Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny od pondělí do soboty jen pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 374 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny, od pondělí do soboty.

Milí zákazníci, velice nás těší váš velký zájem o nákupy ❤️. Prosíme vás o trpělivost při doručení objednávek, děláme vše pro to, abychom je doručili co nejdříve. Děkujeme, tým Alza.cz 👍🏻.

NVIDIA GeForce RTX 3070 Founders Edition (RECENZE A TESTY)

Recenze

Aktualizováno

Tím nejnovějším přírůstkem do rodiny grafických karet Ampere společnosti NVIDIA jsou grafické karty GeForce RTX 3070. A protože embargo na informace kolem této horké novinky právě vypršelo, můžeme se tak o ně s vámi podělit. Prvním zástupcem svého druhu je grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3070 Founders Edition, kterou si sice u nás, ani u jiných prodejců v ČR a SR, pořídit sice nemůžete, může nám však dobře posloužit k odhalení výkonu této nové řady grafických karet. V naší nabídce na Alza.cz se totiž v brzké době objeví jiné grafické karty GeForce RTX 3070 od dalších renomovaných výrobců. Jaká tedy je grafická karta GeForce RTX 3070? Pojďme se na to společně podívat.

NVIDIA RTX 3070 Founders Edition recenze a testy

NVIDIA GeForce RTX 3070 Founders Edition (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Představení NVIDIA RTX 3070 Founders Edition
 2. Jak testujeme grafické karty
 3. Testy provozních vlastností
 4. Výkon grafických karet
 5. Přetaktování
 6. Hodnocení grafické karty

Představení grafické karty NVIDIA RTX 3070 Founders Edition

Grafická karta NVIDIA RTX 3070 Founders Edition je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu GA104 (GA104-300-A1) společnosti NVIDIA s jedním deaktivovaným blokem TPC (Texture/Processor Cluster), na který jsou pomocí 256bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6 o kapacitě 8 GB. Jedná se o grafickou kartu s plnou podporou nejnovějšího grafického rozhraní DirectX 12 Ultimate (ray-tracing, VRS, Mech Shader a Sampler Feedback) a proprietární technologie DLSS (Deep Learning Super Sampling). Svým výkonem je pak NVIDIA RTX 3070 Founders Edition zacílena do segmentu grafických karet vysokého výkonu, kde zaujímá střední patra výkonnostního žebříčku.

NVIDIA RTX 3070 Founders Edition popis

Frekvence grafické karty

NVIDIA RTX 3070 Founders Edition GPUZ

Frekvence grafického čipu je 1 500 / 1 725 MHz (Base/Boost) a frekvence grafických pamětí pak 1 750 MHz, což u pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci 14 000 MHz. Jak grafický čip, tak také grafické paměti jsou tedy taktovány v referenčních hodnotách NVIDIA GeForce RTX 3070.

Systém chlazení GPU

NVIDIA RTX 3070 Founders Edition

Grafická karta NVIDIA RTX 3070 Founders Edition měří na délku jen 242 mm a na základní desce vašeho počítače zabere pouze 2 rozšiřující sloty. O chlazení se stará pasiv složený z hliníkových žeber. Pro lepší odvod tepla z grafického čipu je pasiv vybaven třemi tepelnými trubicemi (heatpipes) a větší měděnou dosedací základnou. Grafické paměti jsou chlazeny pomocí přilehlé patice základny a moduly napájecí kaskády pak pomocí  zpevňovacího rámu chladiče. Všechny důležité komponenty grafické karty jsou tak kvalitně chlazeny.


