Obnovit stránku

Vážení zákazníci, aktuálně evidujeme zvýšené množství emailových pokusů o podvodné informace k navrácení platby zneužívající dobré jméno naší společnosti. Prosím vždy si zkontrolujte odesílatele emailu. Více informací o podvodech naleznete ve článku zde.

Skutečně bez drátů: Co nabízí True Wireless sluchátka?

Aktualizováno

Když na podzim roku 2016 Apple představil svá první True Wireless sluchátka, AirPods, vyvolal tím doslova šílenství. Výrobce jen stěží dokázal uspokojit enormní poptávku, protože je chtěl mít každý. Obstojně hrála, měla dlouhou výdrž a zajímavý design a především se snadno používala. Ostatní výrobci zavětřili šanci a záhy představili svá řešení, takže nyní je nabídka skutečně bezdrátových sluchátek již velmi pestrá. Proč je mají zákazníci tolik v oblibě? Jaké funkce vlastně nabízí? A která jsou ta nejlepší True Wireless sluchátka?

Lamax Dots

Co nabízí True Wireless sluchátka? – OBSAH

 1. True Wireless sluchátka se zbavila i těch posledních drátů
 2. A jak hrají? Absence drátů není na úkor kvality
 3. Jaká True Wireless sluchátka existují?
 4. Základem True Wireless sluchátek je ergonomie
 5. Užitečné funkce True Wireless sluchátek zpříjemňují život
 6. Šťávu jim dodává nabíjecí pouzdro
 7. Jak o TWS sluchátka pečovat
 8. Nejlepší True Wireless sluchátka

True Wireless sluchátka se zbavila i těch posledních drátů

Bezdrátová sluchátka jsou v poslední době na vzestupu. Ne každý telefon dnes totiž má klasický 3,5mm jack a použití redukce není příliš praktické. Problém řeší právě bezdrátová sluchátka, která se k telefonu připojují pomocí technologie Bluetooth. Jenže i u tohoto typu se může plést kabel, a to je zejména u lehkých sportovních sluchátek otravné. 

Apple Air Pods 2
Oblíbeným modelem jsou Apple Air Pods Pro 2022, které přinesly poměrně hodně vylepšení.
A právě zde spočívá hlavní výhoda. True Wireless sluchátka totiž dráty zcela postrádají. Povětšinou se jedná o špunty (či pecky), které spolu navzájem komunikují, ač nejsou fyzicky nijak propojeny. V některých případech fungují jako dvě samostatné jednotky přijímající signál z mobilního telefonu. Jindy je k telefonu připojeno pouze jedno sluchátko – v tomto případě se zpravidla pro příjem signálu používá to pravé, jež následně odesílá signál do sluchátka levého.
i Hi-Res Audio obnovilo zájem o hudbu ve vysoké kvalitě

A jak hrají? Absence drátů není na úkor kvality

Přestože True Wireless sluchátka můžeme spatřit u stále více uživatelů, kvalitní drátová sluchátka na uši zůstávají při soustředěnému poslechu stále nepřekonaná a pro audiofily budou pořád hlavní volbou. True Wireless sluchátka, byť i zde panují rozdíly mezi jednotlivými modely, ale zpravidla hrají kvalitně, absenci kabelů navzdory. Například při sportu, cestování, ale i při relaxaci vám tak naservírují solidní hudební zážitek a příjemný poslech.

Samsung Galaxy Buds
Ergonomicky tvarovaná True Wireless sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro (na obrázku) se hodí jak pro běžné každodenní používání, tak například na sport, a jsou konkurentem airpodů.

Vliv na to, jak budou sluchátka hrát, mají tzv. kodeky. Ty se starají o převod zvuku, aby mohl být přenesen prostřednictvím Bluetooth ze zařízení a ve sluchátkách opět rozkódován tak, abyste nepoznali žádný rozdíl. Mezi nejpoužívanější kodeky patří:

 • SBC (Low Complexity Sub-band Coding) je výpočetně nenáročný kodek, který se užívají spíše u levnějších zařízení. Nedosahuje příliš kvalitních výsledků.
 • AAC (Advanced Audio Coding) je energeticky úsporný kodek (resp. jejich soustava), který poprvé představila společnost Apple ve svých zařízeních.
 • aptX (Audio Processing Technology) představuje nejlepší řešení pro telefony s Androidem, kombinuje vysokou kvalitu a nízkou energetickou náročnost.
 • LDAC, který představila společnost Sony, umožňuje téměř audiofilský poslech o vysoké kvalitě.

i

Další informace na téma kodeků najdete v článku Audio kodeky (PŘEHLED) – jak se dostane zvuk z telefonu do bezdrátových sluchátek?

Jaká True Wireless sluchátka existují?

True Wireless sluchátka ale nejsou jen AirPody. Na trhu se objevují stále další a v různých modifikacích. Liší se zejména v otevřenosti konstrukce, která má vliv na propustnost zvuku. Jaké existují typy True Wireless sluchátek a jak se mezi sebou liší?

 • Špunty (např. Niceboy HIVE Podsie 2021) – jsou uzavřeným typem sluchátek. To znamená, že do vašich uší tolik nepropouští okolní zvuk, a ani okolí při hlasité reprodukci neuslyší, co si přehráváte. Pokud si hudbu či podcasty pouštíte nahlas, tento typ je vhodný např. do posiloven. Pozor ale, při chození po městě se s nimi můžete stát „hluchými“, což vede k pomalejším reakcím, a tím pádem k nebezpečným situacím v městském provozu. Chcete-li částečně slyšet i okolní zvuk (např. blížící se tramvaj), volte špunty, které mají režim pro zesílení okolních zvuků, jako např. Samsung Galaxy Buds. Dalším řešením pro to, abyste částečně slyšeli okolní zvuky, je i následující typ sluchátek, pecky.
 • Pecky (např. Apple AirPods) – jsou do města vhodnější než špunty. Mnoha lidem vyhovují také z hlediska pohodlí, protože špunty v uších nesnesou.
 • S klipem na uši (např. Philips GO TAA7306BK) – klip na uši má jasný úkol – udržet sluchátka v uších jako přibitá. Pokud často sportujete, doporučujeme vám tento typ.
 • Se zobáčkem (např. Beats Fit Pro - Beats Black) – možná sportujete, ale z nějakého důvodu vám klip na uši není příjemný. A na druhou stranu vám pecky v uších nesedí. V tom případě budou možná sluchátka se zobáčkem pro vás to pravé.
i Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Základem True Wireless sluchátek je ergonomie

Jedním z důvodů, proč existuje několik typů sluchátek, je kromě zvuku i pohodlí jejich nositelů. Někomu sedí pecky, někomu špunty. Někdo sportuje, jiný je používá k domácímu poslechu podcastů. Pokud si nejste jisti, co vybrat, vodítkem mohou být vaše předchozí sluchátka. Pokud máte iPhone, jistě znáte tvar sluchátek EarPods, která jsou součástí jeho balení. Pakliže pokukujete spíše po špuntech, nebojte se jich. Mají několik výměnných nástavců, tudíž budou sedět každému.

Nothing Ear Stick
True Wireless pecky Nothing Ear (stick) se svým designem od konkurentů odlišují.

Zároveň dejte pozor, aby se vám při používání sluchátka neztratila. Jelikož nejsou spojena žádným drátkem, riziko, byť malé, že vám z ucha vypadnou, tu je. Při pádu z výšky se sluchátka mohou nejen poškodit, ale vy se budete muset zastavovat (pokud např. sportujete) a hledat je. Pro funkci sluchátek je proto důležité, aby vám dokonale držela v uchu a nemuseli jste se stresovat tím, jestli vám náhodou nevypadnou.

i

Užitečné funkce True Wireless sluchátek zpříjemňují život

True Wireless sluchátka nabízí řadu funkcí, jejichž úkolem je zpříjemnění poslechu a ulehčení života uživatele. Funkce se samozřejmě liší v závislosti na modelu. Pojďme se na některé z nich podívat.

 • ANC představuje vítanou funkci eliminace okolního hluku. Sluchátka aktivně potlačují ruch okolí a vás tak při poslechu nebude nic rušit. Další informace se dozvíte v článku Co to je ANC (aktivní potlačení hluku)?
 • Ovládání přímo na sluchátkách (tedy nejen aplikací v mobilním telefonu). Některá sluchátka se ovládají poklepáním, na jiných najdeme k tomuto účelu určená tlačítka.
 • Pozastavení přehrávání po vyndání z uší – např. u Apple AirPods ve spojení s iPhony či Samsung Galaxy Buds v kooperaci s mobily Samsung Galaxy S10.
 • Hlasové ovládání pomocí Siri (jedna z nejzajímavějších funkcí, s níž přišly nové Apple AirPods 2019) či jiných elektronických asistentů umožňuje třeba přeskakování skladeb nebo úpravu hlasitosti.
 • Výměnné nástavce (např. sluchátka Fixed Boom) zajistí optimální pohodlí prakticky všem uživatelům.
 • Zvýšená odolnost proti vlhkosti a potu, která přijde k duhu zejména u sluchátek primárně určených na sport.
 • Handsfree s přijímáním hovorů poklepem na sluchátko.

