Obnovit stránku

iPhone 14 Pro Max (RECENZE): Nová forma interakce a nekompromisní fotky

iPhone 14 Pro Max, recenze, uvod

Recenze iPhone 14 Pro Max:
Nová forma interakce a nekompromisní fotky

Recenze

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Jedna z nejpopulárnějších mobilních značek v roce 2022 přišla s novou generací svých smartphonů. Nejlepším představeným iPhonem je iPhone 14 Pro Max, který se nám dostal do rukou. Přinášíme kompletní recenzi se zhodnocením novinek, kterých oproti předešlé generaci několik přibylo.

iPhone 14 Pro Max (RECENZE) – OBSAH

 1. Řada 14 Pro si před svými bratry nebere servítky a snaží se odlišit
 2. iPhone 14 Pro Max je odolný klenot mezi telefony
 3. Jaký je nový Always-on displej iPhonu 14 Pro Max?
 4. Konektoru Lightning zvoní umíráček, přinese budoucnost rychlejší nabíjení?
 5. iPhone 14 Pro Max zapracoval po několika letech na rozlišení fotoaparátu
 6. Konkurence to má těžké, kdo iPhone nejvíce dotahuje?
 7. iPhone 14 Pro Max nezklame ani ty nejnáročnější

Řada 14 Pro si před svými bratry nebere servítky a snaží se odlišit

Společnost Apple se v řadě iPhone 14 předvedla s dvojicí základních modelů pro méně náročné uživatele. I tak se dvojice iPhone 14 a iPhone 14 Plus řadí k vyšší třídě smartphonů. Pak tu máme druhou dvojici. Ta už na první pohled slibuje něco více. Prémiové materiály, masivní fotomoduly a nově také lepší procesory.

Po recenzi základního iPhonu 14 tu nyní máme před sebou zcela opačnou stranu nové řady, a to iPhone 14 Pro Max. Ten cílí o kus výše a nejen pro mobilní fotografy a kameramany bude adeptem na ideální telefon. Testovaná varianta navíc exceluje 1TB vnitřním úložištěm, takže nebylo třeba se při testování krotit. Změn proběhlo více, mimo výkonu a fotoaparátů třeba i změny v displeji.

i

iPhone 15 Pro Max (RECENZE): Pevný a lehký titan a více změn, než by člověk čekal

iPhone 14 Pro Max je odolný klenot mezi telefony

Model Pro Max je v nabídce Applu samozřejmě telefonem největším. Oproti předešlému iPhonu 13 Pro Max se čtrnáctka překvapivě liší svou velikostí. Ani dlouhodobí uživatelé předcházející generace však změny pravděpodobně vůbec nepocítí. iPhone 14 Pro Max je o necelý půl milimetr užší a 2 desetiny milimetru hlubší. Hranatá konstrukce s hladkými ocelovými boky, jemná skleněná záda, odolné sklo vpředu, to vše přispívá k luxusnímu zevnějšku. Váha 240 gramů je v tomto případě očekávána a adekvátní.

iPhone 14 Pro Max, recenze, přední strana iPhone 14 Pro Max, recenze, záda
Velmi tenké rámečky podél displeje dávají většinu prostoru právě samotnému displeji. Záda jsou hladká na dotek, piktogramy se přesunuly na pravý spodní bok.

Celou přední stranu včetně displeje kryje odolné sklo Ceramic Shield. To je úhledně vsazeno do ocelového leštěného rámu. Ten v sobě uchovává známá tlačítka hlasitosti a přepínač tichého režimu na boku levém a zapínací tlačítko na boku pravém. Vespod mezi reproduktorem a mikrofonem se stále skrývá Lightning port pro napájení a přenos dat. Kolem displeje se táhne po celém obvodu stejně tlustý černý rámeček.

i

Testovaná zlatá varianta je natolik jemná, že se na snímcích často zdá jako stříbrná. Kromě těchto barev jsou modely 14 Pro k dostání ještě v černéfialové.

