Před koupí projektoru nejprve zjistěte, do jaké vzdálenosti od plátna či zdi ho potřebujete umístit. Pokud projektor neumístíte do jeho optimální projekční vzdálenosti, neposkytne dostatečně ostrý obraz.
Rozlišení u projektoru vybírejte na základě činnosti, ke které budete projektor využívat nejvíce
Projektor na filmy
Filmy se natáčí v širokoúhlém rozlišení. Proto jako filmový projektor vybírejte model s poměrem stran 16:9 či 21:9. Vysokou kvalitu obrazu poskytne nativní rozlišení Full HD (1 920 × 1 080 pixelů) nebo 4K (3 840 × 2 160, případně 4 096 × 2 160 pixelů). Při omezeném rozpočtu nebo kratší projekční vzdálenosti však postačí i HD rozlišení (1 024 × 768 pixelů).
Kancelářský projektor pro prezentace
K promítání prezentací doporučujeme model s poměrem stran 16:10 nebo 4:3. U kancelářského projektoru poskytne dostatečnou kvalitu obrazu nativní WXGA rozlišení (1 280 × 800 pixelů) nebo vyšší.
Vizualizéry
Vizualizér dokáže nasnímat fotku, list papíru s textem, předměty a mnohé další a převést je do digitální podoby. Následně je můžete zobrazit na obrazovce počítače nebo je promítat prostřednictvím projektoru. Vizualizér využijete při přednáškách a prezentacích.
Čím dále umístíte projektor od projekčního plátna nebo zdi, tím větší bude velikost promítaného obrazu.
Projekční vzdálenost
2 m
3 m
4 m
5 m
Úhlopříčka obrazu
1,1-1,6 m
1,6-2,4 m
2-3,2 m
2,5-4 m
Svítivost
do 2000 lumenů – hodí se do zcela zatemněných místností s minimem osvětlení.
2000–3000 lumenů – doporučujeme spíše do méně prosvětlených místností.
Nad 3 000 lumenů – poskytne velmi dobře viditelnou projekci i při denním světle.
Technologie
DLP projektory – mají vynikající kontrast a detaily stínů. Oproti LCD projektorům jsou méně náročné na údržbu (nemusí se čistit od prachu). Nevýhodou je, že za rychle se pohybujícími objekty na plátně mohou vznikat duhové efekty.
S halogenovou lampou – oproti LED projektorům mají často větší rozměry, vyšší svítivost a spotřebu.
S LED diodami – zpravidla jsou rozměrově menší. Mají nízkou spotřebu, ale i nižší svítivost.
S laserem (hybridní) – používají jako zdroj světla modrý laser, díky kterému dokáží zobrazit více barev, než projektory jen s klasickou lampou.
LCD projektory – vynikají kvalitní reprodukcí barev. Oproti DLP projektorům netrpí na duhové efekty a bývají tišší. Mají však o něco horší zobrazení černé a jsou náročnější na údržbu (některé modely disponují prachovým filtrem, který je třeba čas od času vyčistit).
Připojení
Před koupí zkontrolujte, zda projektor disponuje alespoň jedním stejným obrazovým portem jako zařízení, ke kterému jej plánujete připojit. Pokud tomu tak není, projektor k němu nepřipojíte.
HDMID-SUB (VGA)KompozitníKomponentní
Užitečné funkce a vlastnosti
Dálkové ovládání umožní pohodlnou obsluhu a nastavení projektoru na dálku.
Zabudované reproduktory ocení zejména ti, kteří plánují promítat filmy a videa.
Wi-Fi umožní bezdrátově přehrávat prezentace, filmy a videa z počítače.
Se zoomem změníte velikost obrazu, aniž byste museli oddalovat projektor od projekčního plátna nebo zdi.
PiP (Picture in Picture) umožní promítat dvě různé prezentace, videa najednou.
Díky USBportu si bez potřeby počítače přehrajete prezentaci, u některých modelů i film nebo video z externího úložiště.
Projektor je jednak vynikající pomůcka k promítání prezentací, ale je také základem každého správného domácího kina. Připojte k němu Váš DVD přehrávač nebo počítač, upražte popcorn a můžete si doma vychutnat skvělé zážitky, na které jste až doteď museli chodit do kina. Propojení je velmi jednoduché.
Projektory mají zpravidla velmi mnoho možností vstupu signálu. Jsou vybaveny kompozitními, S-Video, VGA nebo HDMI vstupy. Promítat pak můžete na obyčejnou bílou zeď, ale samozřejmě lépe bude obraz vypadat na profesionálním projekčním plátně. Projektory rozdělujeme na LCD a DLP podle vnitřního principu zpracování obrazového signálu. Přestože se jedná o dvě různé technologie a dříve se říkalo, že LCD projektory jsou vhodnější k počítačům jako dataprojektory a DLP modely jsou ideální pro promítání filmů, dnes to už neplatí a obě technologie jsou prakticky srovnatelné. A jak oba typy projektorů fungují?
LCD projektory Paprsek ze světelného zdroje je u LCD projektorů přes filtry rozložen na tři základní barvy. Každá potom prochází do jednoho ze tří LCD panelů přes propustnou vrstvu. Nakonec jsou všechny tři barvy zase spojeny a přes optické zařízení promítány na plátno jako kompletní obraz.
DLP projektory DLP projektory pracují s tzv. DMD čipy. Ty mají velké množství mikroskopických zrcadel, přičemž každé takové zrcátko je jedním obrazovým bodem – pixelem. Obraz je znovu rozebrán do tří základních barev barevného spektra (červená, modrá, zelená) a přes mikrozrcátka a optiku promítán na zeď nebo plátno.