Šťávu jim dodává nabíjecí pouzdro

Standardní součástí balení všech True Wireless sluchátek je nabíjecí pouzdro, které předává energii samotným sluchátkům. Uživatel tedy nabíjí jen onu krabičku. Když pak sluchátka vyndáte z uší a uložíte je do jeho bezpečí, okamžitě se začnou nabíjet. Výdrž se liší sluchátka od sluchátek, obvykle ale činí kolem čtyř hodin. Pouzdro jako takové je pak zvládne nabít alespoň dvakrát. 

Trust Dust
Se sportovní sluchátky JLAB Epic Air lze i plavat.

Po vyjmutí z pouzdra se sluchátka snadno spárují s telefonem, v případě AirPods a iPhonů (či Galaxy Buds a telefonů Samsung) vše proběhne automaticky. U ostatních značek je zpravidla nutné spojení potvrdit ručně – stejně jako je tomu u běžných bezdrátových sluchátek. Samotné ovládání sluchátek je také většinou velmi jednoduché a intuitivní a problémem nebývá ani vzdálení se od telefonu. Nemusíte tak svůj smartphone nosit stále s sebou, pokud si např. potřebujete odskočit či si z kanceláře zajít do kuchyňky uvařit kávu nebo ohřát oběd.

Jak o TWS sluchátka pečovat

Bezdrátová TWS sluchátka jsou poměrně citlivá zařízení, která vyžadují péči a opatrnost při používání. Rozhodně platí, že je třeba je více hlídat. Malá sluchátka, která navíc nepropojuje žádný drát (ani mezi sebou, ani se zařízením) je možné ztratit velmi snadno. Rovněž je nevystavujte příliš velké vlhkosti a podobně náročným povětrnostním podmínkám. Pokud tedy nemáte model s certifikovanou zvýšenou odolností.

Vzhledem k tomu, že se TWS sluchátka, tedy zejména špunty, zasouvají přímo do zvukovodu, potřebují patřičnou péči. Pravidelně je čistěte od ušního mazu, který ulpí na náušnících i uvnitř akustických trubic. Na silikonové části sluchátek, které jdou obvykle sundat, použijte antibakteriální mýdlo, pevné části očistěte pomocí hadříku z mikrovlákna.

i

Další informace k tomu, jak pečovat o sluchátka najdete v článku Základy péče o bezdrátová sluchátka (RADY A TIPY)

Nejlepší True Wireless sluchátka

A co vlastně v segmentu True Wireless sluchátek nabízí trh? Vybrali jsme pro vás čtveřici zajímavých modelů, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Apple AirPods Pro 2022

Vše začalo představením prvních „airpodů“. Nebyly první, ale jak už to u společnosti Apple bývá, vyvolaly největší zájem a dodnes vykazují dle výrobce doslova fenomenální prodeje. V roce 2022, po třech letech, představil výrobce novou verzi svého modelu Pro, a to AirPods Pro 2022. A přinesl celou řadu změn. Designově zůstalo vše při starém, na ikonickém vhledu bílých sluchátek se stopkou se prakticky nic nezměnilo. Přibyla ale certifikace odolnosti IPx4, to znamená, že si poradí s potem při sportu i lehkým deštěm. Sluchátka disponují novým čipem H2, tedy došlo k citelnému zlepšení kvality zvuku. Novinkou je i certifikace Bluetooth LE, která umožňuje mít Apple AirPods Pro 2022 připojená k více zařízením současně, obejdete se tak bez nutnosti opakovaného odpojování a připojování. Apple rovněž nabídl dvojnásobně účinné ANC. Na jedno nabití zvládnou sluchátka 6 hodin poslechu (o hodinu a půl více než předchozí model) a dobíjecí pouzdro poslech prodlouží až na 30 hodin.