Hladká skleněná záda s logem narušuje vyvýšený fotomodul a obzvlášť 3 masivní fotoaparáty. Celý fotomodul se nově zase o chlup zvětšil a zabírá v podstatě polovinu šíře zadní strany. Pod ním u trojice snímačů na stejném místě jako dříve vidíme senzor LiDAR, mikrofon a také kruhovou bílou přisvětlovací diodu se žlutým středem. Za čočky foťáku se mobil snadno vytahuje z kapsy, bohužel fotomodul způsobuje nepříjemné kývání na rovném povrchu.

iPhone 14 Pro Max, recenze, vystouplý fotomodul
Výstupek zadních fotoaparátů je masivní natolik, že se na rovné ploše mobil výrazně viklá. Doporučuji pouzdro, které vystouplý fotomodul minimalizuje.

Jaký je nový Always-on displej iPhonu 14 Pro Max?

Fanoušci velkých telefonů opět ocení rozměrný a kvalitní displej. Panel Super Retina XDR dosahuje od dob iPhonu 12 Pro Max stále stejné úhlopříčky 6,7". Zachováno zůstalo i jemné rozlišení, které vykouzlí velmi slušnou jemnost okolo 460 ppi. V nastavení si můžete obnovovací frekvenci omezit na 60 snímků za sekundu, ale byla by to škoda. Při adaptivních až 120 Hz je používání systému opravdu příjemné, na nic jsem nečekal.

iPhone 14 Pro Max, recenze, srovnání s iPhone 7 Plus
Při stejné velikosti zařízení je rozdíl ve velikostech displejů - iPhone 7 Plus (5,5") a iPhone 14 Pro Max (6,7").

Roky osvědčený displej se u iPhonu 14 Pro Max dočkal hned 2 velkých novinek. Tou první je zcela jistě výřez nazvaný Dynamic Island a poskytující místo přední selfie kameře a dalším senzorům. Na první pohled jde o protáhlejší ovál, který se zcela oddělil od vrchní hrany. Při bližším pohledu za světla však snadno vidíme, že se skládá z menšího oválu, mezery a malého kroužku. Ten právě ukrývá přední Face ID kameru, v oválu vedle najdeme senzor blízkosti aj.

iPhone 14 Pro Max, recenze, detail Dynamic Island
Dynamic Island se skládá ze dvou částí, které jsou však schválně zobrazeny jako jeden černý celek. Při Always-on zobrazení je patrné šedivé ohraničení.

V tomto novém prvku se zobrazuje spousta systémových akcí a aktivit na pozadí z Apple aplikací i dalších podporovaných. Nejčastěji jde o přepnutí tichého režimu, sken obličeje Face ID, připojení bezdrátových sluchátek, spuštěnou hudbu apod. Celý ovál je dotykový a reaguje i na gesta potažení či přidržení. Tahem do stran si probíhající aktivitu snadno skryjete, přidržením uvidíte její podrobnosti, nejčastěji tlačítka pro její ovládání.

iPhone 14 Pro Max, recenze, různé akce iPhone 14 Pro Max, recenze, interakce s aplikacemi
Ukázky různých akcí zobrazených na Dynamic Island. V případě více z nich se ovál oddělí na 2 části. Přidržením si můžete zobrazit více informací.

Dynamic Island se ukázal být nejen hezkým zpestřením při používání, ale po sžití se s jeho interaktivním ovládáním i skvělou zkratkou. Snadno jsem přes něj mohl ovládat několik systémových aplikací. Také se v jeho prostoru zobrazuje oranžový puntík při použití mikrofonu a zelený při focení a natáčení. Co mi přijde zvláštní, je ohraničení celého ostrůvku tenkou šedivou linkou při zhasnutém displeji na novém Always-on zobrazení. Není to rušivé, ale smysl v tom nespatřuji.

iPhone 14 Pro Max, recenze, notifikace na Always-on
Notifikace na Always-on displeji nepříjemně svítí. Konkurence to má řešeno méně nápadnými ikonkami.

Dostáváme se tedy k funkci, kterou už má konkurence roky podchycenou. Apple se do Always-on displeje pustil právě až s iPhony 14 Pro a 14 Pro Max. Nebyl by to Apple, kdyby k tomu nepřistupoval po svém. Zprvu totiž nabídl pouze pohasnutí displeje se stále viditelnou tapetou. I tak displej v tomto zobrazení dost svítí a o pravém smyslu této funkce nemůže být řeč. Proto se od iOS 16.2 uchýlil k možnosti vypnout zobrazení tapety.

iPhone 14 Pro Max, recenze, rozsvícený displej iPhone 14 Pro Max, recenze, AOD s tapetou iPhone 14 Pro Max, recenze, pravý AOD
Srovnání: rozsvícená zamykací obrazovka, Always-on displej se zobrazenou tapetou a vypnutá tapeta.

