Obnovit stránku
Nejlepší procesory 2024

Nejlepší procesory
(2023)

Článek

Aktualizováno

Procesor je bezesporu tou nejdůležitější částí každého počítače. Jaký je ale ten nejlepší procesor? Kolik má mít jader? Jakých má dosahovat taktů? Jak silnou grafickou kartu dokáže nakrmit? Jak vysokou spotřebu by měly ty nejlepší procesory mít a čím by se měly chladit? A hlavně, jaký je ten nejlepší procesor za peníze, které jste ochotni utratit? Tento článek je odpovědí na nejčastější otázky a nedoceněným pomocníkem při výběru toho správného a nejlepšího procesoru v roce 2023. Pojďme na to!

Nejlepší procesory (2023) – OBSAH

 1. Proč záleží na výkonu procesoru?
 2. Jak tedy vybrat ten nejlepší procesor?
 3. Nejlepší procesory do 2 000 Kč
 4. Nejlepší procesory do 3 000 Kč
 5. Nejlepší procesory do 4 000 Kč
 6. Nejlepší procesory do 5 000 Kč
 7. Nejlepší procesory do 6 000 Kč
 8. Nejlepší procesory do 7 000 Kč
 9. Nejlepší procesory do 8 000 Kč
 10. Nejlepší procesory do 9 000 Kč
 11. Nejlepší procesory do 11 000 Kč
 12. Nejlepší procesory do 12 000 Kč
 13. Nejlepší procesory do 13 000 Kč
 14. Nejlepší procesory do 18 000 Kč
 15. Porovnání výkonu: aplikace a hry
 16. Rady a doporučení na závěr

Proč záleží na výkonu procesoru?

Ať už svůj počítač používáte na hry, či na práci, budete potřebovat dostatečně výkonný procesor, aby vám to, co budete dělat, šlo od ruky a nic vás zbytečně nebrzdilo. Na výkonu procesoru záleží a hned v první kapitole se dočtete proč.

Procesor mám na hraní her

Pokud hrajete hlavně hry, je pro vás nejdůležitější, jak výkonný procesor potřebujete k nakrmení grafické karty. Čím výkonnější grafickou kartu máte, tím výkonnější procesor budete potřebovat. Tento vztah je umocněn rozlišením, ve kterém hrajete, a nastavením detailů ve hře. V čím nižším rozlišení budete hrát, tím silnější procesor budete potřebovat. A stejné je to i s detaily ve hře. Čím nižší detaily si nastavíte, tím výkonnější procesor budete potřebovat. Jinými slovy, čím více snímků dokáže vaše grafická karta připravit, tím více jich musí procesor odbavit.

Pokud o této dynamice slyšíte poprvé a nedává vám smysl, nelekejte se. Je to vcelku logická věc. Zatímco grafická karta umí dělat více věcí najednou, procesor musí postupovat krok za krokem. V praxi to znamená, že vaše grafická karta připraví tolik snímků, na kolik jí síly stačí, a procesor je musí jeden po druhém hezky popořadě odbavovat. Zatímco levnější a méně výkonný procesor zvládne odbavit 47 snímků za vteřinu, výkonnější, ale dražší jich zvládne klidně 70.

Možná si říkáte, proč by někdo používal silnou grafickou kartu, jako je např. NVIDIA RTX 4090, ve Full HD rozlišení a k tomu s detaily na minimum. Odpovědí je competitivní gaming, kde více FPS v kombinaci s minimem zobrazovaných detailů přináší nespornou výhodu nad soupeřem. Ten nejvýkonnější procesor ale samozřejmě využijí i ti, kterým jde hlavně o požitek ze hry a nehoní se za každým snímkem navíc.

Krom toho, procesor má při hraní her i jinou práci než jen zpracovávat snímky, které grafická karta připravila. Na dnešní hry je co do počtu jader procesoru rozumné minimum 6 výkonných jader, optimum 8 a více jich leckdy k zahození také není. Záleží už pak na konkrétní hře, jak velkým přínosem další jádra navíc budou.

Procesor mám na práci

Stejně tak jako se od sebe liší různé profese a řemesla, tak odlišná je škála práce, kterou pro nás může procesor vykonávat. Ať už používáme počítač na MS Office a surfování na internetu, či stříháme videa, upravujeme fotografie, modelujeme v inženýrských softwarech, nebo dokonce programujeme, každá z těchto aktivit využívá procesor jiným způsobem. A na to je potřeba při výběru procesoru brát ohled.

Tím největším rozdílem je, zda práce, lépe řečeno aplikace, se kterou pracujeme, umí využívat jedno jádro procesoru, či více. Například řada aplikací na úpravu fotografií či programy na technické výkresy, schémata a plány dokážou využít pouze jedno jádro procesoru. V tomto případě je potřeba vybírat dle tzv. singlecore či singlethread výkonu procesoru, potažmo podle výkonu IPC (instruction per cycle), a co je důležitější, dle maximální frekvence, na které jádra procesoru operují.