Apple AirPods 2
 • Sluchátka, která jsou i designovým doplňkem.
 • Výborný zvuk.
 • Vychytávky, které určitě oceníte.
i AirPods Pro 2022 (RECENZE): nové špunty s ještě delší výdrží a lepším ovládáním

Sony LinkBuds S

Sony LinkBuds S jsou TWS sluchátka, která se chlubí světovým rekordem. Jsou totiž absolutně nejlehčí na trhu, jedno sluchátko váží pouze 4,8 gramu. Sluchátka mají odolnost certifikovanou na úroveň IPx4 (zvládnou drobný déšť i pot při cvičení) a nabídnou velice dobrou ergonomii, takže netlačí ani při delším poslechu. Sony LinkBuds S podporují kodeky AAC, LDAC a SBC, o kvalitní poslech je tak postaráno. Jejich součástí je i technologie DSEE Extreme upscaling, jež slibuje zkvalitnění zvuku komprimovaných souborů. Připravena je i ANC. S dodávaným pouzdrem můžete očekávat 20 hodin poslechu, hodit se bude i rychlonabíjení, přičemž vám pět minut v pouzdře postačí na další hodinu poslechu. 

Connect IT True Wireless
 • Nejlehčí sluchátka na světě.
 • Rychlé nabíjení.
 • Výborný zvuk.
i Sony LinkBuds S jsou nejlehčí ANC sluchátka na světě

Samsung Galaxy Buds2 Pro

I Samsung letos navázal na svůj populární model a představil Galaxy Buds2 Pro. Sluchátka se co do rozměrů podařilo výrazně redukovat, zhruba o patnáct procent, charakteristický kulovitý design ale zůstal beze změn. Aktuální model je navíc podle zkušeností uživatelů o něco pohodlnější. Co se materiálů týče, Samsung se chlubí, že na výrobu sluchátek bylo použito pouze 29 gramů plastu, z toho celých 27 je plast recyklovaný nebo vylovený z oceánů. Výrobce u Buds2 Pro poprvé využil svůj kodek SSC, který vůbec poprvé u bezdrátových sluchátek Samsung přináší 24bitový zvuk. Vylepšení se dočkala i aktivní eliminace okolního hluku (ANC) a najdeme zde i funkci Voice Detect, jež automaticky potlačení hluku vypne, když začnete mluvit, přičemž stále funguje Ambient Sound zesilující okolní zvuky. Konverzaci tak uživatel uslyší jasně a zřetelně, aniž by musel vytáhnout sluchátka z uší. Galaxy Buds2 Pro také automaticky mapují vícekanálové audio do 360° prostoru kolem uživatele. Délka poslechu je 5 hodin, s průběžným dobíjením v dodávaném pouzdře se vyšplhá až na 29 hodin.

Samsung Galaxy Buds
 • Podpora 24bitového zvuku
 • Propracovaná eliminace okolního hluku.
 • Vyrobeny z důrazem na udržitelnost

Niceboy Hive Podsie 3

Bezdrátová TWS sluchátka Niceboy Hive Podsie 3 dokáží překvapit. Zejména svou nízkou cenou, pořídíte je za méně než 1 200 Kč, a naopak velmi kvalitním zvukem, který může konkurovat i některým podstatně dražším modelům. Kompaktní špuntové provedení, které dobře drží v uších, navíc zajistí i skvělou pasivní eliminaci okolního hluku a to natolik dobrou, že ani nebude scházet ANC, které zde není. Samozřejmostí je podpora Hands-Free hovorů. Niceboy Hive Podsie nezklamou ani skvělou výdrží baterie, včetně dobíjecího pouzdra můžete poslouchat až 35 hodin. 

Niceboy Hive Pods
 • Vydrží hrát až třicet pět hodin.
 • Výborný zvuk.
 • Bez ANC, ale skvěle izolují.
i Niceboy HIVE Podsie 3 (RECENZE): Levná sluchátka, která velmi překvapí
i Mohlo by vás zajímat

Až bezdrátová True Wireless sluchátka plní to, co jejich název napovídá. Bez drátů se vám hudba dostane do uší ve velmi solidní kvalitě, navíc se ve všech případech jedná o výrobky s velmi zajímavým designem, který oceníte nejen při sportu, ale i každodenní relaxaci či práci. Jste vůči nim skeptičtí? Dejte jim šanci. Pokud si dobře vyberete, nezklamou vás!

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07