Refresh the page

MSI GeForce RTX 4070 GAMING X TRIO 12G (RECENZE A TESTY)

Review

Aktualizováno

Tím nejvýkonnějším, čím se může tchajwanská společnost MSI ve své nabídce grafických karet GeForce RTX 4070 pochlubit, je bezesporu grafická karta MSI GeForce RTX 4070 GAMING X TRIO 12G. Právě tato TRIO totiž nabízí nejen obrovský, ale zároveň také výkonný systém chlazení TRI FROZR 3 se třemi ventilátory, který grafickým kartám této společnosti propůjčuje běžně také skvělé provozní vlastnosti, jako jsou nízké teploty či hlučnost. Jestli to však platí také pro grafickou kartu MSI GeForce RTX 4070 GAMING X TRIO 12G, tak o tom se můžete přesvědčit právě v této recenzi, ve které jsme ji pro vás na Alza.cz důkladně otestovali.

MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G recenze a testy

MSI GeForce RTX 4070 GAMING X TRIO 12G – OBSAH

  1. Představení MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G
  2. Jak testujeme grafické karty
  3. Testy provozních vlastností
  4. Výkon grafických karet
  5. Přetaktování
  6. Hodnocení grafické karty

Představení grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G

Grafická karta MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu AD104 (AD104-250-A1) společnosti NVIDIA s jedním deaktivovaným blokem GPC (Graphics Processing Clusters) a jedním TPC (Texture/Processor Cluster) v jednom z dalších bloků GPC. Na něj jsou pomocí 192bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6X o kapacitě 12 GB. Jedná se o grafickou kartu s plnou podporou nejnovějšího grafického rozhraní Vulkan a DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shader a Sampler Feedback) a proprietární technologie DLSS (Deep Learning Super Sampling), tentokrát v nejnovější verzi 3 (podpora Frame Generation). Svým výkonem je MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G zacílena do segmentu grafických karet vysokého výkonu, kde zaujímá nižší příčky výkonnostního žebříčku.

MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G popis

Frekvence grafické karty

MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G GPUZ; Q-mode

Frekvence grafického čipu je 1 920/2 610 MHz (Base/Boost) a frekvence grafických pamětí pak 1 313 MHz, což u pamětí typu GDDR6X představuje efektivní frekvenci 21 000 MHz. Limit spotřeby grafické karty je nastaven na 215 W s možností navýšení až na 240 W. Oproti referenčním hodnotám je tedy karta na jádře přetaktovaná o 135 MHz v boost a limit spotřeby posunut o 15 W. Grafické paměti jsou taktovány plně v referenčních hodnotách NVIDIA GeForce RTX 4070.

Systém chlazení GPU

MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G
Čelní strana grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G se systémem chlazení TRI FROZR 3 se třemi ventilátory TORX FAN 5.0.
MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G; zadní strana
Zadní strana grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G je osazena kovovým backplatem s velkým průchodem vzduchu ze zadního ventilátoru.

Grafická karta MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G je opravdu rozměrná, na délku měří 338 mm (hmotnost 1,213 kg) a na základní desce vašeho počítače zabere celkem 3 rozšiřující sloty. O chlazení se stará dvojice pasivů složených z hliníkových žeber, které jsou pro lepší odvod tepla z grafického čipu vybaveny šesti tepelnými trubicemi a větší měděnou a pozinkovanou dosedací základnou. Grafické paměti jsou chlazeny společně s grafickým čipem přes dosedací základnu, odpadní teplo z dělené napájecí kaskády je odváděno do žebrování předního pasivu. Všechny důležité komponenty grafické karty jsou tak kvalitně chlazeny.

Obrázek chlazení: zdroj techpowerup.com

Aktivní část systému chlazení MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G tvoří tři 100mm ventilátory nejnovějšího typu TORX FAN 5.0 s devíti po trojici po obvodu propojenými, aerodynamicky tvarovanými lopatkami. Ventilátory jsou pro tišší chod a delší životnost uloženy v kuličkových ložiskách. Ventilátory jsou také rozděleny do dvou chladicích zón a jejich otáčky řízeny nezávisle (asynchronně). První zónu mají na starost společně přední a středový ventilátor, druhou chladicí zónu ventilátor zadní. Grafická karta podporuje funkci ZERO FROZR, která v případě nízkých teplot odstaví všechny ventilátory, a zamezí tak zbytečné hlučnosti (semi-pasivní chlazení). Charakteristika závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátorů je následující:


MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G; závislost otáček a hlučnosti
< 35 dBA velmi nízká hlučnost 40–42 dBA vyšší hlučnost
35–38 dBA nízká hlučnost 42–45 dBA vysoká hlučnost
38–40 dBA nižší hlučnost > 45 dBA velmi vysoká hlučnost
Pokud bychom brali hodnotu 40 dBA jako jakousi pevně stanovenou hranici mezi tiššími a hlučnějšími grafickými kartami, pak z výše uvedeného grafu závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátorů chlazení je patrné, že grafická karta MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G se pod touto hranicí drží zhruba do 1 750 ot/min. Jakých otáček v zátěži však tato grafická karta využívá skutečně, to si otestujeme v kapitole o provozních vlastnostech.

Účinnost systému chlazení

MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G; 3DMark Stress Test

Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Time Spy Extreme Stress Test dosáhla grafická karta MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G na skóre 98,6 %, a v těchto testech stability snímkové frekvence tak prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení a spotřeba

MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G; horní strana

Napájení

O napájení grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G se stará 9 + 2fázová napájecí kaskáda, která vyžaduje přídavné napájení pomocí nového 16pin (12 + 4) konektoru typu 12VHPWR, podle nového standardu PCIE GEN 5. Pokud váš zdroj tento nový konektor nepodporuje, což je dnes více než pravděpodobné, můžete využít přibalené redukce 16pin / 2× 8pin. Příkon karty byl výrobcem nastaven na 215 W (navýšit lze o 12 % na 240 W), a ten k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 650 W.

Konektor 12VHPWR
UD1000GM PG5 1 UD1000GM PG5 2 UD1000GM PG5 3
Jedním ze zdrojů napájení, které podporují PCIE GEN 5, je například UD1000GM PG5 společnosti GIGABYTE. Ten si můžete zakoupit na Alza.cz
i

Spotřeba grafických karet

Velmi důležitou věcí u grafických karet je jejich spotřeba. A nejde jen o to, kolik elektrické energie propálíte při hraní počítačových her, s vyšší spotřebou totiž rostou především nároky na výkon vašeho zdroje napájení (PSU) a samozřejmě také nároky na kvalitní odvětrávání počítačové skříně. Neméně důležitou věcí při měření příkonu grafické karty je pak kontrola plnění požadavků specifikací PCI-SIG, která mimo jiné nastavuje pravidla pro napájení komponent přes sběrnici PCI Express. Jedná se zejména o to, aby přes „silovou“ 12V větev (PEG 12 V) této sběrnice neprotékal proud trvale vyšší nežli 5,5 A (s limitním příkonem 66 W), který by pak mohl poškodit celou základní desku. V tom lepším případě by případný pokles napětí mohl způsobovat problémy s jinými komponenty napojenými na PCI Express, jako jsou například disky SSD PCIe. PCI-SIG také nastavuje specifikace pro konektory pomocného napájení grafických karet. V případě 8pin konektoru by maximální příkon neměl trvale překročit hodnotu 150 W a 12,5 A, v případě 6pin konektorů pak 75 W a 6,25 A. Nové 16pinové konektory 12VHPWR (PCIE Gen5) mohou přenášet až 600 W při 55 A.


Běžná a špičková spotřeba

K měření špičkových odběrů grafických karet využívám nástroj MSI Kombustor, který grafické karty zatěžuje spojitou a trvalou zátěží. Grafickou kartu nejdříve nechám zahřát na její běžnou provozní teplotu, pak teprve měřím příkony na všech odběrných místech nástrojem PowerTracker. V prvním měření je limit spotřeby (Power limit) u grafické karty nastaven na výchozí hodnotu (PL 100 %), druhé měření pak probíhá s nastaveným limitem spotřeby na maximum (pokud u grafické karty navýšit lze). Jak tedy grafická karta MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G v těchto měřeních dopadla?


MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G; odběry na jednotlivých větvích

MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G

Místo odběru Popis Spotřeba
(PL 100 %)
Spotřeba  
(PL 112 %)
1 Slot PCI Express
(PEG 3,3 V)
větev 3,3 V 1 W 1 W
2 Slot PCI Express
(PEG 12 V)
větev 12 V 42 W 46 W
3 PCIe Cable 
(16pin 12VHPWR)
větev 12 V 176 W 196 W
Spotřeba VGA 219 W 243 W
Proud PEG 12V 3,5 A 3,8 A


Jak můžete vidět, grafická karta MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G veškeré specifikace PCI-SIG splňuje. Co se týká zapojení grafické karty, máte na výběr jeden ze dvou způsobů. Buď již vlastníte napájecí zdroj s podporou PCIE GEN 5, a tedy i 16pinovým konektorem 12VHPWR, a nic řešit nemusíte, nebo vlastníte starší zdroj bez tohoto konektoru a musíte využít dva samostatné kabely PCIe s 8pinovými konektory a zapojit je do redukce 16pin / 2× 8pin, která je součástí balení. Teprve tu pak připojíte 16pinovým 12VHPWR konektorem do grafické karty. Pokud by vás při měření spotřeby této grafické karty zajímaly také maximální (peak) hodnoty spotřeby a proudu, můžete nahlédnout do následujících grafů. 

MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G; spotřeba MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G; spotřeba power limit max MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G; napětí PEG 12V MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G; napětí PEG 12V power limit max

Jak je z grafů patrné, špičková (peak) spotřeba grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G, se kterou byste měli počítat po navýšení limitu spotřeby na maximum, se pohybuje kolem hranice 265 W.

i

Pozor na zapojení

Pokud budete grafickou kartu MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G připojovat ke staršímu zdroji napájení pomocí přibalené redukce 16pin / 2× 8pin, vždy zapojte oba 8pinové konektory na redukci. Pokud tak neučiníte a zapojíte například jen jeden z nich, grafická karta fungovat nebude.

Doporučené zapojení

Také si dejte dobrý pozor na to, abyste kabely redukce, které vedou k 8pinovým konektorům, neohýbali příliš blízko u jejího těla (třeba z důvodu nedostatku místa a jejich opření o bočnici skříně). Hrozí totiž uvolnění napájecích pinů, což vede k vyššímu přechodovému odporu, a tedy i většímu zahřívání konektoru. V krajním případě může dojít dokonce i k jeho vyhoření! Také se přesvědčte, zda máte konektor 12VHPWR do grafické karty zastrčený opravdu až na doraz. 


Spotřeba v nečinnosti (Idle) a se dvěma monitory

Měření spotřeby grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G v nečinnosti a se dvěma monitory bylo prováděno na ploše Windows 10. Nejdříve jsem změřil spotřebu samotné grafické karty při zapojeném jediném monitoru s rozlišením 3 840 × 2 160/60 Hz přes DisplayPort, následně jsem přes druhý DisplayPort zapojil další monitor s rozlišením 1 920 × 1 080/144 Hz a opět zaznamenal příkon grafické karty. Výsledky můžete vidět v následující tabulce:

Měření Monitor 1 Monitor 2 VGA Systém
1 3 840 × 2 160/60 Hz
16 W 99 W
2 3 840 × 2 160/60 Hz
1 920 × 1 080/144 Hz 20 W 107 W
Rozdíl 4 W 8 W

