Obnovit stránku
Nejlepší Nintendo Switch hry roku 2019; screenshot: cover

Nejlepší hry na Nintendo Switch

Speciál: • Autor: Štěpán Lenk

Přenosná konzole Nintendo Switch se za více než tři roky své existence stala populární a osvědčenou herní mašinkou. Sice neoslní svým výkonem, ovšem co v tomto ohledu na ostatní herní zařízení ztrácí, to bohatě vynahrazuje svou univerzálností, a především bohatou nabídkou herních titulů v čele s často vynikajícími exkluzivitami. Tento speciál si proto klade za cíl představit vám ty nejlepší z nejlepších her, které si na Switchi můžete zahrát.


Nejlepší hry na Nintendo Switch

• Aktualizováno: 24. 11. 2020 • Autor: Štěpán Lenk

Knihovna her na Nintendo Switch se každým rokem utěšeně rozrůstá, sestavovat žebříček těch nejlepších titulů zde dostupných je přirozeně čím dál těžší a těžší. Japonské společnosti Nintendo se daří hlavně na poli vlastních exkluzivit, nejen těmi je ale Switch živ, knihovnu totiž neustále doplňuje povedenými porty osvědčených titulů z ostatních platforem.

Proto jsme se rozhodli dát dohromady náš redakční seznam dvaceti nejlepších her na Nintendo Switch všech dob (respektive všech tří let jeho existence), které si zde aktuálně můžete zahrát. Interní hlasování bylo sice nemilosrdné a v mnoha případech i dosti vyhrocené, jsme ale přesvědčeni, že tituly zde zmíněné by si každý „switchař” měl alespoň vyzkoušet. Nechoďme ale zbytečně kolem horkého handheldu a vrhněme se na to. Začínáme od poslední příčky, tedy od čísla 20:

20. Dead Cells – Tajemná pevnost plná nebezpečí a zábavy


Alza Magazín

Dead Cells (hra)

Rogue-like Dead Cells vyvíjí studio Evil Empire a Motion Twin, které titul zároveň vydává. Hra vychází 7. 8. 2018 na PC, PS4Xbox One, Switch28. 8. 2019 na iOS3. 6. 2020 na Android. Titul vychází bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: | Recenze

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Dead Cells

Akční rogue-like plošinovka Dead Cells je prvním počinem studia Motion Twin, který nejprve strávil nějaký čas ve fázi early accessu. Během této doby ovšem titul získal takovou popularitu a důvěru fanoušků i vlastních tvůrců, že místo plánovaného PC hra vtrhla okamžitě i na konzole, čímž Nintendo Switch získalo další perlu do své knihovny. V Dead Cells se zhostíte role neohroženého válečníka, jež se probíjí četnými patry záhadné pevnosti a postupně překonává stále náročnější výzvy. Návyková hratelnost, povedené úrovně a propracovaný vývoj hlavního hrdiny zaručují znamenitou zábavu.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

„Nezávislá herní scéna je známá především tím, že projekty z předběžného přístupu, jež ji často zastupují, většinou vychází nedokončené. Dead Cells je ukázkovým příkladem toho, jak by měl Early Access fungovat, protože jeho tvůrcům se podařilo vypustit na sto procent hotové dílo, které všechny aktuální konkurenční tituly snadno strčí do kapsy. První výrazný výtvor vývojářů z Motion Twin nabízí extrémně chytlavou hratelnost, propracovaný návrh úrovní, obstojný vývoj hlavního hrdiny a velmi osobitě navržený příběh.” ... celá recenze Dead Cells


19. Mario + Rabbids: Kingdom Battle – Když Mario spojí síly s králíky


Alza Magazín

Mario + Rabbids: Kingdom Battle (hra) | Super Mario (IP) | Raving Rabbids (IP)

Tahová strategie/akční RPG Mario + Rabbids: Kingdom Battle spojuje postavy herních sérií Super Maria a Raving Rabbids do zcela nové IP. Titul vyvíjí studio Ubisoft Milan a vydávají společnosti Ubisoft a Nintendo. Hra vychází 29. 8. 2017 (Asie 18. 1. 2018) na Switch bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Mario + Rabbids: Kingdom Battle

Spojením mariovského univerza od Nintenda a série Rabbids od Ubisoftu vznikla originální a notně ztřeštěná kombinace tahové strategie a akčních her na hrdiny, ve které v rolích známých postaviček (a králíků) prozkoumáváte herní svět, řešíte logické hádanky a oddáváte se taktickým tahovým soubojům. Díky této netradiční kombinaci žánrů a velmi štědré porci osobitého humoru si nás Mario + Rabbids: Kingdom Battle okamžitě získalo. Mario a králíci jsou trefou do černého.

Filip Němec

Filip Němec

„Jestli je na něco v Nintendu spoleh, je to kromě líbivého vizuálu také hratelnost. Přestože je Mario + Rabbids Kingdom Battle buďto o chození a řešení hádanek, nebo o bojování, hra se opravdu snaží, abyste v žádném bodě příběhu nedošli ke stereotypu. Prostředí se rychle střídá a nabízí rozličné hádanky, zatímco souboje mixují různé druhy nepřátel, kteří zajistí vždy nutnost přistupovat ke každému konfliktu individuálně.” ... celá recenze Mario + Rabbids Kingdom Battle.


18. Cuphead – Oživlý animák ze 30. let


Alza Magazín

Cuphead (hra)

Shoot 'em up plošinovka Cuphead (celým jménem Cuphead: Don't Deal with the Devil) vyvíjí a vydává StudioMDHR. Hra vychází 29. 9. 2017 na PC a Xbox One, 18. 4. 2019 na Switch a 28. 7. 2020 na PS4 bez české lokalizace. Hra obsahuje lokální multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze 

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Cuphead

Cuphead od studia MDHR na první pohled zaujme především svým fenomenálním audiovizuálním stylem – vypadá jako ovladatelný animovaný film z 30. let 20. století, který je navíc doprovázen krásnou instrumentální hudbou. Jinak se ale jedná o nemilosrdnou skákačku ve stylu „run and gun”, ve které dva bratři s hrnky místo hlavy prohráli své duše při hře v kostky s ďáblem a aby se zachránili, musí porazit cca dvě desítky tuhých bossů. Hratelnost je parádní, design bossů unikátní a obtížnost přímo zdrcující. Do nelehkého úkolu se ale můžete v případě nouze pustit i v lokálním multiplayeru.

Jakub Němec

Jakub Němec

„Cuphead patří mezi hry potvrzující, že v jednoduchosti je síla. V podstatě se jedná „jen“ o souboje s dvacítkou bossů, ale jejich náročnost a návykovost vás přikovají k obrazovce na několik hodin. Přidejte k tomu úchvatný audiovizuál a máte před sebou téměř dokonalou hru. Přesto není pro každého kvůli vyšší obtížnosti.” ... celá recenze Cuphead.


17. Celeste – Pomyslný vrchol level designu


Alza Magazín

Celeste (hra)

Skákačku Celeste vyvíjí a vydává studio Extremely OK Games. Hra vychází 25. 1. 2018 na PC, PS4Xbox One, Switch a Stadii bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Celeste

Akční skákačka Celeste studia Matt Makes Games už v prvních minutách ohromí precizním ovládáním a hratelností, po několika hodinách hraních si ale uvědomíte, že v rukou držíte počin s téměř dokonalým level designem a překvapivě poutavým dějem. Sympatická hrdinka Madeline zmítaná úzkostmi, nejistotou a depresemi se snaží vyšplhat na vrchol hory Celeste a postupně hráčům odkrývá svůj příběh a dokazuje, že na silné a emocionální vyprávění nepotřebujete realistickou 3D grafiku a bombastické cut-scény – stačí vám 2D grafika, pár pixelů a dobré nápady.


16. Bayonetta 2 – Svůdná akční řež


Alza Magazín

Bayonetta 2 (hra) | Bayonetta (IP)

Hack and slash Bayonetta 2 je součást herní série Bayonetta. Titul vyvíjí studio PlatinumGames a vydává společnost Nintendo. Hra vychází v Evropě 24. 10. 2014 na Wii U a 16. 2. 2018 na Switch. Titul vychází bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Bayonetta 2

Akční titul Bayonetta 2 od studia PlatinumGames vyšel původně pro platformu Wii U už v roce 2014, o 4 roky později ale s příchodem na Nintendo Switch chytla druhý dech. Příběh svůdné čarodějky Bayonetty, jež pomocí střelných zbraní a svých magických schopností brání Zemi před útokem agresivních andělů, je nikdy nekončícím přívalem frenetické hack & slash akce. Kromě strhující hratelnosti a sympatické hlavní hrdinky ovšem hráči zdarma dostanou i první díl v digitální verzi, což je nabídka, která se prostě neodmítá.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

„Bayonetta 2 je i po několika letech od svého původního vydání stále vynikajícím akčním titulem a své přednosti ukazuje v plné síle i na Nintendu Switch. Strhující hratelnost, sympatická hlavní hrdinka a nikdy nekončící souboje potěší každého fanouška hack and slash akcí.” ... celá recenze Bayonetta 2.


15. Luigi's Mansion 3 – V tom hotelu straší!


Alza Magazín

Luigi's Mansion 3 (hra) | Luigi (IP)

Akční adventura Luigi's Mansion 3 je součást herní série Luigi. Titul vyvíjí studio Next Level Games a vydává společnost Nintendo. Hra vychází 31. 10. 2019 na Switch bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Luigi's Mansion 3

Mariův bratr Luigi byl vždy tím tak trochu přehlíženým sourozencem, ve třetím pokračování vlastní série Luigi’s Mansion ovšem dokazuje, že se jedná o pravou a nefalšovanou křivdu. Výprava do strašidelného hotelu zamořeného duchy a další ektoplazmatickou havětí se jednoduše povedla a oplývá zábavnou hratelností, výborným level designem, a především spoustou originálních prostorových hádanek, které nadchnou nejenom ostřílené lovce duchů. A pokud by vás strach přeci jen přemohl, můžete se do temných hotelových chodeb vypravit i s parťákem díky lokálnímu či online multiplayeru.

Filip Němec

Filip Němec

„Škarohlídové by mohli namítnout, že Luigi's Mansion 3 je stále o tom samém a vlastně to je z části pravda. Jenže komu vadí, že Nathan Drake pořád skáče po útesech a ve Forze stále závodíme v nadupaných supersportech? Ve výsledku nabízí třetí díl poměrně dost novinek, které se do charakteristické hratelnosti podařilo implementovat velmi dobře, zároveň hra předvádí pověstnou originalitu Nintenda, které i po všech těch letech dokáže dělat jednoduché hry, jež vás nepřestanou překvapovat” ... celá recenze Luigi's Mansion 3.


14. Astral Chain – Futuristická řež dosahující astrálních rovin


Alza Magazín

Astral Chain (hra)

Akční adventuru, hack and slash Astral Chain vyvíjí studio PlatinumGames a vydává společnost Nintendo. Hra vychází 30. 8. 2019 na Switch bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Astral Chain

Jestli něco studio PlatinumGames umí dobře, pak jsou to efektní akční řežby. A i přesto, že titulu z tohoto žánru mají za sebou spoustu, stále se jim daří přicházet s originálními nápady, čehož je Nintendo Switch exkluzivita Astral Chain jasným důkazem. Hra nabízí atraktivní prostředí futuristické metropole, výborný soubojový systém, ale především hlavního hrdinu připoutaného k živoucí zbrani zvané Legion, kterou můžete ovládat nezávisle a její unikátní schopnosti využívat v boji proti astrálním bytostem zvaným chiméry. Pokud hledáte akční hru utrženou ze řetězu, Astral Chain nelze nedoporučit.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

„Jak tedy nejnovější titul studia PlatinumGames dopadl? I přes některé mé výhrady velmi dobře. Za pozitivní dojem může především skvěle zpracovaný a zábavný soubojový systém v čele s neotřelým použitím legionů, výborná grafika a povedený level design. Hra trochu ztrácí tempo ve vyšetřovacích pasážích, jakmile se ale se svými legionem opět dostanete do víru akce, vaše nadšení bude stoupat vzhůru jako heliový balonek utržený ze řetězu.” ... celá recenze Astral Chain.


13. Super Smash Bros. Ultimate – Všichni proti všem!


Alza Magazín

Super Smash Bros. Ultimate (hra) | Super Smash Bros. (IP)

Bojovka Super Smash Bros. Ultimate je součást herní série Super Smash Bros. Titul vyvíjí Bandai Namco Studios a Sora Ltd. a vydává společnost Nintendo. Hra vychází 7. 12. 2018 na Switch bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Super Smash Bros. Ultimate

Super Smash Bros. Ultimate je pokračování populární bojovkové série, která v ultimátním crossoveru propojuje postavy z mnoha samostatných sérií (Super Mario, Donkey Kong, Kirby, Metal Gear Solid, Zelda, Metroid, Pokémon...). Celá hra působí tak trochu jako velká bitka videoherních charakterů, kteří se náhodou sešli v jedné hospodě, především ale nabízí opravdu skvělý soubojový systém a mraky hratelných postav a arén inspirovaných existujícími úrovněmi z legendárních herních značek. Dost možná nejlepší bojovka, která je momentálně na Switchi dostupná.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

„Musím říct, že nějaké vyložené chyby na Super Smash Bros. Ultimate hledám opravdu těžko… Až skandální množství hratelných hrdinů, levelů, režimů a hudby vás prostě ohromí a připoutá k obrazovce na dlouhé hodiny až dny. Máme zde vynikající pokračování oblíbené série, výbornou bojovku a prostě a jednoduše skvělou hru.” ... celá recenze Super Smash Bros. Ultimate.


12. Animal Crossing: New Horizons – Restart vašeho života


Alza Magazín

Animal Crossing: New Horizons (hra) | Animal Crossing (IP)

Sociální simulátor Animal Crossing: New Horizons je součást herní série Animal Crossing. Titul vyvíjí studio Nintendo EPD a vydává společnost Nintendo. Hra vychází 20. 3. 2020 na Switch bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze | Tipy

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Animal Crossing: New Horizons

Roztomilý mix survival adventury a budovatelské strategie nabízí ultimátní útěk od zrychlené moderní doby a stresů velkoměsta. V této hře od společnosti Nintendo totiž necháte svůj dosavadní život za zády a začnete od úplného začátku na (téměř) pustém ostrově. Vaším jediným úkolem je své nové bydliště zařizovat a zvelebovat, vtip je ale v tom, že vás vlastně nikdo do ničeho nenutí. Vše si děláte vlastním tempem a jestli zůstanete ve stanu, vybudujete obří vilu, či své dny strávíte rybařením, je jen na vás. Pokud chcete trochu zpomalit, Animal Crossing: New Horizons je ideální volbou.

Filip Němec

Filip Němec

„Animal Crossing: New Horizons je směsicí survival adventury, simulátoru života a do značné míry také budovatelskou strategií, přičemž ve všech těchto oblastech hra nijak výrazně neklopýtá, byť mouchy se najdou všude. Tím nejúžasnějším je však volnomyšlenkářská sandboxová hratelnost, která má potenciál zabavit na dlouhé měsíce, v extrémním případě až roky.” ... celá recenze Animal Crossing: New Horizons.


11. Diablo 3: Eternal Collection – Kompletní edice pekla


Alza Magazín

Diablo 3 (hra) | Diablo (IP)

Akční RPG, hack and slash Diablo 3 je součástí herní série Diablo. Titul vyvíjí a vydává studio Blizzard Entertainment. Hra vychází 15. 5. 2012 na PC, 3. 9. 2013 na PS3 a Xbox 360, 19. 8. 2014 na PS4 a Xbox One a 2. 11. 2018 na Switch. Hra vychází bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze – Switch

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Diablo 3: Eternal Collection

Legendární akční RPG série Diablo od studia Blizzard zavítala i na konzoli Nintendo Switch a ukázala, že nekonečné kosení pekelných démonů a jiných nadpřirozených bytostí je pro tuto platformu jako stvořené. Ať už budete hrát sami, v lokálním nebo online multiplayeru, typicky návyková hratelnost vás k obrazovce přímo přiková, hra navíc na Switch vyšla v kompletní podobě se všemi datadisky a rozšířeními. Pokud jste tedy Diablo 3 (které původně vyšlo v roce 2012) nějakým zázrakem do dnešního dne minuli, neváhejte. Hra je to stále skvělá a na Diablo 4 si ještě počkáme.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

„Diablo 3 Eternal Collection je vynikající port, který výbornou původní hru na nové platformě prezentuje v naprosto vybroušené podobě. Možnost díky mobilitě Nintendo Switch kosit démony a nakopat zadek samotnému Pánovi Teroru takřka kdykoli, kdekoli a s kýmkoli je prostě k nezaplacení. Pokud vám toto výborné akční RPG doposud z nějakého důvodu unikalo (vy kacíři!) a vlastníte Nintendo Switch, všeho nechte a uhánějte si pro svou kopii. Přece byste nenechali Pána Teroru čekat?” ... celá recenze Diablo 3: Eternal Collection.


10. The Witcher 3: Wild Hunt – Zaklínač v cestovní edici


Alza Magazín

The Witcher 3: Wild Hunt (hra) | The Witcher (IP)

Akční RPG The Witcher 3: Wild Hunt je součástí herní série The Witcher, která vychází ze stejnojmenné knižní předlohy. Titul vyvíjí studio CD Projekt RED a vydává společnost CD Projekt. Hra vychází 19. 5. 2015 na PC, PS4 a Xbox One15. 10. 2019 na Switch, později dorazí také na PS5 a Xbox Series X. Hra obsahuje českou lokalizaci (text) a neobsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze – Switch

Nejlepší hry na Nintendo Switch – The Witcher 3: Wild Hunt

Třetí videoherní dobrodružství zaklínače Geralta od studia CD Projekt Red by si místo v našem žebříčku zasloužilo už jen kvůli obřímu hernímu světu, který tvůrci dokázali na Nintendo Switch vměstnat. Mimo to je ovšem The Witcher 3: Wild Hunt i pět let po svém původním vydání stále vynikajícím akčním RPG s povedeným příběhem, výborně napsanými postavami a solidním soubojovým systémem, které si navíc díky verzi pro Switch můžete zahrát prakticky kdykoli a kdekoli. Samozřejmě s ohledem na výkon této konzole muselo dojít k určitým grafickým kompromisům, na výsledném zážitku to ale hře nijak neubírá.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

„Zaklínač 3 je i více než 4 roky po svém původním vydání stále vynikajícím akčním RPG, které ohromuje výborným příběhem, skvěle napsanými postavami, solidním soubojovým systémem a obřím otevřeným světem. Bohužel, verze pro konzoli Nintendo Switch značně utrpěla po vizuální stránce kvůli nutnosti co nejvíce srazit hardwarové nároky. Je to sice pochopitelné, v TV módu ale očividný grafický downgrade až příliš bije do očí, zvlášť pokud už jste Zaklínače předtím hráli na jiné platformě. I tak se ale jedná o bezesporu kvalitní akční RPG, které patří mezi ty nejlepší zástupce svého žánru na Nintendu Switch.” ... celá recenze The Witcher 3: Wild Hunt.


9. Mario Kart 8 Deluxe – Nikdy nekončící závody


Alza Magazín

Mario Kart 8 Deluxe (hra) | Mario Kart (IP)

Závodní hra Mario Kart 8 Deluxe je součást herní série Mario Kart. Titul vyvíjí studio Nintendo EAD a vydává společnost Nintendo. Hra vychází 28. 4. 2017 na Switch. Titul vychází bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Mario Kart 8 Deluxe

A zase ten Mario. Tentokrát ovšem tato bodrá postavička nasedne do závodních motokár a rovnou k sobě přizve celou partu svých přátel, třeba i z jiných her. Ve ztřeštěných závodech se tak na jedné trati může potkat Mario, Link, Donkey Kong a mnoho dalších postav z titulů od Nintenda. Mario Kart 8 Deluxe je ale přímo definicí gaučové zábavy – lokální i online multiplayer, mnoho závodníků, úrovní, režimů a překvapivě bohatý systém postupu, kde si hraním postupně odemykáte nová vozítka a jejich části, jejichž výměnou můžete svobodně upravovat jízdní vlastnosti své motokárky.Alza Magazín

The Legend of Zelda: Link's Awakening (hra) | The Legend of Zelda (IP)

Akční adventura The Legend of Zelda: Link's Awakening je remake stejnojmenného titulu z roku 1993 a součást herní série The Legend of Zelda. Titul vyvíjí studio Nintendo EPD a vydává společnost Nintendo. Hra vychází 20. 9. 2019 na Switch bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: | Recenze

Nejlepší hry na Nintendo Switch – The Legend of Zelda: Link's Awakening

Série The Legend of Zelda je videoherní klasikou, to je prostě fakt a nic se s tím už nedá dělat. Vzhledem ke svým nadčasovým mechanismům a příběhu je naprostá většina dílů bez větších problémů hratelná i dnes, mnoho z nás ale určitě přemýšlelo, jak by tato dobrodružství vypadala v moderním provedení. Odpovědí na tuto otázku je remake The Legend of Zelda: Link's Awakening, který původně černobílou izometrickou hru povýšil na barevnou akční adventuru oplývající vylepšenou hratelností, jež by neměl opomíjet žádný majitel Switche.