NVIDIA RTX 3070 Founders Edition; systém chlazení NVIDIA RTX 3070 Founders Edition; systém chlazení backplate

Aktivní část systému chlazení dva 85mm ventilátory s devíti aerodynamicky tvarovanými lopatkami. Díky zkrácenému plošnému spoji (PCB) může proud chladícího vzduchu ze zadního ventilátoru procházet přes celou šířku chladiče, což zvyšuje účinnost chlazení. Ventilátory jsou funkčně rozděleny do dvou chladicích zón a jejich otáčky řízeny nezávisle (asynchronně). Grafická karta podporuje režim semi-pasivního chlazení, která v případě nízkých teplot zastaví oba ventilátory a zamezí tak zbytečné hlučnosti. Charakteristika závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátoru je následující:


NVIDIA RTX 3070 Founders Edition; závislost otáček a hlučnosti

Účinnost systému chlazení

NVIDIA RTX 3070 Founders Edition; 3DMark Stress Test

Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosáhla grafická karta NVIDIA RTX 3070 Founders Edition na skóre 98,9 %, a v těchto testech stability snímkové frekvence tak prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení a spotřeba

NVIDIA RTX 3070 Founders Edition; horní strana

O napájení grafické karty NVIDIA RTX 3070 Founders Edition se stará 9 + 2fázová napájecí kaskáda, která vyžaduje přídavné napájení pomocí jednoho 12-pin konektoru. Pokud zdroj napájení 12-pinový konektor nemá, můžete využít přibalené napájecí redukce 1x 8-pin / 12-pin. Příkon karty byl výrobcem nastaven na 220 W (maximálně 240 W) a ten pak k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 650 W.

Výstupy na monitor

NVIDIA RTX 3070 Founders Edition; obrazové výstupy

Výstupy na monitor jsou u grafické karty NVIDIA RTX 3070 Founders Edition řešeny pomocí tří konektorů DP 1.4a (DisplayPort) a jednoho konektoru HDMI 2.1. Oba typy konektorů nabízí přenos videosignálu až v 8K / 60 Hz.

Jak testujeme grafické karty

Testy grafických karet se na Alza.cz skládají jednak z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu?

Testy herního výkonu

V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v těch nejnovějších herních titulech tak, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech, a tedy jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.

i

Naše recenze jsou vždy aktuální

Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd.), můžeme rychle vše přetestovat, a nové výsledky se tak okamžitě promítnou také do recenzí staršího data.

Testy provozních vlastností

Na rozdíl od herních testů, ve kterých jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů, jako jsou kromě teploty a hlučnosti také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.

V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami tak, abyste měli přehled o tom, která grafická karta je právě pro vás tou nejvhodnější.

Testovací sestava


Testy provozních vlastností NVIDIA RTX 3070 Founders Edition

Pro měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Time Spy Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy, a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon a zahřeje se na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta NVIDIA RTX 3070 Founders Edition v tomto zátěžovém testu dopadla?

Test 3DMark Stress Test
NVIDIA RTX 3070 Founders Edition; 3DMark Stress Test
SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ
NVIDIA RTX 3070 Founders Edition Hodnota Poznámka k měření
Teplota GPU 71°C měřeno na konci testu
Reálná frekvence GPU 1 875 MHz měřeno jako průměr v posledním průchodu (zaokrouhleno na celé biny)
Napětí GPU 0,966 V měřeno jako průměr v testu
Spotřeba GPU (podle ovladačů) 215 W měřeno jako průměr v testu
Spotřeba VGA (skutečná) 225 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Spotřeba celého systému 340 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Otáčky ventilátorů 1 650 ot/min (FAN1)
1 650 ot/min (FAN2)
měřeno na konci testu
Hlučnost 35,9 dBA interpolováno z otáček ventilátorů


NVIDIA RTX 3070 Founders Edition; odběry na jednotlivých větvích


Místo odběru Popis Spotřeba
1 Slot PCI Express větev 3,3 V 0 W
2 Slot PCI Express větev 12 V 66 W
3 PCIe Cable 1 (8-pin/12-pin) větev 12 V 159 W
TOTAL 225 W


Teploty grafické karty NVIDIA RTX 3070 Founders Edition na konci zátěžového testu dosahovaly na 71 °C při otáčkách ventilátorů kolem 1 650 ot/min, které při této rychlosti generovaly celkem nízkou hlučnost 35,9 dBA. Tuto grafickou kartu tak mohu označit za tichou. Frekvence grafického čipu se pak pohybovala v průměru na 1 875 MHz při spotřebě (příkonu) grafické karty 225 W.

