Bezdrátová sluchátka se mohou snadno zašpinit, a to ne nutně nedbalým zacházením, nýbrž zkrátka běžným používáním. Poradíme, jak sluchátka jednoduše vyčistit, a řekneme vám, proč byste se měli jejich čištění věnovat pravidelně. Také se v tomto článku dozvíte, co dělat v případě ztráty nebo jak sluchátka nabíjet a dlouhodobě skladovat.
Základem péče o bezdrátová sluchátka je neztratit je. Vážně. Dají se totiž ztratit mnohem snáz než klasická drátová sluchátka. Ta jsou (typicky) propojená drátem s přehrávačem, takže pokud už něco ztratíte, tak obvykle vše dohromady. S bezdrátovými špunty není těžké ztratit krabičku nebo třeba jen jedno sluchátko z páru. Obzvlášť pokud je magnet v krabičce slabý. Bezdrátové spojení má navíc dosah až deset metrů, takže klidně můžete se sluchátky v uších odejít z domu nebo z kavárny, a až na ulici si uvědomit, že jste si zapomněli mobil.
V případě, že vás potká katastrofa, neváhejte kontaktovat servis a zeptat se, jestli vám ztracené sluchátko prodají. Například Apple s touto možností počítá už od začátku, takže prodává samostatně jak nabíjecí krabičky, tak i sluchátka. Komplikace mohou nastat poté, co sluchátka promoknou nebo spadnou do vody. V takovém případě je nezapínejte a kontaktujte servis co nejdříve. Často totiž umí sluchátka otevřít, vyměnit zkorodované či poškozené komponenty, a tím je opravit.
I při běžném provozu sluchátka potřebují údržbu a hygienu. Zvláště u špuntů, které se zasouvají do zvukovodu. Tam totiž hrozí zanesení ušním mazem, jenž by se měl pravidelně odstraňovat jak z akustických trubic, tak i z čepiček. Silikonové čepičky lze oddělit a omýt například antibakteriálním mýdlem, z pevných částí špuntů je vhodné špínu odstranit ideálně mikrovláknem či kapesníčkem s antibakteriálním účinkem.
Náušníky sluchátek přes hlavu bývají citlivé, takže byste je měli čistit opatrně a po čase zvážit jejich výměnu. Tu může někdy zajistit servis, ale pro nejdůležitější modely sluchátek se náhradní náušníky často i samostatně prodávají.
Sluchátka patří mezi zařízení s obvykle nízkým samovybíjením. To znamená, že před jejich dlouhodobějším uložením byste je nikdy neměli plně nabíjet. Ideálně na méně než 70 %. Pak je potřeba přinejmenším jednou za půl roku zkontrolovat stav baterie a sluchátka znovu nabít, pokud jsou na hraně kritického vybití.
U bezdrátových špuntů je situace jiná, ty mají malinké baterky a efekt samovybíjení je u nich docela značný. Tam naopak doporučujeme sluchátka pravidelně dobíjet, i když je nepoužíváte. Čas od času je také dobré uložená sluchátka prozvučet – pár hodin je poslouchat. Zlepší to kondici zabudované baterie i vaši náladu!
V případě, že baterie už významně degraduje, není od věci zeptat se v servisu, zda umí provést její výměnu. U špuntů je bohužel často nemožná – jde o spotřební zboží, jehož funkčnost končí se životností zabudovaných baterií. Ale velká sluchátka je možné normálně demontovat, servisovat a baterii vyměnit za novou.