Filip Němec

Filip Němec

„Sám jsem si říkal, jestli mě The Legend of Zelda: Link’s Awakening dokáže dostatečně uspokojit, když vím, že už je v přípravě pokračování Breath of the Wild. Nakonec jsem si ale možná i díky tomu hraní ještě více užil, protože jsou vidět jak výrazné společné znaky s nejnovějšími díly, tak i významný posun. Série The Legend of Zelda se z nenápadné, izometrické černobílé hry stala skvělou akční adventurou, která i po všech těch letech nepřestává překvapovat. Link’s Awakening by tak nemělo uniknout žádnému fanouškovi Zeldy ani majiteli Switche.” ... celá recenze The Legend of Zelda: Link's Awakening.


7. Super Mario Odyssey – Mario se vrací do akce


Alza Magazín

Super Mario Odyssey (hra) | Super Mario (IP)

Plošinovka Super Mario Odyssey je součást herní série Super Mario. Titul vyvíjí studio Nintendo EPD a vydává společnost Nintendo. Hra vychází 27. 10. 2017 na Switch. Titul vychází bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Super Mario Odyssey

Kníratý instalatér Mario je nezpochybnitelnou videoherní ikonou, každý nový titul s ním v hlavní roli se tak přirozeně stává malou událostí. Super Mario Odyssey se vrací ke skákačkovým kořenům, v rámci mariovské série ale tento titul přinesl spoustu nového, jako je 3D svět, mnoho různorodých úrovní k prozkoumání (například New York) a především plně ovladatelná čepička zvaná Cappy, jež vám pomůže vyřešit nejeden puzzle. Slavný Mario tak na Nintendo Switch rozehrává poutavé dobrodružství plné nápadů a pohodové hratelnosti, které navíc zabaví až na překvapivě dlouhou dobu.

Filip Němec

Filip Němec

„Přechod Maria do otevřeného prostředí s výrazně akčnější hratelnosti strašil mnoho klasických fanoušků starého Maria podobně, jako se ten nový Mario strachuje o svůj klobouk. Nintendo však tento důležitý krok zvládlo na jedničku. Super Mario Odyssey je hra na několik desítek hodin a i po dohrání příběhu je co objevovat. Pokud vás třeba mrzí, že se tentokrát neukázal Luigi, můžete druhý Joy-Con svěřit kamarádovi či svému potomkovi.” ... celá recenze Super Mario Odyssey.


6. Hades – Do antického pekla a zpět


Alza Magazín

Hades (hra)

Rogue-like mlátičku Hades vyvíjí a vydává studio Supergiant Games. Hra vychází 17. 9. 2020 na PC a Switch bez české lokalizace a neobsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze 

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Hades

Dost možná jedno z největších překvapení roku 2020. Příběh akčního rogue-like Hades od studia Supergiant Games vychází z bájí a pověstí starého Řecka, ve které vás vezme na krvavou projížďku Zagreus, syn vládce podsvětí Háda snažící se uprchnout z hlubin antického pekla. Hra nás uchvátila dynamickým soubojovým systémem, velkým počtem dovednostní, vysokou znovuhratelností a samozřejmě atraktivním tématem řecké mytologie, což z ní v celkovém výčtu dělá jeden z nejlepších počinů jak v knihovně Nintendo Switch, tak i roku 2020.

Jakub Němec

Jakub Němec

„Akční rogue-like Hades je splněným snem všech, kteří toužili po dynamickém soubojovém systému, obrovském počtu dovednostních kombinací, vysoké znovuhratelnosti a povedeném vyprávění příběhu na motivy antických bájí. Až na několik mušek se jedná o skvělou hru nejen pro fanoušky žánru” ... celá recenze Hades.


5. Hollow Knight – Příběh hmyzího rytíře


Alza Magazín

Hollow Knight (hra)

Akční plošinovku Hollow Knight vyvíjí a vydává studio Team Cherry. Hra vychází 24. 2. 2017 na PC12. 6. 2018 na Switch25. 9. 2018 na PS4 a Xbox One bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: | Recenze

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Hollow Knight

Ve 2D akční adventuře Hollow Knight od studia Team Cherry se ujmete role malého broučího rytíře, který postupně prozkoumává prastaré království Hallownest a objevuje jeho dávno zapomenutá tajemství. Hra kromě precizní hratelnosti a krásné kreslené grafiky fascinuje především úžasně pochmurnou atmosférou bizarního hmyzího světa s propracovanou mytologií, za zmínku ovšem stojí i výtečný soubojový systém a skákačkové pasáže okořeněné nezapomenutelné bossfighty, které si svou kvalitou v ničem nezadají třeba se sérií Dark Souls.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

„Nemá cenu chodit kolem horké kaše, Hollow Knight je výborná skákačka oplývající fantasticky navrženými lokacemi, výtečnou atmosférou a skvělou hratelností. Vyšší obtížnost a některé herní mechanismy navíc připomínají legendární sérii Dark Souls, což možná někomu nebude po chuti, já osobně s tím ale nemám nejmenší problém a jen to v mých očích celkovou zábavnost hry umocňuje.” ... celá recenze Hollow Knight.


4. Ori and the Will of the Wisps – Záchrana magického lesa podruhé


Alza Magazín

Ori and the Will of the Wisps (hra) | Ori (IP)

Akční plošinovka, metroidvania Ori and the Will of the Wisps je druhý díl herní série Ori. Hru vyvíjí Moon Studios a vydává společnost Xbox Game Studios. Ori and the Will of the Wisps vychází 11. 3. 2020 na PC a Xbox One s oficiálním českým překladem (text) a 17. 9. 2020 na Switch. Hra neobsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze Ori and the Will of the Wisps | Recenze Ori and the Blind Forest

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Ori and the Will of the Wisps

Pokračování výborně hodnoceného titulu Ori and the Blind Forest (který rovněž všemi deseti doporučujeme) je jedním z mála případů, kdy tvůrci vylepší fungující formuli snad v každém možném ohledu. Ori and the Will of the Wisps od vývojářů z Moon Studios je nejen perfektně zpracovanou skákačkou ve stylu žánru Metroidvania, ale z audiovizuálního hlediska až téměř uměleckým dílem s překrásnou ručně malovanou grafikou a orchestrální hudbou. Příběh Ori, strážkyně magického lesa a jejích přátel, vás chytne a nepustí, ať už kvůli až překvapivě emocionálnímu příběhu či relativně vysoké obtížnosti.

Jakub Němec

Jakub Němec

„Opravdu musím přiznat, že se pokračování Ori and the Will of the Wisps tvůrcům z Moon Studios hodně povedlo. Během hodin ve společnosti světélkující Ori prožijete jímavý příběh a budete trpět nad náročností některých pasáží, abyste následně euforicky mávali rukama nad hlavou jako při finišování maratonu.” ... celá recenze Ori and the Will of the Wisps.


3. Super Mario Maker 2 – Postavte svět svému Mariovi


Alza Magazín

Super Mario Maker 2 (hra) | Super Mario (IP) | Super Mario Maker (IP)

Plošinovka, level editor Super Mario Maker 2 je sequel ke hře Super Mario Maker. Titul vyvíjí studio Nintendo EPD a vydává společnost Nintendo. Hra vychází 28. 6. 2019 na Switch bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Super Mario Maker 2

Tento titul by šlo na první pohled snadno zavrhnout jako další z řady skákaček s Mariem v hlavní roli, pravda je ovšem úplně jinde. Samozřejmě, jádro hry zůstává, s Mariem tedy procházíte předpřipravené 2D úrovně a snažíte se úspěšně dostat až na konec, kromě toho ale Mario Maker 2 svým hráčům dává do rukou i opravdu robustní level editor umožňující tvorbu vlastních úrovní a jejich snadné sdílení s ostatními hráči. Obří nabídka možností a prvků zaručuje, že můžete dát své kreativitě volný průchod a stvořit prakticky cokoli. Pro fanoušky kníratého instalatéra povinnost.


2. Divinity: Original Sin 2 – Definitive Edition  – Hříšně dobré RPG


Alza Magazín

Divinity: Original Sin 2 (hra) | Divinity (IP)

RPG Divinity: Original Sin 2 je součást herní série Divinity. Titul vyvíjí Larian Studios, které ho i vydává společně se společností Bandai Namco Entertainment. Hra vychází 14. 9. 2017 na PC, 31. 8. 2018 ve vylepšené definitivní edici na PS4, Xbox One a 4. 9. 2019 na Switch. Titul vychází bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze

Nejlepší hry na Nintendo Switch – Divinity: Original Sin 2 – Definitive Edition

Když přijde na tvorbu izometrických RPG ze staré školy s poutavou dějovou linií, propracovanou tvorbou charakterů a spoustou rozhodnutí, kterými zásadně ovlivňujete vývoj svého příběhu, patří studio Larian patří mezi absolutní špičku. V Divinity: Original Sin 2 náležitě demonstrovali své kvality a hráčům naservírovali hutný fantasy zážitek, ve kterém mohou strávit klidně stovky hodin. Na Nintendo Switch navíc tento titul dorazil v definitivní edici, jež přináší tisíce menších vylepšení základní hry, včetně razantně přepracovaného třetího aktu příběhu.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

„Divinity: Original Sin 2 lze bez většího rozmýšlení označit za nejvýraznější RPG současnosti. Vývojáři z Larian Studios vytvořili dílo, které velmi uspokojivě prezentuje základní prvky tohoto oblíbeného žánru, a aby toho nebylo málo, přidává nové aspekty, jež jej v mnoha ohledech posouvají kupředu. Fanouškům kvalitních příběhů a dobře navržených soubojů mohu investici do tohoto aspiranta na RPG roku směle doporučit.” ... celá recenze Divinity: Original Sin 2.


1. The Legend of Zelda: Breath of the Wild – Nová kapitola legendy


Alza Magazín

The Legend of Zelda: Breath of the Wild (hra) | The Legend of Zelda (IP)

Akční adventura The Legend of Zelda: Breath of the Wild je součást herní série The Legend of Zelda. Titul vyvíjí studio Nintendo EPD a vydává společnost Nintendo. Hra vychází 3. 3. 2017 na Wii U a Switch bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage

Nejlepší hry na Nintendo Switch – The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild je vlajkovou lodí hybridní konzole Nintendo Switch, i přesto, že toto akční RPG zároveň vyšlo i pro sesterskou platformu Wii U. Nejnovější díl legendární videoherní série přinesl novou kapitolu příběhu udatného válečníka Linka a princezny Zeldy, který se odehrává v krásném otevřeném světě království Hyrule a jeho přilehlých regionů. Kombinace vynikající hratelnosti plné zábavných mechanismů (šplhání, vaření atd.), povedeného soubojového systému, zajímavé dějové linie a stylového vizuálu tak společnosti Nintendo zajistila jasný hit a novodobou klasiku žánru.

