Obnovit stránku

Xiaomi Mi 8 (RECENZE) – Skvělý mobil s nedostatkem charismatu

Aktualizováno

Každá vlajková loď od Xiaomi je netrpělivě očekávaná, ačkoli její recept na úspěch je vždycky stejný: dopřát uživatelům mobil vybavený tím nejvýkonnějším hardwarem za zlomek ceny konkurence. Jenže řada Xiaomi Mi získala takovou popularitu, že značce roste sebevědomí, a dovoluje si proto nasazovat vyšší ceny. Je tedy Xiaomi Mi 8 stále výkonný, a přitom levný telefon, nebo už míří mezi smartphony prémiové i co do své cenovky? Zjistíte v naší recenzi.

Xiaomi Mi 8, recenze

Xiaomi Mi 8 (RECENZE) – OBSAH

 1. Parametry, specifikace a cena telefonu Xiaomi Mi 8
 2. Obsah balení: Xiaomi Mi 8 v nové (prémiové) krabičce
 3. Vzhled a konstrukce: Jaký telefon vám Xiaomi Mi 8 připomíná?
 4. Displej Xiaomi Mi 8: Nakousnutý i k nakousnutí
 5. Výkon a úložiště: Xiaomi Mi 8 uspokojí i zapálené hráče
 6. Baterie a výdrž Xiaomi Mi 8: Jeden den a dost!
 7. Operační systém a software Xiaomi Mi 8: Tady se nic nezměnilo
 8. Fotoaparát Xiaomi Mi 8: Není nač si stěžovat
 9. Závěr recenze: Jak hodnotíme telefon Xiaomi Mi 8?

Parametry, specifikace a cena telefonu Xiaomi Mi 8

Xiaomi svou nabídku stále rozšiřuje, takže se na jednom bojišti může setkat čerstvý Pocophone F1, ale i několik variant Xiaomi Mi 8: vybavenější Explorer Edition, či naopak „lite“ verze nazvaná jednoduše SE. Zapomenout však nesmíme ani na tahouna bezrámečkových telefonů Xiaomi Mi Mix. Pro základní orientaci pomůže srovnání technických parametrů

Model Xiaomi Mi 8 Xiaomi Pocophone F1 Xiaomi Mi Mix 2S
Rozměry 154,9 × 74,8 × 7,6 mm 155,5 × 75,2 × 8,8 mm 150,9 × 74,9 × 8,1 mm
Velikost displeje IPS 6,21" (AMOLED) IPS 6,18" (IPS LCD) IPS 5,99" (IPS LCD)
Rozlišení 2 248 × 1 080 px 2 246 × 1 080 px 2 160 × 1 080 px
Poměr displeje a těla 83,8 % 82,2 % 81,9 %
RAM 6 GB 6 GB 6 GB
Interní paměť 64 GB 64 GB 64 GB
Procesor Qualcomm Snapdragon 845 (4× 2,8 GHz + 4× 1,8 GHz) Qualcomm Snapdragon 845 (4× 2,8 GHz + 4× 1,8 GHz) Qualcomm Snapdragon 845 (4× 2,8 GHz + 4× 1,8 GHz)
Baterie 3 400 mAh 4 000 mAh 3 400 mAh
Fotoaparát zadní/přední 12 + 12 Mpx / 20 Mpx 12 Mpx / 20 Mpx 12 + 12 Mpx / 5 Mpx
Bluetooth 5.0 5.0 5.0
Operační systém Android 8.1 Oreo Android 8.1 Oreo Android 8.1 Oreo
Dual SIM
Jack (3,5mm)
USB Type-C
Cena 13 990/14 990 Kč 9 990/10 990 Kč 14 990/15 990 Kč

* Ceny ke 4. 9. 2018

Pohled do karty parametrů u Xiaomi Mi 8 skutečně nepřekvapí. Procesor Snapdragon 845 používá většina high-end mobilů a velikost pamětí je pro segment trhu úplně normální. Mezi vlajkovými loděmi se bojuje designem, funkcemi a fotoaparátem.

Obsah balení: Xiaomi Mi 8 v nové (prémiové) krabičce

Xiaomi Mi 8 je snad první telefon této značky, který testujeme a který nedorazil v charakteristické oranžové krabičce. Jako kdyby cílení na majetnější klientelu znamenalo, že i krabička musí vypadat prémiově. A to se jí opravdu daří!

Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon
Sluchátkový jack sice budeme na telefonu Xiaomi Mi 8 hledat marně, na druhou stranu je ale součástí balení i redukce (USB- C -> jack 3,5 mm).

Sice ji po vybalení Xiaomi Mi 8 pravděpodobně zahodíte, ale byla by škoda se nepodívat i na její obsah. Po sejmutí černého víka se stříbrem nakreslenou osmičkou najdete v útrobách balení obligátní nabíječku a datový kabel s konektorem USB-C. Výstupní proud z adaptéru je 2,5 A při napětí 5 V, případně 2 A při 9 V a 1,5 A při 12 voltech. Zatímco tedy telefon podporuje standard QuickCharge ve verzi 4, nabíječka splňuje jen specifikaci 3.0. Že by za to mohl hlavní vzor Xiaomi, značka Apple?

Rozpačitost se hned rozplyne, když zjistíte, že i ke špičkově vybavenému mobilu dostanete gumové pouzdro na zadní stranu. Možná ho vyměníte, ale pro základní ochranu zařízení se skutečně hodí. Poslední položkou v příslušenství, pokud nepočítáme sponku na vysunutí slotu na SIM karty, je redukce z konektoru USB-C na sluchátkový jack. Rozhodně je to víc, než nabízí některá konkurence, ale port na sluchátka bychom na Xiaomi Mi 8 viděli raději.

Vzhled a konstrukce: Jaký telefon vám Xiaomi Mi 8 připomíná?

Jaké jsou základní rysy moderních smartphonů? Stačí jmenovat tenké rámečky a vykrojený displej a máte přesný popis mobilního telefonu Xiaomi Mi 8. Přesně tyto dva atributy totiž podobu vystihují beze zbytku, jiné výrazné prvky zařízení vlastně ani nemá.

Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, vzhled Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, vzhled Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, vzhled
Vykrojený displej a tenké rámečky Xiaomi Mi 8 jsou dnes typické i pro spoustu dalších telefonů v dané třídě.

Je to dobře, nebo ne? Záleží, jestli tento design interpretujete jako kopii iPhonu X, nebo jen přirozený vývoj celého odvětví. Z funkčního hlediska totiž podobným liniím není příliš co vytknout. Jednoduché linie Xiaomi Mi 8 se neokoukají, mírné zaoblení dovoluje pevný stisk a zároveň nebrání plynulému zasunutí telefonu do kapsy.

Xiaomi se pyšní i vychytanou ergonomií. Pokud vám projde rukama více telefonů, oceníte, že všechna tlačítka jsou na jednom boku, a vždy proto víte, kam má palec sáhnout. Podobně si na Xiaomi Mi 8 nespletete ovládání hlasitosti a vypínač na pravém boku. Slot na SIM kartu tak má volno na levé straně a podobně pustá je i strana horní, kde se schovává pouze miniaturní otvor pro mikrofon. Zákonitě proto výdechy reproduktorů a napájecí konektor musely obsadit spodek mobilu.

Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, vzhled Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, vzhled Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, vzhled
Celkovou ergonomii a zejména pak zpracování zadní strany smartphonu Xiaomi Mi 8 hodnotíme velice kladně.

Líbilo se nám i uspořádání zadní strany Xiaomi Mi 8. Skleněný povrch Gorilla Glass 5 na celém zařízení sice funguje jako magnet na otisky a bez otření hadříkem byste telefon nikde prezentovat neměli, hlavní ale je, že ukazováček padne akorát na čtečku otisků. Ještě lepší je fakt, že duální objektiv je posunutý do rohu, takže si nebudete při každém pokusu o odemknutí zařízení patlat čočku, a ať budete mít telefon při focení otočený jakkoli, šance, že se prsty dostanou do záběru, je minimální. Palec nahoru!

Telefon se i při velkém displeji dobře drží v dlani a větší ruce dokážou celou obrazovku obsluhovat jednou rukou. Rovněž konstrukční zpracování Xiaomi Mi 8 můžeme hodnotit jen kladně, kvůli použití skla na většinu plochy je telefon neskutečně tvrdý a skoro budí dojem, že tlaku prstů aktivně vzdoruje.

Displej Xiaomi Mi 8: Nakousnutý i k nakousnutí

Displej smartphonu Xiaomi Mi 8 má dvě vlastnosti, které se skvěle doplňují. Ne, nejsou to zahnuté rohy, které pěkně kopírují linie zařízení. Je to Super AMOLED displej v kombinaci s vykrojením. Pokud se totiž rozhodnete notch nepoužívat, nenajdete rozdíl mezi displejem a černou barvou na telefonu.

Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, displej Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, displej Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, displej
Vykrojení displeje u Xiaomi Mi 8 bohužel vůbec nenaplnilo svůj potenciál – prostor je zde vyhrazen pouze pro zobrazení stavu signálu, WiFi, hodin a ikony baterie.

Bohužel vykrojení displeje musíme u Xiaomi Mi 8 hodnotit jako krok špatným směrem. Je poměrně široký, takže v něm nezbývá prostor pro nic jiného než stav signálu operátora a WiFi, ikonku baterie a hodiny. Jinými slovy vám můžou chodit zprávy, maily, můžete na pozadí přehrávat písničky, ale stavová lišta vám nic z toho nesdělí, dokud ji neroztáhnete.

Situace je o to horší, že na testovaném Xiaomi Mi 8 nefungovala správně notifikační dioda schovaná vedle sluchátka a selfie kamery. Zkrátka neblikala, ačkoli jsme měli nový přijatý e- mail. Stavová lišta prostě stavy neoznamuje a nám nezbývá než doufat, že toto chování napraví nějaký budoucí update, protože zatím nepomáhá ani zakrytí vykrojení displeje, jehož jedinou funkcí je výměna barvy pozadí za černou.

Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, displej Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, displej Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, displej
Shrnuto a podtrženo – AMOLED displej Xiaomi Mi 8 obstál na výbornou. Sytost barev, kontrast, pozorovací úhly, ale také citlivost na dotek jsou zkrátka skvělé.

Tím bychom ale výčet kritiky na displej Xiaomi Mi 8 mohli a měli ukončit. K dalším výtkám není důvod: AMOLED má krásně syté barvy a obrovský kontrast, na pozorovací úhly by si taky mohl stěžovat jen někdo, kdo ignoruje fakta. Citlivost na dotyk je výborná. Vítanou schopností je i probuzení poklepáním a zabránění probuzení, pokud máte telefon v kapse. I když vypnete všechny způsoby uzamčení telefonu, nestane se vám, že byste nevědomky třeba vytočili hovor.

Drobné komplikace jsme zaznamenali s odemykáním pomocí obličeje, kterým se Xiaomi v propagačních materiálech poměrně halasně chlubilo. Samotné odemykání Xiaomi Mi 8 funguje spolehlivě, abyste se k němu však dostali, je třeba nastavit region telefonu např. na Honkong nebo Indii – při nastavení Čech se tato položka v menu ani neobjeví.

Další vlastnosti displeje Xiaomi Mi 8 už můžeme vzít rychleji, jak dovoluje použití čísel. Panel má rozlišení 2 248 × 1 080 pixelů na úhlopříčce 6,21". Jistě si sami dopočtete, že poměr stran bude 18,7 : 9 a jemnost displeje je 400 ppi. Barevné podání si můžete sami modifikovat (případně aktivovat barevný režim DCI-P3), případně po večerech zapínat čtecí režim, který redukuje množství modrého světla.

Výkon a úložiště: Xiaomi Mi 8 uspokojí i zapálené hráče

Silný hardware je nejpádnějším argumentem pro pořízení. Snapdragon 845 má zvučné jméno a Xiaomi Mi 8 se v mnoha případech prezentuje jako smartphone postavený proto, abyste si výše jmenovaný procesor mohli patřičně užít.

Už v systému poznáte, že Xiaomi Mi 8 můžete doslova týrat a nedostanete se ani na dohled k jeho limitům. Můžete skákat z aplikace do aplikace, na pozadí další appky aktualizovat, do toho stahovat zprávy do RSS čtečky, poslouchat hudbu, a telefon se vám v podstatě směje do tváře s výrazem, že se nudí. Osm jader se málokdy dostane na maximální frekvenci 2,8 GHz, 6 GB RAMky rovněž stačí pro každou aplikaci, zabrat 128 GB vnitřní paměti taky chvíli zabere.

Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, výkonXiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, výkon Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, výkon

Z hlediska grafického výkonu Xiaomi Mi 8 rozhodně nepohrdne ani leckterou náročnější hrou!

Optimalizace prostředí je impozantní, a pokud jste se těšili na herní mobil Xiaomi Black Shark, věříme, že pro příležitostné, byť hodně zapálené hráče, bude Xiaomi Mi 8 bohatě stačit – rezervy jsou obrovské. Mrzet vás může jedině absence slotu na paměťovou kartu. Dvě SIMky do zařízení sice vložit můžete, ale Xiaomi nepoužilo tzv. hybridní slot, takže paměťovka v telefonu nemá místo. Předem proto dobře promyslete, jestli ušetřit tisícovku, abyste zredukovali úložiště na polovinu.

Xiaomi Mi 8 jsme samozřejmě museli prověřit hrami a benchmarkem. Pro experimentování jsme tentokrát nainstalovali Injustice 2 a už samotné načítání hry dokazovalo, že se o plynulost animací nemusíme bát. To se jen potvrdilo přímo v soubojích superhrdinů DC Universe. Batman, Harley Quinn i všichni ostatní okamžitě reagovali na gesta i dotyky displeje.

„Laboratorní“ test jsme pak spustili ve známé aplikaci Antutu. Z výsledného skóre vyplývá, že v oblasti grafiky je na tom telefon přímo skvěle:

 • CPU: 93 703
 • GPU: 107 415
 • UX: 57 451
 • MEM: 9 122

Baterie a výdrž Xiaomi Mi 8: Jeden den a dost!

Výdrž Xiaomi Mi 8 těžko budou doprovázet superlativy. Akumulátor má kapacitu 3 400 mAh, což by byla u běžného smartphonu slušná hodnota. U recenzovaného kousku jí však musíme přisoudit spíše průměrnou velikost kvůli velkému displeji a výkonnému procesoru – jen pro srovnání, novější sesterský model a zástupce levnější střední třídy Xiaomi Redmi Note 8 Pro s 6,53" displejem a 8jádrovým procesorem Mediatek Helio G90T je vybaven baterií o nadprůměrné kapacitě 4 500 mAh.

Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, baterieXiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, baterie Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, baterie

Pokud se chystáte naplno využít potenciál smartphonu Xiaomi Mi 8, připravte se na to, že baterie nevydrží déle než jeden den.

Hodnocení výdrže může být vůbec trošku schizofrenní. Snapdragon 845 dokáže být úsporný a při použití černých grafických témat nebude velký žrout ani obrazovka. Nepředpokládá se však, že byste si takto výkonný hardware kupovali kvůli kalendáři nebo čtečce e-booků. Xiaomi Mi 8 očekává těžkou práci s 3D grafikou, která se už na výdrži projeví. Počítejte tedy s tím, že baterii mobilního telefonu dokážete vycucnout během jediného dne – pokud se ale uskromníte, dva dny nezůstanou jen zbožným přáním.

Jak už padlo v kapitole o dodávaném příslušenství, přiložená nabíječka není schopná využít rychlost nabíjení definovanou standardem QuickCharge 4+, kterou podporuje procesor. V budoucnu by se tak dala doba nabíjení ze současné hodiny a půl zkrátit. Bezdrátové nabíjení Xiaomi Mi 8 neumí.

Operační systém a software Xiaomi Mi 8: Tady se nic nezměnilo

Xiaomi si od doby svého vzniku hýčká svou nástavbu MIUI. Její grafika a funkce ovlivňují chod Androidu natolik, že na jeho verzi prakticky nezáleží. Zvídaví sice zjistí, že základem je Android 8.1 Oreo, MIUI 9.5 (Global) však zakrývá většinu prvků, podle kterých byste to poznali.

Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, Android 8.1, MIUI 9.5Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, Android 8.1, MIUI 9.5 Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, Android 8.1, MIUI 9.5 Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, Android 8.1, MIUI 9.5Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, Android 8.1, MIUI 9.5 Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, Android 8.1, MIUI 9.5

Xiaomi Mi 8 je poháněn Androidem verze 8.1 Oreo, který je doplněn o nadstavbu MIUI 9.5.

V notifikační liště se proto pořád plýtvá místem, menu Nastavení je jinak organizované a stejně tak v mobilu najdete různé optimalizátory, čističe a aplikace navazující na MIUI komunitu. Vzhledem k tomu, že instalaci čistého Androidu výrobce neumožňuje a nepřipojil tento model k programu Android One, nevyhnete se volbě, jestli MIUI budete milovat, nebo nenávidět.

Vítaná jsou třeba grafická témata. Nevýrazné šedé odstíny Orea tak můžete střídat klidně podle toho, jaký obrázek si dáte na pozadí. Praktická je detekce, zda nenesete telefon v kapse – v takovém případě software zabrání nechtěnému ovládání, zároveň ale funguje probuzení poklepáním. Mezi novinky můžeme zařadit i možnost ovládání gesty, abyste skutečně využili celou plochu displeje.

Jinak ale MIUI zastřešuje spíš funkce, které lze u jiných telefonů nahradit aplikací. Ostatně podívejte se na připravované novinky MIUI 10 a sami zjistíte, že většina z nich by se dala vyřešit aktualizací aplikace v Google Play.

Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, Android 8.1, MIUI 9.5Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, Android 8.1, MIUI 9.5 Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, Android 8.1, MIUI 9.5 Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, Android 8.1, MIUI 9.5Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, Android 8.1, MIUI 9.5 Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, software, Android 8.1, MIUI 9.5

Nadstavba MIUI 9.5 pro Xiaomi Mi 8 bohužel nepřináší žádné podstatné výhody.

Fotoaparát Xiaomi Mi 8: Není nač si stěžovat

I v oblasti kamery se Xiaomi vyhýbalo inovacím jako čert kříži. Pokud trend velí používat umělou inteligenci a duální objektiv, Xiaomi Mi 8 nesmí nic z toho chybět. Není na tom ale nic špatného, pokud fotoaparát jako celek funguje! Recenzované Xiaomi se sice nestane leaderem na poli DXoMark a jiných srovnávacích testů, ale v zásadě není nač si stěžovat.

Zaostřování zvládá telefon na výbornou, v některých případech se hodil i dvojnásobný optický zoom – sice je při jeho aktivaci obtížnější udržet objektiv bez pohybu, ale optická stabilizace Xiaomi Mi 8 zvládá chvění eliminovat.

Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, fotoaparát, testovací snímek Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, fotoaparát, testovací snímek Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, fotoaparát, testovací snímek
Duální fotoaparát Xiaomi Mi 8 má k dispozici chytrého pomocníka v podobě umělé inteligence, která však v defaultním nastavení výrazně akcentuje barvy.

Umělá inteligence pak slouží hlavně v nastavení sytosti – na srovnávacích fotografiích zřetelně uvidíte, že AI akcentuje barvy, takže i snímky s horkem vysušenou přírodou vypadají jako pokropené deštíkem. Tato vylepšení ale hravě deaktivujete v základním prostředí aplikace fotoaparátu, dá se proto stihnout jednu scénu během vteřiny vyfotit v režimu přirozených i posílených barev.

Kamera Xiaomi Mi 8 má na dnešní dobu standardní rozlišení, oba objektivy pojmou 12 Mpx. Ten hlavní je stabilizovaný při použití světelnosti f/1,8, sekundární čočka pak má světelnost nižší, jen f/2,4. Selfie fotoaparát pak spoléhá na vyšší rozlišení 20 Mpx.

Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, fotoaparát, testovací snímek Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, fotoaparát, testovací snímek Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, fotoaparát, testovací snímek Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, fotoaparát, testovací snímek Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, fotoaparát, testovací snímek Xiaomi Mi 8, recenze, chytrý telefon, fotoaparát, testovací snímek
Celkový dojem zanechal fotoaparát telefonu Xiaomi Mi 8 dobrý. Vypíchnout si pak zaslouží zejména skvělé zaostřování.

Co se týče Xiaomi Mi 8 a videa, obě kamery zvládnou natáčet v rozlišení 4K, kdy dovolují i přepínat mezi rozšířeným kodekem H.264 a efektivnějším H.265. Jaké však bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že při maximálním rozlišení je snímkovací frekvence omezena na 30 FPS! To zamrzí, zvlášť když fotoaparát zvládne v režimu slow-motion Full HD při 240 snímcích za vteřinu…

Závěr recenze: Jak hodnotíme telefon Xiaomi Mi 8?

Xiaomi chrlí telefony obrovským tempem. Pokud ale porovnáváte více modelů jedné značky, nemůžete se vyhnout pocitu, že rozdíly mezi nimi jsou jen drobné. Podobně je na tom i Xiaomi Mi 8 – v něčem je stejný jako nejlevnější Xiaomi, výkonem je ale na úplné špici.

i Mohlo by vás zajímat

Rozum si koupi Xiaomi Mi 8 dokáže rychle zdůvodnit: vysoký výkon, obrovská paměť, slušná cena, fotoaparát potěší, ergonomie výborná… Zároveň je ale vidět, že na některých místech se šetřilo: chybí výraznější designový prvek, hodně jsme postrádali zvýšenou odolnost vůči vodě a vlastně jakoukoli maličkost, která by Xiaomi odlišila od konkurence. Podobně vypadá Asus Zenfone 5Z, Honor 10, Honor Play, Huawei P20, Huawei nova 3 a možná by vás napadla i jiná zařízení.

Rozhodně si Xiaomi Mi 8 nepořizujte, pokud chcete být výjimeční. Xiaomi je kvůli svému vzhledu dost zaměnitelné. Pokud ale nedáte na vnější dojem a místo toho vás zajímá výkon bez zbytečných okolků, jste na správné adrese.

Xiaomi Mi 8

Recenze Xiaomi Mi 8

Smartphony Xiaomi

Xiaomi Mi 8 je extrémně výkonný smartphone. Jeho schopnosti oceníte, pokud rádi hrajete hry nebo se jen považujete za velmi náročného uživatele. Hardware se skutečně povedl, zároveň je ale hlavní zbraní tohoto telefonu. Stejnou nástavbu používá výrobce i u nejlevnějších modelů a u Mi 8 žádné funkce navíc nezískáte. MIUI tak může být jediným zásadním rozdílem oproti konkurenci.

Klady

 • Vysoký výkon.
 • Kvalitní zpracování.
 • Rychlé nabíjení.
 • Ergonomie.

Zápory

 • Nudný vzhled.
 • Není voděodolný.
 • MIUI nepřináší zásadní výhody.

Xiaomi Mi 8 (PREVIEW)

V květnu 2018 byly představeny smartphony z řady Xiaomi Mi 8, které budou mít ambice vyzvat ty nejlepší z nejlepších. Novinky jsou tři a všechny svým fotoaparátem podle webu DxOMark poráží i špičkové telefony jako třeba Samsung Galaxy S9+ nebo iPhone X. Telefony se jistě nemusí stydět ani za další komponenty. Známe již cenu verze Xiaomi Mi 8, ale co zbylé dva modely Mi 8 SE a Explorer Edition? A co vše vlastně nové chytré telefony nabídnou?

Xiaomi Mi 8

Xiaomi Mi 8 – obsah článku

 1. Řada Xiaomi Mi 8 s atraktivním designem a výřezem
 2. Fotoaparát nového Xiaomi Mi 8 podle recenzí stojí za to
 3. Výkon je také jednou z hlavních předností Xiaomi Mi 8
 4. Dostupnost a cena Xiaomi Mi 8, Mi 8 Explorer a Mi 8 SE
 5. Srovnání: Xiaomi Mi 8, Mi 8 SE, Mi 8 Explorer a Samsung Galaxy S9+

Řada Xiaomi Mi 8 s atraktivním designem a výřezem

Nové chytré telefony Xiaomi Mi 8 svým designem zaujmou již na první pohled. Každý také hned pozná silnou inspiraci iPhonem X, ale výrobci se za to nijak nestydí a rozhodně nejsou jediní. Dominanta přední strany, displej, je rozprostřený téměř po celé ploše telefonu. Nahoře ustupuje kameře a senzorům pomocí notche.

i Telefonů s výkrojem (tzv. notch) stále přibývá. Celou mánii odstartoval iPhone X a postupně se přidávají i další modely, jako třeba Huawei P20 nebo ASUS Zenfone 5Z. Prvek zpočátku schytal velkou kritiku, ale zdá se, že během několika let bude výkroj úplně normální.

Úhlopříčka má v případě Xiaomi Mi 8 a Xiaomi Mi 8 Explorer velikost 6,21", zaujme ale neobvyklý poměr stran. Jde totiž o Full HD+ displej s rozlišením 1 080 × 2 248 pixelů a poměrem 18,7 : 9. Podobný poměr stran, potažmo rozlišení, si ponechává i verze Xiaomi Mi 8 SE, vše ale dává do kompaktnějšího provedení s úhlopříčkou displeje 5,88". Pro všechny tři varianty by měl být použit displej s technologií Super AMOLED.

Xiaomi Mi 8 Foto - bytXiaomi Mi 8 Foto - most HDRXiaomi Mi 8 Foto - nádraží

Ukázka fotografií pořízených pomocí Xiaomi Mi 8 (zdroj: dxomark.com)

Zadní strana působí u standardní Xiaomi Mi 8 a verze Mi 8 SE velmi nenápadně. U všech tří telefonů najdeme v levém horním rohu vertikální duální kameru s bleskem a uprostřed skener otisků prstů. Pokud si ovšem pořídíte mobil ve variantě Mi 8 Explorer, můžete se těšit na neobvyklou podívanou. Záda telefonu jsou průhledná a lze vidět na komponenty uvnitř telefonu. Tento designový prvek bezpochyby zní zajímavě, ovšem na internetu se šušká o tom, že jde jen o imitaci. Podle některých expertů jsou na fotkách komponenty nezvykle umístěny. Jak to doopravdy je, se ale brzy dozvíme.

Fotoaparát nového Xiaomi Mi 8 podle recenzí stojí za to

Smartphone Xiaomi Mi 8 se sice ještě ani nerozkoukal, ale francouzský web DxOMark jej už podrobil náročným testům. Výsledky byly až překvapivé. O Xiaomi se sice ví, že si na fotoaparátech dává záležet, ovšem nové Mi 8 porazilo i velikány jako Samsung Galaxy S9+ nebo iPhone X. Specifikace na to přitom tak úplně nevypadají, čímž se opět potvrdil fakt, že data nemusí znamenat vše.

Standardní verze Xiaomi Mi 8 spolu s Mi 8 Explorer Edition se bude pyšnit duální kamerou, kde primární snímač bude mít rozlišení 12 Mpx a světelnost f/1,8. Do tandemu přispívá sekundární kamera s 12 Mpx a světelností f/2,4. S levnější verzí Mi 8 SE pak dostanete duální kameru, kde hlavní má 12 Mpx a světelnost f/1,9 a sekundární „pouze“ 5 Mpx se světelností f/2.0.

Xiaomi Mi 8 Explorer
Zadní strana telefonu Xiaomi Mi 8 se hodně podobá nejnovějším chytrým telefonům od Applu, ovšem Explorer Edition posunul design ještě dále. Záda totiž údajně budou průhledná.

V případě přední kamery použil Xiaomi pro všechny tři verze stejné komponenty. Těšit se tak můžeme na 20Mpx přední kameru se světelností f/2,0. Díky tomu můžete nafotit kvalitní selfie, ale to není tak úplně jejím hlavním účelem. Telefony řady Xiaomi Mi 8 totiž budou mít funkci rozpoznávání obličeje. A to ne ledajakého, ale trojrozměrného, po vzoru iPhonu X. Xiaomi Mi 8 tedy podporuje „Face ID“, ale i možnost vytvářet 3D model vlastního obličeje, což umožnilo výrobci nabídnout obdobu Animoji od Apple. V každém případě ale můžeme říci, že ve vodách mobilních telefonů Android je Xiaomi Mi 8 jedním z prvních smartphonů s takto pokročilým skenováním obličeje.

Výkon je také jednou z hlavních předností Xiaomi Mi 8

Xiaomi Mi 8 si na konkurenci hodlá došlápnout nejen se svým fotoaparátem, ale i výkonem. Všechny tři modely totiž dostaly solidně výkonné čipsety. Standardní Mi 8 a Mi 8 Explorer jsou osazeny procesorem Snapdragon 845. Základní verze bude k dispozici ve variantách s 64GB, 128GB a 256GB interním úložištěm, které doplňuje operační paměť o kapacitě 6 GB.

i Všechny tři modely již po vydání poběží na nejnovější nástavbě operačního systému Android, a sice MIUI 10. Pro již vydané modely by aktualizace měla přijít v příštích měsících.

Xiaomi Mi 8 Explorer Edition výkon ještě posiluje. Bude mít jen jednu variantu se 128 GB interního úložiště a 8 GB paměti RAM. Levnější Xiaomi Mi 8 SE verzi dostanete ve dvou verzích – vždy s 64GB úložištěm a 4 nebo 6 GB RAM. Ta obsahuje i o něco slabší procesor Snapdragon 710.

Dostupnost a cena Xiaomi Mi 8, Mi 8 Explorer a Mi 8 SE

Zatímco o celosvětové dostupnosti výrobci dosud mlčí, Čína se už raduje. Základní verze Xiaomi Mi 8 vstoupila na trh 5. června za cenu 2 699 yenů (±9 200 Kč plus clo a DPH) a všechny telefony se vyprodaly do jedné minuty. Xiaomi Mi 8 SE jej pak za cenu 1 799 yenů, tedy bez dalších poplatků asi 6 200 Kč, následoval pár dní na to. Mi 8 Explorer Edition by měla přijít do prodeje na konci července se zatím neoznámenou cenou.

Xiaomi Mi 8 SE
Xiaomi Mi 8 SE je na první pohled jen o něco menší. Hlavní rozdíly se ale ukrývají uvnitř telefonu.

V případě vstupu Mi 8 na český trh jsme se konečně dočkali nějakých novinek. Základní verze Xiaomi Mi 8 by totiž měla přijít už toto září a dokonce známe i cenu. Verze s 64 GB interní paměti by měla přijít s cenovkou 13 990 Kč a model se 128 GB úložiště by měl stát 14 990 Kč. O ostatních modelech zatím podrobnější informace nejsou dostupné.

Srovnání: Xiaomi Mi 8, Mi 8 SE, Mi 8 Explorer a Samsung Galaxy S9+

Jednotlivé parametry všech tří telefonů a jejich porovnání s výše zmiňovaným Samsungem Galaxy S9+ jsme pro vás zpracovali do přehledné tabulky.

Parametry/model Xiaomi Mi 8 Xiaomi Mi 8 SE Xiaomi Mi 8 Explorer Edition Samsung Galaxy S9+
Procesor Snapdragon 845 Snapdragon 710 Snapdragon 845 Exynos 9810 (4× 2,7 GHz + 4× 1,95 GHz)
Operační paměť 6 GB 4/6 GB 8 GB 6 GB
Úložiště 64/128 GB 64 GB 128 GB 64 GB/256 GB
Displej a rozlišení 6,21" Super AMOLED (1 080 × 2 248 px) 5,88" Super AMOLED (1 080 × 2 244 px) 6,21" Super AMOLED (1 080 × 2 248 px) 6,2" Super AMOLED (1 440 × 2 960 px)
Jemnost displeje 402 ppi 423 ppi 402 ppi 529 ppi
Zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1.8) + 12 Mpx (f/2.4) 12 Mpx (f/1.9) + 5 Mpx (f/2.0) 12 Mpx (f/1.8) + 12 Mpx (f/2.4) 12 Mpx (f/1.5–2.4) + 12 Mpx (f/2.4)
Přední fotoaparát 20 Mpx (f/2.0) 20 Mpx (f/2.0) 20 Mpx (f/2.0) 8 Mpx (f/1.7)
Rozměry 154,9 × 74,8 × 7,6 mm 147,3 × 73,1 × 7,5 mm 154,9 × 74,8 × 7,6 mm 158,1 × 73,8 × 8,5 mm
řez v displeji
Kolik plochy čelní strany zabírá displej? 83,8 % 81,3 % 83,8 % 84,2 %
Hmotnost 175 g 164 g 177 g 189 g
3,5mm jack
USB-C
Rychlonabíjení
Stupeň krytí neznámý neznámý neznámý IP68
Baterie 3 400 mAh 3 120 mAh 3 000 mAh 3 500 mAh
Rozpoznávání obličeje
Umělá inteligence
Cena 13 990–14 990 Kč ± 6 200 Kč** neoznámena 21 990 Kč–26 990 Kč

*Ceny platné k 20. 7. 2018 **Přepočteno z ceny v Číně. Je k ní nutné připočíst clo a DPH.

i Mohlo by vás zajímat

Všechny nové telefony Xiaomi Mi 8 mají slušný potenciál prorazit na tuzemském trhu. Špičkové zpracování a komponenty za nízkou cenu dělají společnosti Xiaomi velmi dobré jméno. U nás navíc není třeba tuto firmu představovat, a tak by mohly i tyto telefony zaznamenat solidní úspěch.

P-DC1-WEB28