Porovnání provozních vlastností GeForce RTX 3070

Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností NVIDIA RTX 3070 Founders Edition se všemi ostatními grafickými kartami GeForce RTX 3070, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali, můžete se podívat do následujících grafů.


Provozní vlastnosti
Provozní vlastnosti


Výkon grafických karet GeForce RTX 3070

Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V samotných testech je pak u každého typu grafické karty měřena snímková frekvence (FPS), která je pro nás také ukazatelem jejího výkonu.

Vzhledem ke značným výkonnostním rozdílům mezi grafickými kartami ze segmentu vysokého výkonu (high-end) a výkonu středního (mainstream) nemohou být grafické karty porovnávány v úplně všech počítačových hrách při stejném nastavení grafických detailů. Z tohoto důvodu jsou konečné výsledky rozděleny do dvou grafů. V prvním grafu jsou sumarizovány výsledky z úplně všech herních testů pouze pro grafické karty ze segmentu high-end/mainstream, v druhém grafu pak můžete vidět relativní výkon úplně všech grafických karet. Výsledky ve druhém grafu jsou však počítány pouze z těch herních titulů, které při testech využívají shodné nastavení grafických detailů pro úplně všechny grafické karty, tedy napříč kategoriemi high-end/mainstream.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Horizon Zero Dawn
Doom Eternal
Testy Red Dead Redemption 2
Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Checker Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider
Checker Testy Strange Brigade
Checker Testy Far Cry 5
Checker Testy Wolfenstein II: The New Colossus


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Horizon Zero Dawn
Testy Red Dead Redemption 2
Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Battlefield V
Checker Testy Strange Brigade
Checker Testy Far Cry 5


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.


Výkon grafické karty NVIDIA RTX 3070 Founders Edition je dán zejména výkonem samotného grafického čipu GA104 (GA104-300-A1), který se od jiných grafických karet GeForce RTX 3070 může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který pak tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, pak může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích, a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami GeForce RTX 3070 různých výrobců a značek, nemohou být moc extrémní.


Frekvence grafických karet


V případě grafické karty NVIDIA RTX 3070 Founders Edition se reálná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v průměru na 1 875 MHz, a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafická karta disponuje oproti ostatním GeForce RTX 3070, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali. 


Přetaktování NVIDIA RTX 3070 Founders Edition

Jak jsem grafickou kartu taktoval

Přetaktování grafického čipu

U nových grafických karet GeForce RTX/GTX máte možnost k přetaktování využít buď nové funkce OC Scanner, která grafickou kartu přetaktuje „automaticky“, nebo si můžete veškeré parametry přetaktování nastavit sami manuálně. Bohužel, v současné době nástroj OC Scanner s grafickými kartami GeForce RTX 3070 nefunguje korektně, a tak jsem musel přetaktování provést ručně. Přetaktování grafické karty NVIDIA RTX 3070 Founders Edition jsem prováděl za pomoci nástroje MSI Afterburner. Nejdříve jsem na maximum nastavil položky Power Limit (109 %), Core Voltage (100 %) a Temp Limit (90 °C). Následně jsem postupně zvedal frekvenci grafického čipu o 10 MHz a testoval stabilitu grafické karty v počítačových hrách. Jako poslední stabilní frekvence grafického čipu se nakonec ukázala hodnota +100 MHz.

Přetaktování grafických pamětí

Postupně jsem zvyšoval hodnoty frekvence grafických pamětí o 50 MHz a testoval jejich stabilitu v počítačových hrách. Jako stabilní se nakonec ukázala hodnota +800 MHz, což u grafických pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci VRAM 15 600 MHz.


Přetaktování NVIDIA RTX 3070 Founders Edition; Afterburner

S nastavenou frekvencí jádra navýšenou o 100 MHz a pamětí na efektivních 15 600 MHz jsem pak otestoval některé hry z testovací metodiky s následujícími výsledky:

NVIDIA RTX 3070 Founders Edition; výsledky přetaktování

i

Pomocí nástroje MSI Afterburner a ručního přetaktování se mi z grafické karty NVIDIA RTX 3070 Founders Edition podařilo získat v průměru o něco více jak 5 % dalšího výkonu, což sice není nic extra, avšak v některých hrách by se vám to hodit mohlo. Na spotřebě celé sestavy se pak toto přetaktování projevilo v počítačové hře The Division 2 celkem výraznými 34 W navíc (u samotné grafické karty pak 23 W).

Toto video ukazuje nárůst výkonu a provozní vlastnosti u takto přetaktované grafické karty NVIDIA RTX 3070 Founders Edition v počítačové hře The Division 2 do těch úplně nejmenších detailů.


Hodnocení NVIDIA GeForce RTX 3070 Founders Edition

Jsme u hodnocení grafické karty NVIDIA RTX 3070 Founders Edition a tak se nejprve pojďme podívat na její výkon pod drobnohledem. Do následující tabulky jsem v procentech sesumíroval výkon grafických karet GeForce RTX 3070, RTX 2070 SUPER a RTX 2080 Ti ze všech počítačových her, ve kterých byly testovány, tedy i her, které do výsledků běžně nezapočítáváme.


Rozlišení / výkon RTX 2070 SUPER RTX 2080 Ti RTX 3070
1920x1080 (FullHD) 100 % 123 % 120 %
2560x1440 (WQHD) 100 % 133 % 128 %
3840x2160 (4K UHD) 100 % 140 % 132 %


Pokud se podíváme na výsledky testů, pak je jasně patrné, že oproti svému předchůdci GeForce RTX 2070 SUPER přináší nová GeForce RTX 3070 nemálo výkonu navíc. V nízkém rozlišení 1920x1080, kde je často úzkým hrdlem spíše výkon procesoru, je to nějakých 20 %. V rozlišení 2560x1440 je ten rozdíl ještě výraznějších 28 % a v rozlišení 3840x2160 je pak rozdíl mezi oběma kartami vůbec nejdramatičtější, a to přibližně 32%. Případný ugrade na GeForce RTX 3070 by se tak tedy současným majitelům GeForce RTX 2070 SUPER vyplatit mohl.

Pokud bychom výkon grafické karty GeForce RTX 3070 srovnali s výkonem té vůbec nejvýkonnější grafické karty minulé generace Turing, tedy GeForce RTX 2080 Ti, tak ani zde rozhodně nová GeForce RTX 3070 příliš neztrácí. V rozlišení 1920x1080 jsou to nějaká 3 % výkonu (opět zde ale svou roli hraje procesor), v rozlišení 2560x1440 zhruba 5 % a konečně v tom nejvyšším rozlišení 3840x2160 činí ztráta nové GeForce RTX 3070 něco kolem 8 % výkonu. Vezme-li ale v úvahu, že jsem v dnešních testech proti „obyčejné Foundersce“ nasadil taková esa, jako jsou grafické karty Asus STRIX RTX 2070 SUPER O8G Gaming a MSI RTX 2080 Ti Gaming X TRIO, pak oproti „cenově lidovějším“ grafickým kartám GeForce RTX 2070 SUPER a GeForce RTX 2080 Ti se bude nové GeForce RTX 3070 dařit ještě lépe. Tak jako tak, současným majitelům grafických karet GeForce RTX 2080 Ti by se případný upgrade na novou GeForce RTX 3070 vyplatit nemohl. Tedy pokud by je nezlákala nižší spotřeba u GeForce RTX 3070.


i

Pro koho je tato grafická karta určena?

Grafická karta NVIDIA RTX 3070 Founders Edition může nabídnout všem náročnějším hráčům počítačových her opravdu velmi atraktivní herní výkon, který je plně srovnatelný s výkonem té nejvýkonnější grafické karty předchozí generace Turing, tedy GeForce RTX 2080 Ti. To ostatně platí obecně také pro grafické karty GeForce RTX 3070 dalších výrobců. Díky velikosti grafické paměti o kapacitě 8 GB jsou pak grafické karty GeForce RTX 3070 vhodné zejména pro hraní v rozlišení 2560x1440 (WQHD) nicméně, pokud daná hra nebude vyžadovat paměti více, můžete si s nimi bez rozpaků zahrát i v rozlišení vyšším, a to včetně 4K UHD.

Grafické karty GeForce RTX 3070 nabízejí samozřejmě také podporu těch nejnovějších technologií, tedy včetně plné podpory DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shading, Sampler Feedback) či proprietární technologie DLSS (Deep Learning Super Sampling). Počítačových her s podporou DirectX 12 Ultimate v současnosti sice není mnoho, počítejte však s tím, že jich bude časem rapidně přibývat a vy tak na ně budete s grafickými kartami GeForce RTX 3070 s předstihem připraveni.

Samotná grafická karta NVIDIA RTX 3070 Founders Edition disponuje velmi dobře technicky zpracovaným systémem chlazení, který jí propůjčuje také velmi dobré provozní vlastnosti, zvláště pak docela nízkou hlučnost. Také rozměry této grafické karty jsou parádní, protože díky dvouslotovému provedení a při délce 242 mm se jistě vejde do naprosté většiny počítačových skříní. Výrobce pak nezapomněl ani na podporu režimu semi-pasivního chlazení, který při nízkých teplotách grafické karty zastaví oba ventilátory chlazení a sníží tak její hlučnost na minimum.

Takto se vedlo GeForce RTX 3070 proti GeForce RTX 2080 Ti v počítačové hře Doom Eternal.

Pokud bych měl mluvit o slabinách grafické karty NVIDIA RTX 3070 Founders Edition, pak se musím přiznat, že jsem prakticky na žádnou nenarazil. Někomu by snad mohla vadit absence nějakého toho efektního LED osvětlení. Na druhou stranu, kdo u grafických karet osvětlení spíše nemusí, můžete to být pro něj dokonce i výhoda.

Jedinou podstatnou nevýhodou grafické karty NVIDIA RTX 3070 Founders Edition tak zůstává její dostupnost. Tuto grafickou kartu si totiž bohužel u nás ani nikde jinde v ČR a SR koupit nemůžete. Věřte ale, že v naší nabídce na Alza.cz naleznete jiné grafické karty GeForce RTX 3070, od dalších renomovaných výrobců.NVIDIA RTX 3070 Founders Edition

NVIDIA GeForce RTX 3070 Founders Edition

Grafické karty

NVIDIA RTX 3070 Founders Edition nabízí velmi atraktivní výkon všem náročnějším hráčům počítačových her. Karta disponuje dobře technicky zpravovaným systémem chlazení, který ji propůjčuje velmi dobré provozní vlastnosti.

Klady

 • vynikající výkon (high-end)
 • nízká hlučnost
 • semi-pasivní chlazení
 • menší rozměry
 • podpora výstupu HDMI 2.1
 • podpora PCIe 4.0 (máte-li podporu v základní desce)
 • podpora DirectX 12 Ultimate a DLSS

Zápory

 • absence LED osvětlení (komu by to vadilo)

Recenze dalších

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Jmenuji se Pavel Šantrůček a grafickým kartám se profesionálně věnuji již více než 6 let. Architektura, recenze a testy grafických karet jsou přesně to, co mě poslední dva roky živí a co se stalo nedílnou součástí mého pracovního života na GPUreport.cz. Jako programátor jsem pak také autorem několika nástrojů na analýzu snímkové frekvence grafických karet, z nichž asi nejznámější FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojně využíván po celém světě.

P-DC1-WEB13