Nyní tedy displej skutečně celý pohasne. Zobrazuje se jen datum a nad ním zmíněný tence ohraničený Dynamic Island s drobnou ikonkou zámku. Ukážou se také vybrané widgety, třeba stav baterie. Bez něj jakákoliv indikace o nabíjení chybí. Zobrazení tapety si samozřejmě lze aktivovat zpět. Spolu s tím jde nastavit i zobrazení notifikací. Škoda, že notifikace se nezobrazují zrovna decentně, ale stejně tak viditelně jako na rozsvíceném displeji. Každopádně stále je prostor k vylepšování.

Konektoru Lightning zvoní umíráček, přinese budoucnost rychlejší nabíjení?

Společně s menším iPhonem 14 Pro dostala verze Max zcela nový 8jádrový procesor Apple A16 Bionic. Ten se vyrábí úspornějším 4nm procesem. Bezchybnému fungování systému stále postačuje pouze zlomek RAM konkurenčních telefonů. Konkrétně zůstáváme na 6 GB. Výkonu čipu využívá třeba zpracování snímků o vyšším rozlišení, práce s rozšířenou realitou a podobně výkonnostně náročnější operace.

i

iPhone 15 a iPhone 15 Plus zlepšují fotoaparát, výkon a mají nový průstřel displeje

Během testu jsem měl nainstalován nejnovější iOS 16.3 a později 16.3.1. Jediný neduh, který se za dobu více než týdnu objevil vícekrát než jednou, bylo krátkodobé zhasnutí aktuální obrazovky po stisku zapínacího tlačítka místo toho, aby se okamžitě zobrazil Always-on displej. Někomu také může vadit zpočátku nepravidelná prodleva kompletního zhasnutí displeje. Always-on se dle Applu vypne při otočení telefonu displejem dolu a v několika dalších případech či po naučení vašich zvyklostí.

iPhone 14 Pro Max, recenze, multitasking iPhone 14 Pro Max, recenze, detekce autonehody
Výkon iPhonu 14 Pro Max se zdá být až zbytečně vysoký. Mobil se opravdu nezapotí. Vnitřní akcelometr zvládne detekovat vysoké přetížení a sám zavolat pomoc v případě autonehody.

Nekompromisní výkon je potvrzen i nezávislým měřením Geekbench, kde svými výsledky za sebou nechává i výkonné Android smartphony. Novinkou celé řady iPhone 14 se stal režim detekce autonehody s možností ji vypnout v nastavení a také SOS satelitní posílání zpráv. Druhá zmíněná novinka však není aktuálně dostupná pro naši lokalitu.

iPhone 14 Pro Max, recenze, konektor Lightning
Jde o poslední generaci iPhonu s konektorem Lightning? Proprietární technologii bude dle nařízení EU muset Apple v dalších generacích nahradit USB-C konektorem.

Systém nicméně funguje bez viditelných problémů. Přítomnost Lightning konektoru znesnadňuje rychlé nabíjení. Podle nařízení Evropské unie ale u další generace už nebude pochyb o integraci konektoru USB-C, který by mohl snadno navýšit maximální rychlost nabíjení. Aktuálně trvá dobití 20W adaptérem něco okolo 2 hodin. Na výdrž akumulátoru si však stěžovat nebudete. Při celkem intenzivním používání telefon v pohodě zvládl celý den a minimálně půlku dalšího.

i

iOS 17: lepší spojení se světem, ale také osobnější přístup či důraz na duševní zdraví

iPhone 14 Pro Max zapracoval po několika letech na rozlišení fotoaparátu

Po letech Apple opět navyšuje rozlišení fotoaparátu. Hlavní foťák si totiž nyní připisuje 48 Mpx a nově i možnost 2násobného optického zoomu. Takového rozlišení ale dosáhnete pouze po přepnutí do focení v RAW. Fotka sice zabírá desítky MB velikosti, avšak pro následné úpravy bude obsahovat více podstatných detailů. Oba další snímače zůstávají na 12 Mpx, tedy širokoúhlý fotoaparát a teleobjektiv s 3násobným optickým přiblížením.

iPhone 14 Pro Max, recenze, vystouplý fotomodul
Tři snímače, LiDAR a přisvětlovací dioda zůstávají na svých místech. Uvnitř se však odehrály změny.

