Ventilátor do bytu vybírejte podle velikosti místnosti
Nejžádanějšími a nejoblíbenějšími bývají klasické stojanové ventilátory díky jejich mobilitě a příjemným cenám. Průměr hlavice stojanových větráků bývá kolem 40 cm. Rozproudí tak vzduch i ve větších místnostech díky otáčivé hlavě a nastavitelné rychlosti. Jejich obdobou jsou podlahové ventilátory, jež mají nižší konstrukci.
Sloupové ventilátory
Sloupové ventilátory mívají o něco nižší výkon. Ventilovaný vzduch proudí jen u země a jeho výměna tedy nebývá tolik intenzivní. Sloupový ventilátor je tedy ideální volbou do menších místností nebo pro nenáročné uživatele. Obzvlášť dobrých výsledků dosahuje v kombinaci s ionizátorem a čističkou vzduchu.
Stolní ventilátory
Stolní ventilátory jsou skvělým řešením pro ochlazení malého prostoru, například vaší pracovní plochy. Kromě klasických stolních větráků o průměru hlavice 25 cm můžete pořídit ještě menší s klipsovým držákem pro uchycení na hraně stolu. Ke stolním ventilátorům můžeme zařadit i USB ventilátory pro připojení do počítače.
Stropní ventilátory
Stropní ventilátory jsou moderním doplňkem místnosti, často v sobě obsahujícím i praktické osvětlení. Jejich předností je poměrně vysoký výkon a pohodlná obsluha na dálkové či stropní ovládání. Drobnou nevýhodou může být nutnost odborné instalace, vyšší pořizovací cena a chybějící funkce navíc.
Sloupový větrák
Stojanový větrák
Stolní větrák
Podlahový větrák
i
Proudící vzduch způsobuje odpařování potu, vyvarujte se proto delšímu pobytu v blízkosti ventilátoru. Eliminujete tak riziko nachlazení, angíny, nebo dokonce zánětu středního ucha.
Malé ventilátory do auta na palubní desku či sklo
Ventilátory do auta efektivně cirkulují vzduch v autě za nepříjemného horka, ale i zimy, pokud disponují funkcí horkého vzduchu. Některé modely jsou také kombinovány s ionizátorem pro čistší vzduch. Vybrat si můžete z několika druhů upevnění, nejčastěji na palubní desku či sklo, i napájení včetně solárních modelů.
Axiální, nebo radiální ventilátory do koupelny?
Ventilátory do koupelny existují ve stropní, potrubní nebo nástěnné variantě. Jsou nezbytné pro odvětrání přebytečné vlhkosti, která se v koupelnách a na WC vyskytuje. Axiální větrák do koupelny je vhodný pro montáž na stěnu i strop, zatímco radiální ventilátory se využívají pro delší potrubí až do 15 m.
V kategorii Ventilační systémy naleznete nezbytné mřížky a potrubí k ventilátorům.
Rekuperační jednotky udržují čerstvý a zdravý vzduch
Rekuperační jednotky v místnosti neustále udržují čerstvý a zdravý vzduch a zabraňují tvorbě plísní i vlhkosti, a to při zachování pokojové teploty. Fungují na režim řízeného větrání, které odvádí vydýchaný vzduch a mění jej za čerstvý venkovní. V neposlední řadě s nimi také můžete ušetřit náklady na vytápění.
Větrák do auta
Ventilátor do koupelny
Rekuperační jednotka
Průmyslový větrák
i
Průmyslové ventilátory pro velká pracoviště
Pokud pracujete ve velkých kancelářích, restauracích, sportovních centrech či ve velkých průmyslových halách a dílnách, průmyslové ventilátory si hravě poradí s těžkým vzduchem i nežádoucími pachy. Disponují lepším výkonem i průtokem vzduchu než klasické větráky.
Na co se dále zaměřit při výběru větráku?
Při výběru větráku věnujte pozornost několika důležitým parametrům, jako jsou hlučnost, funkce a příkon.
- Příkon ventilátoru se standardně pohybuje mezi 15–70 W, přičemž udává, kolik energie zařízení spotřebuje. Tento parametr berte v potaz především tehdy, pokud budete mít větrák zapnutý celoročně.
- Hlučnost – při neustálém provozu ventilátoru je každý decibel navíc znát a může vás rušit. Průměrná hlučnost ventilace se pohybuje okolo 39 dB. Vyšší hodnoty nemusí být příjemné citlivějším jedincům.
- Na závěr si vyberte ze šikovných doplňkových funkcí, jako jsou počet rychlostí vrtule, oboustranné otáčení pro rovnoměrné větrání po místnosti, nastavitelnost sklonu větráku, dálkové ovládání či noční režim.
Stále si nevíte rady s výběrem? Přečtěte si náš podrobný článek Jak vybrat ventilátor.