Herní počítač

Jak vybrat ten nejlepší procesor na hry?

Prvním předpokladem pro správný výběr toho nejlepšího procesoru je znalost vašich potřeb. Víte, jaké máte nároky? Co od svého počítače budete očekávat? To, jak moc vysoko laťku nasadíte a jakou práci budete svému stroji zadávat, rozhoduje o všem.

Jsem náročný hráč aneb PCMR FTW!

Pakliže jste náročným hráčem počítačových her, nechcete dělat kompromisy v rozlišení či nastavení detailů, půjdete pravděpodobně po hi-endové grafické kartě typu NVIDIA RTX 4080 či NVIDIA RTX 4090 nebo AMD Radeon 7800XT či 7900XT. Takto silné grafické karty dokážou vykreslit ohromné množství snímků za vteřinu v nízkých rozlišeních a hodně slušně zvládnou i vyšší rozlišení s maximálními detaily. K takto hladovým kartám je zapotřebí procesor alespoň s osmi jádry a takty, které se minimálně blíží nebo přesahují frekvenci 5 GHz.

Procesory tohoto typu začínají s cenovkou lehce pod 6 000 Kč. Na této cenové hladině se to neobejde bez výrazných kompromisů, a proto je lepší se přesunout o pár tisíc výše co do pořizovací ceny. Od 10 000 Kč se dá pořídit už hodně výkonný, osmijádrový procesor, který slušně nakrmí i silnější hi-endovou kartu. Od 10 000 Kč směrem vzhůru již pořídíte extrémně výkonné procesory s velmi vysokými takty, vybavené 10, 12, 16 či více jádry.

Mám omezený rozpočet a chci si slušně zahrát

Hráči s omezeným budgetem by měli dát přednost výběru co nejvýkonnější grafické karty a k ní vybrat ten nejlepší procesor tak, aby grafickou kartu řádně nakrmil a nebrzdil ji. V opačném případě by byla investice do GPU neefektivní a do jisté míry i zbytečná. I přesto byste se měli držet poučky 6 a více jader, a pokud to budget dovolí, zvolit procesor s více pracovními vlákny neboli s funkcí HyperThreading (Intel) či Simultaneous Multithreading (AMD).

Škála pořizovací ceny je zde celkem široká. Relativně slušný, a 6jádrový procesor s 12 vlákny od AMD pořídíte už od 1 900 Kč. Modely od Intelu začínají od 4 000 Kč, ale jde novější architekturu s vyššími takty. Platí, že čím dražší procesor bude, tím více bude mít pracovních vláken a bude dosahovat vyšších frekvencí. Mezi 6 000 až 7 000 Kč už pořídíte velmi slušné a výkonné procesory se 6 jádry a 12 vlákny. Do 10 000 Kč pak pořídíte 8jádrový procesor se 16 vlákny, jehož frekvence tzv. boostují i nad zmíněných 5 GHz.

Cena a výkon nejsou všechno

V neposlední řadě je potřeba zmínit, že pořizovací cena a výkon procesoru nejsou všechno. S mocí roste i odpovědnost a v tomto případě mluvíme nejen o spotřebě procesoru, ale hlavně o okolních komponentech. Výkonným procesorům je potřeba zajistit kvalitní a dostatečné napájení, a co je nejdůležitější – adekvátní chlazení. Proto byste u těch nejvýkonnějších procesorů měli rovnou počítat s investicí navíc v řádu desetitisíců. Hi-endová základní deska, hi-endové vzduchové chlazení jako minimum, pořádné AiO jako kompromis a custom vodní okruh, chcete-li využít ty nejvýkonnější procesory na maximum. Samozřejmostí je i velmi kvalitní zdroj s kapacitou o dostatečné rezervě (nejlépe 50%).

Méně nároční hráči to mají o to jednodušší a celá záležitost pořízení slušného mainstreamového procesoru je vyjde o poznání levněji. Pamatujte, že i skromná volba může být tou nejlepší volbou a ten nejlepší procesor nemusí být nutně ten nejdražší. A naopak, jak už to u hi-endu bývá, ta nejdražší a nejvýkonnější volba bývá nejméně rozumná a přináší nejhorší poměr cena : výkon.

