Čím chladit výkonný procesor? Možnosti jsou dvě, vzduch a voda. Není ale voda jako voda. Správně navržený custom loop, lidově řečeno dospělý vodník, stojí bez problému i desetitisíce. Kompromisem jsou takzvaná a čím dál tím více oblíbená AiO neboli All in One. Trh nabízí nepřeberné množství modelů v různých designech a velikostech a vybrat si to správné chlazení není jednoduchý úkol. Bez podrobných srovnávacích testů jde téměř o nemožný úkol. A abyste výběr měli jednodušší, otestovali jsme 40 chladičů z naší nabídky v rozměrech 240 mm, 280 mm, 360 mm a 420 mm.
Lekce z výběru AiO č. 1:
Vybírejte takový AiO chladič, který můžete umístit do přední pozice ve vaší skříni. Radiátor umístěný v horní pozici je vyhříván dle výkonu grafické karty až stovkami wattů, které zbytečně ohřívají chladicí kapalinu.
Výkonný procesor je základem každého pořádného počítače. A pokud jde o herní PC vybavené silnou grafickou kartou, platí to dvojnásob. Moderní výkonné procesory slušně topí, a pokud chcete za své peníze maximum, je na místě využít možností overclockingu neboli taktování. A to s sebou přináší nejen vyšší výkon, ale i větší množství odpadního tepla, a tedy i vyšší teploty.
Jinými slovy, pořizujete-li CPU s možnostmi taktování, měli byste myslet při pořizování chladiče procesoru na to, abyste těch možností mohli také využít. Pokud byste pořídili nedostatečný chladič, přišla by investice do takového procesoru a adekvátní základní desky vniveč a za své peníze byste nedostali tolik muziky, kolik se sluší a patří.
Zásadním faktorem při výběru toho správného chladiče na procesor je hluk. Pohyblivé části chladiče produkují dobře měřitelnou a hůře měřitelnou hladinu hluku. V závislosti na typu a rozměru ventilátorů a jejich provedení produkují chladiče rozdílný hluk při určitém chladicím výkonu. Nejen ventilátory produkují hluk a leckdy bývá nejhlučnější částí AiO chladiče pumpa neboli čerpadlo.
Drtivá většina AiO chladičů používá pumpy od Aseteku. I přesto je rozdíl v hlučnosti, která tkví nejen v provedení chladiče, ale i v kusovosti. Některé pumpy rozdílných AiO chladičů jsou tiché a nikterak neruší, jiné produkují nepříjemný, těžce měřitelný zvuk. Každá pumpa má z výroby lehce odlišný vibrační profil a nejen to, i přítomná elektronika dokáže produkovat otravný bzukot, který leckdy přehluší výkonné ventilátory.
Posledním, ale neméně důležitým faktorem je samotné provedení chladiče, nejen co do hardwaru, ale i do softwaru. Některé chladiče jsou šikovně kompaktní a nenarazíte na problém při orientaci vodního bloku či umístění radiátoru v PC skříni. Některé jsou bohužel nepromyšlené, neflexibilní, může být problém s orientací bloku i umístěním radiátoru do přední pozice ve skříni, kde by měl mít radiátor vždy své místo. U některých modelů bývá dosti nepromyšlená, lépe řečeno nadbytečná kabeláž. Mezi základní deskou a blokem chladiče bývá velmi málo prostoru a přebytečné kabely vedoucí z bloku zbytečně překáží a ve finále kazí celkový vzhled sestavy.
Software je kapitola sama o sobě. Jsem toho názoru, že méně je lépe a čím méně softwaru k používání počítače potřebujete, tím méně starostí a více výkonu ve finále. Dobrý chladič by si měl vystačit pouze s možnostmi nastavení v UEFI a neměl by uživatele nutit instalovat proprietární aplikace. Čest výjimkám, které fungují skvěle, bez problému a nijak neomezují celkový výkon počítače. Ale těch není mnoho.
Nejčastější otázkou při výběru CPU chladiče bývá, jestli není lepší vzít starý dobrý vzduch. Zároveň se tak trochu mylně zaměňují AiO chladiče s custom loopem. AiO chladiče sice využívají k odvodu tepla z bloku kapalinu, ale do pořádného vodního okruhu mají v mnoha ohledech velmi daleko. Vše je otázkou rozumné volby a rozpočtu. AiO chladiče vyplňují díru na trhu co do pořizovací ceny mezi hi-endovými vzduchovými chladiči, které se pohybují kolem 2 500 Kč, a dospělou vodou začínající od 15 000 Kč. To s sebou přináší řadu kompromisů, které je potřeba brát v potaz.
Obecně platí, že čím méně pohyblivých částí se v PC nachází, tím lépe. Výhoda vzduchových chladičů tkví především v absenci pumpy, která bývá tou nejporuchovější částí AiO chladičů. Kvalitní vzduchový chladič typu Noctua NH-U12A s bezkonkurenčními Sterrox ventilátory NF-A12X25 je skvělou volbou pro středně náročného uživatele, na kterém v podstatě ani není, co by se pokazilo. Ve spoustě případů může jít o lepší a levnější volbu než levné či středně levné AiO chlazení.
A jak dopadl test vzduchových chladičů střední třídy?
V lednu jsme otestovali 12 vzduchových chladičů při 150 W a 200 W. Zajímá vás, který chladič byl nejlepší a který pořídit? Mrkněte na Nejlepší vzduchové chladiče pro procesory (RECENZE A TESTY)
AiO chladiče ale nejsou jen o rozumné volbě, která dává z technického úhlu pohledu smysl. AiO chladiče působí více „hi-tech“, oproti vzduchovým chladičům jsou skvělým doplňkem zbytku sestavy a lze jimi krásně vyplnit i větší skříně. Samotný chladicí výkon je obecně vzato velmi slušný a vyberete-li správný model, bude vám i dobře sloužit. Jde ale stále o kompromis mezi vzduchem a dospělou vodou.
S kvalitní custom vodou se dá začít zhruba už od 15 000 Kč, samozřejmě s kompromisy. Výhodou je, že se dá časem rozšiřovat, vylepšovat, a budete-li se o svůj vodní okruh dobře starat, pravděpodobně vás i přežije. Pořádné vodní chlazení, které má chladit výkonnou grafickou kartu s procesorem a má také nějak vypadat, vychází řádově o desítky tisíc výš a má zpravidla cenu k těm nejvýkonnějším komponentám na trhu neboli k sestavám od 120 000 tisíc Kč (pouze komponenty).
Vodní chlazení není žádná věda, ale i přesto to je věda, tak trochu. V případě AiO chladičů se jedná o uzavřený okruh naplněný chladicí kapalinou už z výroby. Instalace bývá na rozdíl od custom loopu poměrně rychlá a jednoduchá.
Základem každého AiO chlazení je tzv. cold plate neboli vodní blok, který absorbuje odpadní teplo z tepelného rozvaděče (IHS) procesoru. Teplo z coldplatu je odváděno pomocí protékající kapaliny, která jej následně předá tepelnému výměníku, běžně řečeno radiátoru. Ventilátory osazené na radiátoru ochlazují lamely, do nichž protékající kapalina odpadní teplo odvádí. Ochlazená kapalina putuje zpět ke coldplatu. To celé pohání vodní pumpa.
Drtivé množství AiO chladičů používá pumpy od Aseteku a konstrukčně velmi podobné radiátory o tloušťce 27 mm. Svým způsobem se dá říct, že je většina AiO chladičů na jedno brdo. Ovšem maličkosti jsou tím, co dělá mezi jednotlivými modely velké rozdíly. Výkon je ve výsledku především výsledkem coldplatu a použitých ventilátorů. Hluk je samozřejmě rovněž výsledkem ventilátorů, ale i provedení pumpy. Zbytek je o designu (vč. podsvícení), regulaci, a především o ceně.
Porovnávání chladičů je poměrně jednoduchá věc. Zaprvé je potřeba konzistentní zdroj odpadního tepla a zadruhé stejné podmínky pro každý testovaný model. Zdroj odpadního tepla, tedy procesoru, podle jehož teplot porovnáváme výsledný výkon chladičů, by měl mít co nejnižší bottleneck co do odvodu tepla z křemíku do tepelného rozvaděče. V dnešní době je ideálním kandidátem Intel i9-14900KF, ze kterého bez problému vytáhnete i přes 300 W odpadního tepla a ani se nebudete muset snažit.