Výstupy na monitor

MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G; obrazové výstupy

Výstupy na monitor jsou u grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G řešeny pomocí tří konektorů DP 1.4a (DisplayPort) a jednoho konektoru HDMI 2.1. Oba typy konektorů nabízí přenos videosignálu až v 8K / 60 Hz.


i

NVDEC a NVENC

Grafické karty nové generace Ada Lovelace dostaly do vínku také nové hardwarové enkodéry (NVENC) a dekodéry (NVDEC) s nativní podporou formátu AV1 (samozřejmě ostatní starší formáty jsou podporovány také). Grafické karty GeForce RTX 4070 disponují jedním dekodérem NVDEC a jedním enkodérem NVENC.

Na druhou stranu docela zamrzí nepodpora rozhraní DisplayPort 2.1, což konkurence již nabízí. Na monitory s podporou DisplayPort 2.1 si však budeme muset ještě nějakou tu chvilku počkat.


MSI Center

Nástroj MSI Center slouží ke snadnému přetaktování grafických karet společnosti MSI a můžete si ho stáhnout ze stránek podpory společnosti MSI. Díky tomuto nástroji pak můžete ze své grafické karty získat ještě nějaký výkon navíc, ale nejen to. Pomocí MSI Center si lze také upravit některá důležitá nastavení počítače a monitoru tak, aby se vám hrálo mnohem lépe. Přes MSI Center je možné například spravovat přístupy k síti LAN (s touto grafickou kartou však LAN Manager nebyl dostupný), upravovat kontrast a barvy monitoru, nastavovat chování RGB LED osvětlení grafické karty a podobně.

MSI Center: hlavní panel
V případě MSI Center si můžete sami zvolit, které nástroje budete chtít využívat, a ty si pak můžete následně samostatně také nainstalovat.
MSI Center: Performance
K nastavení výkonu grafické karty můžete využít tři přednastavené profily (Extreme Performance, Balanced a Silent), nebo si můžete vytvořit také profil vlastní. 
MSI Center: Hardware Monitor
S Hardware Monitoringem máte na očích ty nejdůležitější parametry grafické karty v reálném čase.
MSI Center: Eye Rest
Panel True Color slouží k nastavení barev vašeho herního monitoru.
MSI Center: Mystic light
Přes panel Mystic Light si můžete nastavit barvy a efekty RGB LED osvětlení na grafické kartě, a ty si pak nechat synchronizovat s ostatními LED komponenty.

Ačkoliv je MSI Center pro hraní počítačových her nástrojem téměř všeobjímajícím, co se týká přetaktování grafické karty, náročnější uživatele asi příliš neuspokojí. Ti však mají vždy možnost ke svým OC hrátkám využít služeb mocnějšího nástroje, jakým je například MSI Afterburner.

Jak testujeme grafické karty

Testy grafických karet se na Alza.cz skládají jednak z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu?

Testy herního výkonu

V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v těch nejnovějších herních titulech, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech, a tedy jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.

i

Naše recenze jsou vždy aktuální

Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd.), můžeme rychle vše přetestovat, a nové výsledky se tak okamžitě promítnou také do recenzí staršího data.

Testy provozních vlastností

Na rozdíl od herních testů, ve kterých jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů, jako jsou kromě teploty a hlučnosti také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.

V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami, abyste měli přehled o tom, která grafická karta je právě pro vás tou nejvhodnější.


Testy provozních vlastností MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G

K měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Time Spy Extreme Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy, a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon a zahřeje se na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G v tomto zátěžovém testu dopadla?

