Obnovit stránku

Nejlepší procesory 2021

Nejlepší procesory
(2021)

Článek

Aktualizováno

Procesor je bezesporu tou nejdůležitější částí každého počítače. Jaký je ale ten nejlepší procesor? Kolik má mít jader? Jakých má dosahovat taktů? Jak silnou grafickou kartu dokáže nakrmit? Jak vysokou spotřebu by měly ty nejlepší procesory mít a čím by se měly chladit? A hlavně, jaký je ten nejlepší procesor za peníze, které jste ochotni utratit? Tento článek je odpovědí na nejčastější otázky a nedoceněným pomocníkem při výběru toho správného a nejlepšího procesoru v roce 2021. Pojďme na to!

Nejlepší procesory (2021) – OBSAH

 1. Proč záleží na výkonu procesoru?
 2. Jak tedy vybrat ten nejlepší procesor?
 3. Nejlepší procesory do 2 000 Kč
 4. Nejlepší procesory do 4 000 Kč
 5. Nejlepší procesory do 5 000 Kč
 6. Nejlepší procesory do 6 000 Kč
 7. Nejlepší procesory do 7 000 Kč
 8. Nejlepší procesory do 8 000 Kč
 9. Nejlepší procesory do 10 000 Kč
 10. Nejlepší procesory do 12 000 Kč
 11. Nejlepší procesory do 15 000 Kč
 12. Nejlepší procesory do 20 000 Kč
 13. Nejlepší procesory do 25 000 Kč
 14. Rady a doporučení na závěr

Proč záleží na výkonu procesoru?

Ať už svůj počítač používáte na hry, či na práci, budete potřebovat dostatečně výkonný procesor, aby vám to, co budete dělat, šlo od ruky a nic vás zbytečně nebrzdilo. Na výkonu procesoru záleží a hned v první kapitole se dočtete proč.

Procesor mám na hraní her

Pokud hrajete hlavně hry, je pro vás nejdůležitější, jak výkonný procesor potřebujete k nakrmení grafické karty. Čím výkonnější grafickou kartu máte, tím výkonnější procesor budete potřebovat. Tento vztah je umocněn rozlišením, ve kterém hrajete, a nastavením detailů ve hře. V čím nižším rozlišení budete hrát, tím silnější procesor budete potřebovat. A stejné je to i s detaily ve hře. Čím nižší detaily si nastavíte, tím výkonnější procesor budete potřebovat. Jinými slovy, čím více snímků dokáže vaše grafická karta připravit, tím více jich musí procesor odbavit.

Pokud o této dynamice slyšíte poprvé a nedává vám smysl, nelekejte se. Je to vcelku logická věc. Zatímco grafická karta umí dělat více věcí najednou, procesor musí postupovat krok za krokem. V praxi to znamená, že vaše grafická karta připraví tolik snímků, na kolik jí síly stačí, a procesor je musí jeden po druhém hezky popořadě odbavovat. Zatímco levnější a méně výkonný procesor zvládne odbavit 47 snímků za vteřinu, výkonnější, ale dražší jich zvládne klidně 70.

Možná si říkáte, proč by někdo používal silnou grafickou kartu, jako je např. NVIDIA RTX 3090, ve Full HD rozlišení a k tomu s detaily na minimum. Odpovědí je competitivní gaming, kde více FPS v kombinaci s minimem zobrazovaných detailů přináší nespornou výhodu nad soupeřem. Ten nejvýkonnější procesor ale samozřejmě využijí i ti, kterým jde hlavně o požitek ze hry a nehoní se za každým snímkem navíc.

Krom toho, procesor má při hraní her i jinou práci než jen zpracovávat snímky, které grafická karta připravila. Na dnešní hry je co do počtu jader procesoru rozumné minimum 6 výkonných jader, optimum 8 a více jich leckdy k zahození také není. Záleží už pak na konkrétní hře, jak velkým přínosem další jádra navíc budou.

Procesor mám na práci

Stejně tak jako se od sebe liší různé profese a řemesla, tak odlišná je škála práce, kterou pro nás může procesor vykonávat. Ať už používáme počítač na MS Office a surfování na internetu, či stříháme videa, upravujeme fotografie, modelujeme v inženýrských softwarech, nebo dokonce programujeme, každá z těchto aktivit využívá procesor jiným způsobem. A na to je potřeba při výběru procesoru brát ohled.

