Obnovit stránku

Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

S Lenovo Legion 5 Pro si zahrajete nejnovější pecky na maximum!

Aktualizováno

Zničte svého nepřítele pomocí nejnovější generace procesorů Intel nebo AMD ve spojení s grafikou GeForce RTX. Díky tomu získáte nadstandardní výkon s rezervou do budoucna. Notebooky Lenovo Legion 5 Pro 7. generace jsou vybavené skvělými displeji, pokročilým systémem chlazení nebo moderní povrchovou úpravou. Na jaké další technologie se můžete těšit? A v čem jsou herní notebooky od Lenova jedinečné?

Lenovo Legion 5; herní notebook;

S Lenovo Legion 5 Pro si zahrajete nejnovější pecky na maximum! – OBSAH

 1. Lenovo rozšiřuje herní ekosystém
 2. Notebook Lenovo Legion 5i Pro a Legion 5 Pro sází na nejnovější hardware
 3. Představení Legion 5i Pro a Lenovo Legion 5 Pro
 4. Jedinečné herní technologie Lenovo
 5. Specifikace a cena

Lenovo rozšiřuje herní ekosystém

Každý hráč řeší velké dilema, kdy se rozhoduje mezi typickým velkým herním PC nebo notebookem. Masivní nárůst ceny grafických karet částečně smazal znatelný cenový rozdíl, proto se mnoho uživatelů přesouvá na herní laptop. Ten poskytuje celou řadu výhod, zejména v oblasti mobility, kdy s hmotností jen kolem 2 kg snadno poslouží klidně i jako každodenní školní pomůcka. Na trhu jsou však mraky notebooků, ale jen malá část z nich poskytuje nadstandardní výkon, který garantuje rezervu také do budoucna, směrem ke hraní AAA titulů.

V uplynulých týdnech tak společnost Lenovo představila klíčové produkty a služby zaměřující se na hráče pro rok 2022. Patří mezi ně výkonné 16palcové notebooky Lenovo Legion 5i Pro a Lenovo Legion 5 Pro. K tomu navíc brzy dorazí také 15palcové Lenovo Legion 5i a Lenovo Legion 5. Notebooky jsou k dispozici výhradně s operačním systémem Windows 11, procesory AMD Ryzen nové generace nebo nejnovějšími čipy Intel Core 12. generace. Obrazovou hitparádu pak roztáčí grafiky NVIDIA GeForce RTX pro notebooky.

Lenovo Legion 5; herní notebook; Lenovo Legion 5; herní notebook; Lenovo Legion 5; herní notebook; Lenovo Legion 5; herní notebook;
Design notebooku Lenovo Legion 5 Pro.

Notebook Lenovo Legion 5i Pro a Legion 5 Pro sází na nejnovější hardware

Udělat špičkový notebook za jakoukoli cenu je snadné, ale vyladit ho tak, aby nabídl co možná nejvyšší výkon za stále rozumný rozpočet, není vůbec jednoduché. Proto Legion 5i Pro kompletně sází na nejnovější dostupné hardwarové technologie, ze kterých si vyzobává ty nejzajímavější komponenty s ohledem na cenu a výkon. Z našeho pohledu tak jde například o ideální kombinaci i7 procesoru 12. generace, pamětí DDR5 a grafické karty GeForce RTX 3070 Ti. Co tyto moderní komponenty umí a jaký vlastně mají přínos vůči předchozím generacím?

Představujeme 12. generaci CPU Intel Alder Lake

Hybridní design, se kterým přichází procesory 12. generace od Intelu, není sice ničím novým, jelikož rozdílná jádra máme už dlouhé roky v chytrých telefonech a nejen tam. I přesto jde na poli osobních počítačů a notebooků o obrovskou změnu. Doposud jsme znali IPC výkon dané architektury a takty jader, kterých procesory byly schopny. Výkon nebylo těžké odhadnout a bylo relativně jednoduché vědět, s čím můžeme počítat.