Test 3DMark Stress Test
MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G; 3DMark Stress Test
SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ
MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G Hodnota Poznámka k měření
Teplota GPU 61 °C měřeno na konci testu
Teplota GPU (Hotspot) 74 °C měřeno na konci testu
Teplota VRAM 62 °C měřeno na konci testu
Frekvence GPU 2 790 MHz měřeno jako průměr z posledních tří průchodů (zaokrouhleno na celé biny)
Napětí GPU 1,076 V měřeno jako průměr v testu
Spotřeba GPU (podle ovladačů) 209 W měřeno jako průměr v testu
Spotřeba VGA (skutečná) 212 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Spotřeba celého systému (PC) 321 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Otáčky ventilátorů 1 050 ot/min (FAN1)
1 050 ot/min (FAN2)
měřeno na konci testu
Hlučnost 33,8 dBA interpolováno z otáček ventilátorů


Teploty grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G se na konci zátěžového testu držely na 61 °C (hotspot 74 °C) při nízkých otáčkách ventilátorů kolem 1 050 ot/min, které pak při této rychlosti generovaly také nízkou hlučnost na úrovni 33,8 dBA. Tuto grafickou kartu tak mohu označit za velmi tichou. Frekvence grafického čipu se v průběhu zátěžového testu pohybovala v průměru na 2 790 MHz při spotřebě 212 W.

Porovnání provozních vlastností GeForce RTX 4070

Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G se všemi ostatními grafickými kartami GeForce RTX 4070, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali, můžete se podívat do následujících grafů.


Provozní vlastnosti
Provozní vlastnosti


Výkon grafických karet GeForce RTX 4070

Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V samotných testech je pak u každého typu grafické karty měřena snímková frekvence (FPS), která je pro nás také ukazatelem jejího výkonu.

Vzhledem ke značným výkonnostním rozdílům mezi grafickými kartami ze segmentu vysokého výkonu (high-end) a výkonu středního (mainstream) nemohou být grafické karty porovnávány v úplně všech počítačových hrách při stejném nastavení grafických detailů. Z tohoto důvodu jsou konečné výsledky rozděleny do dvou grafů. V prvním grafu jsou sumarizovány výsledky z úplně všech herních testů pouze pro grafické karty ze segmentu high-end/mainstream, ve druhém grafu pak můžete vidět relativní výkon úplně všech grafických karet. Výsledky ve druhém grafu jsou však počítány pouze z těch herních titulů, které při testech využívají shodné nastavení grafických detailů pro úplně všechny grafické karty, tedy napříč kategoriemi high-end/mainstream.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Checker Black Myth: Wukong
Checker Avatar: Frontiers of Pandora
Checker Baldur's Gate 3
Diablo IV
Checker God of War
Checker Far Cry 6
Checker Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Checker Black Myth: Wukong
Checker Avatar: Frontiers of Pandora
Checker Baldur's Gate 3
Diablo IV
Checker God of War
Checker Far Cry 6
Checker Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Výkon grafických karet při využití ray-tracingu byl testován pomocí nástroje 3DMark Port Royal. Jedná se o specializovaný, a hlavně na výrobci grafických karet zcela nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, který využívá podpory rozhraní Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G je dán zejména výkonem samotného grafického čipu AD104 (AD104-250-A1), který se od jiných grafických karet GeForce RTX 4070 může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který pak tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích, a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami GeForce RTX 4070 různých výrobců a značek, nemohou být moc extrémní.


Frekvence grafických karet


V případě grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G se reálná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Time Spy Extreme Stress Test pohybovala v průměru na 2 790 MHz, a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafická karta disponuje oproti ostatním GeForce RTX 4070, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali. 


Přetaktování MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G

Jak jsem grafickou kartu taktoval

Přetaktování grafického čipu

U nových grafických karet GeForce RTX máte možnost k přetaktování využít buď nové funkce OC Scanner, která grafickou kartu přetaktuje automaticky, nebo si můžete veškeré parametry přetaktování nastavit sami manuálně. Já jsem se rozhodl pro přetaktování manuální. Nejdříve jsem u grafické karty na maximum nastavil položky Core Voltage (100 %), Power Limit (111 %) a Temp. Limit (88 °C). Následně jsem zvyšoval frekvenci grafického čipu o 10 MHz a testoval stabilitu v počítačových hrách. Jako poslední stabilní frekvence se ukázala hodnota +170 MHz, tedy boost nějakých 2 780 MHz.

