Obnovit stránku

MSI GeForce GTX 1660 SUPER Gaming X (RECENZE A TESTY)

Recenze

Aktualizováno

Nehledě na výkon, grafické karty z herní edice GAMING společnosti MSI patří vždy k tomu nejlepšímu, co můžete v nabídce této taiwanské společnosti nalézt. Grafická karta MSI GeForce GTX 1660 SUPER Gaming X patří právě do této herní série, a i když se jedná o grafickou kartu ryze mainstreamového výkonu, mezi ostatními GeForce GTX 1660 SUPER bude jistě patřit k tomu vůbec nejlepšímu. O tom se ostatně přesvědčíme také v dnešní recenzi, v níž jsme pro vás tuto grafickou kartu důkladně otestovali.

MSI GTX 1660 SUPER Gaming X recenze a testy

MSI GeForce GTX 1660 SUPER Gaming X (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Představení MSI GTX 1660 SUPER Gaming X
 2. Jak testujeme grafické karty
 3. Testy provozních vlastností
 4. Výkon grafických karet
 5. Přetaktování
 6. Hodnocení grafické karty

Představení grafické karty MSI GTX 1660 SUPER Gaming X

Grafická karta MSI GTX 1660 SUPER Gaming X je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu NVIDIA TU116 (TU116-300-A1) společnosti NVIDIA s jedním deaktivovaným blokem TPC (Texture/Processor Cluster), na který jsou pomocí 192bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6 o kapacitě 6 GB. Jedná se o grafickou kartu, která stejně jako ostatní GeForce řady GTX přichází bez podpory real-time ray tracingu i DLSS, a svým výkonem je pak MSI GTX 1660 SUPER Gaming X zacílena do segmentu grafických karet střední třídy (mainstream), kde zaujímá střední patra výkonnostního žebříčku.

MSI GTX 1660 SUPER Gaming X popis

Frekvence grafické karty

MSI GTX 1660 SUPER Gaming X GPUZ

Frekvence grafického čipu je 1 530/1 830 MHz (Base/Boost) a frekvence grafických pamětí pak 1 750 MHz, což u pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci 14 000 MHz. Oproti referenčním hodnotám je tedy karta na jádře přetaktovaná o 45 MHz v Boost. Grafické paměti jsou pak taktovány v referenčních hodnotách NVIDIA GeForce GTX 1660 SUPER.

Systém chlazení GPU

MSI GTX 1660 SUPER Gaming X

Grafická karta MSI GTX 1660 SUPER Gaming X měří na délku 247 mm a na základní desce vašeho počítače zabere 3 rozšiřující sloty. O chlazení se stará pasiv složený z hliníkových žeber, který je pro lepší odvod tepla z grafického čipu vybaven celkem třemi tepelnými trubicemi (heatpipes). Moduly grafických pamětí i napájecí kaskády jsou chlazeny pomocí chladicího plátu (heat-sink plate), a všechny důležité komponenty grafické karty jsou tak kvalitně chlazeny.


MSI GTX 1660 SUPER Gaming X; systém chlazení

Aktivní část systému chlazení tvoří dva 85mm ventilátory typu TORX 3.0 s aerodynamicky tvarovanými lopatkami, které jsou pro delší životnost a nižší hlučnost uloženy ve dvojitých kuličkových ložiskách. Grafická karta MSI GTX 1660 SUPER Gaming X podporuje funkci ZERO FROZR, která v případě nízkých teplot grafického čipu pod 60 °C oba ventilátory úplně zastaví, a zamezí tak její zbytečné hlučnosti (semi-pasivní chlazení). Velmi pěkný je pak decentně podsvícený panel MSI GAMING na hřbetu grafické karty a lemy kolem ventilátorů. Barvy i efekty tohoto podsvětlení si můžete nastavit v nástroji MSI Dragon Center (Mystic Light). Charakteristika závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátoru je následující:


MSI GTX 1660 SUPER Gaming X; závislost otáček a hlučnosti

Účinnost systému chlazení

MSI GTX 1660 SUPER Gaming X; 3DMark Stress Test

Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosáhla grafická karta MSI GTX 1660 SUPER Gaming X na skóre 99,7 %, a v těchto testech stability snímkové frekvence tak prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení a spotřeba

MSI GTX 1660 SUPER Gaming X; horní strana

O napájení grafické karty MSI GTX 1660 SUPER Gaming X se stará 4 + 2fázová napájecí kaskáda, která vyžaduje přídavné napájení pomocí jednoho 8-pin konektoru. Příkon karty byl výrobcem nastaven na 130 W (max. 140 W) a ten pak k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 450 W.