Nejlepší procesory do 2 000 Kč

S procesory do 2 000 Kč to není snadné a možnosti výběru jsou velmi omezené. Do této cenové kategorie se nám dostal pouze dvě generace starý AMD Ryzen 5 4500. Ten je vybaven 6 jádry a 12 pracovními vlákny s celkem slušnými takty přes 4 GHz. Velkou výhodou je slušný chladič Wraith Stealth v balení, takže odpadá i další, několikastovková investice do aftermarket chladiče. Výhodou jsou i dnes už velmi levné základní desky pro socket AM4 a levné operační paměti DDR4 s rychlostmi kolem 3 200 MT/s. Procesor ovšem není vybaven integrovaným grafickým chipem, takže musíte počítat i s pořízením nějakého levného zobrazovadla.

AMD Ryzen 3 4500
AMD Ryzen 5 4500

Nejlepší procesory do 3 000 Kč

I v této cenové hladině je bezesporu jedinou nejlepší volbou AMD Ryzen 5 5500, který za něco málo přes tři tisíce nabídne 6 jader a 12 vláken s takty opět lehce přes 4 GHz. Procesor už je také postaven na novější architektuře než ten z předchozí cenové hladiny, až se za příplatek pětistovky vyplatí spíše tento model. V balení opět naleznete solidní chladič Wraith Stealth. Krom levné základní desky budete potřebovat i levné operační paměti DDR4.

AMD Ryzen 5 5500
AMD Ryzen 5 5500

Nejlepší procesory do 4 000 Kč

V této cenové kategorii se nám volby srovnávají co do počtu jader i pracovních vláken. Jak Intel Core i5-12400F, tak AMD Ryzen 5 5600 nabízí 6 jader a 12 pracovních vláken. Intel i5-12400F je ovšem z pohledu architektury novější technologií a dle dřívějších testů nabízí zajímavější výkon než AMD Ryzen 5600X, který je ještě o něco rychlejší než v této kategorii nabízející se Ryzen 5 5600. U Ryzenu je opět výhodou Wraith Stealth v balení a staré a levné základní desky. K Intel procesoru budete muset sáhnout pro novější, ač lehce dražší B660 desku.

Intel Core i5-12400F
Intel Core i5-12400F
AMD RYZEN 5 5600
AMD RYZEN 5 5600

Nejlepší procesory do 5 000 Kč

Do pěti tisíc korun se nám doopravdy nabízí jen jedna rozumná volba. AMD nám zde dokáže nabídnout na rozdíl od konkurence 8 jader s 16 pracovními vlákny v modelu Ryzen 7 5800X, který dosahuje vysokých taktů 4,7 GHz a jde o super herní, budgetový procesor za skvělou cenu. V balení sice chladič nenajdete, ale takový ARCTIC Freezer 34 eSports DUO poslouží výborně. Ryzen 7 5800X už není žádné ořezávátko, a tak budete potřebovat nějakou solidní B550 desku a paměťový DDR4 kit okolo 3 600 MT/s.

AMD RYZEN 7 5800X
AMD RYZEN 7 5800X

Nejlepší procesory do 6 000 Kč

Na první pohled by se mohlo zdát, že 10 jader s 20 pracovními vlákny, které v této kategorii nabízí Intel i5-13400F je tou jedinou a nejlepší volbou. Naštěstí jsme z kraje roku uspořádali duel budgetových procesorů – AMD Ryzen 5 7600 vs. Intel Core i5-13400F, ze kterého Ryzen 5 7600 vzešel jako vítěz. V balení je opět Wraith Stealth a budete potřebovat nějakou B650 desku a paměťový DDR5 kit o ideální rychlosti 6 000 MT/s.

Intel Core i5-13400F
Intel Core i5-13400F
AMD RYZEN 5 7600
AMD RYZEN 5 7600

Nejlepší procesory do 7 000 Kč

V cenové kategorii do sedmi tisíc korun máme opět velké rozdíly co do počtu jader. Máme zde hybridní Intel Core i5-13500, který je vybaven šesti P-Cores boostujích na 4,8 GHz a osmi E-Cores boostujících 3.5 GHz. Konkurenční AMD Ryzen 7600X je vybaven pouze šesti jádry. Duel těchto dvou konkrétních modelů jsme nedělali, ale po vzoru předchozí cenové hladiny je velmi pravděpodobné, že bude Ryzen 5 7600X boostující na 5,3 GHz lepší volbou. Ryzen už v balení chladič nemá, takže budete potřebovat něco ve smyslu ARCTIC Freezer 34 eSports DUO a po vzoru předchozí cenové kategorie i základní desku a operační paměti.

Intel Core i5-13500
Intel Core i5-13500
AMD Ryzen 5 7600X
AMD Ryzen 5 7600X

Nejlepší procesory do 8 000 Kč

Do této cenové hladiny se nám jen těsně vešla horká novinka, čerstvě refreshnutý Intel Core i5-14600KF nabízející 6 P-Cores a 8 E-Cores. Vzhledem k tomu, že jde o procesor s odemčeným násobičem, budete potřebovat i desku se Z chipsetem, které stále zatím nejsou úplně nejlevnější. Výhodou Intelů 12.–14. generace je ale podpora DDR4 i DDR5, takže můžete k procesoru sáhnout pro levnější DDR4 desku, ale i pro levnější DDR4 paměti. Budete také potřebovat nějaký solidní chladič, opět doporučuji ARCTIC Freezer 34 eSports DUO jako minimum.

Intel Core i5-14600KF
Intel Core i5-14600KF

Nejlepší procesory do 9 000 Kč

V kategorii do devíti tisíc máme na výběr hned stejný model od Intelu z předcházející kategorie, který je navíc vybaven integrovaným grafickým chipem. Hned vedle něj se nabízí ke koupi Ryzen 7 7700, 8 jádrový model s 16 vlákny. Ten je navíc vybaven solidním chladičem Wraith Prism. K Ryzenu to bude chtít opět nějakou B650 desku a operační paměti DDR5 kolem 6 000 MT/s. U Intelu zůstávají požadavky stejné, jako v předchozí kategorii.

Intel Core i5-14600K
Intel Core i5-14600K
AMD Ryzen 7700
AMD Ryzen 7 7700

Nejlepší procesory do 11 000 Kč

Do této cenové hladiny se nám žádný Intel procesor nedostal. Zato tu máme na výběr dva AMD Ryzen procesory ze série 7000. Ten první, Ryzen 7 7800X3D je vysloveně herní procesor s 8 jádry a 16 vlákny, který je vybaven 3D-Cache. Ten druhý, Ryzen 9 7900, je 12jádro s 24 vlákny, 3D-Cache nemá, a proto se spíše hodí pro vyloženě neherní účely. Ryzen 9 7900 je opět vybaven Wraith Prism chladičem, k Ryzenu 7800X3D budete muset pořídit slušný aftermarket chladič. K oběma procesorům budete opět potřebovat nějakou B650 či X670 desku a operační paměti DDR5 kolem 6 000 MT/s

AMD Ryzen 7 7800X3D
AMD Ryzen 7 7800X3D
AMD RYZEN 9 7900
AMD RYZEN 9 7900

Nejlepší procesory do 12 000 Kč

V cenové hladině do dvanácti tisíc korun máme jen dva Intely 14. generace. Jde o modely i7-14700KF a 14700K. KF je model bez integrovaného grafického jádra, a proto je i o pěkných pár stovek levnější. Oba modely jsou vybaveny 8 P-Cores, 12 E-Cores a celkem tedy 28 vlákny. K i7 už budete potřebovat pořádný chladič, nějaké lepší AiO typu ARCTIC Liquid Freezer II 360. Budete také potřebovat Z790 desku a operační paměti DDR5 o rychlosti 7000-8000 MT/s.

Intel Core i7-14700KF
Intel Core i7-14700KF
Intel Core i7-14700K
Intel Core i7-14700K

Nejlepší procesory do 13 000 Kč

V této cenové hladině se nám nabízí pouze jedna možnost. Tou je Ryzen 9 7900X3D. Jde o 12 jádrový procesor s 24 vlákny s 3D-Cache. Tady trochu pozor, protože 3D-Cache má pouze prvních šest jader a druhých šest nikoliv. Pro herní účely bývá už dnes šest jader málo, a proto pokud budete pořizovat procesor primárně na hry, doporučil bych spíše pořídit Ryzen 7 7800X3D nebo rovnou Ryzen 9 7950XD3. K procesoru volte nějakou lepší B650 či X670 desku a operační paměti DDR5 kolem 6 000 MT/s.

AMD Ryzen 9 7900X3D
AMD Ryzen 9 7900X3D

Nejlepší procesory do 18 000 Kč

Tak, a jsme ve finále. S budgetem osmnácti tisíc korun pořídíte to nejlepší a nejvýkonnější jak od Intelu, tak od AMD. Intel i9-14900KF je vybaven osmi P-Cores boostujících až na 6 GHz a šestnácti E-Cores operujících na 4.4 GHz. AMD Ryzen 9 7950X3D je vybaven šestnácti jádry a třiadvaceti vlákny. Jádra Ryzenu boostují až na 5.7 GHz. Oba procesory mají luxusní výkon, ale velmi rozdílné provozní vlastnosti. K Intelu budete potřebovat pořádně výkonné AiO 360mm chlazení, ideálně custom vodu. Zároveň budete potřebovat rychlý paměťový DDR5 kit a pořádnou, hi-endovou Z790 desku, jako je například ASUS ROG Dark Hero.

K Ryzenu si vystačíte s nějakou lepší B550 či X670 deskou, ač je lepší k hi-endovému procesoru vzít i pořádný hi-end co do desky, jako je např. ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE a středně rychlý paměťový DDR5 kit okolo 6 000 MT/s.