Je potřeba mít na paměti, že ač by se pro účely testování lépe hodil nějaký starší model na větším výrobním procesu typu i9-10980XE – tyto modely už dnes málokdo používá, a proto testujeme na tom nejnovějším od Intelu. Do určité míry ovšem máme bottleneck nejen na přesunu z pouzdra procesoru do IHS a z něj do základny chladiče, ale s nižším výrobním procesorem je horší propustnost tepla skrz samotný křemík.
Neméně důležitým aspektem při měření výkonu chladičů je konzistentní workload. Každý druh práce produkuje jiné množství odpadního tepla, o čemž jste možná slyšeli v kontextu využívání AVX instrukcí. Pro účely následujících srovnávacích testů jsem použil PRIME95 30.8 s manuálním nastavením Torture Testu na pevných 1344K FFT bez AVX instrukcí, což je ten nejefektivnější způsob, jak dostat z tohoto konkrétního procesoru největší množství konzistentního tepla.
Chladiče byly testovány ve dvou tepelných režimech, 300 W a 200 W na základní desce GIGABYTE Z790 AORUS MASTER. Oba tepelné režimy byly testovány na maximální otáčky ventilátorů, na 1 200 RPM a na 800 RPM. Každý chladič tedy prošel šesti různými 30minutovými tepelnými testy. Všechny chladiče byly testovány s prémiovou teplovodivou pastou Noctua NT-H2. Veškeré měření probíhalo v nástěnnou klimatizací kontrolované místnosti s konzistentní teplotou 22 °C.
Hluk byl měřen pomocí hlukoměru Voltcraft S100 50 cm od radiátoru připevněného na stativu při konzistentních hlukových podmínkách. Naměřené hodnoty však nelze brát absolutně, důležité jsou rozdíly mezi jednotlivými hodnotami. Nutno zmínit, že tento způsob měření hluku jen minimálně dokáže zachytit projevy pumpy, které se navíc velmi liší nejen model od modelu, ale i kus od kusu, a jde tedy především o hlukový projev ventilátorů.
V následujících šesti kapitolách si představíme testované AiO chladiče podle výrobců. Dozvíte se základní informace, poznatky z testů a mé osobní doporučení, zda chladič stojí za to.
Nabídka AiO chladičů na procesory od ASUSu se dělí na dvě kategorie – ROG a TUF. Jak už je zvykem, Republic of Gamers nabízí prémiové a hi-endové produkty, které něco stojí, a TUF, cenově dostupnější řešení střední třídy.
Největším překvapením u vlajkového modelu Ryujin III 360 ARGB je oproti předchozí generaci výměna Noctua PPC-2000 PWM ventilátorů za ROG MF 125 ARGB, což jsou v podstatě MagFlow ARGB ventilátory od Seasonicu. Ty jsou unikátní v magnetickém daisy-chainovém provedení. Díky tomu nepotřebuje každý ventilátor samostatný kabel a komunikace je řešena přes magnetické konektory. Propojení s blokem chladiče je pak už jednoduchým kabelem, ale opět formou magnetického konektoru.
Ryujin III. generace dále vyniká 3,5" barevným LCD displejem, pod nímž se skrývá axiální ventilátor ochlazující okolí patice, tedy VRM procesoru a operační paměti. Pumpa je již tradičně třífázová od Aseteku 8. generace. Ryujin také dostal oproti předchozí generaci o 3 mm tlustší radiátor, nový cold plate, vylepšený oplet hadic. Ryuo III. generace je o fičury, jako je LCD display, speciální ventilátory a axiální ventilátor, ochuzeno, ale i tak jde o prémiový AiO chladič s mini-LED displejem, který sdílí všechny ostatní vlastnosti pumpy, radiátoru a coldplatu.
Strix III. generace má o generaci starší pumpu, ovšem ve V2 revizi, 2.1" LCD IPS display a nový, vylepšený coldplate. TUF Gaming LC II je pak už obyčejnějším chladičem s pumpou na hadicích podobně, jako je tomu již tradičně u be quiet! produktů.
Poznatky z testů a osobní názor: Ryujin a Ryuo jsou co do hardwarového provedení perfektní chladiče, a na rozdíl od předchozí generace jsem nenarazil na žádné problémy. Strix je také super chladič, ke kterému nemám výhrady. Zásadní vadou na kráse je ovšem pro ovládání nutný softwarový stack ARMOURY CRATE v kombinaci s AI SUITE, což je slušně řečeno bloatware první třídy, který vám po zdlouhavé instalaci zasviní operační systém dosti nevybíravým způsobem. Na druhou stranu, budete-li mít ASUS desku, bez tohoto stacku se stejně nejspíš neobejdete. A pak je tu cena. Za Ryujina dáte v koncové ceně přes 11 tisíc korun a za Ryuo přes 7 tisíc korun. Strix už celkem na hi-endové AiO ujde (přes 5 tisíc Kč) a TUF pak stojí něco přes 3 tisíce.
AORUS od Gigabytu má v nabídce tři série AiO chladičů. WATERFORCE a WATERFORCE X jsou na trhu už nějaký ten pátek a horkou novinkou jsou WATERFORCE II a WATERFORCE X II, tedy chladiče II. generace, které se nám do toho testu bohužel nedostaly.
Co do technického provedení jsou AORUS WATERFORCE AiO chladiče super, ač výkonem za svou konkurencí ve formě ASUSu lehce pokulhávají. Rozdíly mezi non-X a X verzí jsou ve ventilátorech a displeji. X verze je o něco více vymakaná, lehce výkonnější a nabízí 60mm LCD displej s možností zobrazování libovolných informací.
Poznatky z testů a osobní názor: Lehce horší chladicí výkon by se vzhledem k přívětivější pořizovací ceně oproti konkurenci dal bez problémů obhájit. Hardwarové provedení je super, ovšem softwarová stránka věci, bez které se neobejdete, je naprostá tragédie. Ovládání přes GCC a AORUS ENGINE aplikace je neresponsivní, zpomalené a manuální nastavení či monitoring otáček je k vzteku. Samozřejmě pokud už máte AORUS desku, nedává z tohoto pohledu moc smysl pořizovat chladič, který se také bez proprietární aplikace neobejde, a chcete-li udržet AORUS styl, nic jiného vám ani nezbude.
V závěru první kapitoly máme známého výrobce MSI, který má své vlastní AiO chladiče v řadách MAG, MEG a MPG. MAG CORELIQUID jsou hi-endovou sérií a verze R V2 je vylepšenou edicí předcházející revize.
V dnešním testu jsme měli pouze MAG řadu v E a R modelech. Jednou z hlavních změn oproti předchozí revizi je přesun pumpy z bloku chladiče do radiátoru, což má zapříčinit její delší životnost a lepší zvukový projev. Stejnou cestou se vydal Fractal Design se svou aktuální S sérií.
Poznatky z testů a osobní názor: Oproti ASUSu a AORUSu musím pochválit to, že se chladiče obejdou bez proprietárních aplikací výrobce, a není tedy nutné nic instalovat. Chladicí výkon byl u E360 modelu na nízké otáčky jeden z těch lepších. Zmíněný přesun pumpy do radiátoru u V2 modelů ovšem nevnímám jako dobrý nápad, jelikož snad žádný z chladičů, kromě těch od Fractalu, nezpůsoboval takové vibrace.
Následující tři výrobci chladičů jsou známí především pro své PC skříně. V nabídce mají ale i zdroje, vzduchové i vodní chlazení a NZXT prodává dokonce i základní desky.
NZXT je známé především svými Krakeny, které vždy byly perfektními AiO chladiči. Výrobce si v poslední řadě chladičů udělal pořádek, z čehož by si ostatní výrobci mohli vzít příklad. Všechny modely jsou vybaveny LED displeji, které oproti předchozím generacím dostali daleko lepší parametry, jako je rozlišení, obnovovací frekvence a kontrast.
V dnešním testu jsme měli ELITE 360, 280 a 240. Ani s jedním chladičem nebyly problémy a byla radost je testovat. Krakeny osobně používám dlouhá léta, a i jedny z prvních stále slouží a fungují.
Poznatky z testů a osobní názor: 360mm verze se umístila v šestici nejlepších chladičů, které zvládly uchladit 300 W odpadního tepla při 800 otáčkách do 90˚C včetně, což je super výsledek. 280mm verze pak s podivem zvládla stejný úkol s akorát o 3 ˚C horším výsledkem, což ji ale postavilo nad řadu 360mm chladičů a na první místo mezi 280mm chladiči a stejně tomu bylo u 240mm modelu. Software NZXT CAM je bez problému, tak jako vždycky byl a vždy snad bude. Ceny nejsou nijak zásadně nízké, ale pokud vybíráte spolehlivé a výkonné AiO, Krakeny od NZXT jsou jistota.
Švédský výrobce Fractal Design je jedním z nejlepších a mých oblíbených výrobců PC skříní.
V dnešním testu jsme měli všechny tři verze Lumen S ve V2 revizi, konkrétně Lumen S28, Lumen S24 a Lumen S36, . Jak 360mm, tak 280mm verze na 300W při nízkých otáčkách už moc nestačily a 240mm se přehřála během chvíle.
Poznatky z testů a osobní názor: Fractal stejně jako MSI sáhl po možnosti schovat pumpu do radiátoru, což už, jak jsem psal výše, není za mě osobně nejlepší počin. Ano, pumpa se tím může teoreticky více šetřit, ale nadělá více hluku, a obzvlášť vibrace nejsou nijak záviděníhodné. Chladiče nejsou vybaveny LCD displeji, což je posouvá do přívětivější cenové třídy, a co je hlavní, obejdou se bez proprietárních aplikací, což je u chladičů vždy plus.
Be Quiet, známý výrobce skvělých skříní a monstrózních vzduchových chladičů Dark Rock, má v nabídce sérii Silent Loop 2 a Pure Loop 2.
V testu jsme měli modely Pure Loop I. generace ve velikostech 360mm a 280mm a jeden Silent Loop 2 240mm. Rozdíly jsou především v použitých ventilátorech. AiO chladiče od be quiet! mívají již tradičně vysoko-otáčkovou duální pumpu na hadicích.
Poznatky z testů a osobní názor: be quiet! AiO chladiče patří k jedněm z mých oblíbených. Ačkoliv se dnes testované PURE LOOPy první generace sice neumístily na předních pozicích, jde o cenově přijatelné chladiče s tichými a výkonnými, ale hlavně nepodsvícenými ventilátory, což může leckomu vyhovovat. Za mě jedna z ideálních voleb.
ARCTIC s Corsairem jsou na trhu s AiO chlazením už řádnou dobu a za tu se jim povedlo odladit skvělé a spolehlivé produkty. EVGA to zkouší s chlazením již nějakou dobu, ale zatím má ještě na čem pracovat.
Arctic se pyšní cenově dostupným, a hlavně výkonným chlazením pro každého, což je tvrzení, které se spolehlivě zakládá na pravdě. Snad žádný výrobce nenabízí v AiO segmentu tak skvělý poměr CENA/VÝKON.
ARCTIC je jedním z mála výrobců, který má ve svém portfoliu 420mm modely. Co víc, snad jako jediný má 38 mm tlustý radiátor, přičemž standardní tloušťka u AiO bývá pouhých 27 mm. ARCTIC má navíc prvotřídní ventilátory, jejichž nízkou hlučnost a vysoký výkon trumfne snad už jen Noctua s Noiseblockerem.
Poznatky z testů a osobní názor: Jestli existuje dostatečně výkonný AiO chladič za super peníze na 300 W tepelného loadu při tichém provozu, pak je ARCTIC Liquid Freezer II 420mm perfektní volba. Jedinou nevýhodou je ne úplně designově krásný blok s vlastní (většina výrobců používá Asetek) pumpou, který ale na druhou stranu chladí okolí patice procesoru, a tedy VRM 40mm ventilátor, který zvládne zkrotit rozehřátou napájecí kaskádu až o 15 ˚C. Tak jako tak za pouhých 2 499 Kč jde o bezkonkurenční volbu.
Corsair patří mezi mé oblíbené výrobce zdrojů a chlazení. AiO chladiče od Corsairu považuji za jedny z nejlepších a pravděpodobně jsem jich do sestav také nainstaloval nejvíce a vím, že je na ně spoleh. To nejlepší na Corsairu je ale jejich ekosystém iCUE.
V testu jsme měli Corsairy iCUE H115i (280mm), H150i (360mm) a H170i (420mm). Výrobce tak jako ostatní způsobuje komplikovanými přívlastky ve svém portfoliu poněkud chaos. Ty, které mají v názvu LCD, jsou vybaveny LCD displayem, a ty bez mají pouze RGB podsvícení, což dělá rozdíl v ceně u 420mm modelu přes 2 000 Kč.
Poznatky z testů a osobní názor: Corsair AiO chladiče řadím už léta k těm nejlepším. 420mm model zvládl 300W při 800 otáčkách uchladit do 90 ˚C včetně, což z celého testu zvládlo jen šest chladičů celkem. S Corsairy se neobejdete bez iCUE aplikace, ale ta je stejně jako NZXT CAM skvěle provedená, funkční a nejsou s ní sebemenší problémy. Cenově patří Corsair mezi ty dražší značky, ale zároveň má už po léta velmi zajímavý ekosystém nejen co do funkčnosti, ale i do designu.
EVGA je výrobcem skvělých grafických karet, zdrojů a základních desek, a tak uvidíme, jak jim jde AiO chlazení. V nabídce jsou tzv. CLCx AiO (Closed Loop Cooler). Do naší recenze se dostal EVGA CLCx 280mm LCD ARGB a EVGA CLCx 360mm LCD ARGB.
Poznatky z testů a osobní názor: AiO chladiče od EVGA, kdysi prvotřídního výrobce grafických karet v nejtvrdším testu nijak zásadně neobstály. Oproti předchozí generaci je znát rozdíl, avšak fyzické provedení je poněkud nešikovné. Chladiče mají nacvakávací LCD displej, ze kterého trčí nešikovně řada kabelů, se kterými budete jen těžko zápasit. K ovládání chladiče je zapotřebí EVGA CLCx aplikace, která vcelku funguje dobře. Pořizovací cena ovšem za mě absolutně neodpovídá realitě a měla by být o polovinu nižší.
Předposlední trojice výrobců AiO chladičů, které jsme do dnešního testu zařadili tvoří spíše budgetové produkty, ačkoliv u CoolerMasteru najdete i velmi unikátní a hi-dendové komponenty jiných kategorií.
Endorfy je rebrand původního polského SilentumPC, které má ve svém portfoliu budgetové produkty, jako je širokospektré PC příslušenství, ale i komponenty typu chlazení, PC skříně a zdroje za zajímavé ceny.
Poznatky z testů a osobní názor: V testu jsme měli všechny tři modely tedy 360mm, 280mm a 240mm. V nejnáročnějším 300W testu na 800 RPM si F360 model vedl tak nějak dostatečně, což ovšem krásně vykrývá velmi příznivá pořizovací cena kolem 2 600 Kč. Osobně mi u těchto chladičů vadí, že pumpu nelze regulovat ani monitorovat co do otáček. Záměrem je nejspíš bezstarostnost uživatele, ale za mě jde o celkem zásadní nedostatek.
CoolerMaster vyrábí hromadu zajímavých periférií, PC příslušenství, luxusní PC skříně, vysokowattové zdroje a mnoho dalšího.
CoolerMaster má ve svém portfoliu různých AiO chladičů hromadu. Nám se do testu dostal starší MASTERLIQUID ML360R RGB a novinka MASTERLIQUID 360 ION
Poznatky z testů a osobní názor: Testované 360mm chladiče ve 300W testu do 90˚C na nízké otáčky neobstály, a střední otáčky se pak do daného limitu vešly. ML360R RGB jde za celkem solidní cenu, pořizovačka 360 ION už se blíží k 6 000 Kč, což je hodně.
DeepCool se v posledních letech snaží prodrat na náš trh a přináší na něj celkem zajímavé produkty. V portfoliu čínské firmy naleznete nejen chlazení, ale i PC skříně a PC zdroje.
V testu jsme měli dva modely, a to LS720 SE, což je 360mm chladič, a LE520, což je 280mm model.
Poznatky z testů a osobní názor: Chladiče od DeepCoolu nijak zásadní výkon na 300 W nepředvedli, zato pořizovací cena není úplně špatná, 360mm verze stojí kolem 2 800 Kč. K obsluze chladiče navíc nepotřebujete žádný software, což celkem cením.
A ve finále poslední dvojice výrobců AiO chladičů je opět zaměřená na nejnižší cenovou hladinu. Kromě toho mají k dispozici řadu příslušenství a PC periferií.
Výrobce AKASA zná každý většinou spíše v kontextu příslušenství, jako jsou kabely, konektory, redukce, ale jak je vidět, výrobce se pustil i do levných AiO vodníků na procesory. Do recenze se dostal AKASA SOHO 360.
Poznatky z testů a osobní názor: Chladicí výkon stejně jako u řady modelů od renomovaných výrobců nijak výrazně nezazářil, zato pořizovací ceny leží dost při zemi. 360mm pořídíte za 1 700 Kč a 240mm model za 1 500 Kč, čímž jde efektivně o nejlevnější AiO chladiče, které máme v nabídce.
Čínský GameMax je opět výrobce zaměřující se na budgetová řešení. V portfoliu výrobce u nás naleznete hlavně chladiče a PC skříně.
Poznatky z testů a osobní názor: GameMax chladiče jsou na tom podobně jako předchozí AKASA. Nijak zázračný výkon čekat nemůžete, ale při ceně 1 800 Kč za 360mm model a 1 500 Kč za 240mm model i s RGB podsvícením asi není, co řešit.
Drtivá většina výrobců již přestala uvádět TDP u svých AiO produktů. V testovací metodice jsem zvolil dva tepelné scénáře. První testuje chladiče při spotřebě 300 W na pouzdře (CPU Package) procesoru a druhý při 200 W. 300 W je celkem hraniční teplota, kterou ale bez problémů podávají nejnovější procesory Intel i9 a i7, 200 W je pak hranice pro méně výkonné modely, jako je i5 při renderingu.
300 W odpadního tepla je něco, co by měl na nízké otáčky 800 RPM a níž zvládnout každý slušný 360mm AiO chladič.
PRIME95 30.0.6 SMALL FFT 1344K 30minut |
Jak můžete na grafu vidět, uchladit 300 W při nízkých otáčkách (800 RPM) zvládlo dobře (do 90 ˚C včetně) jen šest chladičů. Na takovou dávku odpadního tepla jsou ale ideálními adepty 420mm modely či rovnou dospělá custom voda. Pokud se tedy rozhodnete jít do Intelů řady i9 či i7 a využívat jejich výkon bez omezení, či dokonce budete chtít taktovat, neberte výběr dostatečně výkonného chlazení na lehkou váhu.
Střední otáčky (1200 RPM) je stále ještě něco, co se dá rozumně provozovat, ale záleží jak na osobních preferencích, tak na samotných ventilátorech. V tomto nastavení už se do 90 ˚C vešla zhruba polovina testovaných chladičů. Výsledky na maximální otáčky jsou spíše už jen pro zajímavost. Takový hluk jednak nikdo poslouchat nechce a za druhé se maximální otáčky u osazených ventilátorů liší mezi modely leckdy i několikanásobně.
200 W dnes již dnes u nejnovějších Intel procesorů také není žádný extrém. Tyto testy jsou o něco méně vypovídající než ty předchozí 300 W, ale i tak je dobré se podívat, jestli a jak tento úkol zvládnou chladiče, které v těch nejnáročnějších podmínkách selhaly. Stěžejní je to, že i s nejvýkonnějším i9 procesorem se při hraní do 200W v pohodě vejdete.
PRIME95 30.0.6 SMALL FFT 1344K 30minut |
Aby to nevypadalo, že všechny chladiče, které neuchladily 300 W na nízké otáčky do 90 ˚C jsou k zahození, pojďme se podívat na 200W graf, opět při 800 RPM. Tento úkol už s přehledem zvládly všechny testované chladiče. Pokud tedy vyloženě nepotřebujete chladit přes 200 W, možnosti výběru při pořízení AiO chladiče se nám daleko rozšiřují a rozdíly mezi nejlepšími, středně dobrými a horšími produkty se pomalu ale jistě slévají dohromady.
Na 1200 RPM, tedy na středních otáčkách, už se rozdíly mezi testovanými chladiči snižují na minimum, i když od nejlepšího k nejhoršímu to máme stále 17 ˚C. Celou věc výběru nám rozseknou následující grafy hlučnosti, tak pojďme na ně.
Ventilátory jsou tou největší proměnnou u AiO chlazení. Většina produktů má stejnou pumpu, radiátor, hadice, ale co se výkonu týče, největší dopad na chlazení mají právě ventilátory.
PRIME 95 30.0.6 SMALL FFT 1344K 30minut |
Drtivá většina ventilátorů byla při 800 RPM naprosto na pohodu a rozdíly jsou pouhým uchem k nerozpoznání. Do měření se nám sice vloudil vždy více či méně zvukový projev pumpy, který je ale kusovou záležitostí, tedy jde bohužel o štěstí na kus. Frekvence zvuku pumpy ovšem není znát na měřáku hlučnosti do plné míry, a proto ji ani moc nebereme v úvahu.
Zásadní je hlučnost na střední otáčky, tedy na 1200 RPM. Jde o hranici, která by u dobrých ventilátorů neměla příliš rušit, ale zároveň by měla podávat solidní chladicí výkon. ARCTIC se již tradičně drží na předních příčkách, což mu vzhledem k perfektnímu výkonu a nízké cenové hladině zajišťuje titul ideální volby.
Tímto máme testy 40 AiO chladičů za sebou. Ten nejlepší chladič se skládá z kombinace výkonu, hlučnosti a samozřejmě ceny. Roli ale hrají i featury, které můžete, či nemusíte docenit. Pokud sáhnete po šestici prvních chladičů ve 300W grafu na 800 RPM, neuděláte chybu. Ty se samozřejmě ale liší značně v pořizovací ceně.
Vítezný Ryujin III a jeho vylepšenou variantu Extreme máme za přes 9 999 Kč v koncové ceně, což je doopravdy raketa obhájitelná pouze pro ROG nadšence a fanouška do designu, který si pravděpodobně vybere i ROG desku, case, zdroj vč. příslušenství, periférií a ROG logo si nechá vytetovat přes celá záda. Ryuo III model je na tom obdobně, ale cena už je o pár tisíc níž.
Pojme-li vám vaše skříň 420mm radíátor, rozhodně bych šel do 420mm ARCTIC Liquid Freezer II, a pokud budete toužit po pestrém ekosystému se skvělou softwarovou výbavou, šel bych do o poznání dražšího Corsairu iCUE H170i ELITTE CAPELLIX XT. Střední volbou mezi těmito dvěma volbami při 360mm rozměru je pak NZXT KRAKEN ELITE. Chladičů je na trhu samozřejmě celá hromada, ale doopravdy dobrých AiO produktů za fér cenu je jako šafránu.
A ve finále se nabízí nevyřčená otázka – čím chladit AMD Ryzen procesory? Nejnovější modely mají skvělou efektivitu watt/výkon, a i ten nejvýkonnější Ryzen 7 7950X3D si řekne v herním, nejnáročnějším prostředí maximálně o 130 W a v pracovním kolem 150W, a to po přetaktování a s limity na maximum. Teoreticky by takový úkol zvládl jakýkoliv chladič z dnešních testů s prstem v nose. To ale neznamená, že se nevyplatí sáhnout po jednom z nejlepších chladičů, který zvládl ty nejnáročnější podmínky, a proto platí stejný výběr jak pro Intel, tak pro AMD procesory.
Správně nadimenzované, výkonné, a hlavně tiché chlazení výkonného procesoru je základem každého pořádného počítače. AiO chladiče nabízí kompromis mezi vzduchem a vodním custom loopem. Vše je jen otázkou toho správného výběru.