Nejlepší hry na Nintendo Switch v roce 2019

• Speciál: 8. 12. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Nejlepší hry na Switch v roce 2019; Ori and the Blind Forest

Japonský herní gigant Nintendo na začátku roku 2019 navázal tam, kde skončil v roce 2018 – nadále tedy rozšiřoval svou herní knihovnu pestrou nabídkou složenou z mixu kvalitně provedených portů her z ostatních platforem a exkluzivních titulů, což náš žebříček vcelku potvrzuje. A i když u nás popularita konzole Nintendo Switch nedosahuje takových výšin, jako je tomu třeba v případě konkurenčních konzolí PS4 nebo Xbox One, ve zbytku světa se této inovativní přenosné mašince daří více než dobře.

O tom svědčí nejen nová Lite verze konzole, ale také zástupy her, které se ucházely o umístění v našem žebříčku. Redakční debaty byly dlouhé a náročné a mnohá želízka z našich osobních ohňů se do finále ani neprobojovala (Torchlight 2, Fire Emblem: Three Houses, What Remains of Edith Finch). Nakonec se nám ale podařilo seznam těch 10 nejlepších sestavit dle našeho nejlepšího vědomí a svědomí, takže pokud chcete vědět, jaké letošní tituly byste si neměli nechat ujít, odložte na chvíli Joy-Cony a pusťte se do čtení. Začínáme na 10. příčce.

10. Mortal Kombat 11 – Brutální nakládačka dorazila na Switch


Alza Magazín

Mortal Kombat 11 (hra) | Mortal Kombat (IP)

Bojovka Mortal Kombat 11je součást herní série Mortal Kombat. Titul vyvíjí NetherRealm Studios a vydává společnost Warner Bros. Interactive Entertainment. Hra vychází 23. 4. 2019 na PC, PS4, Xbox One, 10. 5. 2019 na Switch a 17. 11. 2020 v ultimátní edici také na PS5 a Xbox Series X/S bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | RecenzeRecenze DLC Aftermath | Téma – Kdo je kdo?

Nejlepší hry na Nintendo Switch v roce 2019 – Mortal Kombat 11

Nabídka her na Nintendo Switch bojovkami zrovna nepřetéká, nebylo tedy pochyb, že si Mortal Kombat 11 nějakou tu příčku vybojuje i bez přílišného lámání kostí a trhání vnitřností. Vývojáři z NetherRealm Studios na 11. díle své legendární série odvedli skvělou práci a svým fanouškům přinesli dostatek hratelných bojovníků, zábavný příběh a skvěle brutální hratelnost, zároveň se ale nebáli trochu poštelovat osvědčené herní mechanismy, za což si v naší recenzi (PS4 verze) odnesli velmi slušných 85 %. Mortal Kombat 11 na Switch dorazil 23. dubna 2019 a my jen podotkneme: Flawless Victory!

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

„Mortal Kombat 11 je vynikající bojovkou, to je bez debat. Zábavný příběh, skvělý soubojový systém, černohumorná brutalita a spousta postav a obsahu potěší každého fanouška, trochu ale zamrzí nutnost grindovat pro získání některých kosmetických předmětů.”


9. Trine 4: The Nightmare Prince dává zapomenout na slabší třetí díl


• Žánr: Adventura, plošinovka • Multiplayer: Ano (co-op) • Vývojář: Frozenbyte • Vydavatel: Modus Games • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One, Switch (8. října 2019) Homepage • Čeština: Ano (text) • Hodnocení: Recenze – 89 % (PC)


Nejlepší hry na Nintendo Switch v roce 2019 – Trine 4: The Nightmare Prince

Studio Frozenbyte v roce 2019 přivedlo na svět již čtvrtý díl své kouzelně vypadající fantasy adventury Trine, čímž si okamžitě vylepšilo reputaci pošramocenou nepříliš povedeným třetím dílem. Trine 4: The Nightmare Prince sází na parádní hratelnost založenou na kombinaci schopností tří zcela odlišných charakterů (zlodějka, kouzelník, válečník), řešení logických rébusů a boji s nebezpečnými nepřáteli, a vyhrává jackpot. Trine 4 vyšlo 8. října a v naší recenzi (PC verze) si odnesl magických 89 %, což mu zajistilo 9. místo v letošním seznamu nejlepších her pro Nintendo Switch.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

„Trine 4: The Nightmare Prince je krásná adventura, s jejíž pomocí vývojáři z Frozenbyte světu ukazují, že pokud se vyhnou třem rozměrům, jsou schopní tvořit kvalitní díla, jež okouzlí nejen vizuálem, ale také hratelností.”


• Kompletní recenze Trine 4: The Nightmare Prince


8. Pokémon: Sword and Shield – Chyťte je všechny!


• Žánr: RPG • Multiplayer: Ano • Vývojář: Game Freak • Vydavatel: Nintendo • Platformy a Datum vydání: Switch (15. listopadu 2019) Homepage • Čeština: Ne • Hodnocení: Recenze – 83 %


Nejlepší hry na Nintendo Switch v roce 2019 – Pokémon: Sword and Shield

Pokémoni se už sice na Nintendu Switch párkrát objevili v rámci spin-offů, na pravé pokračování série Pokémon ale oddaní fanoušci čekali jako na smilování profesora Oaka. 15. listopadu 2019 vývojáři z Game Freak příznivcům této kultovní značky konečně splnili přání a společně s kapesními příšerkami je v novém dobrodružství pozvali k prozkoumání nového regionu jménem Galar. Pokémon: Sword & Shield sice nijak zásadně neinovuje hratelnost, na druhou stranu ale přináší spoustu drobných vylepšení zaběhnutých mechanismů, takže na konci naší recenze skončilo v pokéballu krásné hodnocení 83 %.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

„Nejedná se sice o žádnou zásadní evoluci v rámci série, představené novinky a vylepšení herních mechanismů ovšem ve většině případů dávají smysl. Studio Game Freak odvedlo dobrou práci a nabízí hráčům povedené dobrodružství s milou atmosférou a chytlavou hratelností, které si bez problémů užijí úplní nováčci, ale i ostřílení veteráni, kteří už mají nějakou tu hru s kapesními příšerkami za sebou.”


• Kompletní recenze Pokémon: Sword and Shield


7. The Witcher 3: Wild Hunt – Impozantní RPG v cestovním balení

Alza Magazín

The Witcher 3: Wild Hunt (hra) | The Witcher (IP)

Akční RPG The Witcher 3: Wild Hunt je součástí herní série The Witcher, která vychází ze stejnojmenné knižní předlohy. Titul vyvíjí studio CD Projekt RED a vydává společnost CD Projekt. Hra vychází 19. 5. 2015 na PC, PS4 a Xbox One15. 10. 2019 na Switch, později dorazí také na PS5 a Xbox Series X. Hra obsahuje českou lokalizaci (text) a neobsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze – Switch

Nejlepší hry na Nintendo Switch v roce 2019 – The Witcher 3: Wild Hunt

Zaklínač Geralt se v roce 2019 opět vrátil do služby a se svým výborným akčním RPG The Witcher 3: Wild Hunt dorazil i na Nintendo Switch. Jak se hra takové velikosti na výkonem poněkud omezeném Switchi může vůbec spustit, je nám záhadou, jisté ale je, že vývojáři z polského studia CD Projekt RED při konverzi odvedli výbornou práci. Samozřejmě muselo dojít k nějakým grafickým kompromisům, nicméně skvělé hratelnosti, poutavému příběhu a vynikající atmosféře to nijak neublížilo, takže si Geralt v hodnocení bez větší námahy vybojoval krásných 85 %.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

„Zaklínač 3 je i více než 4 roky po svém původním vydání stále vynikajícím akčním RPG, které ohromuje výborným příběhem, skvěle napsanými postavami, solidním soubojovým systémem a obřím otevřeným světem. Bohužel, verze pro konzoli Nintendo Switch značně utrpěla po vizuální stránce kvůli nutnosti co nejvíce srazit hardwarové nároky.”


6. Astral Chain – Jedna z nejvýraznějších Switch exkluzivit letoška


• Žánr: Akční hack and slash adventura • Multiplayer: ? • Vývojář: PlatinumGames • Vydavatel: Nintendo • Platformy a Datum vydání: Switch (30. srpna 2019) Homepage • Čeština: Ne • Hodnocení: Recenze – 83 %


Nejlepší hry na Nintendo Switch v roce 2019 – Astral Chain

Akční adventura Astral Chain ve „switchařích” vyvolávala Pavlovův reflex už dlouho před vydáním (30. srpna) – jedná se totiž o Switch exkluzivitu a zbrusu novou značku v jednom, navíc vznikající pod taktovkou mistrů hack and slash – studia PlatinumGames. Astral Chain vás zavede do blízké budoucnosti, kde se v roli člena speciálních jednotek snažíte odvrátit hrozbu z jiné dimenze za pomocí živoucích strojů legionů, se kterými jste propojeni astrálním řetězem. Originální hratelnost, vynikající soubojový systém, výborná grafika a boží atmosféra si tak z naší recenze odnesla nespoutaných 83 %.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

„Za pozitivní dojem může především skvěle zpracovaný a zábavný soubojový systém v čele s neotřelým použitím legionů, výborná grafika a povedený level design. Hra trochu ztrácí tempo ve vyšetřovacích pasážích, jakmile se ale se svým legionem opět dostanete do víru akce, vaše nadšení bude stoupat vzhůru jako heliový balonek utržený ze řetězu.”


• Kompletní recenze Astral Chain


5. Luigi's Mansion 3 – Kdo se bojí, nesmí do hotelu


• Žánr: Akční adventura • Multiplayer: Ano (local, online) • Vývojář: Next Level Games • Vydavatel: Nintendo • Platformy a Datum vydání: Switch (31. října 2019) Homepage • Čeština: Ne • Hodnocení: Recenze – 83 %


Nejlepší hry na Nintendo Switch v roce 2019 – Luigi's Mansion 3

Mohlo by se zdát, že Luigi's Mansion 3 uzavírá první pětku z čirého soucitu nad věčně odstrkovaným Luigim, ale opak je pravdou. Páté místo v našem žebříčku nejlepších her pro Nintendo Switch si Luigi pořádně odpracoval. Podobně jako bojovníci v titulu Astral Chain totiž prožil dobrodružství doslova z jiné dimenze. Souboje s duchy patří k tomu nejlepšímu, co Luigi's Mansion 3 nabízí, páté místo si však hra zaslouží také za vynikající level design a inovativní prostorové puzzly a hádanky. V naší recenzi získal třetí díl Luigi's Mansion 83 %, lovení duchů na Switchi se můžeme věnovat od 31. října.

Filip Němec

Filip Němec

„Škarohlídové by mohli namítnout, že Luigi's Mansion 3 je stále o tom samém a vlastně to je z části pravda. Jenže komu vadí, že Nathan Drake pořád skáče po útesech a ve Forze stále závodíme v nadupaných supersportech? Ve výsledku nabízí třetí díl poměrně dost novinek, které se do charakteristické hratelnosti podařilo implementovat velmi dobře, zároveň hra předvádí pověstnou originalitu Nintenda, které i po všech těch letech dokáže dělat jednoduché hry, jež vás nepřestanou překvapovat.”


• Kompletní recenze Luigi's Mansion 3


4. Divinity: Original Sin II: Definitive Edition – Jedno z nejlepších RPG současnosti


• Žánr: RPG • Multiplayer: Ano (online, co-op) • Vývojář: Larian Studios • Vydavatel: Bandai Namco Entertainment • Platformy a Datum vydání: PC (14. září 2017) PS4, Xbox One (31. srpna 2018) Homepage • Čeština: Chystá se • Hodnocení: Recenze – 100 % (PC)


Nejlepší hry na Nintendo Switch v roce 2019 – Divinity: Original Sin II: Definitive Edition

Pokud vám přišlo, že v nabídce Nintenda Switch chybí nějaké klasické RPG, tento rok jste museli samým nadšením skákat do vzduchu. 4. září totiž na Nintendo Switch dorazilo Divinity: Original Sin II: Definitive Edition studia Larian – vymazlené RPG ze staré školy, kde s partičkou dobrodruhů odkrýváte poutavý příběh, činíte důležitá rozhodnutí zásadně ovlivňující průběh vaší hry a samozřejmě bojujete se všemožnými monstry. Kolega Ondra Zeman Divinity: Original Sin 2 ve své recenzi (PC verze) napálil 100% hodnocení, v celkovém žebříčku bylo ale toto mistrné RPG nakonec přehlasováno ostatními tituly.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

„Divinity: Original Sin 2 lze bez většího rozmýšlení označit za nejvýraznější RPG současnosti. Vývojáři z Larian Studios vytvořili dílo, které velmi uspokojivě prezentuje základní prvky tohoto oblíbeného žánru, a aby toho nebylo málo, přidává nové aspekty, jež jej v mnoha ohledech posouvají kupředu.”


• Kompletní recenze Divinity: Original Sin II: Definitive Edition• Žánr: Akční adventura • Multiplayer: Ne • Vývojář: Nintendo EPD • Vydavatel: Nintendo • Platformy a Datum vydání: Switch (20. září 2019) Homepage • Čeština: Ne • Hodnocení: Recenze – 89 %


Nejlepší hry na Nintendo Switch v roce 2019 – The Legend of Zelda: Link's Awakening

Pokračování The Legend of Zelda: Breath of the Wild bylo sice zatím oznámeno jen velmi symbolicky, nepochybujeme ale o tom, že až hra vyjde, bude atakovat příčky nejvyšší a to nejen v rámci své platformy. Letos jsme si však museli vystačit s předělávkou The Legend of Zelda: Link's Awakening, hry původně vydané v roce 1993, kterou si ale v Nintendu vzali tak do parády, že se vyšvihla až na třetí místo našeho žebříčku a v recenzi získala 89 %. Vizuální stránka dostala takový upgrade, že jde v podstatě o nový titul. Předěláno bylo také ovládání, inventář nebo mapa a originální puzzly a hádanky jen dokazují, jak nadčasová tato Nintendo Switch exkluzivita vydaná 20. září je.

Filip Němec

Filip Němec

„Sám jsem si říkal, jestli mě The Legend of Zelda: Link's Awakening dokáže dostatečně uspokojit, když vím, že už je v přípravě pokračování Breath of the Wild. Nakonec jsem si ale možná i díky tomu hraní ještě více užil, protože jsou vidět jak výrazné společné znaky s nejnovějšími díly, tak i významný posun. Série The Legend of Zelda se z nenápadné, izometrické černobílé hry stala skvělou akční adventurou, která i po všech těch letech nepřestává překvapovat. Link's Awakening by tak nemělo uniknout žádnému fanouškovi Zeldy ani majiteli Switche.”


• Kompletní recenze The Legend of Zelda: Link's Awakening


2. Super Mario Maker 2 – Kdyby se instalatér Mario stal architektem...


• Žánr: Plošinovka, editor map • Multiplayer: Ano • Vývojář: Nintendo EPD • Vydavatel: Nintendo • Datum vydání a Platformy: Switch (28. června 2019)Homepage • Čeština: Ne • Hodnocení: (Metacritic 88 %)


Nejlepší hry na Nintendo Switch v roce 2019 – Super Mario Maker 2

Na druhé příčce našeho žebříčku příhodně skončil titul s dvojkou v názvu – Super Mario Maker 2. Tato nesmírně lákavá kombinace skákačky a level editoru v jednom (samozřejmě s legendárním instalatérem Mariem v hlavní roli) by se měla stát povinnou výbavou každého Nintenda Switch a její přítomnost na disku či SD kartě by měla být uzákoněna. Zábavná hratelnost, režim více hráčů a bohatý editor úrovní s obří nabídkou možností dělá ze Super Mario Maker 2 ultimativní mariovský zážitek, jenž vyšel 28. června a zeleným vodovodním potrubím hladce protlačil průměrné hodnocení na serveru Metacritic 88 %.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Jestli jste fanoušky Maria (Vlastníte Switch, takže pravděpodobně jste.), Super Mario Maker 2 byste si neměli nechat ujít, protože si v této hře najde „to své” doslova každý. Pokud si prostě chcete užít novou Mario hru se spoustou obsahu a stavění vlastních úrovní vás nezajímá, Super Mario Maker 2 je tu pro vás. A jestli je vaším hlavním cílem strávit stovky hodin v editoru levelů, přivést v život vaše nejšílenější představy, a pak je nasdílet ostatním hráčům k pokoření, Super Mario Maker 2 je tu pro vás.


1. Ori and the Blind Forest: Definitive Edition – Famózní skákačka září i na Switchi

Alza Magazín

Ori and the Blind Forest (hra) | Ori (IP)

Plošinovka, metroidvania Ori and the Blind Forest je první díl herní série Ori. Hru vyvíjí Moon Studios a vydává společnost Xbox Game Studios. Ori and the Will of the Wisps vychází 11. 3. 2015 na PC a Xbox One a 27. 9. 2019 na Switch. Hra neobsahuje multiplayer. | Homepage


Články: Recenze Ori and the Blind Forest | Recenze Ori and the Will of the Wisps 

Nejlepší hry na Nintendo Switch v roce 2019 – Ori and the Blind Forest: Definitive Edition

Máte rádi skákačky? Pak tu máme hru, kterou si prostě musíte zahrát. Po 5 letech od původního vydání na Xboxu Ori přeběhl na konkurenční platformu s kompletní edicí a dovolil tak majitelům Nintenda Switch prožít vizuálně podmanivý a emocionálně vyčerpávající příběh o záchraně jednoho posvátného lesa. Překrásná ručně kreslená grafika, excelentní hudba a vynikající hratelnost na kolegu Filipa Němce zapůsobila natolik, že ve své recenzi bez zaváhání udělil 99 %, díky čemuž se po dlouhých redakčních diskuzích stal Ori and the Blind Forest nejlepší hrou na Nintendo Switch v roce 2019.

Filip Němec

Filip Němec

„Ori and the Blind Forest: Definitive Edition pro Switch je jasně tou nejlepší verzí, kterou hra aktuálně nabízí a mě osobně překvapilo třeba i to, že v dokovacím režimu je hra ještě krásnější než v tom handheldovém. Většina portů totiž grafické nedodělky schovává za menší rozlišení Switche a na velké obrazovce už tolik nezáří, ne však v tomto případě. Díky tomu, ale i dalším vylepšením, Ori and the Blind Forest na Nintendo Switch získává téměř maximální hodnocení.”

Nejlepší hry na Nintendo Switch 2018 (3/4)

Top hry na Nintendo Switch červenec–září 2018

Mushroom Wars 2 – mykologická válka


• Žánr: RTS • Vývojář: Zillion Whales • Vydavatel: Zillion Whales • Platformy a Datum vydání: SwitchPCPS4 a Xbox One (5. července 2018) • Homepage: mushroomwars2.com


Pokračování dobře přijaté klikací strategie Mushroom Wars od studia Zillion Whales vyšlo snad na všechny myslitelné platformy, ale jak už to tak někdy bývá, jen jedna je „ta pravá“. Hybridní konzole Nintendo Switch je ideálním strojem, na kterém si Mushroom Wars 2 maximálně užijete a je vcelku jedno, jestli si hru spustíte na velké televizi v pohodlí domova nebo se vydáte do masivních mykologických bitev drobných roztomilých houbiček na malém displeji Switche. Rychlá hratelnost je však jako dělaná pro zkrácení cesty třeba městskou dopravou.

Mushroom Wars 2 – video k vydání Nintendo Switch verze (trailer)

Nintendo Switch je skvělou platformou i proto, že jednotlivé hry trvají jen pár minut, což je pro přenosnou konzoli více než příhodné.

Mushroom Wars 2 staví na velmi jednoduché, ale vyšperkované hratelnosti

Moje slova podporuje i maximálně zjednodušená hratelnost. Mushroom Wars 2 obsahují pouze jeden typ jednotek a 4 druhy staveb, i když časem přibude pár proměnných, které hratelnost ozvláštní přesně v tu chvíli, kdy by se mohlo zdát, že na dveře klepe paní nuda. Hlavní doménou části pro jednoho hráče jsou dvě velmi dlouhé kampaně, ve kterých tu a tam uvidíte nějaký animovaný příběhový filmeček, ale po vyzobání těchto pár drobečků budete stejně  pouze odhadovat, o čem příběh samotný vlastně je. Trochu větší zaměření na vyprávění by hře rozhodně neuškodilo.

Jedním z hlavních důvodů, proč se Mushroom Wars 2 vycházející 5. července dostaly do našeho výběru nejlepších her pro Nintendo Switch, je online hraní, ve kterém jde zápolit s ostatními hráči na neuvěřitelném množství map a v rámci mnoha nastavení. Až tady totiž začíná ta pravá zábava, ke které vás časem dožene také nevyrovnaná obtížnost kampaně a někdy velmi nerealistické výkony umělé inteligence i na nižší obtížnosti.

Nejlepší hry – Switch; Mushroom Wars 2; screenshot: cover Nejlepší hry – Switch; Mushroom Wars 2; screenshot: houby Nejlepší hry – Switch; Mushroom Wars 2; screenshot: cover

Nejlepší hry na Nintendo Switch 2018 3/4: Mushroom Wars 2

Obrázek 1: Těžko věřit, že takto malé a roztomilé houbičky dokážou být tak urputnými bojovníky. Obrázek 2: V začátcích jsou Mushroom Wars 2 poměrně jednoduchou záležitostí. Obrázek 3: Zejména hra více hráčů se ale rychle stane nepřehlednou a nikdy neutuchající bitvou.Octopath Traveler – jedinečné retro JRPG


• Žánr: RPG • Vývojář: Square Enix, Acquire • Vydavatel: Nintendo • Platformy a Datum vydání: Nintendo Switch (13. července 2018) • Homepage: www.nintendo.com/games/detail/octopath-traveler-switch • Hodnocení: Recenze – 82 %


Octopath Traveler rozhodně není hrou pro každého. Je to old school JRPG se vším, co k tomuto žánru patří, tedy s tahovými souboji, krásnou stylizovanou grafikou a silným příběhem, který se poněkud netradičně zaměřuje rovnou na 8 hlavních postav s vlastní dějovou linií. A právě proto byste tento počin studia Acquire, jež vyšel 13. července. 2018 pro Nintendo Switch, rozhodně neměli ignorovat.

Octopath Traveler – herní upoutávka (trailer)

Osobní příběh osmi postav, to je Octopath Traveler.

Octopath Traveler – osm příběhů v jedné hře

Octopath Traveller je výjimečný: dokazuje, že ke kompletnímu hernímu zážitku stačí poměrně málo. Pár pixelů, povedená atmosféra a propracovaný příběh je prostě vše, co potřebujete. V rámci fantasy žánru pak navíc studio Acquire udělalo poměrně neobvyklý krok – nehrajete totiž za jednoho jediného hrdinu, jenž má ve svých rukou osud celého království, potažmo světa, ale hned za osm hlavních postav, přičemž prim zde hrají především jejich životní příběhy.

Japonský vydavatel Square Enix ve spolupráci se studiem Acquire vyvinul roztomilé, skoro až nenápadné retro RPG, které sází především na atmosféru a sžití se s hlavními charaktery, které si lze velmi snadno oblíbit. Zkrátka, pokud dáváte přednost pixelové grafice, výraznému příběhu a jedinečné atmosféře, tohle je titul přesně pro vás. Octopath Traveler si v naší recenzi odnesl solidních 82 %.

Nejlepší hry – Switch; Octopath Traveler; screenshot: tahové souboje Nejlepší hry – Switch; Octopath Traveler; screenshot: charaktery Nejlepší hry – Switch; Octopath Traveler; screenshot: hřbitov

Nejlepší hry na Nintendo Switch 2018 3/4: Octopath Traveler

Obrázek 1: Tahové souboje vyžadují taktické přemýšlení a i nějaké to štěstí. Obrázek 2: Octopath Traveler se primárně soustředí na své hlavní hrdiny a jejich příběhy. Obrázek 3: Některé příběhy na hřbitovech končí, jiné zase začínají...Dead Cells – vynikající akční plošinovka do kapsy


• Žánr: Rogue-like • Vývojář: Motion Twin • Vydavatel: Motion Twin • Platformy a Datum vydání: SwitchPC, PS4 a Xbox One (7. srpna 2018) • Homepage: dead-cells.com • Hodnocení: Recenze – 90 %


2D akční plošinovka Dead Cells studia Motion Twin strávila poměrně dlouhou dobu v early accessu, už tehdy ale bylo jasné, že se rodí něco výjimečného. Hra tak nasbírala poměrně solidní fanouškovskou základnu ještě před oficiálním vydáním (7. srpna 2018), což tvůrce přimělo svůj počin vydat na PC, PS4, Xbox One a v neposlední řadě i na Nintendo Switch. A rozhodně neprohloupili.

Dead Cells – předkupní video (trailer)

Dead Cells je pro Nintendo Switch jako dělané.

I umírání může být zábava

Dead Cells je unikátní hra, kterou tak jednoduše zaškatulkovat nejde, pro nedostatek vhodných termínů lze ale prohlásit, že se jedná o „zběsilý mix mezi Dark Souls a Metroidvania”. Základním pilířem hratelnosti je prozkoumávání náhodně generovaného hradu, bojování s tuhými nepřáteli a odemykání nových vlastností, jež vám umožní se lépe popasovat se zdejšími nástrahami. Umírat ale budete často i tak.

Stejně jako v Dark Souls je zde příběh podaný velice zkratkovitě a do popředí staví především vynikající (i když velmi obtížnou) hratelnost, citlivé ovládání a stylový vizuál. Díky kombinaci těchto tří faktorů pak v Dead Cells rádi strávíte desítky hodin a stále se budete skvěle bavit. Tohle je prostě ten typ her, které na platformu Nintendo Switch sedí jako ulité a proto si Dead Cells odneslo v naší recenzi 90%. Ať už si ale Dead Cells pořídíte v jakékoli verzi, nebudete litovat. Pokud tedy ovšem zrovna nenarazíte na obzvlášť tuhý boss fight. V tom případě budete litovat hodně.

Nejlepší hry – Switch; Dead Cells; screenshot: věž Nejlepší hry – Switch; Dead Cells; screenshot: vizuál Nejlepší hry – Switch; Dead Cells; screenshot: přístav

Nejlepší hry na Nintendo Switch 2018 3/4: Dead Cells

Obrázek 1: Tak kam teď? Asi do věžíííííí! Obrázek 2: Dead Cells hravě dokazuje, že i s pár pixely lze dosáhnout působivého vizuálu. Obrázek 3: Přístavy jsou obyčejně fajn místa, v Dead Cells ale na poflákování na molu opravdu nebudete mít čas.Monster Hunter Generations Ultimate – chytání monster znovu a lépe


• Žánr: Akční RPG • Vývojář: Capcom • Vydavatel: Capcom • Platformy a Datum vydání: Nintendo Switch (28. srpna 2018) • Homepage: game.capcom.com/manual/MH_GenU/ 


Fanoušci lovu prapodivné zvěře již nějaký ten čas mají k dispozici vynikající open world RPG Monster Hunter: World na PC, PS4 a Xbox One a protože Monster Hunter je na konzolích od Nintenda jako doma (a Switch se všemožných portů a remasterů rozhodně nebojí) nechybí tato populární série ani na nejnovější konzoli od tohoto japonského výrobce. Jak už je z názvu patrné, jde o port dílu Generations z 3DS, v němž se hráči původní hry rychle zorientují, na druhou stranu ale budou potěšení množstvím nového obsahu.

Monster Hunter Generations Ultimate – video k oznámení hry (trailer)

Na žádné konzoli od Nintenda nesmí série Monster Hunter chybět. A přestože jde „pouze“ o port, přítomnost takového titulu je více než vítaná.

Monster Hunter Generations Ultimate boduje zejména obsahem

Přibylo hned několik nových monster, kterých je aktuálně 93, což je mimochodem několikanásobně více, než ve „velkém“ Monster Hunter: World. Nechybí všechna komba, bojové styly a také 14 druhů zbraní, díky kterým máte minimálně 14 způsobů, jako Monster Hunter Generations Ultimate hrát. K investici do tohoto titulu vás může přesvědčit už jen samotný fakt, že dostanete nejlepší verzi Monster Hunter Generations, kterou si můžete užít i na cestách a to nejen z pohledu bohatého obsahu ale také po stránce vizuálu.

Grafická stránka sice patří spíše do průměru a oproti jiným titulům z konzole Nintendo Switch rozhodně nepůsobí nijak oslnivě, oproti původní hře však udělaly velký pokrok zejména modely postav. Silným argumentem pro umístění Monster Hunter Generations Ultimate do našeho žebříčku nejlepších her je také to, že si můžete přenést uloženou pozici z 3DS verze a navázat přesně tam, kde jste skončili. Učinit tak můžete od 28. srpna, kdy hra vyšla.

Nejlepší hry – Switch; Monster Hunter Generations Ultimate; screenshot: monstrum Nejlepší hry – Switch; Monster Hunter Generations Ultimate; screenshot: boj Nejlepší hry – Switch; Monster Hunter Generations Ultimate; screenshot: grafika

Nejlepší hry na Nintendo Switch 2018 3/4: Monster Hunter Generations Ultimate

Obrázek 1: Obrovská monstra a prapodivné postavy, to je Monster Hunter Generations Ultimate. Obrázek 2: Hlavní předností portu s podtitulem Ultimate je obrovské množství monster. Obrázek 3: Vizuálně patří Generations Ultimate spíše k průměru, vzhledem k velikosti světa se však není čemu divit.

Nejlepší hry na Nintendo Switch 2018 (2/4)

Donkey Kong Country: Tropical Freeze | Hollow Knight | Mario + Rabbids Kingdom Battle: Donkey Kong Adventure | Wizard of Legend

Top hry na Nintendo Switch

Top hry na Nintendo Switch duben–červen 2018

Už z úvodního obrázku jste jistě pochopili, kdo se stal pomyslným vítězem posledních tří měsíců a v jakém duchu se tento díl Top her na Nintendo Switch ponese. Donkey Kong se projevil jako skutečný alfa samec a bez skrupulí si zabral hned dvě pozice, třebaže v případě tahovky Mario + Rabbids Kingdom Battle mu k tomu notnou měrou dopomohli praštění Rabbids od Ubisoftu. Dominanci skákaček pak potvrdil i nadmíru vydařený port Hollow Knighta.

Jde tedy vidět, že pokud nemáte rádi tento druh hopsačkové zábavy a všelijaké opičárny jsou vám také proti hnědé srsti, pravděpodobně si náš dnešní výběr čtveřice nejlepších her uplynulého čtvrtletí příliš neužijete… avšak jestliže tento žánr „nežerete“ jako Kong banány, nabízí se otázka, zda je Nintendo Switch skutečně pro vás?

Donkey Kong Country: Tropical Freeze; Top hry na Nintendo Switch Q2 2018

V rámci čistého hodnocení si u nás vyšší číslo vysloužil Hollow Knight, nicméně dvojí zastoupení Donkey Konga v tomto díle speciálu Top her na NS jej bezesporu opravňuje na zisk pozice jedničky druhého switchového kvartálu roku 2018. Na obrázku vítězný primát marně vyhlíží argumenty proti...

Odpověď je jednoduchá: ano, je. Vedle již zmíněného DLC pro Mario + Rabbids Kingdom Battle, tedy de facto tahové strategie a la XCOM, vyšla i na jaře 2018 spousta žánrově pestrých titulů. Nejvíc nás zaujala rogue-like diablovka Wizard of Legend, která se přes stále oblíbenější Kickstarter probojovala na všechny 4 hlavní platformy a u nás si zasloužila místo v top hrách na Nintendo Switch.

Donkey Kong Country: Tropical Freeze – Geniálně obtížná skákačka

Žánr: Arkádová skákačka Vývojář: Retro Studios | Vydavatel: Nintendo | Platformy a Datum vydání: Switch (4. května 2018) | Homepage: donkeykong.nintendo.com/tropical-freeze/ | Hodnocení: Recenze – 85 %

Pokud je Nintendo Switch naprosto ideální platformou na určitý žánr, jsou to právě všemožné skákačky a plošinovky. Dominanci v rámci tohoto žánru dlouhodobě prokazuje opičák Donkey Kong, který se svou jednoduchou, avšak pečlivě vyladěnou hratelností pravidelně devastuje jak všemožné žebříčky nejlepších her nejen na Nintendo Switch, tak i sebeovládání hráčů. Stejně jako jiné hry z této série se totiž Donkey Kong Country: Tropical Freeze, jež vyšlo 4. května, vyznačuje vysokou obtížností, která vám nedá nic zadarmo.

Donkey Kong Country: Tropical Freeze obohacuje původní hru o Funky režim

Fanoušci Nintenda jistě poznají, že tento titul již jednou na konzolích tohoto japonského výrobce vyšel. Donkey Kong Country: Tropical Freeze od Retro Studios zavítal původně na Nintendo Wii U, ale na Switch nepřiskákal Donkey Kong v pouhém portu. Novinkou je zejména Funky režim, který nováčkům přidá životy a drobně usnadní hratelnost, především ale vítá surfařského pohodáře Funky Konga, který na svém prkně zdolá pro Donkeyho jinak smrtelné překážky a vůbec umí pár zajímavých kousků, které celou hratelnost dosti ozvláštní.

Donkey Kong Country: Tropical Freeze si místo v žebříčku top her pro Nintendo Switch rozhodně zaslouží, ostatně obstál i v konkurenci ostatních platforem, když se dostal do našeho výběru nejlepších her pro druhý kvartál roku 2018, kde obsadil 5. místo. Tropical Freeze vyniká skvělou hratelností plnou výzev díky povedenému level designu, krásným vizuálem a také kooperativním režimem pro dva hráče, který je pro Nintendo Switch jako stvořený. – Filip Němec

Donkey Kong Country: Tropical Freeze; screenshot: postavy Donkey Kong Country: Tropical Freeze; screenshot: kooperace Donkey Kong Country: Tropical Freeze; screenshot: Funky Kong

Obrázek 1: Donkey Kong je sice hlavní postavou, ale na celé dobrodružství nebude sám. Obrázek 2: Další postavy najdou využití i při hře jednoho hráče, více si jich však užijete v kooperaci. Obrázek 3: Novinkou Nintendo Switch verze je Funky Kong a jeho víceúčelové surfovací prkno.Hollow Knight – Atmosférický průzkum hmyzí říše

Žánr: Akční skákačka Vývojář: Team Cherry | Vydavatel: Team Cherry | Platformy a Datum vydání: Switch (12. června 2018), PC (24. února 2017) | Homepage: hollowknight.com/ | Hodnocení: Recenze – 90 %

Hollow Knight je atmosférická skákačka od studia Team Cherry, jež poprvé spatřila světlo světa už v roce 2017 na pevných discích PC. Zde oslnila hráče i kritiky a celkově se těšila slušnému úspěchu. O rok později se ovšem PC hráči museli o tento skvost chtě nechtě rozdělit, jelikož Hollow Knight 12. června dorazil i na úspěšnou konzoli Nintendo Switch. A nutno podotknout, že si ostudu neutrhl ani na této platformě.

Další zdařilý port přichází na Nintendo Switch

Nintendo zase jednou trpělivě vyčkávalo a zařadilo do své knihovny unikátní titul. Tomuto dobrodružství malého rytíře, jenž v relativním osamění prozkoumává temnou a záhadnou hmyzí říši, se atmosférou jen tak něco nevyrovná, především ale skvěle funguje jako celek. Velkou měrou se na tom podílí překrásný vizuální styl, skvěle navržené a navzájem propojené úrovně a vysoká obtížnost, kdy vás jeden neuvážený krůček může klidně stát život.

Některé herní mechanismy pak navíc připomínají legendární sérii Dark Souls, což možná někoho u skákačky překvapí, pro mě osobně je to skvělé oživení jinak výborné hratelnosti. Nintendu se tedy taktika portování povedených titulů z ostatních platforem vyplatila i v tomto případě a svědčí o tom i fakt, že si v naší recenzi Hollow Knight odnesl krásných 90 % a vysloužil si tak místo mezi našimi top hrami na Nintendo Switch. – Štěpán Lenk

Hollow Knight; screenshot: Greenpath Hollow Knight; screenshot: červi Hollow Knight; screenshot: obchodník

Obrázek 1: Lokace v Hollow Knight jsou překrásné a přetékají atmosférou. Obrázek 2: Že by prozkoumávání hmyzího království bylo bezpečné, to nemohu říci. Obrázek 3: Během svých cest potkáte spoustu zajímavých charakterů.Mario + Rabbids Kingdom Battle: Donkey Kong Adventure

Žánr: Tahová strategie, adventura Vývojář: Ubisoft | Vydavatel: Ubisoft | Platformy a Datum vydání: Switch (29. června 2018) | Homepage: rabbids.ubisoft.com/portal/en-us/games/mario-rabbids-kingdom-battle.aspx | Hodnocení: Recenze – 88 %

Nestává se často, že by se do jakéhokoli žebříčku nejlepších titulů dostalo „pouhé“ příběhové rozšíření, nicméně Mario + Rabbids Kingdom Battle byl natolik výjimečným titulem, že na jakýkoli přídavek čekali fanoušci s otevřenou náručí. Ubisoft, který v tomto případě nejen hru vytvořil, ale propůjčil k ní i své bláznivé králíky, však hráčům nepředhazuje jen tak nějaký rychlokvašek. DLC Donkey Kong Adventure, jež vyšlo 29. června, nabízí nejen kupu nového obsahu, ale i minimálně 6 hodin další strategické zábavy.

Mario + Rabbids Kingdom Battle: Donkey Kong Adventure tentokrát bez Maria

Dominance primáta Donkey Konga v našem aktuálním žebříčku je pozoruhodná, avšak tento milovník banánů si ji rozhodně zaslouží. Jeho postavení je natolik významné, že dokonce vystrnadil ze hry samotného Maria. Popravdě řečeno, hlavními hvězdami jsou ale stejně neposední králíci, zejména tedy jejich nintenďácká alterega. A není náhoda, že z původní skladby hrdinů zůstala právě Rabbid Peach, která je postavou daleko nejzábavnější.

Kromě nových charakterů a jejich speciálních schopností (asi není překvapením, že Donkey Kong se specializuje zejména na zbraně vyrobené z banánů), přináší Mario + Rabbids Kingdom Battle: Donkey Kong Adventure samozřejmě i nové úrovně, které se nesou v duchu tropické domoviny chlupáče Donkey Konga. Autoři opět ždímají do poslední kapičky zábavný potenciál králíků, kteří nezapomínají ani tentokrát na svůj charakteristický záchodový humor. Nechybí ani celá řada výzev a speciálních úrovní, jež se odemknou po dohrání hry, za níž dáte něco přes čtyři sta korun, což je poměrně rozumná cenovka za tak kvalitní porci zábavy. – Filip Němec

Mario + Rabbids Kingdom Battle: Donkey Kong Adventure; screenshot: postavy Mario + Rabbids Kingdom Battle: Donkey Kong Adventure; screenshot: Cranky Kong Mario + Rabbids Kingdom Battle: Donkey Kong Adventure; screenshot: boj

Obrázek 1: Maria a jeho parťáky střídá Donkey Kong, králičí variace Cranky Konga a všemi milovaná Rabbid Peach.  Obrázek 2: Nové postavy logicky přináší i nové a originální způsoby boje, které ozvláštní jinak nezměněný soubojový systém. Obrázek 3: Charakteristický třífázový systém bitev zůstává. Nové postavy, zbraně a prostředí jsou však změnou dostatečnou.Wizard of Legend – Magická diablovka míří na Switch

Žánr: Akční s prvky rogue-like Vývojář: Contingent99 | Vydavatel: Contingent99 | Platformy a Datum vydání: PC, Xbox One, PS4, Switch (15. května 2018) | Homepage: wizardoflegend.com/

Wizard of Legend je zběsilý dungeon crawler s prvky rogue-like her, jež klade důraz především na dynamické kouzelnické souboje. Původně kickstarterový projekt maličkého studia Contingent99 se dočkal solidního úspěchu ještě před vydáním, cílovou částku 50 000 USD překonal téměř o polovinu a původně čistě PC projekt pak nakonec skončil i na platformách PS4, Xbox One a Nintendo Switch. Nejslavnějším kouzelníkem světa se můžete stát od 15. května v jedné z top her na Nintendo Switch pro jaro 2018.

Stát se kouzelnickou legendou není nic jednoduchého

Když se žák kouzelnické školy rozhodne stát se legendou mezi ostatními čaroději, je jasné, že musí dosáhnout něčeho opravdu mimořádného. A co může být lepší příležitostí než splnit Zkoušky Chaosu, každoroční test těch nejsilnějších kouzelníků pořádaný Magickou radou? Nebude to ale jednoduché, člověk se koneckonců legendou nestane jen tak pro nic za nic.

Tvůrci ze studia Contingent99 vytvořili nesmírně návykovou hru v sympaticky retro-pixelovém kabátku, kterou pravděpodobně odložíte až při úplném vyčerpání. Chvíli trvá, než si na frenetické tempo a obtížnost Wizard of Legend zvyknete, pak už na Vás ale nečeká nic jiného než zábava. Rychlý pohyb a řetězení jednotlivých kouzel je velmi uspokojivé, souboje s nepřáteli a bossy příjemně obtížné, náhodně generované levely navíc každému vašemu průchodu hrou dávají punc jedinečnosti. A díky verzi pro Nintendo Switch tak můžete být v roli kouzelníka, jehož přežití závisí na neustálém pohybu, neustále v pohybu i při hraní. – Štěpán Lenk

Wizard of Legend; screenshot: Grimoar Wizard of Legend; screenshot: magie Wizard of Legend; screenshot: obchodník

Obrázek 1: V grimoáru najdete všechna doposud získaná kouzla. Obrázek 2: Čáry budete ve Wizard of Legends metat o sto šest. Obrázek 3: U obchodníků můžete nakupovat novou výbavu.Nejlepší hry na Nintendo Switch 2018 (1/4)

Bayonetta 2 | Celeste | Kirby Star Allies | Owlboy

Top hry na Nintendo Switch – Q1 2018

Top hry na Nintendo Switch leden–březen 2018

Druhý díl Top her na Nintendo Switch jistě potěší hlavně ty z vás, kterým náš výběr pro Q4 2017 připadal příliš „mainstreamový“. Produkce AAA titulů na začátku roku 2018 totiž značně zpomalila, což má v kombinaci s výrazně nadprůměrnou kvalitou současné indie scény za následek, že ve 4 tipech pro úvodní kvartál letošního roku naleznete hned dva kousky, za nimiž stojí nezávislá herní studia.

Bayonetta 2; Top hry na Nintendo Switch Q1 2018

Naše tipy pro leden až březen 2018 jsou uvedeny v abecedním pořadí. Bayonetta 2 však na první místo beze vší pochybnosti patří. Mocná čarodějka se dokonce probojovala do celkového žebříčku top 10.

Závěru roku 2017 dominovala RPG (resp. jejich variace), naopak Q1 2018 se nesl v duchu žánru, který je pro Nintendo Switch a konzole jako takové stejně typický jako strategie pro stolní počítače. Mluvíme samozřejmě o skákačkách a plošinovkách všeho druhu. Dva zástupci indie scény, Celeste a Owlboy, nabízí kromě hopsání po „plošinkách“ i svébytné vizuální zpracování.

Charakteristickou grafikou se může pochlubit i nový Kirby od Nintenda. Roztomilá růžová kulička však podle našeho mínění prohrála svůj souboj o top hru Q1 2018 s taktéž roztomilou (avšak, poněkud jinak, ehm) čarodějkou Bayonettou. Druhý díl se konečně dočkal svého zpracování na Nintendo Switch a o svých kvalitách nás přesvědčil natolik, že jsme se jej rozhodli uvést do našeho prudce prestižního a vysoce objektivního žebříčku top 10.

Bayonetta 2 – Svůdná akční řež

Hry s titulem Bayonetta jsou přímo ukázkovými exempláři žánru hack and slash. Jejich stejnojmenná hlavní hrdinka a sexy čarodějka v jednom zabíjí démony po stovkách už od roku 2009, kdy studio PlatinumGames stvořilo první díl této série pro Xbox 360. Pozitivní ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat a Bayonetta se dočkala pokračování pro Nintendo Wii U, které v mnoha ohledech první díl překonalo. A vzhledem k tomu, jaké poslední rok Nintendo slaví úspěchy se svou nejnovější konzolí Switch, muselo být každému jasné, že se Bayonetta 2 brzy ukáže i tam. Stalo se tak 16. února 2018.

Hlavně u toho zabíjení vypadat sexy

Někdo by mohl namítat, že místo vydávání dalších a dalších remasterů určených pro Switch by se hoši a slečny z Nintenda měli soustředit raději na vydávání originálních titulů. Ano, částečně tuto výtku chápu, v případě Bayonetty by se ovšem jednalo o velkou chybu. Frenetická akce se spoustou komb a efektními super útoky je stále boží a svůdná hlavní hrdinka hází suché hlášky o sto šest, Bayonetta navíc při přechodu na novější platformu dostala i podařený grafický update.

A když dodám, že v rámci koupě fyzické kopie druhé Bayonetty zdarma získáte i kód ke stažení digitální verze prvního dílu, je vám jasné, že téhle čarodějce se prostě nedá odolat. V mé recenzi si Bayonetta vybojovala nadupaných 87 % a já už se nemůžu dočkat plánovaného třetího dílu, který rovněž vyjde na Nintendo Switch. Bayonetta 2 se navíc umístila v našem žebříčku top 10 her pro Nintendo Switch na celkovém pátém místě. – Štěpán Lenk

Bayonetta 2; Wallpaper: Bayonetta a Jeanne Bayonetta 2; gameplay, fight Bayonetta 2; closeup

Obrázek 1: Stylový chaos v podání Bayonetty. Obrázek 2: Strhující over-the-top akce v neodolatelném provedení – to je Bayonetta. Obrázek 3: Bayonetta to s pistolemi (potažmo zbraněmi obecně) umí velmi dobře.

Pro více informací mrkněte na naši recenzi Bayonetta 2, popřípadě na oficiální homepage hry.Celeste – Hardcore plošinovka s příběhem

Chcete se vrátit zpět do starých časů, kdy vrcholem herního průmyslu byly skákačky jako Prince of Persia z roku 1989? A vylepšit je svěžími nápady současné indie scény? Pak je Celeste od Matt Makes Games hrou přesně pro vás. Celeste vyšlo 25. ledna 2018 na Nintendo Switch, PC, PS4 a Xbox One a kombinuje klasickou hratelnost hardcore plošinovek, které vyžadují přesnost a bleskurychlé reflexy, ale také zajímavý způsob vyprávění příběhu, což je v rámci žánru příjemná novinka.

Celeste je jedním ze dvou indie titulů mezi top hrami na Nintendo Switch Q1 2018

Příběh se soustředí na výpravu ženy jménem Madeline na vrchol mohutného pohoří. Vrcholek hory není jen vytyčeným cílem mladé sportovkyně, celá pouť představuje jakousi terapeutickou cestu, při níž se Madeline snaží bojovat s narůstající depresí a úzkostí. To ovlivňuje jednak příběhové dialogy s ostatními postavami, kde lze vybírat z několika druhů odpovědí, ale také vizuální styl, který se změní v momentě, kdy hlavní hrdinka zažívá něco nepříjemného.

Pozornost na sebe strhává především hardcore hratelnost, jejíž dokonalost spočívá v minimalismu. Vaše postava umí pouze skákat, lézt po stěnách a ve skoku provádět krátké výpady do stran. Jádrem hratelnosti je pak neustálá kombinace těchto tří schopností v chytře vytvořených úrovních. Jak je u podobné hry zvykem, nechybí ani nespočet skrytých zákoutí a tajných výzev. Pokud by vám i to bylo málo, zamilujete si famózní soundtrack od skladatelky Leny Raine (Guild Wars 2 nebo Singularity). – Filip Němec

Celeste, wallpaper, main, artwork Celeste, dialogue, dark Celeste, gameplay

Obrázek 1: Madeline je spíše než klasickou hlavní hrdinkou obyčejnou slečnou s každodenními problémy. Obrázek 2: Díky jejím psychickým problémům však příběh a jeho vyprávění působí nezvykle a inovativně. Obrázek 3: Level design je i přes jednodušší vizuální zpracování prošpikován zajímavými detaily.

Pro více informací mrkněte na oficiální homepage hry.Kirby Star Allies – Růžová kulička opět zasahuje

Tato mnohodílná série skákaček s roztomilou růžovou koulí v hlavní roli vznikla již před více než dvěma dekádami. Za tu dobu se Kirby objevil na bezpočtu platforem, a i když se na ní vyřádilo hned několik vývojářských týmů, všechny díly vyšly pod hlavičkou japonského Nintenda. 16. března 2018 se Kirbyho dočkali i majitelé Nintenda Switch – nejnovější díl nese název Kirby Star Allies.

Zábavné skákání pro celou rodinu

Kirby Star Allies přináší povedenou hratelnost a nadmíru zábavný kooperativní mód, to vše je navíc oděno do nádherné a roztomilé grafiky. Studio HAL Laboratory tak ve svém nejnovější počinu dokazuje, že Kirby má i přes svůj vysoký věk stále co nabídnout a dokáže zazářit i na nejnovější Nintendo konzoli na trhu.

Zásadním prvkem hratelnosti je zde Kirbyho schopnost přejímání vlastností ostatních charakterů, která hře dodává úžasnou porci variability. Zahrát si navíc můžete až ve čtyřech lidech, vzhledem k nenásilné hratelnosti se tedy jedná o ideální zábavu pro celou rodinu. A ať už krásně zpracovanými úrovněmi jen proběhnete nebo budete opatrně prozkoumávat každý kout, nepochybuji o tom, že si Kirbyho dobrodrudružství budete užívat. V recenzi si navíc vysloužil výborných 80 %, takže budoucnost této značky vidím rozhodně růžově. – Štěpán Lenk

Kirby Star Allies; Wallpaper: hrdinové Kirby Star Allies; Gameplay: srdce Kirby Star Allies; gameplay

Obrázek 1: Kirby Star Allies je veskrze roztomilá a příjemná hra. Obrázek 2: Hozené srdce z každého nepřátele udělá spojence raz dva. Obrázek 3: Grafika vypadá skvěle, skoro byste se chtěli na té trávě natáhnout a chvíli odpočívat..

Pro více informací mrkněte na naši recenzi Kirby Star Allies, popřípadě na oficiální homepage hry.Owlboy – Soví kluk zachraňuje svět

Pokud vám je pixel-artová skákačka Owlboy od D-Pad Studio povědomá, může to být proto, že byla ve vývoji dlouhých devět let, pravděpodobněji však kvůli tomu, že koncem roku 2016 vyšla na PC. Až 13. února 2018 však toto dobrodružství sovího kluka Otuse vyšlo na Xbox One, PlayStation 4 a rovněž také na Nintendo Switch, kam se díky své charakteristické hratelnosti hodí možná nejvíce.

Hlavně u toho zabíjení vypadat sexy

Hlavní postavou hry je němý Otus, který krom toho, že je tak trošku nešika, je k tomu ještě antropomorfizovanou sovou, díky čemuž dokáže létat. Jeho výcvik bojovníka není zrovna ukázkový, ale zdárně ho absolvuje a za svůj první úkol dostane rovnou ochranu vlastní vesnice. Z neškodného útoku se nakonec vyklube nebezpečná invaze, kterou musí zastavit právě Otus. Příběh je z počátku jedno klišé vedle druhého, to však sovímu klučinovi rychle odpustíte.

V popředí je totiž samotná hratelnost, která místy čerpá z ikonických skákaček a jindy zase přidává trochu vlastní invence. Třeba když klasický level design 2D plošinovek kombinuje s létáním. Vše skvělým způsobem oživuje stále se měnící prostředí a do posledního pixelu propracovaný level design. Po mnoha hodinách hraní oceníte dokonce i příběh, který přes počáteční klišé nabídne skvělou plejádu postav, jejichž životní příběhy koketují s precizní promyšleností, jakou popsala třeba J. K. Rowlingová osud Harryho Pottera. – Filip Němec

Owlboy Switch, artwork Owlboy, video Owlboy, gameplay

Obrázek 1: Owlboy je unikátní už jen výběrem hlavního protagonisty. Tenhle soví kluk je navíc docela sympaťák. Obrázek 2: Příběh může z počátku nudit, ale brzy se do něj nenávratně ponoříte. Obrázek 3: Vizuální zpracování nemusí sednout každému, design úrovní je však hodně nápaditý.

Pro více informací mrkněte na oficiální homepage hry.i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

P-DC1-WEB17