Intel; CPU; procesory; Alder Lake; CPU;
Hybridní návrh Intel Alder Lake.

Pod kapotou Intel Alder Lake teď ale nalezneme vyloženě orchestr dvou rozdílných architektur. Procesory od Intelu byly doposud designovány v duchu hrubé výpočetní síly. V tomto ohledu se toho sice moc nezměnilo, ale jak už to v dnešním světě bývá, chyběla tomu efektivita. A efektivita je právě hlavní myšlenkou stojící za tímto hybridním designem.

Druhy práce, které zadáváme svému notebooku, nejsou stejné. Některé jsou velmi náročné, některé nikoliv. I přesto jsme doposud na široké spektrum úloh ohledně náročnosti používali jeden nástroj. To se teď mění, jelikož nové procesory Intel Alder Lake jsou vybaveny tzv. výkonnými jádry (P-cores) a efektivními jádry (E-cores). V praxi to funguje např. tak, že aktivní okno v operačním systému, se kterým pracujete, obsluhují P-cores a otevřená okna na pozadí obsluhují E-cores. Jakmile překliknete do jiného okna, P-cores a E-cores si vymění místo. To vede nejen k efektivnímu využívání dostupného výkonu, ale i k úspoře energie.

V maximální konfiguraci pro nejvýkonnější notebooky bude k dispozici až 14 jader. Čipy podporují PCIe Gen 4.0, DDR5 paměti, WiFi 6E a nechybí ani podpora rozhraní Thunderbolt 4. Hlavním tahákem ovšem bude nárůst výkonu a využití kombinace výkonných a úsporných jader. Nejlepší čip z řady H dosáhne taktu 5 GHz a řekne si v plné zátěži až o 115 W.

DDR5

Další zásadní změnou, kterou nové procesory 12. generace Intel Alder Lake přinášejí, jsou DDR5 paměti. Prozatím jsou k dispozici moduly DDR5 pracující na frekvenci 4,8 GHz, což je pro tuto generaci startovní základ, ale do budoucna je dost prostoru k navyšování. Dle specifikací se už nyní počítá s frekvencemi až 8,4 GHz. Podobně jako u DDR4 ale můžeme odhadovat, že i ta bude časem překonána.

Nicméně DDR 5 paměti nejsou podmínkou pro fungování procesorů Intel Alder Lake. Vždy tak záleží na rozhodnutí výrobce, zda pro daný notebook použije osvědčené moduly DDR4, nebo půjde již o DDR5. S těmi se v principu setkáme u těch nejdražších a nejvýkonnějších laptopů.

Ray tracing s DLSS se starají o skvělou grafiku a vysoké FPS

Technologický náskok RTX 30 symbolizují dvě důležité technologie – ray tracing a DLSS. Ray tracing se díky fyzikálně přesnému chování světla v reálném čase postará o dechberoucí vizuální kvalitu i v těch nejnáročnějších hrách. A v kombinaci s technologií DLSS, kterou pohání umělá inteligence, si zahrajete ty největší herní pecky současnosti jako nikdy předtím. Obě tyto důležité technologie podporuje stále více a více her. U typické nové AAA hry si už ani nedovedeme představit, že by ray tracing nepodporovala. Díky prodejní síle a úzkému napojení na herní vývojáře se stal ray tracing společně s DLSS od NVIDIA standardem v oblasti herní grafiky.

DLSS: ON vs OFF - Full HD

Při detailnějším pohledu na DLSS (Deep Learning Super Sampling) zjišťujeme, že vznikla především coby prostředek pro navýšení snímkové frekvence ve hrách pomocí výkonných tensor jader, která jsou součástí grafik řady GeForce RTX. Funguje na principu toho, že grafická karta vykresluje scénu jen s polovinou potřebných pixelů. Druhá půlka je dopočítána pomocí vylepšené neuronové sítě se strojovým učením. Výsledek je přesto ve fantastické kvalitě plného rozlišení monitoru a jen velmi těžko poznáte rozdíly. V první generaci však bylo nutné strojové učení vytrénovat na každé hře zvlášť, což bylo drahé i časově náročné.

DLSS: ON vs OFF - 4K

NVIDIA Reflex? Technologie, která snižuje latenci ve hrách o desítky procent

NVIDIA Reflex snižuje latenci systému kombinací optimalizace grafické karty a hry. Pokud režim spustíte, získáte zásadní výhodu v kompetitivních hrách jako Valorant nebo Apex Legends, kde rozhodují milisekundy. Současně budete schopni nejen rychleji reagovat, ale také zvýšíte svou přesnost. Technologii podporují všechny grafické karty GeForce RTX řady 30.

NVIDIA Reflex: ON vs OFF

Technologie NVIDIA Reflex je integrována rovněž do nových monitorů NVIDIA G-SYNC. Ty vám umožní měřit rychlost odezvy, tedy jak rychle se po kliknutí nebo pohybem myši aktualizuje monitor. Budete tak mít možnost hlídat celkovou latenci a výkon systému.

Výkon mobilních GPU NVIDIA GeForce RTX 30

Jistě vás zajímá, jaký je v praxi výkon notebooků s GeForce RTX 3050, 3050 Ti, 3060, 3070, 3070 Ti, 3080 a 3080 Ti. Připravili jsme pro vás přehled klíčových informací, které vám pomohou při rozhodování. Velkou roli jistě hrají finance, ale vzhledem k tomu, že grafiku nelze v notebooku později vyměnit, doporučujeme koupit vždy o stupeň lepší. Takový notebook vám déle vydrží ve směru slušného výkonu v nových hrách, ale bude mít i vyšší zůstatkovou cenu v případě následného prodeje.

 • GeForce RTX 3050/3050 Ti – jde sice o nejnovější, ale současně nejpomalejší notebookové grafiky z řady RTX 30. Pokud však hrajete málo, případně starší hry nebo e-sporty, jde jistě o zajímavou volbu. Taková GeForce RTX 3050 Ti je totiž až o 60 % rychlejší než mobilní GeForce GTX 1650 Ti předchozí generace (Turing).
 • GeForce RTX 3060 nabídne 90 snímků za sekundu v nejnovějších hrách s nastavením detailů na ultra a v rozlišení 1 080p. Po stránce výkonu lze očekávat vyšší hodnoty než u notebooků s vlajkovou lodí GPU minulé generace – GeForce RTX 2080 SUPER – jejichž cena se v daném čase pohybovala klidně i nad 60 tisíci.
 • GeForce RTX 3070 je určena ke hraní v 1 440p, taktéž při 90 snímcích za sekundu a na ultra nastavení. Notebooky jsou obdařené extra výkonem, protože grafický výkon zajistí zhruba o 50 % více výkonu, než má GeForce RTX 2070.
 • GeForce RTX 3070 Ti jde o grafický čip oznámený na počátku roku 2022, který je až o 70 % rychlejší než notebooková verze RTX 2070 SUPER a dokáže poskytnout 100 snímků za sekundu při rozlišení 1 440p. Jde tak o prémiovou třídu pro náročnější typ uživatelů.
 • GeForce RTX 3080 nabídne 16 GB grafické paměti, což je vysoce nadprůměrná kapacita využitelná u těch nejnáročnějších hráčů i tvůrců obsahu. Při hraní v 1 440p na ultra detaily snadno dosáhnete na více než 100 snímků za sekundu.
 • GeForce RTX 3080 Ti je novou vlajkovou lodí společnosti NVIDIA v notebookových GPU. Jde o nový čip GA103 vybavený hned o 20 % větším počtem výpočetních jednotek než RTX 3080. Jde tak o doposud nejvýkonnější grafiku, jaká kdy v herních noteboocích byla.

Integrovaný MUX Switch

Technologie MUX Switch pomáhá zkracovat odezvu a zvyšovat výkon během hraní, neboť dokáže účinněji propojit dedikovanou grafickou kartu s displejem. Moderní herní notebooky totiž obvykle využívají integrovanou grafickou kartu, aby propojila dedikovanou kartu s displejem, což sice pomáhá šetřit energii, ale děje se tak na úkor výkonu. Notebook Legion 5 tak zvyšuje výkon v průměru až o 15 %, a ve vybraných hrách klidně i více. A pokud potřebujete optimalizovat výdrž baterie, lze se přepnout do hybridního režimu.

Pokud se blíže podíváme na hardware obsažený v notebooku Legion 5 Pro, kromě DDR5 nebo GeForce RTX 30 se dočkáte i velmi zajímavých procesorů od AMD. Vzhledem k tomu, že procesory Ryzen 6000 (kódové označení „Rembrandt“) jsou postaveny na vylepšené 6nm architektuře ZEN 3+, zůstáváme u maximální konfigurace 8 jader a 16 vláken. AMD však citelně zlepšilo efektivitu provozu i přes celkové zvýšení taktovací frekvence. Také musíme podotknout, že na rozdíl od Intelu, když AMD udává TDP na úrovni 35 W, tak CPU má skutečnou spotřebu 35 W při uváděném výkonu. U konkurence často platí, že špičkový výkon podává procesor s násobně vyšší spotřebou, klidně až 100 W. Což je v případě notebooků poměrně citelný zásah nejen do výdrže baterie, ale také do provozních teplot.

Obecně můžeme konstatovat, že herních notebooků s procesory AMD se prodává mnohem víc než před několika lety. Stojí za tím technologický posun a nadále trvající agresivní cenová politika, kdy v zásadě stejně vybavené notebooky jsou s čipem od AMD levnější. A na to zákazníci vždy slyší.

Představení Legion 5i Pro a Lenovo Legion 5 Pro

Lenovo Legion 5i Pro a Lenovo Legion 5 Pro jsou navržené tak, aby zvládaly plnohodnotnou grafiku. Současně jde o první 16palcové notebooky vybavené prémiovým displejem s adaptivní obnovovací frekvencí až 240 Hz (v závislosti na zvolené konfiguraci), což vám zajistí reálný náskok před herními soupeři v online bitvách. U displeje se ještě zastavíme, protože jde o velké lákadlo.

Lenovo Legion 5; herní notebook; Lenovo Legion 5; herní notebook; Lenovo Legion 5; herní notebook; Lenovo Legion 5; herní notebook;
Design notebooku Lenovo Legion 5 Pro.

Pohlcující zážitky totiž vznikají na 16palcovém WQHD+ (2 560 × 1 600) IPS displeji ve formátu 16 : 10 se 100% barevným gamutem sRGB a dobou odezvy pouhé 3 ms. Displej se rovněž pyšní standardy VESA DisplayHDR 400 a až 500 nity jasu, které zpříjemní zážitky ze sledování her i filmů. Nechybí ani certifikace TÜV Rheinland garantující mimořádně nízké vyzařování modrého světla. Takhle kvalitní displej vás v praxi přesvědčí, že není potřeba pořizovat externí herní displej. Samozřejmě pokud si tedy nechcete dopřát 30palcovou obrazovku.

Grafiky a procesory jsme si již představili, proto se podívejme rovnou na další výbavu. Tak třeba vylepšené umístění WiFi antény má pozitivní vliv na stabilitu signálu. Rovněž vás potěší 80Wh kapacita baterie s funkcí Super Rapid Charge, která nabije baterii z nuly na 80 % už za 30 minut nabíjení. Pro bezproblémové hraní a produktivitu na cestách podporují nejnovější stroje až 135W USB Type-C nabíjení pro větší mobilitu, přičemž tenčí adaptér poskytuje výkon od 230 W do 300 W. S ohledem na nadstandardní výkon počítejte s výdrží baterie nějakých 6 hodin při surfování na webu.

Lenovo Legion 5; herní notebook;
Moderní vzhled herního notebooku Lenovo Legion 5 Pro ocení i nároční uživatelé.

Šasi má rozměry 359,9 × 264,4 × 19,9, hmotnost činí nemalých 2,49 kg, což jde na vrub větší 16" úhlopříčce displeje. Z toho pohledu a vzhledem k výkonu není přehnaně těžký, ale počítá se s přenášením ve vhodné brašně či batohu. Design sází na výrazné zadní výdechy, které najdeme i u konkurence, jde o aktuální trend, ale potřeba chlazení je zřetelná a u dvou a víceventilátorových soustav je potřeba ohřátý vzduch efektivně odvádět.

Pro snadné připojení příslušenství jsou laptopy Legion 5i Pro a Lenovo Legion 5 Pro vybaveny nadstandardním počtem konektorů. Zejména jde o 3× USB-C 3.2 Gen 2 a 3× USB-C 3.2 Gen 1. Současně je k dispozici HDMI 2.1 nebo 3,5mm kombinovaný jack pro připojení sluchátek i mikrofonu.

Jedinečné herní technologie Lenovo

Oba typy notebooků jsou nabízeny v odstínech Storm Grey a Cloud Grey s možností výběru 4zónového RGB nebo bílého podsvícení prostřednictvím nového řešení Legion Spectrum RGB Lighting zabudovaného do klávesnice Legion TrueStrike, která je nyní barevně sladěna v šedé, s vyměnitelnými kryty kláves WASD pro přizpůsobený vzhled.

Lenovo Legion 5; herní notebook;
Skvělá RGB klávesnice.

Ať už jste skalní, nebo příležitostný hráč, pravděpodobně si zajišťujete hry ze spousty různých platforem, z nichž každá má svou vlastní aplikaci. Když je čas na hraní, přepínání mezi těmito různými místy při hledání her, které vlastníte, může věci komplikovat a ztrácíte drahocenný čas. Aby se hráči mohli rychleji vrátit do hry, společnost Lenovo uvádí na trh Legion Arena, herní platformu, která spojuje oblíbené platformy a online obchody s cílem konsolidovat všechny zakoupené počítačové hry do jednoho, snadno dostupného centra. Když vstoupíte do Legion Areny, jednoduše vyhledávejte hry podle názvu nebo podle nedávno spuštěných, hrajte nebo instalujte hru přímo z aplikace. Uživatelé mohou také vidět seznam nejlepších a nejhranějších her, klepnutím si lze zakoupit nové hry a získat odměny a herní úspěchy. Je to zjednodušené hraní.

Lenovo Legion 5; herní notebook;
Komplexní ovládací aplikace.

Ať už píšete zprávu ve třídě nebo v práci, nebo se jen proklikáváte v MOBA hrách, klávesy jsou nyní zřetelně tišší s 33% snížením šumu v porovnání s předchozí generací díky vylepšenému zdvihu s měkkým přistáním, které poskytuje 1,5mm zdvih kláves. Kromě toho je vylepšen nenápadný chladicí systém, který se nachází na noteboocích Lenovo Legion 5, je tepelně efektivnější a tišší – nabízí o 40 % výkonnější ventilátor s větší oblastí výfukových žeber, která jsou o 45 % větší než předchozí generace.

Lenovo Legion 5; herní notebook;
Vnitřní uspořádání notebooku Lenovo Legion 5 Pro.

Chladicí systém zařízení, vyladěný pro e-sporty, obsahuje aktualizovaný ventilační systém, větší výfukovou oblast a vylepšené rozložení pěti tepelných trubic, které efektivně přivádějí vzduch ke snížení teploty. Měděný blok je umístěn pod procesorem jako chladič, který pomáhá odvádět teplo vznikající v urputných soubojích, a lopatky ventilátorů na dnes představených noteboocích Lenovo Legion jsou až o 40 % tenčí v porovnání s předchozí generací, aby pomohly udržet běh systému tišší. Legion Coldfront 4.0 nyní nabízí potlačení hluku jako jeden ze svých nových atributů díky odhlučněnému rámu.

Lenovo Legion 5; herní notebook;
Systém chlazení Legion Coldfront 4.0.

Inteligentnější potlačení hluku je také společnou posedlostí s Nahimic Audio od SteelSeries. Nahimic Audio na noteboocích Lenovo Legion je navržený pro náročné hráče, poskytuje ladění zvuku a zvukové efekty na profesionální úrovni prostřednictvím přesného 10pásmového ekvalizéru, jenž uživatelům umožňuje přizpůsobit zvukové frekvence hry. Úprava každého pásma pomáhá zvýraznit zvuky, které jsou pro zážitek z hraní nejdůležitější – například zřetelné zvuky kroků nepřítele ve hře, a zároveň minimalizovat rušivé vlivy. Díky 2 × 2W stereo reproduktorovému systému mohou PC hráči také optimalizovat zvuky kolem sebe, a získat tak pohlcující zážitek díky funkci „Easy Surround“ Nahimic, která je navržena tak, aby zahrnovala jakýkoli Bluetooth reproduktor pro zlepšení prostorového povědomí prostřednictvím zvuku.

Lenovo Legion 5; herní notebook;
Notebook Lenovo Legion 5 Pro se prezentuje skvělým zvukem Nahimic Audio od SteelSeries.

Specifikace a cena

Pokud se blíže podíváte na specifikace Legion 5i Pro a Lenovo Legion 5 Pro (ideálně v přiložené tabulce, rozhodně si povšimněte poměrně vysokého cenového rozdílu. Levnější Legion 5 Pro je naprosto vhodný na hraní současných her, ale postupem času bude nutné jít dolů s detaily nebo rozlišením. Oproti tomu Legion 5i Pro je po stránce výkonu jednoznačně nabušenější. I do budoucna poskytne tolik výkonu, že si plně vychutnáte prémiový displej s vysokou obnovovací frekvencí.

Sportovně musíme uznat, že notebook Lenovo Legion 5 Pro je v prodeji již skoro rok. Oproti tomu Legion 5i Pro je žhavá novinka vybavená nejnovější generací Intel CPU a s novou grafikou od NVIDIA.

Parametr Lenovo Legion 5i Pro 16IAH7H Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H
Procesor Intel Core i7 12700H (frekvence až 4,7 GHz) AMD Ryzen 7 5800H (frekvence až 4,4 GHz)
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti 8GB 150 W (MUX Switch) NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB 140 W (MUX Switch)
Operační paměť 32 GB DDR5 16 GB DDR4
Úložiště 1 TB M.2 NVMe SSD 1 TB M.2 NVMe SSD
Displej 16" WQHD (2 560 × 1 600 px), IPS, antireflexní, 165 Hz 16" WQHD (2 560 × 1 600 px), IPS, antireflexní, 165 Hz
Konektory 3× USB-C 3.2 Gen 2, 3× USB 3.2 Gen 1 typ A, 1× HDMI 2.1, RJ-45, kombinovaný audio jack 3× USB-C 3.2 Gen 2, 3× USB 3.2 Gen 1 typ A, 1× HDMI 2.1, RJ-45, kombinovaný audio jack
Bezdrátová konektivita WiFi 802.11ax (WiFi 6), Bluetooth 5.1 WiFi 802.11ax (WiFi 6), Bluetooth 5.1
Baterie 80 Wh (výdrž 6 hodin) 80 Wh (výdrž 6 hodin)
Rozměry 359,9 × 264,4 × 19,9 mm 359,9 × 264,4 × 19,9 mm
Hmotnost 2,49 kg 2,49 kg
Cena 54 989 Kč 38 989 Kč
i Mohlo by vás zajímat

Legion 5i Pro a Lenovo Legion 5 Pro jsou notebooky s výkonnou grafikou stvořené pro nadšené hráče. Přichází s nejnovějšími procesory AMD Ryzen nebo Intel Core, které se vám odmění extra vysokým výkonem i v dalších letech.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07