Celou novou řadou iPhonů prostupuje další vychytávka, a to Photonic Engine pro lepší zachycení detailů. Právě iPhone 14 Pro Max je aktuálně jedním z nejlépe fotících telefonů na trhu, mé testování to pouze prokázalo. Fotky za denního světla jsou plné detailů po celé ploše. Telefony iPhone jsou známé pro zobrazení spíše reálných barev než těch saturovanějších. Zde se to potvrzuje. iPhonu nedělá problém ani protisvětlo.

iPhone 14 Pro Max, recenze, denní snímek
Ostrost a barevná věrnost po celé ploše iPhonu nechybí. Určitě ne na fotkách za denního světla. Pokud ale přepnete do plného 48Mpx rozlišení, velikost fotek rapidně vzroste.

Ultraširokoúhlé snímky s úhlem záběru 120° a nově se světelností f/2,2 nezklamou. Pro mobilní telefony je to stále trochu oříšek, kdy bojují s horšími světelnými podmínkami. Pokud vám ale sluneční svit přeje, výsledek má zanedbatelné množství šumu. Tento foťák také stojí za pořizováním makro snímků, kde jsem byl potěšen kvalitními detaily a barevným podáním. Tlačítko pro manuální ovládání tohoto režimu je možné přidat přes nastavení.

iPhone 14 Pro Max, recenze, makro snímek
Širokoúhlý fotoaparát si hravě poradí s drobnými detaily v rámci makro režimu. Ten lze manuálně ovládat přes dedikované tlačítko.

Na řadu přichází teleobjektiv. Stará se o 3násobné přiblížení scény a není zde jen na okrasu. Jeho světelnost dosahuje f/2,8 a v přesnějším zachycení scény pomáhá optická stabilizace. Přední selfie s 12 Mpx prošla také vylepšením. Zvládne vyprodukovat působivější výsledky za horších světelných podmínek. Pokud mám zhodnotit noční výsledky všech fotoaparátů, i zde si 14 Pro Max poradí díky velkým senzorům na jedničku.

iPhone 14 Pro Max, recenze, širokoúhlý snímek iPhone 14 Pro Max, recenze, běžná snímek iPhone 14 Pro Max, recenze, 3násobný zoom
Fotky za šera v podání širokoúhlého fotoaparátu, toho hlavního a 3násobné optické přiblížení teleobjektivem.

Při natáčení videí využijeme nově akční režim pro dokonalejší stabilizaci. Ta skutečně dokáže zachytit stabilní záběr i při běhu, ze kterého bych očekával daleko horší výsledek. Již od generace iPhone 13 si natáčení videí můžeme zpestřit povedeným režimem Film. Při volbě 4K rozlišení si lze vybrat snímání ve filmových 24 snímcích za sekundu. Nejlepších výsledků dosáhnete za dobrého světla, kdy takový video záběr dokáže nejlépe rozostřovat okolí a celkový výsledek je příjemně světlý.

i Apple A17 Pro: nejvýkonnější mobilní čip současnosti

Konkurence to má těžké, kdo iPhone nejvíce dotahuje?

Fandové telefonů, jejichž výrobce zároveň vyrábí daný operační systém, mají vlastně na výběr buď iPhone, nebo Google Pixel. Kdo tedy spíše patří do tábora fanoušků systému Android, pro něj bude zajímavou alternativou vybavený Google Pixel 7 Pro. Displej je skutečně velmi jemný, ruší ho pouze malý průstřel. Pixel má i čip vlastní výroby – Google Tensor G2. Dále exceluje kvalitou snímků, podobně jako iPhone dosahuje maximálně 50 Mpx. Ovšem ani zde není příliš rychlé nabíjení, nepřesáhne 30 W.

iPhone 14 Pro Max, konkurence, Google Pixel 7 Pro 5G iPhone 14 Pro Max, konkurence, Samsung Galaxy S23 Ultra
Konkurence iPhonu musí mít podobně velký a kvalitní displej, senzační výkon a fotoaparáty. Vše splňují Google Pixel 7 Pro a Samsung Galaxy S23 Ultra.