Michal Mikle
Vysloužilý extreme overclocker a příznivec hi-endového hardwaru. Nadšenec do bitcoinu, bezpečnosti a soukromí. Baví mě nacházet nové králičí nory – tou poslední je circadiánní a kvantová biologie a vliv světla, vody a magnetismu na život. Najdete mě na Xitteru @ElkimXOC
Čím chladit výkonný procesor? Možnosti jsou dvě, vzduch a voda. Není ale voda jako voda. Správně navržený custom loop, lidově řečeno dospělý vodník, stojí bez problému i desetitisíce. Kompromisem jsou takzvaná a čím dál tím více oblíbená AiO neboli All in One. Trh nabízí nepřeberné množství modelů v různých designech a velikostech a vybrat si to správné chlazení není jednoduchý úkol. Bez podrobných srovnávacích testů jde téměř o nemožný úkol. A abyste výběr měli jednodušší, otestovali jsme 25 chladičů z naší nabídky.
Lekce z výběru AiO č. 1:
Vybírejte takový AiO chladič, který můžete umístit do přední pozice ve vaší skříni. Radiátor umístěný v horní pozici je vyhříván dle výkonu grafické karty až stovkami wattů, které zbytečně ohřívají chladicí kapalinu.
Výkonný procesor je základem každého pořádného počítače. A pokud jde o herní PC vybavené silnou grafickou kartou, platí to dvojnásob. Moderní výkonné procesory slušné topí, a pokud chcete za své peníze maximum, je na místě využít možností overclockingu neboli taktování. A to s sebou přináší nejen vyšší výkon, ale i větší množství odpadního tepla, a tedy i vyšší teploty.
Jinými slovy, pořizujete-li CPU s možnostmi taktování, měli byste myslet při pořizování chladiče procesoru na to, abyste těch možností mohli také využít. Pokud byste pořídili nedostatečný chladič, přišla by investice do takového procesoru a adekvátní základní desky vniveč a za své peníze byste nedostali tolik muziky, kolik se sluší a patří.
Zásadním faktorem při výběru toho správného chladiče na procesor je hluk. Pohyblivé části chladiče produkují dobře měřitelnou a hůře měřitelnou hladinu hluku. V závislosti na typu a rozměru ventilátorů a jejich provedení produkují chladiče rozdílný hluk při určitém chladicím výkonu. Nejen ventilátory produkují hluk a leckdy bývá nejhlučnější částí AiO chladiče pumpa neboli čerpadlo.
Drtivá většina AiO chladičů používá pumpy od Aseteku. I přesto je rozdíl v hlučnosti, která tkví nejen v provedení chladiče, ale i v kusovosti. Některé pumpy rozdílných AiO chladičů jsou tiché a nikterak neruší, jiné produkují nepříjemný, těžce měřitelný zvuk. Každá pumpa má z výroby lehce odlišný vibrační profil a nejen to, i přítomná elektronika dokáže produkovat otravný bzukot, který leckdy přehluší výkonné ventilátory.
Posledním, ale neméně důležitým faktorem je samotné provedení chladiče, nejen co do hardwaru, ale i do softwaru. Některé chladiče jsou šikovně kompaktní a nenarazíte na problém při orientaci vodního bloku či umístění radiátoru v PC skříni. Některé jsou bohužel nepromyšlené, neflexibilní, může být problém s orientací bloku i umístění radiátoru do přední pozice ve skříni, kde by měl mít radiátor vždy své místo. U některých modelů bývá dosti nepromyšlená, lépe řečeno nadbytečná kabeláž. Mezi základní deskou a blokem chladiče bývá velmi málo prostoru a přebytečné kabely vedoucí z bloku zbytečně překáží a ve finále kazí celkový vzhled sestavy.
Software je kapitola sama o sobě. Jsem toho názoru, že méně je lépe a čím méně softwaru k používání počítače potřebujete, tím méně starostí a více výkonu ve finále. Dobrý chladič by si měl vystačit pouze s možnostmi nastavení v UEFI a neměl by uživatele nutit instalovat proprietární aplikace. Čest výjimkám, které fungují skvěle, bez problému a nijak neomezují celkový výkon počítače. Ale těch není mnoho.
Nejčastější otázkou při výběru CPU chladiče bývá, jestli není lepší vzít starý dobrý vzduch. Zároveň se tak trochu mylně zaměňují AiO chladiče s custom loopem. AiO chladiče sice využívají k odvodu tepla z bloku kapalinu, ale do pořádného vodního okruhu mají v mnoha ohledech velmi daleko. Vše je otázkou rozumné volby a rozpočtu. AiO chladiče vyplňují díru na trhu co do pořizovací ceny mezi hi-endovými vzduchovými chladiči, které se pohybují kolem 2 500 Kč a dospělou vodou začínající od 8 000 Kč. To s sebou přináší řadu kompromisů, které je potřeba brát v potaz.
Obecně platí, že čím méně pohyblivých části se v PC nachází, tím lépe. Výhoda vzduchových chladičů tkví především v absenci pumpy, která bývá tou nejporuchovější částí AiO chladičů. Kvalitní vzduchový chladič typu Noctua NH-U12A s bezkonkurenčními Sterrox ventilátory NF-A12X25 je skvělou volbou pro středně náročného uživatele, na kterých v podstatě ani není, co by se pokazilo. Ve spoustě případů může jít o lepší a levnější volbu než levné či středně levné AiO chlazení.
AiO chladiče ale nejsou jen o rozumné volbě, která dává z technického úhlu pohledu smysl. AiO jsou chladiče působí více „hi-tech“, oproti vzduchovým chladičům jsou skvělým doplňkem zbytku sestavy a lze nimi krásně vyplnit i větší skříně. Samotný chladicí výkon je obecně vzato velmi slušný a vyberete-li správný model, bude vám i dobře sloužit. Jde ale stále o kompromis mezi vzduchem a dospělou vodou.
S dospělou vodou se dá začít už od 8 000 Kč, samozřejmě s kompromisy. Výhodou je, že se dá časem rozšiřovat, vylepšovat, a budete-li se o svůj vodní okruh dobře starat, pravděpodobně vás i přežije. Pořádné vodní chlazení, které má chladit výkonnou grafickou kartu s procesorem a má také nějak vypadat, vychází řádově o desítky tisíc výš a má zpravidla cenu k těm nejvýkonnějším komponentám na trhu neboli k sestavám od 120 000 tisíc Kč (pouze komponenty).
Vodní chlazení není žádná věda, ale i přesto to je věda, tak trochu. V případě AiO chladičů se jedná o uzavřený okruh naplněný chladicí kapalinou už z výroby. Instalace bývá na rozdíl od custom loopu poměrně rychlá a jednoduchá.
Základem každého AiO chlazení je tzv. cold plate neboli vodní blok, který absorbuje odpadní teplo z tepelného rozvaděče (IHS) procesoru. Teplo z coldplatu je odváděno pomocí protékající kapaliny, která jej následně předá tepelnému výměníku, běžně řečeno radiátoru. Ventilátory osazené na radiátoru ochlazují lamely, do nichž protékající kapalina odpadní teplo odvádí. Ochlazená kapalina putuje zpět ke coldplatu. To celé pohání vodní pumpa.
Drtivé množství AiO chladičů používá pumpy od Aseteku a konstrukčně velmi podobné radiátory o tloušťce 27 mm. Svým způsobem se dá říct, že je většina AiO chladičů na jedno brdo. Ovšem maličkosti jsou tím, co dělá mezi jednotlivými modely velké rozdíly. Výkon je ve výsledku především výsledkem coldplatu a použitých ventilátorů. Hluk je samozřejmě rovněž výsledkem ventilátorů, ale i provedení pumpy. Zbytek je o designu (vč. podsvícení), regulaci a především o ceně.
Porovnávání chladičů je poměrně jednoduchá věc. Zaprvé je potřeba konzistentní zdroj odpadního tepla a zadruhé stejné podmínky pro každý testovaný model. Zdroj odpadního tepla, tedy procesoru, podle jehož teplot porovnáváme výsledný výkon chladičů, by měl mít co nejnižší bottleneck co do odvodu tepla z křemíku do tepelného rozvaděče. Ideálním kandidátem je Intel i9-10980XE s velkou plochou pouzdra procesoru i tepelného rozvaděče.