Výstupy na monitor

MSI GTX 1660 SUPER Gaming X; obrazové výstupy

Výstupy na monitor jsou u grafické karty MSI GTX 1660 SUPER Gaming X řešeny pomocí tří konektorů DP 1.3/1.4 (Display Port) a jednoho konektoru HDMI 2.0.

MSI Dragon Center

Nástroj MSI Dragon Center slouží ke snadnému přetaktování grafických karet společnosti MSI. Díky tomuto nástroji pak můžete ze své grafické karty získat ještě nějaký ten výkon navíc, ale nejen to. Pomocí MSI Dragon center si můžete také upravit některá důležitá nastavení počítače a monitoru tak, aby se vám hrálo mnohem lépe. Přes Dragon Center můžete například spravovat přístupy k síti LAN, upravovat kontrast a barvy monitoru, nastavovat chování RGB LED osvětlení grafické karty a podobně.

MSI Dragon Center: hlavní panel
Při zapnutí Gaming Mode se MSI Dragon Center pokusí automaticky optimalizovat vše nutné k plynulému hraní her.
MSI Dragon Center: Performance
K nastavení výkonu grafické karty můžete využít dva přednastavené profily (Extreme Performance a Balanced) nebo Creator Mode, který se vám pokusí nastavit vše automaticky. Samozřejmě si můžete vytvořit také profil vlastní. 
MSI Dragon Center: Hardware Monitor
S Hardware Monitorem máte na očích ty nejdůležitější parametry grafické karty v reálném čase.
MSI Dragon Center: Eye Rest
Panel True Color slouží k nastavení barev vašeho herního monitoru.
MSI Dragon Center: Lan Manager
Pomocí LAN Manageru máte možnost spravovat preference přístupu jednotlivých aplikací k síti.
MSI Dragon Center:
Přes panel Mystic Light si můžete nastavit barvy a efekty RGB LED osvětlení na grafické kartě

Ačkoliv je MSI Dragon Center pro hraní počítačových her nástrojem téměř všeobjímajícím, co se týká přetaktování grafické karty, náročnější uživatele asi příliš neuspokojí. Ti však mají vždy možnost ke svým OC hrátkám využít služeb mocnějšího nástroje, jakým je například MSI Afterburner.

Jak testujeme grafické karty

Testy grafických karet se na Alza.cz skládají jednak z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu.

Testy herního výkonu

V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v těch nejnovějších herních titulech tak, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech, a tedy jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.

i

Naše recenze jsou vždy aktuální

Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd.), můžeme rychle vše přetestovat, a nové výsledky se tak okamžitě promítnou také do recenzí staršího data.

Testy provozních vlastností

Na rozdíl od herních testů, ve kterých jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů, jako jsou krom teploty a hlučnosti také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.

V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami tak, abyste měli přehled o tom, která grafická karta by právě pro vás byla tou nejvhodnější.

Testovací sestava


Testy provozních vlastností MSI GTX 1660 SUPER Gaming X

Pro měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Time Spy Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy, a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon, a zahřeje se tak na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta MSI GTX 1660 SUPER Gaming X v tomto zátěžovém testu dopadla?

Test 3DMark Stress Test
MSI GTX 1660 SUPER Gaming X; 3DMark Stress Test
SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ
MSI GTX 1660 SUPER Gaming X Hodnota Poznámka k měření
Teplota GPU 65 °C měřeno na konci testu
Reálná frekvence GPU 1 905 MHz měřeno jako průměr v posledním průchodu (zaokrouhleno na celé biny)
Napětí GPU 1,012 V měřeno jako průměr v testu
Spotřeba GPU (podle ovladačů) 128,0 W měřeno jako průměr v testu
Spotřeba VGA (skutečná) 127,4 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Spotřeba celého systému 203,5 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Otáčky ventilátorů 1 200 ot/min měřeno na konci testu
Hlučnost 33,7 dBA interpolováno z otáček ventilátorů


MSI GTX 1660 SUPER Gaming X; odběry na jednotlivých větvích


Místo odběru Popis Spotřeba
1 Slot PCI Express větev 3,3 V 0,060 W
2 Slot PCI Express větev 12 V 27,140 W
3 PCIe Cable 1 (8-pin) větev 12 V 100,165 W
TOTAL 127,365 W


Teploty grafické karty MSI GTX 1660 SUPER Gaming X se na konci zátěžového testu držely na 65 °C při docela nízkých otáčkách ventilátorů kolem 1 200 ot/min, které při této rychlosti generovaly také velmi nízkou hlučnost 33,7 dBA. Tuto grafickou kartu tak mohu označit za velmi tichou. Frekvence grafického čipu se pak pohybovala v průměru na 1 905 MHz při spotřebě (příkonu) grafické karty 127,4 W.

Porovnání provozních vlastností GeForce GTX 1660 SUPER

Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností MSI GTX 1660 SUPER Gaming X se všemi ostatními grafickými kartami GeForce GTX 1660 SUPER, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali, můžete se podívat do následujících grafů.


Provozní vlastnosti
Provozní vlastnosti


Výkon grafických karet GeForce GTX 1660 SUPER

Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V samotných testech je pak u každého typu grafické karty měřena snímková frekvence (FPS), která je pro nás také ukazatelem jejího výkonu.

Vzhledem ke značným výkonnostním rozdílům mezi grafickými kartami ze segmentu vysokého výkonu (High-end) a výkonu středního (Mainstream) nemohou být grafické karty porovnávány v úplně všech počítačových hrách při stejném nastavení grafických detailů. Z tohoto důvodu jsou konečné výsledky rozděleny do dvou grafů. V prvním grafu jsou sumarizovány výsledky z úplně všech herních testů pouze pro grafické karty ze segmentu High-end/Mainstream, v druhém grafu pak můžete vidět relativní výkon úplně všech grafických karet. Výsledky ve druhém grafu jsou však počítány pouze z těch herních titulů, které při testech využívají shodné nastavení grafických detailů pro úplně všechny grafické karty, tedy napříč kategoriemi High-end/Mainstream.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Checker Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider
Testy Strange Brigade
Testy Far Cry 5
Testy Wolfenstein II: The New Colossus


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Battlefield V
Testy Strange Brigade
Testy Far Cry 5


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.


Výkon grafické karty MSI GTX 1660 SUPER Gaming X je dán zejména výkonem samotného grafického čipu TU116 (TU116-300-A1), který se od jiných grafických karet GeForce GTX 1660 SUPER může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který pak tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, pak může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích, a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami GeForce GTX 1660 SUPER různých výrobců a značek, nemohou být nijak extrémní.


Frekvence grafických karet


V případě grafické karty MSI GTX 1660 SUPER Gaming X se reálná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v průměru na 1 905 MHz, a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafická karta disponuje oproti ostatním GeForce GTX 1660 SUPER, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali. 


Přetaktování MSI GTX 1660 SUPER Gaming X

Jak jsem grafickou kartu taktoval

Přetaktování grafického čipu

U nových grafických karet GeForce RTX/GTX máte možnost k přetaktování využít buď nové funkce OC Scanner, která grafickou kartu přetaktuje „automaticky“, nebo si můžete veškeré parametry přetaktování nastavit sami manuálně. Přetaktování grafické karty MSI GTX 1660 SUPER Gaming X jsem prováděl za pomoci automatického přetaktování OC Scanner nástroje MSI Afterburner. Dříve ale, nežli jsem OC Scanner mohl spustit, bylo zapotřebí ručně na maximum nastavit položky Power Limit (107 %), Temp Limit (89 °C) a Core Voltage (100 %). Také jsem musel nejdříve zjistit maximální frekvenci grafických pamětí, nástroj OC Scanner totiž umí přetaktovat pouze grafický čip, frekvenci grafických pamětí zcela ignoruje.

Přetaktování grafických pamětí

Postupně jsem zvyšoval hodnoty frekvence grafických pamětí o 50 MHz a testoval jejich stabilitu v počítačových hrách. Jako stabilní se nakonec ukázala hodnota +800 MHz, což představuje efektivní frekvenci VRAM 15 600 MHz. Nyní jsem tedy konečně mohl spustit automatické přetaktování pomocí OC Scanner.


Přetaktování MSI GTX 1660 SUPER Gaming X; Afterburner

S posunutou frekvencí pamětí o 800 MHz a s položkami Power Limit, Temp Limit a Core Voltage na maximum mi OC Scanner nastavil frekvenci grafického čipu oproti výchozímu stavu v průměru o 80 MHz výše. S takto nastavenými parametry grafické karty jsem pak otestoval některé hry s následujícími výsledky:

MSI GTX 1660 SUPER Gaming X; výsledky přetaktování

i

Pomocí nástroje automatického přetaktování OC Scanner se mi z grafické karty MSI GTX 1660 SUPER Gaming X podařilo získat v průměru ještě zhruba o něco více než 4 % dalšího výkonu, což opravdu není nic moc, a je evidentní, že tyto grafické karty jsou nastaveny prakticky na své maximum již od výrobce. Na spotřebě celé sestavy se pak toto přetaktování projevilo v počítačové hře The Division 2 jen nějakými 7 W navíc (u samotné grafické karty pak 9 W).

Toto video ukazuje nárůst výkonu a provozní vlastnosti u takto přetaktované grafické karty MSI GTX 1660 SUPER Gaming X v počítačové hře The Division 2 do těch úplně nejmenších detailů.


Hodnocení MSI GeForce GTX 1660 SUPER Gaming X

i

Pro koho je tato grafická karta určena?

Grafické karty GeForce GTX 1660 SUPER nabízí všem středně náročným hráčům počítačových her atraktivní výkon, který se pohybuje téměř na úrovni dražší GeForce GTX 1660 Ti. Tyto grafické karty jsou primárně určeny pro hraní v rozlišení 1 920 × 1 080 px, avšak nebudete-li ve hrách trvat na příliš vysokých detailech, svou práci by měly dobře odvést i v rozlišení vyšším. Obdobně jako ostatní grafické karty GeForce řady GTX, ani GeForce GTX 1660 SUPER nenabízí podporu technologie ray tracingu či vyhlazování obrazu pomocí DLSS. To by však pro účely mainstreamového hraní počítačových her nemělo být větší překážkou. Důležité je hlavně to, že s grafickými kartami GeForce GTX 1660 SUPER se za relativně dobrý peníz dostanete ke slušnému hernímu výkonu. Komu by absence podpory real-time ray tracingu či DLSS přeci jen vadila, bude muset jít do některé z dražších grafických karet GeForce řady RTX.

Grafická karta MSI GTX 1660 SUPER Gaming X nabízí především parádní systém chlazení v docela kompaktních rozměrech (245 mm). Pro grafický čip z dílny společnosti NVIDIA pod označením TU116 je nejen dostatečně výkonný, ale zároveň mu také propůjčuje vynikající provozní vlastnosti. Především se pak jedná o velmi nízkou hlučnost, což jistě přivítají všichni milovníci tichých počítačů. Tato grafická karta pak nabízí také decentní RGB LED osvětlení, které si každý může přizpůsobit vlastnímu vkusu pomocí nástroje Mystic Light. Výrobce pak u tohoto Gamingu samozřejmě nezapomněl ani na funkci ZERO FROZR, která v případě nízkých teplot oba ventilátory chlazení úplně odstaví, a zamezí tak zbytečné hlučnosti (semi-pasivní chlazení).

K nevýhodám této grafické karty pak musíme přičíst zejména menší velikost grafických pamětí o kapacitě jen 6 GB. To se ovšem netýká jen této MSI GTX 1660 SUPER Gaming X, ale úplně všech grafických karet GeForce GTX 1660 SUPER. Budete-li však při hraní moderních počítačových her využívat nižší rozlišení, jako je například 1 920 × 1 080 px, větší kapacitu grafické paměti stejně potřebovat nebudete. A protože mezi ostatními GeForce GTX 1660 SUPER patří grafická karta MSI GTX 1660 SUPER Gaming X rozhodně k tomu vůbec nejlepšímu, odnáší si z dnešních testů „Zlatého Alzáka“.


MSI GTX 1660 SUPER Gaming X

MSI GeForce GTX 1660 SUPER Gaming X

Grafické karty

MSI GTX 1660 SUPER Gaming X nabízí atraktivní herní výkon všem středně náročným hráčům počítačových her. Grafická karta disponuje velmi dobře technicky zpracovaným systémem chlazení, který jí při docela kompaktních rozměrech propůjčuje skvělé provozní vlastnosti.

Klady

 • velmi dobrý výkon (mainstream)
 • lehce vyšší takty již od výrobce
 • velmi nízká hlučnost
 • Mystic Light (RGB LED osvětlení)
 • Zero Frozr (semi-pasivní chlazení)

Zápory

 • cena (může se změnit)
 • jen 6 GB grafické paměti (všechny GeForce GTX 1660 SUPER)

Recenze dalších

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Jmenuji se Pavel Šantrůček a grafickým kartám se profesionálně věnuji již více než 6 let. Architektura, recenze a testy grafických karet jsou přesně to, co mě poslední dva roky živí a co se stalo nedílnou součástí mého pracovního života na GPUreport.cz. Jako programátor jsem pak také autorem několika nástrojů na analýzu snímkové frekvence grafických karet, z nichž asi nejznámější FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojně využíván po celém světě.


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB03