Obnovit stránku

Mobil a počítač: jak z tohoto spojení vymáčknout maximum

• Autor: Redakce

Mobil spousta z nás nedá z ruky. Používáme ho pro brouzdání po internetu, projíždíme sociální sítě, samozřejmě voláme a píšeme přes instant messengery, hrajeme hry. Ale jste si jistí, že využíváte potenciál svého zařízení skutečně na maximum? Vyplatí se vybírat mezi těmi nejlevnějšími telefony, nebo raději vsadit na střední třídu s mnohem bohatší výbavou, ale stále příznivou cenou? V následujícím článku se podíváme na to, co vše nám může nabídnout spojení mobilního telefonu a počítače.

Telefon a počítač

Mobil a počítač – OBSAH

  1. Levný telefon zvládne řadu situací, na náročnější použití ale nestačí
  2. Šetření na telefonu se projeví na špatných místech
  3. Lepší hardware usnadní práci s telefonem
  4. Design není všechno, ale má svou roli
  5. Mobil a počítač: spojení, které rozvine potenciál obou zařízení

Levný telefon zvládne řadu situací, na náročnější použití ale nestačí

I ten nejlevnější telefon zvládne telefonovat a posílat SMS. Nicméně, pokud byste po takovém přístroji chtěli více, narazíte. Boj nastane i u nižší střední třídy telefonů – přístroj se bude rychleji vybíjet, brzy mu dojde kapacita úložiště, fotky nebudou stát za moc. A to nemluvíme o skutečně náročných činnostech, jako je hraní her a používání některých složitějších aplikací. Pořízení dražšího telefonu tak rozhodně není nějakou výstředností – excelují totiž hned v několika důležitých oblastech.

  1. Lepší výbava – lepší fotoaparáty, kvalitnější hardware – zrychlí veškeré činnosti s telefonem, nehrozí pády aplikací, sekání a podobně.
  2. Lepší multitasking, tedy používání více aplikací, provádění více činností zároveň.
  3. Dražší modely nabízejí i větší výdrž všech komponentů. Zaplatíte sice více, v důsledku vám ale telefon déle vydrží díky vyšší kvalitě všech součástí. Dražší telefon stárne pomaleji.
  4. Lepší konektivita – dražší telefony často disponují moderními 5G sítěmi. To znamená rychlejší přenos dat a zároveň tedy i nižší vytížení baterie. Dále nabídnou také NFC, tedy možnost platit bezkontaktně pomocí mobilního telefonu.
  5. Větší úložiště – spoustu souborů, např. hudby, si v telefonu můžete nechat uložených a nevyužívat datová připojení při použití streamovacích služeb.
  6. Ekologické hledisko – čím méně mobily střídáte, tím méně špatně odbouratelného elektronického odpadu tvoříte.
i

Šetření na telefonu se projeví na špatných místech

Pokud váháte nad koupí nového telefonu a přemýšlíte nad tím, zda by nebylo lepší ušetřit, protože „ty funkce dražšího telefonu stejně nevyužijete“, vezměte do úvahy, že cenu telefonu nedělají pouze funkce. Odráží se v ní i jeho celkové odladění, použité technologie a hardwarová výbava. Obecně vzato platí, že pokud zaplatíte více, tak i více dostanete. Levnější telefon možná ušetří finance v danou chvíli, do budoucna se ale dá počítat s tím, že budete muset dříve investovat do servisu nebo rovnou do nového mobilu. Ten máme v ruce několikrát denně a je zbytečné si jeho používání kazit tím, že na první pohled ušetříte. Dražší telefon umožní jeho výhody využít skutečně naplno.

Levné telefony
Levné telefony toho bohužel moc nevydrží. (Zdroj obrázku Flickr.com)

Lepší hardware usnadní práci s telefonem

Ať už telefon používáte na cokoliv, lepší hardwarovou výbavu prostě poznáte. Výkonnější chipset, tedy hlavně procesor telefonu, se pozitivně projeví na tom, že práce s telefonem bude mnohem pohodlnější a rychlejší. Aplikace se budou spouštět okamžitě, nebudete muset po klepnutí na ikonu čekat několik vteřin.

Totéž lze říci o baterii. Baterie dražších telefonů vám klidně vydrží den i více aktivního používání. Nemusíte tak ještě před koncem dne shánět nabíječku nebo s sebou nosit nabitou powerbanku. Výkonné mobilní telefony z vyšších cenových kategorií mají navíc energie doslova na rozdávání a umožňují i bezdrátové nabíjení dalších zařízení pomocí tzv. reverzního nabíjení.

i

Design není všechno, ale má svou roli

Levnější telefony doslova za pár stovek nebo nižších jednotek tisíc poznáte. Nekvalitní dílenské zpracování, telefon třeba při používání vrže a působí na první pohled méně odolně. Dražší telefony nabízí kvalitnější materiály i provedení. Už kovový rámeček dělá divy a výrazně zvyšuje odolnost telefonu. Ostatně on i ten plast v této kategorii bude kvalitnější i hezčí. Skleněná záda telefonu mu pak propůjčí specifický luxusní vzhled, celkový prémiový dojem z telefonu podtrhne i zakulacení displeje a podobné detaily.

Pokud pak vyrazíte s přáteli na večeři nebo máte obchodní jednání, nebudete se muset za dražší telefon stydět. Nepotřebujete nutně mobil za 30 tisíc. I ve střední třídě lze najít přístroje, které se designově vyrovnají dražším modelům.

Mobil, design
S dražším telefonem uděláte i více parády. (Zdroj obrázku: Pixabay.com)

Mobil a počítač: spojení, které rozvine potenciál obou zařízení

Dražší telefony ale nenabízejí jen lepší design. Více toho také zvládnou. Ať už je to práce s telefonem samotným, např. podpora náročnějších aplikací, zpracování fotek a videa přímo v telefonu, nebo ve spojení s počítačem. Benefity telefonů střední třídy se projeví například v těchto oblastech.

Synchronizace a kompatibilita v rámci systému

Obě největší platformy v oblasti mobilních telefonů, tedy Android od Google i iOS od Apple, do jisté míry nabízejí automatické propojení mobilu i počítače. Pokud používáte iPhone společně s operačním systémem Windows, je pro vás zastřešující platformou iTunes, pro Android je standardem synchronizace napříč Google službami. Můžete tak rozpracované dokumenty na PC upravovat v telefonu, vyřizovat maily, mít přístup k souborům na vzdálených cloudových úložištích. V mnoha ohledech tak není vůbec nutné sahat k onomu mírně řečenému nepohodlnému „přetahování“ souborů pomocí drátů. Stačí je nahrát na sdílené cloudové úložiště a daný soubor si stáhnete odkudkoliv.

Navíc, pokud máte rádi technické vychytávky, není od věci zůstat věrný jednomu výrobci. Propracované ekosystémy, které nabízí např. značky Xiaomi či Huawei, se postarají o bezproblémovou synchronizaci např. mezi telefonem a chytrými hodinkami.

i Konkrétní rady, jak propojit počítač s mobilním telefonem najdete v článku Jak propojit mobil s počítačem (NÁVOD).

A jde to i mezi PC s Windows 10 a telefonem s Androidem. Stačí si do obou zařízení nainstalovat aplikaci YourPhone, která umožní na obrazovce počítače vyřizovat notifikace, odpovídat na SMS a rovněž si poradí i s klasickými telefonickými hovory.

Zajímavou volbou je systém Samsung DeX, který po připojení telefonu k monitoru spustí v podstatě pohodlný desktopový systém. DeX je ze strany Samsungu podporován v široké škále vyšších řad telefonů, konkrétně v řadách Galaxy S10, Galaxy S20, Note 9, Note 10 a Note 20 a vybraných tabletech (od Galaxy Tab 4 výše). V galerii níže se můžete podívat, jak toto prostředí vypadá v praxi. Více informací se dozvíte v článku Samsung DeX promění mobil ve stolní počítač. Zrovna u Samsungu je rovněž zásadní rozšíření možností ovládání telefonu pomocí stylusu S Pen. To je ideálním pomocníkem při kreslení nebo psaní rychlých poznámek rukou.

Samsung DeX v praxi Samsung DeX v praxi Stylus SPen Stylus SPen
Takhle vypadá použití systému Samsung DeX a stylusu S Pen v praxi.

Mobil jako druhý monitor

Mobil, v tomto případě je samozřejmě vhodnější větší tablet, můžete použít i jako sekundární monitor, např. k notebooku. U iPadů je možnost zrcadlení obrazovky nativní součástí výbavy, u tabletů Windows a zařízení s Androidem si budete muset pomoci některou z k tomuto určených aplikací. Příkladem budiž Duet Display (Android, iOS). Tuto konkrétní pořídíte za 280 korun. Stačí aplikaci nainstalovat do obou zařízení a propojit ji pomocí stejného uživatelského účtu, a to buď pomocí USB kabelu, nebo prostřednictvím WiFi. Jediným důležitým nastavením je počet snímků za sekundu. Má to vliv na plynulost obrazu. A v tomto případě je jasné, že čím výkonnější telefon budete mít, tím menší problémy s obrazem můžete očekávat.

Mobil jako druhý monitor
Mobilní telefon lze využít i jako druhý monitor - k propojení je ale potřeba stáhnout k tomu určenou aplikaci.

Použití tohohle softwaru je ideální např. na cestách, kdy sekundární displej potřebujete, ale nemůžete se tahat s monitorem. Pro nenáročnou kancelářskou práci je aplikace Duet Display naprosto bezproblémová.

i

Mobil jako webkamera

V období epidemie se výrazně zvýšily požadavky na vybavení počítače webkamerou. Jak to ale udělat ve chvíli, kdy ji akutně potřebujete, ale žádný obchod s elektrem není zrovna k dispozici? Řešení je jednoduché – použít mobilní telefon a vybavit jej příslušnou aplikací, např. DroidCam (Android, iOS), kterou nainstalujete jak do telefonu, tak do počítače. V rámci aplikace propojíte počítač s mobilem pomocí domácí WiFi sítě. Pak už stačí jen zvolit kameru DroidCam ve vámi používané komunikační aplikaci. A má to ještě jeden benefit: zdarma se vám dostane lepšího obrazu než u lecjaké klasické webkamery.

Mobil jako druhý monitor
Oproti notebookům, běžné stolní počítače (potažmo monitory) zpravidla nemají zabudovanou webkameru. Pomoci si můžete mobilním telefonem, který funkci webkamery zastane.
i

Na podobném principu fungují i aplikace IP Webcam (zdarma, ale s vodoznakem v obraze, pouze pro Android) nebo iVCam (Android, iOS), která navíc podporuje záznam audia a videa.

Jak využívat příslušenství k telefonu

Mobilní telefony už jsou dnes svou výbavou často v podstatě srovnatelné s mnohými počítači. Není proto divu, že k nim můžete využívat i nejrůznější periferie, jako jsou myši a klávesnice. A dnes už ani nemusíte příliš složitě hledat. S telefonem by měly bez problémů spolupracovat prakticky všechna tato zařízení, která je možné připojit pomocí technologie Bluetooth.

Pokud takové zařízení nemáte, je zde ještě jedno řešení: jmenuje se USB OTG, tedy USB on-the-go. Tuto funkci podporuje spousta mobilních telefonů už od střední cenové třídy a umožňuje připojení periferií k mobilnímu telefonu díky tomu, že z něj udělá hostitelské zařízení, tedy podobně, jako to funguje pro připojení k počítači. K mobilu tak připojíte kromě myší a klávesnic třeba externí disky, herní ovladače nebo DVB-T tuner pro příjem pozemního televizního vysílání. Má to dvě podmínky: zařízení musí OTG podporovat (zjistíte na internetu, na krabičce s telefonem nebo pomocí k tomuto účelu určené aplikace) a musíte mít redukci z USB na micro USB. Podrobnější informace o USB OTG najdete v článku Co je OTG a jak jej využít?

Mobil a počítač
Takhle vypadá v praxi použití funkce Link To Windows. (Zdroj obrázku Samsung.com)

Vzdálený přístup k počítači z mobilu

Někdy se může hodit mít možnost připojit se na dálku z telefonu na počítač. Díky použití chytrého telefonu navíc nejste vázáni pouze na přítomnost u obrazovky. Problém, třeba v případě technických potíží, můžete vyřešit odkudkoliv. Způsobů je hned několik.

i

Pro uživatele Androidu je nejjednodušší využít Vzdálené plochy Google. Z tohoto webu si stáhněte a nainstalujte klienta, který umožní vzdálené připojení k danému počítači. Ve chvíli, kdy budete potřebovat, aby se k vám do počítače někdo připojil, v sekci Podpora si vygenerujete kód, který dotyčnému odešlete. Ten pak zadá ve chvíli, kdy se bude k vašemu počítači chtít připojit.

Na podobném principu – tedy nutnosti nainstalovat aplikaci jak do výchozího, tak do zařízení, k němuž se připojujeme, nabízí i známá aplikace TeamViewer (Android, iOS). Ta navíc podporuje i vzdálený přístup k mobilnímu telefonu, což je rozhodně plus. A pozitivní je, že obě výše zmíněné metody je možné využít i u zařízení od společnosti Apple.

Lepší úroveň zabezpečení

Souhra dražšího telefonu a počítače se pozitivně projeví i na vyšší bezpečnosti vašich dat. A tím nemyslíme pouze jejich synchronizaci, jak jsme psali výše. Jde na nám o celkové zabezpečení vašich dat v telefonu, který tak můžete využít i pro pracovní účely bez obav, že byste o některé zásadní věci přišli. Samsung vyvinul systém Knox, více o něm se můžete dočíst v našem článku Samsung Knox ochrání vaše data odolným trezorem. Podobnou službu ale nabízí i Apple. U něj se jmenuje Apple DEP a více se dozvíte v článku Apple DEP vám pomůže nasadit Mac a iOS do firmy.

i Mohlo by vás zajímat

Pořízení dražšího telefonu není zbytečná či snad marnivá investice. Ani zdaleka nejde jen o pár funkcí navíc. Zásadní je celkové používání telefonu. Ten dražší nabídne hladký běh, lepší výkon, větší kapacitu paměťového úložiště. Samozřejmě nelze zapomenout ani na pohlednější design a příjemnější ergonomii. Vyšší cenovka takových telefonů tak přináší spoustu výhod.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07