Pro náročnější uživatele, kteří na telefonu ocení i stylus, jsem vybral nejnovější Samsung Galaxy S23 Ultra. Obrovský panel je jako stvořený pro práci se stylusem S Pen, který stačí vysunout ze spodní hrany. Samsung se pustil do rekordního fotoaparátu, málokdo pohrdne 200 Mpx a až 10násobným optickým zoomem. Samsung již v rychlém nabíjení od soupeřů odskakuje, ale nijak výrazně. Alespoň 45 W pro nabití 5 000mAh baterie ale potěší.

Parametry/ Model iPhone 14 Pro Max Google Pixel 7 Pro 5G Samsung Galaxy S23 Ultra 5G
Displej 6,7" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9) 6,8" (20 : 9)
2 796 × 1 290 px, 460 ppi 3 120 × 1 440 px, 512 ppi 3 088 × 1 440 px, 501 ppi
OLED, 120 Hz OLED, 120 Hz AMOLED 2X, 120 Hz
Zadní fotoaparáty hlavní: 48 Mpx, f/1,78, OIS, 4K video s 60 fps
hlavní: 50 Mpx, f/1,85, OIS, 4K video s 60 fps
hlavní: 200 Mpx, f/1,7, OIS, 8K video s 30 fps
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120°
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2
širokoúhlý: 12 Mpx, f/1,4
teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8
teleobjektiv: 48 Mpx, f/3,5
teleobjektiv: 10 Mpx, f/1,12
LiDAR
teleobjektiv: 10 Mpx, f/1,12
Přední fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
10,8 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/2,0, 4K video s 60 fps
Čipset Apple A16 Bionic Google Tensor G2, 8jádrový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 8jádrový
RAM 6 GB 12 GB 8/12 GB
Interní úložiště 128/256/512/1 024 GB 128/256/512 GB 256/512/1 024 GB
Operační systém iOS 16 Android 13 Android 13
Podpora sítí 5G
Akumulátor 4 323 mAh 5 000 mAh 5 000 mAh
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 27 W / 15 W Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 30 W / 23 W
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 45 W / 10 W 
USB-C
3,5mm jack
Stupeň krytí IP68 IP68 IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby stereo, Dolby
Rozměry 160,7 × 77,6 × 7,85 mm 162,9 × 76,6 × 8,9 mm 163,4 × 78,1 × 8,9 mm
Hmotnost 240 g 212 g 233 g
Cena 36 285 Kč* 22 990 Kč* 33 928 Kč*
*Ceny jsou platné k 15. 2. 2023.

iPhone 14 Pro Max nezklame ani ty nejnáročnější

iPhone 14 Pro Max; recenze

iPhone 14 Pro Max

Mobily

Fanoušci značky to mají opět těžké. Nový iPhone 14 Pro Max si na svá bedra vzal několik pěkných novinek v čele s ovládáním přes Dynamic Island a také podporu Always-on displeje. Vyšší výkon, lepší snímky za šera s možností fotit do RAW při rozlišení 48 Mpx a skvělá stabilizace videa zasluhují mimořádnou pozornost. Software nových funkcí displeje bude jistě vyladěn, zbytek už je dokonalý teď. Pokud vám nevadí velký telefon, iPhone 14 Pro Max nemá vlastně téměř nic, čím by vás zklamal.

Klady

 • Dynamic Island má skutečně smysl
 • Nekompromisní výkon A16 Bionic
 • Lepší fotky za šera
 • Stabilizace videa a filmový režim

Zápory

 • Nabíjení už bychom raději viděli rychlejší
 • Always-on by zasloužil podrobnější nastavení
i Mohlo by vás zajímat

Těžko hledat chyby. Příznivci jiných operačních systémů se mohou iOS bránit, ale iPhone 14 Pro Max skutečně je povedený telefon. Za zkoušku určitě stojí a svými parametry patří aktuálně na špičku smartphonového světa.

Ondřej Chabr

Ondřej Chabr

Fanoušek moderních technologií a společností, které mění svět. Rád o technologiích píši a čtu. Kromě toho mě naplňuje cestování s přítelkyní, sebevzdělávání v oblasti marketingu a reklamy a s oblibou si pustím britcom.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB11