti může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který pak tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, pak může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích, a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami GeForce RTX 3060 Ti různých výrobců a značek, nemohou být moc extrémní.


Frekvence grafických karet


V případě grafické karty Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G se reálná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v průměru na 1 845 MHz, a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafická karta disponuje oproti ostatním GeForce RTX 3060 Ti, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali. 


Přetaktování Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G

Jak jsem grafickou kartu taktoval

Přetaktování grafického čipu

U nových grafických karet GeForce RTX máte možnost k přetaktování využít buď nové funkce OC Scanner, která grafickou kartu přetaktuje „automaticky“, nebo si můžete veškeré parametry přetaktování nastavit sami manuálně. Přetaktování grafické karty Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G jsem prováděl za pomoci automatického přetaktování OC Scanner nástroje MSI Afterburner. Dříve ale, nežli jsem OC Scanner spustil, ručně jsem na maximum nastavil položky Core Voltage (100 %) a Temp. Limit (90 °C). Navýšit také Power limit u této grafické karty bohužel nejde.

Přetaktování grafických pamětí

Ačkoliv nástroj OC Scanner v případě grafických karet GeForce RTX 3060 Ti umí přetaktovat i grafické paměti, já jsem se rozhodl pro jejich přetaktování manuální. Postupně jsem zvyšoval hodnoty frekvence grafických pamětí o 50 MHz a testoval jejich stabilitu v počítačových hrách. Jako stabilní se nakonec ukázala hodnota +800 MHz, což u grafických pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci VRAM 15 600 MHz. Paměti zvládly i frekvence vyšší, nicméně nad hranicí +800 MHz již výkon moc neškáloval.


Přetaktování Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G; Afterburner

S posunutou frekvencí pamětí o 800 MHz a s položkami Temp Limit a Core Voltage na maximum mi OC Scanner nastavil frekvenci grafického čipu oproti výchozímu stavu v průměru jen o 88 MHz výše. S takto nastavenými parametry grafické karty jsem pak otestoval některé hry s následujícími výsledky:

Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G; výsledky přetaktování

i

Pomocí nástroje automatického přetaktování OC Scanner se mi z grafické karty Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G podařilo získat v průměru 4 % dalšího výkonu, což opravdu není mnoho. Příčinou je především výrobcem pevně stanovený limit spotřeby na 200 W, který již nelze dále navýšit. Na spotřebě celé sestavy se pak toto přetaktování prakticky vůbec neprojevilo.

Toto video ukazuje nárůst výkonu a provozní vlastnosti u takto přetaktované grafické karty Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G v počítačové hře The Division 2 do těch úplně nejmenších detailů.


Hodnocení Inno3D GeForce RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G

i

Pro koho je tato grafická karta určena?

Grafická karta Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G může nabídnout všem středně náročným až náročnějším hráčům počítačových her špičkový herní výkon, který je dokonce vyšší nežli ten, který nám doposud nabízely grafické karty GeForce RTX 2080 SUPER z předchozí generace Turing. Cílovým rozlišením ve hrách je pak u těchto grafických karet především 1 920 × 1 080 (Full HD) a 2 560 × 1 440 (WQHD), nicméně pokud je daná hra dobře optimalizována a nevyžaduje více než 8 GB grafické paměti, GeForce RTX 3060 Ti zvládne i rozlišení 3 840 × 2 160 (4K UHD). To samozřejmě platí také pro všechny ostatní grafické karty GeForce RTX 3060 Ti dalších výrobců.

Grafické karty GeForce RTX 3060 Ti nabízejí samozřejmě také podporu těch nejnovějších technologií, tedy včetně plné podpory DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shading, Sampler Feedback) či proprietární technologie DLSS (Deep Learning Super Sampling). Počítačových her s podporou DirectX 12 Ultimate v současnosti sice není mnoho, počítejte však s tím, že jich bude časem rapidně přibývat, a vy tak na ně budete s grafickými kartami GeForce RTX 3060 Ti s předstihem připraveni.

Grafická karta Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G jako taková nabízí poměrně jednoduchý systém chlazení se dvěma ventilátory v docela kompaktních rozměrech, které vám zaručují, že se tento TWIN vejde prakticky do libovolné počítačové skříně, tedy i skříní menších rozměrů. Ačkoliv výbava této grafické karty není nijak extra bohatá, nechybí v ní prakticky nic podstatného. Najdete zde například LED osvětlení, které si však nemůžete nastavit k obrazu svému a výrobce nezapomněl ani podporu funkce semi-pasivního chlazení, jež v případě nízkých teplot zastaví oba ventilátory chlazení, a sníží tak hlučnost grafické karty na minimum. Asi největší výhodou grafické karty Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G však bude její nízká pořizovací cena. Ta by se totiž měla pohybovat na doporučené (MSRP) ceně grafických karet GeForce RTX 3060 Ti, tedy bratru něco kolem 11 500 Kč.

Nevýhodou grafické karty Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G je pak její o něco vyšší hlučnost v zátěži. Zde si svou daň vybral právě onen celkem kompaktní systém chlazení, který svůj chladicí výkon musí nahánět vyššími otáčkami ventilátorů a na problém s vyšší hlučností je tak zaděláno. Milovníci tichých počítačů by se tak měli této grafické kartě asi raději vyhnout. Avšak pro ty, jimž vyšší hlučnost při hraní počítačových her nijak zvlášť nevadí a u grafické karty jdou hlavně po dobrém poměru ceny a výkonu, by pak grafická karta Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G mohla být celkem atraktivní volbou.


Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G

Inno3D GeForce RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G

Grafické karty

Inno3D RTX 3060 Ti TWIN X2 OC 8G nabízí špičkový výkon všem středně náročným až náročnějším hráčům počítačových her. Grafická karta disponuje poměrně kompaktními rozměry a dobrou pořizovací cenou. Menším nedostatkem je pak její o něco vyšší hlučnost v zátěži.

Aktuální pořizovací cena:

Klady

  • pořizovací cena
  • špičkový výkon (mainstream)
  • lehce vyšší takty již od výrobce
  • LED osvětlení (nelze ovládat)
  • semi-pasivní chlazení
  • podpora výstupu HDMI 2.1
  • podpora PCIe 4.0 (máte-li podporu v základní desce)
  • podpora DirectX 12 Ultimate a DLSS

Zápory

  • vyšší hlučnost v zátěži

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

My name is Pavel Šantrůček and I have been professionally focused on graphics cards since 2015. The architecture, reviews and testing of graphics cards are exactly what I do for a living and what has become an integral part of my professional life at GPUreport.cz and Alza.cz. As a programmer, I am also the author of several tools for analysing the frame rate of graphics cards and tools for measuring their actual power consumption.

Try our cookies

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB09