Obnovit stránku

Intel Coffee Lake i7 8700K a i5 8600K (RECENZE A TESTY)

Budu se opakovat, ale tento rok je po stránce novinek na poli hardwaru opravdu „šílený“. Krom toho, že mám tolik práce, jak dosud nikdy, to má ale i svou světlou stránku. AMD „udeřila“ se svými AMD Ryzen procesory a Intel na nic nečekal a „palbu“ opětoval. I přes to, že v roadmapách byly Intel Coffee Lake procesory už nějakou dobu, myslím, že právě letošní situace dala impulz tomu, že mám tu čest vám představit neuvěřitelný výkon 8. generace CPU Intel, procesorů Intel Core i7 8700K a Intel Core i5 8600K. Dámy a pánové, tohle je „masakr“ po všech stránkách.

Co se v recenzi Intel Coffee Lake i7 8700K a i5 8600K dočtete?

 1. Specifikace, cena a srovnání Intel Coffee Lake s konkurencí
 2. Vše, co potřebujete vědět o Intel Coffee Lake
 3. Testujeme procesory Intel Coffee Lake i7 8700K a i5 8600K
 4. Testy Intel Coffee Lake v PC hrách
 5. A co provozní vlastnosti procesorů Intel Coffee Lake?
 6. Delid Coffee Lake procesorů s tekutým kovem
 7. Závěr recenze aneb první dojmy Intel Coffee Lake

Specifikace, cena a srovnání Intel Coffee Lake s konkurencí

ModelIntel Core i5 8600KRyzen 5 1600XIntel Core i7 8700KRyzen 7 1700X
Počet jader/vláken6/66/126/128/16
Základní frekvence3,6 GHz3,6 GHz3,7 GHz3,4 GHz
Boost frekvence4,3 GHz4,0 GHz4,7 GHz3,8 GHz
Hyper-Threading
Integrovaná grafika
L3 Cache9 MB16 MB12 MB16
Počet PCI-E 3.0 linek16161624
Odemčený násobič
TDP95 W95 W95 W95 W
IHS pájené k chipu
Prodejní cena8 599 Kč6 699 Kč11 4998 999 Kč

Vše, co potřebujete vědět o Intel Coffee Lake

Potřebujete vědět hlavně to, že procesory Intel Coffee Lake jsou konečně tu. Doba čtyřjader v mainstreamu je za námi a nyní navždy patří lowend segmentu. Nyní bude 6 jader a 12 pracovních vláken solidním základem každého moderního herního počítače, a věřte mi, je to znát a po přetaktování vás to „odstřelí“ ze židle. Nepřeháním, což uvidíte v části s herními testy, ale jedním dechem dodám, že jsem ještě nezažil, aby mi nějaký procesor vyloadoval grafickou kartu jako je GTX 1080 Ti Poseidon od ASUS na 97,2 % bez znatelných propadů v mé testovací scéně v Rise of the Tomb Raider. Hleděl jsem na to jak blázen. Nicméně, pojďme k troše technických informací.

Intel Z370 chipset pro procesory Intel Coffee Lake

Přeskočím nudné popisování toho, co vidíte sami na obrázku, a přejdu ke žhavému tématu, a to zpětné kompatibilitě procesorů Intel Coffee Lake se základními deskami s chipsetem Z270. Na Internetu se dočtete spoustu teorií, „pravd“ a hejtů na Intel i srovnání s mírumilovnou konkurencí AMD, které leží na srdci blaho vašich peněženek a jejichž platforma bude podporovat i Pinnacle procesory (Ryzen druhé generace). Pojďme se na to podívat trochu objektivně a bez emocí.

X370 CHIPSET

Zaprvé, u platformy Z270 a Z170 byl maximální počet jader, se kterým se počítalo, čtyři. TDP nelze argumentovat, i když je rozmezí mezi Intel Core i7-7700K a 8700K 4 W. Jde o delta hodnoty, tedy maximální body, se kterými se na TDP, spotřebě a napětí můžeme dostat v situacích nejhoršího scénáře a v celkovém měřítku na to Z170 a Z270 desky nebyly stavěné, prostě se s tím nepočítalo. Další věcí je, že příští rok vyjde Z390 platforma s novým chipsetem pro procesory Intel Cannon Lake na 10nm výrobním procesu, který pro mainstream segment nabídne 8 jader s 16 vlákny, a zde už dle mých informací bude zpětná kompatibilita na Z370 desky. To už nezní tak špatně, že? Krom toho, v paticích u základních desek s Z270 a Z370 jsou rozdíly v příslušných pinech. Z370 má oproti Z270 o 14 víc napájecích VSS pinů, které slouží k uzemnění, o 18 více VCC pinů, které slouží k napájení a 21 méně RSVD (záložních) pinů. Takže, jak vidíte, není to jen softwarově blokovaný „naschvál“ na zákazníky. 

Intel Z370 chipset

Jelikož i já se stále řadím mezi zákazníky, vždy mi k pochopení situace pomáhá náhled ze strany výrobce a byznysu. Nedělejte si iluze, že výrobci jsou zlé společnosti, které z nás jen chtějí dostat peníze, není to tak. Abychom si my, uživatelé, mohli zakoupit něco tak výkonného, jako jsou procesory Intel Coffee Lake, v první řadě musí vždy firma prosperovat. Jakmile se to neděje, je problém, propouštějí se lidé, uzavírají se oddělení a nasazují se krizoví manažeři. Takže i kdyby neplatily argumenty, které píšu, i tak prostě s novou generací procesorů potřebujete prodat nové chipsety. A nejen vy, i výrobci základních desek musejí mít něco nového, aby nevypadali, že zaspali dobu, a aby měli nějaký zisk. Takhle to prostě chodí a není na tom nic špatného. 

Co je nového u Z370 platformy?

Káčko. Každý chce Intel procesor, ale hlavně s káčkem. Jednak běží na vyšších frekvencích, na defaultu, tedy ve stavu, kdy jen vložíte svůj nový Intel Coffee Lake do patice a budete nehledě na Intel specifikace provozovat i7 8700K automaticky na 4,700 MHz na vše jádrech a i5 8600K na 4,300 MHz. Za mě to jsou skvělé startovní takty, a to i bez overclockingu. Už se těšíte na mé výběrové kusy, které budou rovnou delidnuté s tekutým kovem? Já se nemůžu dočkat!

Coffee Lake

Nicméně, Intel u Coffee Lake procesorů zvedl efektivně defaultní frekvenci DDR4 z 2400 MHz na 2666 MHz. A nové G.Skill TridentZ s X.M.P. profilem na úžasných 4 600 MHz jen s použitím jednoho tlačítka nás posouvá takovou rychlostí a takovým skokem, jako nás chce Elon Musk dostat na Mars. Ne, tohle opravdu nejsou paměti pro AMD Ryzen

A opět se vrátím k té deltě, nyní ve smyslu extrémního overclockingu. Lidé jako já, kteří standardně taktují za pomocí tekutého dusíku, jsou právě ti, kteří posouvají hardware na samotné limity za rámec fyziky. Ti nejlepší pak taktují přímo pro výrobce v jejich OC laboratořích, a díky nim máte možnost si pořídit to nejlepší z nejlepšího. Přijďte 19.-22. října na For Games v Praze na Letňanech a s kolegy s Alza OC teamu vám ukážeme, čeho je Intel Coffee Lake schopen.

Dostupnost Intel Coffee Lake aneb má to jeden háček...

Zatím to zní skvěle, a to jste ještě neviděli mé reálné testy. Ale je tu jedna maličkost, o které byste asi měli vědět. Dostupnost Coffee Lake procesorů bude ze začátku hodně špatná. Viděl jsem tvrdá čísla alokací procesorů pro EMEA (Europe Middle East And Africa) a chvíli si počkáte. Proto - bez vedlejších úmyslů - jakmile kolegové z produkčního oddělení spustí předobjednávky, na nic nečekejte, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Dobrou zprávou ale je, že si pár nejrychlejších z vás bude moct pořídit hotový herní PC složený naším Alza PC týmem, samozřejmě s Intel i7 8700K Coffee Lake procesorem.

Coffe Lake

Testujeme procesory Intel Coffee Lake i7 8700K a i5 8600K

V první řadě je potřeba si vysvětlit, jak jsem testoval, jaká je specifikace procesorů Intel Coffee Lake a kdy vám procesor poběží při pouhém vložení do patice základní desky. Inu, specifikace výrobce vidíte v tabulce hned na začátku článku, ale co jsem zapomněl zmínit a co musím uvést na pravou míru, je to, že specifikace Intelu hovoří o maximálním turbo taktu u Intel Core i7-8700K na 4,7 GHz a u Intel Core i5 8600K na 4,3 GHz pouze na jednom jádře. Vtip je ale v tom, že drtivá většina výrobců základních desek, a to těch, které nejvíce kupujete, tedy ASUS, MSI, Gigabyte a ASRock, má defaultně zapnutou funkci Enhanced Turbo Ratio, která drží takt dané frekvence ne na jednom, ale na všech jádrech. Tudíž ve chvíli, kdy jako běžný uživatel zapnete svůj PC s novým Intel Coffee Lake i7-8700K, všech 6 jader s 12 vlákny vám poběží na ostrých 4,7 GHz a nic pro to nemusíte dělat. Proto jsem jako default testoval při tomto nastavení, protože proč byste si záměrně snižovali výkon, že? Určitě ne proto, že to není fér vůči konkurenci. Přetaktované procesory jsem testoval pro oba dva modely Intel Core i7-8700K i Intel Core i5-8600K na 5 000 MHz s pamětmi na 3 600 MHz, což ovšem nebyl limit, ale výběr při stále rozumném paměťovém kitu od G.Skill s X.M.P. profile na tuto frekvenci s ohledem na cenu.

V jakých aplikacích Intel Coffee Lake testujeme?

 • Octane 2.0 
 • JetStream
 • Kraken
 • Cinebench R15
 • GeekBench 3
 • WinRAR 5.31
 • HWBOT H265
 • Time Spy Physics
 • Ashes of Singularity: Escalation

Testovací sestava

 • CPU: Intel Core i5-8600k a Intel Core i7 8700k
 • MB: ASUS ROG Z370 Strix-F
 • RAM: G.Skill TridentZ 3600 2x8gb
 • GPU: ASUS ROG 1080 ti Poseidon
 • SSD: Samsung 960 PRO 2TB, Micron M600
 • Chlazení: NZXT Kraken x62
 • PSU: Seasonic Prime 1200W Platinum

Procesory Intel Coffee Lake v testu Octane 2.0

benchmark Octane; Intel Coffee Lake

Octane 2.0 se skládá ze 17 testů založených na JavaScriptu a benchmark tak testuje výkon procesoru v moderním webovém prostředí. Stále platí, že většina aplikací nejlépe využije max. 4 jádra a 4 pracovní vlákna, a proto zde vítězí lepší IPC výkon a větší operační frekvence jader i paměťového řadiče, obojí na straně nových drtičů Intel Coffee Lake. 

Procesory Intel Coffee Lake v testu JetStream

Intel Coffee Lake; benchmark JetStream

Druhý test JetStream opět zkoumá výkon ve webovém prostředí, a to v testech založených na JavaScriptu. Benchmark je kombinací mnoha menších testů, které simulují jak syntetický výkon, tak reálné prostředí, se kterým se běžně setkáte. Výsledné skóre je geometrickým průměrem všech subtestů. Jak graf praví, i zde se vede lépe modernějším nejnovějším Intel Coffee Lake procesorům.

Procesory Intel Coffee Lake v testu Kraken

Intel Coffe Lake; benchmark Kraken

A do třetice benchmark Kraken, opět založený na JavaScriptu, který zkoumá rychlost jednotlivých úkonů, výsledek je opět geometrickým průměrem. V tomto případě je v grafu méně milisekund lépe. Všechny tři první testy jsou souhrnem klasické práce, se kterou se setkáte, a ač by se mohlo zdát, že testuji Intel-friendly benchmarky, tyto testy provádím vždy a technologický pokrok procesorů Intel Coffee Lake je prostě znát. Tady zkrátka vidíte, s jakými procesory vám půjde práce víc od ruky.

Procesory Intel Coffee Lake v testu Cinebench R15

Intel Coffee Lake; benchmark Cinebench R15

Všichni už víme, že se procesorům AND Ryzen v multivláknové variantě Cinebench R15 docela daří, ale jak vidíte, nebude to trvat dlouho a bude pravděpodobně opět vše při starém. 6 jádrový Coffee Lake Intel Core i7 8700K s 12 vlákny zde šlape na paty AMD Ryzen 7 s 8 jádry a 16 vlákny. Nechci znít „nenažraně“, ale už teď se nemůžu dočkat Cannon Lake procesorů s Z390 platformy.

Intel Coffee Lake; benchmark Cinebench R15 singlethread

Druhý test je porovnáním tzv. singlethread výkonu. Jde o výsledek situace, kdy do činnosti zapojíme pouze jedno pracovní vlákno. IPC (počet instrukcí za cyklus) výkon a vysoká frekvence jader, cache i paměťového řadiče u procesorů Intel Coffee Lake vynášejí nad procesory AMD Ryzen nemilosrdný rozsudek.

Procesory Intel Coffee Lake v testu GeekBench 3

Intel Coffee Lake; benchmark GeekBench 3

GeekBench 3 opět testuje procesory prostřednictvím reálných scénářů, se kterými se máte možnost setkat při práci s vaším počítačem. O tom, který procesor v tomhle testu vede, není pochyb. Tenhle test v rámci cenového srovnání prostě patří AMD Ryzen. Osobně jsem zvědavý na Intel Cannon Lake v 8 jádrové variantě s 16 vlákny, ale to už tu bude pravděpodobně i AMD Zen 2 pod taktovkou Pinnacle procesorů, tedy druhá generace AMD Ryzen. Bude to velmi zajímavý boj a já AMD fandím, né že ne.

Intel Coffee Lake; benchmark GeekBench 3

Mohlo by se zdát, že GeekBench 3 celkově patří AMD procesorům, ale výsledky Intel Coffee Lake v jednovláknové verzi mluví jinak.

Procesory Intel Coffee Lake v testu WinRAR

Coffee Lake; benchmark WinRAR

Klasika, se kterou se všichni každodenně setkáváme. Práce s WinRARem. Jednoduchý příklad – máme spousty fotek z dovolené, chceme zmenšit jejich objem a zálohovat si je v jednom větším souboru na cloud nebo na NAS. Výsledek opět ukazuje na dominanci procesorů Intel Coffee Lake.

Procesory Intel Coffee Lake v testu HWBOT H265

Intel Coffee Lake; benchmark HWBOT H265

HWBOT H265 je benchmark českého původu z dílny overclockera Havliho. Test měří výkon enkódování videa s H265 kodekem, který se už pomalu začíná používat, jelikož videa pod H265 jsou daleko skladnější než ta pod H264. S příchodem 4K videí, která jsou stále více v kurzu, je používání H265 nutností. Dost často slýchávám, že AMD Ryzen je lepší na práci s videem, posuďte sami rozdíl mezi osmijádrem AMD Ryzen 7 1700X a šestijádrem i7 8700K. Já mám jasno.

Procesory Intel Coffee Lake v testu Time Spy Physics

Intel Coffee Lake benchmark Time Spy Physics

Time Spy Physics je částí 3D benchmarku od Futuremark, který je specializovaný na DirectX 12. Úsek Physics využívá pouze procesor pro výpočty fyziky, a jak už je zde zvykem, více pracovních vláken = lépe. U výpočtů fyziky hodně záleží na latencích a výkonu operačních pamětí. Protože má Intel u nejnovějších procesorů Intel Coffee Lake i7-8700K a i5-8600K značnou výhodu díky bezkonkurenčnímu paměťovému řadiči, stává se opět vítězem testu.

Coffee Lake v CPU focused testu v Ashes of Singularity

Intel Coffee Lake; Ashes of Singularity

i K vysoce výkonnému procesoru je potřeba správně doladit grafickou kartu. Pokud si nevíte rady s tím, jak výkonnou grafickou kartu vybrat, pomůže vám náš podrobný návod – jak vybrat grafickou kartu.

Testy Intel Coffee Lake v PC hrách

Jaké hry jsme testovali?

 • Ashes of Singularity: Escalation (DX12)
 • Deus Ex: Mankind Divided (DX12)
 • Fallout 4 (DX11)
 • Witcher 3 (DX11)
 • Rise of the Tomb Raider (DX12)
 • Prey (DX11)

Testovací metodika aneb jak měříme výkon ve hrách

V rámci zachování objektivity a přesných výsledků je nutné dodržet velmi specifické postupy při měření. Při srovnávání výkonu více procesorů ve hrách musíme nastavit podmínky a prostředí pro každou platformu tak, aby to prostě bylo fér. Takže ať už měříme Intel nebo AMD platformu, osmijádro AMD Ryzen 7 1700X nebo šestijádro Intel Core i7-8700K, musíme mít kromě procesoru a základní desky po hardwarové stránce nastavené stejné podmínky. Tedy stejnou grafickou kartu, stejný SSD disk, stejný zdroj, pokud možno stejné paměti. Po softwarové stránce je důležité mít stejný operační systém včetně aktualizací, nejlépe mít čistě nainstalovaný OS podle formátu disku, stejnou verzi ovladačů grafické karty a krom několika dalších věcí je především důležité měření ve hře.

Hry měříme pomocí nástroje Fraps a logujeme tzv. frametimes, ve kterých je zaznamenáváno, jak dlouho trvalo grafické kartě vykreslit jeden snímek za druhým. Pomocí nástroje MSI Afterburner zaznamenáváme několik dalších hodnot, jako je vytížení grafické karty, vytížení procesoru, teploty, frekvence a další. Logy z obou programů se ve finále synchronizují a jsou připraveny ke snímkové analýze. Nejdůležitější částí celého procesu je identický způsob měření přímo ve hře. Je důležité zvolit správnou scénu, která bude konzistentní a u které opakovaně naměříme totožný výsledek. Pokud bychom měřili scény s velkou variabilitou, k ničemu bychom se nikdy nedopracovali. Z tohoto důvodu např. nepřichází v úvahu měřit v multiplayeru. Když máme vybranou scénu, kterou budeme měřit, musíme zjistit, jak dlouho přesně scéna trvá, abychom vždy dodrželi stejný časový úsek. Ve většině her je potřeba scény opakovat, protože při prvním průběhu scény se kompilují shadery, načítají se textury apod. Z těchto důvodů měříme povětšinou až druhý či třetí průběh.

Nacházíme se v trochu paradoxní době, a to na přelomu, kdy výkon grafických karet začíná být tak velký, že i ty nejlepší procesory pomalu přestávají stíhat silné grafické karty ve Full HD rozlišení, ale zároveň výkon není dostačující pro plynulé UHD hraní s plnými detaily. Platí, že čím větší rozlišení, tím jsou menší nároky na procesor. Stručně řečeno, v nedaleké budoucnosti si se silnou grafickou kartou ve 4K rozlišení vystačíme i s levným a méně výkonným procesorem. A jelikož při měření výkonu procesorů v herním prostředí v 3840 × 2160 už rozdíly nejsou, nebo jsou úplně minimální, budeme porovnávat pouze 1920 × 1080 a 2560 × 1440, kde se ještě síla procesorů zvládne projevit.

Ashes of Singularity: Escalation je jednou z nejnáročnějších her na procesor, jak už to u real-time strategií bývá. Jedná se zároveň o jednu z prvních her nativně podporujících DirectX 12 a partnerem je zde AMD a hra je zařazena do programu Gaming Evolved. Hru vytvořilo studio Oxide Games a vše běží na Nitrous Engine. Tento titul není klasicky měřen nástrojem FRAPS, jako ostatní hry, ale je zde zabudovaný 180s benchmark, který vytváří vlastní frametimes log.  

Nastavení hry Ashes of Singularity: Escalation pro testy

ashes of singularity; nastavení

Deus Ex: Mankind Divided

Intel Coffee Lake; Ashes of Singularity

O síle CPU po celou dobu tohoto článku nejvíce vypovídá Full HD rozlišení, protože, jak už víme, v menším rozlišení má procesor více práce než grafická karta. Hlavním úkolem procesoru je zpracovat v grafické pipeline všechny snímky, které GTX 1080 Ti Poseidon od ASUSu vytvoří, a protože karta neví, kolik jich bude potřeba, vytvoří jich maximum a procesor má co dělat. Nový Intel Coffee Lake jak v i7 8700K, tak i v i5 8600K variantě zde „utíká“ procesorům AMD Ryzen s více jádrya a pracovními vlákny.

Deus Ex: Mankind Divided je akční FPS (First-Person Shooter) počítačová hra s prvky RPG, stealth a sociální interakce. Hra byla postavena na herním engine Dawn Engine vývojáři studia Eidos Montreal a vydána v srpnu 2016 společností Square Enix. Hra spadá do herního programu Gaming Evolved společnosti AMD a podporuje i nové herní rozhraní DirectX 12. Měření snímkové frekvence a frame times bylo prováděno na vestavěném benchmarku hry po dobu 98 sekund nástrojem FRAPS.

Nastavení hry Deus Ex: Mankind Divided pro testy

Deus Ex: Mankind Divided nastavení testu 1Deus Ex: Mankind Divided nastavení 2

Deus Ex: Mankind Divided

Intel Coffee Lake; Deus Ex Mankind Divided

Fallout 4 hraFallout 4 je pokračování legendární postapokalyptické RPG kultovky. Hra pochází z dílny Bethesda Game Studios a běží na Creation Engine, který je velmi dobře znám z The Elder Scrolls V: Skyrim. Ačkoliv jde o - mírně řečeno - předpotopní engine, hra je stále velmi oblíbená a často hraná po celém světě. Momentálně neexistuje moderní hra, u které by byl tak znát výkon CPU a DRAM jako právě u Falloutu 4. Hra je měřena Frapsem po dobu 80 vteřin v lokaci zvané Boston Commons, kterou jsem vybral právě pro testování procesorů. Jelikož není nepravděpodobné, že další díl Falloutu poběží na stejném enginu, necháme tento klenot v testovací metodice i nadále. Hra byla nastavena na Ultra preset.

Nastavení hry Fallout 4 pro testy

Fallout 4 nastavení testu

Fallout 4

Intel Coffee Lake; Fallout 4

Fallout 4 je moje srdcovka. Jak z pohledu gamera, tak z pohledu srovnávání výkonu hardwaru. U této hry jsou nejvíce patrné operační paměti, jejich výkon a stejně tak výsledná frekvence na jádro procesoru. Nutno ale zmínit, že i s AMD Ryzen Threadripper si po přetaktování v kombinaci s GTX 1080 Ti zahrajete dobře. Hraje je tzv. FPS based, takže při více než 60 FPS nepůsobí celá hra přirozeně, a proto jde víceméně o syntetický test.

Hra Zaklínač 3: Divoký Hon The Witcher 3: Wild Hunt je pokračování kultovního žánru dle knižní předlohy od spisovatele Andrzeje Sapkowského. Hra pochází z dílny CD Projekt RED studia a běží na RED engine. Současně patří do programu NVIDIE The Way It's Meant to be Played a disponuje knihovnami GameWorks. Scény v této hře jsou různě náročné, a proto jsem pro testování CPU zvolil 80 vteřinový okruh ve městě zvaném Novigrad. Tento díl Zaklínače sice už skončil, resp. už nebudou další datadisky, ale přesto jej stále ponechávám v testovací metodice pro procesory, jelikož jde o velmi oblíbenou hru, které se zrovna nedávno chytl Netflix, a chystá její seriálovou formu, takže je dost možné, že si ji budete chtít zahrát.

Nastavení hry The Witcher 3 pro testy

The Witcher 3: Wild Hunt nastavení postprocesing 1The Witcher 3: Wild Hunt nastavení postprocesing 2The Witcher 3: Wild Hunt nastavení obecné 1The Witcher 3: Wild Hunt nastavení obecné 2The Witcher 3: Wild Hunt nastavení obecné 3

The Witcher 3

Intel Coffee Lake; Witcher 3

Zaklínač už začíná být celkem starou hrou, a jelikož už se nechystá ani žádné další DLC, dost možná ho brzy vyřadím ze své testovací metodiky. Prozatím nám ale Geralt dobře vypomáhá s měřením výkonu procesorů v herním prostředí a výsledky v 1080 px vidíte sami. 

Rise of the Tomb Raider

Rise of the Tomb Raider je nejnovějším dílem legendární herní adventury s Larou Croft. Hra vzešla z rukou Crystal Dynamics a běží na enginu Horizon. Hra patří do programu NVIDIA The Way It's Meant to be Played a plně podporuje DirectX 12. Herní scéna pro měření procesoru je opět odlišná od scény pro měření grafických karet. Lokace Geothermal Valley je velmi náročná na procesor, a pokud bude někde v této hře procesor limitovat grafickou kartu, bude to právě zde. Úsek pro měření frametimes je dlouhý 100 vteřin a hra je nastavena na Ultra detaily s SMAA vyhlazováním v obou rozlišeních.

Nastavení hry Rise of the Tomb Raider pro testy

Rise of the Tomb Raider nastavení videaRise of the Tomb Raider nastavení grafiky

Rise of the Tomb Raider

Intel Coffee Lake; Rise of the Tomb Raider

Jak se zdá, Lara ocení pořádnou pracovní sílu, a proto i procesory s více jádry a vlákny vycházejí nejlépe. I tak k „nakrmení“ nejsilnější grafické karty jako je GTX 1080 Ti Poseidon od ASUS mají nejblíže nové Intel Coffee Lake procesory.

Rise of the Tomb Raider

Prey je jednou z posledních horkých novinek letošního roku. Hra pochází z dílny Arkane Studios a běží na velmi známém Cryengine. Prey vznikla při spolupráci s Bethesda Softworks a hlavním partnerem je AMD, tudíž patří i do programu Gaming Evolved. Jako měřicí scéna je zvolena oblast Hardware Labs, která trvá 64 vteřin. Celý průběh frametimes je zaznamenáván nástrojem Fraps, a jak můžete vidět, hra má velmi ráda velký počet jader/vláken a v 1080 px se nejnovějšímu procesoru Intel i7 8700X na platformě Z370 velmi daří.

Nastavení hry Prey pro testy

Rise of the Tomb Raider nastavení videa

Prey

Výkon procesorů Intel Coffee Lake ve hře Prey

Této temné „lekačce“ očividně svědčí fakt, že více jader znamená lépe. Samozřejmě ne každý potřebuje 200 FPS pro hraní single-playeru, ale jelikož nám jde o zjištění výkonu procesoru a toho, jak jednotlivá CPU dokážou „nakrmit“ pořádnou herní grafickou kartu, nezbývá nám nic jiného, než je zapojit proti sobě do powerliftingu tohoto stylu.

A co provozní vlastnosti procesorů Intel Coffee Lake?

Pod čepicí Intel Coffee Lake máme už tradičně pastu, což není úplně optimální stav, který bychom si všichni přáli, ale věřte mi, nebo ne, má to svůj důvod a není to profit ze strany výrobce. Intel procesory jsou už tak trochu obětí svého vlastního úspěchu a „pájení“ IHS na pouzdro chipu by zde fungovalo jako kurvítko (pardon za ten výraz), ale při fyzikálních vlastnostech (hustota tranzistorů, architektura a další) prostě není možné, aby Intel mohl nabídnout moderní procesory, které vydrží i tak dlouho, jako dodnes drží například Core2Duo a Core2Quad či Sandy Bridge a podobně.

Spotřeba v PRIME 95 na defaultu

Provozní vlastnosti; spotřeba; Intel Coffee Lake ; Prime95 Power draw

Na úvod upřesním, že se jedná o spotřebu celé sestavy, která v mém případě bude o něco větší než u většiny ostatních výsledků, a to hlavně z důvodu volitelného FFT nastavení v Prime 95. V reálných scénářích se s takovým odběrem asi nesetkáte, ale vždy je lepší znát maximum pro případ, že budete vybírat napájecí zdroj.

Spotřeba Coffee Lake na defaultu v IDLE

Coffe Lake; IDLE POWER DRAW

Spotřeba procesorů Coffee Lake po přetaktování na 5 GHz

Provozní vlastnosti; spotřeba; Intel Coffee; Prime 95 Power draw

A dostáváme se k té zábavné části. Jako overclockera mě vždy zajímá maximum. Maximální výkon, maximální FPS, skóre, ale i sledovat maximální odběr ze zásuvky je zábava. A tak, po vzoru worst case scenario testuji i odběr po přetaktování v PRIME 95 s volitelným nastavením FFT jednotek, abyste věděli, s čím se můžete setkat. Tentokrát mám trochu rozdílné hladiny napětí, jelikož jsem Intel Coffee Lake měřil na 5000 Mhz s Cache na 4 500 Mhz a RAM na 3 600 MHz a i5-8600K nebyla zrovna top kus. Abych byl objektivní, musím ale říct, že s mým nastavením PRIME 95 je toto testování opravdu „záhul“ a na normální provoz stačilo procesorům o dost menší napětí.

i Jaké jsou nejvýkonnější procesory pro PC hráče? Mrkněte na náš velký duel Intel vs AMD.

Delid Coffee Lake procesorů s tekutým kovem

Asi už víte, že abyste si mohli pořídit to nejlepší z nejlepšího, binuju (hledám výběrové kousky) pro vás procesory, které zvládají o dost lepší takty než obyčejné kousky, a u Intel Coffee Lake to nebude výjimkou. Abyste ale měli možnost ze svého kousku vymáčknout absolutní možné maximum, procesory i deliduji, tedy měním teplovodivou pastu mezi IHS (tepelným rozvaděčem), která z výroby není nejefektivnější, a místo té aplikuji tekutý kov Thermal Grizzly Conductonaut z Cínu, Gália a India. Intel Coffee Lake procesory i7 8700K i i5 8600K jsem pro vás delidnul a rozdíly změřil.

Intel Coffee Lake; DELID

V první řadě nutno dodat, že i přes to, že se pod IHS stejné velikosti nacházejí o dvě jádra navíc, teploty jsou celkově lepší než u Intel Kaby Lake a za to má u mě Intel plus. Nicméně, jak vidíte na grafu, delid má stále značný význam, a to jak na defaultu, tak se zvýšeným napětím. 71,2°C po delidu při 1.4 V značí jen jedno. A to dost dalšího prostoru pro napětí a následné taktování, z čehož mám osobně velkou radost.

Intel Coffee Lake; DELID

A efekt výměny teplovodivé pasty má i velký vliv u Intel Core i5 8600K. Jako vždy uvedu, že kus od kusu se lehce liší, každý kus se vyrobí s lehce rozdílným powermanagementem, některé kousky mají kontakt s pastou z výroby lehce horší, u některých to jde, a proto je i precizně provedený a ručně dělaný delid výhodou, neboť odpadají odchylky vzniklé při automatizaci výroby.

i Herní PC s procesorem Intel Cofee Lake!
Pokud se poohlížíte po novém herním počítači a procesory Intel Coffee Lake vás zaujaly, mrkněte na Alza BattleBox GTX1080Ti Overclocked. Tohle dělo je osazeno procesorem Intel Core i7-8700K, 32 GB RAM a grafickou kartou NVIDIA GeForece GTX 1080Ti. Tohle nepotřebuje komentář.

Závěr recenze aneb první dojmy Intel Coffee Lake

Moje subjektivní dojmy? Popravdě, natestoval jsem toho poslední dobou tolik, že už mi to trochu splývá, ale výkon Intel Coffee Lake procesorů mi v té hromadě výsledků vyčnívá neobvyklým způsobem. Výkon je super, více než super. Máme zde posun v celé Intel lineup, mainstream dostal novou podobu 6 jader, takty jsou krásné už na defaultu a možnosti taktování jsou s přehledem to nejlepší, co tu kdy bylo. Když vám řeknu, že v Alza OC Teamu máme i takový kus, který je stabilní na 5 400 MHz při pouhých 1.35V a bez delidu? Jasně, je to top, top a top kus, ale naštěstí pro vás, jakmile se zlepší dostupnost, budu tyto kusy binovat (hledat) a rovnou delidovat s tekutým kovem, abyste se s tak bezkonkurenčním a pravděpodobně ještě vyšším výkonem mohli pyšnit. 

Každopádně, teď je ta správná doba na nové herní PC, pokud jste uvažovali o upgradu. Sice jsem se zmínil o paradoxu náročnosti procesoru ve vztahu k rozlišení a silným grafickým kartám, ale když vezmu v potaz to (co vám říct nemůžu), jaký má NVIDIA výkon v rukávu, tak se dost obávám, že i do vysokého rozlišení s kartami na architektuře Volta budete potřebovat pořádně výkonný procesor a nastávající Intel Cannon Lake se bude více než hodit. 

Intel Coffee Lake

Intel Coffee Lake

Procesory

Nové procesory Coffee Lake pro Z370 platformu i7 8700K a i5 8600K zvedají laťku výkonu procesorů do nové dimenze. Celkový výkon je bezkonkurenční, stejně tak i taktování a já s radostí této novince uděluji naše nejvyšší ocenění, zlatého Alzáka!

Klady

 • Bezkonkurenční výkon po všech stránkách
 • Vysoké defaultní takty
 • Výborný paměťový řadič
 • Až 6 jader a 12 vláken
 • Taktování nemá obdoby
 • Jednoznačně nejlepší herní procesor
 • Cena je vzhledem k výkonu super

Zápory

 • Pasta mezi IHS a chipem (má to svůj důvod)
 • Nutnost nových Z370 desek a zpětná kompatibilita (i to má svůj důvod)
 • Horší dostupnost ze začátku launche
Michal Mikle
Jmenuji se Michal Mikle, jsem overclocker a baví mě výkon. Tam, kde je možnost z hardwaru vymáčknout i tu poslední kapku síly, tam nesmím chybět. Na taktování miluji především adrenalin a posouvání limitů komponent a mne samotného. K této bohulibé aktivitě používám především tekutý dusík, kompresorové metody, ale rád si pohraji i s vodou (někdy podchlazenou) a nepohrdnu ani kvalitním vzduchovým chlazením.

Procesory Intel Coffee Lake

Procesory Intel Coffee Lake (VŠE, CO VÍME)

Už 21. srpna došlo k velkému odhalení prvních zástupců 8. generace procesorů Intel Core s kódovým označením Kaby Lake-R. Intel si však pro nás všechny chystá do konce roku ještě jednu velkou lahůdku. Pravděpodobně v září dorazí mohutně vylepšené desktopové procesory Intel Coffee Lake. Na co všechno se můžeme těšit? Kolik budou procesory stát a kdy asi tak dorazí na trh? A bude vůbec nutné měnit základní desku? V našem článku se vám pokusíme všechno objasnit.

Intel Core, 8. generace

Desktopové CPU Coffee Lake a mobilní Kaby Lake-R

Nejprve musíme trochu snížit velká očekávání, protože se zkraje podzimu s vysokou pravděpodobností dočkáme pouze velkolepé prezentace, která odhalí hlavní parametry, použitou technologii a další důležité informace. Na prodejní start desktopových procesorů Intel Coffee Lake si tak počkáme až do předvánočního období. Máme ale přeci jen dobrou zprávu, a to hlavně pro vyznavače notebooků, případně hybridních počítačů 2 v 1. Mobilní procesory Intel Core 8. generace totiž dorazily mnohem dříve. Pokud se o nich chcete dozvědět více, neváhejte a přečtěte si náš článek o prvních zástupcích osmé generace Intel Kaby Lake-R.

Intel Kaby Lake-R

Proč se objeví Intel Coffee Lake už takhle brzo?

Konkurence v podobě AMD pořádně tlačí na pilu. Naposledy úplně novou řadou AMD Ryzen 9 (Threadripper) s až 16jádrovými procesory. I proto se Intel rozhodl zcela přepracovat své plány. Nejprve Intel reagoval uvedením highendové platformy Skylake-X s vůbec prvním CPU řady Intel Core i9. Ta je však vhodná pouze pro úzkou skupinu profesionálů a nadšenců do nejmodernějšího hardwaru. Až procesory z platformy Coffee Lake jsou určeny pro široké masy uživatelů.

Architektura Intel Coffee Lake v porovnání s Kaby Lake

Jaká je historie architektury Intel Coffee Lake? V průběhu vývoje procesorů Intel Core byl nastolena jasná strategie nazvaná Tick-Tock. Znamená to střídání nové procesorové generace (Tick) a jejího mohutného zlepšení (Tock) v pravidelných intervalech.

Novou generaci jsme zaznamenali naposledy v roce 2014 v podobě vydání procesorů Broadwell (Tick). Následovaly procesory Skylake (Tock), aktuální Kaby Lake (Tock) a právě plánovaný Coffee Lake (Tock). Všechny uvedené řady využívají stejný 14nm výrobní proces a jeho zlepšení na 10 nm zajistí až Intel Ice Lake někdy v druhé polovině roku 2018.

Intel, Tick-Tock

Tou naprosto největší novinkou chystaných procesorů Intel Coffee Lake bude příklon k velmi žádaným šestijádrovým procesorům. Jejich hlavním přínosem je výrazně vyšší hrubý výkon nejen při kódování videa, ale zejména při hraní náročných her ve 4K rozlišení. S vysokou pravděpodobností dojde u řady Coffee Lake ke zrušení dvoujádrových modelů, které jsou přeci jen dávno překonanou záležitostí. Platforma Coffee Lake tak nabídne výhradně čtyřjádrové a šestijádrové procesory, což přinese očekávaný celkový nárůst ve výši několika desítek procent oproti dnes používaným modelům Kaby Lake. Konkrétně ve vícevláknových aplikacích by mohlo nastat zlepšení dokonce až o 65 %. Výkon na jedno jádro má pak vzrůst zhruba o 11 až 29 %. Tato čísla vypadají skvěle, ale musíme počkat na první nezávislé recenze.

Porovnání CPU řady Intel Broadwell, Skylake, Kaby Lake a Intel Coffee Lake

Porovnávaná oblastIntel BroadwellIntel SkylakeIntel Kaby LakeIntel Coffee Lake
Datum uvedení5/20145/20151/20178/2017
Výrobní technologie14 nm14 nm14 nm14 nm
Výrobní procesTickTockTockTock
PaticeLGA 1150LGA 1151LGA 1151LGA 1151
Max. TDP140 W91 W91 W
Max. frekvence3,8 GHz4 GHz4,5 GHz

Bude potřeba nová deska pro CPU Coffee Lake?

Oproti původním informacím máme v tomto směru velmi špatnou zprávu. Procesory Coffee Lake jsou sice určené pro patici LGA 1151, ale ani moderní základní desky s čipovou sadou Z270 a H270 nebude možné použít. Dorazí totiž úplně nový čipset ze série 300. Pravděpodobně to bude Intel B360 pro slabší procesory, a H370 se Z370 pro ty výkonnější. Prvotní investice do nového procesoru Intel Coffee Lake tak bude v součtu poměrně vysoká.

Znamená Intel Coffee Lake konec 2jádrových procesorů?

Ano. Spekulace ze všech stran hovoří o tom, že platforma Coffee Lake již nebude obsahovat dvoujádrové varianty, což kvitujeme s povděkem. Nejslabší procesory řady Intel Core i3 tak budou mít konečně 4 jádra. Bylo již na čase!

Neoficiální přehled CPU řady Intel Coffee Lake

Porovnávaná oblastIntel Core i7 8700KIntel Core i7 8700Intel Core i5 8600KIntel Core i5 8400Intel Core i3 8350KIntel Core i3 8300Intel Core i3 8100
Počet jader/vláken6/126/126/66/64/44/44/4
Frekvence3,7 GHz3,2 GHz3,6 GHz2,8 GHz4,0 GHz4,0 GHz3,6 GHz
Turbo frekvence pro 6 jader4,3 GHz4,3 GHz4,1 GHz3,8 GHz
Turbo frekvence pro 1 jádro4,7 GHz4,6 GHz4,3 GHz4,0 GHz
TDP95 W65 W95 W65 W91 W95 W65 W
Velikost L3 Cache12 MB12 MB9 MB9 MB8 MB8 MB6 MB

Tabulka vychází z neoficiálních spekulací serveru Hardware.info.

Intel Coffee Lake a jeho cena

Zde se pouštíme na velmi tenký led spekulací. V principu je jasné, že si Intel především za šestijádrové modely řekne o něco vyšší částku. Cena čtyřjádrových modelů Intel Coffee Lake bude však dle našeho odhadu shodná s procesory Kaby Lake.

Doposud není úplně jasné, jaké "škody" napáchá v prodejních plánech konkurence v podobě procesorů AMD Ryzen. Intel bude muset cenu Intel Coffee Lake zvažovat právě i v kontextu dravé konkurence, takže možná dojde k nějakému překvapení a cena vybavenějších modelů nepůjde tak vysoko.

Po Coffee Lake je další v pořadí Intel Ice Lake

Co bude následovat po Intel Coffee Lake? Další vývoj je zatím nejistý. Důvodem jsou procesory AMD Ryzen. Ty totiž Intel zlobí více, než kdokoli očekával. Prozatím společnost plánuje skutečnou revoluci až na druhou půlku roku 2018. Původně se počítalo ještě s uvedením platformy Intel Cannon Lake. Ta už dlouho figurovala ve všech plánovaných roadmapách. Nyní však byla zcela zrušena. O náhradu se postarají přelomové Intel Ice Lake, které budou představovat 9. generaci Core. Vůbec první s využitím 10nm+ výrobní technologie.

Na začátku léta dorazil 18jádrový Skylake-X pro náročné uživatele

Na konci května Intel oficiálně uvedl vítanou posilu do highendového segmentu v podobě procesorů Skylake-X a Kaby Lake-X. Ruku v ruce s procesory přišla na svět i nová platforma X299 opatřená paticí LGA 2066. Nejnáročnější uživatelé tak získali k nejvýkonnější grafické kartě současnosti, ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti, rovnocenného partnera.

i Testování Intel Skylake-X a Kabylake-X
V našem testu Intel Skylake-X a Kabylake-X jsme odhalili pracovní 2D/3D výkon a detailně jsme se zaměřili na herní výkon, kde nová platforma Intel Basin Falls x299 opravdu zazářila. To už se ale nedá říct o provozních vlastnostech nových procesorů.

Zatímco Skylake-X představuje odvozeninu serverových Xeonů, a přinese dokonce až 18 jader, Kaby Lake-X je velmi podobný mainstreamovému modelu pro socket LGA 1151. Má tedy jen čtyři jádra. Velkou zajímavostí je podpora zcela nové generace SSD pamětí Intel Optane.

Platforma Intel Coffee Lake završí celou jednu generaci procesorů společnosti Intel. Kromě nárůstu výkonu minimálně o 25 % se těšíme zejména na 6jádrové modely. Jejich oznámení proběhne už 21. srpna, ale dostupné budou až o něco později. Rovněž dojde k uvolnění výkonných mobilních procesorů Intel Kaby Lake-R. První takto vybavené notebooky očekáváme už během září. 

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03