Tím největším rozdílem je, zda práce, lépe řečeno aplikace, se kterou pracujeme, umí využívat jedno jádro procesoru, či více. Například řada aplikací na úpravu fotografií či progamy na technické výkresy, schémata a plány dokážou využít pouze jedno jádro procesoru. V tomto případě je potřeba vybírat dle tzv. singlecore či singlethread výkonu procesoru, potažmo podle výkonu IPC (instruction per cycle), a co je důležitější, dle maximální frekvence, na které jádra procesoru operují.

Jak vybrat ten nejlepší procesor na hry?

Prvním předpokladem pro správný výběr toho nejlepšího procesoru je znalost vašich potřeb. Víte, jaké máte nároky? Co od svého počítače budete očekávat? To, jak moc vysoko laťku nasadíte a jakou práci budete svému stroji zadávat, rozhoduje o všem.

Jsem náročný hráč aneb PCMR FTW!

Pakliže jste náročným hráčem počítačových her, nechcete dělat kompromisy v rozlišení či nastavení detailů, půjdete pravděpodobně po hi-endové grafické kartě typu NVIDIA RTX 3080 či 3090 nebo AMD Radeon 6800XT či 6900XT. Takto silné grafické karty dokážou vykreslit ohromné množství snímků za vteřinu v nízkých rozlišeních a hodně slušně zvládnou i vyšší rozlišení s maximálními detaily. K takto hladovým kartám je zapotřebí procesor alespoň s osmi jádry a takty, které se minimálně blíží nebo přesahují frekvenci 5 GHz.

Procesory tohoto typu začínají s cenovkou lehce pod 6 000 Kč. Na této cenové hladině se to neobejde bez výrazných kompromisů, a proto je lepší se přesunout o pár tisíc výše co do pořizovací ceny. Od 10 000 Kč se dá pořídit už hodně výkonný, osmijádrový procesor, který slušně nakrmí i silnější hi-endovou kartu. Od 10 000 Kč směrem vzhůru již pořídíte extrémně výkonné procesory s velmi vysokými takty, vybavené 10, 12, 16 či více jádry.

Mám omezený rozpočet a chci si slušně zahrát

Hráči s omezeným budgetem by měli dár přednost výběru co nejvýkonnější grafické karty a k ní vybrat ten nejlepší procesor tak, aby grafickou kartu řádně nakrmil a nebrzdil ji. V opačném případě by byla investice do GPU neefektivní a do jisté míry i zbytečná. I přesto byste se měli držet poučky 6 a více jader, a pokud to budget dovolí, zvolit procesor s více pracovními vlákny neboli s funkcí HyperThreading (Intel) či Simultaneous Multithreading (AMD).

Škála pořizovací ceny je zde celkem široká. Relativně slušný, 6jádrový procesor se 6 vlákny pořídíte za necelé 3 300 Kč. Model se 12 vlákny od Intelu vyjde o pár stovek více, ale oba dva procesory operují na nižších frekvencích. Platí, že čím dražší procesor bude, tím více bude mít pracovních vláken a bude dosahovat vyšších frekvencí. Mezi 6 000 až 7 000 Kč už pořídíte velmi slušné a výkonné procesory se 6 jádry a 12 vlákny, či dokonce 6 jádry a 16 vlákny. Do 10 000 Kč pak pořídíte 8jádrový procesor se 16 vlákny, jehož frekvence tzv. boostují i nad zmíněných 5 GHz.

Cena a výkon nejsou všechno

V neposlední řadě je potřeba zmínit, že pořizovací cena a výkon procesoru nejsou všechno. S mocí roste i odpovědnost a v tomto případě mluvíme nejen o spotřebě procesoru, ale hlavně o okolních komponentech. Výkonným procesorům je potřeba zajistit kvalitní a dostatečné napájení, a co je nejdůležitější – adekvátní chlazení. Proto byste u těch nejvýkonnějších procesorů měli rovnou počítat s investicí navíc v řádu desetitisíců. Hi-endová základní deska, hi-endové vzduchové chlazení jako minimum, pořádné AiO jako kompromis a custom vodní okruh, chcete-li využít ty nejvýkonnější procesory na maximum. Samozřejmostí je i velmi kvalitní zdroj s kapacitou o dostatečné rezervě (nejlépe 50%).

Méně nároční hráči to mají o to jedndušší a celá záležitost pořízení slušného mainstreamového procesoru je vyjde o poznání levněji. Pamatujte, že i skromná volba může být tou nejlepší volbou a ten nejlepší procesor nemusí být nutně ten nejdražší. A naopak, jak už to u hi-endu bývá, ta nejdražší a nejvýkonnější volba bývá nejméně rozumná a přináší nejhorší poměr cena : výkon.

Nejlepší procesory do 2 000 Kč

S procesory do 2 000 Kč to není snadné a možnosti výběru jsou velmi omezené. Modely Celeron od Intelu poslouží dobře do těch nejlevnějších počítačů pro nenáročnou práci, jako je občasné surfování na internetu, prohlížení fotografií či práce v MS Office, anebo dokonce pro účely miningu. Výhodou těchto procesorů je nízká spotřeba, box chladič v balení a integrovaná grafická karta, díky čemuž odpadají další investice. Za 1 600 Kč se v této kategorii nabízí ještě Intel Pentium G6400 se zapnutým HyperThreadingem, a tedy se dvěma pracovními vlákny navíc, a také má oproti Celeronům až o 600 MHz vyšší takty.

Intel Celeron G5900
Intel Celeron G5900
https://cdn.alza.cz/ImgW.ashx?fd=f3&cd=BOcg5920
Intel Celeron G5290
Intel Pentium G6400
Intel Pentium G6400

Nejlepší procesory do 4 000 Kč

Tou nejlepší volbou v této cenové hladině je bezesporu Intel Core i5-10400F, který nabízí za pouhých 3 799 Kč 6 jader, 12 pracovních vláken a frekvence až 4,3 GHz. V balení je box chladič, avšak jedinou nevýhodou může být absence integrovaného grafického chipu. Hráče tato skutečnost ale ani v nejmenším nemusí trápit, jelikož by za něj zbytečně platili i přes to, že by využívali herní grafickou kartu. Velmi zajímavou volbou je i Intel Core i3-10100F za pouhých 2 299 Kč, který nabízí 4 jádra s 8 pracovními vlákny. Opět je dodáván s chladičem a chybí mu IGP. Zajímavou volbou může být i procesor AMD Ryzen 5 1600 za 3 290 Kč. Nabídne 6 jader, 12 vláken a je vybaven velmi slušným box chladičem Wraith Stealth.

Intel Core i3-10100F
Intel Core i3-10100F
Intel Core i5-10400F
Intel Core i5-10400F
AMD RYZEN 5 1600 (12nm)
AMD RYZEN 5 1600 (12nm)

Nejlepší procesory do 5 000 Kč

V této cenové kategorii přichází v úvahu hned několik modelů. Pokud bychom měli vybrat dva nejlepší procesory do 5 000 Kč, byl by to z modrého týmu Intel Core i5-9400KF a z červeného AMD Ryzen 5 3500X. Intel nabízí 6 jader se 6 vlákny s frekvencemi až 4,6 GHz, a co je důležitější – procesor je plně odemčený pro účely taktování. Do budgetového gaming PC jde o skvělou volbu. AMD Ryzen 3500X rovněž grafickým chipem vybaven není a opět je vybaven chladičem Wraith Stealth.

Intel Core i5-9600KF
Intel Core i5-9600KF
AMD RYZEN 5 3500X
AMD RYZEN 5 3500X

Nejlepší procesory do 6 000 Kč

Nejzajímavější volbou je zde Intel Core i5-10600KF se 6 jádry a 12 vlákny, který už boostuje na slušných 4,8 GHz. Procesor má navíc odemčený násobič a je plně připraven k přetaktování, máte-li dostatečný chladič a desku se Z490 chipsetem. Jde o skvělou volbu na hry.

V této cenové nabídce se vyskytují procesory převážně od Intelu, s výjimkou AMD Ryzen 5 3600. Nejde o špatný procesor do budgetového herního počítače a je opět dodáván s dostatečně výkonným chladičem Wraith Stealth. Intel procesory mají box chladič v balení také, ten ale ten bohužel neoplývá dobrými provozními vlastnostmi.

Intel Core i5-10600KF
Intel Core i5-10600KF
AMD RYZEN 5 3600
AMD RYZEN 5 3600

Nejlepší procesory do 7 000 Kč

Z modrého týmu je v této cenové kategorii k dispozici Intel Core i7-10700F bez IGP s 8 jádry, 16 vlákny a boostem až na 4,8 GHz. Procesor sice postrádá možnosti taktování, ale na druhou stranu není potřeba dražší deska se Zkovým chipsetem, a jde tak o zajímavou volbu ke středně výkonné až výkonnější grafické kartě.

S cenovkou do 6 000 Kč se nám už začínají objevovat první procesory, které stojí za to taktovat. V zastoupení AMD zde máme Ryzen 5 3600X, což je lepší kus křemíku s vyššími frekvencemi než levnější model bez přívlastku X. Procesor je opět vybaven slušným box chladičem Wraith Spire, a tak zde odpadá nutnost investice do aftermarket chladiče. Ryzeny jsou již z výroby nataktované na krev, a tak necháme možnosti taktování raději konkurenčním Intelům.

Intel Core i7-10700F
Intel Core i7-10700F
AMD RYZEN 5 3600X
AMD RYZEN 5 3600X

Nejlepší procesory do 8 000 Kč

V této cenové úrovni se nachází Intel Core i7-10700 s grafickým chipem, který zde dělá příplatek 1 000 Kč viz předchozí cenová kategorie. Pakliže budete mít dedikovanou grafickou kartu, tento model nedává moc smysl, vyplatí se pořídit levnější a ušetřené peníze investovat do chladiče typu Arctic Freezer 34 eSport Duo.

Druhou možností je Intel Core i7-9700K, což je 8jádro bez HyperThreadingu, a tedy pouze s 8 vlákny. Jde ale o „Káčkový“ procesor, což znamená, že jsou zde odemčené možnosti taktování, máte-li základní desku se Z390 chipsetem. Tato cenová kategorie moc zajímavá není a nenabízí téměř žádné rozumné možnosti. Pokud vám to budget dovolí, porozhlédněte se v následující cenové kategorii.

Intel Core i7-10700
Intel Core i7-10700
Intel Core i7-9700K
Intel Core i7-9700K

Nejlepší procesory do 10 000 Kč

Na straně Intelu je zde k dispozici již 10jádrový procesor Intel Core i9-10900F. Ten postrádá možnost taktování, nemá grafický chip (díky čemuž se do této cenové kategorie vejde) a boostuje až na 5,1 GHz. O něco levnější volbou je plně k taktování odemčený Intel Core i9-9900K s 8 jádry a 16 pracovními vlákny. Procesor je dodáván bez chladiče a vzhledem k jeho možnostem doporučujeme pořídit opravdu výkonné chlazení. Za bez koruny 9 000 Kč je zde 8jádrový Intel Core i7-10700K, jehož možnosti taktování jsou vám opět plně k dispozici.

V kategorii do 8 000 Kč se nám už ukazují AMD procesory s více jádry a zároveň zde začíná mírný chaos. Konkrétně Ryzen 7 3700X nabízí 8 výkoných jader se 16 vlákny, a pokud za každou cenu nepotřebujete z procesoru vymáčknout i tu poslední kapku výkonu, pak si vystačíte s přibaleným box chladičem Wraith Prism RGB. Tento procesor se tu nabízí jako nejlepší volba za investované peníze. Ryzen 7 3800X je opět 8jádro se 16 vlákny, o 1 000 Kč dražší, ale slibuje o něco vyšší frekvence. Model s přívlastkem XT pak tento slib posouvá dál za příplatek 300 Kč, ale pozor, procesor je už dodáván bez chladiče Wraith Prism RBG.

Z poslední generace Zen procesorů je zde Ryzen 5 5600X, 6jádro s 12 vlákny. Cena je na počet jader relativně vysoká, i tak jde ale o nejvýkonnější 6jádrový procesor současnosti. U avizovaných frekvencí AMD Ryzen procesorů je potřeba brát zřetel na to, že jde víceméně o křemíkovou loterii, a také záleží na tom, jak výkonné chlazení máte. Za nás je v kategorii do 10 000 Kč nejlepší volbou Ryzen 7 3700X.

Intel Core i7-10700KF
Intel Core i7-10700KF
AMD Ryzen 5 5600X
AMD Ryzen 5 5600X
AMD RYZEN 7 3700X
AMD RYZEN 7 3700X

Nejlepší procesory do 12 000 Kč

A konečně se dostáváme do hi-endu. Tedy do kategorie procesorů vhodných pro krmení i těch nejsilnějších grafikcých karet, jako jsou NVIDIA RTX 3090 či AMD Radeon RX 6900XT. Z modrého týmu zde máme trojici velmi podobných 10jádrových procesorů s HyperThreadingem, tedy s 20 pracovními vlákny. Všechny tři procesory jsou plně odemčené pro možnosti taktování a vyžadují základní desku s chipsetem Z490.

Intel Core i9-10850K je za běžnou cenu nejlevnějším modelem, i9-10900KF bez grafického chipu leží uprostřed a i9-10900K je s cenovkou posazen nejvýše. Ptáte-li se, v čem je krom grafického chipu rozdíl, pak je odpovědí kus křemíku. Dražší modely obsahují tzv. lepší biny již z výroby a u těchto modelů je největší šance na nejvyšší takty po manuálním přetaktování.

Intel Core i9-10850K
Intel Core i9-10850K
Intel Core i9-10900KF
Intel Core i9-10900KF
Intel Core i9-10900K
Intel Core i9-10900K

Nejlepší procesory do 15 000 Kč

V této vyšší cenové hladině již není moc velký výběr. Jsou zde sice Intel Skylake-X patřící do socketu 2066, ale jde o relativně staré kusy křemíku a na hry se nehodící architekturu. Oproti tomu AMD Ryzen 5800X poslední generace je procesor, který má výkonu na rozdávání, a jde o výbornou volbu na hraní her. AMD Ryzen 9 3900X z předchozí generace má sice o něco nižší IPC výkon, ale za téměř stejné peníze nabízí o čtyři jádra a o osm pracovních vláken navíc. Příjemným bonusem může být opět přibalený chladič Wraith Prism RBG.

Pokud chcete v této cenové hladině procesor čistě na hry, je lepší volbou Ryzen 7 5800X. Pokud nebudete mít tu nejsilnější grafickou kartu na trhu a využijete jádra navíc, je Ryzen 9 3900X rozumnější volba.

AMD Ryzen 7 5800X
AMD Ryzen 7 5800X
AMD RYZEN 9 3900X
AMD RYZEN 9 3900X

Nejlepší procesory do 20 000 Kč

Není divu, že se se stoupající cenou výběr toho nejlepšího procesoru zužuje. V této ceně se aktuálně nabízí pouze dvě možnosti. AMD Ryzen 9 5900X se 12 jádry a 24 vlákny a Ryzen 9 3950X z předchozí generace se 16 jádry a 32 pracovními vlákny. Platí vesměs to samé jako v předchozí cenové kategorii. Chcete-li procesor na hry se silnou GPU, běžte do Ryzenu 9 5900X. V opačném případě je na práci výhodnější Ryzen 9 3950X.

AMD Ryzen 9 5900X
AMD Ryzen 9 5900X
AMD RYZEN 9 3950X
AMD RYZEN 9 3950X

Nejlepší procesory do 25 000 Kč

Není divu, že se se stoupající cenou výběr toho nejlepšího procesoru zužuje. V této ceně se aktuálně nabízí pouze jediná možnost, a to AMD Ryzen 9 5950X za 22 500 Kč. Jde o nejlepší gamingový procesor a současně o nejlepší procesor na práci, např. na střih videa, rendering apod. v této cenové kategorii.

AMD Ryzen 9 5950X
AMD Ryzen 9 5950X

Rady a doporučení na závěr

Tímto bychom měli shrnutí těch nejlepších procesorů od 2 000 Kč do 25 000 Kč hotovo. V dnešním průvodci jsme vybrali ty nejlepší procesory, o nichž soudíme, že z nepřehledného a velmi chaotického seznamu modelů, které jsou ke koupi, stojí za to. Jak už jsme ale zmínili, nejdůležitějším předpokladem k výběru toho správného procesoru je znalost vaší práce a vašich potřeb.

Hrajete simulálory a strategie? Pak se vám jistě budou hodit jádra a pracovní vlákna navíc. Že je váš šálek kávy MMORPG? Pak je pro vás stěžejní co nejvyšší frekvence a výkon IPC. Myslíte to s hraním opravdu vážně a jdete cestou kompetitivního gamingu? Pak se rozhodně nezapomeňte podívat na náš článek Procesory Intel vs. AMD v PC hrách (TESTY A VÝSLEDKY).

i Mohlo by vás zajímat

Pamatujte, že výběr toho nejlepšího procesoru není vše. I ten nejlepší procesor může být průměrným, nebudou-li vaše ostatní komponenty v rovnováze. Výkonný procesor potřebuje kvalitní základní desku s pořádným napájením, výkonné chlazení a rychlé operační paměti.

Výběr toho nejlepšího procesoru není jednoduchá věc a co může vyhovovat vám, nemusí vyhovovat jiným. Dopřejte si dostatek času, zvažte všechna pro a proti, a pokud si nebudete jisti, poraďte se raději s někým, kdo procesorům rozumí více do hloubky.

P-DC1-WEB27