Přetaktování grafických pamětí

U přetaktování grafických pamětí jsem postupoval obdobně. Postupně jsem zvyšoval hodnotu frekvence grafických pamětí o 50 MHz a testoval jejich stabilitu v počítačových hrách. Jako stabilní se nakonec ukázala hodnota +1 500 MHz, což u grafických pamětí typu GDDR6X představuje efektivní frekvenci VRAM 24 000 MHz. Paměti zvládly frekvenci ještě vyšší (+1 700 MHz), nicméně na výkonu to znát nebylo a je dobré si ponechat nějakou tu rezervu.

Přetaktování MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G; Afterburner
Nastavení přetaktování u grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G pomocí MSI Afterburner.

S posunutou maximální frekvencí grafického čipu o 1700 MHz (2 780 MHz), grafických pamětí o 1 500 MHz (24 000 MHz efektivně) a s položkami Core Voltage, Power Limit a Temp. Limit na maximum jsem otestoval některé hry testovací metodiky s následujícími výsledky:

Výsledky přetaktování
Výsledky přetaktování
i

Pomocí manuálního přetaktování přes MSI Afterburner se mi z grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G podařilo získat 5–9 % dalšího výkonu, což by se vám v některých hrách hodit mohlo. Frekvence grafického čipu se nám zvedla o 178–195 MHz, ale musíte počítat s tím, že spotřeba grafické karty půjde nahoru. Na spotřebě grafické karty se totiž toto přetaktování projevilo v počítačových hrách nárůstem 18–24 W.

Toto video ukazuje nárůst výkonu a provozní vlastnosti u takto přetaktované grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G v počítačové hře God of War do těch úplně nejmenších detailů.


Hodnocení MSI GeForce RTX 4070 GAMING X TRIO 12G

i

Pro koho je tato grafická karta určena?

Podobně jako ostatní grafické karty GeForce RTX 4070, také MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G nabízí všem náročnějším hráčům počítačových her více jak dostatečný výkon pro hraní především v rozlišení 2 560 x 1 440 (WQHD), nebo s využitím raytracingu. U dobře optimalizovaných her si pak s grafickými kartami GeForce RTX 4070 můžete troufnout i na rozlišení vyšší. Jejich výkon je totiž víceméně srovnatelný s výkonem grafických karet GeForce RTX 3080 z minulé generace Ampere společnosti NVIDIA, i když právě v tom nejvyšším rozlišení 4K UHD jsou na tom GeForce RTX 3080 přece jen o něco lépe.

Grafické karty GeForce RTX 4070 nabízejí podporu nejnovějších grafických rozhraní Vulkan a DirectX 12 Ultimate, tedy včetně raytracingu. Samozřejmostí je pak také podpora proprietární technologie DLSS (Deep Learning Super Sampling), a to včetně té nejnovější verze DLSS 3 (Frame Generation). Ve hrách, které podporují DLSS 3, se tak můžete dočkat mnohem vyšší snímkové frekvence, a to jak při náročném raytracingu, tak také v situacích, kde už vám výkon vašeho procesoru přestává stačit.

Grafická karta MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G ve svých obřích rozměrech ukrývá velmi výkonný systém chlazení TRI FROZR 3 s celkem šesti tepelnými trubicemi a třemi 100mm ventilátory nejnovějšího typu TORX FAN 5.0, který s uchlazením grafického čipu AD104 společnosti NVIDIA nemá prakticky žádný problém. Dokonce by se dalo říci, že takto výkonný systém chlazení je pro uchlazení méně energeticky náročného grafického čipu AD104 společnosti NVIDIA zjevně, a možná i zbytečně, předimenzovaný. Účel však světí prostředky, a vy se tak právě díky takovému chladiči můžete dostat ke grafické kartě s vynikajícími provozními vlastnostmi, jako jsou nízké teploty či hlučnost.

Výbava grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G je poměrně bohatá, i když například Dual BIOS v ní budete hledat marně. Při hraní počítačových her by vám tak rozhodně nic chybět nemělo. Na kartě naleznete elegantní ARGB LED osvětlení, které je kromě horního panelu MSI rozšířeno také na tři pruhy u středového ventilátoru. Barvy a efekty tohoto osvětlení si pak můžete nastavit dle vlastních požadavků pomocí nástroje MSI Center (Mystic Light). V nastavení nechybí ani možnost synchronizace světelných efektů s ostatními LED komponentami vašeho PC. Kdo osvětlení u grafických karet příliš nemusí, může si ho v nastavení samozřejmě úplně vypnout. Výrobce u grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G nezapomněl ani na podporu funkce ZERO FROZR, která v případě nízkých teplot grafického čipu zastaví všechny ventilátory chlazení, a zamezí tak zbytečné hlučnosti (semi-pasivní chlazení).

MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G v testech
Grafická karta MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G v testovací sestavě na Alza.cz

Budu-li mluvit o nevýhodách grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G, pak bych na první místo zařadil její obrovské rozměry. Díky své délce 338 mm se totiž tato TRIO nemusí vejít do úplně každé počítačové skříní standardních rozměrů. Pokud ji pak budete navíc do své skříně montovat naležato, nezapomeňte také využít přibalenou ocelovou výztuhu, která zabrání jejímu nadměrnému průhybu ve slotu PCI Express, případně jejímu úplnému vylomení.

Ačkoliv spotřeba grafických karet GeForce RTX 4070 není příliš vysoká, i tak byste měli jejich napájení věnovat pozornost. K provozu grafické karty MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G výrobce doporučuje zdroj napájení (PSU) o minimálním výkonu 650 W, díky novému konektoru 12VHPWR pak nejlépe standardu PCIE GEN 5. Není to však podmínkou, se staršími zdroji napájení můžete totiž využít přibalenou redukci 16pin / 2× 8pin, počítejte však s nepříliš pěkným vzhledem a k šířce grafické karty také budete muset připočítat dalších 50 mm, což požadavky na velikost počítačové skříně dále komplikuje. Kvalitním odvětráváním počítačové skříně pak opravdu nic nezkazíte.


MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G

MSI GeForce RTX 4070 GAMING X TRIO 12G

Grafické karty

Grafická karta MSI RTX 4070 GAMING X TRIO 12G nabízí slušný výkon všem náročnějším hráčům počítačových her, zejména těm, kteří při hraní využívají rozlišení 2 560 x 1 440, či raytracing. Grafická karta disponuje výkonným systémem chlazení se třemi ventilátory, slušnou výbavou a skvělými provozními vlastnostmi. K jejímu provozu však budete potřebovat dostatečně rozměrnou počítačovou skříň.

Aktuální pořizovací cena:

Klady

  • solidní výkon (high-end)
  • vyšší takty již od výrobce
  • velmi nízká hlučnost
  • limit spotřeby až 240 W
  • ZERO FROZR (semi-pasivní chlazení)
  • Mystic Light (ARGB LED osvětlení)
  • HW podpora AV1 (1× NVENC, 1× NVDEC)
  • podpora PCIE GEN 5 (12VHPWR konektor)
  • podpora DLSS 3 (Frame Generation)

Zápory

  • velké rozměry (délka 338 mm)
  • zamrzí absence DisplayPort 2.1 (všechny GeForce RTX 4070)
  • vyšší pořizovací cena

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

My name is Pavel Šantrůček and I have been professionally focused on graphics cards since 2015. The architecture, reviews and testing of graphics cards are exactly what I do for a living and what has become an integral part of my professional life at GPUreport.cz and Alza.cz. As a programmer, I am also the author of several tools for analysing the frame rate of graphics cards and tools for measuring their actual power consumption.

Try our cookies

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB02