Obnovit stránku

iPhone 14: Recenze

iPhone 14 (RECENZE): decentní novinky ve starém známém provedení

Recenze

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Na trhu s mobily se stále najde místo pro kompaktní smartphone s mírnými ústupky od vlajkového modelu. Přesně takový má být iPhone 14. V jeho nové pozici nás má přesvědčit, že sázkou na něj půjdete do osvědčeného telefonu s parádními vylepšeními oproti loňsku. Ovšem jsou vůbec nějaká?

iPhone 14 (RECENZE) – OBSAH

 1. Konec modelu mini posouvá iPhone 14 na základní pozici
 2. Proč měnit osvědčený vzhled? iPhone 14 vypadá stále stejně
 3. Bravurní výdrž a zajímavé bezpečnostní novinky iPhonu 14
 4. iPhone 14 zase o něco lépe fotí v šeru, potěší lepší video
 5. Předchozí model jako ta největší konkurence iPhonu 14
 6. iPhone 14 není vůbec špatný, ale novinky budete hledat pod lupou
 7. Co jsme o iPhone 14 psali dříve

Konec modelu mini posouvá iPhone 14 na základní pozici

Již od roku 2020 drží Apple svou nabídku iPhonů na celkem čtyřech modelech hlavní řady a jednom modelu SE. Ani v roce 2022 tomu není jinak, třebaže Apple z nabídky vyřadil model mini. Tím nejlevnějším iPhonem nové generace je tedy iPhone 14. Právě ten bude soupeřit v preferencích uživatelů se svým větším bratrem, iPhonem 14 Plus.

iPhone 14, srovnání s iPhonem 14 Plus
Místo modelu mini se základním iPhonem nové generace stal iPhone 14. Volné místo zabral naopak větší model iPhone 14 Plus. Zdroj: apple.com

Základní iPhone 14 oproti vůbec nejlevnějšímu iPhonu SE přináší samozřejmě spoustu lepších parametrů, v recenzi však máme za úkol zaměřit se na nový iPhone jako celek. Řekneme si, jak se Applu novinka povedla, co přinesla nového, zda drží krok s konkurencí a zda se vlastně vyplatí o jeho koupi přemýšlet, pokud máte třeba iPhone 13.

i

iPhone 15 a iPhone 15 Plus zlepšují fotoaparát, výkon a mají nový průstřel displeje

Proč měnit osvědčený vzhled? iPhone 14 vypadá stále stejně

Apple nadále pokračuje s ověřenou konstrukcí s hranatými boky, kterou jsme již před mnoha lety mohli vidět u iPhonu 4. Přední i zadní stranu chrání odolné sklo, boky jsou z hliníku. Barevné varianty modelu iPhone 14 se oproti loňsku mírně liší. Zatímco recenzovanou variantu temně inkoustovou jsme mohli vidět i u iPhonu 13, a stejně tak bílou a červenou, nyní si můžeme základní iPhone pořídit i ve fialové a nové světle modré.

iPhone 14, barevné varianty
Světle fialový a světle modrý iPhone 14 jsou novými barevnými variantami. Ty ostatní už jsme mohli vidět dříve. Zdroj: apple.com

Další mezigenerační změny budeme hledat zbytečně. Dokonce rozměrově je až na o šestinu milimetru větší tloušťku totožný. Mimo případnou jinou barvu a lehce větší čočky mezi nimi okem rozdíl neuvidíte. Proti řadě 14 Pro si letošní základní modely ponechávají starou podobu výřezu, tedy tzv. notch. Ten s modely iPhone 13 přinesl zúžení, což napomohlo lepší koncentraci údajů zobrazených po jeho stranách. Na matných bocích pak jako bonus stále zůstává fyzické tlačítko aktivace tichého režimu.

iPhone 14, recenze, fotoaparáty iPhone 14, recenze, Face ID
Kolem fotoaparátů se drží prach, obzvlášť na černé variantě to je dost patrné. Face ID zůstává totožné s předchozí generací.

S absencí modelu mini se úhlopříčka 6,1" nového iPhonu 14 stává tou nejmenší u hlavní řady. Menší už je pouze 4,7" iPhone SE. OLED displej díky tenkým černým rámečkům pokrývá většinu přední strany. Jeho kvality jsou perfektní – vysoké rozlišení zajišťuje jemnost 460 ppi, má široký barevný rozsah, skvělé pozorovací úhly a vysoký jas. Postrádá ale vysokou frekvenci 120 Hz, tedy i funkci stále zapnutého displeje z iOS 16, a je naprosto totožný s tím v iPhonu 13.

Bravurní výdrž a zajímavé bezpečnostní novinky iPhonu 14

Operační systém iOS 16 je součástí telefonu od jeho prvního vybalení z krabičky. Pro jeho hladký běh není dle výrobce potřeba zásadních výkonnostních zlepšení. Proto iPhonu 14 ponechává procesor A15 Bionic s totožnými parametry, až na dva. Grafická jednotka získala o jádro víc a polepšila si na celkem 5 jader. Fotoaparátu a různým aplikacím poslouží stejná 16jádrová neuronová jednotka pro strojové učení. Druhá novinka v podobě vyšší operační paměti může potěšit ještě o něco více. Nárůstem o 50 % na 6 GB dorovnává modely Pro.

i

iPhone 15 Pro Max (RECENZE): Pevný a lehký titan a více změn, než by člověk čekal

V systému jsem nebyl svědkem žádného zaváhání. Čip je známý jako natolik výkonný, že vlastní operační systém iOS využívá velice vhodně jeho schopnosti. V reálu tedy není problém telefon potrápit spuštěním mnoha aplikací a jejich následným vyvoláváním z nabídky multitaskingu. I samotný systém se zdá v prvotních veřejných verzích bezproblémový, za dobu testování se neprojevil ani malý glitch.

iPhone 14, recenze, iOS 16, domovská obrazovka iPhone 14, recenze, iOS 16, úprava zamčené obrazovky iPhone 14, recenze, iOS 16, vypnutí detekce nehody
Pokud jste slyšeli o tom, že jízda na horské dráze může omylem aktivovat detekci nehody, lze si ji před nasednutím do vozíku v nastavení vypnout.

Do další oblasti, kde může operační systém hrát svou roli, patří výdrž na baterii. Zde mohu spokojeně konstatovat, že s iPhonem 14 je radost pracovat. Kapacita se od předchůdce navýšila pouze nepatrně, ovšem skutečný test používání prokázal, že je reálná i téměř 2denní výdrž. Telefon ovšem nebyl neustále připojen na mobilní data, spíše jsem přepínal mezi daty a WiFi. Škoda, že drátově lze nabíjet stále jen 20 W.

i

iOS 17: lepší spojení se světem, ale také osobnější přístup či důraz na duševní zdraví

Řada iPhone 14 přináší více bezpečnosti, výrobce si totiž nově připravil režim detekce autonehody. Naštěstí nebyla příležitost tuto schopnost vyzkoušet, ale iPhone díky ní pokročil v detekci okolí. Například nově integruje gyroskop s vyšším dynamickým rozsahem a akcelerometr snímající přetížení. V rámci USA a Kanady bude také brzy spuštěna funkce zasílání tísňových zpráv přes satelit v místech, kde není běžný signál operátora.

iPhone 14, recenze, SOS satelitní zpráva iPhone 14, recenze, detekce autonehody
Zatímco první bezpečnostní funkci si užijí pouze obyvatelé USA a Kanady, z nové schopnosti detekovat autonehodu můžeme těžit i my. A může to být funkce, která zachrání život. Zdroj: apple.com

Pochválit musím detekci obličeje Face ID. Třebaže je roky téměř beze změny, stále má navrch nad konkurencí svou tvorbou 3D mapy obličeje, která povyšuje bezpečnost, a odemykání probíhá skvěle i ve tmě. Face ID dále využijete i k mobilním platbám Apple Pay. iPhone 14 získává Bluetooth v nové verzi 5.3 představené v roce 2021 se stabilnějším spojením.

iPhone 14 zase o něco lépe fotí v šeru, potěší lepší video

Při pohledu na zadní stranu iPhonu 14 máme jasno v tom, že počet fotoaparátů zůstal na stejné hodnotě. Třetí snímač, kterým je u modelů Pro teleobjektiv, stále chybí. Hlavní foťák rozlišení nenavyšuje, zůstáváme na 12 Mpx. To by však nebyl Apple, kdyby se nepustil aspoň do lehkých změn. Snímky jsou velmi dobře osvětlené, za dobrého světla nejsou barvy přepálené, spíše blíže realitě. Při poklesu přírodního světla v kvalitě pomůže nový Photonic Engine.

iPhone 14, focení
Aplikace Fotoaparát již roky vypadá stejně. Při focení si však můžete zvolit třeba filtr nebo si manuálně upravit světelnost.

Mimo decentní zvýšení světelnosti na f/1,5 je právě Photonic Engine tím, co pomůže v situacích s nedostatkem světla. Jde vlastně o vylepšené Deep Fusion z iPhonu 11, kdy iPhone zaznamená v jednu chvíli více snímků s různým nastavením a z každého z nich si vytáhne podstatnou informaci. Vše pak spojí v jeden snímek. Při snímání nočních a velmi tmavých scén do hry vstupuje noční režim, který zvládne snímat několik vteřin pro jasnou fotografii.

iPhone 14, recenze, běžné foto iPhone 14, recenze, portrét
S ideálním světlem je focení jedna radost. iPhone si poradí i se spoustou menších a větších objektů. Režim portrét pak zvládá zaostřit i na různé předměty. Vložené snímky jsou zmenšeny a komprimovány.

U nočního režimu se nemusíte bát, že v ruce telefon stabilně neudržíte. Napomáhá optická stabilizace. Společně se snímky za světla jsou díky nočnímu režimu pohledné i ty za tmy. Někdy však může přijít vhod varianta bez použití nočního režimu, která zobrazí noční oblohu v tmavší a reálnější barvě.

Širokoúhlý snímač zůstává také na svých 12 Mpx. U něj je pak zapotřebí vydržet při snímání v šeru o trochu déle. Výsledný šum se dá přežít.

iPhone 14, recenze, foto v noci iPhone 14, recenze, noční režim
Ze srovnání běžného snímku (vlevo) a s použitím nočního režimu (vpravo) nevychází ten s delším expozičním časem vždy nejlépe. Detailů má více, ale barvy už jsou světlé až příliš.

Apple se tentokrát zaměřil na nové video. Konkrétně jsem mohl vyzkoušet nový akční režim, což je vlastně pokročilá stabilizace obrazu. Pokud máte opravdu dostatek přirozeného světla, můžete začít natáčet při běhu, jízdě na kole apod. Výsledné video mě překvapilo, protože se obraz téměř nevychyluje a zůstává až lehce nepřirozeně na jednom místě. O dostatku světla mluvím záměrně, jakmile už má iPhone pochybnosti, sám vás upozorní.

iPhone 14, recenze, širokoúhlý snímek iPhone 14, recenze, širokoúhlý snímek ve stínu
Širokoúhlý fotoaparát zůstává na světelnosti f/2,4, takže mu stále svědčí daleko více přirozeného světla.

Stejně tak se na více světla spoléhejte u filmařského režimu. Také on dostal vylepšení v podobě navýšení rozlišení z Full HD na 4K a možnost volby skutečně filmového snímkování, tedy 24 snímků za sekundu. Photonic engine se dostal i do přední selfie kamery. Proto mají snímky lepší detaily. Nový iPhone 14 i zde snížil clonu, a to na f/1,9.

i Apple A17 Pro: nejvýkonnější mobilní čip současnosti

Předchozí model jako ta největší konkurence iPhonu 14

Největší konkurencí novému iPhonu 14 není nikdo jiný než předchozí iPhone 13. Nutno poznamenat, že jsem ho ani nevypisoval do tabulky níže. Důvodem je opravdu malý počet změn. Bohužel novinka nepřináší téměř žádné důvody, aby k ní majitel modelu z roku 2021 přecházel. O chlup lepší fotoaparát a video, vyšší operační paměť a detekce autonehody zkrátka není mnoho. Naopak cena si tak podobná není a ušetříte zhruba 4 tisíce korun.

iPhone 14, recenze, konkurence iPhone 13
Rozhodnete-li se pro iPhone 13 z roku 2021, chybu neuděláte. Pokud si pořizujete první iPhone, nová čtrnáctka dostane pravděpodobně o rok delší podporu iOS, ale jinak o moc nepřijdete.

Nebude-li vám vadit konkurenční operační systém, jako vhodnou volbu vidím Samsung Galaxy S22 5G. Ten se i s nižší cenou může pyšnit hbitým displejem, teleobjektivem či větší baterií. Rozměrově se s iPhonem velmi podobají, takže vám S22 s 6,1" displejem určitě překážet nebude. S iPhonem bojují ve schopnostech fotoaparátu, kdy iPhone minimálně nabízí lepší selfie kameru a pro někoho i lepší barevné podání běžných snímků.

iPhone 14, recenze, konkurence Samsung Galaxy S22 5G
Třebaže byla řada Samsung Galaxy S22 představena již na počátku roku, stále jsou telefony konkurenceschopné a již základní model to názorně ukazuje. Zdroj: samsung.com

Za dalšího konkurenta jsem vybral nový Google Pixel 7 Pro 5G. I ten se spoléhá na výrobu hardwaru i softwaru pod jednou střechou. Proto i Pixel 7 přichází s vlastním čipem, kterým je Google Tensor G2.

i

Google Pixel 7 a 7 Pro (PREVIEW): kupa nových funkcí v elegantním kabátku

Pixel už navyšuje velikost displeje a navrch přidává skvělé rozlišení. Také překonává iPhone přítomností teleobjektivu. Operační paměť je dvojnásobná, ovšem záleží na tom, který systém kolik potřebuje. Větší displej si také žádá větší baterii, a Pixel 7 Pro ji skutečně přináší.

iPhone 14, recenze, konkurence Google Pixel 7 Pro 5G
Skvěle vybavený Pixel 7 Pro může zaujmout i jablíčkáře. S Applem totiž sdílí, že výrobce je zároveň tvůrcem operačního systému, takže systém je přímo optimalizován pro daný telefon. Zdroj: store.google.com
Parametry/ Model iPhone 14 Samsung Galaxy S22 5G Google Pixel 7 Pro 5G
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 340 × 1 080 px, 425 ppi 3 120 × 1 440 px, 512 ppi
OLED, 60 Hz Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz OLED, 120 Hz
Zadní fotoaparáty hlavní: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps
hlavní: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 8K video s 24 fps
hlavní: 50 Mpx, f/1,85, OIS, 4K video s 60 fps
širokoúhlý: 12 Mpx, f/1,8
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120°
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 125,8°

teleobjektiv: 10 Mpx, f/2,4, OIS, 3násobný optický zoom
teleobjektiv: 48 Mpx, f/3,5, 5násobný optický zoom
Přední fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
10 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps
10,8 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps
Čipset Apple A15 Bionic, 6jádrový Samsung Exynos 2200, 8jádrový Google Tensor G2, 8jádrový
RAM 6 GB 8 GB 12 GB
Interní úložiště 128/256/512 GB 128/256 GB 128/256/512 GB
Operační systém iOS 16 Android 12 Android 13
Podpora sítí 5G
Akumulátor 3 279 mAh 3 700 mAh 5 000 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W / 15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení:     25 W / 15 W 
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 30 W / 23 W 
USB-C
3,5mm jack
Stupeň krytí IP68 IP68 IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby stereo, Dolby
Rozměry 146,7 × 71,5 × 7,8 mm 146 × 70,6 × 7,6 mm 162,9 × 76,6 × 8,9 mm
Hmotnost 172 g 168 g 212 g
Cena 26 490 Kč* 21 387 Kč* 23 696 Kč*
*Ceny jsou platné k 13. 10. 2022.

iPhone 14 není vůbec špatný, ale novinky budete hledat pod lupou

iPhone 14; recenze

iPhone 14

Mobily

Nejnovější základní iPhone 14 bohužel nemá příliš zářezů, kterými by zaujal. Kvůli vývoji měny nás novinka stojí o pár tisíc více než téměř totožný iPhone 13. Nejsem si jist, zda v nich najdete přidanou hodnotu. Novinky napočítáme na prstech jedné ruky a zajímavější variantou může být spíše iPhone 14 Plus s větším displejem a baterií. iPhone 14 je výborný telefon, každá jeho součást je skvělá. Snad by Apple možná mohl konečně přidat i sem třetí fotoaparát. Nicméně v poměru cena/výkon mě novinka nepřesvědčila. Hlavní chybu vidím v opravdu malém počtu inovací.

Klady

 • Stále pěkný design
 • Akční režim u videa
 • 6 GB operační paměti
 • Skvělá 2denní výdrž baterie

Zápory

 • Málo inovací
 • SOS přes satelit pouze v USA a Kanadě
 • Cena začíná podstatně výš
i Mohlo by vás zajímat

iPhone 14 je rozporuplný. V recenzi jsem chtěl poukázat na srovnání s předcházející generací, ne jen ohodnotit výčet jeho parametrů. Ty jsou sice skvělé, ale nelze se ubránit tomu, že Apple tentokrát opravdu nenasadil vyšší kalibr a já jsem poměrně marně hledal změny a vylepšení. Přesto jich pár existuje, a pokud jsou pro vás zásadní, není nad čím přemýšlet.

Co jsme o iPhonu 14 psali dříve


Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Na jaře nás Apple nalákal na novou verzi svého operačního systému iOS 16. Nyní k němu představuje i samotné telefony, zcela novou řadu iPhone 14 sestávající ze 4 modelů s velkým počtem novinek. Co vše nám výrobce přichystal tentokrát? Jakými vymoženostmi nás mohou novinky nalákat?

i

Předobjednávky nové modelové řady iPhone 14 startují již tento pátek 9. září 2022.

iPhone 14, úvod

iPhone 14 a 14 Pro – OBSAH

 1. Řada iPhone 14 přinesla konec modelu mini, menší iPhone ale stále existuje
 2. Díky novému výřezu iPhonů 14 Pro máte na displeji více místa
 3. Užitečný Always-on displej přichází na modely Pro, využívá novinky z iOS 16
 4. Modely Pro dostály svému jménu a nabídnou skutečně o chlup vyšší výkon
 5. Apple navyšuje rozlišení fotoaparátů u modelů Pro, základní modely však také lépe fotí
 6. Pro koho má smysl upgrade na iPhone 14?
 7. Zlevněte si nákup iPhonu 14 výkupem staršího telefonu

Řada iPhone 14 přinesla konec modelu mini, menší iPhone ale stále existuje

Již 16. rokem se každoročně setkáváme s novou generací iPhonu. Letos přichází nové modely s číslovkou 14. Apple je uvedl na své keynote společně s trojicí chytrých hodinek Apple Watch a 2. generací sluchátek AirPods Pro. Akce byla opět předem nahrána, ovšem bez přítomnosti reportérů na místě se tentokrát neobešla. My nyní v tomto článku přinášíme shrnutí nové řady iPhone 14.

i

Rozpis všech dosavadních generací iPhonů a novinek, které přinesly, najdete v článku iPhone historie: Jak šel čas s legendárním telefonem?

Za poslední roky došlo k ustálení modelové řady na 4 zařízení. Ta byla odstupňována velikostí displeje, výbavou a samozřejmě cenou. Příznivci malých a kompaktních smartphonů mohli volit iPhone 12 mini či 13 mini, které se snadno vměstnaly do ruky díky svým 5,4" displejům. Nyní je modelu mini konec a štafetu kompaktních iPhonů nově přebírá iPhone SE. Ten je také stále cenově nejdostupnějším telefonem s jablkem ve znaku.

iPhone 14, všechny modely
Kompletní řada letošních iPhonů 14. Zdroj: apple.com

Základní iPhone 14 zůstává, ovšem místo menšího bratříčka jej tentokrát naopak doplňuje větší model pojmenovaný iPhone 14 Plus. Oba cílí na příznivce kvalitního telefonu, kteří ale nutně nepožadují nejlepší fotoaparát a jiné specialitky. Pro fanoušky toho nejlepšího je připravena modelová řada Pro. Jde o modely iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Pojďme se blíže seznámit s jejich specifikacemi.

Díky novému výřezu iPhonů 14 Pro máte na displeji více místa

Jak rozeznáme iPhone 14 a 14 Plus od předešlých generací iPhone 12 a iPhone 13? Novinky se vlastně drží stejného designu známého z let minulých. Hranaté tělo s matnými hliníkovými boky zůstává. Přední stranu kryje odolné sklo Ceramic Shield a pod důkladnou ochranou se nachází i dvojice fotoaparátů, diagonálně rozložená v zadním výstupku. Vespod je umístěn napájecí Lightning konektor, po stranách tlačítka hlasitosti a power button.

Kdo se chce odlišovat a získat něco navíc oproti předešlému iPhonu 13, může si nový iPhone 14 a 14 Plus pořídit v nové barvě, kterou je fialová. Připomíná tak fialovou variantu iPhonu 12, jež se na trh dostala exkluzivně v roce 2021, až několik měsíců po představení základní barevné nabídky. Zbývajícími možnostmi jsou barvy černá, bílá, modrá a červená.

iPhone 14, modely iPhone 14 a 14 Plus
Mimo novou barevnou variantu – fialovou, jsou nové iPhony 14 k nerozeznání od řady iPhone 13. Samozřejmě až na nový velký rozměr iPhonu 14 Plus, který tak dorovnává nejvyšší model řady – iPhone 14 Pro Max. Zdroj: apple.com

Oba Pro modely, tedy iPhone 14 Pro a 14 Pro Max, hlásají nový zevnějšek o něco více. Roky propíraný výřez displeje prošel decentní změnou. Již nejde o plošku napojenou na horní stranu telefonu, ale znatelně menší oválný proužek nazvaný Dynamic Island, který je obklopen OLED panelem ze všech stran. Je to vlastně místo, kde se nachází senzory a kamerka Face ID. Apple však povýšil funkčnost a z tohoto místa nyní vychází různé notifikace a signalizace.

i

iPhone 13 (RECENZE): revoluční není, přináší ale povedená vylepšení

To ale není vše, zadní foto výstupek je nyní zase o kus větší a již na první pohled slibuje líbivé novinky v oblasti fotografie. Modely iPhone 14 Pro a 14 Pro Max svá těla s lesklými ocelovými boky oblékly do stylových barev. Kromě typických barev – stříbrná, zlatá, šedá – se i zde nově setkáváme s fialovou variantou.

iPhone 14, všechny modely
Toto je nová podoba průstřelu u modelů iPhonů 14 Pro. Zdroj: apple.com

Užitečný Always-on displej přichází na modely Pro, využívá novinky z iOS 16

Velikosti vysoce kvalitních OLED displejů, které Apple opět nazývá Super Retina XDR, zůstávají na známých hodnotách z let minulých. Již jsme zmínili vynechání kompaktního 5,4" iPhonu, proto je nejmenší možná hodnota posunuta na 6,1" u iPhonu 14 a 14 Pro. Vysoké rozlišení napomáhá skutečně velmi jemnému zobrazení. iPhone 14 Plus a 14 Pro Max se již neuskromňují a oba dosahují úhlopříčky 6,7". Samozřejmě ani u nich nechybí dostatečně jemné zobrazení, HDR a vysoký jas.

Tentokrát se přítomnost ProMotion, tedy rychlé obnovovací frekvence 120 Hz u displejů Pro modelů, bude hodit. iPhony 14 Pro a 14 Pro Max totiž díky podpoře variabilní změny frekvence s novou minimální hodnotou až 1 Hz mohou využít funkci známou z konkurenčních telefonů. Řeč je o Always-on displeji. Díky tomu se nyní zamykací obrazovka systému iOS 16 s různými indikátory může zobrazit s utlumeným podsvícením, aniž by uživatel kvůli tomu musel naplno rozsvítit displej.

iPhone 14, Always-on displej nové řady iPhone 14 Pro
Takto vypadá Always-on displej v podobě modelu Apple iPhone 14 Pro a jeho systému iOS 16. Zdroj: apple.com

Modely Pro dostály svému jménu a nabídnou skutečně o chlup vyšší výkon

Každoroční změna procesorů za výkonnější typ se letos trochu vymyká zažitým pravidlům. Z pohledu jednotlivých generací procesoru Apple Bionic jsou základní iPhony 14 vybaveny netradičně loňskou generací A15 Bionic z kompletní řady iPhone 13. Přesto tento čip dostává vylepšení v podobě grafického jádra navíc. O CPU nové generace ale nepřijdou modely 14 Pro. Pro ně si výrobce vyhradil nové čipy A16 Bionic. Ten se chlubí nově skoro 16 miliardami tranzistorů.

iPhone 14, A16 Bionic
Bohužel pouze iPhony 14 Pro získávají nový čip A16 Bionic. Zdroj: apple.com

Všechny nové iPhony podporují pokročilejší Bluetooth 5.3. Zlepšení se dočkala výdrž baterie. Třeba iPhone 14 oproti předešlé generaci přehrává hudbu až o 5 hodin déle. Kapacity baterií zůstaly velmi podobné loňským modelům a model 14 Plus dorovnává 14 Pro Max. Také nabíjecí výkony zůstaly na 20 W drátového nabíjení přes Lightning a 15 W bezdrátového Qi. V balení samozřejmě opět nenajdeme adaptér ani sluchátka, pouze napájecí kabel.

Velkou novinkou se zdá být vyslání nouzového SOS přes satelit. Funkce je určena zejména pro oblasti bez běžného pokrytí mobilní sítí či signálem WiFi. Taková zpráva se bude na první pohled odlišovat šedivým podbarvením textové bubliny. Apple prozatím plánuje funkčnost od letošního listopadu pro USA a Kanadu. Zajímavostí je, že iPhony pro americký trh již spoléhají čistě na eSIM, a nebudou tak mít slot na běžnou SIM kartu. Po vzoru nových Apple Watch přináší všechny modely i detekci nárazu.

iPhone 14, satelitní komunikace
Pomoci se s novými iPhony 14 dopíšete i uprostřed pralesa. Zdroj: apple.com

Apple navyšuje rozlišení fotoaparátů u modelů Pro, základní modely však také lépe fotí

Dalo by se říci, že vylepšovat špičkové fotoaparáty minulé řady iPhone 13 téměř nebylo možné. Technologie však směřuje dále, a my tak o novinky nepřicházíme. Navíc jich není málo.

Hlavní fotoaparát se po dlouhých 6 letech dočkal vyššího rozlišení. Z původních 12 Mpx, kterými se poprvé pochlubil iPhone 6s již v roce 2016, stoupají letošní iPhone 14 Pro a 14 Pro Max až na 48 Mpx. Snímky budou nadále pořizovány v naprosto dostačujícím 12Mpx rozlišení, jednotlivé pixely však budou o něco kvalitnější díky kombinaci 4 obrazových bodů v jeden. Základní iPhony 14 si ponechávají foťák s maximálním rozlišením 12 Mpx, ale vylepšují světelnost na f/1,5.

i

iPhone 13 Pro (RECENZE): brilantní parametry zabalené v kovovém těle

Ultraširokoúhlý fotoaparát iPhonu 14 a 14 Plus si světelnost ponechává na úrovni f/2,4. V případě modelů Pro se u 12Mpx ultraširokoúhlého foťáku udála změna ve světelnosti. Napříč novými modely se lepší světelnosti dočkala selfie kamera. Z dřívějších f/2,2 Apple dokázal vylepšit na f/1,9. Došlo i na přítomnost autofokusu. Modely Pro si ještě samozřejmě ponechávají 3. snímač, kterým je teleobjektiv s 3násobným i 2násobným optickým zoomem a senzor LiDAR.

Photonic Engine, tak je souhrnně pojmenován režim nových smartphonů slibující lepší výsledky při zhoršených světelných podmínkách. Každý fotoaparát u nové generace je nyní násobně lepší v zaznamenání fotek v šeru a pološeru. Nezapomnělo se ani na video. Řada iPhone 14 má nově akční mód pro stabilizaci 4K videa a v tomto rozlišení podporuje i kinematografický režim s rozmazaným pozadím.

iPhone 14, fotoaparát
Kvalitní fotoaparáty jsou pro iPhony typické. Modely Pro po letech navyšují rozlišení. Zdroj: apple.com

Pro koho má smysl upgrade na iPhone 14?

Tabulka níže porovnává všechny modely nové generace mezi sebou. Oproti iPhonům 13 nemají letošní iPhone 14 a 14 Plus příliš mnoho navíc, takže vlastníci loňských zařízení nemusí mít silnou motivaci přejít. Druhý jmenovaný má šanci zaujmout alespoň svou větší úhlopříčkou displeje. I přes téměř totožné parametry se ale jeden ze základních iPhonů 14 vyplatí pořídit kvůli změnám ve fotoaparátech a videu.

i

Nejlepší fotomobily 2022 (AKTUALIZOVÁNO)

Modely iPhone 14 Pro a 14 Pro Max mají více důvodů, které mohou donutit přejít i majitele iPhonu 13 Pro. Menší výřez asi nikoho neohromí, ale lepší fotoaparáty, nový procesor A16 Bionic či Always-on displej jsou příjemnými lákadly. Na cenách se projevuje nárůst, cenovky jednotlivých modelů s možností předobjednávky jsou následující.

 • iPhone 14 128 GB – 26 490 Kč 
 • iPhone 14 256 GB – 29 990 Kč
 • iPhone 14 512 GB – 36 490 Kč
 • iPhone 14 Plus 128 GB – 29 990 Kč
 • iPhone 14 Plus 256 GB – 33 490 Kč
 • iPhone 14 Plus 512 GB – 39 990 Kč
 • iPhone 14 Pro 128 GB – 33 490 Kč
 • iPhone 14 Pro 256 GB – 36 990 Kč
 • iPhone 14 Pro 512 GB – 43 490 Kč
 • iPhone 14 Pro 1 TB – 49 990 Kč
 • iPhone 14 Pro Max 128 GB – 36 990 Kč
 • iPhone 14 Pro Max 256 GB – 40 490 Kč
 • iPhone 14 Pro Max 512 GB – 46 990 Kč
 • iPhone 14 Pro Max 1 TB – 53 490 Kč
Parametry/ Model iPhone 14 iPhone 14 Plus iPhone 14 Pro iPhone 14 Pro Max
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 778 × 1 284 px, 458 ppi 2 556 × 1 179 px, 460 ppi 2 796 × 1 290 px, 460 ppi
OLED, 60 Hz OLED, 60 Hz OLED, 120 Hz OLED, 120 Hz
Zadní fotoaparáty hlavní: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps
hlavní: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps
hlavní: 48 Mpx, f/1,78, 4K video s 60 fps
hlavní: 48 Mpx, f/1,78, 4K video s 60 fps
širokoúhlý: 12 Mpx, f/1,8
širokoúhlý: 12 Mpx, f/1,8
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2 
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2 


teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8 teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8


LiDAR LiDAR
Přední fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
Čipset Apple A15 Bionic Apple A15 Bionic Apple A16 Bionic Apple A16 Bionic
Interní úložiště 128/256/512 GB 128/256/512 GB 128/256/512/ 1 000 GB 128/256/512/ 1 000 GB
Operační systém iOS 16 iOS 16 iOS 16 iOS 16
Podpora sítí 5G
Akumulátor 3 279 mAh 4 325 mAh 3 200 mAh 4 323 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W/15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W/15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W/15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W/15 W
Konektor Lightning Lightning Lightning Lightning
Stupeň krytí IP68 IP68 IP68 IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos
Rozměry 146,7 × 71,5 × 7,8 mm 160,8 × 78,1 × 7,8 mm 147,5 × 71,5 × 7,85 mm 160,7 × 77,6 × 7,85 mm
Hmotnost 172 g 203 g 206 g 240 g
Cena od 26 490 Kč* 29 990 Kč* 33 490 Kč* 36 990 Kč*
*Ceny jsou platné k 7. 9. 2022.

Zlevněte si nákup iPhonu 14 výkupem staršího telefonu

Alza nabízí možnost, jak vaše starší zařízení typu telefon, tablet, chytré hodinky, notebook či herní konzole vykoupit, díky čemuž získáte příspěvek třeba na nákup nového iPhonu 14. Stačí na webu alza-vykup.cz vyplnit údaje o vašem starším zařízení a ihned zjistíte přibližnou výkupní cenu. Do formuláře vyplňte své údaje, my vaše zařízení odvezeme, zkontrolujeme a po vzájemném dohodnutí finální výkupní částky vám ji zašleme na bankovní účet. Alza výkup

i Mohlo by vás zajímat

Akce Applu se nesla v duchu toho nejlepšího, co chce výrobce nyní ukázat světu. Nové smartphony řady iPhone 14 jsou rozumně odděleny tak, aby si každý vybral svého favorita. Za nás jsou nové funkce a vylepšení těch stávajících povedené a těšíme se na zkušenost s novým, větším iPhonem 14 Plus, na nové fotoaparáty či technologii Always-on displeje.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19