Je tedy nutné myslet na to, že ač se pro účely testování toto 18jádro hodí nejlépe, s nejnovějšími procesory typu Intel Rocket Lake či AMD Ryzen 5000 leží bottleneck mezi křemíkem a tepelným rozvaděčem, a tudíž budou rozdíly se zmíněnými procesory menší než s i9-10980XE. Zároveň to znamená, že s menšími procesory s menší plochou pro odvádění tepla pravděpodobně neuchladíte takové množství tepla, které uvidíte v následujících testech. Znamená to, že s čím fyzicky menším procesorem vyrobeným na menším výrobním procesu, tím méně na chlazení záleží. To ale neznamená, že byste si neměli vybrat to správné vodní chlazení v nepřeberném množství produktů, které jsou na trhu.
Neméně důležitým aspektem při měření výkonu chladičů je konzistentní workload. Každý druh práce produkuje jiné množství odpadního tepla, o čemž jste možná slyšeli v kontextu využívání AVX instrukcí. Pro účely následujících srovnávacích testů jsem použil PRIME95 30.3 s manuálním nastavením Torture Testu na pevných 128K FFT bez AVX instrukcí, což je ten nejefektivnější způsob, jak dostat z tohoto konkrétního procesoru největší množství konzistentního tepla.
Chladiče byly testovány ve dvou tepelných režimech, 300W (4.0 [email protected]) a 200W (3.0 [email protected]) na základní desce ASRock X299 OC FORMULA po dobu 30 minut. Oba dva tepelné režimy byly testovány na maximální otáčky ventilátorů, na 1 200 RPM a na 800 RPM. Každý chladič tedy prošel šesti různými tepelnými testy. Všechny chladiče byly testovány s prémiovou teplovodivou pastou Noctua NT-H2. Veškeré měření probíhalo v klimatizované místnosti s konzistentní teplotou 24 °C.
Hluk byl měřen pomocí hlukoměru Voltcraft S100 50 cm od radiátoru připevněného na stativu při konzistentních hlukových podmínkách. Naměřené hodnoty však nelze brát absolutně, důležité jsou rozdíly mezi jednotlivými hodnotami.
V následujících pěti kapitolách si představíme testované AiO chladiče podle výrobců. Dozvíte se základní informace, poznatky z testů a mé osobní doporučení, zda chladič stojí za to.
Nabídka AiO chladičů na procesory od ASUSu se dělí na dvě kategorie – ROG a TUF. Jak už je zvykem, Republic of Gamers nabízí prémiové a hi-endové produkty, které něco stojí, a série TUF cenově dostupnější hardware střední třídy.
ASUS vyplňuje mezeru mezi poměrně drahým Ryujinem a Strixem ještě modelem Ryuo, který se dělá pouze ve 120mm a 240mm verzi. Jde v podstatě o Strix s OLED displejem na vodním bloku. Ryujin nebyl bohužel dostupný, a tak prozatím není ani v testech. Ryujin chladiče jsou zajímavé především osazenými ventilátory Noctua NF-F12 InductrialPPC 2000 PWM, což osobně považuji za velmi dobrý krok. Tyto ventilátory jdou regulovat až na nízkých 450 RPM, mají skvělý statický tlak a jsou to v podstatě nesmrtelné ventilátory, jako vše, co Noctua vyrábí.
Testovaný Strix LC 360 RGB si vedl skvěle. 300 W uchladil při 800 RPM na 81 °C, což jej řadí na první příčku testovaných chladičů. Hlučnost pumpy (Asetek 7. generace) na maximální výkon byla v pořádku a nijak nerušila. Jako plus vnímám i absenci nutného proprietárního softwaru, vše jde nastavit z UEFI.
Druhým testovaným chladičem od ASUSu byl TUF Gaming LC 240 RGB. Ten bohužel nedisponuje regulací pumpy ani monitoringem otáček. Výrobce ani neuvádí typ použité pumpy. Chladič 300W test na 800 RPM téměř nezvládl. Ve 200W testu dopadl sice nejhůře ze všech, ale i tak naměřených 72 °C je stále v pořádku. Mezi 240mm chladiči ale existují daleko lepší volby.
AORUS od Gigabytu má v nabídce dvě série AiO chladičů. Tou první a již pomalu končící je AORUS Liquid Cooler a nejnovější AORUS X WATERFORCE, jehož 360mm verzi jsem v tomto srovnávacím článku testoval.
Pokud jste už měli v ruce nějaký ten AiO chladič, pak vás jako první zaujmou netradičně tlustší hadice, které mají průměr 7,8 mm. Většina běžných AiO používá hadice o průměru 5,1 mm. Restrikce u vodního chlazení není dobrá věc a jde o jeden z hlavních rozdílů mezi AiO chladiči a dospělou vodou. Pochválit musím i skvěle řešený cable management. Pokud máte v plánu herní stroj s tematikou AORUSu, bude tento chladič skvělým doplňkem celé sestavy.
AORUS WATERFORCE X 360 je luxusní chladič se skvělým výkonem na nízkých otáčkách. 300W test zvládl při maximálních 84 °C. Jediným minusem byla celkem hlučná pumpa, která vydávala nepříjemný elektronický bzukot. Je ale možné, že jde o kusovou záležitost, jak už to u AiO chladičů, resp. u vodních pump bývá. Chladič se ovládá jednoduchou aplikací AORUS ENGINE, která funguje bez problémů tak, jak má.
Je patrné, že kdo dnes nemá své „vlastní“ AiO chladiče, jako by nebyl. I MSI, výrobce základních desek a grafických karet, má pro své fanoušky připravené dvě série AiO chladičů MAG a MPG.
V testu jsem měl možnost vyzkoušet MPG CORELIQUID K360 a menší verzi, K240. AiO je vybaveno pumpou od Aseteku 7. generace a co víc, CPU blok je osazen 60mm TORX 3.0 ventilátorem, který ochlazuje napájecí kaskádu. Osobně nejsem zastáncem extra pohyblivých částí navíc, a jde-li o malé ventilátory, platí to dvojnásob. Pokud je v sestavě základní deska s dostatečně silnou napájecí kaskádou, která odpovídá nainstalovanému procesoru, a skříň je vybavena dobrou a odladěnou airflow, není těchto fičur zapotřebí.
MSI MPG CORELIQUID K chladiče se ovládají proprietárním softwarem, který mi osobně vůbec nesedl co do UI (user interface) a UX (user experience). Hrátky s otáčkami ventilátorů byly celkem zdlouhavé, jelikož mezi nastavením v aplikaci a dosažením požadované rychlosti na ventilátorech je celkem dlouhá prodleva. Zmíněný 60mm ventilátor je na automatiku celkem hlučný, takže jsem jej musel stáhnout v rámci měření cca o třetinu.
Vytknout musím i plastový kryt bloku pod displejem, který je poměrně neforemný, a především cable management. Z nějakého důvodu přišlo návrhářům chladiče jako dobrý nápad propojovat všechny kabely od ventilátorů po jednom s kabely od bloku. K tomu je potřeba počítat s ARGB kabely, USB kabelem a SATA kabelem pro napájení.
Co do chladicího výkonu se chladičům dařilo výborně. Osazené TORX 3.0 ventilátory ale nepatří k těm nejtišším a pumpa vydávala stejné zvukové projevy jako výše zmíněný AORUS X WATERFORCE. Suma sumárum, nejde vyloženě o špatné AiO, ale z vícero důvodů a konkrétně z důvodu extrémně vysoké ceny bych si jej osobně nepořídil.
Následující tři výrobci chladičů jsou známí především pro své PC skříně. V nabídce mají ale i zdroje, vzduchové i vodní chlazení a NZXT čerstvě prodává i základní desky.
NZXT je známé především svými Krakeny, AiO chladiči se zrcadlovým vodním blokem. Výrobce má v nabídce tři série. Série M jsou jednovětrákové AiO. Série X nabízí 240mm, 280mm a 360mm modely s podsvícenými ventilátory a bez podsvícení a série Z je upgradnutá o LCD display na vodním bloku.
Po letech zkušeností s AiO chladiči musím říct, že Krakeny od NZXT jsou jednou z mých oblíbených voleb, na kterou stačí prsty jedné ruky. Mám doma přes 4 roky staré Krakeny, které už leccos zažily, a stále chladí perfektně. Něco jsem jich i nainstaloval do herních počítačů a zatím s nimi nebyl nejmenší problém.
Krakeny se ovládají přes proprietární aplikaci NZXT CAM, a ačkoliv si stojím za tím, že čím méně appek, tím lépe, s CAM appkou jsem neměl nikdy sebemenší problém. Krakenů mi pod rukama společně s Corsairy prošlo nejvíce ze všech a musím říct, že jsem se prozatím nesetkal s chladičem, který by měl nepříjemně hlučnou pumpu na maximální výkon.
Co do tepelných testů (300W@800 RPM) se 360mm verze Kraken X73 umístila o pár stupňů hůř než konkurence, ale nejde o nic zásadního. Naopak, co do hlučnosti se Krakeny X73 a X53 řadí k těm tišším modelům. Pokud vám tedy Kraken vyhovuje co do designu, rozhodně jde o skvělou volbu. Design je velmi decentní a výrobce navíc poskytuje 6letou záruku, což mluví za vše.
Švédský výrobce Fractal Design je jedním z nejlepších a mých oblíbených výrobců PC skříní. Testované Celsiusy+ S36 a S28 Prisma jsou skvělé chladiče s tichou pumpou, avšak s trochu svéhlavým řešením co do regulace.
Celsiusy sice nemají žádnou proprietární aplikaci, ale vzhledem k poněkud odlišnému způsobu regulace by mohla dobře odladěná aplikace celkem bodnout. Chladič má dva režimy. Auto a PWM, jež se přepínají pomocí otočného kroužku na vodním bloku. To je samo o sobě lehce nepraktické, pokud už máte chladič nainstalovaný v zavřené skříni. Ventilátory se defaultně zapojují na konektory umístěné na radiátoru. Pumpa s ventilátory se v Auto režimu řídí svévolně dle teploty CPU a v PWM režimu lze regulovat pouze pumpu, s níž se synchronizují i ventilátory. To samo o sobě není moc praktické, a proto jsem ventilátory klasicky připojil do konektoru na desce pomocí Y splitteru, který bohužel není součástí balení.
Jak 360mm, tak 280mm chladí výborně a co do hlučnosti se oba umístily někde uprostřed. Jediné minus vidím ve zmíněném způsobu ovládání, ale pokud se vám chladiče od Fractal Designu zamlouvají co do provedení, určitě nešlápnete vedle.
Be Quiet, známý výrobce skvělých skříní a monstrózních vzduchových chladičů Dark Rock má v nabídce sérii Silent Loop 2 a Pure Loop. K testům byly k dispozici pouze Pure Loopy a musím prozradit, že jsem byl velmi mile překvapen.
Hned na první pohled je jasné, že se výrobce nedal tradiční cestou, co se týče pumpy, jako ostatní výrobci. Pure Loopy mají tzv. dvojitou pumpu, která prohání kapalinu okruhem na dvou místech. Těsně před a za radiátorem. Pumpa nemá regulaci a operuje na 5 500 RPM, z čehož by člověk hned usuzoval, že půjde o velmi hlučný produkt. Běžné provedení u konkurence bývá citelně rušivé při ~2 800 RPM, a proto jsem byl velmi mile překvapen, když jsem pátral po hluku pumpy a měl celkem problém něco slyšet.
Druhým překvapením, se kterým se jinde nesetkáte, je lahvička s chladicí kapalinou. Pure Loopy mají fill port, lze je tedy v případě potřeby doplnit či rovnou vyměnit kapalinu. U custom loop je výměna kapaliny jednou za rok či dva celkem běžná věc a je logické předpokládat, že ani AiO chladičům by pravidelná výměna kapaliny neuškodila. Za toto dávám Be Quietu velký palec nahoru.
Chlazení zvládly oba dva chladiče na výbornou a ohledně celkového hluku si také vůbec nevedly špatně. 280mm verze byla o chlup hlučnější, ale to jsou 140mm ventilátory téměř vždy. Pure Loopy nepotřebují ani nemají žádnou aplikaci. Musím říct, že s přihlédnutím k ceně jde o nejlepší z testovaných chladičů v tomto článku a seriózně uvažuji o tom, že mám mezi AiO chladiči nového favorita.
Zatímco Arctic se pyšní cenově dostupným chlazením pro každého, Corsair má o něco dražší a více hi-tech produkty. Navíc má rozsáhlý a skvěle vyladěný ekosystém iCUE, s jehož pomocí lze ovládat a monitorovat řadu komponent a příslušenství, které Corsair prodává. Cooler Master má až na běžné HW komponenty široké portfolio produktů včetně pestré nabídky AiO chladičů.
Arctic má v nabídce 120mm–360mm AiO chladiče Liquid Freezer II. Bez podsvícení se dá 360mm pořídit za necelých 2 500 Kč, což je hodně slušná cena. Za RGB a A-RGB verzi si pár stovek připlatíte.
Hned na první pohled příjemně překvapí fakt, že se Arctic nedrží zažitých standardů a svá AiO osadil 38mm radiátory, tedy o 10mm tlustšími než zbytek konkurence. Výrobce zároveň použil tlustší, méně restriktivní hadice. Jestli ale Arctic v něčem vyniká, pak jsou to právě ventilátory, které za svou pořizovací cenu nemají konkurenci.
Ventilátory z P série mají velký rozsah otáček a AiO má samo o sobě cable management pořešený na jedničku. Velmi mne překvapily „oflexované“ spoje konektorů, což zajišťuje, že se vám nebudou rozpojovat. Vodní blok je navíc vybaven 40mm ventilátorem, jenž ofukuje oblast napájecí kaskády procesoru, který k mému překvapení téměř není slyšet. Jedinou výtku bych dal designu samotného bloku, který se mi až tak nezamlouvá, ale může jít jen o subjektivní pocit.
Zátěžové tepelné testy zvládly chladiče s přehledem a obě dvě varianty, jak 240mm, tak 360mm, byly nejtišší ze všech testovaných chladičů. Za mě je Arctic Liquid Freezer II absolutní špičkou, a přihlédneme-li k ceně a provedení, tak nemá konkurenci. Pokud hledáte levný a výkonný AiO chladič, rozhodně nešlápnete vedle.
Corsair patří mezi mé oblíbené výrobce zdrojů a chlazení. AiO chladiče od Corsairu považuji za jedny z nejlepších a pravděpodobně jsem jich do sestav také nainstaloval nejvíce a vím, že je na ně spoleh. To nejlepší na Corsairu je ale jejich ekosystém iCUE.
Corsair patří k těm výjimkám, které svým proprietárním softwarem nejsou na škodu, ale naopak. Aplikace iCUE sloužící celému Corsair ekosystému funguje skvěle a bez sebemenších problémů. UI a UX je na rozdíl od ostatních aplikací vymakané. K AiO CAPELLIX ELITE dostanete navíc řídicí jednotku iCUE Commander CORE, na kterou můžete připojit celkem šest ventilátorů a více pomocí splitterů. V balení také naleznete celkem dva kryty vodního bloku, které můžete pomocí čtyř šroubů měnit dle vkusu a potřeby.
Co do chladicího výkonu se chladiče umístily někde uprostřed a víceméně i co do hlučnosti. Osazené ventilátory nejsou jedny z nejlepších, které na AiO chladičích naleznete, a proto pokud je budget a dává to smysl, měním je za Noctua AF-12X25 ze Steroxxu, což je obecně takový cheat mezi ventilátory. Chlazení se sice dost prodraží, ale obecně, jakmile tyto fany dáte na jakékoliv AiO, posunete svůj chladič na zbrusu nový level a to neplatí jen o Corsairech.
EVGA je výrobcem skvělých grafických karet, zdrojů a základních desek, a tak uvidíme, jak jim jdou AiO chlazení. V nabídce jsou tzv. CLC AiO (Closed Loop Cooler), které vypadají poněkud obyčejně a na první pohled příliš neosloví.
Již na první pohled jsem čekal tak trochu zradu a nemýlil jsem se. Osazené ventilátory mají velmi nepříjemný vibrační profil a samotné nejsou nijak odizolované od radiátoru. Výsledkem je nepříjemný hluk, který se opakoval u všech tří testovaných velikostí. Při orientaci pumpy jsem narazil na kolizi USB kabelu s heatsinkem napájecí kaskády a jediným možným osazením bylo kabelem dolů směrem k PCIe slotu. Hadice vedoucí z bloku nejsou v místě vývodu nijak flexibilní, což celou věc nadále komplikuje.