Intel Core i9-14900KF
Intel Core i9-14900KF
AMD Ryzen 9 7950X3D
AMD Ryzen 9 7950X3D

Tímto máme hotové rozdělení nejlepších procesorů od 2 000 Kč do 18 000 Kč ve dvanácti cenových hladinách. Pojďme se ještě podívat na porovnání výkonu čerstvě naměřených výsledků, které vznikly při launchi Intel procesorů 14. generace, a obsahují tak cenové hladiny od 7 000 Kč do 18 000 Kč.

Porovnání výkonu: aplikace a hry

 1. Nejlepší procesory v RENDERING: Cinebench 2024 a Blender Benchmark 3.6.0
 2. Nejlepší procesory v WEB A JAVASCRIPTS: Jetstream 2.1 a Speedometer 2.1
 3. Nejlepší procesory v PRÁCE SE SOUBORY: 7zip 23.01 a (de)komprimování souborů
 4. Nejlepší procesory v SOUHRNNÉ TESTY: Geekbench 6.2.0
 5. Nejlepší procesory v Video encoding: Handbrake 1.6.1

Nejlepší procesory: testovací sestava

V jakých aplikacích i9-14900KF testujeme?

 • RENDERING: Cinebench 2024 a Blender Benchmark 3.6.0
 • WEB A JAVASCRIPTS: Jetstream 2.1 a Speedometer 2.1
 • PRÁCE SE SOUBORY: 7zip 23.01
 • SOUHRNNÉ TESTY: Geekbench 6.2.0
 • Encoding videa: Handbrake 1.6.1

Nejlepší procesory v RENDERING: Cinebench 2024 a Blender Benchmark 3.6.0

Hned na začátek si dáme horkou novinku, a to Cinebench 2024. Nástupce R23 dává procesorům ještě větší záhul a není vůbec jednoduché tento benchmark při maximálním výkonu uchladit, a proto je právě tento test v nT režimu referenčním bodem pro všechny ostatní testy, a to včetně her.

Cinebench 2024

Intel i9-14900KF; Cinebench R23

Pokud pracujete s aplikacemi, které využívají primárně jedno pracovní vlákno, stojí za zvážení nejnovější Intely, které po odladění podávají skvělý výkon. To samé platí o práci, kde jsou využity všechny prostředky procesoru, ale tam už je rozdíl ve výkonu dosti vykoupen spotřebou a nároky na chlazení. V testech je sice jen Ryzen 9 7950X3D, tedy model s 3D-Cache, ale pokud nebudete hrát hry, můžete sáhnou po Ryzenu 9 7950X bez 3D-Cache za ještě nižší cenu s bonusem vyšších taktů.

Blender Benchmark 3.6.0

i9-14900KF

V testech sice Ryzen 9 7950X (bez 3D-Cache) nemáme, ale jak je vidět, pokud bychom pořizovali procesor pouze na práci, rozhodně by byl tento model nejlepší volbou.

Nejlepší procesory ve WEB A JAVASCRIPT: Jetstream 2.1, Speedometer 2.1

Následující dva testy se mohou na první pohled zdát jako zbytečné, jelikož je moc lidí nezná. Opak je ale pravdou. Jde o tzv. browser benchmarky, které testují úlohy prováděné skrze webový prohlížeč. Faktem je, že webové úlohy založené na Javascriptu patří k těm nejčastějším úkolům, které svému PC dáváme.

Jetstream 2.1 a Speedometer 2.1

Intel i9-14900KF; Browserbench

V těchto testech zcela dominují Intel procesory, ač nejde o nijak zásadní rozdíly. Jde o velmi důležitý druh testů, ale rozdíly nejsou tak zásadní, abychom ji dávali vyšší prioritu při výběru.

Nejlepší procesory v PRÁCE SE SOUBORY: 7zip 23.01 a (de)komprimování souborů

Práce se soubory je, ať chcete, nebo ne, další z nejčastějších úloh, které svému procesoru zadáváte. Například vždy, když instalujete nějaký software nebo hru, dochází k dekompresi instalačních souborů.

7zip – (de)komprimování souborů

i9-14900KF; 7-Zip

Při práci se soubory a konkrétně při dekomprimování byly rozdíly mezi procesory dle očekávání. Zásadní rozdíl se projevil u nejdražších modelů nejvyšší cenové kategorie.

Nejlepší procesory v SOUHRNNÉ TESTY: Geekbench 6.2.0

Geekbench 6 je jedním z nejpoužívanějších testů, který obsahuje širokou škálu scénářů a úloh. Testuje kompilování kódu v různých jazycích, kryptografické úlohy, matematické výpočty a mnoho dalšího. Měříme výkon při zapojení jednoho a všech pracovních vláken.