V tepelných testech chladiče také nijak nezazářily, a to i přes to, že min. otáčky nešly pod 1 000 RPM. EVGA CLC tedy byly jedinými chladiči, které běžely při 800 RPM testu o 200 ot. více. Není tedy ani k podivu, že v testech hlučnosti obsadily poslední místa. Chladič se ovládá pomocí aplikace EVGA FLOW CONTROL.
Silentium PC stejně jako Arctic cílí na cenově dostupný hardware. Cougar vyrábí velmi zajímavé skříně, zdroje, herní křesla a herní příslušenství. SilverStone stejně tak nabízí skříně, vysokokapacitní zdroje a netradiční, velmi výkonné ventilátory.
Silentium PC nabízí pestré portfolio levných počítačových skříní, zdrojů, ventilátorů, AiO chlazení a dalšího příslušenství.
Testované chladiče NAVIS EVO ARGB ve velikostech 360, 280 a 240mm vzhledem k pořizovací ceně a klasickému biasu polského původu příjemně překvapily. Pumpa sice nejde regulovat, ale je tichá, a i tak zvládají chladiče s přehledem to, co by měly. Největším překvapením byla ale celková hlučnost, se kterou se chladiče umístily na předních příčkách.
Společně s Arcticem jde o velmi zajímavou volbu do budgetových PC, kde je potřeba ušetřit každou korunu na silnou grafickou kartu. Výrobce nabízí na ARGB verze 3letou záruku a na RGB chladiče 2letou záruku.
Cougar je v našich končinách méně známou značkou, ale o to větší je důvod dát jí šanci. Výrobce má v nabídce unikátní skříně, zdroje, chladiče a herní příslušenství včetně luxusních křesel a gamingových stolů.
Musím říct, že Cougar svými Helor AiO příjemně překvapil. A to především výbavou. Stejně jako u PURE LOOPů od Be Quietu má radiátor fill port a v balení je láhev s chladicí kapalinou. Výrobce dále přibalil ARGB HUB Core Box v2, na který můžete připojit až šestici ARGB ventilátorů od Cougaru, a teď se podržte, dokonce i dálkové ovládání, kterým lze ovládat podsvícení napojené na zmíněný hub.
Co se týče chlazení a hlučnosti, Cougar se umístil někde uprostřed, i když rozdíly mezi jednotlivými chladiči nejsou nijak zásadní. Sečteno a podtrženo, jde o super chladiče se skvělou výbavou za středně slušnou cenu.
SilverStone nabízí netradiční PC skříně, výkonné vysokokapacitní single-rail zdroje a jako jeden z mála má v nabídce 180mm ventilátory, které trefně nazývá Air Penetrator.
Chladicím výkon a hlukem se řadí někam ke středu. Jde o jednoduchý a funkční produkt. Plusem je, že výrobce dělá Permafrosty v bílém provedení, což není výsadou každého výrobce AiO chladičů. Až na nešikovný způsob instalace zde není nic moc co vytknout, a pokud sem vám zamlouvá design chladiče, nemusí jít vůbec o špatnou volbu.
Drtivá většina výrobců již přestala uvádět TDP u svých AiO produktů. V testovací metodice jsem zvolil dva tepelné scénáře. První testuje chladiče při spotřebě 300 W na pouzdře (CPU Package) procesoru a druhý při 200 W. Obě dvě hodnoty nejsou nic extrémního, spíše počítají s rezervou vzhledem k tomu, že jde o AiO a ne o custom loop.
300 W odpadního tepla je něco, co by měl na nízké otáčky 800 RPM a níž zvládnout každý slušný 360mm AiO chladič.
PRIME95 30.0.6 SMALL FFT 128K 30minut |
Jak můžete vidět, překvapivě nejlépe z testu vyšly dva 280mm chladiče. Těsně v závěsu o 4 °C (stále v toleranci chybovosti měření) je 5 AiO chladičů a dále se už teploty pozvolně zvedají. Vzhledem k pořizovací ceně, výkonu a hlučnosti tu máme dva jasné favority. Be Quiet PURE LOOP 360 mm v případě, že nelpíte na podsvícených radiátorech a máte rádi decentní design. A Liquid Freezer II 360 mm od Arcticu.
Až na výjimky lze říct, že v testovací metodice bylo počítáno s tím, že 300W test je prověřením především 360mm chladičů se třemi ventilátory. S 240mm a 280mm variantami bylo spíše počítáno pro 200W test, ale i tak je zajímavé, jak si menší modely poradí s větším množstvím odpadního tepla.
200 W dnes již není žádný extrém. Tyto a větší hodnoty spolehlivě vytáhnete bez větší snahy z moderních Intel procesorů 9. a dalších generací. Ryzenům stačí zvednout limity, PBO a jste taktéž tam.
PRIME95 30.0.6 SMALL FFT 128K 30minut |
U 200W testu jsou rozdíly mezi jednotlivými chladiči samozřejmě o poznání menší a v řádu jednotek stupňů. Volba by byla víceméně stejná jako u předchozího, 300W testu. Pointa výsledků tkví v tom, že nebudete-li provozovat nějakou žravou bestii a taktovat na krev, vystačíte si i s 240mm chladičem. Rezerva se ale počítá, a proto doporučuji sáhnout po 360 mm, pokud to váš budget a vaše case umožňuje.
Ventilátory jsou tou největší proměnnou u AiO chlazení. Většina produktů má stejnou pumpu, radiátor, hadice, ale co se výkonu týče, největší dopad na chlazení mají právě ventilátory.
PRIME 95 30.0.6 SMALL FFT 128K 30minut |
Arctic se řadí mezi špičky v oboru, a pokud vezmete v potaz cenu, nemají konkurenci. Dobré ventilátory se neposuzují podle maximálních otáček, nýbrž podle výkonu (statický tlak a CFM) na nízkých otáčkách. To Arctic zvládá skvěle. O řád lepší variantou, která z vašeho AiO udělá chlazení na vyšším levelu, jsou Noctuy NF-A12X25, popř. NB-eLoop od Noiseblockeru.
S ventilátory je to poněkud nevyzpytatelné v tom, že jim v čase ubývá maziva na ložiskách a ventilátory ztrácejí statický tlak, což je něco, co jen tak na první pohled není poznat.
Výběr toho správného AiO chladiče není jednoduchá věc. Osobně se držím pravidla, že pokud to stačí a ono to tak ve většině případů je, chladím pořádným vzduchem (Noctua NH-U12A). Pokud není zbytí a je budget, stavím na dospělé vodě neboli na custom loopu. Najdou se případy, kdy je potřeba něco mezi a zákazník chce vyloženě AiO. Díky dnešním testům mám nové favority pro budgetové sestavy, i když se profesně věnuji spíše realizaci hi-endových herních sestav.
Mou oblíbenou střední cestou je ovšem kombinace Corsairu H150i ELITE CAPELLIX (a starší modely), u kterých rovnou měním ventilátory za již několikrát zmíněné Noctua NF-A12X25, které jsou u tohoto modelu unikátní v tom, že jsou vyrobeny z tzv. Sterrox materiálu, který jim propůjčuje bezkonkurenční vlastnosti co do výkonu a hluku. Chlazení pak sice vyjde na něco přes 6 500 Kč, ale mám kombinace perfektního AiO chladiče s nejlepšími fany na trhu.
Pokud bych měl ale vypíchnout dva nejlepší AiO „vodníky“ z dnešního testu, pak by to byl Artic Liquid Freezer II 360mm a Be Quiet PURE LOOP 360mm, které mají skvělý výkon a nízkou hlučnost. Chcete-li něco více fancy a obzvlášť, plánujete-li podsvícenou sestavu, pak mohu doporučit zmíněné Corsairy z řady ELITE CAPELLIX s perfektní aplikací iCUE a obšírným ekosystémem, s nímž je radost pracovat.
Správně nadimenzované, výkonné a hlavně tiché chlazení výkonného procesoru je základem každého pořádného počítače. AiO chladiče nabízí kompromis mezi vzduchem a vodním custom loopem. Vše je jen otázkou toho správného výběru.
Michal Mikle
Vysloužilý extreme overclocker a příznivec hi-endového hardwaru. Nadšenec do bitcoinu, bezpečnosti a soukromí. Baví mě nacházet nové králičí nory – tou poslední je circadiánní a kvantová biologie a vliv světla, vody a magnetismu na život. Najdete mě na Xitteru @ElkimXOC