Geekbench 6

i9-14900KF; Geekbench 6

Při zapojení jednoho pracovního vlákna po vzoru Cinebenche 2024 opět vedl Intel a při vytížení všech dostupných prostředků tomu nebylo jinak.

Nejlepší procesory ve Video encoding: Handbrake 1.6.1

Jako poslední ze série 2D testů se podíváme na výkon při práci s videem. Otestujeme encoding z H.264 do H.265.

Práce s videem

i9-14900KF; video

Při enkódování videa z H.264 do H.265 dopadl výkon opět dle očekávání. Jak nejnovější Intely 14. generace, tak AMD Ryzen 7000 podávají slušný výkon. Zásadní rozdíl je ale ve spotřebě, která je u Ryzenů podstatně menší. Tím máme 2D testy za sebou a jdeme na herní testy, které jsou o něco záživnější.

Nejlepší procesory v herních testech

 1. Nejlepší procesory v Starcraft II, World of Warcraft, Starfield
 2. Nejlepší procesory v Cyberpunk 2077, Hogwarts Legacy, Spider-Man Remastered
 3. Nejlepší procesory v A Plague Tale: Requiem, STAR WARS Jedi: Survivor, The Witcher 3: Wild Hunt

Správné testování procesorů ve hrách je na první pohled hračka, ale opak je pravdou. Už za chvíli si povíme, jak měříme CPU a proč měříme tak, jak měříme.

i Proč měříme v 720p rozlišení? Tou nejdůležitější věcí při testování procesorů je přesunout bottleneck z GPU na CPU. Jinými slovy procesor musí být to, co brzdí celý počítač. Mnohdy tomu tak je i ve vyšších rozlišeních, obzvlášť s velmi silnou grafickou kartou, jako je RTX 4090. Aby ale měření ukázalo opravdovou sílu procesorů a odhalilo i skryté rozdíly, které nejsou ve vyšších rozlišeních tak očividné, je potřeba měřit ve velmi nízkém rozlišení. V roce 2023 sice už v 720p rozlišení nikdo nehraje, ale výsledky měření vypovídají o tom, jak vás daný procesor podrží ve vyšších rozlišeních v těch nejkritičtějších scénářích, které se ve vyšších rozlišeních měří jen velmi špatně. To ale neznamená, že se s nimi při hraní nesetkáte.

Pro úplnost vysvětlím, jak vybírám testovací scény náročné na procesor. Buď jde o špatně optimalizované hry, jež jsou tzv. zaboundované na jednom pracovním vláknu a vytěžují jedno jádro na 90–100 %, což je případ Starcraftu II. I ostatní hry ale splňují požadavky velmi vysokého vytížení jednoho vlákna 80 % a více. Nebo jde o scény, kde při rychlém pohybu dochází ke streamování textur, což má na starosti procesor. To je případ Cyberpunku 2077 nebo Spider-Man Remastered.

Moderní testování klade ale především důraz na RayTracing, jelikož CPU musí přitáhnout více objektů na scénu (draw calls) a zároveň má na starosti BVH (Bounding Volume Hierarchy) management. Všechny dnes testované hry, s výjimkou Starfieldu a Starcrafu II, jsou RayTracingem vybaveny, a ten je vždy nastaven na úplné maximum. Starfield je stále horkou novinkou, ale co je nejzajímavější, i bez RayTracingu dal testovaným procesorům zabrat ze všech her nejvíce.

Herní testy jsou měřeny pomocí nástroje CapFrameX, kde je každá testovací scéna měřena 3× za sebou tak, aby byla zajištěna konzistence naměřených výsledků nejen co do průměrných FPS, ale i co do 0,1%. Současně je logována řada senzorů, díky kterým víme, jak se konkrétní procesor v dotyčném testu choval, a můžeme tedy zaznamenat i provozní vlastnosti, např. spotřebu.

Jaké hry jsme testovali?

 • Starcraft II
 • World of Warcraft
 • Starfield
 • Cyberpunk 2077
 • Hogwarts Legacy
 • Spider-Man Remastered
 • A Plague Tale: Requiem
 • STAR WARS Jedi: Survivor
 • The Witcher 3: Wild Hunt

Nejlepší procesory ve Starcraft II, World of Warcraft, Starfield

Nejlepší procesory ve Starcraft II

Starcraft IIStarcraft II je opět jedna z nejhranějších RTS eSportovek. Měřena je velmi náročná custom scéna na nejnižší grafické rozlišení, která představuje počátek souboje 4v4. V prvních vteřinách zde klesá FPS na velmi nízké hodnoty a celá scéna má 20 vteřin. Tato legendární hra pochází z dílny Blizzard Entertainment a je hojně hraná jak mezi občasnými hráči, tak mezi nejtvrdšími profesionály.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Starcraft II

i9-14900KF; Starcraft II

Stařičký Starcraft II netěží jen z vysokých frekvencí a hrubé síly, ale patrně také z 3D-Cache, která ukáže svou sílu v těch nejkritičtějších chvílích. Ryzeny s 3D-Cache tak zde mají oproti konkurenci velkou výhodu.

Nejlepší procesory ve World of Warcraft: Dragonflight

World of Warcraft: DragonflightWorld of Warcraft snad ani není nutno představovat. Ačkoliv jde o 20 let staré, tak stále aktivní MMORPG. Dragonflight je již 9. datadiskem v pořadí a co do technologií jde hra stále s dobou – je vybavena RayTracingem. Vývojářem i vydavatelem hry je Blizzard Entertaiment. Měříme 20 dlouhou scénu v oblasti The Waking Shores – Ruby Lifeshrine, která je nejnáročnější a dobře měřitelná v otevřeném světě.


Nastavení detailů a testovací scéna.

World of Warcraft: Dragonflight

i9-14900KF; Starcraft II

Hry od Blizzardu a konkrétně Starcraft II s World of Warcraft mají co do technického designu mnoho společného. I zde se ukázala 3D-Cache, kterými jsou AMD Ryzen procesory vybaveny, jako obrovské plus.

Nejlepší procesory ve Starfield

StarfieldStarfield byl dlouho očekávanou novinkou sci-fi nadšenců, a hlavně těch, kteří si chtěli zkrátit dlouhé čekání na ostrou verzi Star Citizenu. Hra se odehrává v roce 2330 kdesi mimo naší sluneční soustavu. Hra běží na Creation Engine 2, pochází z dílny Bethesda Game Studios a vydavatelem je Bethesda Softworks. Měříme 20 vteřin dlouhou scénu – průběh osídlenou lokací jménem Akila v Cheyenne System.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Starfield

i9-14900KF; Starcraft II

Starfield je typickým příkladem hry, kde nefunguje elegantní řešení, ale je potřeba hrubá síla. V té excelují Intel procesory 13. a 14. generace. AMD Ryzen jsou sice vybaveny 3D-Cache, ale ta tu toho příliš nezmohla.

Nejlepší procesory v Cyberpunk 2077, Hogwarts Legacy, Spider-Man Remastered

Nejlepší procesory v Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077Cyberpunk 2077 je akční RPG adventura z pohledu první osoby, která se odehrává v otevřeném světě dystopické metropole Night City v Kalifornii, v němž musíte plnit své žoldácké úkoly. Hra byla postavena na herním enginu RED Engine 4 vývojáři ze studia CD Project Red a vydána v prosinci 2020 společností CD Project. Měříme rychlý průjezd na motocyklu po dobu 20 sekund.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Cyberpunk 2077

i9-14900KF; Cyberpunk 2077

I v Cyberpunku 2077, a obzvlášť po posledním majoritním updatu 2.0, který přinesl optimalizaci pro Ryzen procesory, obsadily první příčky Intely 13. a 14. generace. Ryzeny si samozřejmě nevedly nijak zvlášť špatně a konkrétně Ryzen 7 7800X3D podal srovnatelný výkon s Intelem i9-14900KF.

Nejlepší procesory v Hogwarts Legacy

Hogwarts LegacyHogwarts Legacy je akční RPG odehrávající se v pozdních letech 19. století, zhruba 100 let před událostmi odehrávajícími se v knižní sérii Harry Potter. Hra je z dílny vývojářského studia Avalanche Software, běží na Unreal Engine 4 a vydavatelem je Warner Bros. Games. Měříme 20vteřinovou, na procesor velmi náročnou scénu v zimním období v lokaci známé jako Hogsmeade.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Hogwarts Legacy

Intel i9-14900KF; Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy nepatří mezi technologicky nejzdárnější počiny všech dob. Nijak zvlášť se zde nepředvedla ani 3D-Cache Ryzen procesorů, ani hrubá síla konkurenčních Intelů.

Nejlepší procesory ve Spider-Man: Remastered

Spider-Man: RemasteredMarvels Spider-Man Remastered je, jak název napovídá, remaster původní hry s tunou RayTracingu. Hra běží na Insomniac Enginu, developery jsou Insomniac Games a Nixxes Software a vydavatelem je Playstation PC. Měříme 20 vteřin dlouhou scénu v oblasti centra města.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Spider-Man: Remastered

Intel i9-14900KF; Spider-Man: Miles Morales

Spider-Man dostal od svých vývojářů v posledních několika aktualizacích optimalizace jak pro Intel, tak pro AMD procesory. Výkon je poměrně vyrovnaný a hra dokáže využít veliké množství pracovních prostředků, které jen dostane.

A Plague Tale: Requiem, STAR WARS Jedi: Survivor, The Witcher 3: Wild Hunt

Nejlepší procesory v A Plague Tale: Requiem

A Plague Tale: RequiemA Plague Tale: Requiem je pokračování úspěšné adventury odehrávající se ve středověké jižní Francii z dob černého moru. Hra je z dílny Asobo Studio, vydavatelem je Focus Entertainment a běží na in-house Zouna enginu vývojáře. Měříme 20 vteřin dlouhou scénu odehrávající se v 10. aktu Bloodlines při příležitosti venkovské oslavy.


Nastavení detailů a testovací scéna.

A Plague Tale: Requiem

Intel i9-14900KF; A Plague Tale: Requiem

V pokračování Plague Tale se opět lépe dařilo hrubé síle, kterou disponují Intel procesory 13. a 14. generace. Hra očividně není nijak zvlášť sensitivní na cache, a proto se tu X3D Ryzeny ani nijak zvlášť nepředvedly.

Nejlepší procesory v STAR WARS Jedi: Survivor

STAR WARS Jedi: SurvivorSTAR WARS Jedi: Survivor asi nemá smysl tematicky představovat. Jde o pokračování předchozího dílu Fallen Order. Hra běží na Unreal Enginu 4, developerem je Respawn Entertainment a vydavatelem Electronic Arts. Měříme 20 vteřin dlouhou scénu v oblasti Koboh, Southern Reach.


Nastavení detailů a testovací scéna.

STAR WARS Jedi: Survivor

i9-14900KF; Star Wars: Jedi Fallen Order

Ve stejném duchu se nesl i poslední díl STAR WARS. Mizerně zoptimalizovaná hra netěží nijak zvlášť ani z velmi vysokých taktů Intelů, ani z 3D-Cache AMD Ryzen procesorů.

Nejlepší procesory ve Witcher 3: Wild Hunt

Witcher 3: Wild HuntThe Witcher 3: Wild Hunt je třetím pokračováním herní fantasy série založené na knižní předloze Andrzeje Sapkowskiho. Vývojářem je herní studio CD Projekt Red, vydavatelem je CD Projekt a hra běží na Red Engine 3. Testujeme verzi 4 vydanou jako remaster v prosinci 2022 a obohacenou o DLSS/FSR2, RayTracing a řadu grafiku vylepšujících módů. Testovací scéna je dlouhá 40 vteřin uprostřed centra Novigradu.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Witcher 3: Wild Hunt

Intel i9-14900KF; Witcher 3: Wild Hunt

A ve finále procesory podaly vyvážený výkon i ve zremasterovaném Witcherovi 3. Tím máme herní testy cenových hladin nejlepších procesorů od 7 000 do 18 000 Kč za sebou a jdeme už na závěr.

Provozní vlastnosti nejlepší procesorů

U provozních vlastností dvou rozdílných architektur má smysl porovnávat především spotřebu. Změřil jsem tedy průměrnou spotřebu procesorů v nejnáročnější testovací scéně ve Starfieldu, ve hře, která vykazovala nejvyšší spotřebu procesoru. Ve druhém testu pak naleznete naměřené hodnoty spotřeby při renderingu v Cinebench 2024.

Provozní vlastnosti – spotřeba

Intel i9-14900KF

Zásadní rozdíly jsou ale mezi Intely 12.-13. generace a Ryzeny 7000 ve spotřebě. Bohužel pro Intel se AMD podařilo kombinací architektury a výrobního procesu zásadně vylepšit energetickou efektivitu, která je momentálně jak ve 2D, tak ve 3D prostředí naprosto bezkonkurenční. S tím jdou ruku v ruce i náklady na pořízení chlazení, které jsou u AMD Ryzen procesorů výrazně menší.

Rady a doporučení na závěr

Tímto bychom měli shrnutí těch nejlepších procesorů od 2 000 Kč do 18 000 Kč hotovo. V dnešním průvodci jsme vybrali ty nejlepší procesory, o nichž soudíme, že z nepřehledného a velmi chaotického seznamu modelů, které jsou ke koupi, stojí za to. Jak už jsme ale zmínili, nejdůležitějším předpokladem k výběru toho správného procesoru je znalost vaší práce a vašich potřeb.

iMohlo by vás zajímat

Pamatujte, že výběr toho nejlepšího procesoru není vše. I ten nejlepší procesor může být průměrným, nebudou-li vaše ostatní komponenty v rovnováze. Výkonný procesor potřebuje kvalitní základní desku s pořádným napájením, výkonné chlazení a rychlé operační paměti.

Výběr toho nejlepšího procesoru není jednoduchá věc a co může vyhovovat vám, nemusí vyhovovat jiným. Dopřejte si dostatek času, zvažte všechna pro a proti, a pokud si nebudete jisti, poraďte se raději s někým, kdo procesorům rozumí více do hloubky.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB17